Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-01-31, 08:08   #1
ariva
Wtajemniczenie
 
Avatar ariva
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 110
Question

Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?


Witam,
chcę sformatować baterię w telefonie, (nową baterię), tak by służyła mi jak najlepiej i oczywiście jak najdłużej.
Słyszałam, że są jakieś różne teorie, że zależy to od rodzaju baterii,etc.
Podobno niektórych baterii formatować nie można, bo zamiast pomóc, to może im zaszkodzić i odwrotnie. Nie wiem.
Ja się na tym kompletnie nie znam - niestety, więc proszę Was o radę.
Nie chcę niczego zepsuć.
Proszę najlepiej o instrukcję krok po kroku.

Aha, teraz dane baterii:
Telefon to Nokia E5
Bateria Nokia Bl-4D
Jest to standardowa litowo - jonowa bateria o pojemności 1200mAh.

(Cokolwiek to znaczy )


Pomocy!
__________________
\
ariva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 10:22   #2
malagaw
Zakorzenienie
 
Avatar malagaw
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 402
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

Tych nowych baterii się nie form(at)uje, to mit z zamierzchłych czasów. Chyba nawet w instrukcjach telefonów komórkowych już tego nie zalecają.
Baterie li-ion nie mają efektu pamięci, więc działania z rozładowywaniem do końca, ładowaniem i tak np. trzy razy z rzędu są kompletnie bezcelowe, niczemu nie służą - choć jeśli ktoś się upiera, to oczywiście może to zrobić, popsuć się nie powinna

Wystarczy normalnie ładować i używać
__________________
Procrastinate now and panic later.

Edytowane przez malagaw
Czas edycji: 2011-01-31 o 10:39
malagaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 10:28   #3
martynusia222
Zakorzenienie
 
Avatar martynusia222
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 9 524
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

Ja słyszałam, że nie formatuje się baterii polimerowych, a litowo jonowe tak - ja robiłam to kiedyś tak, że 12 h ładowałam, później czekałam do kompletnego rozładowania i znów 12 h, i tak 3 razy było to dosyć dawno, nie wiem jak jest teraz w tych nowszych modelach, ale w sumie z chęcią się dowiem, bo też w najbliższym czasie wymieniam telefon
__________________
Wciąż nie rozumiem, już nigdy nie zrozumiem
czemu nie umiem odnaleźć się w ludzi tłumie.
martynusia222 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 10:30   #4
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

Cytat:
Napisane przez malagaw Pokaż wiadomość
Tych nowych baterii się nie form(at)uje, to jakichś dziwny mit z zamierzchłych czasów
Chyba nawet w instrukcjach telefonów komórkowych już tego nie zalecają.

Wystarczy normalnie ładować i używać

W dodatku w niektórych instrukcjach przestrzegają żeby w trakcie użytkowania nie rozładowywać telefonu do końca tylko pilnować żeby zawsze był chociaż trochę naładowany.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 11:03   #5
aga_tka_2
Zakorzenienie
 
Avatar aga_tka_2
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 3 243
GG do aga_tka_2
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

2 m-ce temu brałam w play nowy telefon Nokię E52 i pomimo tego, że w instrukcji nie ma nic o konieczności formatowania baterii to pan, który sprzedawał mi telefon radził to zrobić i dzięki temu bateria trzyma 4-5 dni ( w zależności od użytkowania telefonu) a kolega, który nie formatował baterii w takiej samej nokii, ładuje ją co 1-2 dni

od lat formatuję baterię w każdym nowym telefonie (za namową znajomego, który pracuje w "telefonach") i jeszcze nie zdarzyło mi się żeby to jej zaszkodziło

ja postępuję w ten sposób:
rozładowuję baterię do końca, do samoistnego wyłączenia telefonu, potem podłączam do ładowania i ładuję wyłączony! telefon 12-14 godzin

zaliczam 3 takie cykle, czyli rozładowanie telefonu i ładowanie wyłączonego aparatu 12-14 godzin
__________________
Tylko cukier w KOTKACH nie tuczy

aga_tka_2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 11:19   #6
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

Cytat:
Napisane przez aga_tka_2 Pokaż wiadomość
2 m-ce temu brałam w play nowy telefon Nokię E52 i pomimo tego, że w instrukcji nie ma nic o konieczności formatowania baterii to pan, który sprzedawał mi telefon radził to zrobić i dzięki temu bateria trzyma 4-5 dni ( w zależności od użytkowania telefonu) a kolega, który nie formatował baterii w takiej samej nokii, ładuje ją co 1-2 dni

od lat formatuję baterię w każdym nowym telefonie (za namową znajomego, który pracuje w "telefonach") i jeszcze nie zdarzyło mi się żeby to jej zaszkodziło

ja postępuję w ten sposób:
rozładowuję baterię do końca, do samoistnego wyłączenia telefonu, potem podłączam do ładowania i ładuję wyłączony! telefon 12-14 godzin

zaliczam 3 takie cykle, czyli rozładowanie telefonu i ładowanie wyłączonego aparatu 12-14 godzin
Równie dobrze może to być problem kiepskiej baterii / usterki telefonu. Ja w poprzednim telefonie formowałam baterię, co nie zmieniło faktu, że trzymała 8h (!)
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 11:22   #7
malagaw
Zakorzenienie
 
Avatar malagaw
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 402
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

Cytat:
Napisane przez aga_tka_2 Pokaż wiadomość
2 m-ce temu brałam w play nowy telefon Nokię E52 i pomimo tego, że w instrukcji nie ma nic o konieczności formatowania baterii to pan, który sprzedawał mi telefon radził to zrobić i dzięki temu bateria trzyma 4-5 dni ( w zależności od użytkowania telefonu) a kolega, który nie formatował baterii w takiej samej nokii, ładuje ją co 1-2 dni
Zawsze odbieram to jako sprytne zabezpieczenie przed późniejszymi ewentualnymi roszczeniami kupującego
Bo później dochodzi do takich sytuacji:

- Czy formatowała pani baterię?
- Tak.
- A widzi pani, trzeba było nie formatować, przecież w instrukcji nie było o tym mowy.


lub:

- Czy formatowała pani baterię?
- Nie.
- A widzi pani, trzeba było formatować, przecież pani mówiłem.


W obu przypadkach staraliby się wmówić, że to z winy użytkownika i nie ma podstaw do reklamacji
__________________
Procrastinate now and panic later.

Edytowane przez malagaw
Czas edycji: 2011-01-31 o 11:23
malagaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-01-31, 11:45   #8
Eudajmonia
Raczkowanie
 
Avatar Eudajmonia
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Częstochowa
Wiadomości: 225
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

Nie ma już w telefonach tego typu baterii, które wymagały formatowania.

Używasz dotąd, dopóki się nie rozładuje.
A potem ładujesz, bateria sama odcina czas ładowania, więc bez sensu trzymanie jej przez 12 podpiętej do prądu.

Ważne natomiast jest to, żeby nie doładowywać baterii przy jej stanie 1/2 lub 1/3 ... zdecydowanie skraca to jej żywotność.

Baterie mają gwarancję na pół roku, i żywotność około 600 ładowań, to są możliwości, jakie ma wyciągnąć bateria na 100% mocy.

Jak wyciąga dłużej, jest ok, ale warto o tym pamiętać
Pozdrawiam
__________________
Mój BLOG -
http://www.angelmaluje.blogspot.com/
Eudajmonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 12:48   #9
aga_tka_2
Zakorzenienie
 
Avatar aga_tka_2
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 3 243
GG do aga_tka_2
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

Cytat:
Napisane przez malagaw Pokaż wiadomość
W obu przypadkach staraliby się wmówić, że to z winy użytkownika i nie ma podstaw do reklamacji
nigdy nie przyszłoby mi do głowy żeby reklamować baterię (telefon?) nawet nie wiedziałam, że jest taka możliwość

obecnie używam nokii 6303 classic i ładuję raz w tygodniu

czy ktoś może powiedzieć kilka słów o żywotności baterii w nokiach: c6, c3-01 i 6700 classic??
__________________
Tylko cukier w KOTKACH nie tuczy

aga_tka_2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 12:58   #10
SOCKI
Zakorzenienie
 
Avatar SOCKI
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 3 567
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

Nie ma potrzeby formatować baterii w dzisiejszych czasach. Sami producenci nie zalecają tego w instrukcjach. Ja mam półtoraroczną avilę i bateria nie była w niej formatowana- mimo tego trzyma ponad tydzień mimo słuchania z niej muzyki i dość częstego użytkowania.
Jeśli bateria "źle trzyma" już od początku to może być wina albo wady telefonu albo wybrakowanej baterii a nie formatowania lub nieformatowania. I taką baterię należy reklamować.
__________________
Wymiana książkowa, czyli porządki styczniowe

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post44413363
SOCKI jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 13:44   #11
Dzikun
Zakorzenienie
 
Avatar Dzikun
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 5 729
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

1. Jeśli już, to mowa o FORMOWANIU, nie FORMATOWANIU baterii.
2. Obecnie montuje się do telefonów baterie litowo-jonowe i litowo-polimerowe i ich właśnie formować nie trzeba. Ba, nawet może się zdarzyć w drugim przypadku, że ta próba może zmniejszyć jej pojemność. Formuje się baterię, jeśli ma się ją niklowo-wodorową lub niklowo-kadmową. ALe takich już nie montują kilka latek do telefonów.

Podsumowując:
* li-ion - nie trzeba formować, można spokojnie doładowywać,
*li-pol - nie można formować, wskazane jest doładowywanie, a nie ładowanie od zera.
*Ni-cd-trzeba formować, nie wolno doładowywać
*Ni-Mh -trzeba formować, można doładowywać, ale nie polecane, bo też się skraca żywotność.
Dzikun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-01-31, 14:08   #12
anoska
Zakorzenienie
 
Avatar anoska
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 6 437
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

Cytat:
Napisane przez aga_tka_2 Pokaż wiadomość
2 m-ce temu brałam w play nowy telefon Nokię E52 i pomimo tego, że w instrukcji nie ma nic o konieczności formatowania baterii to pan, który sprzedawał mi telefon radził to zrobić i dzięki temu bateria trzyma 4-5 dni ( w zależności od użytkowania telefonu) a kolega, który nie formatował baterii w takiej samej nokii, ładuje ją co 1-2 dni
wiesz, jeszcze zależy kto co na tym telefonie robi i w jaki sposób go używa. Może kolega słucha non stop muzyki, gra w gierki i często i długo rozmawia przez telefon?
__________________
anoska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 14:13   #13
ratta
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 553
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

Ja też mam Nokie E52 i działa ok. tygodnia, mimo braku formowania. Jak się dużo robi na telefonie, to wiadomo, że szybciej się rozładuje.
__________________
Proszę osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny, o wypełnienie ankiety do pracy magisterskiej, która znajduje się
TU

Z góry dziękuję za pomoc.

ratta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 14:31   #14
ariva
Wtajemniczenie
 
Avatar ariva
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 110
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

Kurczę, namieszałyście mi w głowie. Już sama nie wiem co robić...?
Tak, jak pisałam na początku, krąży mnóstwo opinii.
Czekam na dalsze. Dzięki za odzew.

---------- Dopisano o 16:31 ---------- Poprzedni post napisano o 16:16 ----------

Poszperałam trochę w internecie i znalazłam:
"Formatowanie baterii - przygotowanie baterii do pracy. Ma to nam celu nauczenie baterii normalnych warunków pracy. formatowanie wykonuje się na KAŻDEJ NOWEJ BATERI, nawet na bateriach litowo jonowych. Polega ono na naprzemiennym całkowitym ładowaniu i rozładowywaniu baterii. Nową baterię, po całkowitym rozładowaniu (rozładowanie w trakcie normalnego użytkowania) należy ładować przez około 12-14 godzin nawet jeśli na wyświetlaczu telefonu pojawi się informacja że proces ładowania został zakończony. Po naładowaniu należy normalnie używać telefonu aż rozładuje się całkowicie. Po rozładowaniu należy powtórzyć proces ładowania. Powinien on być powtórzony trzykrotnie. Dopuszcza się w bateriach Litowo Jonowych dokonanie tylko jednego pełnego ładowania. Pamiętać należy o tym że baterie w telefonach jak i sprzedawane oddzielnie często (choć nie zawsze) są już trochę naładowane (demonstracyjnie). Trzeba je wówczas rozładować poprzez normalne użytkowanie telefonu i dopiero potem rozpocząć proces formatowania. Formatowanie zaleca się robić przy wyłączonym telefonie. Formatowanie przeprowadzone prawidłowo powinno przedłużyć żywotność baterii. Jeśli nie przeprowadzi się formatowania baterii jej czas działania ulegnie znacznemu skróceniu."

i...
"Formowanie baterii było konieczne kiedyś i dotyczyło ogniw Ni-MH, na których występował tzw. efekt pamięci, dlatego optymalnym rozwiązaniem było ładowanie tylko rozładowanej baterii.
W przypadku ogniw Li-Ion takiego obowiązku nie ma, ponieważ efekt pamięci już nie występuje, a bateria ta "lubi" być często doładowywana, nie lubi być zaś często rozładowywana. Nawet instrukcja obsługi "milczy" nt. formowania, co już o czymś świadczy.
Przeładowywanie baterii nie ma najmniejszego sensu, ponieważ telefon i tak odcina napięcie na ogniwach, gdy osiągnie ona stan pełnego naładowania. Także rozładowanie jej do końca nie jest możliwe, ponieważ przed uszkodzeniem ogniw chroni je wbudowany w baterię układ z mikroprocesorem, który odcina zasilanie w momencie, gdy napięcie na ogniwach jest zbyt niskie.
Mimo wszystko zaleca się jednak niewielkie "przeładowywanie" nowej baterii przez kilka pierwszych cyklów ładowania."

To komu wierzyć?
Co za "ciekawy" temat.
__________________
\
ariva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 14:41   #15
Dzikun
Zakorzenienie
 
Avatar Dzikun
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 5 729
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

Cytat:
Napisane przez ariva Pokaż wiadomość
Kurczę, namieszałyście mi w głowie. Już sama nie wiem co robić...?
Tak, jak pisałam na początku, krąży mnóstwo opinii.
Czekam na dalsze. Dzięki za odzew.

---------- Dopisano o 16:31 ---------- Poprzedni post napisano o 16:16 ----------

Poszperałam trochę w internecie i znalazłam:
"Formatowanie baterii - przygotowanie baterii do pracy. Ma to nam celu nauczenie baterii normalnych warunków pracy. formatowanie wykonuje się na KAŻDEJ NOWEJ BATERI, nawet na bateriach litowo jonowych. Polega ono na naprzemiennym całkowitym ładowaniu i rozładowywaniu baterii. Nową baterię, po całkowitym rozładowaniu (rozładowanie w trakcie normalnego użytkowania) należy ładować przez około 12-14 godzin nawet jeśli na wyświetlaczu telefonu pojawi się informacja że proces ładowania został zakończony. Po naładowaniu należy normalnie używać telefonu aż rozładuje się całkowicie. Po rozładowaniu należy powtórzyć proces ładowania. Powinien on być powtórzony trzykrotnie. Dopuszcza się w bateriach Litowo Jonowych dokonanie tylko jednego pełnego ładowania. Pamiętać należy o tym że baterie w telefonach jak i sprzedawane oddzielnie często (choć nie zawsze) są już trochę naładowane (demonstracyjnie). Trzeba je wówczas rozładować poprzez normalne użytkowanie telefonu i dopiero potem rozpocząć proces formatowania. Formatowanie zaleca się robić przy wyłączonym telefonie. Formatowanie przeprowadzone prawidłowo powinno przedłużyć żywotność baterii. Jeśli nie przeprowadzi się formatowania baterii jej czas działania ulegnie znacznemu skróceniu."

i...
"Formowanie baterii było konieczne kiedyś i dotyczyło ogniw Ni-MH, na których występował tzw. efekt pamięci, dlatego optymalnym rozwiązaniem było ładowanie tylko rozładowanej baterii.
W przypadku ogniw Li-Ion takiego obowiązku nie ma, ponieważ efekt pamięci już nie występuje, a bateria ta "lubi" być często doładowywana, nie lubi być zaś często rozładowywana. Nawet instrukcja obsługi "milczy" nt. formowania, co już o czymś świadczy.
Przeładowywanie baterii nie ma najmniejszego sensu, ponieważ telefon i tak odcina napięcie na ogniwach, gdy osiągnie ona stan pełnego naładowania. Także rozładowanie jej do końca nie jest możliwe, ponieważ przed uszkodzeniem ogniw chroni je wbudowany w baterię układ z mikroprocesorem, który odcina zasilanie w momencie, gdy napięcie na ogniwach jest zbyt niskie.
Mimo wszystko zaleca się jednak niewielkie "przeładowywanie" nowej baterii przez kilka pierwszych cyklów ładowania."

To komu wierzyć?
Co za "ciekawy" temat.
Przeczytaj mój post jeszcze raz. Nie ma czegoś takiego jak FORMATOWANIE BATERII. Formatować to można dysk w komputerze co najwyżej.
Dzikun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 15:00   #16
ariva
Wtajemniczenie
 
Avatar ariva
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 110
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

Dobrze. W takim razie zrobię tak jak radzisz. Jak się rozładuje to normalnie będę ładowała. Dzięki!
__________________
\
ariva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 15:12   #17
Dzikun
Zakorzenienie
 
Avatar Dzikun
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 5 729
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

Proszę
Niech długo służy
Dzikun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 18:14   #18
eyo
Zakorzenienie
 
Avatar eyo
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 16 988
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

w życiu nic nie formatowałam i wszystko miało się dobrze
a bublowata bateria trafić się może zawsze i wtedy i tak formatowanie nie pomoże
__________________
...

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

15.02.2017 ♥
eyo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 21:37   #19
revontulet_
Zadomowienie
 
Avatar revontulet_
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 117
GG do revontulet_
Dot.: Jak poprawnie sformatować baterię w telefonie?

Cytat:
Napisane przez Eudajmonia Pokaż wiadomość
Nie ma już w telefonach tego typu baterii, które wymagały formatowania.

Używasz dotąd, dopóki się nie rozładuje.
A potem ładujesz, bateria sama odcina czas ładowania, więc bez sensu trzymanie jej przez 12 podpiętej do prądu.

Ważne natomiast jest to, żeby nie doładowywać baterii przy jej stanie 1/2 lub 1/3 ... zdecydowanie skraca to jej żywotność.

Baterie mają gwarancję na pół roku, i żywotność około 600 ładowań, to są możliwości, jakie ma wyciągnąć bateria na 100% mocy.

Jak wyciąga dłużej, jest ok, ale warto o tym pamiętać
Pozdrawiam
Bateria litowo-jonowe najlepiej jest ładować, gdy są naładowane na ok. 50% - tak ostatnio czytałam. Natomiast baterie NiMH jak najbardziej trzeba rozładować do końca.
__________________





revontulet_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:14.