Technicy farmacji część II - Strona 90 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Wizażowe Społeczności

Notka

Wizażowe Społeczności Wizażowe społeczności to forum, na którym poznasz osoby w swoim wieku, spod tego samego znaku zodiaku, szkoły. Dołącz do nas i daj się poznać.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-05-14, 07:53   #2671
Linka45
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 6
Dot.: Technicy farmacji część II

Witam, chciałam zapytać czy idąc do pracy czy na staż do apteki pracodawcy zwracają dużą uwage na oceny na świadectwie czy raczej patrzą na wyniki uzyskane z egzaminu?
pozdrawiam
Linka45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-15, 19:58   #2672
kika14
Zadomowienie
 
Avatar kika14
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 007
Dot.: Technicy farmacji część II

Od dwóch dni siedzę nad taką receptą:

Rp.
Calcii bromati 10,0
Thiocoli 4,0
Liquor Ammonii anisati
Natrii bicarbonici
Natrii benzoici aa 2,0
Codeini phosphorici 0,4
Sir. Pini 100,0
M.f. mixt.
D.S. 3 razy dziennie łyżkę stołową (dla osoby dorosłej)

Mam parę pytań:
1. Bromek wapnia będzie wchodził w reakcję z kodeiną. Wydać go osobno w postaci roztworu wodnego/proszków, czy zamienić na bromek sodu?
2. Dawka kodeiny będzie przekroczona, bo trzeba jeszcze uwzględnić jej ilość w syropie, więc jak zmniejszyć tą dawkę?
3. Jaka będzie masa mieszanki (całkowita)? 120,4? Liczyć z bromkiem wapnia tą masę, czy bez? Jeśli go wydam osobno?
4. Trzeba będzie rozpuszczać substancje w wodzie, więc jej ilość odejmuję od ilości syropu, tak? Wówczas jeśli zmniejszę ilość syropu będę miała mniejszą dawkę kodeiny w syropie...

Strasznie mi się miesza w tej Rp. Proszę o jakieś podpowiedzi
__________________
kika14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-15, 21:13   #2673
chemik68
Raczkowanie
 
Avatar chemik68
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Prusy Zachodnie
Wiadomości: 95
GG do chemik68 Send a message via Skype™ to chemik68
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez kika14 Pokaż wiadomość
Od dwóch dni siedzę nad taką receptą:

Rp.
Calcii bromati 10,0
Thiocoli 4,0
Liquor Ammonii anisati
Natrii bicarbonici
Natrii benzoici aa 2,0
Codeini phosphorici 0,4
Sir. Pini 100,0
M.f. mixt.
D.S. 3 razy dziennie łyżkę stołową (dla osoby dorosłej)

Mam parę pytań:
1. Bromek wapnia będzie wchodził w reakcję z kodeiną. Wydać go osobno w postaci roztworu wodnego/proszków, czy zamienić na bromek sodu?
2. Dawka kodeiny będzie przekroczona, bo trzeba jeszcze uwzględnić jej ilość w syropie, więc jak zmniejszyć tą dawkę?
3. Jaka będzie masa mieszanki (całkowita)? 120,4? Liczyć z bromkiem wapnia tą masę, czy bez? Jeśli go wydam osobno?
4. Trzeba będzie rozpuszczać substancje w wodzie, więc jej ilość odejmuję od ilości syropu, tak? Wówczas jeśli zmniejszę ilość syropu będę miała mniejszą dawkę kodeiny w syropie...

Strasznie mi się miesza w tej Rp. Proszę o jakieś podpowiedzi
ad1 Możesz zamienić na NaBr/KBr (z uwzględnieniem różnicy w masach cząsteczkowych) w porozumieniu z lekarzem. Możesz nie zamienić i wydać w postaci osobnego roztworu.

ad2. Zmniejszasz tylko i wyłącznie kodeinę w substancji, tak by jej ilość + kodeina w syropie nie przekroczyła dawki.

ad3. Masa pozostaje bez zmian. Jeśli eliminujesz CaBr2 to tę ilość zastępujesz wodą.

ad4. Nie zmniejszasz ilości syropu tylko kodeinę w substancji.

P.S. Masz jeszcze niezgodność chemiczną pozorną pomiędzy wodorowęglanem i benzoesanem a fosforanem kodeiny. No i niezgodnośc fizyczną - ograniczona rozpuszczalność wodorowęglanu
chemik68 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-19, 07:03   #2674
beciabeatka
Raczkowanie
 
Avatar beciabeatka
 
Zarejestrowany: 2012-12
Lokalizacja: piękna okolica
Wiadomości: 31
Dot.: Technicy farmacji część II

W miksturach chlorowodorek papaweryny tworzy niezgodność i należy wydawać go osobno w postaci proszków dzielonych .
Natomiast co robimy gdy są to krople ??? Nie wydzielamy chlorowodorku papaweryny ????
beciabeatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-19, 10:05   #2675
kajka_23
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 17
Dot.: Technicy farmacji część II

wydajemy osobno jako krople
kajka_23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-19, 10:35   #2676
Ewelinka1813
Raczkowanie
 
Avatar Ewelinka1813
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 115
Dot.: Technicy farmacji część II

hej zdaje ktoś z was technika w tym roku? czego się spodziewacie? możne byśmy porobiły jakieś recepty? ja mam trudności z niezgodnościami najbardziej chemiczne... a jeszcze takie pytanie czy jeśli trafiłaby się recepta z antybiotykiem np to wiadomo ze ma byc lek wykonany w warunkach aseptycznych ale czy można tylko podkreślić w założeniach ze lek będzie wykonywany w warunkach jałowych czy wszystko trzeba w opisie opisywać???
Ewelinka1813 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-20, 15:42   #2677
kika14
Zadomowienie
 
Avatar kika14
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 007
Dot.: Technicy farmacji część II

chemik68 - dziękuję bardzo za pomoc!

Ewelinka1813 - musisz w założeniach to zaznaczyć i później wszystko opisać, jak wyjaławiasz sprzęt/substancje itd.
__________________
kika14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-05-20, 17:47   #2678
Ewelinka1813
Raczkowanie
 
Avatar Ewelinka1813
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 115
Dot.: Technicy farmacji część II

1)a ma ktoś może opisany przykładowy taki projekt w jałowych warunkach? nam w szkole mówiono ze wystarczy pisać w założeniach a nie trzeba opisywać... PS,. Chociaż do końca nie jestem pewna czy na pewno te wyjaławiania trzeba opisywać np czytałam w Krowczynskim ze używa się już wyjałowionych substancji ze nie wolno ich jakoś tam termicznie wyjaławiać wcześniej itp

2)jak np zamieniamy fenobarbital na sodowy to liczymy masę cząsteczkową czy coś takiego i czy zawsze w mieszankach zamieniamy na tą formę ?

3) czy papawerynę zawsze wyłączamy z mixtur a bromek wapnia zmieniamy na np bromek potasu ? uwzględniając masy cząsteczkowe

4) w jakich sytuacjach zmieniamy fenobarbital na fenobarbital sodowy i odwrotnie, oraz kodeina na fosforan kodeiny?

Edytowane przez Ewelinka1813
Czas edycji: 2013-05-20 o 21:43
Ewelinka1813 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-20, 22:09   #2679
chemik68
Raczkowanie
 
Avatar chemik68
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Prusy Zachodnie
Wiadomości: 95
GG do chemik68 Send a message via Skype™ to chemik68
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez Ewelinka1813 Pokaż wiadomość
1)a ma ktoś może opisany przykładowy taki projekt w jałowych warunkach? nam w szkole mówiono ze wystarczy pisać w założeniach a nie trzeba opisywać... PS,. Chociaż do końca nie jestem pewna czy na pewno te wyjaławiania trzeba opisywać np czytałam w Krowczynskim ze używa się już wyjałowionych substancji ze nie wolno ich jakoś tam termicznie wyjaławiać wcześniej itp

2)jak np zamieniamy fenobarbital na sodowy to liczymy masę cząsteczkową czy coś takiego i czy zawsze w mieszankach zamieniamy na tą formę ?

3) czy papawerynę zawsze wyłączamy z mixtur a bromek wapnia zmieniamy na np bromek potasu ? uwzględniając masy cząsteczkowe

4) w jakich sytuacjach zmieniamy fenobarbital na fenobarbital sodowy i odwrotnie, oraz kodeina na fosforan kodeiny?
Ad.1 Nie ma złotego środka. Na pewno trzeba zaznaczyć w założeniach, że lek sporządzamy w warunkach jałowych. Wg mnie dobrze opisać sposoby wyjałowienia sprzetu i substancji ale wszystko zależy od konstrukcji poleceń w projekcie i co najważniejsze punktowania w kluczu.

Ad. 2 Masy cząsteczkowe są podane w monografiach farmakopealnych. Sól sodową stosujemy w przypadku roztworów wodnych lub w mieszankach. Wolny fenobarbital stosujemy w proszkach, czopkach lub roztworach etanolowych.

Ad. 3 Chlorowodorek papaweryny jest trwały w kwaśnych roztworach. Bromek wapnia zamieniasz (lub eliminujesz) tylko wtedy gdy wykazuje niezgodność z innym składnikiem leku (benzoesany, węglany, fosforany, salicylany)

Ad. 4 Fenobarbital zamieniasz na jego sól sodową tylko wtedy,gdy zachodzi konieczność rozpuszczenia go w roztworach wodnych. Nie słyszałem o stosowaniu wolnej kodeiny w recepturze aptecznej. Powszechnie stosuje się półwodny fosforan kodeiny.
chemik68 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 09:20   #2680
Ewelinka1813
Raczkowanie
 
Avatar Ewelinka1813
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 115
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez chemik68 Pokaż wiadomość
Ad.1 Nie ma złotego środka. Na pewno trzeba zaznaczyć w założeniach, że lek sporządzamy w warunkach jałowych. Wg mnie dobrze opisać sposoby wyjałowienia sprzetu i substancji ale wszystko zależy od konstrukcji poleceń w projekcie i co najważniejsze punktowania w kluczu.

Ad. 2 Masy cząsteczkowe są podane w monografiach farmakopealnych. Sól sodową stosujemy w przypadku roztworów wodnych lub w mieszankach. Wolny fenobarbital stosujemy w proszkach, czopkach lub roztworach etanolowych.

Ad. 3 Chlorowodorek papaweryny jest trwały w kwaśnych roztworach. Bromek wapnia zamieniasz (lub eliminujesz) tylko wtedy gdy wykazuje niezgodność z innym składnikiem leku (benzoesany, węglany, fosforany, salicylany)

Ad. 4 Fenobarbital zamieniasz na jego sól sodową tylko wtedy,gdy zachodzi konieczność rozpuszczenia go w roztworach wodnych. Nie słyszałem o stosowaniu wolnej kodeiny w recepturze aptecznej. Powszechnie stosuje się półwodny fosforan kodeiny.

dziękuję za szybką odpowiedź a gdzieś w krówczyńskim była taka recepta na krople i tam trzeba bylo zamienic fenobarbital sodowy na fenobarbital :/ jak znajde to napiszę...a chciałabym się dowiedzieć jak u Was w szkole mówili jak opisac np wyjaławianie sprzetu czy substancji no i czy trzeba podkreslic ze sie sporzadza w lozy czy boksie z nawiewem laminarnym... zaczynam sie stresowac nie wiem czego sie w tym roku spodziewać....


aha i jeszcze pytanie odnośnie gdy w recepcie jest jakis extract np Belladonnae albo Ipecacuanhae to jak oblicza się te alkaloidy... a sa np jakies przypadki ze zmienia sie extract na nalewke lub odwrotnie wrrrr.... gubię się już

i taka recepta mnie zaciekawiła ze stycznia 2013 o co chodzi z tym 100/244

RP.
ephedrini hydrochloridi 0,01
encortoni 0,005 (dostepne w tabletce 20 mg)
Calcii pantothenas 0,02 tabl a 100/244
Glucosi 0,2
M.f. pulvis DTD no 20


D.S. 2 x proszek

a dla dziecka 6

Edytowane przez Ewelinka1813
Czas edycji: 2013-05-21 o 11:13
Ewelinka1813 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 10:24   #2681
alkaaa00
Rozeznanie
 
Avatar alkaaa00
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 971
Dot.: Technicy farmacji część II

Mam plan iść do szkoły na technika własnie i się zastanawiam czy dam radę. Wiele z was pisało, że nie byłyście jakieś super z chemii a dajecie radę. Tylko się zastanawiam, te recepty, które tu czasem podajecie, to normalne, że nie wiem o co chodzi? Spotkałyście się dopiero z czymś takim na studium ? Z góry dziękuję za odpowiedz.
__________________
blog: http://alicelook.blogspot.com/
alkaaa00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-05-21, 12:00   #2682
chemik68
Raczkowanie
 
Avatar chemik68
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Prusy Zachodnie
Wiadomości: 95
GG do chemik68 Send a message via Skype™ to chemik68
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez Ewelinka1813 Pokaż wiadomość
dziękuję za szybką odpowiedź a gdzieś w krówczyńskim była taka recepta na krople i tam trzeba bylo zamienic fenobarbital sodowy na fenobarbital :/ jak znajde to napiszę...a chciałabym się dowiedzieć jak u Was w szkole mówili jak opisac np wyjaławianie sprzetu czy substancji no i czy trzeba podkreslic ze sie sporzadza w lozy czy boksie z nawiewem laminarnym... zaczynam sie stresowac nie wiem czego sie w tym roku spodziewać....


aha i jeszcze pytanie odnośnie gdy w recepcie jest jakis extract np Belladonnae albo Ipecacuanhae to jak oblicza się te alkaloidy... a sa np jakies przypadki ze zmienia sie extract na nalewke lub odwrotnie wrrrr.... gubię się już

i taka recepta mnie zaciekawiła ze stycznia 2013 o co chodzi z tym 100/244

RP.
ephedrini hydrochloridi 0,01
encortoni 0,005 (dostepne w tabletce 20 mg)
Calcii pantothenas 0,02 tabl a 100/244
Glucosi 0,2
M.f. pulvis DTD no 20


D.S. 2 x proszek

a dla dziecka 6
Odnosnie leku jałowego - opisujemy w szkole wszystko (metody i warunki wyjalawiania oraz wykonanie w warunkach jalowych)

Nalewkę zamieniasz na wyciąg w zależności od tego, który z preparatów jest dostępny. Zawartość alkaloidów podają monografie farmakopealne:

np wymiotnica
nalewka 0,18 - 0,22 %
wyciąg płynny 1,8 - 2,2 %

Pokkrzyk:
nalewka: 0,027 - 0,033%
wyciąg suchy 0,95 - 1,05%

Oznaczenie 100/244 przy pantotenianie oznacza zawartość substancji czynnej (100mg) w masie tabletki (244mg)
chemik68 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 12:22   #2683
Ewelinka1813
Raczkowanie
 
Avatar Ewelinka1813
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 115
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez chemik68 Pokaż wiadomość
Odnosnie leku jałowego - opisujemy w szkole wszystko (metody i warunki wyjalawiania oraz wykonanie w warunkach jalowych)

Nalewkę zamieniasz na wyciąg w zależności od tego, który z preparatów jest dostępny. Zawartość alkaloidów podają monografie farmakopealne:

np wymiotnica
nalewka 0,18 - 0,22 %
wyciąg płynny 1,8 - 2,2 %

Pokkrzyk:
nalewka: 0,027 - 0,033%
wyciąg suchy 0,95 - 1,05%

Oznaczenie 100/244 przy pantotenianie oznacza zawartość substancji czynnej (100mg) w masie tabletki (244mg)
1)a są jakieś wymogi odnośnie zamiany nalewki na wyciąg i odwrotnie? nie wiem jakieś niezgodności czy coś takiego? albo może ze są dawki przekroczone to wtedy bierzemy ta formę gdzie jest mniej zawartych alkaloidów?

2) ichtiol np w czopkach czy maści odważamy do masła kakaowego/podłoza i stapiamy na łaźni?

3) gdy sól erlenmeyeri lub mixtura nervina jest przekroczona(ilość bromków) to zmniejszamy tylko jeden bromek czy wszystkie? zamotalam moze to pytanie...

4) mentol przed rozpuszczeniem gdy nie mamy np w mixturze etanolu zakraplamy w mozdziezu etanolem i ucieramy pistlem i przenosimy gdzies tam czy np bagietką?

Edytowane przez Ewelinka1813
Czas edycji: 2013-05-21 o 12:25
Ewelinka1813 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 12:24   #2684
Fionka2
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 16
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez Alyssum Pokaż wiadomość
mogę przesłać na maila bo tu nie mogę za duża rozdzielczość. Podkreślam tylko, że nie jest to mój projekt tylko innej osoby od sąsiedniej szkoły. Wykonanie też nie od A do Z ale może komuś posłuży także kto chce to wyślę.
hej pisałam w tamtym roku i nie zdałam :/ Alyssum jeżeli nie był by to problem poproszę o projekt z aseptyki Dzięki

fionka22@op.pl
Fionka2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 12:28   #2685
Ewelinka1813
Raczkowanie
 
Avatar Ewelinka1813
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 115
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez Fionka2 Pokaż wiadomość
hej pisałam w tamtym roku i nie zdałam :/ Alyssum jeżeli nie był by to problem poproszę o projekt z aseptyki Dzięki

fionka22@op.pl
ja tez bym bardzo prosiła ewelinka_1813@wp.pl
Ewelinka1813 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 12:40   #2686
chemik68
Raczkowanie
 
Avatar chemik68
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Prusy Zachodnie
Wiadomości: 95
GG do chemik68 Send a message via Skype™ to chemik68
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez Ewelinka1813 Pokaż wiadomość
1)a są jakieś wymogi odnośnie zamiany nalewki na wyciąg i odwrotnie? nie wiem jakieś niezgodności czy coś takiego? albo może ze są dawki przekroczone to wtedy bierzemy ta formę gdzie jest mniej zawartych alkaloidów?

2) ichtiol np w czopkach czy maści odważamy do masła kakaowego/podłoza i stapiamy na łaźni?

3) gdy sól erlenmeyeri lub mixtura nervina jest przekroczona(ilość bromków) to zmniejszamy tylko jeden bromek czy wszystkie? zamotalam moze to pytanie...

4) mentol przed rozpuszczeniem gdy nie mamy np w mixturze etanolu zakraplamy w mozdziezu etanolem i ucieramy pistlem i przenosimy gdzies tam czy np bagietką?
Ad 1. Jeśli przekroczono dawki to po prostu zmniejszasz ilość nalewki czy wyciągu.
Ad 2. Czopki z ichtiolem to wyzwanie ichtiol należy zemulgować z lanoliną
Ad3. Jeśli zapisano sól Nervina lub Erlenmeyera to przy przekroczeniu dawek zmniejszasz wszystkie bromki tak by zachować wlaściwe proporcje.
Ad4. Tak, mentol powinno się zmikronizować w moździerzu z niewielką ilością etanolu.
chemik68 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 12:54   #2687
Ewelinka1813
Raczkowanie
 
Avatar Ewelinka1813
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 115
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez chemik68 Pokaż wiadomość
Ad 1. Jeśli przekroczono dawki to po prostu zmniejszasz ilość nalewki czy wyciągu.
Ad 2. Czopki z ichtiolem to wyzwanie ichtiol należy zemulgować z lanoliną
Ad3. Jeśli zapisano sól Nervina lub Erlenmeyera to przy przekroczeniu dawek zmniejszasz wszystkie bromki tak by zachować wlaściwe proporcje.
Ad4. Tak, mentol powinno się zmikronizować w moździerzu z niewielką ilością etanolu.
1) a gdy lanolina jest poza składem w recepcie to do obliczania współczynnika wyparcia liczymy tez i lanolinę?
2) kiedy stapiamy podloze masciowe? tylko wtedy gdy w skladzie jest kamfora mentol i salicylan metylu czy fenylu?
3) a np przypuśćmy ze mam przekroczona dawke kodeiny w farmakopei maxymalna jednorazowa 0,06 dobowa 0,12 a w mojej recepcie trzeba odwazyc 0,5 g przy stosowaniu 2x dziennie proszek to mam odwazyc tej kodeiny 0,12? bo w mixturach łatwo sie zmniejsza te dawki bo sa łyzeczki. ..
Ewelinka1813 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 13:20   #2688
chemik68
Raczkowanie
 
Avatar chemik68
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Prusy Zachodnie
Wiadomości: 95
GG do chemik68 Send a message via Skype™ to chemik68
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez Ewelinka1813 Pokaż wiadomość
1) a gdy lanolina jest poza składem w recepcie to do obliczania współczynnika wyparcia liczymy tez i lanolinę?
2) kiedy stapiamy podloze masciowe? tylko wtedy gdy w skladzie jest kamfora mentol i salicylan metylu czy fenylu?
3) a np przypuśćmy ze mam przekroczona dawke kodeiny w farmakopei maxymalna jednorazowa 0,06 dobowa 0,12 a w mojej recepcie trzeba odwazyc 0,5 g przy stosowaniu 2x dziennie proszek to mam odwazyc tej kodeiny 0,12? bo w mixturach łatwo sie zmniejsza te dawki bo sa łyzeczki. ..
Ad1. Tak, liczymy również lanolinę
Ad2. Podłoże stapiamy przy sporzadzaniu maści roztworów (kamforowej, mentolowej, z salicylanem metylu i fenylu, majerankowej), maściach zawiesinach (cynkowa, salicylowa, hydrokortyzonowa). W maściach emulsjach dopuszcza się sporządzanie na zimno. Pasty zawsze sporządza się stapiając podłoże. Podłoże stapia się też wtedy, gdy podłożem jest mieszanina np wazelina + lanolina itp
Ad3. Musisz tyle odważyć kodeiny, by 1 proszek nie przekroczył dawki maksymalnej jednorazowej a dawkowanie na dobę nie przekroczyło dawki maksymalnej dobowej.
Na 20 proszków dla dorosłego przy dawkowaniu 2 x 1 musisz w sumie odważyć nie więcej niż 1,2 chyba że lekarz zapisał mniej. Lekarz może przekroczyć dawkę maksymalną, ale musi to zaznaczyć na recepcie wykrzyknikiem, napisać słownie ilość i podpisać się. W takim przypadku nie ingerujesz w te dawki
chemik68 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 13:27   #2689
Ewelinka1813
Raczkowanie
 
Avatar Ewelinka1813
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 115
Dot.: Technicy farmacji część II

chemik68 dzieki za pomoc a odnośnie poprzedniego pytania z nalewkami co sie pytalam jak zamieniamy na wyciag i odwrotnie mam taka recepte

Rp
Ipecacuanhae extr. sicc. 0,2
Natrii benzoatis 3,0
Ammoni chloridi 2,0
Elix. pectoralis 5,0
Aqua ad 200
M.f. mixt
D.s 3x dz łyzeczka


1) dlaczego miedzy benzoesanem sodu a chlorkiem amonu jest niezgodnosc skoro obie substancje są kwasem?

2) i akurat w tej recepcie nam sorka kazała zmienic na nalewke bo niby lepiej sie rozpusci a wyciagi suche sa zle rozpuszczalne i obliczenia do tego takie:
zawartosc alkaloidów w wyciagu 2%
w nalewce 0,2%

2-100
x-0,2
x=0,04


0,2-100
o,o4-x
x=2g <---tyle nalewki trzeba odwazyc
Ewelinka1813 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-05-21, 13:39   #2690
chemik68
Raczkowanie
 
Avatar chemik68
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Prusy Zachodnie
Wiadomości: 95
GG do chemik68 Send a message via Skype™ to chemik68
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez Ewelinka1813 Pokaż wiadomość
chemik68 dzieki za pomoc a odnośnie poprzedniego pytania z nalewkami co sie pytalam jak zamieniamy na wyciag i odwrotnie mam taka recepte

Rp
Ipecacuanhae extr. sicc. 0,2
Natrii benzoatis 3,0
Ammoni chloridi 2,0
Elix. pectoralis 5,0
Aqua ad 200
M.f. mixt
D.s 3x dz łyzeczka


1) dlaczego miedzy benzoesanem sodu a chlorkiem amonu jest niezgodnosc skoro obie substancje są kwasem?

2) i akurat w tej recepcie nam sorka kazała zmienic na nalewke bo niby lepiej sie rozpusci a wyciagi suche sa zle rozpuszczalne i obliczenia do tego takie:
zawartosc alkaloidów w wyciagu 2%
w nalewce 0,2%

2-100
x-0,2
x=0,04


0,2-100
o,o4-x
x=2g <---tyle nalewki trzeba odwazyc
Ad1.
Chlorek amonu - sól słabej zasady i mocnego kwasu - roztwory wodne mają odczyn kwaśny
Benzoesan sodu - sól mocnej zasady i słabego kwasu - roztwory wodne mają odczyn zasadowy.

Benzoesan sodu może powodować wytrącenie wolnych alkaloidów z roztworów ich soli.

Ad2. Obliczenia prawidłowe
chemik68 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 13:44   #2691
Ewelinka1813
Raczkowanie
 
Avatar Ewelinka1813
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 115
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez chemik68 Pokaż wiadomość
Ad1.
Chlorek amonu - sól słabej zasady i mocnego kwasu - roztwory wodne mają odczyn kwaśny
Benzoesan sodu - sól mocnej zasady i słabego kwasu - roztwory wodne mają odczyn zasadowy.

Benzoesan sodu może powodować wytrącenie wolnych alkaloidów z roztworów ich soli.

Ad2. Obliczenia prawidłowe

1) No juz myslalam ze rozumiem te niezgodności ale widzę ze mnie to przerasta:O nie ma gdzieś jakiejś tabelki z tymi solami zeby wiedzieć co z czym daje niezgodność? Niestety nie wiem które to są sole mocnej zasady i słabego kwasu i odwrotnie... miesza mi sie juz to...

2) Czyli mam zawsze zmieniac na nalewke? czy jakbym zostawila juz ten wyciag w spokoju to tez by bylo ok?
Ewelinka1813 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 13:56   #2692
chemik68
Raczkowanie
 
Avatar chemik68
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Prusy Zachodnie
Wiadomości: 95
GG do chemik68 Send a message via Skype™ to chemik68
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez Ewelinka1813 Pokaż wiadomość
1) No juz myslalam ze rozumiem te niezgodności ale widzę ze mnie to przerasta:O nie ma gdzieś jakiejś tabelki z tymi solami zeby wiedzieć co z czym daje niezgodność? Niestety nie wiem które to są sole mocnej zasady i słabego kwasu i odwrotnie... miesza mi sie juz to...

2) Czyli mam zawsze zmieniac na nalewke? czy jakbym zostawila juz ten wyciag w spokoju to tez by bylo ok?
Ad1. Podstawowy kurs chemii. Po to właśnie jest przedmiot analiza z elementami chemii oraz wyklady z TPL-u

Ad2. Przy takiej ilości to nie ma znaczenia. Gdy dodasz nalewkę to też nastąpi zmętnienie.
chemik68 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 14:10   #2693
Ewelinka1813
Raczkowanie
 
Avatar Ewelinka1813
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 115
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez chemik68 Pokaż wiadomość
Ad1. Podstawowy kurs chemii. Po to właśnie jest przedmiot analiza z elementami chemii oraz wyklady z TPL-u

Ad2. Przy takiej ilości to nie ma znaczenia. Gdy dodasz nalewkę to też nastąpi zmętnienie.
No w tym rzecz ze bardzo lubię chemie a u mnie w studium ta analiza była okropnie nudna.. aż wstyd że nie wiem takich rzeczy...:/

Ale dalej czuję niedosyt że nie wiem jak napisać projekt w warunkach jałowych

No nic dziękuję chemik za chwilę uwagi a teraz lecę się uczyć Farmakologii a mianowicie Środków cieniujących zahaczając a dnę moczanową RZS i witaminki. Miłego dnia jak będę miała jeszcze jakieś wątpliwości to napiszę


odnośnie tej recepty

RP.
ephedrini hydrochloridi 0,01
encortoni 0,005 (dostepne w tabletce 20 mg)
Calcii pantothenas 0,02 tabl a 100/244
Glucosi 0,2
M.f. pulvis DTD no 20


D.S. 2 x proszek

a dla dziecka 6

znalazłam takie obliczenia
efedryna:
0,01*20=0,2g
encorton:
0,005*20=0,1g
0,1g/0,02=5tabletek
5*0,244=1,22g (masa encortonu)
pantoteinian:
0,02*20=0,4g
0,4/0,1=4tabletki
4*0,180=0,72g
glukoza:
0,2*20=4,0g


te liczby zielone to skąd się wzięły?zawartość substancji w tabletce?

Edytowane przez Ewelinka1813
Czas edycji: 2013-05-21 o 15:30
Ewelinka1813 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 15:51   #2694
mosca88
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 33
Dot.: Technicy farmacji część II

Rp.
epherdini h/chlor 0,1
belladonnae extr. 0,05
coffeini et natrii benzoatis 0,5
natrii benzoatis 1,0
ammonii anisati spir 1,0
ipecacuanhae tinct 1,0
althae sir 40,0
aguae 60,0
m.f mixt
d.s 3xdziennie łyzeczke


wyciag suchym alkaloidy 0,95-1,05 % a w nalewce 0,03-0,035%.

extrat suchy
1,05%-100g
x - 0,05 g
x=0,00052%

nalewka
0,035%-100g
0,00052%-X
x= 1,48 g nalewki

Czyli muszę użyć 1,48 g nalewki a tym samym zwiększy się masa leku ? Dobrze to rozumiem?

2. jeśli postac leku to masc wielofazowa to czy podloze topimy?
mosca88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 15:57   #2695
Ewelinka1813
Raczkowanie
 
Avatar Ewelinka1813
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 115
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez mosca88 Pokaż wiadomość
Rp.
epherdini h/chlor 0,1
belladonnae extr. 0,05
coffeini et natrii benzoatis 0,5
natrii benzoatis 1,0
ammonii anisati spir 1,0
ipecacuanhae tinct 1,0
althae sir 40,0
aguae 60,0
m.f mixt
d.s 3xdziennie łyzeczke


wyciag suchym alkaloidy 0,95-1,05 % a w nalewce 0,03-0,035%.

extrat suchy
1,05%-100g
x - 0,05 g
x=0,00052%

nalewka
0,035%-100g
0,00052%-X
x= 1,48 g nalewki

Czyli muszę użyć 1,48 g nalewki a tym samym zwiększy się masa leku ? Dobrze to rozumiem?

2. jeśli postac leku to masc wielofazowa to czy podloze topimy?
1) Zagadza się
2) Właśnie sama nie jestem pewna wiesz zależy jakie masz substancje jak mentol kamfora salicylany to na pewno sie topi...
Ewelinka1813 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 18:14   #2696
Fionka2
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 16
Talking Dot.: Technicy farmacji część II

Rp.
Phenobarbitali natrici 0,2
Convallariae maialis trae. 5,0
Coffeini et Narii benzoatis 0,3
Neospasmini 50,0
Aquae pur. ad 100,0
M.f.mixt.
D.S. 2 x dziennie łyżkę stołową (miarka 15ml)
masa łyżki - 45x15+50x20+5x12/100=17,35



Phenobarbitalum natricum – Luminalum natricum, Aephenalum natricum – wyk. B
Coffeinum natrium benzoicum – Coffeini et Natrii benzoas – wyk. C
Phenobarbitalum natricum
Dmaxj=0,3 > Dj=0,0347 0,2 - 100
Dmaxd=0,6 > Dd= 0,0694 x – 17,35 x=0,0347
Convallariae majalis trae
Dmaxj=1,5 > Dj=0,8675 5,0 - 100
Dmaxd=5,0 > Dd=1,735 x – 17,35 x=0,8675
Coffeini et Natrii benzoas
Dmaxj=0,6 > Dj=0,05205 0,3 - 100
Dmaxd=3,0 > Dd=0,1041 x – 17,35 x=0,05205


dobrze obliczyłam łyżke? już mi czacha dymi od tych obliczeń :/
Fionka2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 21:09   #2697
Ewelinka1813
Raczkowanie
 
Avatar Ewelinka1813
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 115
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez Fionka2 Pokaż wiadomość
Rp.
Phenobarbitali natrici 0,2
Convallariae maialis trae. 5,0
Coffeini et Narii benzoatis 0,3
Neospasmini 50,0
Aquae pur. ad 100,0
M.f.mixt.
D.S. 2 x dziennie łyżkę stołową (miarka 15ml)
masa łyżki - 45x15+50x20+5x12/100=17,35



Phenobarbitalum natricum – Luminalum natricum, Aephenalum natricum – wyk. B
Coffeinum natrium benzoicum – Coffeini et Natrii benzoas – wyk. C
Phenobarbitalum natricum
Dmaxj=0,3 > Dj=0,0347 0,2 - 100
Dmaxd=0,6 > Dd= 0,0694 x – 17,35 x=0,0347
Convallariae majalis trae
Dmaxj=1,5 > Dj=0,8675 5,0 - 100
Dmaxd=5,0 > Dd=1,735 x – 17,35 x=0,8675
Coffeini et Natrii benzoas
Dmaxj=0,6 > Dj=0,05205 0,3 - 100
Dmaxd=3,0 > Dd=0,1041 x – 17,35 x=0,05205


dobrze obliczyłam łyżke? już mi czacha dymi od tych obliczeń :/
no mi wyszła 17,36. Ale nie musisz liczyc bo masz podana w recepcie łyzke juz.

---------- Dopisano o 22:09 ---------- Poprzedni post napisano o 21:13 ----------

Adonis ver. trae 6,0
Sal. Erlenmeyeri 4,0
Phenobarbitali natrici 1,0
Hyoscini hydrobromidi 0,003 <--------- 1% r-r zapasowy
Crataegi trae
Convallariae mai. trae aa 10,0
Neospasmini 100,0



jak obliczyć 1% roztwór?
Ewelinka1813 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-22, 07:50   #2698
chemik68
Raczkowanie
 
Avatar chemik68
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Prusy Zachodnie
Wiadomości: 95
GG do chemik68 Send a message via Skype™ to chemik68
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez Ewelinka1813 Pokaż wiadomość
no mi wyszła 17,36. Ale nie musisz liczyc bo masz podana w recepcie łyzke juz.

---------- Dopisano o 22:09 ---------- Poprzedni post napisano o 21:13 ----------

Adonis ver. trae 6,0
Sal. Erlenmeyeri 4,0
Phenobarbitali natrici 1,0
Hyoscini hydrobromidi 0,003 <--------- 1% r-r zapasowy
Crataegi trae
Convallariae mai. trae aa 10,0
Neospasmini 100,0



jak obliczyć 1% roztwór?
1,0g bromowod.hyoscyny---------100,0 g r-ru zapasowego
0,003 g-----------------------------X

X=0,3 g roztworu zapasowego
chemik68 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-22, 09:29   #2699
Ewelinka1813
Raczkowanie
 
Avatar Ewelinka1813
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 115
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez chemik68 Pokaż wiadomość
1,0g bromowod.hyoscyny---------100,0 g r-ru zapasowego
0,003 g-----------------------------X

X=0,3 g roztworu zapasowego
1) no wlasnie tak samo mi wyszlo tylko ze teraz jak ja mam opisac ze robie ten roztwór? bo nie wiem ile substancji a ile wody... bo substancji chyba juz nie bedzie 0,003 bo dalej bedzie źle odwazyc.. a moze tu trzeba bylo rozcierke z laktozą zrobić?

2) Tak samo jakbym np miala atropiny 0,0005 i chyba sie rozcierke robi 1-10 no to 1g substancji na 9 gram laktozy no i wtedy ile mam tego odwazyc z tej rozcierki :O czuje ze to banalnie proste ...;/

bo ja bym to zrobila tak

1-10
0,0005-x
x=0,005g do odwazenia ale dalej bedzie malo...

Edytowane przez Ewelinka1813
Czas edycji: 2013-05-22 o 09:56
Ewelinka1813 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-22, 16:26   #2700
Fionka2
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 16
Dot.: Technicy farmacji część II

Rp.
Sal.Erleymayeri 120,0
D.S 3xdziennie łyżka stołowa

obliczam ilosc wszystkich bromków:
10,0-100,0
x -120,0
x=12,0
sprawdzam dawki dobowe
12,0-120,0
x -3x15=45
x=4,5 dd przekroczona
korekta: zmiejszam ilosc bromków, dd
1,0-45,0
x -120,0
x=2,6g ilosc bromkow wszystkich

Liczę ilość bromku sodowego (4cz)
4,0-10,0
x -2,6
x=1,04g
bromek potasu również 1,04g

Liczę ilość bromku amonowego(2cz)
2,0-10,0
x -2,6
x=0,52g


wydaje m i się, że dobrze obliczyłam
przyznam się, że zaczęłam uczyć się od poniedziałku, zrezygnowałam z pracy bo to lipa jakaś była i nie miałam czasu na naukę. Teraz mam czas, ale i studia muszę ogarnąć. . . Jakoś ostatnio mało osób udziela się na tym forum, w tym temacie . . . Przez ten rok wydaje mi się, że wszystko zapomniałam.... Zaczęłam od roztworów. Pozbierałam swoje stare materiały, przebuszowałam neta i sporo plików znalazłam... alee się rozpisałam... Pozdrowionka dla wszystkich
Fionka2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Wizażowe Społeczności


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-06-18 19:02:23


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:23.