Gaworzenie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-12-09, 14:16   #1
Dziodzio
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 145

Gaworzenie


Dziewczyny, jak to jest z tym gaworzeniem?

Olka mało głużyła, ogólnie chyba była takim cichym i spokojnym dzieckiem. Mało też płakała, ale nie żeby wcale

Jak miała tak około 4,5- 5 mcy to zdarzyło jej się powiedzieć jakieś "bu"- może ze 3 razy. Potem było NIC, dosłownie żadnego gaworzenia. Głużenia też mało.

Rozwój fizyczny: do 3 m-ca bardzo szybki (przekręcanie się na brzuch przed ukończeniem 3 miesiąca), potem już chyba raczej normalny. Od 4 miesiąca przyjmowała pozycję czwaraczą, ale nie ruszyła. Po skończeniu 5 miesiąca przekręcała się już z brzucha na plecy. Zanim miała 6 m-cy pełzała po całym domu (ale nie raczkowała, tylko właśnie pełzała). Raczkuje i siada sama od ukończenia 7 m-ca. Motoryka mała chyba też w normie (chwyt pęsetowy OK).

No ale nie gaworzy wcale. 4 dni temu skończyła 7 m-cy.
Piszczy, są dni że piszczy cały czas, ale są też dni bez pisków. To takie piski z radości. Krzyczy, też z radości i żeby zwrócić na siebie uwagę, ale też nie codziennie. Jakieś tam dźwięki wydaje, szczególnie jak właduje sobie dłoń w buzię. Dużo parska i prycha. Głuży. Dużo "stęka" i mruczy, szczególnie jak nie może czegoś podnieść/ wyszarpać. Śmieje się na głos, ale rzadko. Głównie wtedy gdy ją zaczepiany, dmuchamy na brzuszek itp. No i do psa i z psa się śmieje na głos (np. gdy pies gania własny ogon). Bardzo dużo się uśmiecha.

No ale NIE GAWORZY. Nie wydaje żadnych dźwięków ba-ba, ga- ga, ma- ma, da- da itp. ŻADNYCH.
Wiem, że słyszy.
Moje pytanie jest takie- kiedy zacząć się martwić.
Generalnie to już zaczęłam oczywiście.
Ale kiedy np. iść do lekarza, kiedy zacząć szukać specjalistów?
Dziodzio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-09, 14:40   #2
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: Gaworzenie

Moja córka prawie nie głużyła, prawnie nie gaworzyła. Trochę się śmiała na głos, ale niewiele. Na głosy i hałasy reagowałą prawidłowo.
Rozwój fizyczny - super. 3 miesiące przekręcała się brzuch-plecy, 4 miesiące turlała się. Na pól roku sama siedziała, pełzała, 7 miesiecy raczkowała, 8 zaczęla chodzić. Wtedy trochę zaczęła gaworzyć "baba" "tata" "dada". I tak dłuuuugo. Dopiero jak skończyła 15 miesiecy zaczęła urozmaicać swoje słownictwo. Dziś ma 20 miesięcy i buduje pierwsze zdania. Słownictwo ma bardzo urozmaicone. I choć najczęściej rozumiem ją tylko ja, to komunikację uznaję na 5 z plusem. W ciągu 3 miesięcy niesamowicie rozwinęła mowę, coraz chętniej powtarza nowe słowa. Na wszystko przychodzi czas. Jedne niemowlęta są rozgadane i buzia im się nie zamyka, inne są ciche i spokojne (choć towarzyskie)
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-09, 14:47   #3
gosiaczekkk85
Raczkowanie
 
Avatar gosiaczekkk85
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 424
Dot.: Gaworzenie

Mój synek zaczął gaworzyć jak miał 10 miesięcy - też się zamartwiałam już. Ja się pytałam pediatry to martwić się należy jak ma rok i nie gaworzy nic. Wtedy pierwsze co to badanie słuchu ponowne. A słuch jak się urodziła był ok? Na głosy, szepty, dźwięki reaguje?
__________________
Filip 05.12.2011
gosiaczekkk85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-09, 14:48   #4
LadyBeatta
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 1 200
Dot.: Gaworzenie

synek (15 mscy) tez nie gaworzyl w rozumieniu powtarzania sylab, po roku dopiero "mamamam, tiatiata" itd. zaczal mowic. wczesniej duzo pokrzykiwal, "spiewal", ale to byly pojedyncze gloski. do konkretnej mowy chyba nam jeszcze daleko, ale do dwoch lat nie bede sie chyba martwic.
__________________
konto nieaktywne
LadyBeatta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-09, 18:11   #5
Wisienki
Zakorzenienie
 
Avatar Wisienki
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: raz stąd, raz stamtąd ;)
Wiadomości: 3 944
Dot.: Gaworzenie

Cytat:
Napisane przez Dziodzio Pokaż wiadomość
Dziewczyny, jak to jest z tym gaworzeniem?

Olka mało głużyła, ogólnie chyba była takim cichym i spokojnym dzieckiem. Mało też płakała, ale nie żeby wcale

Jak miała tak około 4,5- 5 mcy to zdarzyło jej się powiedzieć jakieś "bu"- może ze 3 razy. Potem było NIC, dosłownie żadnego gaworzenia. Głużenia też mało.

Rozwój fizyczny: do 3 m-ca bardzo szybki (przekręcanie się na brzuch przed ukończeniem 3 miesiąca), potem już chyba raczej normalny. Od 4 miesiąca przyjmowała pozycję czwaraczą, ale nie ruszyła. Po skończeniu 5 miesiąca przekręcała się już z brzucha na plecy. Zanim miała 6 m-cy pełzała po całym domu (ale nie raczkowała, tylko właśnie pełzała). Raczkuje i siada sama od ukończenia 7 m-ca. Motoryka mała chyba też w normie (chwyt pęsetowy OK).

No ale nie gaworzy wcale. 4 dni temu skończyła 7 m-cy.
Piszczy, są dni że piszczy cały czas, ale są też dni bez pisków. To takie piski z radości. Krzyczy, też z radości i żeby zwrócić na siebie uwagę, ale też nie codziennie. Jakieś tam dźwięki wydaje, szczególnie jak właduje sobie dłoń w buzię. Dużo parska i prycha. Głuży. Dużo "stęka" i mruczy, szczególnie jak nie może czegoś podnieść/ wyszarpać. Śmieje się na głos, ale rzadko. Głównie wtedy gdy ją zaczepiany, dmuchamy na brzuszek itp. No i do psa i z psa się śmieje na głos (np. gdy pies gania własny ogon). Bardzo dużo się uśmiecha.

No ale NIE GAWORZY. Nie wydaje żadnych dźwięków ba-ba, ga- ga, ma- ma, da- da itp. ŻADNYCH.
Wiem, że słyszy.
Moje pytanie jest takie- kiedy zacząć się martwić.
Generalnie to już zaczęłam oczywiście.
Ale kiedy np. iść do lekarza, kiedy zacząć szukać specjalistów?
dziewczyny poratujcie mnie co to jest "Głużenie" i czym się różni od gaworzenia? bo bez tego chyba nie pojmę tematu
__________________
Wisienki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-09, 18:54   #6
LadyBeatta
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 1 200
Dot.: Gaworzenie

Cytat:
Napisane przez Wisienki Pokaż wiadomość
dziewczyny poratujcie mnie co to jest "Głużenie" i czym się różni od gaworzenia? bo bez tego chyba nie pojmę tematu
dziecko zaczyna głużyć miedzy 1 a 3 mscem, zaczyna po prostu wydawac z siebie dzwieki inne niz placz, np. a gu, bue, a gaworzenie to powtarzanie sylab ma ma , ga ga, da da itd., od ok. 6 msca.
__________________
konto nieaktywne
LadyBeatta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-10, 05:21   #7
Wisienki
Zakorzenienie
 
Avatar Wisienki
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: raz stąd, raz stamtąd ;)
Wiadomości: 3 944
Dot.: Gaworzenie

Cytat:
Napisane przez LadyBeatta Pokaż wiadomość
dziecko zaczyna głużyć miedzy 1 a 3 mscem, zaczyna po prostu wydawac z siebie dzwieki inne niz placz, np. a gu, bue, a gaworzenie to powtarzanie sylab ma ma , ga ga, da da itd., od ok. 6 msca.
dzięki
__________________
Wisienki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-12-10, 09:14   #8
Dziodzio
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 145
Dot.: Gaworzenie

Nawet trochę inaczej.
Najpierw jest głużenie i to jest raczej takie aaaaa, yyyyyy, uuuuuu.
Generalnie bez spółgłosek. Ze spółgłoskami to zaczyna być już gaworzenie, które stopniowo poprzez samonaśladownictwo wchodzi na wyższy poziom i jest powtarzanie bu bu bu, da da da, i mamy zaawansowany poziom gaworzenia czyli sylabizowanie.

U mojej Olki trudno nawet o jakiekolwiek spółgłoski. Mamy głównie aaaaa i uuuuuuu.
Dużo prycha więc czasem mamy takie uwwww i ufffff oraz wuuuu. Sporadycznie buuuuuu (tak pomiędzy buuuu i wuuuuu). 2 dwi temu z wielkiej radości było bliu- bliu. Ale tylko raz.

No ja się załamię. Chyba jak usłyszę pierwsze ba ba czy da da to będę ryczała cały dzień ze szczęścia.
Dziodzio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-10, 12:44   #9
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Gaworzenie

Moja starsza córa prawie nie gaworzyła, pierwsze "mama" rzekła w wieku 17mcy, za to rozwój ruchowy bardzo szybki i bardzo sprawny, teraz ma 3.7 roku i rozgadana bardzo, ruszyło porządnie gdy skończyła 2 lata. młodsza ma 11mcy, buzia jej się nie zamyka, dużo się śmieje, gaworzy, a ruchowo kiepsko jest taka teoria, że mózg dziecka nie jest w stanie poradzić sobie z równoczesnym rozwojem ruchowym i intelektualnym - jak idzie jedno, to drugie czeka, dlatego też mówi się, że dziecko rozwija się skokami.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-10, 12:49   #10
LadyBeatta
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 1 200
Dot.: Gaworzenie

Cytat:
Napisane przez Dziodzio Pokaż wiadomość
Nawet trochę inaczej.
Najpierw jest głużenie i to jest raczej takie aaaaa, yyyyyy, uuuuuu.
Generalnie bez spółgłosek. Ze spółgłoskami to zaczyna być już gaworzenie, które stopniowo poprzez samonaśladownictwo wchodzi na wyższy poziom i jest powtarzanie bu bu bu, da da da, i mamy zaawansowany poziom gaworzenia czyli sylabizowanie.

U mojej Olki trudno nawet o jakiekolwiek spółgłoski. Mamy głównie aaaaa i uuuuuuu.
Dużo prycha więc czasem mamy takie uwwww i ufffff oraz wuuuu. Sporadycznie buuuuuu (tak pomiędzy buuuu i wuuuuu). 2 dwi temu z wielkiej radości było bliu- bliu. Ale tylko raz.

No ja się załamię. Chyba jak usłyszę pierwsze ba ba czy da da to będę ryczała cały dzień ze szczęścia.
doskonale pamiętam a gu synka, zaczął to mówic mając jakieś 2 miesiące;-)

szaja ma rację, choć u nas ani z mową, ani z ruchem szału nie ma. ale dużo rozumie i pamięta.

Wysyłane z mojego GT-S5660 za pomocą Tapatalk 2
__________________
konto nieaktywne
LadyBeatta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-12, 20:13   #11
lemoorka
Zakorzenienie
 
Avatar lemoorka
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Lemoorland
Wiadomości: 7 072
Dot.: Gaworzenie

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;44097248] jest taka teoria, że mózg dziecka nie jest w stanie poradzić sobie z równoczesnym rozwojem ruchowym i intelektualnym - jak idzie jedno, to drugie czeka, dlatego też mówi się, że dziecko rozwija się skokami.[/QUOTE]

Mój Młody jest idealnym przykładem tej teorii. Pięknie gaworzył, jak mił 8 miesięcy było baba, potem tata i na końcu mama. Jak miał 10 miesięcy i wystartował z ruchem w dooszy miał gadanie. Chodzę do logopedy. Młody się trcohę wyciszył- 2 lata i 4 miesiące i powoli zaczyna mówić. Jest lko jeden problem wstydzi się jak mówi. Dzisiaj do mojej mamy wystartował z hasłem " Nienia" , moja mama ma na imię Zenona zrobniale Zenia. Moja mam spytała się co, schował się i zrobił się czerowony.
lemoorka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-12-12, 22:35   #12
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Gaworzenie

ale to wiek, nie mowa etap taki, dziecko ponownie się wstydzi, minie
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-13, 08:18   #13
Dziodzio
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 145
Dot.: Gaworzenie

Cytat:
Napisane przez lemoorka Pokaż wiadomość
Pięknie gaworzył, jak mił 8 miesięcy było baba, potem tata i na końcu mama.
Zaczął jak miał 8 m-cy?
Bo ja świra dostanę... Olka ma 7m-cy i jeden tydzień i dalej cisza.
Dziodzio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-13, 12:12   #14
desia888
Wtajemniczenie
 
Avatar desia888
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: Poznan
Wiadomości: 2 649
Dot.: Gaworzenie

U nas bylo tak samo!
Wlasciwie to pediatra zwrocila nam uwage przy okazji wizyty, byla u nas prawie godzine ( Nie pamietam dokladnie czy miala 7 czy 8 m-cy) a Viki ani razu sie nie odezwala do Niej i jak sobie pomyslam to faktycznie nie gaworzyla jeszcze wtedy. Powiedziala, ze poczekamy okolo m-ca a jesli nie zacznie to wtedy zrobimy ponownie badanie sluchu, choc pewna bylam na 100% ze slyszy, reaguje na swoje imie itp. No i pomalutku zaczela sie rozkrecac z tym gaworzeniem na szczescie Kazala mowic do Niej jeszcze wiecej niz mowilismy, choc ja i tak ciagle do Niej cos mowilam, no ale takie zalecenie dala bo nie wiedziala. Teraz Viki ma 19 m-cy i buzia Jej sie nie zamyka, laczy bez problemu po 2 wyrazy Generalnie to powiem Ci ze jesli Cie cos niepokoi to idz do pediatry, forum niestety nie zastapi lekarza A teksty typu - moja nie mowila do ukonczenia 3 lat a teraz mowi niczego Ci nie zagwarantuja bo moze akurat Twoje dziecko nie zacznie i co wtedy? Najprawdopodobniej zacznie, ale jesli cos jest nie tak to wtedy im szybciej zacznie sie dzialac tym lepiej Powodzenia!
__________________
Adas 23.08.2005


Viki 28.04.2012
desia888 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-15, 19:52   #15
Dziodzio
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 145
Dot.: Gaworzenie

Pediatra zareagował dość typowo: "Spokojnie, ma jeszcze czas nawet patrząc na normy książkowe, a wcale nie wszystko musi być książkowo". Zapytała tylko czy jesteśmy pewni, że słyszy. A tego akurat jesteśmy pewni. Z tego co orientowałam się w temacie to na tym etapie każdy pediatra powie żeby czekać. No i w sumie mają rację.
Postanowiłam sobie, że zacznę na serio dobijać się do lekarzy jeśli nie zacznie gaworzyć do połowy stycznia (8 miesięcy z haczykiem).
Na razie czekam. Wiem, że nie ma co porównywać dzieci, ale to jednak na ten moment uspakaja jak się czyta np. post Karolcy- że bywają zdrowe dzieci które też były tak ciche jak Ola i nie gaworzyły.
Dziodzio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-16, 09:27   #16
desia888
Wtajemniczenie
 
Avatar desia888
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: Poznan
Wiadomości: 2 649
Dot.: Gaworzenie

Cytat:
Napisane przez Dziodzio Pokaż wiadomość
Pediatra zareagował dość typowo: "Spokojnie, ma jeszcze czas nawet patrząc na normy książkowe, a wcale nie wszystko musi być książkowo". Zapytała tylko czy jesteśmy pewni, że słyszy. A tego akurat jesteśmy pewni. Z tego co orientowałam się w temacie to na tym etapie każdy pediatra powie żeby czekać. No i w sumie mają rację.
Postanowiłam sobie, że zacznę na serio dobijać się do lekarzy jeśli nie zacznie gaworzyć do połowy stycznia (8 miesięcy z haczykiem).
Na razie czekam. Wiem, że nie ma co porównywać dzieci, ale to jednak na ten moment uspakaja jak się czyta np. post Karolcy- że bywają zdrowe dzieci które też były tak ciche jak Ola i nie gaworzyły.
Trzymam kciuki, wiem jakie to czekanie jest meczace bo sami tak czekalismy
Najwazniejsze ze jestes czujna moim zdaniem
__________________
Adas 23.08.2005


Viki 28.04.2012
desia888 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-16, 10:45   #17
Dziodzio
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 145
Dot.: Gaworzenie

Dzięki, pomagają mi wasze wpisy
Dziodzio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-16, 19:24   #18
Dziodzio
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 145
Dot.: Gaworzenie

No... moja Olka dalej rozwija motorykę. Dziś zaczęła stawać w łóżeczku.
Zdarzyło jej się już wcześniej, ale stawała zgarbiona, niepewnie, chwiała się i wszystko to trwało ułamek sekundy. Dziś stanęła w łóżeczku pewnie i prosto jak strzała. A gaworzenia nic a nic :-/
Dziodzio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:59.