Niemiecki w codziennym życiu - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-11-23, 19:55   #1
Develyn
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 46

Niemieckie "R"


No właśnie, mam z nim sporawy problem, nie wiem kiedy i jak używać tego standardowego niemieckiego "charczącego r" wymawianego tyłem języka, kiedy "r" podobne do polskiego (rzeczywiście występuje w niemieckim takie "r"? w jakich wyrazach np.?), kiedy "r" ma zanikać (czy zanika ono np. w takim wyrazie jak "gern"?), proszę Was o wypisanie wszelkich możliwości i sposobów na dobre opanowanie tego wstrętnego "r", może są jakieś ćwiczenia na to "charczenie"?
no i zasady, zasady, zasady (używania oczywiście)
z góry dziękuję!!
Develyn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-23, 20:31   #2
Oddycham
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 296
Dot.: Niemieckie "R"

Też mam z tym problem ....


Ogólnie z akcentem więc poczekam z Tobą na jakies odpowiedzi
__________________




Chciałabym być Tobą ...wiesz ?
Oddycham jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-23, 20:39   #3
Undercia
Imperatorowa Undi I
 
Avatar Undercia
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: zarośla xD
Wiadomości: 7 245
Dot.: Niemieckie "R"

ciężko mi wyjaśnić proponuję poczytać http://forum.dep.pl/viewtopic.php?p=...d669e32#p14166


a tu dwa ćwiczonka:
http://www.mediaculture-online.de/Ar...ren.321.0.html


r zanika, gdy jest na końcu wyrazu, wtedy zamiast 'r' mówi się zniekształcone 'a'
np. Häuser (czyt. Häusa)
Schüler (czyt. Schüla)


a sposób na opanowanie? chyba najlepiej po prostu próbować naśladować...
__________________
"In life, unlike chess, the game continues after checkmate"- I.Asimov


"In three words I can sum up everything I've learned about life: it goes on" - R.Frost
Undercia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-23, 21:02   #4
Develyn
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 46
Dot.: Niemieckie "R"

widziałam tę wypowiedź z tamtego forum, niestety nie jestem w stanie jej efektywnie przetłumaczyć, nie wiem np. cóż to jest 'Achlaut' - niby rozumie, ale nie wiem o co w nim chodzi... itd. czy ktoś mógłby przełożyć to na prosty jasny polski? najlepiej łopatologicznie i na chłopski rozuum
Develyn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-23, 22:36   #5
Undercia
Imperatorowa Undi I
 
Avatar Undercia
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: zarośla xD
Wiadomości: 7 245
Dot.: Niemieckie "R"

z tego co kojarzę studiujesz germanistykę, masz już zajęcia z fonetyki? jeśli tak, to pewnie prowadzący polecił jakieś książki - warto z nich skorzystać. Oprócz tego warto kupić na własną rękę jakieś książki do fonetyki, koniecznie z nagraniami - bodajże Bęza coś takiego wypuścił, ale nie dam sobie ręki uciąć i usiąść i powtarzać za nagraniem - osiągniesz o wiele lepsze efekty niż wkuwając regułki.

oki, spróbuję wyjaśnić, chociaż ciężko mi wytłumaczyć coś, co dla mnie jest naturalne
a więc... generalnie masz 2 rodzaje 'r':
spółgłoskowe R
zwokalizowane R

Zwokalizowane występuje na końcu sylaby i wymawia się je jako zniekształcone 'a'. Występuje też w nieakcentowanych przedrostkach i przyrostkach oraz po długich samogłoskach. np. Bier
Spółgłoskowe występuje na początku wyrazu, sylaby lub w sytuacji gdy 'r' jest poprzedzone przez inną spółgłoskę lub krótką samogłoskę. To jest właśnie to 'charczące'. np. darf

a Ach-Laut to sposób wymawiania 'ch' po a, o, u
__________________
"In life, unlike chess, the game continues after checkmate"- I.Asimov


"In three words I can sum up everything I've learned about life: it goes on" - R.Frost
Undercia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-24, 07:37   #6
wild girl
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Berlin
Wiadomości: 408
Dot.: Niemieckie "R"



ojej nie wiem jak Ci to wytlumaczyc,chociaz mieszkam w Niemczech i ciagle mowie po niemiecku jak sie uczylam sama tego jezyka to wymawialam sobie na glos wszystkie wyrazy i w niektorych wychodzilo mi to jak nazwalas charczace -r- a w innych zanikajace i to jakos samo z siebie mi szlo...moze sluchaj duzo niemieckiego to Ci wpadnie w ucho...
__________________
Wystepek jest malowniczy, cnota - jakze bezbarwna...

Edytowane przez wild girl
Czas edycji: 2009-11-24 o 07:41
wild girl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-03, 12:50   #7
MdM
in love with life
 
Avatar MdM
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Leśna Kraina
Wiadomości: 25 078
Dot.: Niemieckie "R"

Kiedys tez mialam ten problem, ale jak sie przeprowadzilam do Niemiec to poszlam na roczny kurs fonetyki. Cwiczylismy tylko wymowe. Teraz ponoc mowie tak dobrze, ze nawet niemcy nie zauwazaja, ze jestem z innego kraju. Wszystko jest kwestia praktyki.
MdM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-12-06, 18:55   #8
Develyn
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 46
Dot.: Niemieckie "R"

dziękuję wszystkim za odpowiedzi!!!!

MdM, a mozesz napisać ile kosztował Cię ten kurs, jak często odbywały się zajęcia i ile trwały? bardzo pocieszające to, co napisałaś

POzdr!
Develyn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-06, 19:08   #9
MdM
in love with life
 
Avatar MdM
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Leśna Kraina
Wiadomości: 25 078
Dot.: Niemieckie "R"

Cytat:
Napisane przez Develyn Pokaż wiadomość
dziękuję wszystkim za odpowiedzi!!!!

MdM, a mozesz napisać ile kosztował Cię ten kurs, jak często odbywały się zajęcia i ile trwały? bardzo pocieszające to, co napisałaś

POzdr!
Zajecia trwaly rok i byly raz w tygodniu. To byly zajecia dla obcokrajowcow, ktore wykupilam na uniwersytecie, gdy zaczelam studiowac. Byly niesamowicie tanie. Jeden semestr kosztowal tylko 50 euro, a caly rok 100 euro. Na dodatek grupy byly bardzo male, 5 osobowe, wiec Pani uczaca nas miala mnostwo czasu, zeby poprawiac kazdego z osobna i bardzo sie przykladala, zeby korygowac najdrobniejsze bledy. Zajecia odbywaly sie raz w tygodniu po 120 minut (po 60 byla przerwa). Jestem pewna, ze w takich zajeciach moze wziac udzial kazdy, nie tylko ten, kto jest studentem. Na podobny kurs w wakacje chodzila moja siostra, tylko ze ona na bardziej ogolny, a studentka nie byla i jedynie do mnie przyjechala na 2 miesiace.
W domu musialam tez troche cwiczyc, a TZ mnie poprawial. Na poczatku bylo trudno i myslalam, ze jak ktos sie urodzil z jednym akcentem to innego nie jest sie w stanie nauczyc, ale tak naprawde to tylko kwestia cwiczen i wiary w siebie. Tobie tez sie uda.
MdM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-06, 20:16   #10
Develyn
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 46
Dot.: Niemieckie "R"

dzięęęękuje bardzo za odpowiedź i wiarę we mnie
tak w ogóle to "r" już całkiem nieźle opanowałam, cały tydzień nawet na ulicy sobie je powtarzałam (aż mnie gardło bolało) i teraz chyba mówię je już całkiem dobrze, hehe
zapału do ćwiczeń mi nie brakuje, także wierzę, że bedzie dobrze!

aha, ja też studentka i w przyszłym roku wybieram się do Dojczlandii na 2 semestry, więc zdecydowanie pójdę w Twoje ślady!!

Edytowane przez Develyn
Czas edycji: 2009-12-06 o 20:19
Develyn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-06, 21:26   #11
MdM
in love with life
 
Avatar MdM
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Leśna Kraina
Wiadomości: 25 078
Dot.: Niemieckie "R"

Cytat:
Napisane przez Develyn Pokaż wiadomość
dzięęęękuje bardzo za odpowiedź i wiarę we mnie
tak w ogóle to "r" już całkiem nieźle opanowałam, cały tydzień nawet na ulicy sobie je powtarzałam (aż mnie gardło bolało) i teraz chyba mówię je już całkiem dobrze, hehe
zapału do ćwiczeń mi nie brakuje, także wierzę, że bedzie dobrze!

aha, ja też studentka i w przyszłym roku wybieram się do Dojczlandii na 2 semestry, więc zdecydowanie pójdę w Twoje ślady!!
Bardzo dobrze, jedz jedz, sporo sie nauczysz!

A swoja droga... Pani, ktora prowadzila zajecia z phonetiki uczyla nas wymawiac "r" w najstepujacy sposob:
Najpierw kazala wziac do buzi duzy lyk niegazowanej wody (nie polykac!), podniesc glowe do gory, tak ze sie patrzy na sufit i tak bulgotac jak sie czasem robi myjac zeby. Potem wypluc/polknac wode i zrobic taki sam dzwiek bez uzycia wody z glowa w gorze (to jest latwiejsze), a potem wziac glowe normalnie i sprobowac zrobic to samo. Ten dzwiek, ktory sie wydaje juz bez wody to jest wlasnie niemieckie r. Takie cos wymaga okolo 3 tygodni codziennych cwiczen i najlepiej na poczatku probowac z woda, bo inaczej szybko bedzie bolalo gardlo. Niemieckie r jest wymawiane troche innym ukladem w buzi i dlatego trzeba przyzwyczaic gardlo do uzywania tamtych strun.

Acha zapomnialam dodac, ze jak sie wymawia r to jezyk przyciskaj do dolu, nie wolno podnosic koniuszka do gory.

Edytowane przez MdM
Czas edycji: 2009-12-06 o 21:29
MdM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-04-14, 12:40   #12
Lamelia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 1
Dot.: Niemieckie "R"

Jesteś Kochana! Dzięki Tobie już wiem jak się wymawia niemieckie "r"
Lamelia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-27, 17:06   #13
Lexi95
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 9
Smile Niemiecki w codziennym życiu

Witam! Chciałabym się dowiedzieć czy jest tu ktoś na tym forum kto tak jak ja uczy się niemieckiego. Może ktoś zna z was jakieś niemieckie radio bądź filmy po niemiecku, seriale cokolwiek by się z tym językiem osłuchać. Bardzo przydało by mi się w to nauce do matury. Będę niezmiernie wdzięczna jeśli ktoś mi pomoże.
Lexi95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-27, 18:37   #14
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: Niemiecki w codziennym życiu

Cześć!

Ja jestem na studiach związanych z niemieckim i wspomagam się oglądając na YouTubie Tagesschau (wiadomości) oraz filmy dokumentalne ZDF History i muszę przyznać, że jest to naprawdę skuteczne Tylko nie należy się zniechęcać, jeżeli nie rozumie się czasami całych odcinków. Z czasem przychodzą efekty
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-01, 11:49   #15
Diana Korzeb
Raczkowanie
 
Avatar Diana Korzeb
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: Dundee
Wiadomości: 145
Dot.: Niemiecki w codziennym życiu

@Lexi95 jest bardzo dużo niemieckich seriali dla osób uczących się niemieckiego. Wyszukaj sobie: Deutsch Plus, Extra Deutsch, Erste Wege in Deutschland, Jojo sucht das Glueck (poziom B1), Ticket nach Berlin. Dodatkowo wszędzie i każdemu polecam podcast slowgerman i stronę nachrichtenleicht.de
__________________
Archeolog to idealny kandydat na męża - im kobieta starsza, tym bardziej się nią interesuje
Diana Korzeb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-13, 14:52   #16
pprr
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 103
Dot.: Niemiecki w codziennym życiu

@Diana Korzeb a znasz jakieś seriale po niemiecku na poziom A2/B1? Ogladam Jojo sucht das Glück i chciałbym oglądać dalej seriale podobne do Jojo.. Bardzo mi w nich odpowiadają napisy po niemiecku ;-)
pprr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-18, 07:03   #17
emenyx
Zadomowienie
 
Avatar emenyx
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 1 523
Dot.: Niemiecki w codziennym życiu

na moim chomiku <ciach, ciach> umiescilam kiedys 2 wydania gazetki "Deutsch Perfeckt - sa tam teksty na roznych poziomach zaawansowania, zaznaczone kotry to poziom. teksty z zycia codziennego, prasy, doniesien naukowych. Mozna wybrac, ktory poziom nas dotyczy.

Edytowane przez Maguda_
Czas edycji: 2014-12-20 o 10:10
emenyx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-05, 00:23   #18
Diana Korzeb
Raczkowanie
 
Avatar Diana Korzeb
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: Dundee
Wiadomości: 145
Dot.: Niemiecki w codziennym życiu

Zajrzyj tutaj, regularnie staram się tam wrzucać filmy i seriale pomocne w nauce niemieckiego
__________________
Archeolog to idealny kandydat na męża - im kobieta starsza, tym bardziej się nią interesuje
Diana Korzeb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-09, 16:09   #19
claudineee
Raczkowanie
 
Avatar claudineee
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 97
Dot.: Niemiecki w codziennym życiu

Hej, dzięki za tego bloga.
Wyciągnę z niego, ile się da
claudineee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-02-20, 18:53   #20
gloria19
Przyczajenie
 
Avatar gloria19
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Stumilowy Las
Wiadomości: 29
Dot.: Niemiecki w codziennym życiu

Znajdź sobie na youtube serial "Extra" po niemiecku. Jest bardzo dobry na początek, specjalnie stworzony z myślą o uczących się niemieckiego, prosty, ale można się dobrze osłuchać z językiem. Odcinki są dużo dłuższe niż te "Jojo", co uważam za plus. Poza tym jeszcze serial "Deutsch Plus", też jest na youtube i też jest przygotowany specjalnie dla uczących się. Może nie są one jakieś superinteresujące, ale to fajny start.
gloria19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-30, 20:25   #21
gloria19
Przyczajenie
 
Avatar gloria19
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Stumilowy Las
Wiadomości: 29
Question Dot.: Niemiecki w codziennym życiu

A może stworzymy tu od razu listę polecanych książek, stron i innych pomocy do nauki niemieckiego? Ja polecam jak już wyżej pisałam serial "Extra" na youtube, z książek lubię (no lubię to za dużo powiedziane) i używam "Repetytorium" Bęzy i jeszcze "Repetytorium gramatyczne z języka niem." wyd. PWN. Poza tym mam kurs ESKK "Niemiecki dla początkujących", jest bardzo fajny, ale drogi. Używam też Profesora Klausa do słówek i też polecam. Do słownictwa mam też "Repetytorium leksykalne", to różowe, ale nudne jest straszliwe i szukam czegoś innego. Mam też słownik obrazkowy z Ponsa, jest fajny, choć niektóre słówka czy nawet całe podrozdziały są trochę bzdurne. A Wy co możecie polecić?
gloria19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-31, 02:15   #22
dommiiii
Przyczajenie
 
Avatar dommiiii
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 11
Dot.: Niemiecki w codziennym życiu

polecam ogladanie tv i sluchanie radia.
dommiiii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-03, 22:26   #23
201610310857
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 15 803
Dot.: Niemiecki w codziennym życiu

Beza jest swietny, uczylam sie z niego zarowno do matury, jak i do certyfikatu. Wszystko ladnie wyjasnione, masa przykladow.
201610310857 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-04, 13:52   #24
Lexi95
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 9
Dot.: Niemiecki w codziennym życiu

Dzięki wam dziewczyny za rady. Obejrze sobie któryś z seriali, które mi poleciłyście. Teraz mam zwyczaj słuchania radia internetowego. Czasami jednak denerwuje mnie to, że mało jest takich stacji gdzie są grane tylko niemieckie piosenki. Dlatego właśnie pytałam o inne propozycje.
Lexi95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-08, 14:35   #25
Diana Korzeb
Raczkowanie
 
Avatar Diana Korzeb
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: Dundee
Wiadomości: 145
Dot.: Niemiecki w codziennym życiu

Zawsze jest youtube . Zazwyczaj jak wyszukasz sobie 1 piosenkę, to w podpowiedziach masz artystów podobnych do tego, którego w tym momencie słuchasz. Z bardziej znanych poszukaj sobie: Sido, Cro, Die Ärzte, Die Toten Hosen, Silbermond, Rammstein, Luna Simao, Xavier Naidoo, Clueso, Herbert Grönemeyer i można by tak bez końca
__________________
Archeolog to idealny kandydat na męża - im kobieta starsza, tym bardziej się nią interesuje
Diana Korzeb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-14, 08:51   #26
emenyx
Zadomowienie
 
Avatar emenyx
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 1 523
Dot.: Niemieckie "R"

Polecam czytać magazyn Deutsch perfect
emenyx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-17, 13:47   #27
Lena783
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 187
Dot.: Niemiecki w codziennym życiu

Cytat:
Napisane przez Diana Korzeb Pokaż wiadomość
Zawsze jest youtube . Zazwyczaj jak wyszukasz sobie 1 piosenkę, to w podpowiedziach masz artystów podobnych do tego, którego w tym momencie słuchasz. Z bardziej znanych poszukaj sobie: Sido, Cro, Die Ärzte, Die Toten Hosen, Silbermond, Rammstein, Luna Simao, Xavier Naidoo, Clueso, Herbert Grönemeyer i można by tak bez końca

Die Toten Hosen i Rammstein <3
Lena783 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-11-17 14:47:41


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:33.