Mleczan sodu - stężenie powyżej sugerowanego - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Interesujesz się biochemią kosmetyczną? Chcesz poznać działanie poszczególnych składników zawartych w kosmetykach oraz ich wpływ na zdrowie. Dołącz do nas.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-03-17, 22:41   #1
201708250935
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 2 597

Mleczan sodu - stężenie powyżej sugerowanego


Bladego pojęcia nie mam w jakim wątku to umieścić...

Ogółem pytanie jest krótkie. Na stronach internetowych, typowo z półproduktami, jest sugerowane stężenie od 0,5 do 8% mleczanu sodu, a mnie ciekawi co będzie, co może się stać, jeśli damy np 30% albo 40% w całej recepturze, ogółem, co będzie, jeśli damy więcej niż nam sugerują?
201708250935 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-18, 11:16   #2
Purpur
Przyczajenie
 
Avatar Purpur
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 27
Dot.: Mleczan sodu - stężenie powyżej sugerowanego

Specjalnie dla Ciebie zanurzyłem rękę w czystym mleczanie sodu i potrzymałem przez minutę. Poza tym, że moja ręka jest gładziusia, to nie zauważyłem żadnych innych (negatywnych) efektów

Myślę, że użycie go w dużej ilości w kosmetykach spłukiwalnych nie niesie ze sobą ryzyka. W niespłukiwalnych obawiałbym się podrażnienia, ale nie u wszystkich - moja ręka jest cała
Purpur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-20, 09:29   #3
geraldine2030
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 224
Dot.: Mleczan sodu - stężenie powyżej sugerowanego

Cytat:
Napisane przez nagomiko Pokaż wiadomość
Bladego pojęcia nie mam w jakim wątku to umieścić...

Ogółem pytanie jest krótkie. Na stronach internetowych, typowo z półproduktami, jest sugerowane stężenie od 0,5 do 8% mleczanu sodu, a mnie ciekawi co będzie, co może się stać, jeśli damy np 30% albo 40% w całej recepturze, ogółem, co będzie, jeśli damy więcej niż nam sugerują?
Mleczan sodu ma bardzo wysokie, zasadowe pH a takowe jest bardzo niedobre dla naszej skóry. Nawet przy stężeniu 1-2%, nie wspominajac o 8%, mleczan sodu bardzo podnosi pH serum czy kremu i należy je obniżać kwasem.
geraldine2030 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-20, 17:26   #4
Purpur
Przyczajenie
 
Avatar Purpur
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 27
Dot.: Mleczan sodu - stężenie powyżej sugerowanego

Cytat:
Napisane przez geraldine2030 Pokaż wiadomość
Mleczan sodu ma bardzo wysokie, zasadowe pH a takowe jest bardzo niedobre dla naszej skóry. Nawet przy stężeniu 1-2%, nie wspominajac o 8%, mleczan sodu bardzo podnosi pH serum czy kremu i należy je obniżać kwasem.
Nie uważam, żeby należało się nacierać mleczanem sodu, ale muszę sprostować Twojego posta. Mleczan sodu dostępny handlowo to zazwyczaj roztwór 50% - 60%. Sól ta jest regulatorem pH - zwiększa je. Jednakże nie ma pH silnie zasadowego, a oscylującego w okolicach 6,5 - 7,5. Dowody poniżej:

http://www.adm.com/en-US/worldwide/a...ctate%20AU.pdf

http://www.musashino.com/english/pro...iumLactate.pdf
Purpur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-23, 09:35   #5
geraldine2030
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 224
Dot.: Mleczan sodu - stężenie powyżej sugerowanego

Masz rację, poplątały mi się surowce Mleczanu używam wyłącznie do regulowania pH i jako substancji buforującej, dlatego kojarzy mi się z wysokim pH, a nie spojrzałam do specyfikacji

Za to teraz przejrzałam dokumentację mleczanu sodu 60% i znalazłam taką adnotację:

Ochrona skóry
Pracować z tym produktem stosując rękawice. Rękawice powinny zostać poddane przeglądowi przed użyciem. Stosować właściwą technikę usuwania rękawic (bez dotykania zewnetrznej powierzchni rękawicy) aby uniknąć kontaktu skóry z tym produktem. Usuwanie zanieczyszczonych rękawic po użyciu zgodnie z odpowiednimi przepisami i dobrą praktyką laboratoryjną. Umyć i wysuszyć ręce.
Wybrane rękawice ochronne muszą spełniać specyfikację dyrektywy 89/686/EWG i normy pochodnej EN 374.

Pelny kontakt
Materiał:
Kauczuk nitrylowy
Minimalna grubość:0,11 mm


Kontakt przez ochlapanie
Materiał:
Kauczuk nitrylowy
Minimalna grubość:0,11 mm

Jaki stąd wniosek?
geraldine2030 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-23, 16:26   #6
Purpur
Przyczajenie
 
Avatar Purpur
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 27
Dot.: Mleczan sodu - stężenie powyżej sugerowanego

Wniosek taki, że nie należy się nim nałogowo nacierać Droga Geraldine, oni muszą tak pisać Na msds-ie pantenolu też znalazłem informację, że konieczne jest używanie rękawiczek.

A tak serio odnośnie pytania nagomiko - podtrzymuję, że jedno- lub kilkurazowe użycie kosmetyku z 30% kwasu mlekowego dla zdrowej skóry nie powinno mieć negatywnego wpływu. Jak już pisałem: moja ręka wytrzymała!
Purpur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-12, 19:54   #7
astraroth
Rozeznanie
 
Avatar astraroth
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 590
Send a message via Skype™ to astraroth
Dot.: Mleczan sodu - stężenie powyżej sugerowanego

Podpisuję się pod tym co napisał Purpur. Często napisane są zapobiegawczo nadzwyczajne środki ostrożności.
Napisałaś o zastosowaniu stężenia 30-40% zapewne w jakiejś emulsji czy serum. Możesz użyć, tylko zależy z jakimi składnikami, bo niektóre z półproduktów są wrażliwe na wysokie pH i należy je obniżyć, by składnik nie uległ rozkładowi. Mleczan sodu ma silne właściwości nawilżające stąd ręka Purpura stała się gładka . Zastanawiam się jeszcze nad pH ogólnym takiego serum/emulsji. W sumie jeżeli zmyłabyś go po 15 czy 30 minutach to myślę, że podwyższone pH szkody nie zrobi. Wszak mydła w kostce używane niegdyś przez nasze mamy do mycia twarzy (bo niczego innego wtedy nie było do mycia) miały pH około 8miu i nic się nie działo z ich twarzami.
Wydaje mi się, że bardziej uwrażliwia jednak niższe pH niż wyższe od obojętnego dla naszej skóry, czyli ok. 5,5.
astraroth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-04-13, 09:43   #8
Purpur
Przyczajenie
 
Avatar Purpur
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 27
Dot.: Mleczan sodu - stężenie powyżej sugerowanego

Drobna ciekawostka: robiono kiedyś u mnie na uczelni badania pH skóry po myciu zwykłym mydłem sodowym i dochodziło ono do... 11. Na dodatek nie spadało przez długi czas (przynajmniej dwie godziny).

Nie uważam, żeby było to dla skóry delikatne i całkowicie odpowiednie, ale myślę, że zdrowa skóra wytrzyma bardzo dużo
Purpur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-01, 08:22   #9
Moyraa
Rozeznanie
 
Avatar Moyraa
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 592
Dot.: Mleczan sodu - stężenie powyżej sugerowanego

Nie chcę niepotrzebnie zakładać nowego wątku, więc się podepnę.

Moje pytanie - czy mleczan sodu może uczulać/podrażniać? Robiłam ostatnio próbę uczuleniową (a raczej próby - coś mnie zdecydowanie podrażniło, więc chciałam sprawdzić co to za składnik - przy okazji aloes poszedł w odstawkę - szkoda) zrobiłam z niego roztwór z wodą - szczypało. Myślałam sobie - ok, może za wysokie PH.
Dzisiaj zrobiłam serum z tym składnikiem - 3% nie powodowało szczypania, ale 6% i owszem...
Bardzo dziwne - nie znalazłam informacji jakoby ten produkt mógł podrażniać skórę. Czy ktoś może coś na ten temat powiedzieć?
__________________
"Porównywanie kogoś do chorągiewki na dachu zdradza brak wyobraźni:
widzi się tylko obroty, nie zaś intencje: koniec strzałki, który chce zatrzymać się i pozostać w strudze wiatru."
J. Cortázar
Moyraa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-04, 10:31   #10
Moyraa
Rozeznanie
 
Avatar Moyraa
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 592
Dot.: Mleczan sodu - stężenie powyżej sugerowanego

Nikt nic?
No nic, przypominam się - może znajdzie się jakaś dobra dusza, która coś na ten temat wie i odpowie.
__________________
"Porównywanie kogoś do chorągiewki na dachu zdradza brak wyobraźni:
widzi się tylko obroty, nie zaś intencje: koniec strzałki, który chce zatrzymać się i pozostać w strudze wiatru."
J. Cortázar
Moyraa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-11, 15:26   #11
Scarlet23
Zadomowienie
 
Avatar Scarlet23
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 686
Dot.: Mleczan sodu - stężenie powyżej sugerowanego

ja do toniów kwasowych go zawsze dodaje około 10% i wtedy mi pieknie pH podnosi"_
Scarlet23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-06-15, 14:45   #12
Moyraa
Rozeznanie
 
Avatar Moyraa
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 592
Dot.: Mleczan sodu - stężenie powyżej sugerowanego

No właśnie - kwestia pH. M.in. z tego względu mam nadzieję, że jednak był to przypadek i mleczan sodu mnie nie podrażnia.
No i ciągle nie wiem - czy ma prawo podrażniać?
(Mam cerę nadzwyczaj skłonną do reagowania mniejszym lub większym burakiem - denerwujące...)
__________________
"Porównywanie kogoś do chorągiewki na dachu zdradza brak wyobraźni:
widzi się tylko obroty, nie zaś intencje: koniec strzałki, który chce zatrzymać się i pozostać w strudze wiatru."
J. Cortázar

Edytowane przez Moyraa
Czas edycji: 2015-08-19 o 14:03
Moyraa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-11, 12:25   #13
alibera
Raczkowanie
 
Avatar alibera
 
Zarejestrowany: 2015-11
Lokalizacja: Mielec
Wiadomości: 47
Dot.: Mleczan sodu - stężenie powyżej sugerowanego

Dokładnie MSDSach nawet o NaCl czyli o soli kuchennej napiszą, że trzeba używać rękawiczek, to standardowy tekst. To tak, na wszelki wypadek, gdyby ktoś szalony zechcial pozwać producenta, o to że posypując kanapkę solą spierzchła mu skora na palcach. Oczywiście przesadzam, ale róże absurdalne pozwy sądowe miały już miejsce.

pH mleczanu sodu wcale nie jest jakoś strasznie wysokie. Przecież zwykłe mydło ma pH od 7 do 9,5, a są ludzie ktorzy myją nim twarz. mleczan sodu 60% (czyli czysta forma, w jakiej jest w sklepach z polproduktami) ma pH ok.7 więc ciut za wysokie, ale nie jakoś szkodliwe specjalnie. Ja bardzo często po umyciu rąk mydłem nacieram meczanme sodu ręce na kilkanaście sekund i opłukuję wodą bez wycierania ręcznikiem. Są wtedy mniej wysuszone.
alibera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-26, 17:43   #14
kamilawis
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 4
Dot.: Mleczan sodu - stężenie powyżej sugerowanego

Cytat:
Napisane przez alibera Pokaż wiadomość
mleczan sodu 60% (czyli czysta forma, w jakiej jest w sklepach z polproduktami) ma pH ok.7 więc ciut za wysokie, ale nie jakoś szkodliwe specjalnie.
Dlaczego pH ok.7 ma być ciut za wysokie? Dla kogo/czego za wysokie?
pH7 to pH neutralne...
kamilawis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-07-26 18:43:48


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:46.