EKUZ wyrobienie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Podróże, wakacje, wycieczki

Notka

Podróże, wakacje, wycieczki Forum dla osób, które lubią podróże, wakacje i wycieczki. Dołącz do nas i podziel się opinią na temat ciekawych miejsc, promocji, organizacji wyjazdu itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-10-08, 08:25   #1
mmka789
Raczkowanie
 
Avatar mmka789
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 188

EKUZ wyrobienie


Hej,

17 wyjeżdżam na tydzień za granicę i chcę wyrobić sobie kartę NFZ EKUZ. Wiem, że muszę złożyć wniosek w NFZecie, ale czy wiecie może co jeszcze jest mi potrzebne przy składaniu wniosku? Jakieś dokumenty poza dowodem osobistym? I ile się czeka na wyrobienie takiej karty? Wie ktoś? Będę bardzo wdzięczna za informację, bo wydawało mi się, że mam jeszcze dużo czasu do wyjazdu, a jak zwykle budzę się z "ręką w nocniku"
mmka789 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-08, 23:09   #2
Nette
Wtajemniczenie
 
Avatar Nette
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 2 698
Dot.: EKUZ wyrobienie

Karta wyrabiana jest na miejscu, w czasie wizyty w NFZ. Miła pani wklepuje sobie Twój wniosek do systemu i drukuje kartę. Całość łącznie z oczekiwaniem na wolne okienko (przynajmniej w Krakowie poza sezonem letnim) trwa mniej niż 10 minut.

Nic więcej poza dowodem osobistym nie jest potrzebne. Za pierwszym razem chyba też nie było. Procedura jest naprawdę szybka.

Edytowane przez Nette
Czas edycji: 2015-10-08 o 23:11
Nette jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-09, 08:06   #3
zuzannapik
Raczkowanie
 
Avatar zuzannapik
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 133
Dot.: EKUZ wyrobienie

Cytat:
Napisane przez Nette Pokaż wiadomość
Karta wyrabiana jest na miejscu, w czasie wizyty w NFZ. Miła pani wklepuje sobie Twój wniosek do systemu i drukuje kartę. Całość łącznie z oczekiwaniem na wolne okienko (przynajmniej w Krakowie poza sezonem letnim) trwa mniej niż 10 minut.

Nic więcej poza dowodem osobistym nie jest potrzebne. Za pierwszym razem chyba też nie było. Procedura jest naprawdę szybka.
Potwierdzam. Też niedawno wyrabiałam i byłam naprawdę zaskoczona tym, że poszło tak szybko. Dłużej zajmuje podpisanie wniosku, niż drukowanie karty przez miłą Panią w okienku
zuzannapik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-12, 07:20   #4
mirka1025
Raczkowanie
 
Avatar mirka1025
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 108
Dot.: EKUZ wyrobienie

A jak dokładnie działa ta karta? Co pokrywa? Jakiego rodzaju jest to ubezpieczenie? Próbuję zrozumieć coś z tego co jest an stronie NFZu, ale nic mi to nie mówi. Dzięki za info.
mirka1025 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-12, 07:30   #5
mmka789
Raczkowanie
 
Avatar mmka789
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 188
Dot.: EKUZ wyrobienie

Dzięki dziewczyny, faktycznie wyrobienie tej karty zajęło 5 minut. Niepotrzebnie się martwiłam.
mmka789 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-12, 10:09   #6
Lena783
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 187
Dot.: EKUZ wyrobienie

ja kiedys wyrabialam godzine przed wylotem do Grecji
Lena783 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-12, 13:19   #7
mmka789
Raczkowanie
 
Avatar mmka789
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 188
Dot.: EKUZ wyrobienie

Cytat:
Napisane przez Lena783 Pokaż wiadomość
ja kiedys wyrabialam godzine przed wylotem do Grecji
Haha, doskonale Cię rozumiem, u mnie też często wszystko na wariackich papierach, ale tym razem trochę spokojniej Przynajmniej trochę.
mmka789 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-10-12, 13:30   #8
Nette
Wtajemniczenie
 
Avatar Nette
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 2 698
Dot.: EKUZ wyrobienie

Wydaje mi się, że to pokrywa świadczenia obowiązkowe, jakie i w Polsce NFZ pokrywa. Ale pewności nie mam. Generalnie chodzi o to, by w przypadku jakiegoś zdarzenia losowego w czasie wyjazdu turystycznego, nie trzeba było pokrywać np. hospitalizacji z własnej kieszeni (i dopiero wtedy występować o zwrot), tylko świadczenia są wyrównywane między centralnymi ubezpieczeniami.
Ponawiam EKUZ co roku, ale na szczęście nie musiałam nigdy korzystać, poza tym i tak mam "wykupione" dość obszerne ubezpieczenie medyczne w podróży.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
Nette jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-12, 13:41   #9
zuzannapik
Raczkowanie
 
Avatar zuzannapik
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 133
Dot.: EKUZ wyrobienie

Cytat:
Napisane przez Nette Pokaż wiadomość
Wydaje mi się, że to pokrywa świadczenia obowiązkowe, jakie i w Polsce NFZ pokrywa. Ale pewności nie mam. Generalnie chodzi o to, by w przypadku jakiegoś zdarzenia losowego w czasie wyjazdu turystycznego, nie trzeba było pokrywać np. hospitalizacji z własnej kieszeni (i dopiero wtedy występować o zwrot), tylko świadczenia są wyrównywane między centralnymi ubezpieczeniami.
Ponawiam EKUZ co roku, ale na szczęście nie musiałam nigdy korzystać, poza tym i tak mam "wykupione" dość obszerne ubezpieczenie medyczne w podróży.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
A mi się wydaje, że to ubepiecznie to nie jest do końca takie spoko, ono nie działa 1:1, tak jak w Polsce. Napewno nie obejmuje transportu chorego do Polski.
zuzannapik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-12, 13:54   #10
Nette
Wtajemniczenie
 
Avatar Nette
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 2 698
Dot.: EKUZ wyrobienie

Cytat:
Napisane przez zuzannapik Pokaż wiadomość
A mi się wydaje, że to ubepiecznie to nie jest do końca takie spoko, ono nie działa 1:1, tak jak w Polsce. Napewno nie obejmuje transportu chorego do Polski.
Wydaje mi się, że w EKUZ nie chodzi o transport medyczny do kraju (na to m.in. mam to dodatkowe ubezpieczenie), tylko o otrzymanie świadczeń zdrowotnych analogicznych do świadczeń "gwarantowanych" we własnym kraju.
Nette jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-12, 14:33   #11
PoszukiwaczkaHarmonii
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 21
Dot.: EKUZ wyrobienie

No raczej że nie będzie Cię wieźć do Polski. Zależy jakiego typu masz ubezpieczenie. Jeśli jedzie się na kilka dni...tzw wyjazd turystyczny to pokrywa tylko ubezpieczenie "nagłych wypadków" . A jeśli np. ktoś jedzie na Erasmusa to traktują Cię jak obywatela kraju do którego jedziesz. Czyli jak np. ktoś przyjedzie do nas i chce do specjalisty to sobie poczeka...
PoszukiwaczkaHarmonii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-10-12, 16:10   #12
Nette
Wtajemniczenie
 
Avatar Nette
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 2 698
Dot.: EKUZ wyrobienie

No, ten wątek mi przypomniał, że sama mam już kartę EKUZ nieaktualną, więc byłam dziś odświeżyć.
Miła pani z NFZ wyprowadziła mnie z błędu, a mianowicie EKUZ działa w przypadkach nagłych (interesuje mnie tylko turystyczne zastosowanie), na warunkach analogicznych do świadczeń z ubezpieczenia podstawowego obywateli/rezydentów w państwie, w którym przebywamy.
Czyli jeśli np. w państwie docelowym świadczenia są współfinansowane przez samych ubezpieczonych (np. we Francji tak jest, przy czym można tam wykupić dodatkowe ubezpieczenia w dowolnej konfiguracji), to NFZ nie pokrywa tych koniecznych dopłat.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
Nette jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-13, 08:33   #13
mmka789
Raczkowanie
 
Avatar mmka789
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 188
Dot.: EKUZ wyrobienie

Cytat:
Napisane przez Nette Pokaż wiadomość
No, ten wątek mi przypomniał, że sama mam już kartę EKUZ nieaktualną, więc byłam dziś odświeżyć.
Miła pani z NFZ wyprowadziła mnie z błędu, a mianowicie EKUZ działa w przypadkach nagłych (interesuje mnie tylko turystyczne zastosowanie), na warunkach analogicznych do świadczeń z ubezpieczenia podstawowego obywateli/rezydentów w państwie, w którym przebywamy.
Czyli jeśli np. w państwie docelowym świadczenia są współfinansowane przez samych ubezpieczonych (np. we Francji tak jest, przy czym można tam wykupić dodatkowe ubezpieczenia w dowolnej konfiguracji), to NFZ nie pokrywa tych koniecznych dopłat.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
Dzięki, za ten wpis, dobrze to wiedzieć.
mmka789 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-13, 11:38   #14
Nette
Wtajemniczenie
 
Avatar Nette
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 2 698
Dot.: EKUZ wyrobienie

Spoko.
Ze swojej strony mogę dodać, że warto zainteresować się np. swoimi produktami bankowymi (kartą kredytową czy jakimś rozbudowanym kontem), bo czasem mają już jakieś ubezpieczenie w podróży lub możliwość upgrade do takowego za względnie przystępną opłatą.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
Nette jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-15, 13:54   #15
KosmetyczkaPielegniarki
Raczkowanie
 
Avatar KosmetyczkaPielegniarki
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 126
Dot.: EKUZ wyrobienie

Cytat:
Napisane przez Nette Pokaż wiadomość
Spoko.
Ze swojej strony mogę dodać, że warto zainteresować się np. swoimi produktami bankowymi (kartą kredytową czy jakimś rozbudowanym kontem), bo czasem mają już jakieś ubezpieczenie w podróży lub możliwość upgrade do takowego za względnie przystępną opłatą.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
A to jest opłacalne? Nie jest to zwyczajne naciągactwo?
KosmetyczkaPielegniarki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-15, 17:34   #16
Nette
Wtajemniczenie
 
Avatar Nette
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 2 698
Dot.: EKUZ wyrobienie

Cytat:
Napisane przez KosmetyczkaPielegniarki Pokaż wiadomość
A to jest opłacalne? Nie jest to zwyczajne naciągactwo?
Zależy co i za ile.

Przed jakimkolwiek ubezpieczeniem się trzeba sprawdzić OWU (Ogóle Warunki Ubezpieczenia) i wyłączenia ochrony.
Przy podróżach zagranicznych zazwyczaj kraje niebezpieczne są poza ochroną, kwestia definicji co wg ubezpieczyciela jest krajem niebezpiecznym.
Kiedyś miałam ubezpieczenie, w którym trzeba było zgłosić fakt podróży min. 7 dni przed wyjazdem, inaczej nie obowiązywało, czyli wszelakie spontanicznie przekraczanie granicy nie miało ochrony ubezpieczeniowej.

W chwili obecnej mam po prostu konto bankowe z ubezpieczeniem i pakietem assistance, co jakiś czas sprawdzam czy coś się w OWU nie zmienia. Tyle tylko, że jestem teoretykiem - nie musiałam z tego, na szczęście, korzystać.
Znam za to rodzinę, która z identycznego ubezpieczenia do konta w banku skorzystała, tylko w bardzo smutnych okolicznościach - ściągania zwłok do kraju.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
Nette jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-16, 09:03   #17
zuzannapik
Raczkowanie
 
Avatar zuzannapik
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 133
Dot.: EKUZ wyrobienie

Kurczę, skomplikowane to wszystko jest bardzo.... Zawsze jak czytam tego typu umowy, to nie rozumiem o co chodzi... :/
zuzannapik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-16, 09:29   #18
KosmetyczkaPielegniarki
Raczkowanie
 
Avatar KosmetyczkaPielegniarki
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 126
Dot.: EKUZ wyrobienie

Cytat:
Napisane przez Nette Pokaż wiadomość
Zależy co i za ile.

Przed jakimkolwiek ubezpieczeniem się trzeba sprawdzić OWU (Ogóle Warunki Ubezpieczenia) i wyłączenia ochrony.
Przy podróżach zagranicznych zazwyczaj kraje niebezpieczne są poza ochroną, kwestia definicji co wg ubezpieczyciela jest krajem niebezpiecznym.
Kiedyś miałam ubezpieczenie, w którym trzeba było zgłosić fakt podróży min. 7 dni przed wyjazdem, inaczej nie obowiązywało, czyli wszelakie spontanicznie przekraczanie granicy nie miało ochrony ubezpieczeniowej.

W chwili obecnej mam po prostu konto bankowe z ubezpieczeniem i pakietem assistance, co jakiś czas sprawdzam czy coś się w OWU nie zmienia. Tyle tylko, że jestem teoretykiem - nie musiałam z tego, na szczęście, korzystać.
Znam za to rodzinę, która z identycznego ubezpieczenia do konta w banku skorzystała, tylko w bardzo smutnych okolicznościach - ściągania zwłok do kraju.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
Dzięki za wyczerpująca odpowiedź. W takim razie sprawdzę to, bo może faktycznie to jest mądre posunięcie.
KosmetyczkaPielegniarki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-16, 19:49   #19
Nette
Wtajemniczenie
 
Avatar Nette
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 2 698
Dot.: EKUZ wyrobienie

Cytat:
Napisane przez zuzannapik Pokaż wiadomość
Kurczę, skomplikowane to wszystko jest bardzo.... Zawsze jak czytam tego typu umowy, to nie rozumiem o co chodzi... :/
Niestety, OWU zazwyczaj są tak sformułowane, że się tego łatwo nie czyta. Sama mam licencję agenta ubezpieczeniowego (zrobiona dla picu, bo była okazja, a zawód wykonuję zupełnie inny), a mimo tego nie mogę powiedzieć, żeby to była przyjemna lektura...

Cytat:
Napisane przez KosmetyczkaPielegniarki Pokaż wiadomość
Dzięki za wyczerpująca odpowiedź. W takim razie sprawdzę to, bo może faktycznie to jest mądre posunięcie.
Spoks. Ogólnie warto mieć ubezpieczenie w podróży, zwłaszcza poza UE, bo to: drobna oszczędność vs. naprawdę przytłaczające koszty w razie wypadku.
Nette jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-10-20, 21:34   #20
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 980
Dot.: EKUZ wyrobienie

Cytat:
Napisane przez Nette Pokaż wiadomość
No, ten wątek mi przypomniał, że sama mam już kartę EKUZ nieaktualną, więc byłam dziś odświeżyć.
Miła pani z NFZ wyprowadziła mnie z błędu, a mianowicie EKUZ działa w przypadkach nagłych (interesuje mnie tylko turystyczne zastosowanie), na warunkach analogicznych do świadczeń z ubezpieczenia podstawowego obywateli/rezydentów w państwie, w którym przebywamy.
Czyli jeśli np. w państwie docelowym świadczenia są współfinansowane przez samych ubezpieczonych (np. we Francji tak jest, przy czym można tam wykupić dodatkowe ubezpieczenia w dowolnej konfiguracji), to NFZ nie pokrywa tych koniecznych dopłat.
W Norwegii ubezpieczony płaci udział własny odwiedzając lekarza i Polacy na wakacjach jak i każdy inny obcokrajowiec mimo posiadania tej karty też to zapłaci. W szpitalu jest za to więcej świadczeń darmo, ale odpukać by nie było potrzeby sprawdzać.

Proponuję dokupić ubezpieczenie podróżne w PZU, Allianz, Hestia itp, na taki 2tygodniowy wyjazd to są grosze, a nerwów i kasy zaoszczędzi. Sprawdzajcie tylko, które kraje takie ubezpieczenie obejmuje, bo może np. nie obejmować Turcji, która jest poza UE.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-26, 08:29   #21
mmka789
Raczkowanie
 
Avatar mmka789
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 188
Dot.: EKUZ wyrobienie

Tyle pytań i dyskusji, a karty z Polski zapomniałam... na szczęście nic się nie wydarzyło... Ale dzięki za info
mmka789 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-27, 14:34   #22
ImpressiveBody
Przyczajenie
 
Avatar ImpressiveBody
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 19
Dot.: EKUZ wyrobienie

Ja w ogóle często zapoimnam wyrobić jak gdzieś wyujeżdzam. Raz karta przyszła na adres do pracy...tuż po tym jak wróciłam..zdarza się.
ImpressiveBody jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-05, 13:55   #23
msabu
Raczkowanie
 
Avatar msabu
 
Zarejestrowany: 2015-11
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 122
Dot.: EKUZ wyrobienie

Ja się zastanawiam jak te karty funkcjonują. Teoretycznie świadczą o ubezpieczeniu w kraju i zwalniają z kosztów leczenia, a ostatnio jak byłam ze znajomymi na wakacjach za granicą i kolegę użądliła osa (uczulony jest) to za przyjazd karetki, zastrzyk i ogólną opiekę musiał zapłącić ze swojej kieszeni. Po przyjeździe do Polski oczywiście ubiegał się o zwrot kosztów, ale oddano mu jedynie część pieniędzy...
msabu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Podróże, wakacje, wycieczki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-11-05 14:55:55


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:59.