Emotikony a znaki interpunkcyjne - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-03-01, 11:47   #1
MuchaLibre
I tak powiem
 
Avatar MuchaLibre
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 1 654

Emotikony a znaki interpunkcyjne


Temat o tyle ciekawy, że nawet językoznawcy nie mają tu jednoznacznego stanowiska. W zasadzie nie istnieją żadne, odgórne normy co do tego jak należy stosować w zdaniu znaki interpunkcyjne w odniesieniu do emotikon. Można mieć różne podejście.

Można używać emotikon w zastąpieniu interpunkcji, czyli na przykład zamiast kropki na końcu zdania wstawić "buźkę". Czyli zdanie wygląda np. tak: "Mam dziś dobry nastrój "

Można też przyjąć, że emotki nie mogą zastąpić znaków interpunkcji. I wtedy pojawia się pytanie czy emotę dajemy przez kropką czy po kropce? itd.

Tak jak mówiłem każda forma będzie poprawna, bo nie istnieją póki co jakieś jasne reguły i każdy robi jak mu wygodnie. Ale pomyślmy tak logicznie, jak to właściwie powinno być?

Czy emotki mogą zastąpić znaki interpunkcji? Na logikę nie, bo niby czemu? I o ile bez kropki można się obyć, to są jeszcze inne znaki. I np. trudno sobie wyobrazić zdanie pytające bez znaku zapytania na końcu. Czy wychodzi na to, że jednak znak interpunkcyjny powinien być na końcu zdania, niezależnie od emoty.

A czy emotę dawać po znaku czy przed? Wydaje mi się że jednak po. Bo kropka po emotce wygląda niezbyt ładnie. W dodatku w zdaniu pytającym, oczywistym jest, że wpierw będzie znak zapytania. Np. jak piszę: "Czy widział ktoś, kiedyś konia, który nie lubi siana? ", to trudno żeby emota była przed pytajnikiem.

A z drugiej strony jeśli emotka pojawia się w środku tekstu, a nie na koniec, to jakoś trudno mi zacząć zdanie bez wcześniejszej kropki. Np. "Ja tam lubię muzykę rockową . Poprawia mi nastrój i dodaje energii."

Taki mały dylemacik . A Wy co sądzicie, macie jakieś swoje "zasady pisowni" co do emotek. Czy stosujecie wolną amerykankę. Zapraszam do dyskusji.

Edytowane przez MuchaLibre
Czas edycji: 2018-03-01 o 23:32
MuchaLibre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-01, 14:12   #2
b3e038722b79d57d91748189c48a0d4b42934a7c_612ac0051d267
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 50 575
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez MuchaLibre Pokaż wiadomość
Temat o tyle ciekawy, że nawet językoznawcy nie mają tu jednoznacznego stanowiska. W zasadzie nie istnieją, żadne odgórne normy co do tego jak należy stosować w zdaniu znaki interpunkcyjne w odniesieniu do emotikon. Można mieć różne podejście.

Można używać emotikon w zastąpieniu interpunkcji, czyli na przykład zamiast kropki na końcu zdania wstawić "buźkę". Czyli zdanie wygląda np. tak: "Mam dziś dobry nastrój "

Można też przyjąć, że emotki nie mogą zastąpić znaków interpunkcji. I wtedy pojawia się pytanie czy emotę dajemy przez kropką czy po kropce? itd.

Tak jak mówiłem każda forma będzie poprawna, bo nie istnieją póki co jakieś jasne reguły i każdy robi jak mu wygodnie. Ale pomyślmy tak logicznie, jak to właściwie powinno być?

Czy emotki mogą zastąpić znaki interpunkcji? Na logikę nie, bo niby czemu? I o ile bez kropki można się obyć, to są jeszcze inne znaki. I np. trudno sobie wyobrazić zdanie pytające bez znaku zapytania na końcu. Czy wychodzi na to, że jednak znak interpunkcyjny powinien być na końcu zdania, niezależnie od emoty.

A czy emotę dawać po znaku czy przed? Wydaje mi się że jednak po. Bo kropka po emotce wygląda niezbyt ładnie. W dodatku w zdaniu pytającym, oczywistym jest, że wpierw będzie znak zapytania. Np. jak piszę: "Czy widział ktoś, kiedyś konia, który nie lubi siana? ", to trudno żeby emota była przed pytajnikiem.

A z drugiej strony jeśli emotka pojawia się w środku tekstu, a nie na koniec, to jakoś trudno mi zacząć zdanie bez wcześniejszej kropki. Np. "Ja tam lubię muzykę rockową . Poprawia mi nastrój i dodaje energii."

Taki mały dylemacik . A Wy co sądzicie, macie jakieś swoje "zasady pisowni" co do emotek. Czy stosujecie wolną amerykankę. Zapraszam do dyskusji.
Stosuję wolą amerykankę. Najczęściej zastępuję kropkę emotką. Przy pytaniach zazwyczaj stawiam po znaku zapytania. Nie robię emotek w środku zdania raczej.
Nadużywam emotek i czasem się tego aż wstydzę i edytuję post, żeby kilka pousuwać
b3e038722b79d57d91748189c48a0d4b42934a7c_612ac0051d267 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-01, 15:47   #3
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Też zastępuję kropkę emotikonem, bo (teoria z tyłka rodem) zastępuje ona ten interpunkcyjny w sensie zakończenia wypowiedzi. Jeśli chodzi o pytania, najpierw emotka, potem pytajnik
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-01, 17:31   #4
I am Rock
lokalna gwiazda
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Mazury
Wiadomości: 19 804
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Ja nie zastępuję znaków interpunkcyjnych emotkami.
I am Rock jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-01, 18:17   #5
0235a76bf37a0c9e786a33d682e03cfb1aa33c8b_653ef22455ebf
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 7 615
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Też zastępuję kropkę emotikonem, bo (teoria z tyłka rodem) zastępuje ona ten interpunkcyjny w sensie zakończenia wypowiedzi. Jeśli chodzi o pytania, najpierw emotka, potem pytajnik
też zastępuję kropkę emotą ale z pytajnikiem na odwrót, najpierw pytajnik, potem emota
0235a76bf37a0c9e786a33d682e03cfb1aa33c8b_653ef22455ebf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-01, 18:53   #6
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

[1=0235a76bf37a0c9e786a33d 682e03cfb1aa33c8b_653ef22 455ebf;81814726]też zastępuję kropkę emotą ale z pytajnikiem na odwrót, najpierw pytajnik, potem emota [/QUOTE]

Ojesu, to miałam na myśli!
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-01, 18:59   #7
0235a76bf37a0c9e786a33d682e03cfb1aa33c8b_653ef22455ebf
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 7 615
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Ojesu, to miałam na myśli!
hehe spoko, zdarza się
0235a76bf37a0c9e786a33d682e03cfb1aa33c8b_653ef22455ebf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-03-01, 22:12   #8
Paprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar Paprotka_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4 488
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Nie wiem jak robię, nigdy nie zwróciłam na to uwagi.

Po zastanowieniu uważam, że dopuszczalne jest stawianie emotek zarówno przed jak i po kropce:
1. "Ja tam lubię muzykę rockową . Poprawia mi nastrój i dodaje energii." - w tym przykładzie emotka przed kropką dotyczy "rockowej" i wskazuje, że autor sam z siebie się podśmiewa z tego powodu (coś na zasadzie "haha hihi ale jestem lamer lubię rocka" - to tylko przykład, proszę się nie urażać, też lubię ).
2. "Ja tam lubię muzykę rockową. Poprawia mi nastrój i dodaje energii." - w tym przykładzie, emotka odnosi się do całego zdania i jest po prostu roześmianiem się po wypowiedzeniu zdania.

Emotkę w przykładzie pierwszym odczytuję jako takie ukradkowe "hihihi" a w drugim "hahahaha" pełną piersią

O! Taką mam teorię

Edit: Dobra, już wiem - zastępuję kropkę emotikonką
__________________
Czasami bywa się gołębiem a czasami pomnikiem.
----------------------------------------------------------
PRETENSJONALNY nie oznacza "pełen pretensji"
Za słownikiem PWN:
pretensjonalny to
1. «zachowujący się sztucznie, krygujący się»
2. «zbyt wyszukany, świadczący o złym guście»
Paprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-02, 12:06   #9
OldWorldBlues
mad lad
 
Avatar OldWorldBlues
 
Zarejestrowany: 2016-09
Lokalizacja: centre of attention
Wiadomości: 1 763
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez I am Rock Pokaż wiadomość
Ja nie zastępuję znaków interpunkcyjnych emotkami.
Ja też nie, to wygląda okropnie.

Emotką zazwyczaj po prostu kończę zdanie; stawiam ją po kropce, bo lepiej to wygląda w mojej opinii, naturalniej. Natomiast kiedy chcę użyć emotki w środku zdania (rzadko się zdarza) i używam przecinka, to emotkę postawię przed przecinkiem.

Na szczęście nie ma w tej kwestii żadnych odgórnie ustalonych reguł i każdy może pisać jak chce, ale niektóre budowy postów i tak przyprawiają mnie o krwawienie oczu.
__________________
IF YOU WISH TO MAKE AN APPLE PIE FROM SCRATCH,
YOU MUST FIRST INVENT THE UNIVERSE
OldWorldBlues jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-02, 20:56   #10
201805170918
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 564
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Znak interpunkcyjny to znak interpunkcyjny, nie może być zastąpiony przez emotę. Nie znaczy to, że sama tak nie robię, ale raczej przez nieuwagę .

Stosuję emoty dokładnie tam, gdzie ich naturalne miejsce w wypowiedzi. Jeśli wymawiając ostatnie słowo lub całe zdanie uśmiecham się, to emota będzie zaraz po nim, przed kropką. Jeśli pojawia się jako osobny "wyraz twarzy", to po kropce.
201805170918 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-02, 23:11   #11
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 6 085
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Wedlug mnie emotikonka nie jest ''zawieszona w prozni''. Kazdy element tekstu ma swoje miejsce. Zdanie rozpoczyna sie wielka litera, a konczy kropka, wiec po emotikonce powinna pojawic sie kropka, ktora to zdanie zakonczy. Nie akceptuje czegos takiego jak emotikonka, ktora umieszczona jest miedzy zdaniami, bo miedzy zdaniami moze byc tylko spacja.

Edytowane przez 62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c
Czas edycji: 2018-03-02 o 23:13
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-03-03, 00:29   #12
201805170918
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 564
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

[1=62f33e9ec77d3cf0943e95d a9955941e4a625c6c;8185168 1]Wedlug mnie emotikonka nie jest ''zawieszona w prozni''. Kazdy element tekstu ma swoje miejsce. Zdanie rozpoczyna sie wielka litera, a konczy kropka, wiec po emotikonce powinna pojawic sie kropka, ktora to zdanie zakonczy. Nie akceptuje czegos takiego jak emotikonka, ktora umieszczona jest miedzy zdaniami, bo miedzy zdaniami moze byc tylko spacja.[/QUOTE]

A według mnie jest tylko ozdobnikiem. Przecież to obrazek, nie jest elementem tekstu, więc nie może być rozpatrywana jako znak językowy.
201805170918 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-03, 13:15   #13
siarka40
Szef ds. Wymianek
 
Avatar siarka40
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 17 865
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez OldWorldBlues Pokaż wiadomość
Emotką zazwyczaj po prostu kończę zdanie; stawiam ją po kropce, bo lepiej to wygląda w mojej opinii, naturalniej. Natomiast kiedy chcę użyć emotki w środku zdania (rzadko się zdarza) i używam przecinka, to emotkę postawię przed przecinkiem.
A ja natomiast stawiam kropkę po emotce. Zapis odwrotny - tj. taki, jaki Ty praktykujesz, nie widzi mi się. Widzę wtedy zdanie, kończące się kropką. A potem tak trochę od czapy ta emotka samotna.
__________________
Rebecca Minkoff Bree Body Black (nowa, z metkami)
szuka nowego domu.
siarka40 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-03, 14:35   #14
OldWorldBlues
mad lad
 
Avatar OldWorldBlues
 
Zarejestrowany: 2016-09
Lokalizacja: centre of attention
Wiadomości: 1 763
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez siarka40 Pokaż wiadomość
A ja natomiast stawiam kropkę po emotce. Zapis odwrotny - tj. taki, jaki Ty praktykujesz, nie widzi mi się. Widzę wtedy zdanie, kończące się kropką. A potem tak trochę od czapy ta emotka samotna.
Dla mnie emotka to ozdoba zdania, nie jego część. Nie widzę potrzeby stawiania kropki po emotce i moim zdaniem wygląda to sztucznie.

---------- Dopisano o 16:35 ---------- Poprzedni post napisano o 16:26 ----------

Poza tym - przed znakiem zapytania lub wykrzyknikiem emoty nie postawisz, bo Twoje wypowiedzi staną się znacznie mniej czytelne.
Nie mam racji?
__________________
IF YOU WISH TO MAKE AN APPLE PIE FROM SCRATCH,
YOU MUST FIRST INVENT THE UNIVERSE
OldWorldBlues jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-03, 20:34   #15
mariamalaria
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 4 900
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Uważam, że normalny użytkownik języka pisanego powinien umieć czytelnie wyrazić swe emocje bez pisma obrazkowego. Używam sporadycznie i nigdy nie zamiast interpunkcji.
mariamalaria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-03, 20:39   #16
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez mariamalaria Pokaż wiadomość
Uważam, że normalny użytkownik języka pisanego powinien umieć czytelnie wyrazić swe emocje bez pisma obrazkowego. Używam sporadycznie i nigdy nie zamiast interpunkcji.
Nie sądzę, że ludzie używają emotikonów bo nie są w stanie wyrazić swoich uczuć słowami. Emotki to dodatek albo skrót, nie zamiennik.
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-03, 20:55   #17
mariamalaria
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 4 900
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Nie sądzę, że ludzie używają emotikonów bo nie są w stanie wyrazić swoich uczuć słowami. Emotki to dodatek albo skrót, nie zamiennik.
Ciekawe, czemu tak często dopytują o intencje wypowiedzi, jeśli emotki brak.
mariamalaria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-03, 21:29   #18
201805170918
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 564
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez mariamalaria Pokaż wiadomość
Ciekawe, czemu tak często dopytują o intencje wypowiedzi, jeśli emotki brak.
Masz trochę racji. Często zamiast "żartowałam" dajemy oczko, zamiast pisać "wkurza mnie to" stawiamy czerwoną ze złości ikonkę, zamiast "całuję" buziaka itd. To duże ułtawienie. Czasem ktoś wyśle piosenkę, to komentujemy serduszkiem zamiast powiedzieć słowami, że przepiękne. Muszę sobie zrobić takie ćwiczenie, żeby używać jak najmniej ikonek i starać się więcej wyrażać słowami. Tylko zwykłego uśmiechu nie będę sobie szczędzić, bo głupio wygląda dopisek "uśmiecham się", a ładnie wygląda i jest po prostu miły .
201805170918 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-03, 23:26   #19
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez mariamalaria Pokaż wiadomość
Ciekawe, czemu tak często dopytują o intencje wypowiedzi, jeśli emotki brak.
Cytat:
Napisane przez Mediterrania Pokaż wiadomość
Masz trochę racji. Często zamiast "żartowałam" dajemy oczko, zamiast pisać "wkurza mnie to" stawiamy czerwoną ze złości ikonkę, zamiast "całuję" buziaka itd. To duże ułtawienie. Czasem ktoś wyśle piosenkę, to komentujemy serduszkiem zamiast powiedzieć słowami, że przepiękne. Muszę sobie zrobić takie ćwiczenie, żeby używać jak najmniej ikonek i starać się więcej wyrażać słowami. Tylko zwykłego uśmiechu nie będę sobie szczędzić, bo głupio wygląda dopisek "uśmiecham się", a ładnie wygląda i jest po prostu miły .
Rzeczywiście, ciekawe spostrzeżenie.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-03-04, 07:37   #20
mariamalaria
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 4 900
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez Mediterrania Pokaż wiadomość
Masz trochę racji. Często zamiast "żartowałam" dajemy oczko, zamiast pisać "wkurza mnie to" stawiamy czerwoną ze złości ikonkę, zamiast "całuję" buziaka itd. To duże ułtawienie. Czasem ktoś wyśle piosenkę, to komentujemy serduszkiem zamiast powiedzieć słowami, że przepiękne. Muszę sobie zrobić takie ćwiczenie, żeby używać jak najmniej ikonek i starać się więcej wyrażać słowami. Tylko zwykłego uśmiechu nie będę sobie szczędzić, bo głupio wygląda dopisek "uśmiecham się", a ładnie wygląda i jest po prostu miły .
Cieszę się, że moje spostrzeżenia wydały ci się trafne. (To zamiast usmieszku emotki).
Zwłaszcza dzieci uważają za naturalne używanie tych buziek zamiast opisu uczuć. To bardzo zubaża język.
mariamalaria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-04, 11:57   #21
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez mariamalaria Pokaż wiadomość
Cieszę się, że moje spostrzeżenia wydały ci się trafne. (To zamiast usmieszku emotki).
Zwłaszcza dzieci uważają za naturalne używanie tych buziek zamiast opisu uczuć. To bardzo zubaża język.
Ale czy to nie w szkole zastosowano takie formy oceny-uśmiechnięta buzia? Na długo przed ekspansją emotikonów w formach komunikacji elektronicznej.
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-04, 15:01   #22
201805170918
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 564
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez monikam Pokaż wiadomość
Ale czy to nie w szkole zastosowano takie formy oceny-uśmiechnięta buzia? Na długo przed ekspansją emotikonów w formach komunikacji elektronicznej.
Nie widzę związku. Zastosowanie uśmiechniętej buzi zamiast skali ocen miało inny cel.
201805170918 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-04, 18:44   #23
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez Mediterrania Pokaż wiadomość
Masz trochę racji. Często zamiast "żartowałam" dajemy oczko, zamiast pisać "wkurza mnie to" stawiamy czerwoną ze złości ikonkę, zamiast "całuję" buziaka itd. To duże ułtawienie. Czasem ktoś wyśle piosenkę, to komentujemy serduszkiem zamiast powiedzieć słowami, że przepiękne.
Ale nie robisz tego dlatego, że nie umiesz się wypowiadać słowami, tylko robisz to dla wygody / dla skrótu.
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-04, 18:55   #24
201805170918
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 564
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Ale nie robisz tego dlatego, że nie umiesz się wypowiadać słowami, tylko robisz to dla wygody / dla skrótu.
Wiem po co ludzie stawiają emoty.
Dla wygody i skrótu jest również wgl, jprdl, bd i inne potworki, więc to żaden argument.

Edytowane przez 201805170918
Czas edycji: 2018-03-04 o 18:57
201805170918 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-04, 19:22   #25
mariamalaria
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 4 900
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Ale nie robisz tego dlatego, że nie umiesz się wypowiadać słowami, tylko robisz to dla wygody / dla skrótu.
Wiele osób nie umie. I nie dlatego używa emotek, że nie umie, tylko dlatego nie umie, że używa. Mówię o młodzieży.
mariamalaria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-04, 19:48   #26
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez mariamalaria Pokaż wiadomość
Wiele osób nie umie. I nie dlatego używa emotek, że nie umie, tylko dlatego nie umie, że używa. Mówię o młodzieży.
Młodzież w jakim wieku? Większość emotek oznacza proste odczucia typu "haha ale śmieszne" "lubię to" "jest mi smutno" "kocham" "fuj" "żartuję". Nawet moja sześcioletna siostrzenica potrafi wyrazić te uczucia słowami, i tak robi - na żywo. Ale nie widzę wyższości pisania "całuję" nad "" w codziennych SMSach.
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-04, 22:58   #27
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 6 085
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Młodzież w jakim wieku? Większość emotek oznacza proste odczucia typu "haha ale śmieszne" "lubię to" "jest mi smutno" "kocham" "fuj" "żartuję". Nawet moja sześcioletna siostrzenica potrafi wyrazić te uczucia słowami, i tak robi - na żywo. Ale nie widzę wyższości pisania "całuję" nad "" w codziennych SMSach.
Wyrazanie emocji w wypowiedziach to nie tylko proste komunikaty typu ''fuj'' i ''kocham'', a raczej budowanie slowami konkretnej atmosfery, dobieranie slow w odpowiedni sposob; ta umiejetnosc faktycznie zanika. Wyrazic swoje emocje na podstawie emotikonki lub zwrotu ''jest mi smutno'' potrafi analfabeta; po pismiennych oczekuje sie troche wyzszego poziomu. Ja zauwazylam to samo co mariamalaria. Dzieci (czesto) siedza calymi dniami z nosami w komorce i pisza jak zakleci, ale jak ich sie postawi przed pusta kartka i poda zadanie ''opisz.... [cos]'', to nagle nie potrafia nic napisac, bo ma byc od wielkiej litery, zakonczone kropka i bez ozdobnikow. Rodzice czytaja dzieciom coraz mniej, dzieci czytaja coraz mniej, lekcji jezyka polskiego jest coraz mniej i tak to wyglada.
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-05, 01:16   #28
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

[1=62f33e9ec77d3cf0943e95d a9955941e4a625c6c;8189803 1]Wyrazanie emocji w wypowiedziach to nie tylko proste komunikaty typu ''fuj'' i ''kocham'', a raczej budowanie slowami konkretnej atmosfery, dobieranie slow w odpowiedni sposob; ta umiejetnosc faktycznie zanika. Wyrazic swoje emocje na podstawie emotikonki lub zwrotu ''jest mi smutno'' potrafi analfabeta; po pismiennych oczekuje sie troche wyzszego poziomu. Ja zauwazylam to samo co mariamalaria. Dzieci (czesto) siedza calymi dniami z nosami w komorce i pisza jak zakleci, ale jak ich sie postawi przed pusta kartka i poda zadanie ''opisz.... [cos]'', to nagle nie potrafia nic napisac, bo ma byc od wielkiej litery, zakonczone kropka i bez ozdobnikow. Rodzice czytaja dzieciom coraz mniej, dzieci czytaja coraz mniej, lekcji jezyka polskiego jest coraz mniej i tak to wyglada.[/QUOTE]

Myślę, że istnieją dwa osobne zjawiska - emotki to jedno. Druga sprawa to fakt że niektórzy rodzice nie czytają dzieciom, nie mają w domu kultury czytelnictwa, i przez to dzieci mają uboższe słownictwo i ograniczone umiejętności narracyjne. Tutaj jak najbardziej widzę problem. Natomiast nie zgadzam się, że ludzie mają problem z językiem polskim PRZEZ emotki, co zasugerowała mariamalaria pisząc "I nie dlatego używa emotek, że nie umie, tylko dlatego nie umie, że używa".

I tak, wyrażanie emocji to oczywiście coś więcej niż "kocham" albo "fuj", ale chodzi mi o to, że emotki zastępują tylko "podstawowe" reakcje. Nie ma emotek-odpowiedników nostalgii, ennui czy "weltschmercu".
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-05, 05:25   #29
mariamalaria
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 4 900
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Młodzież w jakim wieku? Większość emotek oznacza proste odczucia typu "haha ale śmieszne" "lubię to" "jest mi smutno" "kocham" "fuj" "żartuję". Nawet moja sześcioletna siostrzenica potrafi wyrazić te uczucia słowami, i tak robi - na żywo. Ale nie widzę wyższości pisania "całuję" nad "" w codziennych SMSach.
Ja widzę. Jako różnicę między umiejętnością ubierania myśli w słowa a w obrazki. To drugie jest regresem.

---------- Dopisano o 06:23 ---------- Poprzedni post napisano o 06:22 ----------

[1=62f33e9ec77d3cf0943e95d a9955941e4a625c6c;8189803 1]Wyrazanie emocji w wypowiedziach to nie tylko proste komunikaty typu ''fuj'' i ''kocham'', a raczej budowanie slowami konkretnej atmosfery, dobieranie slow w odpowiedni sposob; ta umiejetnosc faktycznie zanika. Wyrazic swoje emocje na podstawie emotikonki lub zwrotu ''jest mi smutno'' potrafi analfabeta; po pismiennych oczekuje sie troche wyzszego poziomu. Ja zauwazylam to samo co mariamalaria. Dzieci (czesto) siedza calymi dniami z nosami w komorce i pisza jak zakleci, ale jak ich sie postawi przed pusta kartka i poda zadanie ''opisz.... [cos]'', to nagle nie potrafia nic napisac, bo ma byc od wielkiej litery, zakonczone kropka i bez ozdobnikow. Rodzice czytaja dzieciom coraz mniej, dzieci czytaja coraz mniej, lekcji jezyka polskiego jest coraz mniej i tak to wyglada.[/QUOTE]
Tak myślę. Dokładnie tak.

---------- Dopisano o 06:25 ---------- Poprzedni post napisano o 06:23 ----------

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Myślę, że istnieją dwa osobne zjawiska - emotki to jedno. Druga sprawa to fakt że niektórzy rodzice nie czytają dzieciom, nie mają w domu kultury czytelnictwa, i przez to dzieci mają uboższe słownictwo i ograniczone umiejętności narracyjne. Tutaj jak najbardziej widzę problem. Natomiast nie zgadzam się, że ludzie mają problem z językiem polskim PRZEZ emotki, co zasugerowała mariamalaria pisząc "I nie dlatego używa emotek, że nie umie, tylko dlatego nie umie, że używa".

I tak, wyrażanie emocji to oczywiście coś więcej niż "kocham" albo "fuj", ale chodzi mi o to, że emotki zastępują tylko "podstawowe" reakcje. Nie ma emotek-odpowiedników nostalgii, ennui czy "weltschmercu".
I dlatego "piszący " albo nie wyrażają tych emocji, albo próbują je wtłoczyć w ciasnotę emotek. .
mariamalaria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-05, 17:41   #30
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Emotikony a znaki interpunkcyjne

Cytat:
Napisane przez mariamalaria Pokaż wiadomość
Ja widzę. Jako różnicę między umiejętnością ubierania myśli w słowa a w obrazki. To drugie jest regresem.
Regresem czy ewolucją komunikacji? Jeśli ktoś *potrafi* powiedzieć "całuję" a pisze "", gdzie tu regres? Po raz kolejny dziwi mnie równanie używania emotek z brakiem umiejętności wyrażenia prostych pojęć, które reprezentują.

Jeśli piszę z koleżanką i ona pisze "przynieś coś do picia" a ja odpisuję "🍾 czy 🍺?", czy na serio ktoś myśli, że ja nie potrafię napisać "szampan czy piwo?". Dla mnie to nie regres, a szybsza, wizualna forma komunikacji w sytuacjach w których słowa są zbędne. A czasami wizualna komunikacja wzbogaca komunikację werbalną, nadaje jej nowy kontekst, drugie dno.

Ciekawe co osoby w tym wątku myślą o funkcjonalności iMessage która pozwala "zareagować" np. śmiechem na czyjś SMS, pozwala wstawiać GIFy, Bitmoji i tym podobne.
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-03-08 21:39:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:42.