Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78. - Strona 23 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2023-02-13, 18:49   #661
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez Trzepotka Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Nie planujesz tego leczyć? Nie przeszkadza Ci lęk wysokości?
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-13, 19:34   #662
Sodalite
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 615
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez pempek Pokaż wiadomość
Ja to do końca nie jestem przekonana czy rzeczywiście nie da się przy 5 dzieci dać im uwagę i wsparcie, bo z drugiej strony jest sporo rodziców jednego bądź dwojga dzieci, które maja centralnie w pompie… także to raczej kwestia rodziców.
Pytanie do pumpkin: wiesz ze to była ciąża z in vitro a nie naturalna?
ale jedno z drugim nie ma przecież połączenia. tak istnieją rodzice, którzy mają jedno dziecko i nie poświęcają mu uwagi. ale jak to zmienia sytuację rodziców pięciorga? nijak. owszem pięcioro rodzeństwa może dostać więcej uwagi i czasu niż jakiś inny jedynak, ale to jeszcze nie znaczy, że tej uwagi będzie wystarczająco. doba nie jest z gumy... nawet najlepsi rodzice muszą zarabiać, prowadzić dom i mieć chociaż odrobinę czasu dla siebie.

no chyba że myślimy o rodzinach gdzie ma się jeszcze sztab ludzi do pomocy i jeden rodzic ma na głowie w zasadzie tylko dzieci, bez prania stert ciuchów, sprzątania czy pracy zawodowej. to wtedy pewnie przy 5 się da. ale myślę, że to nie jest standardowa sytuacja w Polsce. 5 dzieci pochłania jednak kupę kasy. jeden pracujący rodzic musiałby naprawdę dobrze zarabiać. no a wtedy pojawia się pytanie czy taka wypłata wiąże się z posiadaniem czasu, żeby i ten pracujący rodzic był zaangażowany i obecny.

Edytowane przez Sodalite
Czas edycji: 2023-02-13 o 19:39
Sodalite jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-13, 19:50   #663
747bf32364fc13da37122d49c7e01f75501e8a1a_65540b783ff7c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2021-07
Wiadomości: 1 333
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Mówię czysto teoretycznie, bo dzieci ani 4 rodzeństwa nie mam, ale myślę, że da się mieć 5 dzieci i każdemu poświęcić odpowiednią ilość czasu. Nie na zasadzie "co rok prorok", a na przykład mieć pierwszą trójkę tak w wieku 24-30 lat, a kolejne 35-40. Tyle że tu już kobieta musi sobie moim zdaniem życie planować stricte pod macierzyństwo, a chłop zarabiać krocie nie zaharowując się na śmierć, druga ewentualność to jeśli któreś z pary jest "bogate z domu".

Edytowane przez 747bf32364fc13da37122d49c7e01f75501e8a1a_65540b783ff7c
Czas edycji: 2023-02-13 o 19:57
747bf32364fc13da37122d49c7e01f75501e8a1a_65540b783ff7c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-13, 20:11   #664
Natalie_Alex
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 1 205
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez Sodalite Pokaż wiadomość
ale jedno z drugim nie ma przecież połączenia. tak istnieją rodzice, którzy mają jedno dziecko i nie poświęcają mu uwagi. ale jak to zmienia sytuację rodziców pięciorga? nijak. owszem pięcioro rodzeństwa może dostać więcej uwagi i czasu niż jakiś inny jedynak, ale to jeszcze nie znaczy, że tej uwagi będzie wystarczająco. doba nie jest z gumy... nawet najlepsi rodzice muszą zarabiać, prowadzić dom i mieć chociaż odrobinę czasu dla siebie.

no chyba że myślimy o rodzinach gdzie ma się jeszcze sztab ludzi do pomocy i jeden rodzic ma na głowie w zasadzie tylko dzieci, bez prania stert ciuchów, sprzątania czy pracy zawodowej. to wtedy pewnie przy 5 się da. ale myślę, że to nie jest standardowa sytuacja w Polsce. 5 dzieci pochłania jednak kupę kasy. jeden pracujący rodzic musiałby naprawdę dobrze zarabiać. no a wtedy pojawia się pytanie czy taka wypłata wiąże się z posiadaniem czasu, żeby i ten pracujący rodzic był zaangażowany i obecny.
Akurat w tej rodzinie, o której myślę, to rodzice mają bardzo dużo pieniędzy, oboje mają świetne kariery zawodowe i napewno zatrudniali nianie, gdy byli młodzi. A ich matka twierdzi, że czas spędzany z dziećmi to zawsze była dla niej przyjemność po całym dniu obowiązków w pracy.
Żadne z jej dzieci nie narzeka, ze rodzice poświęcali im mało czasu. Wręcz przeciwnie, jak na lata, w których byli wychowywani, to twierdzą, że lepszego domu nie mogli sobie wymarzyć. Uważają rodziców za swoich przyjaciół etc. Ale ich rodzice to naprawdę fajni ludzie. Gdyby tylko wszyscy ludzie mogli wychowywać się w takich domach, to świat byłby piękny.
Natalie_Alex jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-13, 20:18   #665
Sodalite
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 615
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez Natalie_Alex Pokaż wiadomość
Akurat w tej rodzinie, o której myślę, to rodzice mają bardzo dużo pieniędzy, oboje mają świetne kariery zawodowe i napewno zatrudniali nianie, gdy byli młodzi. A ich matka twierdzi, że czas spędzany z dziećmi to zawsze była dla niej przyjemność po całym dniu obowiązków w pracy.
Żadne z jej dzieci nie narzeka, ze rodzice poświęcali im mało czasu. Wręcz przeciwnie, jak na lata, w których byli wychowywani, to twierdzą, że lepszego domu nie mogli sobie wymarzyć. Uważają rodziców za swoich przyjaciół etc. Ale ich rodzice to naprawdę fajni ludzie. Gdyby tylko wszyscy ludzie mogli wychowywać się w takich domach, to świat byłby piękny.
yhm to trochę zmienia perspektywę, to prawda. jak się ma nianię do pomocy, to pewnie też kogoś od ogarniania domu. wtedy faktycznie, można przyjść po 8 godzinach pracy i niczym poza dziećmi się nie zajmować. i takie dzieci będą zaopiekowane.

ale to niestety raczej bardzo nieliczne wyjątki mają takie możliwości. a raczej mieli, te kilkadziesiąt lat temu.

chociaż tekst, że "czas spędzany z dziećmi to zawsze była przyjemność" brzmi dość... no zaskakująco ciężko sobie wyobrazić, że 5 dzieci, nawet z nianią i kupą kasy, to taka sielanka.
Sodalite jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-13, 20:29   #666
Natalie_Alex
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 1 205
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez PumpkinEyes Pokaż wiadomość
Nie generalizowałabym. To zależy od osoby.
Pewnie, że wszystko zależy od osoby, ale zupełnie inaczej podchodzi się do aborcji, gdy nie chcesz być w ciąży, a inaczej gdy musisz ją mieć. Niedawno moja przyjaciółka mieć aborcję, bo musiała ją mieć i bardzo to przeżywała, bo też bardzo marzyła o tym dziecku. Kupowała już ubranka itd.

---------- Dopisano o 21:29 ---------- Poprzedni post napisano o 21:24 ----------

Cytat:
Napisane przez Sodalite Pokaż wiadomość
yhm to trochę zmienia perspektywę, to prawda. jak się ma nianię do pomocy, to pewnie też kogoś od ogarniania domu. wtedy faktycznie, można przyjść po 8 godzinach pracy i niczym poza dziećmi się nie zajmować. i takie dzieci będą zaopiekowane.

ale to niestety raczej bardzo nieliczne wyjątki mają takie możliwości. a raczej mieli, te kilkadziesiąt lat temu.

chociaż tekst, że "czas spędzany z dziećmi to zawsze była przyjemność" brzmi dość... no zaskakująco ciężko sobie wyobrazić, że 5 dzieci, nawet z nianią i kupą kasy, to taka sielanka.
Jej dzieci nie są w tak zbliżonym wieku, by wszystkie potrzebowały niani w tym samym czasie. Między jej najstarszym, a najmłodszym dzieckiem jest chyba 16 lat różnicy. A jej najstarsze dzieci to chodziły do boarding school (popularne rozwiązanie wśród bogatych Brytyjczyków), więc w czasie gdy miała te najmłodsze to już nawet z nimi nie mieszkały.
Natalie_Alex jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-13, 20:40   #667
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez Natalie_Alex Pokaż wiadomość
Akurat w tej rodzinie, o której myślę, to rodzice mają bardzo dużo pieniędzy, oboje mają świetne kariery zawodowe i napewno zatrudniali nianie, gdy byli młodzi. A ich matka twierdzi, że czas spędzany z dziećmi to zawsze była dla niej przyjemność po całym dniu obowiązków w pracy.
Żadne z jej dzieci nie narzeka, ze rodzice poświęcali im mało czasu. Wręcz przeciwnie, jak na lata, w których byli wychowywani, to twierdzą, że lepszego domu nie mogli sobie wymarzyć. Uważają rodziców za swoich przyjaciół etc. Ale ich rodzice to naprawdę fajni ludzie. Gdyby tylko wszyscy ludzie mogli wychowywać się w takich domach, to świat byłby piękny.
Gdyby wszyscy byli bogaci byłoby super.
Państwo Ozturk mają dzieci dwadzieścioro.

Edytowane przez b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Czas edycji: 2023-02-13 o 20:44
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2023-02-13, 21:28   #668
Flashdance
Zadomowienie
 
Avatar Flashdance
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 1 778
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Dyskusja kręci się wokół 5 dzieci i to w różnym wieku. A w tej konkretnej sytuacji mamy 7 dzieci (wiek nieznany, ale są wśród nich bliźnięta) i nowonarodzone pięcioraczki. Serio nie wyobrażam sobie w jaki sposób rodzice mieliby to ogarnąć tak aby dla każdego dziecka (niezależnie od wieku) mieć czas. Nawet jeśli jedno lub dwoje jest już dorosłych to nadal dla mnie hard core. Wystarczy pomyśleć ile czasu zajmie im opieka nad 5 niemowlakami a gdzie czas dla starszych dzieci? Siłą rzeczy część z nich będzie bardziej pod opieką kogoś z rodziny lub niani a nie rodziców.
Flashdance jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-13, 21:40   #669
Sodalite
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 615
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez Flashdance Pokaż wiadomość
Dyskusja kręci się wokół 5 dzieci i to w różnym wieku. A w tej konkretnej sytuacji mamy 7 dzieci (wiek nieznany, ale są wśród nich bliźnięta) i nowonarodzone pięcioraczki. Serio nie wyobrażam sobie w jaki sposób rodzice mieliby to ogarnąć tak aby dla każdego dziecka (niezależnie od wieku) mieć czas. Nawet jeśli jedno lub dwoje jest już dorosłych to nadal dla mnie hard core. Wystarczy pomyśleć ile czasu zajmie im opieka nad 5 niemowlakami a gdzie czas dla starszych dzieci? Siłą rzeczy część z nich będzie bardziej pod opieką kogoś z rodziny lub niani a nie rodziców.
no Ci rodzice z Krakowa to nawet jakby na głowach stanęli, to nie dadzą rady sami. mam w rodzinie trojaczki. pierwszy rok-półtora to był koszmar - tak mówią ich rodzice. no to dodajmy do tej 3 jeszcze 2 noworodków + 7 dzieci nie wiadomo w jakim wieku.

ja w sumie współczuję trochę tym większym dzieciom, tej 7. 5 noworodków raczej na pewno zepchnie ich na trochę dalszy plan. a babcie, ciocie i nianie nie zastąpią rodziców.
Sodalite jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 02:05   #670
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez Flashdance Pokaż wiadomość
Dyskusja kręci się wokół 5 dzieci i to w różnym wieku. A w tej konkretnej sytuacji mamy 7 dzieci (wiek nieznany, ale są wśród nich bliźnięta) i nowonarodzone pięcioraczki. Serio nie wyobrażam sobie w jaki sposób rodzice mieliby to ogarnąć tak aby dla każdego dziecka (niezależnie od wieku) mieć czas. Nawet jeśli jedno lub dwoje jest już dorosłych to nadal dla mnie hard core. Wystarczy pomyśleć ile czasu zajmie im opieka nad 5 niemowlakami a gdzie czas dla starszych dzieci? Siłą rzeczy część z nich będzie bardziej pod opieką kogoś z rodziny lub niani a nie rodziców.
Pochodzę z rodziny wielodzietnej, dzieci były w różnym wieku.
Starsze rodzenstwo pomagalo przy młodszych.
Nie czułam się zaopiekowana przez rodziców.
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 06:40   #671
Lottie69
Zakorzenienie
 
Avatar Lottie69
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 13 308
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez Flashdance Pokaż wiadomość
Dyskusja kręci się wokół 5 dzieci i to w różnym wieku. A w tej konkretnej sytuacji mamy 7 dzieci (wiek nieznany, ale są wśród nich bliźnięta) i nowonarodzone pięcioraczki. Serio nie wyobrażam sobie w jaki sposób rodzice mieliby to ogarnąć tak aby dla każdego dziecka (niezależnie od wieku) mieć czas. Nawet jeśli jedno lub dwoje jest już dorosłych to nadal dla mnie hard core. Wystarczy pomyśleć ile czasu zajmie im opieka nad 5 niemowlakami a gdzie czas dla starszych dzieci? Siłą rzeczy część z nich będzie bardziej pod opieką kogoś z rodziny lub niani a nie rodziców.
Pamiętam jak śledziłam pięcioraczki z USA. Mieli dwójkę starszych synów i te pięcioraczki. Dziadkowie z obu stron, kuzynki i sąsiedzi przychodzili na zmiany pomagać im przy tych dzieciach. Na plus, że mieli w kalendarzu wyznaczony czas tylko i wyłącznie ze starszymi dziećmi. Ale i tak bez ogromnego wsparcia to by się nie udało...

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Lottie69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2023-02-14, 08:07   #672
PumpkinEyes
Zakorzenienie
 
Avatar PumpkinEyes
 
Zarejestrowany: 2022-10
Wiadomości: 3 095
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez Flashdance Pokaż wiadomość
Dyskusja kręci się wokół 5 dzieci i to w różnym wieku. A w tej konkretnej sytuacji mamy 7 dzieci (wiek nieznany, ale są wśród nich bliźnięta) i nowonarodzone pięcioraczki. Serio nie wyobrażam sobie w jaki sposób rodzice mieliby to ogarnąć tak aby dla każdego dziecka (niezależnie od wieku) mieć czas. Nawet jeśli jedno lub dwoje jest już dorosłych to nadal dla mnie hard core. Wystarczy pomyśleć ile czasu zajmie im opieka nad 5 niemowlakami a gdzie czas dla starszych dzieci? Siłą rzeczy część z nich będzie bardziej pod opieką kogoś z rodziny lub niani a nie rodziców.
Poza tym te dzieci to wcześniaki. One potrzebują więcej uwagi ze względu na kwestie zdrowotne i rozwojowe.
PumpkinEyes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 08:21   #673
staska_stasia
Zakorzenienie
 
Avatar staska_stasia
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 9 734
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

[1=b872d78680f891d873273d3 1baaf276c9d6e57ec_6594a44 f1cc14;89500510]Pochodzę z rodziny wielodzietnej, dzieci były w różnym wieku.
Starsze rodzenstwo pomagalo przy młodszych.
Nie czułam się zaopiekowana przez rodziców.[/QUOTE]
Ja się czasami zastanawiam czy w takiej sytuacji starsze rodzeństwo nie miewa żalu do rodziców o:
- konieczność wcześniejszego dojrzewania, żeby zająć się młodszymi,
- ograniczenie pewnego rodzaju swobody (np. nie pójdziesz pograć w piłkę, bo musisz młodszej przygotować kanapki).
staska_stasia jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 08:39   #674
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez staska_stasia Pokaż wiadomość
Ja się czasami zastanawiam czy w takiej sytuacji starsze rodzeństwo nie miewa żalu do rodziców o:
- konieczność wcześniejszego dojrzewania, żeby zająć się młodszymi,
- ograniczenie pewnego rodzaju swobody (np. nie pójdziesz pograć w piłkę, bo musisz młodszej przygotować kanapki).
Maja zal, do dziś wspominają a mają już własne rodziny.
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 08:44   #675
Higurashi
Czarna owca
 
Avatar Higurashi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: Underground
Wiadomości: 30 090
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez staska_stasia Pokaż wiadomość
Ja się czasami zastanawiam czy w takiej sytuacji starsze rodzeństwo nie miewa żalu do rodziców o:

- konieczność wcześniejszego dojrzewania, żeby zająć się młodszymi,

- ograniczenie pewnego rodzaju swobody (np. nie pójdziesz pograć w piłkę, bo musisz młodszej przygotować kanapki).
Mają. Znam przypadek na tyle ekstremalny, że dziewczyna chciała popełnić samobójstwo, bo po raz kolejny rodzice nie pozwolili iść na imprezę z rówieśnikami, musiała znów zajmować się rodzeństwem. I trudno mi sobie wyobrazić, jaki ogrom zrozpaczenia musiała wtedy czuć, że popchnęło ją to do rzucenia się z okna. Dziewczyna żyje, ale do dzisiaj jeździ na wózku.

No i ja wiem, że dla kogoś to może brzmieć jak pierdoła, nie poszła na imprezę, wielkie halo. Ale okazało się, że to rodzeństwo było strasznie często na jej głowie i zwyczajnie miała dość, a to był dodatkowy impuls.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Higurashi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 09:08   #676
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Moja sąsiadka miała brata. Rodzice pracowali, więc ona musiała go odbierać z przedszkola, podać mu obiad i zająć się nim do 16. Miałyśmy wtedy z 11- 12 lat.
No dla mnie wpakowanie 11-12 latki w opiekę przez 2-3 h z 4 czy 5 latkiem jest chore. Bo to wiecie, nie było, że mama czy tata są w domu, tylko zajęci. Po prostu była z nim sama i tak dzień w dzień. Dla mnie to jest zabranie dzieciństwa, bo ja w tym czasie szalałam z koleżankami na dworze, a ona niańczyła brata.
Był z resztą taki czas, że ten brat mówił do niej mamo 🫣

Wysłane z mojego motorola edge 20 lite przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 09:10   #677
Flashdance
Zadomowienie
 
Avatar Flashdance
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 1 778
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

I to co piszecie utwierdza mnie w moim zdziwieniu. Dlaczego rodzice 7 dzieci zdecydowali się na kolejne. Chcieli dużą rodzinę? Super. Siódemka dzieci to jest duża rodzina i te dzieci potrzebują rodziców (nastolatki też). Kompletnie nie rozumiem co kierowało tymi ludźmi. No ale cóż, nie muszę tego rozumieć. Współczuję dzieciom.
Flashdance jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 09:20   #678
staska_stasia
Zakorzenienie
 
Avatar staska_stasia
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 9 734
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Mam wśród znajomych rodzinę- 5 dzieci w wieku od niecały 2 lat do 12.
Do tej pory ta 12-latka bardzo lubiła bawić się z młodszymi dzieciakami, przewijała je (nie tylko rodzeństwo, ale również inne dzieci w rodzinie), nosiła na rękach i ogólnie matkowała im (w ograniczonym zakresie). Miała swoje zainteresowania i hobby, rodzice wozili ją np. na jazdę konną (mam na myśli to, że nie była "siostrą-matką" non stop, natomiast faktycznie sporo pomagała).
I teraz ta dziewczyna wchodzi w okres nastoletniego buntu, a jej rodzice się wkurzają, że jak to nie pójdzie młodszej wysadzić na nocnik.

Tylko to jest jeden przypadek, który znam, stąd było moje pytanie- jak to w innych rodzinach.
staska_stasia jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 09:29   #679
Miss Saeki
Zakorzenienie
 
Avatar Miss Saeki
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 7 209
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez staska_stasia Pokaż wiadomość
Mam wśród znajomych rodzinę- 5 dzieci w wieku od niecały 2 lat do 12.
Do tej pory ta 12-latka bardzo lubiła bawić się z młodszymi dzieciakami, przewijała je (nie tylko rodzeństwo, ale również inne dzieci w rodzinie), nosiła na rękach i ogólnie matkowała im (w ograniczonym zakresie). Miała swoje zainteresowania i hobby, rodzice wozili ją np. na jazdę konną (mam na myśli to, że nie była "siostrą-matką" non stop, natomiast faktycznie sporo pomagała).
I teraz ta dziewczyna wchodzi w okres nastoletniego buntu, a jej rodzice się wkurzają, że jak to nie pójdzie młodszej wysadzić na nocnik.

Tylko to jest jeden przypadek, który znam, stąd było moje pytanie- jak to w innych rodzinach.

Obserwuje podobne zjawiska wśród rodziny od strony mojego TŻ.
Jest np. 4 dzieciaków, najstarsza ma 16 lat, najmłodsza ma 2 lub 3. Nastolatka się wkurza, że musi dzielić pokój z najmłodszą (pomiędzy nimi jest dwóch chłopaków, 11 i chyba 6 lat), wstawać za każdym razem, zmieniać pieluchy (to chyba na szczęście już odpadło) i generalnie robi więcej niż matka przy tym dziecku. Po szkole ma wracać od razu do domu - bo trzeba się młodą zająć i tak w kółko...
__________________
Książki LC
Miss Saeki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2023-02-14, 09:31   #680
Sodalite
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 615
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez staska_stasia Pokaż wiadomość
Ja się czasami zastanawiam czy w takiej sytuacji starsze rodzeństwo nie miewa żalu do rodziców o:
- konieczność wcześniejszego dojrzewania, żeby zająć się młodszymi,
- ograniczenie pewnego rodzaju swobody (np. nie pójdziesz pograć w piłkę, bo musisz młodszej przygotować kanapki).

moje koleżanki, nastolatki, w wakacje cały dzień miały luzy. tu rower, tam basen, tu coś, tam coś. ja zajmowałam się dwuletnim dzieckiem. dopiero jak mama kończyła pracę (bo mieliśmy wtedy gospodarstwo, a tam zawsze jest coś do roboty), ogarnęła dom, to ja wieczorem mogłam iść do tych koleżanek. czym mam żal? nie wiem, rozumiem i wtedy też rozumiałam dlaczego tak musi być. ale mimo całej miłości do siostry, uważam, że rodzice nie powinni byli decydować się na ostatnie dziecko. nie mieli na to czasu ani zasobów. a starsze dziecko nie powinno robić za pełnoetatową niańkę.

Edytowane przez Sodalite
Czas edycji: 2023-02-14 o 09:33
Sodalite jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 10:19   #681
Lottie69
Zakorzenienie
 
Avatar Lottie69
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 13 308
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Moja sąsiadka miała brata. Rodzice pracowali, więc ona musiała go odbierać z przedszkola, podać mu obiad i zająć się nim do 16. Miałyśmy wtedy z 11- 12 lat.
No dla mnie wpakowanie 11-12 latki w opiekę przez 2-3 h z 4 czy 5 latkiem jest chore. Bo to wiecie, nie było, że mama czy tata są w domu, tylko zajęci. Po prostu była z nim sama i tak dzień w dzień. Dla mnie to jest zabranie dzieciństwa, bo ja w tym czasie szalałam z koleżankami na dworze, a ona niańczyła brata.
Był z resztą taki czas, że ten brat mówił do niej mamo 🫣

Wysłane z mojego motorola edge 20 lite przy użyciu Tapatalka
Ja też odbierałam siostrę z przedszkola, miałam jakieś 9-10 lat. Później w domu się nią zajmowałam aż do powrotu rodziców.

Po prostu innego wyjścia nie było, ale nie mam za złe tego - wiedziałam dlaczego, nie było to wykorzystywane, jak rodzice byli w domu.

Myślę, że też dużo zależy od dziecka, ja byłam taką małą dorosłą i jakoś mi to nie przeszkadzało, wręcz czułam się doceniana, że można mi zaufać.
Na ile to było toksyczne, nie wiem. W ogólnej ocenie po latach nie było to dla mnie nic złego.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Lottie69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 10:32   #682
PumpkinEyes
Zakorzenienie
 
Avatar PumpkinEyes
 
Zarejestrowany: 2022-10
Wiadomości: 3 095
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez Flashdance Pokaż wiadomość
I to co piszecie utwierdza mnie w moim zdziwieniu. Dlaczego rodzice 7 dzieci zdecydowali się na kolejne. Chcieli dużą rodzinę? Super. Siódemka dzieci to jest duża rodzina i te dzieci potrzebują rodziców (nastolatki też). Kompletnie nie rozumiem co kierowało tymi ludźmi. No ale cóż, nie muszę tego rozumieć. Współczuję dzieciom.
Abstrahując od tego przypadku, to niektórzy ludzie się mnożą jak króliki ze względów światopoglądowych - nie uznają antykoncepcji, Bóg dał to trzeba brać, dzieci to największe szczęście i sens życia itd.
PumpkinEyes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 10:33   #683
Lumimi
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 4 161
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Bardzo często potem jest tak że to najstarsze potem nie decyduje się rodzicielstwo bo oni już etap nianczenia dzieci mają za sobą. A właściwie powinno być macierzyństwa bo jednak zdecydowana większość tych sytuacji to że córka zajmuje się młodszym niż syn

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Lumimi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 10:33   #684
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 374
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Ja bym nie chciała tak wychowywać swoich dzieci, żeby musiały mi pomagać w moich rodzicielskich dorosłych obowiązkach, bo nie ma innej rady.


Sent from my iPhone using Tapatalk
chwast jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 10:41   #685
Triszuniek
Rozeznanie
 
Avatar Triszuniek
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 677
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Nie wiem, dla mnie taka opieka jest śliska nawet ze względu na to, że z jednej strony dorośli (z racjonalnych powodów) nie ufają takim 11-latkom i ich odpowiedzialności w wielu sprawach, a z drugiej nie mają najmniejszego problemu zrzucać na nich odpowiedzialność za bezpieczeństwo jeszcze młodszego dziecka.

Tyle, że to już chyba osobny temat podwójnych standardów wobec dzieci, gdzie rodzice często wybierają sobie wygodnie gdzie dziecko "ma być dojrzałe" a gdzie "nie wolno mu czegoś/nie ma głosu w dyskusji bo jest niedojrzałe".
Triszuniek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 10:46   #686
PumpkinEyes
Zakorzenienie
 
Avatar PumpkinEyes
 
Zarejestrowany: 2022-10
Wiadomości: 3 095
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez Triszuniek Pokaż wiadomość
Nie wiem, dla mnie taka opieka jest śliska nawet ze względu na to, że z jednej strony dorośli (z racjonalnych powodów) nie ufają takim 11-latkom i ich odpowiedzialności w wielu sprawach, a z drugiej nie mają najmniejszego problemu zrzucać na nich odpowiedzialność za bezpieczeństwo jeszcze młodszego dziecka.
To chyba jest nawet niezgodne z prawem. Nieletnim powinna opiekować się osoba dorosła, a nie inny nieletni. Jakby się któremuś dziecku coś stało, to rodzic może mieć problemy.
PumpkinEyes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 10:51   #687
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 374
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez PumpkinEyes Pokaż wiadomość
To chyba jest nawet niezgodne z prawem. Nieletnim powinna opiekować się osoba dorosła, a nie inny nieletni. Jakby się któremuś dziecku coś stało, to rodzic może mieć problemy.

Tak, ale dopóki nic się nie stanie, to proceder trwa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
chwast jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 11:17   #688
Sodalite
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 615
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez Lumimi Pokaż wiadomość
Bardzo często potem jest tak że to najstarsze potem nie decyduje się rodzicielstwo bo oni już etap nianczenia dzieci mają za sobą. A właściwie powinno być macierzyństwa bo jednak zdecydowana większość tych sytuacji to że córka zajmuje się młodszym niż syn

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

mi się tam wcale a wcale nie śpieszy do posiadania własnego dziecka. kiedyś pewnie się zdecyduję, ale jest dokładnie tak jak mówisz, czuję się jakbym odchowała jedno dziecko i znowu miała wracać do pieluch.
Sodalite jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 11:55   #689
Lumimi
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 4 161
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Ta para oprócz dzieci w wieku 12 i 10 lat ma jeszcze dwie pary bliźniąt w wieku 7 lat i 4 oraz 10 miesięczne niemowlę

Matka mowi że jak ma się odpowiednie nastawienie to życie z taką gromadka jest szczęśliwe

W takim razie życzę odpowiedniego nastawienia

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Lumimi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-14, 12:13   #690
staska_stasia
Zakorzenienie
 
Avatar staska_stasia
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 9 734
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 78.

Cytat:
Napisane przez Lumimi Pokaż wiadomość
Ta para oprócz dzieci w wieku 12 i 10 lat ma jeszcze dwie pary bliźniąt w wieku 7 lat i 4 oraz 10 miesięczne niemowlę

Matka mowi że jak ma się odpowiednie nastawienie to życie z taką gromadka jest szczęśliwe

W takim razie życzę odpowiedniego nastawienia

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Moja koleżanka ma na razie 4 dzieci. Pamiętam, że jak jej kolega "wywróżył", że drugie dziecko będzie chłopcem (pierwszy też był syn), to zapytałam, czy nie chciałaby mieć parki, na co ona odpowiedziała, że jej to obojętne, bo ona chciałaby jeszcze z 5 dzieciaków.
ALE ona należy do grona osób, które realizują się w obowiązkach rodzicielskich i bycie panią domu (*tu pierwotnie było "kurą domową", ale ktoś by się przyczepił, że deprecjonuję takie zajęcia) jej nie przeszkadza. Nigdy nie miała parcia na karierę zawodową (ani ogólnie na jakąś ambitną pracę), za to lubi pichcić i prowadzić dom. Pracuje jej mąż (ona w sumie od czasu drugiej ciąży nie przepracowała zawodowo dnia), mają wsparcie finansowe jej rodziców (i oczywiście wszelkie świadczenia +).
I chociaż ciężko mi to zrozumieć (bo ja nie wyobrażam sobie poświęcenia dla posiadania gromadki dzieci długich lat mojej edukacji oraz wielu godzin poświęconych na rozwój własny i rozwój firmy), to z drugiej strony- to jej życie i skoro jej to odpowiada, to co mi do tego?
staska_stasia jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-05-02 16:47:43


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:29.