ser bialy domowej roboty - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-10-31, 15:39   #1
gusiec
Raczkowanie
 
Avatar gusiec
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: raz tu raz tam
Wiadomości: 251
GG do gusiec Send a message via Skype™ to gusiec

ser bialy domowej roboty


hej dziewczny, znacie moze jakis sprawdzonyt przepis na ser bialy? naszlo mnie juz jakis czas temu i musze w koncu zjesc az mi sie po nocach snia wszelkie potrawy z sera bialego. pomozcie
najwiekszy problem mam z mlekiem. wiem, ze nie moze byc UHT a czy moge uzyc ultrapasteryzowane(cokolw iek to znaczy)mleko w woreczku?

dzieki bardzo

pozdarwiam cieplo

Edytowane przez gusiec
Czas edycji: 2008-10-31 o 15:41
gusiec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-01, 14:18   #2
Ewelina9033
Rozeznanie
 
Avatar Ewelina9033
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 655
Dot.: ser bialy domowej roboty

nie lepiej kupic CI tego sera?
__________________
http://barwne-stylizacje.blogspot.com/ Zapraszam


16.11.2008 Razem

13.06.2015 Żona

Tp 26.09.2015 Szymuś
Ewelina9033 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-01, 21:24   #3
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: ser bialy domowej roboty

tutaj jest przepis - http://www.kuron.com.pl/forum/viewtopic.php?p=13869

Ten ser byl przebojem mojego dziecinstwa, w latach 80-tych codziennie dostarczano mleko pod drzwi, za to ser bialy juz nie zawsze byl w sklepach (pamietacie te butelki litrowe ze zlotkami zamiast korka? Zloty to bylo mleko tluste, srebrny chude, a zieloby to byl kefir?)

Co do mleka to cytuje wypowiedz:

Cytat:
jwiększy problem mleka UHT to (czy to jeszcze mleko...) brak bakterii kwaszących. Kiedy robię twaróg z mleka pasteryzowanego dodaję trochę kwaśnej śmietany, ale oczywiście z żywymi bakteriami! Należy sprawdzić na opakowaniu czy zawiera żywe bakterie. Można też zastosować "mleko zsiadłe" w Niemczech spotkałem taki wyrób pod nazwą "Dickmilch". Nie wiem jakie są możliwości we Francji. Dalej już sprawa jest rutynowa. Sposób produkcji opisywałem wcześniej. Wiem, że to trochę skomplikowane i trzeba dość dużo czasu. Prostszy sposób - po ukwaszeniu naczynie z mlekiem ogrzać na łaźni wodnej (temp wody ok 50 st C) tak, aby skrzep "odszegł" od ściany na ok. 0,5 do 1 cm i przekroić go na ćwiartki. Poczekać, aż w "cięciach pokaże się serwatka, a ćwiartki wyrażnie się obkurczą. Temp. serwatki otaczającej skrzep ok. 30 st. C. Następnie skrzep przenieść bardzo delikatnie do trójkątnej chusty i powiesić do odcieknięcia serwatki. Serek przypomina produkowany kiedyś u nas imperial. Jeżeli ma być bardziej zwięzły należy go po ocieknięciu "podprasować". Zrobiłem taki serek z "mleka" UHT. No coś "wyszło", ale fakt - żadna rewelacja.

Edytowane przez Rena
Czas edycji: 2008-11-01 o 21:31
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-01, 23:56   #4
gusiec
Raczkowanie
 
Avatar gusiec
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: raz tu raz tam
Wiadomości: 251
GG do gusiec Send a message via Skype™ to gusiec
Dot.: ser bialy domowej roboty

Dzieki Rena za pomocna odpowiedz i linka.

Kupie jutro mleko i bede cos kombinowac

pozdrawiam
gusiec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-04, 12:46   #5
Nathaliaczek
Raczkowanie
 
Avatar Nathaliaczek
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 494
Dot.: ser bialy domowej roboty

Obawiam się, że prawdziwy biały ser wyjdzie tylko z mleka prosto od krowy... Mleko, które teraz sprzedaje się w sklepach (nie UHT bo to to jest tylko biała woda, ale pasteryzowane) - nie nadaje się nawet do tego, aby się zsiadło. Gorzkawe się robi i koniec.
__________________

Nathaliaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-04, 13:28   #6
Emola
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 127
Dot.: ser bialy domowej roboty

Cytat:
Napisane przez Nathaliaczek Pokaż wiadomość
Obawiam się, że prawdziwy biały ser wyjdzie tylko z mleka prosto od krowy... Mleko, które teraz sprzedaje się w sklepach (nie UHT bo to to jest tylko biała woda, ale pasteryzowane) - nie nadaje się nawet do tego, aby się zsiadło. Gorzkawe się robi i koniec.
Tez tak myśle, taki bialy ser robiony w domu to moja babcia robila z mleka prosto od krowy. Sposób byl prosty zostawiało sie mleko aż skwaśnieje a potem przelewało takie kwaśne mleko przez sitko lub szmatke (babcia do tego używała pieluchy), woda , która spływała to serwatka, natomiast to co zostało po odcedzeniu i wycisnięciu to biały ser. Mnie to średnio smakowało, jako miastowa przyzwyczajona byłam to innych smaków
Emola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-04, 13:36   #7
Nathaliaczek
Raczkowanie
 
Avatar Nathaliaczek
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 494
Dot.: ser bialy domowej roboty

Ja też jestem miastowa i dopiero niedawno pierwszy raz w życiu piłam mleko prosto od krowy (jeszcze ciepłe) - po prostu rewelacja! A ser z tego mleka miał konsystencję jakby musu, był taki delikatny, i smakował śmietanką... Pycha. Naprawdę nie sądze, żeby to się udało z mleka ze sklepu. Bo tam, gdzie byłam, krowy były karmione trawą i dojone ręcznie.
__________________

Nathaliaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-11-04, 19:17   #8
gusiec
Raczkowanie
 
Avatar gusiec
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: raz tu raz tam
Wiadomości: 251
GG do gusiec Send a message via Skype™ to gusiec
Dot.: ser bialy domowej roboty

no coz : jak sie nie ma co sie lubi to sie kombinuje jakos narazie poluje na mleko bo wszystko pasteryzowane a krowy niestety nie mam a przydalaby sie... aktualnie wzielam sie za robienie ogorkow malosolnych bo znajomi przychodza niedlugo na polska impreze i chce ich zaskoczyc jakims innym smakiem. zobaczymy jak to wyjdzie. zawsze ogorki kiszone od babci przywozilam albo ze sklepu ewentualnie. a teraz sama co skombinuje a babcia sie smieje ze mnie no ale przynjamniej mi to frajde sprawia .
gusiec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-04, 20:21   #9
Nathaliaczek
Raczkowanie
 
Avatar Nathaliaczek
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 494
Dot.: ser bialy domowej roboty

No to powodzenia - Polacy za granicą czasem muszą się wykazać dużą kreatywnością Dopiero teraz zwróciłam uwagę, że nie mieszkasz w Polsce
__________________

Nathaliaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-06, 19:08   #10
agatka-a
Zakorzenienie
 
Avatar agatka-a
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 828
Dot.: ser bialy domowej roboty

polecam ten watek
http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,...6,0,2.html?v=2
agatka-a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:26.