Edukacja seksualna w wieku 0-4 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-04-26, 18:42   #1
gda
Zakorzenienie
 
Avatar gda
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 3 498

Edukacja seksualna w wieku 0-4


Trafiłam dziś na ten artykuł:

http://ponton.natemat.pl/59339,nie-b...j-czterolatkow

Ostatnio została zaprezentowana publikacja zaleceń co do edukacji seksualnej w Europie i zalecenia te obejmują również grupę dzieci w wieku 0-4. Brzmią one mniej więcej tak:

Cytat:
Jakie informacje należy dziecku przekazać? Na przykład fakt, że niektórzy mają dzieci, a inni nie; różnice pomiędzy płciami; odczuwanie „tak” i „nie”, odpowiedzialność dorosłych za bezpieczeństwo dzieci. Umiejętności? Przestrzeganie norm społecznych i kulturowych, stosowanie modelu trzech kroków (mówienie nie, odejście, rozmowa z zaufaną osobą); wyrażanie własnych emocji i uczuć. Postawy? Szacunek wobec innych osób, docenianie własnego ciała, świadomość własnych praw.
Autorka uzasadnia też, dlaczego powinniśmy uczyć powyższych rzeczy swoje dzieci:

Cytat:
W takim razie, ktoś może spytać, po co w ogóle są te osobne zalecenia? Odpowiedź jest prosta: seksualność, a więc też sprawy narządów rodnych, ciała, nawet higieny miejsc intymnych, są wciąż tematem tabu.

1. Znajomość własnego ciała. W ramach ankiety do raportu „Jak wygląda edukacja seksualna w polskich domach” Ponton otrzymał wypowiedź młodego mężczyzny, który w wieku dopiero sześciu lat z przerażeniem stwierdził, że koleżanka nie posiada penisa (co więcej, nie posiada go połowa ludzkości). Inny chłopiec został ukarany przez mamę za zainteresowanie grafiką jajników, którą znalazł w encyklopedii dla dzieci. Są dziewczynki, które nie myją się „tam na dole” – nie wiedzą, jak dbać o higienę tego szczególnego miejsca, przy czym jest ono szczególne dlatego, że gdy spyta rodziców o to, co ma między nogami, nie otrzymuje neutralnej odpowiedzi. „Umyj pupę z przodu” to już jest niezłe osiągnięcie, ale często wypowiedź ta jest wymawiana konspiracyjnym szeptem. Dziecko uczy się, że „te partie” są inne, może gorsze, może niebezpieczne, skoro dorośli tak nerwowo reagują na samo pytanie o nie. Dlatego ich po prostu nie znają, nie dotykają się tam, nie myją.

2. BEZPIECZEŃSTWO. Szczerze mówiąc, komentarze napływające z prawej i konserwatywnej części Internetu martwią mnie. Niektóre osoby twierdzą, że dzieci nie muszą wiedzieć nic na „te tematy”. Martwi mnie to, bo kompletnie zapominają o bezpieczeństwie dzieci! Zwłaszcza martwi mnie to w momencie, gdy piszą to osoby same posiadające dzieci. W jaki sposób te osoby chcą obronić dziecko przed ewentualnym złem? Proszę sobie wyobrazić, że trzyletnie dziecko jest wykorzystywane seksualnie przez dorosłą osobę. Ten dorosły nawet nie musi dziecka zastraszać – dziecko NIE WIE, że dzieje się coś złego. Musimy już malutkie dzieci nauczyć: a) mówić „nie”; b) nauczyć, kiedy powinno mówić „nie”; c) nauczyć mówić "nie", gdy ktoś przekroczy bezpieczną granicę. Nie możemy do tego trzylatka przygotować stwierdzając: „Jeżeli dzieje ci się krzywda, powiedz mamusi” albo „Gdyby ktoś cię dotknął, to od razu krzycz”. Dziecko musi wiedzieć, jaki dotyk jest zły i w jakich miejscach. Trzeba wówczas te miejsca nazwać. Dzięki temu albo będziemy mogli natychmiast zareagować, gdy dziecko nam opowie o wykorzystywaniu go lub, co bardzo prawdopodobne, dziecko samo postawi granicę (jest szansa, że osoba molestująca zrezygnuje widząc, że dziecko jest świadome swojego ciała i swoich granic, a ich przekroczenie nie pozostanie tajemnicą).



Co o tym myślicie? Mi to się bardzo podoba, ale trochę obawiam się momentu, kiedy będę musiała rozmawiać ze swoim dzieckiem o sprawach seksualności. Ogólnie jestem dość bezpruderyjną osobą, rozmawiam o takich sprawach bardzo często z mężem, mamą, koleżankami, ale boję się, że nie będę potrafiła określić ile wiedzy, to już za dużo dla danego wieku...

Jakiś czas temu w Wysokich Obcasach pojawił się też wywiad "Jak rozmawiać z dziećmi o seksie" (http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-...sie_.html?as=1), w którym pojawia się zapis rozmowy z dziewczynkami w wieku 8 i 10 lat i okazuje się, że to dorośli robią z tego tematu coś wstydliwego.

Cytat:
Cytat:
Wasza wiedza jest imponująca! Dlaczego wielu dorosłych uważa, że nie wolno rozmawiać z dziećmi o seksie?

Ala: Bo po prostu się wstydzą.

Ale dlaczego?

Ola: Myślą, że dzieci tego nie zrozumieją i że są jeszcze takie malutkie.

Ala: Seks wydaje się dziwny dla ludzi, ale jednocześnie pociągający i trudno się rozmawia o intymnych częściach ciała, np. w ustach wielu ludzi słowa: seks, cipka, siusiak, pochwa - takie rzeczy brzmią jak przekleństwa.

A czy to są brzydkie słowa?

Obie: Nie, w ogóle!
Taki temat na miłą pogawędkę
gda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-26, 20:37   #2
potty
Wtajemniczenie
 
Avatar potty
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Swindon, Wiltshire
Wiadomości: 2 389
GG do potty
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

swietny ten wywiad z wysokich... szczerze mowiac troche jestem zaskoczona, ze 10 letnie dziewczynki znaja slowo pochwa - ja chyba nie znalam

moja corka ma 2,5 roku, wie ze dziewczynki maja susie a chlopcy siusiaki, wie skad sie biora dzieci (z milosci ale zadnych detali jej jeszcze nie podawalam. wiem na pewno, ze jak zapyta to chetnie odpowiem, ale podobnie jak ty nie wiem czy bede w stanie dostosowac poziom wtajemniczenia odpowiednio do jej wieku.

przeraza mnie natomiast, ze chca do podrecznikow wprowadzic model rodziny homoseksualnej, gdzie dwoje zakochanych panow moze zyc razem, ale nie moga miec dziecka, wiec moga poprosic jakas pania, zeby dziecko im dala. nie to zebym byla przeciwo zwiazkom homoseksualnym, raczej mi to lata, ale chyba wolalabym, zeby moje dziecko dowiedzialo sie o takich sprawach w troche inny sposob
__________________
8.08.2010 - 2+1


Dziecko poniżej pięciu lat to istota całkowicie szalona.
potty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-27, 12:04   #3
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Jestem jak najbardziej za, patrząc na to jak nikła wiedzę mają dorośli ludzie chociażby o zajściu w ciąże, swoim ciele i antykoncepcji, braku szacunku do swojego ciała trzeba zrobić wszystko aby kolejne takie "uposledzone" pokolenie nie rosło bo robimy krzywde wlasnym dzieciom izolując je od tak ważnego tematu- jak nie najważniejszego w życiu.

Mnie tez krępują rozmowy a mam juz 13 letnią córke, gdzie jej wiedza jest duza ale czerpana raczej z plotek, tv, gazet- gdzie ta "wiedza" jest mocno okrojona i często błędna. Do tego dookoła nas seksualnośc czy w reklamach czy wystawach kiosków :-/

Dla dzieci starszych - szkola podstawowa mogę polecic książkę " Dojrzewanie. O czym dziewczynki/chlopcy musza wiedziec" - miło podane podstawowe info.
Dla starszych "co sie dzieje z moim ciałem" L.Madras

---------- Dopisano o 13:04 ---------- Poprzedni post napisano o 13:00 ----------

Cytat:
Napisane przez potty Pokaż wiadomość
s

przeraza mnie natomiast, ze chca do podrecznikow wprowadzic model rodziny homoseksualnej, gdzie dwoje zakochanych panow moze zyc razem, ale nie moga miec dziecka, wiec moga poprosic jakas pania, zeby dziecko im dala. nie to zebym byla przeciwo zwiazkom homoseksualnym, raczej mi to lata, ale chyba wolalabym, zeby moje dziecko dowiedzialo sie o takich sprawach w troche inny sposob
Jaki?
Bo dla mnie to znowu robienie problemu tam gdzie go nie ma i kreowanie jakiegoś tabu.
Przerażać to powinien fakt, że ktoś daje sobie prawo do decydowaniu o życiu innych - i na to tez powinny zwracac uwage podręczniki szkolne na tolerancję od głupoty typu noszenie okularów po adopcje dzieci, akceptację i równość.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-27, 12:19   #4
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Cytat:
Napisane przez potty Pokaż wiadomość
przeraza mnie natomiast, ze chca do podrecznikow wprowadzic model rodziny homoseksualnej, gdzie dwoje zakochanych panow moze zyc razem, ale nie moga miec dziecka, wiec moga poprosic jakas pania, zeby dziecko im dala. nie to zebym byla przeciwo zwiazkom homoseksualnym, raczej mi to lata, ale chyba wolalabym, zeby moje dziecko dowiedzialo sie o takich sprawach w troche inny sposob

też bym nie chciała, żeby moje małe dziecko miało w podręcznikach takie modele rodziny
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-27, 13:22   #5
houseofcolours
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-10
Wiadomości: 1 852
GG do houseofcolours
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Cytat:
Napisane przez iizabelaa Pokaż wiadomość
też bym nie chciała, żeby moje małe dziecko miało w podręcznikach takie modele rodziny
Ja także, co to to nie.
houseofcolours jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-27, 21:05   #6
potty
Wtajemniczenie
 
Avatar potty
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Swindon, Wiltshire
Wiadomości: 2 389
GG do potty
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
Jaki?
Bo dla mnie to znowu robienie problemu tam gdzie go nie ma i kreowanie jakiegoś tabu.
Przerażać to powinien fakt, że ktoś daje sobie prawo do decydowaniu o życiu innych - i na to tez powinny zwracac uwage podręczniki szkolne na tolerancję od głupoty typu noszenie okularów po adopcje dzieci, akceptację i równość.
ode mnie na ten przyklad, zeby ktos nie wpoil wlasnie jakiegos stereotypowego myslenia. konserwatywny nauczyciel nie bedzie w stanie przedstawic tego w obiektywny sposob.
__________________
8.08.2010 - 2+1


Dziecko poniżej pięciu lat to istota całkowicie szalona.
potty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-27, 21:09   #7
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 3 317
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Cytat:
Napisane przez iizabelaa Pokaż wiadomość
też bym nie chciała, żeby moje małe dziecko miało w podręcznikach takie modele rodziny
Cytat:
Napisane przez houseofcolours Pokaż wiadomość
Ja także, co to to nie.
Moje dziecko ma w szkole kolege z dwiema mamami, dla mnie jest to normalne, dla mojego dziecka tez, nie widze zadnego problemu.
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-04-27, 21:13   #8
potty
Wtajemniczenie
 
Avatar potty
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Swindon, Wiltshire
Wiadomości: 2 389
GG do potty
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

dla mnie to tez jest normalne
tak samo jak to, ze dziecko ma tylko mame albo tylko tate albo ze tata nie mieszka z mama itd... ja nie mam z tym zadnego problemu, jak przyjdzie czas to sie dowie i zostanie jej to wytlumaczone, ale na pewno nie na zasadzie - dwoch panow mieszka razem i sie kochaja, ale dziecka miec nie moga to jakas pani im je da... noooo luuuudzieeee!
__________________
8.08.2010 - 2+1


Dziecko poniżej pięciu lat to istota całkowicie szalona.
potty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-27, 21:21   #9
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 3 317
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Skad masz ten cytat o panach , bo nigdzie nie moge znalezc, z tych artykulow w 1 poscie?
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-27, 21:25   #10
potty
Wtajemniczenie
 
Avatar potty
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Swindon, Wiltshire
Wiadomości: 2 389
GG do potty
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

no wlasnie tez szukalam przed chwilka i nie moge znalezc
to byly takie ilustracje, na jednej byla pani i pan i serduszko i obok ci sami ludzie z dzieckiem (czy kobieta w ciazy byla), a na nastepnym byl pan i pan i serduszko i obok panowie z pania i pani w ciazy.
jeszcze poszperam ale szukalam obrazka wlasnie, bo charakterystyczny


http://niezalezna.pl/38157-homobajka-dla-przedszkolakow
__________________
8.08.2010 - 2+1


Dziecko poniżej pięciu lat to istota całkowicie szalona.

Edytowane przez potty
Czas edycji: 2013-04-27 o 21:34
potty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-27, 21:41   #11
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 3 317
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Ale z tego czy doczytalam to jest to zwykla ksiazka dla dzieci, mozesz kupic ale nie musisz, nie ma nic wspolnego z podrecznikiem ?
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-04-27, 21:44   #12
potty
Wtajemniczenie
 
Avatar potty
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Swindon, Wiltshire
Wiadomości: 2 389
GG do potty
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

owszem ta mozesz, jest promowana przez UE, a tymczasem w Polsce walczy sie o dodanie takich tresci do podrecznikow.
niech dodaja, ale nie w takiej formie
__________________
8.08.2010 - 2+1


Dziecko poniżej pięciu lat to istota całkowicie szalona.
potty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-27, 21:50   #13
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 3 317
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Predzej mi kaktus na rece wyrosnie niz w polskich podrecznikach takie rzeczy beda Ojciec Rydzyk nie pozwoli a matki dzieci ze szkol zabiora w ramach protestu plus 90 procent spoleczenstwa bedzie odprawialo pielgrzymki na Jasna Gore w celu nawrocenia grzesznikow A ci co nie moga beda w domach rozaniec odmawiac
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-27, 22:09   #14
irmith
Wtajemniczenie
 
Avatar irmith
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: miasto morza i marzeń..
Wiadomości: 2 969
GG do irmith
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Czyli co? dzieci w wieku 0-4 mamy prowadzać do szkoły na zajęcia z życia w rodzinie czy mamy kupić "stosownie drogie" podręczniki i przerabiać z dziećmi w domu rozdział za rozdziałem?? Będą kartkówki?

Umyj pupę z przodu moja córa ma 18mcy i wie jak się kąpie że jak mama prosi umyj 'siusię' to myje tam gdzie robi siusiu a jak umyj pupę to z drugiej strony.


A na poważnie jestem na tyle dorosła żeby mieć "swoje" dziecko i żeby je karmić i ubierać ale w sprawach wychowania ktoś odgórnie decyduje żeby mnie zastąpić?? Na jakiej podstawie? Bo Kowalski nie umie z dzieckiem porozmawiać to będzie odpowiedzialność zbiorowa??? A to uświadamianie higieny to będzie przerabiane jako zajęcia praktyczne czy jak??



Cytat:
Napisane przez potty Pokaż wiadomość
swietny ten wywiad z wysokich... szczerze mowiac troche jestem zaskoczona, ze 10 letnie dziewczynki znaja slowo pochwa - ja chyba nie znalam

moja corka ma 2,5 roku, wie ze dziewczynki maja susie a chlopcy siusiaki, wie skad sie biora dzieci (z milosci ale zadnych detali jej jeszcze nie podawalam. wiem na pewno, ze jak zapyta to chetnie odpowiem, ale podobnie jak ty nie wiem czy bede w stanie dostosowac poziom wtajemniczenia odpowiednio do jej wieku.

przeraza mnie natomiast, ze chca do podrecznikow wprowadzic model rodziny homoseksualnej, gdzie dwoje zakochanych panow moze zyc razem, ale nie moga miec dziecka, wiec moga poprosic jakas pania, zeby dziecko im dala. nie to zebym byla przeciwo zwiazkom homoseksualnym, raczej mi to lata, ale chyba wolalabym, zeby moje dziecko dowiedzialo sie o takich sprawach w troche inny sposob
Mnie to przeraża totalnie i godzi w moje osobiste przekonania. Osobniki promujące takie postawy i im przychylne, mają pełne gęby wolności do samostanowienia homoseksualistów i poszanowania praw jednostki, tylko nie rozumiem na jakiej podstawie uzurpują sobie prawo do uczenia mojego dziecka co jest słuszne a co nie i co akceptowalne a co nie. Gdzie moje prawo do samostanowienia i poszanowanie moich praw? Gdzie prawa dziecka (tego "podarowanego")? - skąd wiadomo, że gdyby miało świadomość i wybór czego by chciało?

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
Jestem jak najbardziej za, patrząc na to jak nikła wiedzę mają dorośli ludzie chociażby o zajściu w ciąże, swoim ciele i antykoncepcji, braku szacunku do swojego ciała trzeba zrobić wszystko aby kolejne takie "uposledzone" pokolenie nie rosło bo robimy krzywde wlasnym dzieciom izolując je od tak ważnego tematu- jak nie najważniejszego w życiu.

Mnie tez krępują rozmowy a mam juz 13 letnią córke, gdzie jej wiedza jest duza ale czerpana raczej z plotek, tv, gazet- gdzie ta "wiedza" jest mocno okrojona i często błędna. Do tego dookoła nas seksualnośc czy w reklamach czy wystawach kiosków :-/

Dla dzieci starszych - szkola podstawowa mogę polecic książkę " Dojrzewanie. O czym dziewczynki/chlopcy musza wiedziec" - miło podane podstawowe info.
Dla starszych "co sie dzieje z moim ciałem" L.Madras

---------- Dopisano o 13:04 ---------- Poprzedni post napisano o 13:00 ----------



Jaki?
Bo dla mnie to znowu robienie problemu tam gdzie go nie ma i kreowanie jakiegoś tabu.
Przerażać to powinien fakt, że ktoś daje sobie prawo do decydowaniu o życiu innych - i na to tez powinny zwracac uwage podręczniki szkolne na tolerancję od głupoty typu noszenie okularów po adopcje dzieci, akceptację i równość.
Widzisz problem do połowy czy się mylę?? Czy ktoś pyta kilku miesięczne dziecko o zdanie w sprawie oddania go pod opiekę parze homoseksualnej? - Nie bo to dorośli decydują o losie takich dzieci A może dzieci, ryby i wszyscy którzy mają inne zdanie niż my głosu nie mają?
Mnie, na przykład, przeraża to, że ktoś daje sobie prawo do decydowania to tym, czego ma się uczyć moje dziecko - do wpływu i kreowania jego światopoglądu. Chcesz uczyć własne dzieci co uznasz za stosowne? - proszę bardzo, w końcu to tylko twoje dzieci. Ale odwal się od moich! Twoja postawa to moralność Kalego.
No i niech mi ktoś wytłumaczy co jest złego w taboo? Ludzkie społeczności od zarania gatunku tworzyły taboo dotyczące najróżniejszych kwestii. Co sprawia, że czujecie się na tyle oświeceni by zmuszać ludzi o innych poglądach do postępowania wg własnych wytycznych? Przeczytaliście co macie myśleć w GW czy usłyszeliście TVN?
__________________
Martusieńka 11.10.2011
Szymon16.07.2013

Magdalenka 5.11.2014

i wystarczy nam tego miodu
irmith jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-27, 22:16   #15
Lowczyni
Zakorzenienie
 
Avatar Lowczyni
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Kielce
Wiadomości: 3 067
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

gda dzieki za ruszenie tematu na razie dotyczy nas tak w połowie (corka ma rok i 7 miesiecy) ale wszysko przed nami, zwlaszcza ze jestesmy naturystami i nasze dziecko juz byloaz nami na pierwszych wakacjach na campingu dla naturystów. Myśle że nie grozi jej przeżycie szoku w wieku 6 lat że świat ludzi dzieli się na płeć męską i żeńską . NA razie na wakacjach bylo super, w tym roku jedziemy znow do Chorwacji z córką. Nie raz w domu widzi nas nago, bo ja sie ubieram albo maz i nikt nie chowa sie w lazience aby to zrobić
Zobaczymy jak bedzie dalej, an pewno w wieku dojrzewania nie bedzie z nami chciala jezdzic na camping ale kto wie, tak wiele dzieci widzialam w roznym wieku.
Nie wyobrazma sobie ze zrzuce edukacje sexualna swojego dziecka na szkole, wrecz sie obawiam ze to co uslyszy w szkole a od nas bedzie sie diametralnie roznilo
Troszke sie obawiam zeby dostosowac ilosc wiedzy do jej wieku, mysle ze poczyam sobie na ten temat ksiazki i bedzie ok.
A co do par o innej orientacji sexualnej z tym tez nie bedzie żadnego problemu bo moj brat ma męza od 8 lat wiec dla niej to normalne będzie.
__________________
04.09.2010 szczęśliwa Żona a od 12.09.2011 mama
Profesjonalny poradnik kosmetyczny przed ślubem mojego autorstwa https://wizaz.pl/forum/showpost.php?p...postcoun t=4130
Lowczyni jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 05:38   #16
ilonkaczapela
Zakorzenienie
 
Avatar ilonkaczapela
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 4 910
Edukacja seksualna w wieku 0-4

Bardzo podoba mi sie pomysl uswiadomienia rodzicom jak duzo moga zrobic w kwestii edukacji seksualnej dziecka. Najwazniejszy wydaje mi sie fragment o pokazaniu takiemu malemu czlowiekowi co moga a czego nie moga inni dorosli wobec niego. Bo dziecko moze wyczuwac zla intencje osoby, ktora je chce wykorzystac a moze tego zupelnie nie zauwazyc. Powinno klasc sie spory nacisk na nauke reakcji na takie zachowania. Na uczenie slowa nie, na pokazanie, ze mimo, ze dziecko jest .dzieckiem to ma prawo do bronienia swojego ciala i swojej intymnosci. Zeby nie bylo dla niego to jedynie wstydliwa czescia ciala a wlasnie prywatna.
Ciezko mi zrozumiec, ze ktos chce szacunku dla swojego braku szacunku. Dlaczego niektorzy maja problem z tym, zeby ludzie akceptowali odmiennosc, ktora nikomu nie szkodzi? Dodam tylko dla osob, ktore sie znowu przyczepia, ze nikt dziecka nie pyta o chec posiadania rodzicow homoseksualistow- dzieciom to nie przeszkadza, dla dzieci wazne jest, ze rodzice je kochaja i sa ich rodzicami. Byly robione niejedne badania, bo jest juz pokolenie doroslych, ktorzy byli wychowywani przez pary homoseksulane. Jedyna krzywde takim dzieciom moga zrobic inni dorosli, ktorzy swoim zachowaniem pokaza, ze nie akceptuja ich modelu rodziny a swoje przekonania przekaza swoim dzieciom.
ilonkaczapela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 06:54   #17
houseofcolours
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-10
Wiadomości: 1 852
GG do houseofcolours
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Cytat:
Napisane przez irmith Pokaż wiadomość
Czyli co? dzieci w wieku 0-4 mamy prowadzać do szkoły na zajęcia z życia w rodzinie czy mamy kupić "stosownie drogie" podręczniki i przerabiać z dziećmi w domu rozdział za rozdziałem?? Będą kartkówki?

Umyj pupę z przodu moja córa ma 18mcy i wie jak się kąpie że jak mama prosi umyj 'siusię' to myje tam gdzie robi siusiu a jak umyj pupę to z drugiej strony.


A na poważnie jestem na tyle dorosła żeby mieć "swoje" dziecko i żeby je karmić i ubierać ale w sprawach wychowania ktoś odgórnie decyduje żeby mnie zastąpić?? Na jakiej podstawie? Bo Kowalski nie umie z dzieckiem porozmawiać to będzie odpowiedzialność zbiorowa??? A to uświadamianie higieny to będzie przerabiane jako zajęcia praktyczne czy jak??





Mnie to przeraża totalnie i godzi w moje osobiste przekonania. Osobniki promujące takie postawy i im przychylne, mają pełne gęby wolności do samostanowienia homoseksualistów i poszanowania praw jednostki, tylko nie rozumiem na jakiej podstawie uzurpują sobie prawo do uczenia mojego dziecka co jest słuszne a co nie i co akceptowalne a co nie. Gdzie moje prawo do samostanowienia i poszanowanie moich praw? Gdzie prawa dziecka (tego "podarowanego")? - skąd wiadomo, że gdyby miało świadomość i wybór czego by chciało?



Widzisz problem do połowy czy się mylę?? Czy ktoś pyta kilku miesięczne dziecko o zdanie w sprawie oddania go pod opiekę parze homoseksualnej? - Nie bo to dorośli decydują o losie takich dzieci A może dzieci, ryby i wszyscy którzy mają inne zdanie niż my głosu nie mają?
Mnie, na przykład, przeraża to, że ktoś daje sobie prawo do decydowania to tym, czego ma się uczyć moje dziecko - do wpływu i kreowania jego światopoglądu. Chcesz uczyć własne dzieci co uznasz za stosowne? - proszę bardzo, w końcu to tylko twoje dzieci. Ale odwal się od moich! Twoja postawa to moralność Kalego.
No i niech mi ktoś wytłumaczy co jest złego w taboo? Ludzkie społeczności od zarania gatunku tworzyły taboo dotyczące najróżniejszych kwestii. Co sprawia, że czujecie się na tyle oświeceni by zmuszać ludzi o innych poglądach do postępowania wg własnych wytycznych? Przeczytaliście co macie myśleć w GW czy usłyszeliście TVN?

Mam dokładnie takie samo zdanie.

Dodam jeszcze, że nie wyobrażam sobie uczenia dziecka, że homoseksualizm jest czymś normalnym skoro według mnie nie jest. To jakie wartości chcę przekazać dziecku nie powinno być odgórnie narzucone.
houseofcolours jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 12:11   #18
gda
Zakorzenienie
 
Avatar gda
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 3 498
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Cytat:
Napisane przez potty Pokaż wiadomość
swietny ten wywiad z wysokich... szczerze mowiac troche jestem zaskoczona, ze 10 letnie dziewczynki znaja slowo pochwa - ja chyba nie znalam

moja corka ma 2,5 roku, wie ze dziewczynki maja susie a chlopcy siusiaki, wie skad sie biora dzieci (z milosci ale zadnych detali jej jeszcze nie podawalam. wiem na pewno, ze jak zapyta to chetnie odpowiem, ale podobnie jak ty nie wiem czy bede w stanie dostosowac poziom wtajemniczenia odpowiednio do jej wieku.

przeraza mnie natomiast, ze chca do podrecznikow wprowadzic model rodziny homoseksualnej, gdzie dwoje zakochanych panow moze zyc razem, ale nie moga miec dziecka, wiec moga poprosic jakas pania, zeby dziecko im dala. nie to zebym byla przeciwo zwiazkom homoseksualnym, raczej mi to lata, ale chyba wolalabym, zeby moje dziecko dowiedzialo sie o takich sprawach w troche inny sposob
Ja nie mam z tym żadnego problemu. Wręcz uważam że dziecko powinno poznać każde zjawisko pojawiające się na świecie. Chcę wychować moje dziecko w duchu tolerancji i akceptacji wszelkiej odmienności. Oczywiście nie w przypadku, gdy komuś dzieje się krzywda. Jednak jeśli okazałoby się w przyszłości, że taka "odmienność" dotyczy właśnie mojego dziecka, chcę żeby nie musiało się ukrywać z tym przed swoimi rodzicami i rodziną i żeby czuło, że zawsze będziemy je kochać i akceptować jego wybory.

Cytat:
Napisane przez Lowczyni Pokaż wiadomość
gda dzieki za ruszenie tematu na razie dotyczy nas tak w połowie (corka ma rok i 7 miesiecy) ale wszysko przed nami, zwlaszcza ze jestesmy naturystami i nasze dziecko juz byloaz nami na pierwszych wakacjach na campingu dla naturystów. Myśle że nie grozi jej przeżycie szoku w wieku 6 lat że świat ludzi dzieli się na płeć męską i żeńską . NA razie na wakacjach bylo super, w tym roku jedziemy znow do Chorwacji z córką. Nie raz w domu widzi nas nago, bo ja sie ubieram albo maz i nikt nie chowa sie w lazience aby to zrobić
Zobaczymy jak bedzie dalej, an pewno w wieku dojrzewania nie bedzie z nami chciala jezdzic na camping ale kto wie, tak wiele dzieci widzialam w roznym wieku.
Nie wyobrazma sobie ze zrzuce edukacje sexualna swojego dziecka na szkole, wrecz sie obawiam ze to co uslyszy w szkole a od nas bedzie sie diametralnie roznilo
Troszke sie obawiam zeby dostosowac ilosc wiedzy do jej wieku, mysle ze poczyam sobie na ten temat ksiazki i bedzie ok.
A co do par o innej orientacji sexualnej z tym tez nie bedzie żadnego problemu bo moj brat ma męza od 8 lat wiec dla niej to normalne będzie.
Ja też sobie nie wyobrażam zrzucenia edukacji seksualnej na szkołę! Wasze dzieci z pewnością do nagości będą podchodziły niezwykle naturalnie i swobodnie. U nas w rodzinie też jest kilka osób homoseksualnych. A z ciekawości - czy wiesz już jak przekazać swojej córce, która nagość jest jeszcze dobra, naturalna, a która stanowi dla niej zagrożenie?

Cytat:
Napisane przez houseofcolours Pokaż wiadomość

Mam dokładnie takie samo zdanie.

Dodam jeszcze, że nie wyobrażam sobie uczenia dziecka, że homoseksualizm jest czymś normalnym skoro według mnie nie jest. To jakie wartości chcę przekazać dziecku nie powinno być odgórnie narzucone.
No dobrze, a jeśli jakiś rodzic, twierdzi że NORMALNY jest rasizm, antysemityzm, szowinizm itp., to ma to przekazywać dalej swojemu dziecku te "wartości"...?
gda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 12:19   #19
ilonkaczapela
Zakorzenienie
 
Avatar ilonkaczapela
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 4 910
Edukacja seksualna w wieku 0-4

Tez mnie drazni takie forulowanie wypowiedzi, ze nikt nie ma prawa narzucac pogladow. Owszem, prawa nie ma, ale skoro nikomu nie dzieje sie krzywda z jakiegos powodu to jak moze to stanowic kwestie sporna? Dlaczego cierpiec ma dziecko, ktore wchodzac w okres dojrzewania zauwaza swoje sklonnosci, chociaz nikomu krzywdy nie robi, nikomu nie zagraza a traktuje sie jego spoleczna akceptacje jako narzucanie komus swiatopogladu.
Denerwuje was rowniez, ze musicie tolerowac rudych, okularnikow, czarnych i grubych w szkolach?
ilonkaczapela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-04-28, 12:28   #20
houseofcolours
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-10
Wiadomości: 1 852
GG do houseofcolours
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Ej no ale albo gadamy o edukacji seksualnej (w tym o homoseksualnym modelu rodziny) albo o rasistach i okularnikach. Nie wiem dlaczego jak już tolerancja to albo się toleruje wszystkich albo nikogo
houseofcolours jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 12:32   #21
gda
Zakorzenienie
 
Avatar gda
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 3 498
Edukacja seksualna w wieku 0-4

Cytat:
Napisane przez houseofcolours Pokaż wiadomość
Ej no ale albo gadamy o edukacji seksualnej (w tym o homoseksualnym modelu rodziny) albo o rasistach i okularnikach. Nie wiem dlaczego jak już tolerancja to albo się toleruje wszystkich albo nikogo
Ja mówię o decydowaniu przez rodziców jakie wartości mają przekazywać. Ty twierdzisz, że masz prawo uczyć swoje dziecko, że homoseksualizm jest czymś nienormalnym. A ja pytam - czy jeśli rodzic uważa Afroamerykaninów, kobiety, Żydów za coś nienormalnego, też ma tego uczyć swoje dzieci?
gda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 13:37   #22
ilonkaczapela
Zakorzenienie
 
Avatar ilonkaczapela
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 4 910
Edukacja seksualna w wieku 0-4

Dokladnie, gda dobrze to napisala. Edukacja to edukacja.
Swoja droga, skoro tak martwi niektore osoby, ze geje chca miec dzieci miedzy innymi dlatego, ze te dzieci beda zle traktowane przez spoleczenstwo a jednoczesnie sami chca dalej przekazywac swoim dzieciom, ze to cos nienormalnego (czyli dawac mozliwosc szykanowania, bo dzieci same nie uznaja takiej sytuacji za nienaturalna, musza zostac tej postawy nauczone) to dlaczego nie widza, ze to wlasnie one tworza ten problem, przed ktorym chca ustrzec te "biedne" dzieci?
Dziwi mnie rowniez, ze malo kto wspomina o kluczowej dla mnie kwestii, czyli edukacji dzieci w zakresie mozliwej przemocy wobec nich. Uwazam, ze to swietna sprawa i nawet jesli rodzic bylby do tej edukacji zmuszony to warto, bo moze pomoc niejednemu dziecku, ktore w innym wypadku nie wiedzialoby, ze ktos robi mu cos niedobrego a tak moze poinformowac, uciec, zastopowac sytuacje.
ilonkaczapela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 13:45   #23
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

[1=d9dafda22031a08fb930d3c 506630231eeee4640;4052666 1]Moje dziecko ma w szkole kolege z dwiema mamami, dla mnie jest to normalne, dla mojego dziecka tez, nie widze zadnego problemu.[/QUOTE]

A ja swojemu bym powiedziała w takiej sytuacji, że to biologicznie nie możliwe mieć 2 mamy.

Cytat:
Napisane przez houseofcolours Pokaż wiadomość
Dodam jeszcze, że nie wyobrażam sobie uczenia dziecka, że homoseksualizm jest czymś normalnym skoro według mnie nie jest. To jakie wartości chcę przekazać dziecku nie powinno być odgórnie narzucone.
dokładnie,
przecież nawet jeśli bym z uśmiechem na ustach mówiła "to jest naturalne",
to dziecko z wiekiem zobaczy jakie jest moje faktyczne zdanie w tym temacie
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 13:51   #24
houseofcolours
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-10
Wiadomości: 1 852
GG do houseofcolours
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Cytat:
Napisane przez gda Pokaż wiadomość
Ja mówię o decydowaniu przez rodziców jakie wartości mają przekazywać. Ty twierdzisz, że masz prawo uczyć swoje dziecko, że homoseksualizm jest czymś nienormalnym. A ja pytam - czy jeśli rodzic uważa Afroamerykaninów, kobiety, Żydów za coś nienormalnego, też ma tego uczyć swoje dzieci?
To jakie wartości rodzice przekazują swoim dzieciom nie jest moją sprawą. Nigdy nie powiedziałabym żadnemu rodzicowi co powinien a czego nie powinien mówić bo moje wartości niekoniecznie muszą być dobrymi dla jego dziecka. A taka książka narzuca mi swoje poglądy, które są według autorów najlepsze dla mojego dziecka
houseofcolours jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 13:57   #25
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Cytat:
Napisane przez gda Pokaż wiadomość
Ja mówię o decydowaniu przez rodziców jakie wartości mają przekazywać. Ty twierdzisz, że masz prawo uczyć swoje dziecko, że homoseksualizm jest czymś nienormalnym. A ja pytam - czy jeśli rodzic uważa Afroamerykaninów, kobiety, Żydów za coś nienormalnego, też ma tego uczyć swoje dzieci?

Chyba czy innym jest uważanie kobiet za coś nienormalnego a czym innym wmawianie dziecku, że 2 osoby tej samej płci mogą stworzyć rodzinę, w sensie większą niż 2 osobową.

I pytanie można odwrócić skoro uwazasz, ze podręcznik możę za mnie decydować co jest "normalne" to ja muszę się z tym zgodzić? Nie mogę się kierować własnym sumieniem?
Jak ktoś uzna, że normalne jest np. zabijanie zwierząt, (wstaw sobie tutaj inne okropności i wynaturzenia ludzie) to ja mam się z tym zgadzać?
__________________

Edytowane przez iizabelaa
Czas edycji: 2013-04-28 o 14:00
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 14:19   #26
gda
Zakorzenienie
 
Avatar gda
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 3 498
Edukacja seksualna w wieku 0-4

Cytat:
Napisane przez iizabelaa Pokaż wiadomość
Chyba czy innym jest uważanie kobiet za coś nienormalnego a czym innym wmawianie dziecku, że 2 osoby tej samej płci mogą stworzyć rodzinę, w sensie większą niż 2 osobową.

I pytanie można odwrócić skoro uwazasz, ze podręcznik możę za mnie decydować co jest "normalne" to ja muszę się z tym zgodzić? Nie mogę się kierować własnym sumieniem?
Jak ktoś uzna, że normalne jest np. zabijanie zwierząt, (wstaw sobie tutaj inne okropności i wynaturzenia ludzie) to ja mam się z tym zgadzać?
To są jedynie ZALECENIA. Stworzone przez grupę psychologów i seksuologów, podparte badaniami.

Nadal - zabijanie zwierząt krzywdzi zwierzęta. Homoseksualiści nikogo nie krzywdzą.
gda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 15:31   #27
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Cytat:
Napisane przez ilonkaczapela Pokaż wiadomość
Dziwi mnie rowniez, ze malo kto wspomina o kluczowej dla mnie kwestii, czyli edukacji dzieci w zakresie mozliwej przemocy wobec nich. Uwazam, ze to swietna sprawa i nawet jesli rodzic bylby do tej edukacji zmuszony to warto, bo moze pomoc niejednemu dziecku, ktore w innym wypadku nie wiedzialoby, ze ktos robi mu cos niedobrego a tak moze poinformowac, uciec, zastopowac sytuacje.
Zgadzam się.
Naprawdę problem edukacji o innościach, jest, moim zdaniem w tym wieku mało ważny. To czy ktoś ma dwie mamy czy dwóch tatusiów jest naprawdę mało ważne, sorry, najważniejsze jest pokazanie dziecku, że jest coś takiego jak zły dotyk, że może się bronić jesli coś mu się nie podoba. To jest wiedza, którą trzeba dzieciom wtłoczyć do głowek.
Jeśli dziecko zapyta dlaczego ktoś ma dwie mamy, to ja bym chętnie odpowiedziała, ale wydaje mi się to mało ważne w obliczu tego, że dziecko nie będzie umiało się obronić przed jakimś zboczeńcem.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 15:41   #28
gda
Zakorzenienie
 
Avatar gda
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 3 498
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Cytat:
Napisane przez Luba Pokaż wiadomość
Zgadzam się.
Naprawdę problem edukacji o innościach, jest, moim zdaniem w tym wieku mało ważny. To czy ktoś ma dwie mamy czy dwóch tatusiów jest naprawdę mało ważne, sorry, najważniejsze jest pokazanie dziecku, że jest coś takiego jak zły dotyk, że może się bronić jesli coś mu się nie podoba. To jest wiedza, którą trzeba dzieciom wtłoczyć do głowek.
Jeśli dziecko zapyta dlaczego ktoś ma dwie mamy, to ja bym chętnie odpowiedziała, ale wydaje mi się to mało ważne w obliczu tego, że dziecko nie będzie umiało się obronić przed jakimś zboczeńcem.
100% racji! Ale w jaki sposób nauczyć dziecka, że nie każdy dotyk jest zły i który konkretnie jest krzywdzący...? Opisywać mu konkretnie przykłady nieodpowiedniego zachowania dorosłych wobec niego? Pytam o techniczne szczegóły, bo się zastanawiam jak to przekazać takiemu maluchowi, który jeszcze nie wszystko rozumie...
gda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 16:11   #29
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Cytat:
Napisane przez gda Pokaż wiadomość
100% racji! Ale w jaki sposób nauczyć dziecka, że nie każdy dotyk jest zły i który konkretnie jest krzywdzący...? Opisywać mu konkretnie przykłady nieodpowiedniego zachowania dorosłych wobec niego? Pytam o techniczne szczegóły, bo się zastanawiam jak to przekazać takiemu maluchowi, który jeszcze nie wszystko rozumie...
Ja tutaj chodziłam na pogadanki do przedszkola mojej córki, wielu rzeczy juz nie pamiętam, ale co zapamiętałam:
Zły dotyk to jest ten, który dziecku przeszkadza, na które ono nie chce się zgodzić. To może być też przytulanie przez zbyt wylewną ciotkę. Dziecko ma prawo nie lubić i nie chcieć takiego dotyku i ma prawo o tym powiedzieć i niedobrze jest zmuszać dziecko do całowania ciotek czy do mówienia mu, że odsuwanie się od cioci jest niegrzeczne.
Dziecko zrozumie jeśli powiesz mu, że nikt ani znajomy ani nieznajomy nie ma prawa dotykać go tak jak ono nie chce czy np podnosić mu ubranie. Nie należy dzieciom mówić, że tylko nieznajomi mogą je skrzywdzić.
Dziecko musi mieć zaufanie do rodzica, żeby nie działało na niego hasło "tylko nic nie mów mamie". Musi wiedzieć, że nawet najgorsze rzeczy może powiedzieć rodzicom i znajdzie wsparcie.

A w przedszkolu mojej córki były w formie przedstawień pokazywane różne sytuacje. I jesli chodzi i zły dotyk i przechodzenie przez ulicę i bezpieczną jazde autem i to, że inny kolor skóry nie oznacza, że ktoś jest inny i takie różne. Policjanci to robili.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!

Edytowane przez Luba
Czas edycji: 2013-04-28 o 16:12
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 18:05   #30
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: Edukacja seksualna w wieku 0-4

Cytat:
Napisane przez gda Pokaż wiadomość
To są jedynie ZALECENIA. Stworzone przez grupę psychologów i seksuologów, podparte badaniami.

Nadal - zabijanie zwierząt krzywdzi zwierzęta. Homoseksualiści nikogo nie krzywdzą.

osoby sado-maso, transwestyci itp tez nikogo nie krzywdzą, a jednak nie chciałabym, żeby w szkole ktoś mojemu dziecku pokazywał zdjęcia takich osób
tak samo osoby o poglądach rasistowskich mogą nikogo nie krzywdzić

Tak samo jak nie chciałabym, żeby ktoś mojemu dziecku mówił w szkole co jest słuszne bądź nie w innych tematach, jak religia, aborcja, itp ...
__________________

Edytowane przez iizabelaa
Czas edycji: 2013-04-28 o 18:07
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-02-25 20:27:50


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:10.