Mity i Sterotypy Fitnessowe - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie

Notka

Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie Forum dla osób, które lubią aktywność fizyczną i chcą spalić zbędne kalorie. Wejdź, poznaj świat fitnessu i różne rodzaje aktywności fizycznej np. joga, pilates czy zumba.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-02-01, 17:42   #1
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268

Mity i Sterotypy Fitnessowe


Temat na podobienstwo “faktow i mitow dietetycznych”. Biorac pod uwage, jakie cuda wianki w niektorych wypowiedziach sie zdarzaja, oraz ile cyrkuluje w prasie/otoczeniu mitow i stereotypow nt. cwiczen, mysle, ze warto o tym popisac.

W miare mozliwosci i czasu prosze mile panie moderatorki o skorygowanie, jesli cos pomerdam

Na wstepie: sa rzeczy, ktore beda sie roznic pomiedzy danymi ogranizmami, sposobow cwiczenia jest mnostwo, mozna je dostosowac pod dane cele, mozliwosci i osobiste preferencje.
Co nie zmienia faktu, iz – nie kazdy program bedzie do danych celow pasowal, oraz ze kazdego obowiazuja prawa fizyki, biologia i chemia. Jesli wiec ktos twierdzi, ze ma efekty, ktore sa niemozliwe, to jest problem tej osoby percepcji, a nie cudenko, ktorego sie nie imaja zasady dzialania ludzkiego ciala

Teraz o konkretnych mitach, stereotypach i przeklamaniach.

1)„Chce zrzucic troche z ..., poradzcie jakies cwiczenia na ...”tluszczu nie spala sie miejscowo, wiec wykonywanie cwiczen ograniczonych tylko do jednej grupy miesni/partii ciala nie ma sensu. Co wiecej, bez cwiczenia calego ciala/wiekszej ilosci jego partii nie ma mowy o efektywnym spalaniu tluszczu na dluzsza mete.

2)Jedna z wersji punktu 1, najczestsza bodajze – robienie brzuszkow na spalenie oponki z brzucha. Jest to totalny bezsens – do spalenia tluszczu najefektywniejsze sa cwiczenia silowe, interwaly i aeroby, przy tym konieczny jest deficyt kaloryczny. Brzuszki nie sa odpowiednim typem wysilku, nie daja ogranizmowi odpowiednich bodzcow do chudniecia. Dotyczy to rowniez A6W – programu szalenie popularnego, tyle, ze niestety wiekszosc osob go wykonujaca ma zupelnie inne cele niz efekty, jakie ten program daje. Reasumujac – A6W nie sluzy do chudniecia/spalania tluszczu!

3)„Zalezy mi tylko na zrobieniu tego i owego, dlatego stosuje tylko diete i nie cwicze/tylko cwicze, bez diety” – takie podejscie nie ma sensu, dane cele fitnessowe osiaga sie dzieki wlasciwej dla danych celow diecie i wlasciwym cwiczeniom. Jedno bez drugiego nie daje efektow, badz daje mizerne.

4)„Im wiecej cwicze, tym lepiej” – niektore osoby wpdaja w taka pulapke, wykonujac w nieskonczonosc bezsensowne cwiczenia, np. machajac setki brzuszkow, robiac sobie 3godzinne sesje cwiczen, czy wykonujac cwiczenia danej partii miesni codziennie. Jesli cwiczenia nie pasuja do celow danej osoby, zwiekszenie ich ilosci nie da efektow, a moze tylko zaszkodzic – np. machajac te brzuszki bez konca mozna sobie wywalic plecy :brzydal: Z kolei zbyt dlugie cwiczenia moga prowadzic do tego, ze osoba cwiczaca wejdzie w faze kataboliczna i bedzie sobie palic miesnie w trakcie treningu. Miesnie potrzebuja odpoczynku, wiec nie ma mowy o intensywnych ich trenowaniu codziennie! Przemeczanie ich moze dac tylko efekt odwrotny od zamierzonego.

5)„Na schudniecie najlepsze sa aeroby” – o ile, w trakcie aerobow spala sie wiecej kalorii niz w trakcie cwiczen silowych i interwalow, to: cwiczenia silowe podkrecaja metabolizm, dajac lepszy laczny efekt; interwaly, szczegolnie intensywne, dzieki EPOC maja znaczacy efekt spalania tluszczu po cwiczeniach. Do tego, przy aerobach jest niebezpieczenstwo spalania miesni, wiec same aeroby na dluzsza mete moga sie przyczynic do ubytku miesni i co za tym idzie – zwolnienia metabolizmu.

6)„Cwicze na czczo/po treningu nic nie jem, nie po to cwiczylem/cwiczylam, by sie objadac” – Cwiczenie na czczo moze prowadzic do katabolizmu miesni. Podobnie, po treningu nalezy dostarczyc cialu weglowodanow, zeby je uzupelnic i bialka, niezbednego miesniom po ich pracy.

7)„Tluszcz zamienia sie w miesnie”; „miesnie mi urosly na redukcji”, „chce sie odchudac, ale boje sie robic takie czy siakie cwiczenia urosna mi miesnie, a chce je wyszczuplic” – tluszcz i miesnie to zupelnie dwie rozne tkanki. Niemozliwa jest przemiana jednej w druga i ciach bajera. Do spalania tluszczu jest niezbedny deficyt kaloryczny. Przy deficycie, traci sie tez miesnie – wlasciwie dobrany program cwiczen i dieta minimalizuje utrate miesni i maksymalizuje utrate tluszczu, ale jest fizycznie niemozliwe, zeby na deficycie kalorycznym nabierac masy miesniowej. Podobnie – na dodatnim bilansie kalorycznym, podczas budowania masy miesniowej, nie da sie naraz spalac tluszczu (mozna za to obnizyc sobie %bf, bo jesli nabieramy masy i sa to glownie miesnie, to tluszcz jako % masy ciala bedzie nizszy).Analogicznie z irracjonalna bojaznia na wizazu do lapania sie za cwiczenia silowe, jakoby to prowadzilo do wielkiego rozrostu miesni. Nie tylko zreszta silowe, nieraz jest to bardziej ogolne. Tymczasem, wielkie odkrycie – miesnie nie biora sie z powietrza. Do zyskania masy miesniowej potrzebny jest dodatni bilans kaloryczny i cwiczenie tych miesni. W przeciwnym wypadku, nic nie urosnie

Z grubsza tyle, mysle, ze te sterotypy sa na tyle czeste, ze warto o tym popisac. Pytania, komentarze i dodawanie innych jak najbardziej mile widziane
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-01, 18:39   #2
Shiryuna
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 107
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Fajny wątek, bo już tyle różnych teorii jest, że nieźle się zakręciłam
__________________

Shiryuna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-01, 19:11   #3
meginnia
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 558
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Dobrze napisane, na pewno sie przyda, proponuje przykleic, tylko dodadc cos w rodzaju 'zanim zaczniesz cwiczyc, przeczytaj'
Szczegolnie punkt 7, moje ulubione 'nie bede cwiczyc silowo, bo urosna mi gigantyczne miesnie' - poezja ;D
meginnia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-01, 21:54   #4
plastikowa biedronka
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 1 622
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

dobra robota wszystko dokładnie i wyraźnie opisane, no i najważniejszy (dla ogromnej części odchudzających się) punkt na temat bezsensownego machania brzuszków w celu zrzucenia oponki bo to nagminne niestety.
__________________

"... idź własną drogą ... bo w tym cały sens istnienia, żeby umieć żyć..."


plastikowa biedronka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-01, 22:49   #5
Ejli
Zadomowienie
 
Avatar Ejli
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 1 842
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Świetny pomysł! Bardzo się cieszę, że założyłeś ten wątek
__________________
Ogrody opuściły swoje drzewa

I'm going slightly mad
Ejli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-01, 22:53   #6
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Cytat:
Napisane przez plastikowa biedronka Pokaż wiadomość
dobra robota wszystko dokładnie i wyraźnie opisane, no i najważniejszy (dla ogromnej części odchudzających się) punkt na temat bezsensownego machania brzuszków w celu zrzucenia oponki bo to nagminne niestety.
Tego jest wrecz nieskonczona ilosc
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-01, 23:35   #7
selene211
Zakorzenienie
 
Avatar selene211
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: nie widać ;)
Wiadomości: 3 333
GG do selene211 Send a message via Skype™ to selene211
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Nakładanie ciepłej odziezy ,bluz i kurtek podczas treningu -czyli im wiecej się pocimy spalamy więcej tkanki tluszczowej MIT
Spalanie tkanki tłuszczowej poprzez założenie pasa wyszczuplającego albo wibrującego -MIT
Brak bólu podczas treningu-brak efektów-MIT najczęściej kończący się kontuzją
To tak na szybko..może coś się przypomni to dopiszę
selene211 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-02-02, 05:12   #8
santos
Zakorzenienie
 
Avatar santos
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: skad wracali Litwini ?
Wiadomości: 4 631
GG do santos
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

hahahaah wyrak! Od chba tygodnie sie nosilam z zamiarem zalozenia takiego watku, ale jakos nie moglam sie zebrac !! Dobra robota!

Ode mnie:

Jedzenie odzywek/suplementow spowoduje, ze bedziesz miesniakiem jak Pudzian - MIT, oh zeby to bylo takie proste :P

Kosmiczna ilosc skokow na skakance/machania orbim/biegania tysiac kilometrow wcale nie szkodzi na stawy, bo ja to robie juz X czasu i nic mi nie jest
- MIT. To mi przypomina zawsze "moj wujek palil 50 lat i nie mial raka pluc ergo palenie nie powoduje raka"

Nalezy sie rozciagac na samym poczatku przed cwiczeniami- MIT, nalezy sie rozciagac w trakcie lub PO rozgrzewce.
__________________
"Thunderstorms seldom clear the air"

Santosowa rzezba ;-)

nie jestem zawodowym dietetykiem ani trenerem, to moje hobby. Chetnie udziele rad, ale korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialnosc. Dziekuje za uwage

Edytowane przez santos
Czas edycji: 2010-02-02 o 05:16
santos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-02, 12:10   #9
pingwin2
Zakorzenienie
 
Avatar pingwin2
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 21 806
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

podwieszam
__________________
Całkowite lekceważenie wszelkich zagrożeń sprawiało jakoś, że zagrożenia zniechęcały się, rezygnowały i znikały.Terry Pratchett
Doświadczenie jest szkołą, w której lekcje drogo kosztują


Fuksjowa Roma S. Pilewicz szuka nowego domu
Tous Rosa karmel i pomarańcz też szukają nowego domu




pingwin2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-02, 13:42   #10
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Cytat:
Napisane przez selene211 Pokaż wiadomość
Nakładanie ciepłej odziezy ,bluz i kurtek podczas treningu -czyli im wiecej się pocimy spalamy więcej tkanki tluszczowej MIT
W takim wypadku zrzuca sie tylko wiecej wody i tyle.

Cytat:
Napisane przez pingwin2 Pokaż wiadomość
podwieszam
Dziekuje piknie
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-02, 13:57   #11
moniczorek
Podróżniczka
 
Avatar moniczorek
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 9 826
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Wyrak...dobra robota

Mnie zawsze smieszy to "ekspresowe" wyrastanie miesni od jednego ruszenia noga
moniczorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-02-02, 14:10   #12
iza_wiosenna
Zakorzenienie
 
Avatar iza_wiosenna
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 11 917
GG do iza_wiosenna
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

właśnie miałam wnosić o przyklejenie tego wątku ale widzę, że ktoś mnie ubiegł ^^


---------- Dopisano o 15:10 ---------- Poprzedni post napisano o 15:10 ----------

Pingwinek ^^
__________________
uśmiech pięknie zagrany.



sometimes i feel like screaming
iza_wiosenna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-02, 14:37   #13
olalola24
Wtajemniczenie
 
Avatar olalola24
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 2 022
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

świetna robota! )
olalola24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-02, 15:37   #14
Ulina2000
Raczkowanie
 
Avatar Ulina2000
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 66
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

ad. 7)A czy z tym 'wyrastaniem mięśni' to nie jest też troche tak, że zależy to od predyspozycji (czyli genów)? Niektórym wystarczy niewiele poćwiczyć i już mięsień się zarysowuje, a inni muszą dłużej poczekac mimo, iż 'właściwiej' jedzą. Tak więc przy treningu siłowym mogą się przytrafić też 'niechciane' mięśnie ... hm?
Ulina2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-02, 18:58   #15
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Cytat:
Napisane przez Ulina2000 Pokaż wiadomość
ad. 7)A czy z tym 'wyrastaniem mięśni' to nie jest też troche tak, że zależy to od predyspozycji (czyli genów)? Niektórym wystarczy niewiele poćwiczyć i już mięsień się zarysowuje, a inni muszą dłużej poczekac mimo, iż 'właściwiej' jedzą. Tak więc przy treningu siłowym mogą się przytrafić też 'niechciane' mięśnie ... hm?
Jesli masz deficyt kaloryczny, to chocbys miala geny Pudziana i Schwarzeneggera, to Ci nic nie wyrosnie, chciane czy nie. Do przyrostu masy miesniowej jest niezbedny i konieczny dodatni bilans kaloryczny.

Natomiast zgadza sie, ze ludzie maja rozne predyspozycje w tym wzgledzie (ale wyzej opisane jest nie do przeskoczenia).
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-03, 07:56   #16
lutien
Wtajemniczenie
 
Avatar lutien
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 319
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

A czy możliwe jest, że ludzie myślą, że nabrali masy mięśniowej przy redukcji ponieważ przy ubytku tkanki tłuszczowej te mięśnie się ujawniły? Chodzi mi o to, że jak ktoś ma oponkę, to nie zdaje sobie sprawy z tego, że pod nią są mięśnie. No i jak ta oponka zniknie, to nagle się okazuje, że mamy całkiem ładny ten brzuch z mięśniami. To chyba by wyjaśniało, dlaczego ludzie myślą, że nabrali masy mięśniowej przy ujemnym bilansie kalorycznym... Ale to takie moje przypuszczenia
A co do tego, że można schudnąć bez diety, tylko z ćwiczeniami to chyba jest to możliwe. Bo chodzi przecież o to, żeby mieć deficyt kalorii, a przez ćwiczenia się je spala, więc samymi ćwiczeniami można ten deficyt uzyskać. Oczywiście zakładam, że osoba taka prowadzi zdrową, zbilansowaną dietę na co dzień.
__________________
"Kiedy decydujesz się na dziecko,
zgadzasz się, że od tej chwili
twoje serce będzie przebywało poza twoim ciałem."
(Katharine Hadley )




lutien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-03, 10:30   #17
parodia
Zakorzenienie
 
Avatar parodia
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: /
Wiadomości: 6 532
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Jesli masz deficyt kaloryczny, to chocbys miala geny Pudziana i Schwarzeneggera, to Ci nic nie wyrosnie, chciane czy nie. Do przyrostu masy miesniowej jest niezbedny i konieczny dodatni bilans kaloryczny.

Natomiast zgadza sie, ze ludzie maja rozne predyspozycje w tym wzgledzie (ale wyzej opisane jest nie do przeskoczenia).
Właśnie jak to jest z tym predyspozycjami? (mówię oczywiście o dodatnim bilansie). Czy jest możliwe, że tej samej osobie mięśnie na brzuchu, ramionach wykształcają się szybciej, łatwiej (nie wiem, jak to nazwać) niż na udach? Czy to tylko kwestia warstwy tłuszczyku przykrywającej te mięśnie ud?

---------- Dopisano o 11:30 ---------- Poprzedni post napisano o 11:29 ----------

Cytat:
Napisane przez lutien Pokaż wiadomość
A czy możliwe jest, że ludzie myślą, że nabrali masy mięśniowej przy redukcji ponieważ przy ubytku tkanki tłuszczowej te mięśnie się ujawniły? Chodzi mi o to, że jak ktoś ma oponkę, to nie zdaje sobie sprawy z tego, że pod nią są mięśnie. No i jak ta oponka zniknie, to nagle się okazuje, że mamy całkiem ładny ten brzuch z mięśniami. To chyba by wyjaśniało, dlaczego ludzie myślą, że nabrali masy mięśniowej przy ujemnym bilansie kalorycznym... Ale to takie moje przypuszczenia
A co do tego, że można schudnąć bez diety, tylko z ćwiczeniami to chyba jest to możliwe. Bo chodzi przecież o to, żeby mieć deficyt kalorii, a przez ćwiczenia się je spala, więc samymi ćwiczeniami można ten deficyt uzyskać. Oczywiście zakładam, że osoba taka prowadzi zdrową, zbilansowaną dietę na co dzień.
Wydaje mi się, że właśnie o to chodzi. W pewnym momencie odkryłam, że mam całkiem nieźle zarysowane mięśnie brzucha. Bo tych na udach to się jeszcze nie dokopałam
__________________

parodia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-03, 10:45   #18
santos
Zakorzenienie
 
Avatar santos
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: skad wracali Litwini ?
Wiadomości: 4 631
GG do santos
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Cytat:
Napisane przez parodia Pokaż wiadomość
Właśnie jak to jest z tym predyspozycjami? (mówię oczywiście o dodatnim bilansie). Czy jest możliwe, że tej samej osobie mięśnie na brzuchu, ramionach wykształcają się szybciej, łatwiej (nie wiem, jak to nazwać) niż na udach? Czy to tylko kwestia warstwy tłuszczyku przykrywającej te mięśnie ud?
To akurat to jest zupelnie normalne, a nie jakies "indywidualne". Czesciej uzywamy miesni nog, niz np barkow, albo inaczej, czesciej uzywamy ich z obciazeniem. Miesnei nog dzwigaja caly dzien obciazenie czyli twoje cialo. Dlatego trudniej znalezc dla nich "wyzwanie" niz dla miesni ramion
__________________
"Thunderstorms seldom clear the air"

Santosowa rzezba ;-)

nie jestem zawodowym dietetykiem ani trenerem, to moje hobby. Chetnie udziele rad, ale korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialnosc. Dziekuje za uwage
santos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-03, 11:14   #19
parodia
Zakorzenienie
 
Avatar parodia
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: /
Wiadomości: 6 532
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Cytat:
Napisane przez santos Pokaż wiadomość
To akurat to jest zupelnie normalne, a nie jakies "indywidualne". Czesciej uzywamy miesni nog, niz np barkow, albo inaczej, czesciej uzywamy ich z obciazeniem. Miesnei nog dzwigaja caly dzien obciazenie czyli twoje cialo. Dlatego trudniej znalezc dla nich "wyzwanie" niz dla miesni ramion
Dziękuję

Czyli trzeba dużo większe obciążenie.
__________________

parodia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-02-03, 12:47   #20
santos
Zakorzenienie
 
Avatar santos
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: skad wracali Litwini ?
Wiadomości: 4 631
GG do santos
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Cytat:
Napisane przez parodia Pokaż wiadomość
Dziękuję

Czyli trzeba dużo większe obciążenie.
Niezamaco. Z doswiadczenia wiem, ze na rece to wystarczy konsekwencja. Z nogam ito jest tak, ze trzeba tez bardzo uwaznie dobierac cwiczenia. Ja bardzo mega umiesnione nogi, z reszta nie tylko nogi. Na rece dziala praktycznie kazde cwiczenie jakie sobie nie wybiore z ciezarkami, a na nogi... coz. Wspiec na palce moge robic tryliard i nic z tego nie przyjdzie. Moje lydki nie reaguja :P Przypuszczam, tzn czuje, ze to dlateo, ze potrzebne im wieksze obciazenie, ale ja az takiego nie jestem w stanie w rece utrzymac po prostu....
__________________
"Thunderstorms seldom clear the air"

Santosowa rzezba ;-)

nie jestem zawodowym dietetykiem ani trenerem, to moje hobby. Chetnie udziele rad, ale korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialnosc. Dziekuje za uwage
santos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-03, 13:22   #21
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Cytat:
Napisane przez lutien Pokaż wiadomość
A czy możliwe jest, że ludzie myślą, że nabrali masy mięśniowej przy redukcji ponieważ przy ubytku tkanki tłuszczowej te mięśnie się ujawniły? Chodzi mi o to, że jak ktoś ma oponkę, to nie zdaje sobie sprawy z tego, że pod nią są mięśnie. No i jak ta oponka zniknie, to nagle się okazuje, że mamy całkiem ładny ten brzuch z mięśniami. To chyba by wyjaśniało, dlaczego ludzie myślą, że nabrali masy mięśniowej przy ujemnym bilansie kalorycznym... Ale to takie moje przypuszczenia
A co do tego, że można schudnąć bez diety, tylko z ćwiczeniami to chyba jest to możliwe. Bo chodzi przecież o to, żeby mieć deficyt kalorii, a przez ćwiczenia się je spala, więc samymi ćwiczeniami można ten deficyt uzyskać. Oczywiście zakładam, że osoba taka prowadzi zdrową, zbilansowaną dietę na co dzień.
Tak, to jeden z efektow. Widac nagle miesnie i sie ludziom wydaje, ze ich masa wzrosla. Druga sprawa, to ze przy regularnych silowych na ujemnym bilansie kalorycznym zwykle poprawi sie definicja miesniowa i przez to, ze je ladniej widac, moze sie wydawac, ze urosly.

Mozna bez dodatkowej diety schudnac, jesli sie wprowadzi dodatkowy wysilek i przez to bedzie deficyt kaloryczny - czyli de facto redukcja.
Oczywiscie, niezbedne jest racjonalne odzywianie.

Cytat:
Napisane przez parodia Pokaż wiadomość
Właśnie jak to jest z tym predyspozycjami? (mówię oczywiście o dodatnim bilansie). Czy jest możliwe, że tej samej osobie mięśnie na brzuchu, ramionach wykształcają się szybciej, łatwiej (nie wiem, jak to nazwać) niż na udach? Czy to tylko kwestia warstwy tłuszczyku przykrywającej te mięśnie ud?

Wydaje mi się, że właśnie o to chodzi. W pewnym momencie odkryłam, że mam całkiem nieźle zarysowane mięśnie brzucha. Bo tych na udach to się jeszcze nie dokopałam
Ba, jest mozliwe i wrecz czeste, ze masz miesnie jednej reki mocniejsze niz drugiej
U kobiet z udami jest bodajze tak, ze ogranizm magazynuje tam tluszczyk jako rezerwe na np. ciaze, wiec ciezko z tym walczyc; ale sie da cos zrobic oczywiscie.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-03, 16:00   #22
parodia
Zakorzenienie
 
Avatar parodia
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: /
Wiadomości: 6 532
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Cytat:
Napisane przez santos Pokaż wiadomość
Niezamaco. Z doswiadczenia wiem, ze na rece to wystarczy konsekwencja. Z nogam ito jest tak, ze trzeba tez bardzo uwaznie dobierac cwiczenia. Ja bardzo mega umiesnione nogi, z reszta nie tylko nogi. Na rece dziala praktycznie kazde cwiczenie jakie sobie nie wybiore z ciezarkami, a na nogi... coz. Wspiec na palce moge robic tryliard i nic z tego nie przyjdzie. Moje lydki nie reaguja :P Przypuszczam, tzn czuje, ze to dlateo, ze potrzebne im wieksze obciazenie, ale ja az takiego nie jestem w stanie w rece utrzymac po prostu....
Ooo, dokładnie, ręce od tego bolą, a nie nogi
Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Ba, jest mozliwe i wrecz czeste, ze masz miesnie jednej reki mocniejsze niz drugiej
U kobiet z udami jest bodajze tak, ze ogranizm magazynuje tam tluszczyk jako rezerwe na np. ciaze, wiec ciezko z tym walczyc; ale sie da cos zrobic oczywiscie.
Mam 18 lat, a ten na ciążę już?
__________________

parodia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-04, 20:32   #23
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Cytat:
Napisane przez parodia Pokaż wiadomość
Mam 18 lat, a ten na ciążę już?
Nie znasz dnia ani godziny
---------------

Jeszcze mi sie przypomnialo:
- to moja subiektywna opinia a nie stwierdzony fakt, ale: jak widze watki o wspolnym odchudzaniu (nie wszystkie, czesc jeno), gdzie sie zbiera x osob, zagladaja tylko do tego watku, bez zadnego planu, ladu i skladu zabieraja sie do "wspolnego odchudzania", to wydaje mi sie, ze takie kiszenie sie w tego typu watkach moze przyniesc wiecej szkody niz korzysci...
- niektorzy maja mrzonki, ze bez regularnego, przynajmniej w miare intensywnego cwiczenia, cwiczac np. 8 minut jedna partie ciala uzyskaja taki wyglad, jaki maja osoby zajmujace sie zawodowo fitnessem - cwiczace kompleksowo, intensywnie, majace odpowiednia diete itd. A6W jest tez takim fetyszem - niektorym sie wydaje, ze beda mialy kaloryfer od machania przez poltora miesiaca 20 minut brzuszkow

(powyzsze nie zmienia faktu, ze sa krotkie, a efektywne metody cwiczen jak HIIT).
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-05, 14:46   #24
majkas
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-04
Lokalizacja: Cork, IE
Wiadomości: 1 293
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Świetny wątek, dobra robota!!!

Jedna uwaga (coś co pojawia się w dyskusji): o ile JEST możliwe schudnięcie tylko i wyłącznie ćwiczeniami, to na dłuższą metę tylko 1% osób które schudły bez zmiany nawyków żywieniowych utrzymują niższą wagę (ten 1% z badań amerykańskiego odpowiednika Instytutu Zdrowia, myślę że w polskich realiach byłoby podobnie).

Oprócz machania a6w codziennego (zgadzam się - bezsens), to jest to moja największa bolączka - jak ktoś chudnie tylko dietą albo tylko ćwiczeniami. Z reguły kończy się to "o, schudłam, to teraz mogę wrócić do normalności". Z tym że normalność doprowadziła przecież do tego, że trzeba było chudnąć....
majkas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-05, 15:49   #25
saming
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 7 058
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
6)„Cwicze na czczo/po treningu nic nie jem, nie po to cwiczylem/cwiczylam, by sie objadac” – Cwiczenie na czczo moze prowadzic do katabolizmu miesni. Podobnie, po treningu nalezy dostarczyc cialu weglowodanow, zeby je uzupelnic i bialka, niezbednego miesniom po ich pracy.
Tak zapytam, bo gdzieś raz na jakiejś stronie o bieganiu czytałam i teraz czuję się jakoś źle doinformowana przez to wszystko. W każdym bądź razie wspomniane tam jest, że "jak ktoś chce schudnąć i akurat biega" to najlepiej rano, jedynie wypić jakąś zieloną herbatę - no i właśnie bieg na czczo.
Sama zamierzam wprowadzić zmianę i biegać rano, ale jakoś nie chcę sobie krzywdy zrobić - więc nawet biegając rano - na czczo odpada?
__________________

saming jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-05, 16:01   #26
majkas
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-04
Lokalizacja: Cork, IE
Wiadomości: 1 293
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Cytat:
Napisane przez saming Pokaż wiadomość
Tak zapytam, bo gdzieś raz na jakiejś stronie o bieganiu czytałam i teraz czuję się jakoś źle doinformowana przez to wszystko. W każdym bądź razie wspomniane tam jest, że "jak ktoś chce schudnąć i akurat biega" to najlepiej rano, jedynie wypić jakąś zieloną herbatę - no i właśnie bieg na czczo.
Sama zamierzam wprowadzić zmianę i biegać rano, ale jakoś nie chcę sobie krzywdy zrobić - więc nawet biegając rano - na czczo odpada?
Ja nie Wyrak ale odpowiem. Na czczo bieganie to przestarzała teoria. Po nocy organizm potrzebuje paliwa na start, jak zaczniesz ćwiczyć bez zjedzenia czegokolwiek to zacznie palić mięśnie zamiast tłuszczu. Czyli schudniesz, ale nie z tego co chcesz. Najlepiej zjeść śniadanie (ok 25% kalorii z całego dnia, nie mniej niż 250), i po 30-45min ćwiczyć.
majkas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-05, 16:06   #27
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Cytat:
Napisane przez saming Pokaż wiadomość
Tak zapytam, bo gdzieś raz na jakiejś stronie o bieganiu czytałam i teraz czuję się jakoś źle doinformowana przez to wszystko. W każdym bądź razie wspomniane tam jest, że "jak ktoś chce schudnąć i akurat biega" to najlepiej rano, jedynie wypić jakąś zieloną herbatę - no i właśnie bieg na czczo.
Sama zamierzam wprowadzić zmianę i biegać rano, ale jakoś nie chcę sobie krzywdy zrobić - więc nawet biegając rano - na czczo odpada?
Odpada. Bo owszem, sporo spalasz, ale miesni.

---------- Dopisano o 18:06 ---------- Poprzedni post napisano o 18:02 ----------

Cytat:
Napisane przez majkas Pokaż wiadomość
Ja nie Wyrak ale odpowiem. Na czczo bieganie to przestarzała teoria. Po nocy organizm potrzebuje paliwa na start, jak zaczniesz ćwiczyć bez zjedzenia czegokolwiek to zacznie palić mięśnie zamiast tłuszczu. Czyli schudniesz, ale nie z tego co chcesz. Najlepiej zjeść śniadanie (ok 25% kalorii z całego dnia, nie mniej niż 250), i po 30-45min ćwiczyć.
... albo sieknac odzywke jak ktos chce mocno z rana biegac.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.

Edytowane przez Wyrak
Czas edycji: 2010-02-05 o 16:05
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-05, 16:13   #28
majkas
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-04
Lokalizacja: Cork, IE
Wiadomości: 1 293
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Wyrak, a propos odżywek:
- z rana biegam (interwały) i na ochłodzenie rowerek (razem 1.5h, rowerek dlatego że po kontuzji kolana nie wolno mi biegać tak długo jak bym chciała a marzy mi się pół maraton za 3 miechy)
- po południu trening siłowy (ok 30 min) i basenik na rozluźnienie stawów (zalecony przez mojego fizykoterapeute)

Pytanko: kiedy lepiej odżywkę - jako śniadanie, po aerobach, przed siłowym czy po siłowym i basenie? Dodam że nie lubię smaku więc nie jestem skłonna brać częściej niż raz dziennie. W dni nietreningowe biorę jako śniadanie.
majkas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-05, 18:55   #29
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Cytat:
Napisane przez majkas Pokaż wiadomość
Wyrak, a propos odżywek:
- z rana biegam (interwały) i na ochłodzenie rowerek (razem 1.5h, rowerek dlatego że po kontuzji kolana nie wolno mi biegać tak długo jak bym chciała a marzy mi się pół maraton za 3 miechy)
- po południu trening siłowy (ok 30 min) i basenik na rozluźnienie stawów (zalecony przez mojego fizykoterapeute)

Pytanko: kiedy lepiej odżywkę - jako śniadanie, po aerobach, przed siłowym czy po siłowym i basenie? Dodam że nie lubię smaku więc nie jestem skłonna brać częściej niż raz dziennie. W dni nietreningowe biorę jako śniadanie.
Zacznijmy od tego, ze nie stosowalem nigdy suplementacji, ostatnio sie za tym rozgladam i pewnie zaczne, chcialbym to na wstepie to zaznaczyc.

Ja bym zjadl z rana z tego wzgledu, ze nie musisz robic zarcia, tylko wstac, machnac odzywke i isc biegac

Jak te interwaly wygladaja, bo 1.5h to dlugo?
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-05, 19:03   #30
saming
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 7 058
Dot.: Mity i Sterotypy Fitnessowe

Ale powiedzmy, np. teraz sporo nie biegałam i po zimie pewnie kiepska kondycha będzie, więc zacznę od czegoś bardzo początkującego - pewnie plan 6tygodniowy, ale od 2 tygodnia planuję zacząć. I czy w sumie odżywka "nadaje" się do tego, czy jednak lepiej pozostawić zwykłe śniadanko? Nie chcę na początku inwestować też w coś, co jednak może nie mieć sensu...

A teraz pozostaje mi się zmobilizować rano do wstania... heh
__________________

saming jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-11-29 11:21:49


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:58.