Adaptacje filmowe książek- które polecamy, które warto zobaczyć etc. - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-02-27, 10:47   #31
vilandra
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-03
Wiadomości: 5 813
Dot.: Ekranizacje książek

Dziwie sie, że nikt nie wspomniał o takim kalsyku jak " Ojciec chrzestny"
Książka, wiadomo. Film, M. Brando DOSKONAŁY , no i mój ukochany Al Pacino. Jednym słowek kalsyk przez K i 1-wsza dziesiatka filmów wszech-....
vilandra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-27, 11:37   #32
Germini
Zakorzenienie
 
Avatar Germini
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 4 079
Dot.: Ekranizacje książek

Cytat:
Napisane przez gasta18 Pokaż wiadomość
"Malowany welon" czeka, aż go wreszcie oglądnę... może w tym tygodniu?
Zrób to Tylko tak ze skupieniem i bez rozpraszania - wiesz, z wyłączonym światłem, bez wstawania co chwilę, itp.


Cytat:
Napisane przez Eleanor Rigby Pokaż wiadomość
A co do 2 filmów, które wymieniłaś to może sięgnę po literaturę, bo oba filmy uwielbiam i zaliczam do swoich ulubionych, więc ciekawa jestem czy oryginał jest jeszcze lepszy, czy zupełnie inny Chętnie usłyszę coś więcej na ten temat.
Zarówno "Simon Birch" jak i "Wbrew regułom" nie są stricte ekranizacjami, tylko są luźno oparte na książkach.
"Simon...", jak już pisałam, to jakiś dziwny wynalazek Fabuła filmu to jakaś 1/3 książki (chociaż nie bardzo pamiętam, bo oglądałam go dawno temu), a zakończenie wytargali z kosmosu. Książka i film to dwie różne bajki.
Co do "Wbrew..." to nie przebrnęłam, więc nie jestem w stanie powiedzieć nic więcej.
W każdym razie w obu przypadkach gorąco polecam literaturę


Cytat:
Napisane przez emememsik Pokaż wiadomość
Kompletnie nie przemawiają do mnie ekranizacje Harry'ego Pottera, choć książki uwielbiam.
Zgadzam się. Z filmami dałam sobie spokój po drugiej czy trzeciej części - były beznadziejnie okrojone, wszystko działo się tak "na szybko", nie było tego klimatu. Beznadzieja, ech. (Ale co się dziwić? Kręcili na gwałt, póki popularność HP nie spadała, żeby tylko kasiorę natrzepać. W tej pogoni za pieniędzmi nie mieli czasu się skupić i dopracować ekranizacji )

Cytat:
Napisane przez emememsik Pokaż wiadomość
I może "Biała masajka".. (książka bardzo mi się podobała, ale jednak to film zrobił na mnie piorunujące wrażenie, może dlatego że oglądałam go najpierw)
Och niee!

Film jest okropny - historia jest maksymalnie spłycona i uproszczona. Sielanka z maślanką. Ja jestem na nie


Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Teraz mi się przypomniało - Black Hawk Down, nawet gdy scenariusz pisze życie, to książka zwykle jest lepsza (pomimo, że najpierw widziałem film).
Nie wiedziałam, że film jest na podstawie książki. Ale nie interesowałam się nim zbytnio, więc to może dlatego


Cytat:
Napisane przez protka Pokaż wiadomość
"Lot nad kukułczym gniazdem" widziałam na razie film (bardzo dobry moim zdaniem),
Film jest niezły, to fakt. książki również nie miałam okazji przeczytać


Cytat:
Napisane przez gasta18 Pokaż wiadomość
Ehehe to ja się chyba na tym wątku nie będę wypowiadać bo jeszcze kłótnię wywołam Ja tam każdy film lubię z Keirą.... ale cóż każdy ma swoje zdanie
Ee tam, pogadać zawsze warto Sympatycznie i pouczająco jest, gdy spotka się w jednym miejscu tyle różnych gustów.
Ja się np. nauczyłam, że naprawdę istnieją ludzie, którzy lubią Keirę


Cytat:
Napisane przez Kissi Pokaż wiadomość
"Lolita" z 1997 roku, Jeremy Irons w roli Humberta Humberta, kolejna perełka.
Wiernie odtworzone, z charakterystycznym nastrojem pierwowzoru Nabokova. Znajomość książki pozwala zgłębić stan psychiczny bohatera, poznać dręczące go lęki, urojenia, zahaczające wręcz o obsesję.
Ostatnia scena upiorna, ma się wrażenie, że bohater balansuje na granicy jawy i snu.
Kompletnie zapomniałam o "Lolicie
Książka jest świetna, a film z 1997r. uwielbiam.
Za to wersję z 1962r. uważam za bezpłciową, rozlazłą i bez polotu. (Widział ktoś? )


Cytat:
Napisane przez Monniq Pokaż wiadomość
Szczerze powiem, jak mi się jakaś książka wybitnie podoba, to nie sięgam już po ekranizację, żeby sobie nie popsuć wrażeń.
Rzadko tak mam, ale też się zdarza.
Cały czas czaję się na "Maga" na podst. powieści Fowlesa o tym samym tytule. Książka mnie dosłownie powaliła i raczej pewne jest, że nijak nie da się tego ulepszyć - można tylko zepsuć. Dlatego nie chcę się denerwować na filmie, ale z drugiej strony trochę mnie ciągnie. (Widział ktoś? )

Cytat:
Napisane przez Monniq Pokaż wiadomość
A największą krzywdą jaką ktokolwiek wyrządził polskiej książce, jest ekranizacja "Wiedźmina" Andrzeja Sapkowskiego. To moja ukochana saga, a to co zrobiono z nią w filmie to po prostu totalna masakra!

Ja tam Sapkowskiego nie lubię, ale TŻ uwielbia "Wiedźmina" i też nie może przeboleć ekranizacji.


Cytat:
Napisane przez Kiya Pokaż wiadomość
"Zielona mila" generalnie i książke i film uważam za świetne,niewiele różnią sie od siebie.
W sumie racja
(Tylko ja bym z filmu Hanksa wywaliła - jak ja nie cierpię jego głosu! )

Cytat:
Napisane przez Kiya Pokaż wiadomość
"Szkoła uczuć" książka "Jesienna miłość" obie wersje ckliwe i niezbyt wciagające wiec na tym samym poziomie
Książki jeszcze nie czytałam, ale widziałam inną ekranizację (o której trąbię na forum, gdy tylko pojawia się ten temat ) - koreańskie "A Millionaire's First Love". I o ile "Szkołę uczuć" uważam za beznadziejną, to ta wersja jest OK


Cytat:
Napisane przez vilandra
Dziwie sie, że nikt nie wspomniał o takim kalsyku jak " Ojciec chrzestny"
Książka, wiadomo. Film, M. Brando DOSKONAŁY , no i mój ukochany Al Pacino. Jednym słowek kalsyk przez K i 1-wsza dziesiatka filmów wszech-....
Ja chciałam wspomnieć, ale wrzuciłabym w kategorię "nie przebrnęłam ani przez książkę, ani przez film"...



A czy ktoś i czytał i widział "Girl, Interrupted!"?
__________________
Germini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-27, 12:30   #33
emememsik
po prostu Em :)
 
Avatar emememsik
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 29 527
Dot.: Ekranizacje książek

Cytat:
Napisane przez Germini Pokaż wiadomość
Sielanka z maślanką.



Przez "Ojca chrzestnego" też nie przebrnęłam, dlatego za książkę nawet się nie brałam.
I rzeczywiście jest on na pierwszym miejscu listy najlepszych filmów.
http://www.filmweb.pl/film/top/world
__________________
od maja 2012 przejechałam na rolkach 488 km
emememsik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-27, 16:57   #34
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Ekranizacje książek

Cytat:
Napisane przez Germini Pokaż wiadomość

Nie wiedziałam, że film jest na podstawie książki. Ale nie interesowałam się nim zbytnio, więc to może dlatego
Nie jest na podstawie książki, tylko na podstawie faktów powstała książka i film. Bodajże książka była wykorzystywana przy pisaniu scenariusza, trochę naciągam umieszczając ją w tym temacie

Wolę książkę.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-27, 17:05   #35
Germini
Zakorzenienie
 
Avatar Germini
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 4 079
Dot.: Ekranizacje książek

Edit
__________________

Edytowane przez Germini
Czas edycji: 2008-02-27 o 21:19
Germini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-27, 17:42   #36
vilandra
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-03
Wiadomości: 5 813
Dot.: Ekranizacje książek

Cytat:
Napisane przez emememsik Pokaż wiadomość



Przez "Ojca chrzestnego" też nie przebrnęłam, dlatego za książkę nawet się nie brałam.
I rzeczywiście jest on na pierwszym miejscu listy najlepszych filmów.
http://www.filmweb.pl/film/top/world
Poważnie? ja książke łyknełam Ogólnie lubie takie klimaty, sensacja, thiller, thiller polityczny itp
Min. moimi ulubionym autorami sa Forsyth, Ludlum, Folet. Na podst.powieści Ludluma jest film Tożsamość Bournea. Z tym,ze o wiele bardziej podobała mi sie wersja z 1988 z Richardem Chamberlain i Jaclyn Smith. Matt Damon nie pasował mi do tej roli i F. Potenete, też nie..............
vilandra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-27, 17:56   #37
Kissi
Raczkowanie
 
Avatar Kissi
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 459
Dot.: Ekranizacje książek

Cytat:
Napisane przez vilandra Pokaż wiadomość
Poważnie? ja książke łyknełam Ogólnie lubie takie klimaty, sensacja, thiller, thiller polityczny itp
Min. moimi ulubionym autorami sa Forsyth, Ludlum, Folet. Na podst.powieści Ludluma jest film Tożsamość Bournea. Z tym,ze o wiele bardziej podobała mi sie wersja z 1988 z Richardem Chamberlain i Jaclyn Smith. Matt Damon nie pasował mi do tej roli i F. Potenete, też nie..............
Ten film to "Ultimatum Bourne'a"
Kissi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-02-27, 18:11   #38
vilandra
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-03
Wiadomości: 5 813
Dot.: Ekranizacje książek

Cytat:
Napisane przez Kissi Pokaż wiadomość
Ten film to "Ultimatum Bourne'a"
Tożsamość Bourne'a
Krucjata Bourne'a
Ultimatum Bourne'a

we wszytkich grał Damon. Z wyjątkim w/w Chamberlain`a z 1988r
vilandra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-27, 18:29   #39
Kissi
Raczkowanie
 
Avatar Kissi
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 459
Dot.: Ekranizacje książek

Cytat:
Napisane przez vilandra Pokaż wiadomość
Tożsamość Bourne'a
Krucjata Bourne'a
Ultimatum Bourne'a

we wszytkich grał Damon. Z wyjątkim w/w Chamberlain`a z 1988r
eeee
Nie miałam pojęcia, że to trzy różne filmy
Kissi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-28, 18:47   #40
magrat16
Zakorzenienie
 
Avatar magrat16
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Cetrum :)
Wiadomości: 3 770
Dot.: Ekranizacje książek

Z książek które nie należały do kanonu lektur szkolnych( wiadomo, że większośc sfilmowana)
"Milczenie owiec" ,"Hannibal","Czerwony smok"- ciężko stwierdzic, czy film był lepszy czy książka. Bo z jednej strony doskonała gra aktorów, a z drugiej duża częśc wątków była pominięta min. wyjaśnienie jak Hannibal został kanibalem.
"Zielona mila"- świetny film, jednak chyba wolę książkę( jak w większości przypadków)
"Harry Potter...."- cóż filmy nie przypadły mi do gustu zwłaszcza 3 częśc
"Duma i uprzedzenie"- najpierw zachwyciłam się książką, a potem filmem bardzo lubię wersję z Keirą.
"Bridget Jones"- lubię i film i książkę. zwłaszcza gdy mam bardzo zły humor
a czy nikt nie wymieniał:
"Tristan i Izolda"- oglądałam tą najnowszą wersję i film przypadł mi bardziej do gustu niż książka

Mam zasadę najpierw książka, potem film. Rzadko robię wyjątki.
Uff... to chyba tyle z tych co pamiętałam( ciężko sobie przypomniec)
__________________
Magrat znowu bloguje, ostatni post:Jak oszczędzać w kuchni
Przeczytane w2016 35( 2015:70;2014:33; 2013: 61)


03.10.2015
magrat16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-28, 18:50   #41
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Ekranizacje książek

A Wichrowe Wzgórza?
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-02-29, 05:41   #42
Germini
Zakorzenienie
 
Avatar Germini
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 4 079
Dot.: Ekranizacje książek

Cytat:
Napisane przez Lanessa Pokaż wiadomość
A Wichrowe Wzgórza?
Byyyło - o wersji z '92 (No niewiele, ale było )
Ralph Fiennes nadawał się do roli Heathcliffa idealnie. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że bez niego film nie miałby już takiego klimatu (prawie jak Hopkins i "Milczenie owiec", choć nie w takim stopniu).



A "Nieznośna lekkość bytu"?
__________________
Germini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-29, 07:22   #43
gasta18
Wtajemniczenie
 
Avatar gasta18
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 2 321
Dot.: Ekranizacje książek

Cytat:
Napisane przez magrat16 Pokaż wiadomość
Tristan i Izolda"- oglądałam tą najnowszą wersję i film przypadł mi bardziej do gustu niż książka
Film , jak dla mnie świetny też uważam, że lepszy niż książka
__________________
2013
49
gasta18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-29, 10:07   #44
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Ekranizacje książek

Cytat:
Napisane przez Germini Pokaż wiadomość
Byyyło - o wersji z '92 (No niewiele, ale było )
Ralph Fiennes nadawał się do roli Heathcliffa idealnie. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że bez niego film nie miałby już takiego klimatu (prawie jak Hopkins i "Milczenie owiec", choć nie w takim stopniu).
Hmm, ja ostatnio zajęłam się tym z 1935 bodajże roku, ale po obejrzeniu 1992 nikt inny nie pasował mi na Heathcliffa. Ale na swój sposób zauroczył mnie, bo lubię stare, czarnobiałe filmy. Z 1998 nie przemawia. Z zaryzykowanym stwierdzeniem się zgodzę z zupełności Tylko czasem Cathy była jak dla mnie,zbyt eteryczna.

no i to tyle na temt wichrowych wzgórz o których wspominałaś rzeczywiście maleńko, a myślę, że warte większego obgadania
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-29, 14:37   #45
basilissa
Rozeznanie
 
Avatar basilissa
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Silesia
Wiadomości: 625
Dot.: Ekranizacje książek

Cytat:
Napisane przez magrat16 Pokaż wiadomość
"Tristan i Izolda"- oglądałam tą najnowszą wersję i film przypadł mi bardziej do gustu niż książka

Mam zasadę najpierw książka, potem film. Rzadko robię wyjątki.
Uff... to chyba tyle z tych co pamiętałam( ciężko sobie przypomniec)
Piszesz o najnowszej wersji, więc chciałabym wiedzieć, czy jest starsza - oświeć mnie, proszę.
Nie można porównywać filmu z dziełem kultury średniowiecznej, takie jest moje zdanie. Nie lubię, gdy ktoś mi robi wodę z mózgu ni przeinacza treść i losy bohaterów.

Może wymienię, jako ciekawą, kontrowersyjną w chwili powstania ekranizację Lotnej w reż Wajdy, według opowiadania Żukrowskiego. Dobry był też film Krajobraz po bitwie.
Kolejny kontrowersyjny film, to Wesele według Wyspiańskiego. W kręgach zbliżonych do... mówiono, że mistrz był w złej formieA Chochoł, czyli głos Cz. Niemena, nie przekonywał.
__________________
Mądrzy ludzie, kiedy się zbiorą do gromady, mogą działać głupio. I dobrzy ludzie, kiedy się zbiorą do gromady, mogą działać okrutnie. R. Kapuściński
basilissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 19:07   #46
crazy_daria
Raczkowanie
 
Avatar crazy_daria
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Wiadomości: 242
Dot.: Ekranizacje książek

jeszcze warto wspomnieć, że ekranizacja "Ono" to jedna wielka klapa.
Nie dałam radę obejrzeć do końca...
crazy_daria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-16, 14:27   #47
Germini
Zakorzenienie
 
Avatar Germini
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 4 079
Dot.: Ekranizacje książek

Podbijam
__________________
Germini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-16, 19:03   #48
emememsik
po prostu Em :)
 
Avatar emememsik
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 29 527
Dot.: Ekranizacje książek

Ostatnim filmem, który obejrzałam, a który został nakręcony na podstawie książki były Wyznania zakupoholiczki. Książka (Świat marzeń zakupoholiczki) może i nie jest arcydziełem, ale jednak jest zdecydowanie lepsza.
__________________
od maja 2012 przejechałam na rolkach 488 km
emememsik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-16, 19:19   #49
eifersucht
Zadomowienie
 
Avatar eifersucht
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 769
Dot.: Ekranizacje książek

Władca pierścieni - genialna ekranizacja. Idealnie oddaje klimat trylogii. Wszystko jest tam dokładnie takie jak sobie wyobrażałam czytając książki ( a przeczytałam je wcześniej ) Widać, że Jackson ściśle się trzymał opisów Śródziemia i postaci zawartych w książce i absolutnie nic nie podkolorował dla większej publiki. Fakt, że spora część wydarzeń została pominięta i zastosowano pewne znaczące skróty, no ale gdyby tego nie robić film musiał by być conajmniej 3 razy dłuższy, więc nie mam im tego za złe
__________________

eifersucht jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-04-24, 20:47   #50
justmine2
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: kursuje między pólnocą a południem
Wiadomości: 350
Dot.: Ekranizacje książek

Generalnie cenię bardziej książkę nad film, ale ekranizacja Królowej Margot powaliła mnie na kolana. Z przeciętnej powieści spod znaku płaszcza i szpady Dumasa zrobiono mroczne arcydzieło o specyficznym klimacie - mam wrażenie, że ten film żyje własnym życiem...
Wydaje mi się, że film, choć w zamierzeniu miał odwoływać się do ksiązki, całkowicie oderwał się od pierwowzoru i właściwie nie nazwałabym go już ekranizacją - sztuka filmowa przewyższyła w tym wypadku literaturę.
justmine2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 11:24   #51
credulousgirl
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 300
Dot.: Ekranizacje książek

Kiedyś nie przywiązywałam do tego jakiejś większej wagi wiadomo że czytac a oglądac to dwie całkiem inne sprawy.Teraz wolę książki i przekonałam się o tym gdy przeczytaniu książki ''P.S kocham cię'' zachęcona chciałam obejrzec film którego nie byłam w stanie obejrzec nawet do połowy.
credulousgirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 14:12   #52
hanna_f
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 1 671
Dot.: Ekranizacje książek

'Futbolowa gorączka' Horbny'ego, nie ma porównania do książki. I.. ok, napiszę to , 'Stowarzyszenie wędrujących dżinsów' - czytałam jako dziecko i zapadło mi w pamięć, że ekranizacja beznadziejnia. Nie przepadam za ekranizacjami, ale jeszcze bardziej nie lubię książek na podstawie filmów, w ogóle wtf ;d

---------- Dopisano o 15:12 ---------- Poprzedni post napisano o 15:11 ----------

Cytat:
Napisane przez credulousgirl Pokaż wiadomość
Kiedyś nie przywiązywałam do tego jakiejś większej wagi wiadomo że czytac a oglądac to dwie całkiem inne sprawy.Teraz wolę książki i przekonałam się o tym gdy przeczytaniu książki ''P.S kocham cię'' zachęcona chciałam obejrzec film którego nie byłam w stanie obejrzec nawet do połowy.
jak najbardziej się zgodzę! zasnęłam na tym filmie, a książka wciągnęła mnie kompletnie
hanna_f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 17:57   #53
RubyFaelivrin
Rozeznanie
 
Avatar RubyFaelivrin
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 819
Dot.: Ekranizacje książek

Cytat:
Napisane przez Germini Pokaż wiadomość
A jak to u Was bywa? Wolicie książki czy ich filmowe wersje? Macie jakieś przykłady na wyjątkowo udane lub spartaczone ekranizacje?
Bardzo lubię czytać, więc zwykle czytam, a potem oglądam, ale to naprawdę nie jest reguła.
"Forrest Gump" - świetna zarówno powieść jak i film z rewelacyjnym Tomem Hanksem
"Anna Karenina" (z S.Marceau i S.Bean'em) - piękny film, choć odbiega trochę od treści powieści Tołstoja. Trudno przez nią przebrnąć
"Ronin" - film znacznie lepszy, niż książka
"Myszy i ludzie" - jedno i drugie godne polecenia
"Imię róży" - lepiej się ogląda, niż czyta
"Pachnidło" - a tu na odwrót
"Kochanice króla" - książka, książka i jeszcze raz książka, mimo udanych ról duetu Johansson & Portman oraz Erica Bany
RubyFaelivrin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-30, 20:45   #54
ollkaa
Rozeznanie
 
Avatar ollkaa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 708
Ekranizacje książek

Ekranizacje ksiązek bywają lepsze i gorsze, mniej lub bardziej odbiegają od fabuły oryginału. Jednak niezmiernie rzadko bywa, żeby film "przerósł" książkę i był po prostu lepszy.


Ja osobiście uwielbiam Gwiezdny pył - film mnie zauroczył totalnie, miał w sobie tę "magię" i jest na liście moich ulubionych. Natomiast proza Gaimana wogóle mi nie podchodzi i gwiezdny pył nie był tu wyjątkiem.

Jestem niezmiernie ciekawa, które filmowe ekranizacje sa dla was lepsze niż pierwowzory ksiązkowe?
ollkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-30, 22:56   #55
wisienka_na_torcie
Zakorzenienie
 
Avatar wisienka_na_torcie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 4 010
Dot.: Ekranizacje książek

Pewnie wiele Wizazanek mnie zlinczuje, ale jeśli o mnie chodzi, to "Harry Potter". Chociaż nie użyłabym tu słów "lepszy", "gorszy", po prostu wersja filmowa bardziej przypadła mi do gustu, chociaż książkę też bardzo przyjemnie się czytało.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=679770
Zapraszam do wymiany
wisienka_na_torcie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-31, 07:00   #56
Haadia
Raczkowanie
 
Avatar Haadia
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 82
Dot.: Ekranizacje książek

Jak dla mnie książki są lepsze od ekranizacji, aczkolwiek bardzo mi się podobały.
"Kwiat pustyni"
"Biała Masajka"
"Tylko razem z córką"
Haadia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-31, 08:49   #57
Narrhien
Zakorzenienie
 
Avatar Narrhien
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 6 757
Dot.: Ekranizacje książek

Nie znam ekranizacji, która byłaby lepsza od książki, natomiast "Władca Pierścieni" oczywiście robi wrażenie. W wersji reżyserskiej, rzecz jasna.

"Harry Potter" jako film zaczął mieć sens i klasę dopiero mniej więcej od czwartej części, aczkolwiek i tak podejrzewam, że gdybym nie czytała książek to nie załapałabym minimum jednej czwartek drobnych smaczków. Pierwsze części to było jakieś nieporozumienie, ale też polski dubbing swoje zrobił, z napisami filmy są dużo lepsze.

Poza tym lubię ekranizacje powieści Jane Austen czy sióstr Bronte, ale ja po prostu jestem fanką filmów kostiumowych Lepsze od książek nie są z pewnością, ale bardzo przyjemne, zwłaszcza te produkcji BBC.
__________________
"Nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga, póki nie stanie u celu."


Narrhien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-31, 10:47   #58
GIGNFR78
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 104
Dot.: Ekranizacje książek

Purpurowe rzeki i Imperium Wilków polecam.
__________________
Życie jest piękne we dwoje
GIGNFR78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-31, 10:58   #59
201609062117
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 4 648
Dot.: Ekranizacje książek

Zgadzam się, co do Harrego Pottera pierwsze 3ekranizacje to była porażka, ale kolejne aż miło się oglądało.

Jak dla mnie lepszą ekranizacją jest "Władca pierścieni", jakoś Tolkien i jego kilku stronicowe opisy przyrody do mnie nie przemawiały a kilku sekundowe wstawki Nowej Zelandii jak najbardziej

I należałoby wspomnieć o jednym z największych sukcesów kasowych ostatnich lat, mianowicie o Zmierzchu. Wiadomo że to "gniot", ale chcąc nie chcąc film zabiera mniej czasu niż książka, więc jesli ktoś się waha czy lepiej jest przeczytać czy obejrzeć to polecam to drugie. Szkoda marnować czasu.
201609062117 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-31, 13:38   #60
kara26
Raczkowanie
 
Avatar kara26
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 102
Dot.: Ekranizacje książek

Ekranizacje, które zapamiętałam i były w miarę wierne książkom to "Władca Pierścieni" w wersji reżyserkiej i "Imperium Słońca".

Edytowane przez kara26
Czas edycji: 2011-10-31 o 13:38 Powód: literówka
kara26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:21.