Jak udzielać korepetycji LEGALNIE? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-03-19, 14:01   #1
dcd5eaca569bfd111d36c7b0d081eec8f169650b_60c3eaf1dc2e1
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 80

Jak udzielać korepetycji LEGALNIE?


Dysponuję czasem wolnym i wiedzą i chciałabym udzielać korepetycji legalnie (językowe oraz przygotowanie do matury i na studia) - nie chcę żyć w szarej strefie, a nie chcę też zakładać działalności gospodarczej, bo przy tak wysokim ZUSie się nie opłaca, więc mam parę pytań:

1. Jaką umowę zawrzeć z rodzicami dziecka - umowę zlecenie czy umowę o dzieło?
2. Jak się rozliczać - na którym formularzu PIT i jak często? Raz pod koniec roku?
3. Jak dokumentować zapłatę za korepetycje? Rachunek?
4. Ile w ogóle będę płacić podatku? Ile to będzie procent od zarobku?
5. Czy przy pracy jako korepetytor-freelancer będę mogła rozdawać swoje wizytówki (czy nikt się nie przyczepi)?
6. Czy przy umowie o dzieło lub umowie zleceniu obowiązuje mnie próg kwoty wolnej od podatku? Ile ona wynosi miesięcznie?
7. Czy muszę obowiązkowo mieć skończoną specjalność pedagogiczną, by udzielać korepetycji na zasadzie powtórek materiału? (Przy dwóch kierunkach studiów: jeden to skończona filologia, ale na innej specjalności niż pedagogiczna).
dcd5eaca569bfd111d36c7b0d081eec8f169650b_60c3eaf1dc2e1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-19, 15:43   #2
Rilla82
Zakorzenienie
 
Avatar Rilla82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 528
Dot.: Jak udzielać korepetycji LEGALNIE?

Wydaje mi się, że bez założenia działalności gospodarczej nie będzie to możliwe. Jeśli chodzi o wymogi w kwestii Twojego wykształcenia - działalność może założyć każdy- to Twoja skuteczność zweryfikuje, czy będziesz mieć klientów.
Jeśli chodzi o koszta - ZUS dla początkujących to w tej chwili nieco ponad 350 zł., podatek nie powinien być przy tego typu działalności bardzo wysoki, bo pierwsze 3 tys. są zwolnione od podatku, a dodatkowo większość składki zdrowotnej odpisujesz od podatku, a emerytalną wrzucasz w koszta. W koszta pójdą też takie rzeczy, jak zakup podręczników, wizytówek, stworzenie strony internetowej.

Jedyną alternatywą do zakładania działalności, którą widzę, jest zatrudnienie się np. na umowę zlecenie w jakiejś szkole językowej, tudzież ośrodku korepetycji, ale wówczas nie będziesz freelancerem i Twoje dochody będą pomniejszane o prowizję dla firmy. Musisz sobie przekalkulować, czy to Ci się w ogóle opłaca.
Rilla82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-06, 21:37   #3
Elessar
Wtajemniczenie
 
Avatar Elessar
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2 584
Dot.: Jak udzielać korepetycji LEGALNIE?

Raczej będziesz musiała założyć działalność. Sama teraz ją założyłam i jeśli przez 5 poprzednich lat nie pracowałaś płacisz niższe składki na zus, jedynie ubezpieczenie zdrowotne nie podlega odniżce, ale to łącznie wychodzi ok. 400 zł miesięcznie.
W przypadku freelancera nie mam pojęcia jak to rozwiązać. Zawsze możesz iść do urzędu skarbowego, do punktu informacyjnego i pomęczyć panie pytaniami, powinny Ci pomóc.
Elessar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-07, 11:04   #4
xzora
Zakorzenienie
 
Avatar xzora
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 7 557
Dot.: Jak udzielać korepetycji LEGALNIE?

rozwiązaniem mogą być inkubatory przedsiębiorczości, wtedy prowadzisz swoją firmę jako "komórka" inkubatorów, nie musisz płacić Zusu, tutaj masz więcej info: http://inkubatory.pl/pl/proces-zakad...ip/co-daje-aip
xzora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-08, 15:50   #5
dcd5eaca569bfd111d36c7b0d081eec8f169650b_60c3eaf1dc2e1
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 80
Dot.: Jak udzielać korepetycji LEGALNIE?

Cytat:
Napisane przez xzora Pokaż wiadomość
rozwiązaniem mogą być inkubatory przedsiębiorczości, wtedy prowadzisz swoją firmę jako "komórka" inkubatorów, nie musisz płacić Zusu, tutaj masz więcej info: http://inkubatory.pl/pl/proces-zakad...ip/co-daje-aip
Nie muszę płacić Zusu? To mam rozumieć, że ani na emeryturę nie pracuję, ani nie mam ubezpieczenia zdrowotnego i by się ubezpieczyć powinnam pójść na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?
dcd5eaca569bfd111d36c7b0d081eec8f169650b_60c3eaf1dc2e1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-09, 01:06   #6
Rilla82
Zakorzenienie
 
Avatar Rilla82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 528
Dot.: Jak udzielać korepetycji LEGALNIE?

[1=dcd5eaca569bfd111d36c7b 0d081eec8f169650b_60c3eaf 1dc2e1;33418630]Nie muszę płacić Zusu? To mam rozumieć, że ani na emeryturę nie pracuję, ani nie mam ubezpieczenia zdrowotnego i by się ubezpieczyć powinnam pójść na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?[/QUOTE]

Tym, że "nie pracujesz na emeryturę" bym się absolutnie nie przejmowała, i tak 90% z wpłaconych do ZUSu pieniędzy pewnikiem na oczy nie zobaczysz. Więc, jeśli masz możliwość oszczędzić na tych krwiopijcach - korzystaj!

Edytowane przez Rilla82
Czas edycji: 2012-04-09 o 01:08
Rilla82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-09, 15:15   #7
Elessar
Wtajemniczenie
 
Avatar Elessar
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2 584
Dot.: Jak udzielać korepetycji LEGALNIE?

Cytat:
Napisane przez Rilla82 Pokaż wiadomość
Tym, że "nie pracujesz na emeryturę" bym się absolutnie nie przejmowała, i tak 90% z wpłaconych do ZUSu pieniędzy pewnikiem na oczy nie zobaczysz. Więc, jeśli masz możliwość oszczędzić na tych krwiopijcach - korzystaj!
Masz rację, ja na działalności gospodarczej płacę niższą składkę przez 2 lata, a potem nie mam zamiaru płacić więcej niż wyliczone przez ZUS minumum.

Na własną emeryturę najlepiej odkładaj określoną kwotę co miesiąc, wpłacaj na lokatę, fundusze inwestycyjne, czy inwestuj na giełdzie. Co jest lepsze nie doradzę Ci, bo sama nie wiem, na razie muszę mieć nadwyżkę finansową, której nie włożę w towar by sklep się rozwijał
__________________
coś się kończy, coś zaczyna
Elessar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-04-09, 15:23   #8
Rilla82
Zakorzenienie
 
Avatar Rilla82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 528
Dot.: Jak udzielać korepetycji LEGALNIE?

Cytat:
Napisane przez Elessar Pokaż wiadomość
Masz rację, ja na działalności gospodarczej płacę niższą składkę przez 2 lata, a potem nie mam zamiaru płacić więcej niż wyliczone przez ZUS minumum.

Na własną emeryturę najlepiej odkładaj określoną kwotę co miesiąc, wpłacaj na lokatę, fundusze inwestycyjne, czy inwestuj na giełdzie. Co jest lepsze nie doradzę Ci, bo sama nie wiem, na razie muszę mieć nadwyżkę finansową, której nie włożę w towar by sklep się rozwijał
No ja już od kilku miesięcy jestem na normalnej stawce ZUSu i co miesiąc dosłownie szlag mnie trafia, jak przychodzi do płacenia składek. Mam poczucie, że równie dobrze mogłabym ten tysiąc rytualnie w kałuży topić :/ Mam też prywatne ubezpieczenie na dożycie, ale tam też oczywiście trzeba wpłacać składki. Powstaje pytanie - ile tak naprawdę mamy oszczędzać, żeby móc, że przyszłości godnie żyć? Myślę, że nawet oszczędzając do tzw. skarpety, w ostatecznym rozliczeniu lepiej bym wyszła niż na tym całym naszym systemie emerytalnym.
Rilla82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-09, 22:38   #9
anka_res
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: RzeszUFF
Wiadomości: 7 528
Dot.: Jak udzielać korepetycji LEGALNIE?

Nie sądzę by bezwględnie konieczne było zakładania DG. Z ustawy o PIT:

" Źródłami przychodu, z których dochód podlega opodatkowaniu, są:
  • (...)
  • działalność wykonywana osobiście (np. z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło albo wykonywania czynności na podstawie kontraktu menedżerskiego(...)"


I tu byś podpadała moim zdaniem udzielając korepetycji. Upewnij się może w US, myślę, że warto. Pozarolnicza DG jest wskazana w ustawie jako osobna kategoria.

No i podobne info znalazłam na pit.pl, jest tam trochę porad jak ocenić czy udzielanie lekcji ma znamiona DG czy nie - nie podajesz zbyt wielu detali dot. częstotliwości, źródła dochodów (czy masz inne) więc trudno oceniać, ale może sobie zerknij.


"Panuje powszechna opinia, iż nauczyciele powinni zarejestrować działalność gospodarczą. Zdaniem ekspertów PIT.pl mają jednak dwie całkowicie równorzędne możliwości, zależne jedynie od warunków i okoliczności, w których korepetycje są udzielane. Może to być bowiem:
  • działalność gospodarcza - usługi edukacyjne w zakresie udzielania lekcji na godziny (art.14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), albo
  • osobiście wykonywana działalność oświatowa (art.13 pkt 2 tej ustawy)."

Edytowane przez anka_res
Czas edycji: 2012-04-09 o 22:44
anka_res jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-10, 22:08   #10
Martii=*
Zadomowienie
 
Avatar Martii=*
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 1 713
Dot.: Jak udzielać korepetycji LEGALNIE?

i tak emerytury potem nie dostaniesz...
__________________
https://wizaz.pl/Mikroreklama
Martii=* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:54.