Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy - Strona 78 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2010-12-27, 22:14   #2311
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Treść usunięta
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-12-28, 16:50   #2312
katrina1991
Zadomowienie
 
Avatar katrina1991
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 1 552
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez mm444 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
rozumiem, dziękuje uważam, że mój temat jest bardzo prosty, interesuję się wogóle tą tematyką, tylko, że nie wiem za bardzo z jakich treści mogę korzystać, a od pani od polskiego czegoś się dowiedzieć to trzeba mieć dużo samozaparcia... jeszcze raz dziękuje
katrina1991 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-03, 16:15   #2313
littleangel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 247
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

witam, mam pytanie odnosnie wlasnie ustego. Mam temat Mit o Prometeuszu i jego literackie przetworzenia, i czy pasują do tego Ludzie Bezdomni czy to troche naciągnięte? Bo mi troche literatury brakuje. Prosze o odpowiedz
littleangel jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-03, 16:43   #2314
WeWlasnejOsobie
Zakorzenienie
 
Avatar WeWlasnejOsobie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 10 834
GG do WeWlasnejOsobie
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

a jaki byś podała do tego przykład?

ja mam temat
bohaterowie literaccy godni naśladowania. analizując wybrane przykłady oceń ich postawy i działanie.
wybrałam do tego:
biblia, mitologia,antygona,lalka, nad niemnem, ludzie bezdomni
myślicie że da się z tego zrobić prezentację multimedialną ?
__________________
wymianka styczeń

Edytowane przez WeWlasnejOsobie
Czas edycji: 2011-01-03 o 16:45
WeWlasnejOsobie jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-07, 14:16   #2315
katrina1991
Zadomowienie
 
Avatar katrina1991
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 1 552
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Myślicie, że pisząc pracę na temat: W cieni Armagedonu. O wizjach końca świata... powinnam bardziej skupić się na apokalipsie św. Jana, czy na przepowiedni Majów?
katrina1991 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-07, 19:39   #2316
Drift
Wtajemniczenie
 
Avatar Drift
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 221
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez WeWlasnejOsobie Pokaż wiadomość
a jaki byś podała do tego przykład?

ja mam temat
bohaterowie literaccy godni naśladowania. analizując wybrane przykłady oceń ich postawy i działanie.
wybrałam do tego:
biblia, mitologia,antygona,lalka, nad niemnem, ludzie bezdomni
myślicie że da się z tego zrobić prezentację multimedialną ?
U mnie prezentacje multimedialne nie spotkały się z pozytywnym przyjęciem przez egzaminatorów, wiadomo że, jednemu się spodoba drugiemu nie, ale ja wolałabym wysłuchać co ma do powiedzenia uczeń i zobaczyć fajnie wykonany własnoręcznie plakat z ważniejszymi zagadnieniami czy zdjęciami, czasem prezentacja na komputerze może za bardzo rozpraszać słuchających jak i samego mówiącego.
__________________
Moje idee to gwiazdy, których nie potrafię ułożyć w konstelacje
Mt 7, 7-8
Drift jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-08, 10:51   #2317
nieodzownie
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Mazowsze
Wiadomości: 97
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

katrina1991
ja bym bardziej na św. Jana
__________________
po kolana we łzach, po szyje w uśmiechach
Vivat Academia, vivant professores
nieodzownie jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-01-10, 08:20   #2318
garden_d
Zakorzenienie
 
Avatar garden_d
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: parę chwil wcześniej.
Wiadomości: 6 532
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Hej. Mam dosyć popularny temat Dziecko jako bohater literacki. Rozważ zagadnienie na podstawie wybranych utworów.. Jest tak wiele możliwości i zastanawiam się nad najbardziej odpowiednim. Przeglądałam wątek i wpadłam na te posty:
Cytat:
Napisane przez sugar_kitty Pokaż wiadomość
nie będe zakładać nowego wątku więc podczepię się do ciebie

wybrałam temat: WIZERUNEK DZIECKA W LITERATURZE.

chciałabym się skupić na problemach dzieci, braku dzieciństwa, za szybki skok w dorosłość itp...

wybrałam sobie póki co książki:
My, dzieci z Dworca ZOO (dzieci-narkomani)
Bidul, Mariusza Maślanki (życie w domu dziecka)
myślę jeszcze nad Lolitą (dziecko wykorzystywane przez dorosłego)


jakie książki mogłabym jeszcze wybrać?
nie chcę żadnych nudnych, oklepanych nowel itp...
bo chyba lepiej wybrać coś, co przeczytam z przyjemnością

czekam na wasze propozycje
Cytat:
Napisane przez miss_seepy Pokaż wiadomość
a może Gnój Wojeciach Kuczoka?

Mały Książę ?

i warto zajrzec tutaj, nawet jesli nie wybierasz literatury z kanonu lektur musisz być przygotowana, że komisja może chcieć od Ciebie jakiegoś przykładu innego

"http://motywy-literackie.klp.pl/a-5610.html"
Strasznie spodobało mi się powyższe i myślę nad opracowaniem tematu pod tym kątem. Mam straszny mętlik bo wciąż zmieniam te tezy. ^^ ...jednak chyba ostatecznie zdecyduję się na motywie dziecka z trudnym dzieciństwem. Myślę o użyciu "Janka Muzykanta", "My, dzieci z dworca ZOO", "Katarynkę" lub "Dziecko Noego". Czy byłoby to ok do mojego tematu? Czy macie pomysły jak mogłabym ująć tezę?
Będę bardzo wdzięczna o wskazówki odnośnie tego tematu. Wydaje mi się, że wybrane lektury będą odpowiednie, poza tym bardzo lubię tego typu literaturę i dlatego skłaniam się w tym kierunku.

Edytowane przez garden_d
Czas edycji: 2011-01-10 o 08:25
garden_d jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-11, 08:07   #2319
garden_d
Zakorzenienie
 
Avatar garden_d
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: parę chwil wcześniej.
Wiadomości: 6 532
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Cytat:
Napisane przez garden_d Pokaż wiadomość
Hej. Mam dosyć popularny temat Dziecko jako bohater literacki. Rozważ zagadnienie na podstawie wybranych utworów.. Jest tak wiele możliwości i zastanawiam się nad najbardziej odpowiednim. Przeglądałam wątek i wpadłam na te posty:



Strasznie spodobało mi się powyższe i myślę nad opracowaniem tematu pod tym kątem. Mam straszny mętlik bo wciąż zmieniam te tezy. ^^ ...jednak chyba ostatecznie zdecyduję się na motywie dziecka z trudnym dzieciństwem. Myślę o użyciu "Janka Muzykanta", "My, dzieci z dworca ZOO", "Katarynkę" lub "Dziecko Noego". Czy byłoby to ok do mojego tematu? Czy macie pomysły jak mogłabym ująć tezę?
Będę bardzo wdzięczna o wskazówki odnośnie tego tematu. Wydaje mi się, że wybrane lektury będą odpowiednie, poza tym bardzo lubię tego typu literaturę i dlatego skłaniam się w tym kierunku.
up. prooooszę!
garden_d jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-11, 13:01   #2320
nieodzownie
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Mazowsze
Wiadomości: 97
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

też mam problem z tezą, na ściądze znalazłam takie coś:

Czym jest teza? Tym co chcecie w pracy UDOWODNIĆ. Tak. Może dopiero teraz niektórzy z was to zrozumieli. Prezentacja maturalna ma służyć nie tylko wykazaniu się wiedzą na dany temat, ale przede wszystkim umiejętnościami ANALIZY tematu na podstawie dobrze DOBRANEGO materiału. Powinniście się wykazać umiejętnością STAWIANIA tezy i jej OBRONY. Częstym błędem w tworzeniu tezy jest powtórzenie tematu prezentacji – tylko że innymi słowami. Wybierając temat: Motyw miłości w literaturze, niektórzy tworzą tezę na wzór: Różne obrazy miłości, albo Twórcy ukazują miłość w literaturze lub Miłość jako uczucie jest piękne…itp. Żadne z tych zdań nie można nazwać tezą – raczej widocznym brakiem umiejętności jej stawiania. Teza ma służyć uściśleniu wybranego motywu i skupieniu się na jednym z jej wątków – w taki sposób aby możliwe było jej udowodnienie np.: Poeci ukazują miłość jako uczucie piękne, uniwersalne i niezłomne na przestrzeni wieków. To bardzo prosta teza. Jeśli czujecie się na siłach, to zawsze można spróbować czegoś odważniejszego.
__________________
po kolana we łzach, po szyje w uśmiechach
Vivat Academia, vivant professores
nieodzownie jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-11, 13:10   #2321
ToxicSweety
Rozeznanie
 
Avatar ToxicSweety
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 942
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Miałam na maturze motyw raju i właśnie taką mało wymagającą teze 'obraz raju w literaturze był przedstawiany w różny sposób' chciałam inną 'każda epoka miała swoją wizje szczęścia' coś takiego, ale mi polonistka odradziła i w końcu zostałam przy tamtej ;p.
__________________
Wierzę w Nas bardziej niż w miłość, bo miłość jest jak człowiek,
chwilą co nie godzi się na to, że musi ginąć.
Powiedz mi to szczerze, chodzi o jakość czy o ilość?

- Nie wiem. Jeśli miłość jest człowiekiem, chodzi mi o Ciebie! K.

ToxicSweety jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-01-11, 14:01   #2322
garden_d
Zakorzenienie
 
Avatar garden_d
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: parę chwil wcześniej.
Wiadomości: 6 532
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Cytat:
Napisane przez nieodzownie Pokaż wiadomość
też mam problem z tezą, na ściądze znalazłam takie coś:

Czym jest teza? Tym co chcecie w pracy UDOWODNIĆ. Tak. Może dopiero teraz niektórzy z was to zrozumieli. Prezentacja maturalna ma służyć nie tylko wykazaniu się wiedzą na dany temat, ale przede wszystkim umiejętnościami ANALIZY tematu na podstawie dobrze DOBRANEGO materiału. Powinniście się wykazać umiejętnością STAWIANIA tezy i jej OBRONY. Częstym błędem w tworzeniu tezy jest powtórzenie tematu prezentacji – tylko że innymi słowami. Wybierając temat: Motyw miłości w literaturze, niektórzy tworzą tezę na wzór: Różne obrazy miłości, albo Twórcy ukazują miłość w literaturze lub Miłość jako uczucie jest piękne…itp. Żadne z tych zdań nie można nazwać tezą – raczej widocznym brakiem umiejętności jej stawiania. Teza ma służyć uściśleniu wybranego motywu i skupieniu się na jednym z jej wątków – w taki sposób aby możliwe było jej udowodnienie np.: Poeci ukazują miłość jako uczucie piękne, uniwersalne i niezłomne na przestrzeni wieków. To bardzo prosta teza. Jeśli czujecie się na siłach, to zawsze można spróbować czegoś odważniejszego.
Hm...czyli czy do tematu "Dziecko jako bohater literacki" mogę dać tezę: "W literaturze spotykamy dzieci mające ciężkie dzieciństwo"? Nie pasuje mi coś w tym, a właściwie nie wiem sama jak to lepiej ująć.
garden_d jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-12, 18:03   #2323
lenka611
Raczkowanie
 
Avatar lenka611
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 105
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Fajny temat. Ale czy nie ciekawiej było by przedstawić różne aspekty dzieciństwa? Było by trochę różnorodniej, niż mówienie tylko o tym ciężkim dzieciństwie. Aczkolwiek nie wiem jakie można by tu było podać tytułu, kurczę już nie pamiętam tych lektur:P
__________________
"Największą mądrością jest umiejętność panowania nad własną głupotą"
lenka611 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-12, 23:26   #2324
garden_d
Zakorzenienie
 
Avatar garden_d
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: parę chwil wcześniej.
Wiadomości: 6 532
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Cytat:
Napisane przez lenka611 Pokaż wiadomość
Fajny temat. Ale czy nie ciekawiej było by przedstawić różne aspekty dzieciństwa? Było by trochę różnorodniej, niż mówienie tylko o tym ciężkim dzieciństwie. Aczkolwiek nie wiem jakie można by tu było podać tytułu, kurczę już nie pamiętam tych lektur:P
Tak, masz rację. Jednak szczerze mówiąc właśnie ten aspekt(a właściwie różne trudności dzieciństwa z trzech różnych książek) najbardziej mi się podoba...może być i tak, prawda? Nie będzie to trochę odbiegające od tematu lub zbyt skupiające się na jednym(raczej nie,prawda?)?

ps. dziękuję za każdą pomoc!
garden_d jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-13, 00:29   #2325
Jeanne90
Zakorzenienie
 
Avatar Jeanne90
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 5 842
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez WeWlasnejOsobie Pokaż wiadomość
a jaki byś podała do tego przykład?

ja mam temat
bohaterowie literaccy godni naśladowania. analizując wybrane przykłady oceń ich postawy i działanie.
wybrałam do tego:
biblia, mitologia,antygona,lalka, nad niemnem, ludzie bezdomni
myślicie że da się z tego zrobić prezentację multimedialną ?
A zdążysz przez te kilkanaście minut dokładnie opowiedzieć o każdym bohaterze? Bo nie chodzi o to, żeby wcisnąć jak najwięcej bohaterów i szczątkowo ich opisać, ale żeby dokładnie przeanalizować sytuację każdej postaci. Jak będziesz mieć dużo osób do opisania, to zrobisz to niedokładnie i możesz stracić punkty. Poza tym możesz dostać pytania dotyczące całej książki, którą wybrałaś, więc dokładasz sobie jeszcze więcej pracy.

---------- Dopisano o 01:29 ---------- Poprzedni post napisano o 01:26 ----------

Cytat:
Napisane przez garden_d Pokaż wiadomość
Tak, masz rację. Jednak szczerze mówiąc właśnie ten aspekt(a właściwie różne trudności dzieciństwa z trzech różnych książek) najbardziej mi się podoba...może być i tak, prawda? Nie będzie to trochę odbiegające od tematu lub zbyt skupiające się na jednym(raczej nie,prawda?)?

ps. dziękuję za każdą pomoc!
Ja bym na Twoim miejscu wzięła jakąś książkę w której jest opisane szczęśliwe dzieciństwo. I wtedy mogłabyś mieć tezę, że w literaturze jest wiele różnych opisów dzieciństwa.
__________________
Jeanne90 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-13, 07:45   #2326
a-kuku!
Raczkowanie
 
Avatar a-kuku!
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: z komputera
Wiadomości: 278
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

garden_d weź sobie znajdź w necie jakiś cytat, który przypasuje Ci do tego tematu o dziecku i jednocześnie będzie "wspierał" Twój tok myślenia i wtedy będziesz go mogła dać za tezę. Ja tak zrobiłam w temacie "Kochankowie w lit. na przestrzeni wieków" - za tezę postawiłam cytat "Zakazany owoc smakuje najlepiej" i dalej trajkotałam tylko o kochankach w kwestii zdrady. No i nie chwaląc się ustna poszła mi b. dobrze
Myślę, że dobrze zrobisz jak zawęzisz sobie temat do tych dzieci nieszczęśliwych, skrzywdzonych, bo jednak 15min to wcale nie tak dużo, jak już się wejdzie do sali to zlatuje jak z bicza strzelił i w sumie dobrze jest mieć pracę skonkretyzowaną żeby się nie babrać za bardzo. Natomiast nawet jak sobie zwęzisz to się przygotuj, że możesz dostać pytanie w stylu: A podaj 3 przykłady dzieci szczęśliwych i krótko scharakteryzuj
a-kuku! jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-13, 08:23   #2327
garden_d
Zakorzenienie
 
Avatar garden_d
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: parę chwil wcześniej.
Wiadomości: 6 532
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez Jeanne90 Pokaż wiadomość

Ja bym na Twoim miejscu wzięła jakąś książkę w której jest opisane szczęśliwe dzieciństwo. I wtedy mogłabyś mieć tezę, że w literaturze jest wiele różnych opisów dzieciństwa.
Cytat:
Napisane przez a-kuku! Pokaż wiadomość
garden_d weź sobie znajdź w necie jakiś cytat, który przypasuje Ci do tego tematu o dziecku i jednocześnie będzie "wspierał" Twój tok myślenia i wtedy będziesz go mogła dać za tezę. Ja tak zrobiłam w temacie "Kochankowie w lit. na przestrzeni wieków" - za tezę postawiłam cytat "Zakazany owoc smakuje najlepiej" i dalej trajkotałam tylko o kochankach w kwestii zdrady. No i nie chwaląc się ustna poszła mi b. dobrze
Myślę, że dobrze zrobisz jak zawęzisz sobie temat do tych dzieci nieszczęśliwych, skrzywdzonych, bo jednak 15min to wcale nie tak dużo, jak już się wejdzie do sali to zlatuje jak z bicza strzelił i w sumie dobrze jest mieć pracę skonkretyzowaną żeby się nie babrać za bardzo. Natomiast nawet jak sobie zwęzisz to się przygotuj, że możesz dostać pytanie w stylu: A podaj 3 przykłady dzieci szczęśliwych i krótko scharakteryzuj
Dziękuję! Chyba zdecyduję się wobec tego zostać przy jednym i tak, jak mówi a-kuku! przygotuję sobie przykłady tych szczęśliwych. Z resztą, nie do końca też chodzi o szczęście, ale raczej o tragedię w dzieciństwie...więc może to będzie raczej dziecko w obliczu jakiejś tragedii życiowej, która spotyka je w dzieciństwie (brak wzroku/bieda/narkomania, prostytuowanie się) i pokazanie jak dzieci te zachowują się w związku z tym(np. znajdują szczęście w jakichś prostych elementach, np. gry kataryniarza/ dźwięku skrzypiec/ i coś do dzieci, z dworca zoo, np. są w stanie przełamywać kolejne granice wykraczające poza moralność).

Edytowane przez garden_d
Czas edycji: 2011-01-13 o 09:45
garden_d jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-13, 08:34   #2328
kiniaczeq
Zakorzenienie
 
Avatar kiniaczeq
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 11 397
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Na podstawie wypowiedzi NIEODZOWNIE moją tezą do tematu
"Destruktywna rola pieniądza w życiu bohaterów literackich. Omów problem na wybranych przykładach.
"
może być:
-Dopóty wspaniale jest mieć pieniądze, dopóki nie zagubi się mądrości dostrzegania rzeczy, których nie można za nie kupić.
Salvador Dalí

?
__________________
kiniaczeq jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-13, 09:20   #2329
garden_d
Zakorzenienie
 
Avatar garden_d
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: parę chwil wcześniej.
Wiadomości: 6 532
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez kiniaczeq Pokaż wiadomość
Na podstawie wypowiedzi NIEODZOWNIE moją tezą do tematu
"Destruktywna rola pieniądza w życiu bohaterów literackich. Omów problem na wybranych przykładach.
"
może być:
-Dopóty wspaniale jest mieć pieniądze, dopóki nie zagubi się mądrości dostrzegania rzeczy, których nie można za nie kupić.
Salvador Dalí

?
Myślę, że taaak, ale lepiej niech inne osoby się wypowiedzą.
garden_d jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-01-14, 07:19   #2330
Pluma_
Rozeznanie
 
Avatar Pluma_
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 528
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

garden_d, co do tezy, może strona Ci się przyda i Cię natchnie. Podsyłam http://pogotowiematuralne.pl/index.php?acr=motyw&idx=16

Sama miałam ten temat i baardzo przydał mi się Słownik symboli Kopalińskiego. Polecam zajrzeć.

Cytat:
Napisane przez kiniaczeq Pokaż wiadomość
Na podstawie wypowiedzi NIEODZOWNIE moją tezą do tematu
"Destruktywna rola pieniądza w życiu bohaterów literackich. Omów problem na wybranych przykładach.
"
może być:
-Dopóty wspaniale jest mieć pieniądze, dopóki nie zagubi się mądrości dostrzegania rzeczy, których nie można za nie kupić.
Salvador Dalí
?
Myślę, że teza jest ok, ale ja postawiłabym jednak na cytat z literatury, którą będziesz mieć w prezentacji. Albo nawet z opracowań do książek, z których będziesz korzystać.
Pluma_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-14, 08:56   #2331
Drift
Wtajemniczenie
 
Avatar Drift
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 221
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez kiniaczeq Pokaż wiadomość
Na podstawie wypowiedzi NIEODZOWNIE moją tezą do tematu
"Destruktywna rola pieniądza w życiu bohaterów literackich. Omów problem na wybranych przykładach.
"
może być:
-Dopóty wspaniale jest mieć pieniądze, dopóki nie zagubi się mądrości dostrzegania rzeczy, których nie można za nie kupić.
Salvador Dalí

?
Teza wg mnie bardzo dobra. Masz już wybrane książki?
__________________
Moje idee to gwiazdy, których nie potrafię ułożyć w konstelacje
Mt 7, 7-8
Drift jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-14, 09:57   #2332
garden_d
Zakorzenienie
 
Avatar garden_d
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: parę chwil wcześniej.
Wiadomości: 6 532
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez Pluma_ Pokaż wiadomość
garden_d, co do tezy, może strona Ci się przyda i Cię natchnie. Podsyłam http://pogotowiematuralne.pl/index.php?acr=motyw&idx=16

Sama miałam ten temat i baardzo przydał mi się Słownik symboli Kopalińskiego. Polecam zajrzeć.
Bardzo dziękuję!

'przerobiłam' jedną z tez i brzmi tak: W literaturze możemy odnaleźć trudne, a czasem nawet tragiczne epizody dzieciństwa.
Prosta, ale myślę, że jest ok. Zajrzę jeszcze do wspomnianego Słownika.

Edytowane przez garden_d
Czas edycji: 2011-01-14 o 10:00
garden_d jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-14, 13:02   #2333
a-kuku!
Raczkowanie
 
Avatar a-kuku!
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: z komputera
Wiadomości: 278
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

garden_d nie za ma co
kiniaczeq teza według mnie świetna i przesłanie ponadczasowe, fajnie to będziesz mogła później rozwinąć we wstępie albo zakończeniu, odnieść się I za Drift: Masz już wybrane ksiązki?
a-kuku! jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-14, 13:08   #2334
Pluma_
Rozeznanie
 
Avatar Pluma_
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 528
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez garden_d Pokaż wiadomość
Bardzo dziękuję!

'przerobiłam' jedną z tez i brzmi tak: W literaturze możemy odnaleźć trudne, a czasem nawet tragiczne epizody dzieciństwa.
Prosta, ale myślę, że jest ok. Zajrzę jeszcze do wspomnianego Słownika.
Mi poleciła go polonistka, bardzo przydatna pozycja, którą możesz dodać do bibliografii. Co do tezy, myślę, że jest ok, ale mogą się przyczepić jednak, że nie ujęłaś w niej dziecka.

A może: "W literaturze odnajdujemy wielu skomplikowanych, a czasem nawet tragicznych dziecięcych bohaterów"?
Albo "W literaturze możemy odnaleźć wiele przykładów dzieci, których już najwcześniejsze losy były naznaczone trudem i tragizmem.''?

Jeśli użyjesz słowa ''dzieciństwo'', komisja może się jednak do czegoś doczepić. Lepiej chuchać na zimne.

Edytowane przez Pluma_
Czas edycji: 2011-01-14 o 13:10
Pluma_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-14, 15:15   #2335
garden_d
Zakorzenienie
 
Avatar garden_d
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: parę chwil wcześniej.
Wiadomości: 6 532
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez Pluma_ Pokaż wiadomość
Mi poleciła go polonistka, bardzo przydatna pozycja, którą możesz dodać do bibliografii. Co do tezy, myślę, że jest ok, ale mogą się przyczepić jednak, że nie ujęłaś w niej dziecka.

A może: "W literaturze odnajdujemy wielu skomplikowanych, a czasem nawet tragicznych dziecięcych bohaterów"?
Albo "W literaturze możemy odnaleźć wiele przykładów dzieci, których już najwcześniejsze losy były naznaczone trudem i tragizmem.''?

Jeśli użyjesz słowa ''dzieciństwo'', komisja może się jednak do czegoś doczepić. Lepiej chuchać na zimne.
Ślicznie. Jejku, dziękuję pięknie! Naprawdę dużo mi to pomaga. Zabieram się w tygodniu za pisanie pracy, będzie z głowy.
garden_d jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-14, 16:03   #2336
Pluma_
Rozeznanie
 
Avatar Pluma_
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 528
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez garden_d Pokaż wiadomość
Ślicznie. Jejku, dziękuję pięknie! Naprawdę dużo mi to pomaga. Zabieram się w tygodniu za pisanie pracy, będzie z głowy.
Nie ma za co i powodzenia!
Jak coś, to pisz śmiało, chętnie pomogę.
Pluma_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-17, 16:54   #2337
kiniaczeq
Zakorzenienie
 
Avatar kiniaczeq
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 11 397
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez Pluma_ Pokaż wiadomość

Myślę, że teza jest ok, ale ja postawiłabym jednak na cytat z literatury, którą będziesz mieć w prezentacji. Albo nawet z opracowań do książek, z których będziesz korzystać.
Dziękuję za wskazówkę
Cytat:
Napisane przez a-kuku! Pokaż wiadomość
garden_d nie za ma co
kiniaczeq teza według mnie świetna i przesłanie ponadczasowe, fajnie to będziesz mogła później rozwinąć we wstępie albo zakończeniu, odnieść się I za Drift: Masz już wybrane ksiązki?
Cytat:
Napisane przez Drift Pokaż wiadomość
Teza wg mnie bardzo dobra. Masz już wybrane książki?
Tak w kolejności;
-midas z mitologii Parandowskiego
- opowiesc wigilijna
- skąpiec
- lalka

Podobała mi się jeszcze "granica" i tak myśle,czy nie wcisnac jej do prezentacji w zamian za którąś lekture..
__________________

Edytowane przez kiniaczeq
Czas edycji: 2011-01-17 o 17:05
kiniaczeq jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-18, 17:20   #2338
marriposa
Raczkowanie
 
Avatar marriposa
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 386
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

a ja wybrałam temat "Barokowe inspiracje w poezji i prozie XX wieku"... no i mam dwa problemy:
1.wierszy w tym temacie jest sporo, natomiast z prozy znalazłam tylko transatlantyk gombrowicza...znacie jakieś opowiadanie czy powieść w tym temacie?

2.chciałam przez ferie zacząć pisać tą prezentację i nie mam pomysłu na wstęp...i wógle jak to wszystko ma wyglądać ,jaką mieć forme? rozprawki z tezą?
__________________
Matura 2011
matura zdana ---> rekrutacja ---> cel osiągniety : informatyka (MIM) UW

Wakacyjne dietowanie
64 63 62 61 60 59 58 57 56 55 54 53 52 kg

Wakacyjne czytanie

-
marriposa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-18, 20:31   #2339
Drift
Wtajemniczenie
 
Avatar Drift
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 221
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez kiniaczeq Pokaż wiadomość
Tak w kolejności;
-midas z mitologii Parandowskiego
- opowiesc wigilijna
- skąpiec
- lalka

Podobała mi się jeszcze "granica" i tak myśle,czy nie wcisnac jej do prezentacji w zamian za którąś lekture..

Myślę, że to w zupełności wystarczy. W granicy problem pieniądza nie jest aż tak widoczny jak w pozostałych wymienionych przez ciebie książkach. Sama miałam Granicę na swojej prezentacji i nieźle się przy niej natrudziłam, choć temat był inny
__________________
Moje idee to gwiazdy, których nie potrafię ułożyć w konstelacje
Mt 7, 7-8
Drift jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-01-18, 21:22   #2340
kiniaczeq
Zakorzenienie
 
Avatar kiniaczeq
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 11 397
Dot.: Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez Drift Pokaż wiadomość
Myślę, że to w zupełności wystarczy. W granicy problem pieniądza nie jest aż tak widoczny jak w pozostałych wymienionych przez ciebie książkach. Sama miałam Granicę na swojej prezentacji i nieźle się przy niej natrudziłam, choć temat był inny
no dobrze, dziękuje za opinie, Twoje zdanie w zupełności dzisiaj przeważyło, chyba od 10 min zastanawiałam się czy wcisnąć Granice, ale to jednak zły pomysł, za dużo nad tym dzisiaj siedziałam
__________________
kiniaczeq jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-09-23 20:00:01


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:27.