wiadomosc od wykladowcy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-06-09, 08:07   #1
nikusia2007
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 197

wiadomosc od wykladowcy


moze mi ktos powiedziec ,,dostalismy na naszego grupowego maila taka wiadomosc od wykladowcy z ktorym mamy miec w neidziele egzamin pisemny(jeszcze nic nie umiem) i nie wiem czy sie uczyc po tym co napisala

Witam serdecznie
> ponieważ mam dla Państwa pewną propozycję proszę żebyście państwo się
> stawili na egzaminie i nie zapomnieli o indeksach.
> prosze puścić informację w eter do innych grup też
> Pozdrawiam ciepło

czy to znaczy ze da wpisy wszystkim ktorym wystaczy dostateczny ,czy bedzie maglowac ustnie -skoro odrazu chce indeksy bo logiczne ze pismenych prac na miejscu nie sprawdzi?? bo egzamin ma z kilkoma grupami... a moze zada po jednym pytaniu i zdazy szybko sprawdzic (pisemnie)wytlumaczcie? moze wy jestescie bardziej bystre odemnie
nikusia2007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 08:24   #2
Słodkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar Słodkaaa
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Jaworzno
Wiadomości: 5 699
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
moze mi ktos powiedziec ,,dostalismy na naszego grupowego maila taka wiadomosc od wykladowcy z ktorym mamy miec w neidziele egzamin pisemny(jeszcze nic nie umiem) i nie wiem czy sie uczyc po tym co napisala

Witam serdecznie
> ponieważ mam dla Państwa pewną propozycję proszę żebyście państwo się
> stawili na egzaminie i nie zapomnieli o indeksach.
> prosze puścić informację w eter do innych grup też
> Pozdrawiam ciepło

czy to znaczy ze da wpisy wszystkim ktorym wystaczy dostateczny ,czy bedzie maglowac ustnie -skoro odrazu chce indeksy bo logiczne ze pismenych prac na miejscu nie sprawdzi?? bo egzamin ma z kilkoma grupami... a moze zada po jednym pytaniu i zdazy szybko sprawdzic (pisemnie)wytlumaczcie? moze wy jestescie bardziej bystre odemnie

naucz sie

moze przepytac ustnie, zrobic test a po wszystkim wpisy...

moze nic nie robic i zrobic wpisy, ale to ta optymistyczniejsza wersja...

ucz sie na wszelki wypadek
Słodkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 08:27   #3
Marwari
Zakorzenienie
 
Avatar Marwari
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 19 079
GG do Marwari
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

u mnie trzeba brać indeks bo sprawdzają czy się ma zaliczenie ćwiczeń.
__________________
"Przeznaczenie rozdaje karty. A my tylko gramy." Artur Schopenhauer


[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 08:28   #4
nikusia2007
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 197
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

ponieważ mam dla Państwa pewną propozycję proszę -no tak ale to chyba coś znaczy?
nikusia2007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 08:30   #5
Lady in Blue
Zakorzenienie
 
Avatar Lady in Blue
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 5 651
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
ponieważ mam dla Państwa pewną propozycję proszę -no tak ale to chyba coś znaczy?
Może zrobi ustny?
__________________
Cytat:
Napisane przez WhiteCherry Pokaż wiadomość
mnie jedynie rozwala zawsze taki pogląd - wszędzie na zachodzie jest świetnie, krainy mlekiem i miodem płynące, tolerancja i dobry gust w każdej dzielnicy, a w tej Polsce to sam zaścianek i ludzi na Vogue'a nie stać

Lady in Blue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 08:36   #6
nikusia2007
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 197
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

no to ustnego nie zdam na bank bo nie zamierzam sie w ogole uczyc z braku czasu przedewszystkim.
nikusia2007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 08:36   #7
Serendipity
Zakorzenienie
 
Avatar Serendipity
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 7 281
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
moze mi ktos powiedziec ,,dostalismy na naszego grupowego maila taka wiadomosc od wykladowcy z ktorym mamy miec w neidziele egzamin pisemny(jeszcze nic nie umiem) i nie wiem czy sie uczyc po tym co napisala

Witam serdecznie
> ponieważ mam dla Państwa pewną propozycję proszę żebyście państwo się
> stawili na egzaminie i nie zapomnieli o indeksach.
> prosze puścić informację w eter do innych grup też
> Pozdrawiam ciepło

czy to znaczy ze da wpisy wszystkim ktorym wystaczy dostateczny ,czy bedzie maglowac ustnie -skoro odrazu chce indeksy bo logiczne ze pismenych prac na miejscu nie sprawdzi?? bo egzamin ma z kilkoma grupami... a moze zada po jednym pytaniu i zdazy szybko sprawdzic (pisemnie)wytlumaczcie? moze wy jestescie bardziej bystre odemnie
To znaczy, że masz się nauczyć, a nie liczyć na przypadek i potem jęczeć.

---------- Dopisano o 09:36 ---------- Poprzedni post napisano o 09:36 ----------

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
no to ustnego nie zdam na bank bo nie zamierzam sie w ogole uczyc z braku czasu przedewszystkim.
To po co pytasz
__________________
Denerwować się to mścić na własnym zdrowiu za głupotę innych.
Serendipity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-06-09, 08:41   #8
nikusia2007
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 197
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

pytam ,bo mam nadzieje na łud szczescia do tej pory nauczylam sie na wszystkie egzaminy bo miala je ladnie rozlozone w czasie i na prawde sie przylozylam.Teraz mam miec ustny angielski w ten sam dzien a ze jestem slaba to chce sie skoncentrowac na nim ,to nie jest tak ze tylko licze zeby slizgac... poprostu jeden egzamin chcialabym sobie odpuscic z reszta nie mam wyboru bo i tak nie zdazylabym sie go nauczyc do niedzieli (masa materialu) ...
nikusia2007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 08:42   #9
layla_lbn
Zakorzenienie
 
Avatar layla_lbn
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Warszawa (czasem Lublin)
Wiadomości: 17 437
GG do layla_lbn Send a message via Skype™ to layla_lbn
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Hm, a skad my mamy wiedziec, co autor maila mial na mysli?
Wez index ze soba i idz.
__________________
Gdy już posmakowałeś lotu,
zawsze będziesz chodzić po ziemi z oczami utkwionymi w niebo,
bo tam właśnie byłeś i tam zawsze będziesz pragnął powrócić.

Chciałbym poznać człowieka, który wymyślił seks, żeby zobaczyć nad czym teraz pracuje


layla_lbn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 09:12   #10
kasia_1402
Rozeznanie
 
Avatar kasia_1402
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 868
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
moze mi ktos powiedziec ,,dostalismy na naszego grupowego maila taka wiadomosc od wykladowcy z ktorym mamy miec w neidziele egzamin pisemny(jeszcze nic nie umiem) i nie wiem czy sie uczyc po tym co napisala

Witam serdecznie
> ponieważ mam dla Państwa pewną propozycję proszę żebyście państwo się
> stawili na egzaminie i nie zapomnieli o indeksach.
> prosze puścić informację w eter do innych grup też
> Pozdrawiam ciepło

czy to znaczy ze da wpisy wszystkim ktorym wystaczy dostateczny ,czy bedzie maglowac ustnie -skoro odrazu chce indeksy bo logiczne ze pismenych prac na miejscu nie sprawdzi?? bo egzamin ma z kilkoma grupami... a moze zada po jednym pytaniu i zdazy szybko sprawdzic (pisemnie)wytlumaczcie? moze wy jestescie bardziej bystre odemnie

Egzamin będzie, u mnie na egzaminy wpuszczają "po indeksach"
to najmniej optymistyczna wersja, lepiej być miło zaskoczoną...
__________________
Pnie się mój różowy powój w górę wciąż się pnie
migdałowy zapach ma i smak
kasia_1402 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 09:20   #11
Bachata
Raczkowanie
 
Avatar Bachata
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 183
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Zapytaj kogoś ze starszego rocznika. U mnie każdy wykładowca ma swój system robienia egzaminów i rzadko go zmienia.
Bachata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-06-09, 09:23   #12
nikusia2007
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 197
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

no tak wiadomo ...wiadomo :/ na pismnym jeszcze mozna sicagac ze sciag ale jak zrobi ustny to porażka!!:/

---------- Dopisano o 10:23 ---------- Poprzedni post napisano o 10:21 ----------

Cytat:
Napisane przez Bachata Pokaż wiadomość
Zapytaj kogoś ze starszego rocznika. U mnie każdy wykładowca ma swój system robienia egzaminów i rzadko go zmienia.

mielismy juz z nia pierwszy semestr ,na egzaminie spokojnie powzolila sciagac nawet powiedziala ,ze mozna sciagac ale nie ze sciag A4 ,takze byla spoko ( chcociaz wtedy pamietam nie sciagalam bo nauczylam sie u niej) ale teraz mam cykora i nadzieje ze jakos mi sie upiecze ,pocieszcie mnie...
nikusia2007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 09:25   #13
motylek1007
Zakorzenienie
 
Avatar motylek1007
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 26 565
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

macie pewnosc ze to jest mail od wykladowcy a ktos nie robi sobie jaj?

wiedzialas o egzaminie wczesniej, wiec nie rozumiem dlaczego sie nie nauczylas
__________________

[*] 11.09.2012
jeszcze się kiedyś spotkamy...
motylek1007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 09:32   #14
nikusia2007
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 197
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez motylek1007 Pokaż wiadomość
macie pewnosc ze to jest mail od wykladowcy a ktos nie robi sobie jaj?

wiedzialas o egzaminie wczesniej, wiec nie rozumiem dlaczego sie nie nauczylas
nie kazdy w zyciu ma tylko studia na glowie praca ,dom ,dziecko ,problemy zdrowotne -nie zawsze jest na wszystko czas a nie moge o sobie powiedziec ze jestem leniem ...bo bym sklamala.

---------- Dopisano o 10:32 ---------- Poprzedni post napisano o 10:28 ----------

tak mamy pewnosc ze to wiadomosc od wykladowcy
nikusia2007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 09:34   #15
motylek1007
Zakorzenienie
 
Avatar motylek1007
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 26 565
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
nie kazdy w zyciu ma tylko studia na glowie praca ,dom ,dziecko ,problemy zdrowotne -nie zawsze jest na wszystko czas a nie moge o sobie powiedziec ze jestem leniem ...bo bym sklamala.
ja wszystko rozumiem, ze sa studia , praca, zycie, sama studiowalam, ale jednak o egzminie wie sie iles tam przed i mimo wszystko uwazam ze mozna to rozlozyc w czasie i podzielic.

Sciąg niestety nie toleruje i cale 5 lat wkurzalo mnie ze ktos NIC nie umie, przyjdzie, sciągnie i ma dobra ocene chociaz nic mu w glowie nie zostalo
__________________

[*] 11.09.2012
jeszcze się kiedyś spotkamy...
motylek1007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 12:36   #16
Afra86
Zakorzenienie
 
Avatar Afra86
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 4 493
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
nawet powiedziala ,ze mozna sciagac ale nie ze sciag A4 ,takze byla spoko



fajne studia...
__________________
"Hello, I'm Edward Cullen"
Afra86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 12:46   #17
sine.ira
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 15 264
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
pocieszcie mnie...
Na pewno nie będzie egzaminu, a jak nawet będzie to pozwoli wam ściągać z czego tylko chcecie, a nawet nie - sama za was napisze.
I wypuści kolejnych niedorobionych magistrów
sine.ira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 13:37   #18
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
no to ustnego nie zdam na bank bo nie zamierzam sie w ogole uczyc z braku czasu przedewszystkim.

No tak, w koncu do niedzieli nie ma czasu. Milo ze chociaz probujesz...


Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
mielismy juz z nia pierwszy semestr ,na egzaminie spokojnie powzolila sciagac nawet powiedziala ,ze mozna sciagac ale nie ze sciag A4 ,takze byla spoko ( chcociaz wtedy pamietam nie sciagalam bo nauczylam sie u niej) ale teraz mam cykora i nadzieje ze jakos mi sie upiecze ,pocieszcie mnie...
Studiujesz na szkole gier i zabaw, czy tylko ta babka taka genialna?

Ja Ciebie pociesze: zasuwaj sie uczyc, do niedzieli mozesz duzo zrobic.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 15:53   #19
srubka
Zakorzenienie
 
Avatar srubka
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: USA
Wiadomości: 4 190
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez Serendipity Pokaż wiadomość
To znaczy, że masz się nauczyć, a nie liczyć na przypadek i potem jęczeć.

---------- Dopisano o 09:36 ---------- Poprzedni post napisano o 09:36 ----------


To po co pytasz
dokladnie

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
no tak wiadomo ...wiadomo :/ na pismnym jeszcze mozna sicagac ze sciag ale jak zrobi ustny to porażka!!:/

---------- Dopisano o 10:23 ---------- Poprzedni post napisano o 10:21 ----------




mielismy juz z nia pierwszy semestr ,na egzaminie spokojnie powzolila sciagac nawet powiedziala ,ze mozna sciagac ale nie ze sciag A4 ,takze byla spoko ( chcociaz wtedy pamietam nie sciagalam bo nauczylam sie u niej) ale teraz mam cykora i nadzieje ze jakos mi sie upiecze ,pocieszcie mnie...
a w czym cie pocieszac?idz sie lepiej ucz, bo tyle co zmarnujesz czasu siedzac na kompie, to bys sie w tym czasie czegos juz nauczyla, no ale wiadomo, lepiej olac i liczyc na marna 3.

Cytat:
Napisane przez motylek1007 Pokaż wiadomość
ja wszystko rozumiem, ze sa studia , praca, zycie, sama studiowalam, ale jednak o egzminie wie sie iles tam przed i mimo wszystko uwazam ze mozna to rozlozyc w czasie i podzielic.

Sciąg niestety nie toleruje i cale 5 lat wkurzalo mnie ze ktos NIC nie umie, przyjdzie, sciągnie i ma dobra ocene chociaz nic mu w glowie nie zostalo
__________________
srubka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-06-09, 18:52   #20
ulinkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ulinkaaa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 17 881
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
no to ustnego nie zdam na bank bo nie zamierzam sie w ogole uczyc z braku czasu przedewszystkim.
No to gratuluje podejscia. Zamiast smecic na wizazu zakladajac watek pt.: "Co autor ma na mysli" lepiej usiadz do ksiazek.

A jak zamierzasz sciagac na egzaminie, zeby tylko sie przebujac, to lepiej w ogole nie studiuj - jest tyle ciekawszych rzeczy do roboty...
__________________
Lubię siłę czerni,
i nieużywania słów.
Wszystkiego, co niezmienne,
w nicości za oknem, gdy budzą się mgły...
ulinkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 19:04   #21
JoyceSky
Zadomowienie
 
Avatar JoyceSky
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 1 348
GG do JoyceSky
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez sine.ira Pokaż wiadomość
Na pewno nie będzie egzaminu, a jak nawet będzie to pozwoli wam ściągać z czego tylko chcecie, a nawet nie - sama za was napisze.
I wypuści kolejnych niedorobionych magistrów
__________________
Well-behaved women rarely make history...

http://www.maxmodels.pl/joycesky.html
JoyceSky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 22:21   #22
nikusia2007
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 197
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

no tak bo tu same porzadne studentki ,zadna z was nigdy w zyciu nie sciagala i uwaza to za wrecz karalne! no ale coz czasem trzeba byc cwanym i umieć sciagac... .

nie musze i nie bede sie juz przed wami tlumaczyc dlaczego tak a nie inaczej do tego podchodze bo to nie wasza sprawa.

Dziekuje wzorowe studentki o wypowiedzi
nikusia2007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 22:40   #23
sine.ira
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 15 264
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

No tak, masz rację. Nigdy, podkreślam NIGDY nie ściągłam na egzaminach na studiach. I nie dlatego, ze byłam taka wzorowa i grzeczna. Po prostu bardzo interesował mnie kierunek na którym studiowałam. Takie rezczy nie powinny być przypadkowe bo potem to już tylko mordęga i kombinowanie. Co Ci po papierku, za którym nie stoi konkretna wiedza ? Zresztą muszę powiedzieć, że poza tym, że Twoja postawa jest szokująca, to równie szokująca jest postawa tej wykładowczyni. Ona wam po prostu z góry odpuszcza bo prawdopodobnie nie ceni zbyt wysoko. Mnie by to obrażało, ale to mnie - tą wzorową Ściąganie na studiach to totalny obciach.
sine.ira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-10, 00:13   #24
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
no tak bo tu same porzadne studentki ,zadna z was nigdy w zyciu nie sciagala i uwaza to za wrecz karalne! no ale coz czasem trzeba byc cwanym i umieć sciagac... .

nie musze i nie bede sie juz przed wami tlumaczyc dlaczego tak a nie inaczej do tego podchodze bo to nie wasza sprawa.

Dziekuje wzorowe studentki o wypowiedzi
Nie wyskakuj z takimi zalosnymi sugestiami, ze ktos nie sciaga, bo nie umie, badz ze brak takiej osobie sprytu. Podejscie "a co tam, sciagne, moze odpuszcza egzamin" prowadzi do wypuszczania z uczelni pseudomagistrow, ktorych wyszktalcenie z pewnoscia nie jest wyzsze, a jedyna umiejetnosc jaka posiedli na studiach, to pisanie mala czcionka na sciagach.

---------- Dopisano o 01:13 ---------- Poprzedni post napisano Wczoraj o 23:56 ----------

http://www.wprost.pl/ar/139782/Dyplo...?O=139782&pg=0

Cytat:
Dyplom z disco polo

Numer: 40/2008 (1345)

Na polskich uczelniach sprawdza się zasada, że nie ma większego głupca niż głupiec z wyższym wykształceniem

Tolerowanie plagiatów, rozdawanie na prawo i lewo dobrych ocen, aby wyżej plasować się w rankingach uczelni, i coraz niższe wymagania na egzaminach wstępnych – to najpoważniejsze zarzuty, jakie Geoffrey Alderman, wykładowca uniwersytetu w Buckingham, postawił brytyjskim uczelniom. W Wielkiej Brytanii toczy się właśnie ogólnonarodowa dyskusja o sensie istnienia studiów w obecnym kształcie. „Czy uniwersyteckie wykształcenie jest jeszcze warte czasu i pieniędzy, które kosztuje?" – pytali w połowie września publicyści „The Economist". Chociaż polskim uczelniom daleko do poziomu brytyjskich, to nasza kadra wykładowców nie ma takiego dyskomfortu. Finansowane za państwowe pieniądze uczelnie nie są w żaden sposób rozliczane z efektów swojej pracy. Nie mają konkurencji, bo prywatne uczelnie rywalizują z nimi w większości wypadków tylko wysokością czesnego, czyli ratami, za które można sobie kupić wyższe wykształcenie.

Dyplom z taśmy
Rozdawanie pozytywnych ocen, które oburza angielskich wykładowców, w Polsce jest na porządku dziennym. Dobrą tego ilustracją jest przypadek profesora Z., jednego z bardziej doświadczonych wykładowców na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Potrafi on sprawdzić w dwie godziny, na oczach studentów, około stu prac, które liczą po trzy, cztery strony ręcznie zapisanych odpowiedzi. W tak krótkim okresie oceniać można tylko charakter pisma, ale ponieważ 100 proc. studentów zdaje, to reklamacji nie ma.
O tym, jak zdobyte wykształcenie jest wykorzystywane, świadczy badanie przeprowadzone przez „Wprost". Co dziesiąty losowo wybrany przez dziennikarzy kelner w warszawskich restauracjach legitymował się licencjatem, a co dwudziesty dyplomem magistra (zapytaliśmy 150 osób). Wszyscy byli absolwentami politologii, dziennikarstwa lub pedagogiki. Po co zatem Polakom dyplomy? Bo mając „papier" dokumentujący wyższe wykształcenie, można w Polsce załapać się na posadę w sektorze publicznym, w którym zatrudniona jest ponad jedna czwarta wszystkich pracujących (prawie dwa razy więcej niż np. w Niemczech).

Pieniądze w błoto
Wyścig po papier sprawił, że w ostatnich 20 latach liczba osób z wyższym wykształceniem wzrosła o ponad 100 proc., do 5,2 mln. Ten edukacyjny boom w Polsce udało się osiągnąć dzięki dwóm zjawiskom: otwarciu wieczorowych i zaocznych studiów na państwowych uczelniach oraz powstawaniu prywatnych placówek. Obecnie mamy 448 uczelni – najwięcej w Europie. Ponad 300 to szkoły prywatne. Zatrudniają one około 16 tys. wykładowców. Dla większości jest to dodatkowy etat. Na wykładowcę na tych uczelniach przypada ponad 40 studentów, trzy razy więcej niż na państwowych uczelniach. Aby otworzyć placówkę, konieczne jest posiadanie na etacie odpowiedniej liczby osób z tytułami naukowymi. Dlatego jakość kadry dydaktycznej spada: uczelnie wezmą każdego z tytułem naukowym. – Wyższe szkoły są traktowane jak zakłady produkujące kolejnych marnych magistrów – mówi prof. Andrzej Paczkowski, historyk, jeden z założycieli Komitetu na rzecz Rozwoju Nauki w Polsce. A poziom studiów będzie spadać, bo w 2008 r., po raz pierwszy od początku lat 90., liczba studiujących się zmniejszyła (o 12 tys. osób), a to oznacza, że uczelnie będą coraz ostrzej rywalizować o studentów. Niestety, nie poziomem nauczania, bo ten polskich studentów niewiele obchodzi. Z badań wynika, że aż trzy czwarte spośród nich nie wie, po co studiuje. Czyli młodzież idzie na studia nie dlatego, aby zdobywać wiedzę, tylko z braku pomysłu na życie lub pod presją rodziny czy otoczenia.

Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzone przez warszawską uczelnię Collegium Civitas. O ocenę poziomu reprezentowanego przez studentów poproszono samych wykładowców. Według nich, coraz powszechniejszy dostęp do studiów obniżył prestiż uczelni. „Uniwersytet staje się fabryką, w której kadra naukowa pracuje na akord" – napisał w ankiecie jeden z wykładowców. Naukowcy podkreślali, że programy nauczania w polskich szkołach wyższych w porównaniu z Europą Zachodnią są przestarzałe, a edukacja studentów polega jedynie na pamięciowej nauce.


Pensja dla studentów
Tylko 7,5 proc. absolwentów szkół wyższych w Polsce to ludzie po studiach politechnicznych, uważanych za najtrudniejsze. Z jednej strony, gorzej przygotowani abiturienci (matura z matematyki nie jest obowiązkowa) niechętnie decydowali się na studia wymagające konkretnej wiedzy. Z drugiej strony, było to na rękę uczelniom publicznym, które finansowane były w zależności od liczby studentów, niezależnie na jakich kierunkach się uczą. Roczny koszt wykształcenia przyszłego specjalisty budowy maszyn wynosi ok. 12 tys. zł, inżyniera ds. budownictwa – ponad 8 tys. zł. Natomiast ekonomistę czy politologa kształci się za niecałe 4 tys. zł. Efekt? Prywatne uczelnie kształcą jedynie 3 proc. specjalistów technicznych.
Sytuacja stała się tak tragiczna, że rząd Tuska przygotował projekt, by płacić studiującym na kierunkach technicznych. Stypendium zachęcające do studiów na kierunkach technicznych będzie wynosić średnio1 tys. zł. Resort edukacji dofinansuje studentów z 47 szkół wyższych. To jeszcze bardziej oddali polski system szkolnictwa wyższego od reguł rynkowych.

Edukacja, czyli towar
Noblista prof. Milton Friedman głosił, że edukacja powinna być traktowana tak samo jak każda inna inwestycja. Jeżeli rynek potrzebuje jakiejś umiejętności, to albo pracownicy sami zapłacą za podniesienie kwalifikacji i odbiorą sobie to z nawiązką w postaci wyższej pensji, albo zrobią to za nich pracodawcy, którzy potrzebują osób z takimi umiejętnościami. W Polsce edukacja nie jest uznawana za towar. Gdyby nawet zgodzić się, że wyższa edukacja powinna być finansowana przez państwo (z badań wynika, że studiujący bezpłatnie są zamożniejsi niż ci płacący za naukę), to należy wspierać konsumentów (studentów), a nie producentów (uczelnie). Gdyż wówczas działałby mechanizm konkurencji. Właśnie zupełny brak rynkowych reguł sprawił, że polska kadra naukowa nie podlega żadnej weryfikacji. Publicznymi uczelniami rządzą koterie towarzysko-rodzinne, a umiejętności wykładowców, którzy często prace naukowe pisali z marksizmu-leninizmu, nie są w żaden sposób weryfikowane.
Polska kadra naukowa większość problemów przypisuje niskim nakładom na szkolnictwo wyższe. Według GUS, w 2007 r. z państwowej kasy na szkolnictwo wyższe wydano 10,7 mld zł, czyli aż o 813 mln zł więcej niż rok wcześniej. Gdyby przeliczyć te wydatki na jednego studenta i uwzględnić poziom PKB, to okaże się, że proporcjonalnie wydajemy mniej więcej tyle, ile w Wielkiej Brytanii i Finlandii.
Jan Staniłko z Instytutu Jagiellońskiego proponował przejście Polski na system anglosaski, w którym uczelniami publicznymi zarządzałyby specjalne rady złożone ze sponsorów i władz, a nie z uczonych.

Fetysz dyplomu
W Polsce politycy chcą leczyć szkolnictwo za pomocą większych nań wydatków.
W Wielkiej Brytanii rozważana jest zaś sensowność studiów w obecnym kształcie. Uniwersytecka edukacja to marnowanie czasu – szokujący wyrok brytyjskich studentów – napisał 10 kwietnia 2008 r. „The Independent". Brytyjski rząd oświadczył niedawno, że chce doprowadzić do tego, by do 2010 r. tylko połowa każdego rocznika kończyła studia.
Prof. Richard Posner (prowadzi z prof. Garym Beckerem, laureatem Nagrody Nobla, blog na temat ekonomii) zauważył, że zwolennicy uniwersyteckiej edukacji popełniają błąd, podając, iż studia są korzystne, ponieważ ci, którzy je kończą, więcej zarabiają. Jego zdaniem, nie ma dowodu, że jest to skutek edukacji. Równie dobrze może to wynikać z tego, że na studia trafiają ludzie inteligentniejsi, którzy lubią się uczyć, i wyższe zarobki wynikają z tego, że są po prostu bystrzy. To trochę tak, jakby twierdzić, że koszykówka sprawia, iż jest się wysokim, bo ci, którzy ją ćwiczą, są średnio znacznie wyżsi od tych, którzy tego nie robią.
Przypomnijmy: ta dyskusja toczy się
w kraju, w którym każdy płaci za własną edukację na studiach. Więc jeżeli wyrzuca pieniądze w błoto, to własne. Nie bez powodu jedno z popularniejszych brytyjskich powiedzeń mówi, że „nie ma większego głupca niż głupiec z wyższym wykształceniem".

Autor: Jan Piński, Agnieszka Sijka

Współpraca: Tomasz Sobola, Jacek Gogała
Pogrubienia moje. To co sie dzieje w szkolnictwie wyzszym to zenada i farsa. Ten fragment byl dla mnie uderzajacy:

Cytat:
Z badań wynika, że aż trzy czwarte spośród nich nie wie, po co studiuje. Czyli młodzież idzie na studia nie dlatego, aby zdobywać wiedzę, tylko z braku pomysłu na życie lub pod presją rodziny czy otoczenia.
Ilu jest takich studentow, ktorzy ida na bylejaki kierunek, albo do jakiejs "szkoly" gier i zabaw, tylko po to, zeby miec papier? Ile osob, nie wie co studiuje, nie zdobywa zadnych umiejetnosci, wiedzy, tylko - sciaganie, przepuszczanie bo student placi, czy przeslizgiwanie sie, bo wykladowcom nie chce sie organizowac egzaminu? Vanitas vanitatum et omnia vanitas.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-10, 07:03   #25
motylek1007
Zakorzenienie
 
Avatar motylek1007
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 26 565
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
no tak bo tu same porzadne studentki ,zadna z was nigdy w zyciu nie sciagala i uwaza to za wrecz karalne!
dokładnie tak

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
no ale coz czasem trzeba byc cwanym i umieć sciagac... .
a ja myslalam ze na egzaminie sprawdza sie wiedze, a nie czy ktos jest cwany i umie sciągac...
__________________

[*] 11.09.2012
jeszcze się kiedyś spotkamy...

Edytowane przez motylek1007
Czas edycji: 2009-06-10 o 07:04
motylek1007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-10, 08:06   #26
QsQs
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 1 820
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
mielismy juz z nia pierwszy semestr ,na egzaminie spokojnie powzolila sciagac nawet powiedziala ,ze mozna sciagac ale nie ze sciag A4 ,takze byla spoko ( chcociaz wtedy pamietam nie sciagalam bo nauczylam sie u niej) ale teraz mam cykora i nadzieje ze jakos mi sie upiecze ,pocieszcie mnie...


Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
no to ustnego nie zdam na bank bo nie zamierzam sie w ogole uczyc z braku czasu przedewszystkim.


Te prywatne szkoły powinno sie pozamykać.
QsQs jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-10, 08:09   #27
makeupnotwar
Wtajemniczenie
 
Avatar makeupnotwar
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 670
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

mnie jeszcze nie zdarzyło się przyjść na egzamin kompletnie nieprzygotowaną. niestety wzorowa nie jestem i jak trzeba, to sobie ściągnę ale staram się szanować mojego prowadzącego i zrobić przynajmniej COŚ. miałam w tym semestrze 2 zajęcia z literatury i wstępu do teorii krytyki literackiej, może to nie egzaminy ale jedne zajęcia miały 2 semestry a drugie 1. byłam jedną z trzech, czterech osób w grupie która CZYTAŁA w ogóle książki zamiast opracowań. są to dzienne studia na UW, ale w rozmowie z prowadzącą dowiedziałam się że niestety robi się teraz coraz bardziej chory system, wyniesiony z lo zresztą. system który polega na tym, że student okaże minimum dobrej woli i zaangażowania i liczy na to, że będzie 'przepuszczony'.
__________________

makeupnotwar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-10, 08:31   #28
QsQs
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 1 820
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

a co do tej propozycji - pewnie zaproponuje wam przepisanie oceny z cwiczen albo wszytskim postawi 3. Tylko ci, ktorzy beda chcieli ocene wyzsza napiszą egz...
QsQs jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-10, 09:59   #29
LadyAnne
Raczkowanie
 
Avatar LadyAnne
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Z Krainy Ozz ;)
Wiadomości: 391
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez nikusia2007 Pokaż wiadomość
ponieważ mam dla Państwa pewną propozycję proszę -no tak ale to chyba coś znaczy?
Moze tylko sprawdza czy sie nauczycie
LadyAnne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-10, 10:35   #30
sine.ira
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 15 264
Dot.: wiadomosc od wykladowcy

Cytat:
Napisane przez LadyAnne Pokaż wiadomość
Moze tylko sprawdza czy sie nauczycie
Właśnie. Może po prostu wszystkim tym, którzy się nie nauczyli zaproponuje pałę Taki wyjątek krytyczny
sine.ira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:09.