O odczuwaniu emocji - ciekawostka - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-01-24, 08:48   #1
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861

O odczuwaniu emocji - ciekawostka


Myślę, że można potraktować to jako ciekawostkę, ale mnie osobiście mocno ta "mapa" poruszyła: http://www.porady-psychologa.blogspo...my-emocje.html

Gdy przeanalizowałam poszczególne rysunki zauważyłam, że zwykle rzeczywiście prezentowane na nich emocje odczuwam w podobnych miejscach. Ciekawe, jak to sobie biologia "zaprogramowała"
__________________
"Whatever you woke up worrying about this morning - get over it. Make a call and move on." sir Ken Robinson
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-24, 09:12   #2
PaniPedagog
Szalony Kapelusznik
 
Avatar PaniPedagog
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 1 739
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

w podobnych miejscach tzn. np. jak czujesz złość to naprężasz mimowolnie mięśnie ramion, łapki w pięść i lekki szczękościsk ? Co odpowiada kolorom na obrazku ?
PaniPedagog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-24, 09:40   #3
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

Raczej "analizowałam" szczęście, dumę i, niestety depresję. Zasadniczo lubię tego typu badania nawet jeśli są wyłącznie - no właśnie - ciekawostką
__________________
"Whatever you woke up worrying about this morning - get over it. Make a call and move on." sir Ken Robinson
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-24, 09:44   #4
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

Cytat:
Napisane przez PaniPedagog Pokaż wiadomość
Co odpowiada kolorom na obrazku ?
Też jestem ciekawa. No i ciekawi mnie w jaki sposób w ogóle były przeprowadzone badania.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-24, 10:01   #5
Suzanne
Rozeznanie
 
Avatar Suzanne
 
Zarejestrowany: 2002-08
Lokalizacja: Londyn
Wiadomości: 605
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

Ciekawe

To co się w takim razie dzieje, kiedy czujemy więcej niż jedną emocję? Nakładają się te obrazki na siebie?

Ja tam jeszcze odczuwam stres w innym miejscu: w dłoniach.

Ale ciekawe w istocie.
__________________
https://wizaz.pl/Mikroreklama

Edytowane przez Suzanne
Czas edycji: 2014-01-24 o 12:41
Suzanne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-24, 10:20   #6
PaniPedagog
Szalony Kapelusznik
 
Avatar PaniPedagog
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 1 739
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

Cytat:
Napisane przez Akane Pokaż wiadomość
Raczej "analizowałam" szczęście, dumę i, niestety depresję. Zasadniczo lubię tego typu badania nawet jeśli są wyłącznie - no właśnie - ciekawostką
Ja wiem, że ciekawostka, ale w sumie zastanawia mnie jak to badali. Tzn ok, pomiar ciepła pewnie, ale wywołali te konkretne emocje
PaniPedagog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-24, 10:54   #7
Villemo44
Raczkowanie
 
Avatar Villemo44
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 126
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

Zastanawiam się czy stres jest połączeniem rysunku "złość" i "niepokój", czy też może stres to samo uczucie złości? Podczas stresu odczuwa się niepokój, to oczywiste. Jednak przy rysunku "niepokój" ręce nie biorą udziału. Od dłuższego czasu mam tak, że mięśnie ramion i rąk prawie cały czas napinam, zupełnie nieświadomie. Często w ciągu dnia zauważam, że ramiona mam uniesione, a lewa ręka napięta jest od samego ramienia po dłoń. Zauważam to dopiero w momencie kiedy od napiętych mięśni ręka zaczyna boleć. A nie jestem zła, raczej zestresowana. Mam tak zarówno w pracy jak i podczas urlopu czy wieczorem kiedy kładę się spać. Może to jakaś nerwica?
Jednak najbardziej podoba mi się rysunek "miłość". Jest to ewidentny dowód na to, że miłość rozpala.
__________________
"Brak perfekcji jest piękny, szaleństwo jest geniuszem i lepiej być absolutnie niedorzecznym niż absolutnie nudnym."-Marilyn Monroe
Villemo44 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-01-24, 10:56   #8
kosiolek
Raczkowanie
 
Avatar kosiolek
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 388
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

Poszukalam troszke w necie i okazuje sie, ze w badaniach ciagle mozna wziac udzial. Wyglada to tak, ze logujemy sie na tej stronce i po zalogowaniu pokazuja nam sie dwie sylwetki, na ktorych trzeba zaznaczyc (pokolorowac) miejsca, w ktorych najintensywniej odczuwamy dana emocje (na pierwszej sylwetce) i miejsca w ktorych odczucia sie zmniejszaja lub sa najmniej intensywne, kiedy odczuwamy te emocje (zaznaczamy to na drugiej sylwetce).

Klopot polega na tym, ze do zaznaczania mamy tylko jeden odcien jednego koloru dla kazdej sylwetki - czerwony dla intensywnych emocji i niebieski dla slabych. To by oznaczalo, ze te wszystkie kolory i odcienie, ktore widac na "mapie" to jest wlasciwie suma wszystkich odpowiedzi osob, ktore braly udzial w badaniach, co w moim odczuciu troche falszuje wyniki, bo na przyklad jezeli wezmiemy uczucie szczescia i powiedzmy, ze 10 osob wzielo udzial w badaniu i kazda z osob zaznaczyla inna czesc ciala - ktos glowe, ktos rece, ktos nogi, ktos brzuch itd, to nawet jesli nikt nie zaznaczyl calego ciala, obraz mimo wszystko wylania sie taki jakbysmy wszyscy szczescie odczuwali w calym ciele. Moze tak jest a moze nie, ale nie podoba mi sie ta ich metodologia. Chociaz pomysl na badanie bardzo ciekawy.

Przyznam, ze samo branie udzialu w tym badaniu jest bardzo relaksujace i interesujace, duzo sie mozna o sobie dowiedziec. Polecam!

Tutaj jest troszke wiecej informacji na temat badania (po angielsku).

Edytowane przez kosiolek
Czas edycji: 2014-01-24 o 10:59
kosiolek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-24, 11:03   #9
PaniPedagog
Szalony Kapelusznik
 
Avatar PaniPedagog
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 1 739
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

O ciekawe, nie wiedziałam, że zrobili to na zasadzie subiektywności. Myślałam, że właśnie pomiar ciepła czy cos
PaniPedagog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-24, 11:05   #10
kosiolek
Raczkowanie
 
Avatar kosiolek
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 388
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

Cytat:
Napisane przez PaniPedagog Pokaż wiadomość
O ciekawe, nie wiedziałam, że zrobili to na zasadzie subiektywności. Myślałam, że właśnie pomiar ciepła czy cos
No wlasnie, byloby super, gdyby to byl pomiar ciepla w poszczegolnych czesciach ciala, tez myslalam, ze tak to zrobili. No ale niestety nie.
kosiolek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-24, 11:05   #11
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

W sumie jeszcze jedno mi się zgadza, mianowicie złość/gniew - uderzenie gorąca w czaszce Czasem mi się aż czerwono robi w oczach ;P
__________________
"Whatever you woke up worrying about this morning - get over it. Make a call and move on." sir Ken Robinson
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-01-24, 11:08   #12
kosiolek
Raczkowanie
 
Avatar kosiolek
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 388
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

Cytat:
Napisane przez Akane Pokaż wiadomość
W sumie jeszcze jedno mi się zgadza, mianowicie złość/gniew - uderzenie gorąca w czaszce Czasem mi się aż czerwono robi w oczach ;P
Swietny przyklad. Ja odczuwam zlosc/gniew w gardle i w ramionach, Ty odczuwasz w glowie - a mapka sugeruje, ze obie odczuwamy to rownie intensywnie w glowie, gardle, ramionach i klatce piersiowej...
kosiolek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-24, 11:25   #13
mpt
Zakorzenienie
 
Avatar mpt
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 7 346
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

Cytat:
Napisane przez PaniPedagog Pokaż wiadomość
Ja wiem, że ciekawostka, ale w sumie zastanawia mnie jak to badali. Tzn ok, pomiar ciepła pewnie, ale wywołali te konkretne emocje
Z boku dla ułatwienia jest skala temperatury Emocje tego typu wywołać jest dość łatwo - większość za pomocą nagrań video i samoopisu, część za pomocą opowiedzenia konkretnych historii z życia.

---------- Dopisano o 12:25 ---------- Poprzedni post napisano o 12:23 ----------

Cytat:
Napisane przez kosiolek Pokaż wiadomość
[...]Wyglada to tak, ze logujemy sie na tej stronce i po zalogowaniu pokazuja nam sie dwie sylwetki, na ktorych trzeba zaznaczyc (pokolorowac) miejsca, w ktorych najintensywniej odczuwamy dana emocje (na pierwszej sylwetce) i miejsca w ktorych odczucia sie zmniejszaja lub sa najmniej intensywne, kiedy odczuwamy te emocje (zaznaczamy to na drugiej sylwetce).[...]
A to wtedy kiepskie badanie. Jak dla mnie większość badań przeprowadzanych via łącze ma niską rzetelność:/
__________________
Tu wyjaśniam w prostych słowach trening, dietę i głowę: instagram.com/prostym_slowem
mpt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-24, 13:35   #14
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

Cytat:
Napisane przez kosiolek Pokaż wiadomość
Swietny przyklad. Ja odczuwam zlosc/gniew w gardle i w ramionach, Ty odczuwasz w glowie - a mapka sugeruje, ze obie odczuwamy to rownie intensywnie w glowie, gardle, ramionach i klatce piersiowej...
W sumie w gardle też coś mi się dzieje (taka "gula" jakby), ale na ramiona nie zwróciłam uwagi
__________________
"Whatever you woke up worrying about this morning - get over it. Make a call and move on." sir Ken Robinson
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-24, 22:57   #15
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 370
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

Widziałam to już kiedyś. Złość się u mnie zgadza, ale nie taka zwykła tylko serio wściekłość... że mam ochotę rzucać wszystkim co moje oczy znajdą
chwast jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-24, 23:15   #16
Hibiku
Zakorzenienie
 
Avatar Hibiku
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 4 468
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

Jak dla mnie brzuch jest bardzo zaniedbaną częścią ciała według tych badań... u mnie większość emocji (zwłaszcza negatywnych) objawia się w żołądku;p
Hibiku jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-25, 07:30   #17
Mijanou
Wizażowy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 17 529
Dot.: O odczuwaniu emocji - ciekawostka

o rany,
zupełnie jak na ostatnim kolosie^^
Psychologia emocji i reakcje psychosomatyczne
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim założysz wątek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto wsłuchać się w Słowo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spełnione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwyższa światowa klasa włosów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 529 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Mijanou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-25 08:30:40


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:10.