Chleb pszenny czy zytni? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-07-27, 12:24   #1
monana27
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 335

Chleb pszenny czy zytni?


Ktory rodzaj chleba jest zdrowszy, jesli mozna to tak ujac? Wiele zrodel podaje ze chleb pszenny jest jedna z glownych przyczyn tycia i lepiej go zastepowac zytnim. Czy to prawda?
monana27 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-27, 13:04   #2
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Chleb pszenny czy zytni?

Cytat:
Napisane przez monana27 Pokaż wiadomość
Ktory rodzaj chleba jest zdrowszy, jesli mozna to tak ujac? Wiele zrodel podaje ze chleb pszenny jest jedna z glownych przyczyn tycia i lepiej go zastepowac zytnim. Czy to prawda?
Ciemny chleb jest zdrowszy.

Czy chleb jest przyczyna tycia to nie wiem, biale pieczywo to glownie weglowodany, wiec trzeba patrzec kiedy, ile i z czym sie je je...
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-27, 13:44   #3
sss7
Zadomowienie
 
Avatar sss7
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Cambridge
Wiadomości: 1 320
Dot.: Chleb pszenny czy zytni?

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Ciemny chleb jest zdrowszy.

Czy chleb jest przyczyna tycia to nie wiem, biale pieczywo to glownie weglowodany, wiec trzeba patrzec kiedy, ile i z czym sie je je...
A co ozacza dla Ciebie ciemny chleb??

Chodzi o to zeby jeść chleb pełnoziarnisty, razowy, fakt ze jest on roche ciemniejszy niz normalny chleb, ale to nei znaczy ze każdy ciemny jest pełnoziarnisty. Jest mnustwo chlebów na rynku które sa poprostu zxabarwione karmelem lub sztucznymi barwniami.

Ja kupuje zawsze w Polsce chleb razowy żytni lub przenno-żytni na zakwasie. Kupuje je w piekarni GRZYBEK. Maja tam supe chleby na wage, niestety nie są one super tanie. Woże te chleby również za granice i wypełnoiam nimi cały zamrażalnik
__________________
Odchudzam sie, bez kija nie podchodz...
82kg/170cm, cel: 62kg
sss7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-27, 14:53   #4
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Chleb pszenny czy zytni?

Cytat:
Napisane przez sss7 Pokaż wiadomość
A co ozacza dla Ciebie ciemny chleb??

Chodzi o to zeby jeść chleb pełnoziarnisty, razowy, fakt ze jest on roche ciemniejszy niz normalny chleb, ale to nei znaczy ze każdy ciemny jest pełnoziarnisty. Jest mnustwo chlebów na rynku które sa poprostu zxabarwione karmelem lub sztucznymi barwniami.

Ja kupuje zawsze w Polsce chleb razowy żytni lub przenno-żytni na zakwasie. Kupuje je w piekarni GRZYBEK. Maja tam supe chleby na wage, niestety nie są one super tanie. Woże te chleby również za granice i wypełnoiam nimi cały zamrażalnik
Mowiac ciemny, mialem na mysli pelnoziarnisty. Masz racje, sa chleby barwione karmelem, trzeba na to uwazac
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-28, 04:33   #5
krycha78
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 22
Dot.: Chleb pszenny czy zytni?

razowiec, graham, chleb z ziarenkami, ogólnie ciemne pieczywo jest znacznie zdrowsze. Błonnik i te sprawy
__________________
Odchudzanie Na Zawołanie - Schudłam 8kg z tą dietą
Dieta Odchudzająca - dużo opisów diet
Cellulit Cud

krycha78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-29, 01:04   #6
cholernarejestracja
Copyraptor
 
Avatar cholernarejestracja
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 21 283
Dot.: Chleb pszenny czy zytni?

Hola, bo to zależy, o co autorka pyta chleby pełnoziarniste, te "prawdziwe" ciemne, są zdrowsze dla naszego organizmu, i są lepszym źródłem energii. Ale nie są zalecane gdy ktoś ma np. problemy z żołądkiem czy jelitami, bo są dużo bardziej ciężkostrawne niż chleb pszenny.
cholernarejestracja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-29, 03:54   #7
kasandra82
Wtajemniczenie
 
Avatar kasandra82
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 2 374
Dot.: Chleb pszenny czy zytni?

Ogólnie powinno sie jeść pokarmy jak najmniej przetworzone, i to nie tylko chleb, ale makaron, kasze, świeże owoce i warzywa a nie np. dżemy, unikać puszek, gotowych paczkowanych produktów, zupek chińskich.
__________________



kasandra82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-07-29, 06:23   #8
monana27
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 335
Dot.: Chleb pszenny czy zytni?

Cytat:
Napisane przez cholernarejestracja Pokaż wiadomość
Hola, bo to zależy, o co autorka pyta chleby pełnoziarniste, te "prawdziwe" ciemne, są zdrowsze dla naszego organizmu, i są lepszym źródłem energii. Ale nie są zalecane gdy ktoś ma np. problemy z żołądkiem czy jelitami, bo są dużo bardziej ciężkostrawne niż chleb pszenny.

Wlasciwie to chodzi mi o roznice pomiedzy chlebem zytnim a pszennym czyli raczej o rodzaj maki z jakiej sa wykonywane. Bo przeciez moze byc chleb ciemny, pelnoziarnisty na bazie maki pszennej, tak?
Jeden z dietetykow i specjalistow od zywienia, Patryk Holford, ktory jest jednoczesnie tworca diety o niskim ladunku glikemicznym, twierdzi ze nalezy zastepowac chleb pszenny zytnim, oraz unikac innych wyrobow na bazie maki pszennej jak ciastka, ciasteczka itp. Wg niego, wyroby na bazie pszenicy zawieraja duze ilosci weglowodanow ktore szybko podnosza poziom glukozy we krwi a nastepnie odkladaja sie w postaci tluszczu czyli sa odpowiedzialne za tyc. Ponadto pszenica podobno moze wywolywac rowzniez reakcje alergiczne, czy cos takiego.

Co wiec o tym myslicie, bo przeciez w naszej polskiej kulturze chleb to podstawa i jakos do tej pory chyba malo kto narzekal
monana27 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-29, 08:28   #9
cholernarejestracja
Copyraptor
 
Avatar cholernarejestracja
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 21 283
Dot.: Chleb pszenny czy zytni?

Cytat:
Napisane przez monana27 Pokaż wiadomość
Wlasciwie to chodzi mi o roznice pomiedzy chlebem zytnim a pszennym czyli raczej o rodzaj maki z jakiej sa wykonywane. Bo przeciez moze byc chleb ciemny, pelnoziarnisty na bazie maki pszennej, tak?
Jeden z dietetykow i specjalistow od zywienia, Patryk Holford, ktory jest jednoczesnie tworca diety o niskim ladunku glikemicznym, twierdzi ze nalezy zastepowac chleb pszenny zytnim, oraz unikac innych wyrobow na bazie maki pszennej jak ciastka, ciasteczka itp. Wg niego, wyroby na bazie pszenicy zawieraja duze ilosci weglowodanow ktore szybko podnosza poziom glukozy we krwi a nastepnie odkladaja sie w postaci tluszczu czyli sa odpowiedzialne za tyc. Ponadto pszenica podobno moze wywolywac rowzniez reakcje alergiczne, czy cos takiego.

Co wiec o tym myslicie, bo przeciez w naszej polskiej kulturze chleb to podstawa i jakos do tej pory chyba malo kto narzekal
Ale zauważ, że typowa polska kultura kuchenna w ogóle nie sprzyja zdrowemu jedzeniu wszystko co ten Pan napisał, to prawda. Ciemny chleb nie podnosi tak bardzo poziomu cukru we krwi, syci na dłużej.
cholernarejestracja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-29, 09:12   #10
Devayani
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 206
Dot.: Chleb pszenny czy zytni?

Cytat:
Napisane przez monana27 Pokaż wiadomość
Ktory rodzaj chleba jest zdrowszy, jesli mozna to tak ujac? Wiele zrodel podaje ze chleb pszenny jest jedna z glownych przyczyn tycia i lepiej go zastepowac zytnim. Czy to prawda?
Zdrowszy zdecydowanie jest chleb żytni. Pszenica zakwasza organizm i w ogóle lepiej ją wyeliminować z jadłospisu. Trudno jest jednak kupić chleb żytni w 100%. U mnie na szczęście jest, i to razowy. Poza tym chleb pszenny ma wyższy indeks glikemiczny i na pewno jest przyczyną tycia.
__________________
"Co za dzień, pewnie będzie padać..."
Devayani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-29, 13:18   #11
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Chleb pszenny czy zytni?

Cytat:
Napisane przez monana27 Pokaż wiadomość
.
Co wiec o tym myslicie, bo przeciez w naszej polskiej kulturze chleb to podstawa i jakos do tej pory chyba malo kto narzekal
Cytat:
Napisane przez cholernarejestracja Pokaż wiadomość
Ale zauważ, że typowa polska kultura kuchenna w ogóle nie sprzyja zdrowemu jedzeniu wszystko co ten Pan napisał, to prawda. Ciemny chleb nie podnosi tak bardzo poziomu cukru we krwi, syci na dłużej.
A czy typowy, tradycyjny, polski chleb, to bialy, pszenny ? Bo ja smiem twierdzic, ze raczej ciemny, zytni, a pszenny jest dostepny powszechnie od jakis kilkudziesieciu lat?
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-08-03, 14:39   #12
monana27
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 335
Dot.: Chleb pszenny czy zytni?

Dzieki za wasze opinie. Juz i tak od jakiegos czasu bardzo ograniczylam biale pieczywo i jem je tylko sporadycznie. Pozdrawiam
monana27 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-23, 16:25   #13
deka87
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 19
Dot.: Chleb pszenny czy zytni?

Sorry, że odgrzewam temat, ale nie mogę tego czytać.
Sam piekę od kilku lat chleb z pełnoziarnistej mąki pszennej (typ 2000) na zakwasie z pełnoziarnistej mąki żytniej (typ 2000).

Mam wrażenie, że większość z Was utożsamia chleb ciemny z żytnim, a jasny z pszennym, a tak naprawdę barwa chleba zależy od stopnia jego przetworzenia - im wyższy typ mąki, tym więcej ziarna jest mielone, a tym samym większy udział mikroelementów występujących np. w okrywie w mące i dotyczy to mąki pszennej jak i żytniej, przy czym żytnia jest trochę ciemniejsza.
Podajecie jakiś niepoparte żadnymi badaniami naukowymi fakty, albo po prostu to co Wam się wydaje, żadnych konkretów.
Jak się nie ma na jakiś temat pojęcia to nie powinno się o tym pisać, bo niektórzy to przeczytają i przekażą dalej i tak rodzą się różne mity, które mogą nawet zaszkodzić.
deka87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-25, 09:52   #14
nosferatku
Zadomowienie
 
Avatar nosferatku
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 923
Dot.: Chleb pszenny czy zytni?

Cytat:
Napisane przez monana27 Pokaż wiadomość
Ktory rodzaj chleba jest zdrowszy, jesli mozna to tak ujac? Wiele zrodel podaje ze chleb pszenny jest jedna z glownych przyczyn tycia i lepiej go zastepowac zytnim. Czy to prawda?
nie
nosferatku jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:21.