Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-01-14, 11:21   #1
Renatka_2108
Zakorzenienie
 
Avatar Renatka_2108
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Tu i tam ;)
Wiadomości: 7 463
GG do Renatka_2108
Lightbulb

Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.


Witam, może mi ktoś poradzić w sprawie stażu z UP?

Miałam/mam staż półroczny w barze jako recepcjonistka - oczywiście byłam recepcjonistką, kelnerką i barmanką w jednym ale już pal licho z tym - zgodziłam się na te warunki.
Kolejne - pracowałam tylko i wyłącznie na nocki a zapowiedziałam szefowej że nie mogę zawsze bo mam dziecko no i nie będę jej widzieć. Nie pracowałam codziennie, zaleznie od grafiku, pod koniec już miałam tak mało godzin że dostawałam tylko za staż + jakieś marne 100 zł dodatkowo.

Z czego inna barmanka również na stażu, pracujac na dzien miała więcej za staż (miałam obiecywany ten sam oczywiście, a dostałam niższą stawkę, i szefowa zwaliła winę na mnie, BO JA nie dopytałam, a przecież ona wysyłała dokumenty do PUP.)

Wkoncu coś strzeliło mi w kręgosłupie, okazało się że dysk wypadł no i poszłam na L4, od listopada po dzien dzisiejszy.

Dziś rano dostałam z PUP telefon z informacją że pracodawca zrywa umowe stażową bo ja do pracy nie chodzę (jak? skoro mam L4!).
I umowa niby ma być zerwana z koncem grudnia, czyli będąc na L4, czy pracodawca może to zrobić gdy pracownik jest chory?

Pan z PUP mówił że umowa będzie zerwana z dniem dzisiejszym (do dziś mam L4 i myślę czy muszę jeszcze iść po kolejne czy już to olać.)
__________________
Renatka_2108 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-14, 11:58   #2
monyczkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar monyczkaaa
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 7 861
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

ja bym poszła po kolejne zwolnienie.
__________________
monyczkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-14, 12:04   #3
maharet1092
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 7 907
GG do maharet1092
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

Skoro masz zwolnienie to nie moga Ci zerwac umowy
maharet1092 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-14, 12:06   #4
Bothi
Rozeznanie
 
Avatar Bothi
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 591
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

Cytat:
Napisane przez Renatka_2108 Pokaż wiadomość
Kolejne - pracowałam tylko i wyłącznie na nocki
Będąc na stażu z UP nie można pracować na nocki.

Cytat:
Napisane przez Renatka_2108 Pokaż wiadomość
Z czego inna barmanka również na stażu, pracujac na dzien miała więcej za staż (miałam obiecywany ten sam oczywiście, a dostałam niższą stawkę, i szefowa zwaliła winę na mnie, BO JA nie dopytałam, a przecież ona wysyłała dokumenty do PUP.)
Wynagrodzenie za staż jest dla każdego jednakowe, z góry ustalone i jest wypłacane przez UP na Twoje konto.

Cytat:
Napisane przez Renatka_2108 Pokaż wiadomość
Wkoncu coś strzeliło mi w kręgosłupie, okazało się że dysk wypadł no i poszłam na L4, od listopada po dzien dzisiejszy.

Dziś rano dostałam z PUP telefon z informacją że pracodawca zrywa umowe stażową bo ja do pracy nie chodzę (jak? skoro mam L4!).
I umowa niby ma być zerwana z koncem grudnia, czyli będąc na L4, czy pracodawca może to zrobić gdy pracownik jest chory?

Pan z PUP mówił że umowa będzie zerwana z dniem dzisiejszym (do dziś mam L4 i myślę czy muszę jeszcze iść po kolejne czy już to olać.)
Czy UP wie, że przebywasz na L4?
Bothi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-14, 12:12   #5
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

PUP nie wie, że jesteś na L4? Nie dostarczyłaś im go??
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-14, 13:54   #6
Fleur_D
Zakorzenienie
 
Avatar Fleur_D
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 4 266
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
PUP nie wie, że jesteś na L4? Nie dostarczyłaś im go??
No właśnie, jak to wygląda? Zwolnienie należy dostarczyć do UP. Zrobiłaś to?

Poza tym Twój staż wygląda nieco dziwnie. Nocki? Tak nie można, chyba że coś się ostatnio zmieniło.
Fleur_D jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-14, 14:09   #7
Selfish Girl
Life is a drink ...
 
Avatar Selfish Girl
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: Ontario
Wiadomości: 10 220
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

U mnie w PUPie były dwa rodzaje staży : te dofinansowane z Urzędu Pracy i te dofinansowane z Unii (czy jakoś to się nazywało). Za te co są dofinansowane z Unii to chyba jest więcej pieniędzy o ile się orientuje.

W momencie kiedy miałaś staż i umowa trwała to mogłaś iść do Urzędu i nakablowac, że pracodawca każe Ci przychodzić na zmianę nocną, L4 powinnaś też zanieść do PUP... Na umowie chyba jest pieczątka pracownika który jest wyznaczony do kontroli w tym przypadku.
Selfish Girl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-01-14, 14:57   #8
cochonnetta
Wtajemniczenie
 
Avatar cochonnetta
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 2 167
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

Można pracować na nocki, jeżeli są ku temu powodu, więc praca w barze pewnie się do tego kwalifikuje. Mój tż składa teraz wniosek o staż i są podpunkty czy praca będzie się odbywała w niedzielę i święta lub w porze nocnej (jeżeli tak należy uzasadnić).

Moim zdaniem pracodawca postępuje niezgodnie z prawem, ale rzeczywiście musisz zanieść do UP L4, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś i mieć nadzieję, że nie jest za późno.
cochonnetta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-14, 20:54   #9
Renatka_2108
Zakorzenienie
 
Avatar Renatka_2108
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Tu i tam ;)
Wiadomości: 7 463
GG do Renatka_2108
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

Cytat:
Napisane przez Bothi Pokaż wiadomość
Będąc na stażu z UP nie można pracować na nocki.



Wynagrodzenie za staż jest dla każdego jednakowe, z góry ustalone i jest wypłacane przez UP na Twoje konto.



Czy UP wie, że przebywasz na L4?
Oczywiście że wszystkie L4 zanosiłam do UP. PUP wie o tym doskonale i co mi dolega.

Że na nocki wiem że nie można pracować. Ale juz na to się zgodziłam wiec pal licho.. Kilka list dostarczylam juz do PUP gdzie wypisane bylo od 8-16 co bylo oczywiscie nie prawdą, ale udowodnić chyba nie ma jak.
Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
PUP nie wie, że jesteś na L4? Nie dostarczyłaś im go??
Jak wyżej. L4 mam od listopada i nie ciągłe a co chwilę przedłużane więc na bieżąco dostarczam do PUP zwolnienia.

Cytat:
Napisane przez Selfish Girl Pokaż wiadomość
U mnie w PUPie były dwa rodzaje staży : te dofinansowane z Urzędu Pracy i te dofinansowane z Unii (czy jakoś to się nazywało). Za te co są dofinansowane z Unii to chyba jest więcej pieniędzy o ile się orientuje.

W momencie kiedy miałaś staż i umowa trwała to mogłaś iść do Urzędu i nakablowac, że pracodawca każe Ci przychodzić na zmianę nocną, L4 powinnaś też zanieść do PUP... Na umowie chyba jest pieczątka pracownika który jest wyznaczony do kontroli w tym przypadku.
Tak, byly dwa rodzaje staży, i własnie ten z UP jest płatny ok 850 zł a ten drugi 960 czy coś ok tego za tą samą liczbe godzin.

Szefowa to załatwiała więc gdyby bylo tyle to wporządku, ale nie dość że musialam być nocą, czyli brak napiwków też plus mniej na godzinę...
Tu jeszcze kontuzja i mnie wyrzucają, chociaz nawet mi to na rękę.
__________________
Renatka_2108 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-14, 21:06   #10
Selfish Girl
Life is a drink ...
 
Avatar Selfish Girl
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: Ontario
Wiadomości: 10 220
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

Cytat:
Napisane przez Renatka_2108 Pokaż wiadomość
[...]
Że na nocki wiem że nie można pracować. Ale juz na to się zgodziłam wiec pal licho.. Kilka list dostarczylam juz do PUP gdzie wypisane bylo od 8-16 co bylo oczywiscie nie prawdą, ale udowodnić chyba nie ma jak.
[...]
W takim wypadku pracodawca się wyprze bo na liście jesteś podpisna w tych godzinach aż dziwne, że urzędnikowi nigdy nie zachciało się sprawdzić pracodawcy i przyjść do miejsca pracy. Moja znajoma jak miała staż to do pracodawcy urzędnik w trakcie trwania stażu chyba z 4 razy przyjechał sprawdzić czy stażysta jest na swoim miejscu pracy...
Selfish Girl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-14, 21:07   #11
Synthesthesia
o¤°`°¤o,¸¸¸,o¤°`°
 
Avatar Synthesthesia
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: ...middle of nowhere...
Wiadomości: 5 109
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

Cytat:
Napisane przez Selfish Girl Pokaż wiadomość
U mnie w PUPie były dwa rodzaje staży : te dofinansowane z Urzędu Pracy i te dofinansowane z Unii (czy jakoś to się nazywało). Za te co są dofinansowane z Unii to chyba jest więcej pieniędzy o ile się orientuje.
dokładnie. U mnie osoby miały "przydzielony" staż z Unii niby w drodze losowania.
__________________


Synthesthesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-01-15, 13:18   #12
ula2689
Wtajemniczenie
 
Avatar ula2689
 
Zarejestrowany: 2011-10
Lokalizacja: podlaskie
Wiadomości: 2 406
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

Hm ja jak miałam L4 to dostarczałam pracodawcy a nie UP.
Wydaje mi się tak jak dziewczyny piszą że na L4 nie może Cię zwolnić.
Staż można rozwiązać na 2 sposoby
1.Za porozumieniem stron
2.Dyscyplinarnie.Więc gdybyś nie dostarczyła zwolnienia to mogłaby Cię zwolnić za niechodzenie do pracy po prostu ale przecież dostarczyłaś

A byłaś w UP rozmawiałaś z kimś??Jak nie będą chcieli Ci pomóc to popros o rozmowę bezpośrednio z kierownikiem UP
ula2689 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-16, 19:18   #13
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

Cytat:
Będąc na stażu z UP nie można pracować na nocki.
Można, ale tylko w konkretnych branżach np. hotelarstwo czy gastronomia i mając oczywiście zgodę Starosta.

Cytat:
Wynagrodzenie za staż jest dla każdego jednakowe, z góry ustalone i jest wypłacane przez UP na Twoje konto
Mylisz się, bo są różne źródła finansowanie stażu.
Staże z EFS są nieopodatkowane, wtedy brutto=netto, zaś od stażu finansowanego z PUP odtrącany jest podatek, więc różnica jest.

Poza tym wypowiedzenie umowy stażowej z powodu długotrwałej nieobecności stażysty spowodowanej chorobą i przebywaniem na zwolnieniu lekarskim można rozwiązać na wniosek pracodawcy lub PUP, zgodnie z§ 9. 2c Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20.08.2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych:
Cytat:
§ 9. 1. Starosta na wniosek bezrobotnego odbywającego staż lub z urzędu może rozwiązać z organizatorem umowę o odbycie stażu w przypadku nierealizowania przez organizatora programu stażu lub niedotrzymywania warunków jego odbywania, po wysłuchaniu organizatora stażu.
2. Starosta na wniosek organizatora lub z urzędu, po zasięgnięciu opinii organizatora i wysłuchaniu bezrobotnego, może pozbawić bezrobotnego możliwości kontynuowania stażu w przypadku:
1) nieusprawiedliwionej nieobecności podczas więcej niż jednego dnia stażu;
2) naruszenia podstawowych obowiązków określonych w regulaminie pracy, w szczególności stawienia się do odbycia stażu w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych lub spożywania w miejscu pracy alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych;
3) usprawiedliwionej nieobecności uniemożliwiającej zrealizowanie programu stażu.
http://www.przepisy.gofin.pl/przepis...ej-z-dnia.html
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-17, 15:24   #14
Dagusia18
Raczkowanie
 
Avatar Dagusia18
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 366
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

Pracodawca nie może Cie zwolnić, jeśli jesteś na L4. To jest możliwe jedynie w przypadku gdy okres przebywania na L4 wynosi połowę lub więcej niż połowę całego okresu zatrudnienia, jednak nie mniej niż 6 miesięcy.
Podejdź do PUP i pokaż im odpowiedni punkt w Kodeksie Pracy (umowa o staż podlega pod ten kodeks). Jeżeli będą się wykręcać, to zapytaj się, czy na prawdę chcą postępować niezgodnie z Polskim Prawem ?
Dagusia18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-17, 18:59   #15
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

Cytat:
Napisane przez Dagusia18 Pokaż wiadomość
Pracodawca nie może Cie zwolnić, jeśli jesteś na L4. To jest możliwe jedynie w przypadku gdy okres przebywania na L4 wynosi połowę lub więcej niż połowę całego okresu zatrudnienia, jednak nie mniej niż 6 miesięcy.
Podejdź do PUP i pokaż im odpowiedni punkt w Kodeksie Pracy (umowa o staż podlega pod ten kodeks). Jeżeli będą się wykręcać, to zapytaj się, czy na prawdę chcą postępować niezgodnie z Polskim Prawem ?
Tak w gwoli ścisłości zgodnie z Kodeksem Pracy na który się powołujesz powinnaś wiedzieć, że stażysta z PUP nie zawiera żadnej umowy z pracodawcą o pracą, a świadczony przez niego staż nie jest stosunkiem pracy...

__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-20, 11:51   #16
marian_p
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 2
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

Cytat:
Napisane przez cochonnetta Pokaż wiadomość
Można pracować na nocki, jeżeli są ku temu powodu, więc praca w barze pewnie się do tego kwalifikuje. Mój tż składa teraz wniosek o staż i są podpunkty czy praca będzie się odbywała w niedzielę i święta lub w porze nocnej (jeżeli tak należy uzasadnić).

Moim zdaniem pracodawca postępuje niezgodnie z prawem, ale rzeczywiście musisz zanieść do UP L4, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś i mieć nadzieję, że nie jest za późno.
Na umowie powinno byc wszystko napisane, raczej wiem ze na stazu nie mozna pracowac dluzej niz 8 godzin , nie mozna pracowac na zmiany soboty, niedziele, swieta, musza byc wolne i nalezy sie okreslona liczba dni wolnych , o dni wolne lub dzien wolny powinnio sie napisac podanie wczesniejsze. chyba ze moze teraz zmienilo sie cos
marian_p jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-20, 18:35   #17
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Zerwanie umowy stażu przez pracodawcę.

Cytat:
Napisane przez marian_p Pokaż wiadomość
Na umowie powinno byc wszystko napisane, raczej wiem ze na stazu nie mozna pracowac dluzej niz 8 godzin , nie mozna pracowac na zmiany soboty, niedziele, swieta, musza byc wolne i nalezy sie okreslona liczba dni wolnych , o dni wolne lub dzien wolny powinnio sie napisac podanie wczesniejsze. chyba ze moze teraz zmienilo sie cos
Powinno, z tym, że stażysta takowej umowy nie posiada, więc jeżeli ma opiekun stażu lub osoba, której podlega taką umowę mu pokaże, oczywiście między PUP, to wtedy zobaczy.
A w kwestii pracy w weekendy pisałam o tym kilka postów wyżej.
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-20 19:35:33


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:29.