Wasi znajomi czytaja? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-01-08, 00:05   #1
MirellamKoko
Rozeznanie
 
Avatar MirellamKoko
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Cały swiat:)
Wiadomości: 888

Wasi znajomi czytaja?


Jak jest z Waszymi znajomymi? Myslicie ze czytanie ksiazek zanika? Tak sie nad tym zastanawiam.
MirellamKoko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-08, 01:37   #2
Candy_lips
Zakorzenienie
 
Avatar Candy_lips
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 9 017
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Moja przyjaciółka czyta i to dużo. Wchłania chyba nawet z 5 książek w tygodniu, choć u niej to też zależy od różnych czynników. Ja mniej, jakoś zazwyczaj 2-3 książki na miesiąc. Bardzo lubię czytać, ale Internet jakoś też zabiera czas i tak wychodzi (mimo że teoretycznie mam całe dnie, bo studiuję zaocznie, jeszcze nie pracuję). Mój chłopak nie czyta raczej, bo nie przepada za tym. Inne koleżanki- czasem czytają, lecz nie tak wiele, studiują dziennie i brak czasu.

Zazwyczaj to jest chyba tak, że albo ktoś czyta dużo albo w sumie wcale. I faktycznie statystycznie wychodzi, że niewielu ludzi czyta. No wiadomo, szkoda, bo jest tyle wartych tego dzieł, które często spodobałyby się pewnie nawet tym, którzy nie są wielkimi amatorami czytelnictwa. W sumie każdy w książkach może znaleźć coś dla siebie. I fajne jest np czytanie w tramwaju, jeżeli ktoś np w domu nie ma zbyt wiele czasu. To może też zrelaksować .

Edytowane przez Candy_lips
Czas edycji: 2012-01-08 o 01:43
Candy_lips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-08, 14:39   #3
_Matilde_
Biała Dama
 
Avatar _Matilde_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 6 434
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Moi znajomi w zasadzie czytają, ale dużo mniej ode mnie. Jedną współlokatorkę miałam świetną z którą polecałyśmy sobie i wymieniałyśmy się książkami bo miałyśmy bardzo podobny gust. Poza tym to bardziej ja pożyczam i polecam znajomym książki, no, może jeszcze jeden przyjaciel czasami mi coś fajnego podsunie. Ogólnie ludzie z tego co zaobserwowałam czytają bardzo różnie - albo wcale, albo czasami jak ich naleci, a u niektórych nie ma tak żeby nie czytali niczego - kończą jedną książkę, zaczynają drugą. Ja chyba z tej ostatniej grupy, ciągle coś czytam, chyba że mi się już naprawdę wszystko wali na głowę i nie mam czasu żeby się podrapać
__________________
Weź głęboki wdech
Życie wokół ciebie słodkie jest jak bananowy dżem


Webook
Filmweb
Last.fm
_Matilde_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-08, 15:15   #4
MirellamKoko
Rozeznanie
 
Avatar MirellamKoko
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Cały swiat:)
Wiadomości: 888
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

to chyba tylko moi nie czytają...
MirellamKoko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-08, 16:28   #5
LaBamBam
Raczkowanie
 
Avatar LaBamBam
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 311
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

W moim otoczeniu ja czytam najwięcej. Zaraz za mną jest mama, siostra, tato, wciągnęłam też przyszłą teściową, ciocię i szwagierkę. W pracy ludzie czytają, ale jakoś niechętnie o tym rozmawiają - panuje moda na tekst "nie mam czasu na czytanie". Na studiach to samo. Właściwie jedyną osobą, która mnie rozumie, jest moja siostra i z nią wymieniamy się lekturami.

Na pocieszenie dodam, że ludzie często nie czytają, bo nie wiedzą, co warto przeczytać. Ja podsunęłam pomału kilka ciekawych pozycji (np. biografię Danuty Wałęsy) i teraz ciągle ktoś zagaduje mnie o coś fajnego do czytania.
LaBamBam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-08, 17:14   #6
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Cytat:
Napisane przez MirellamKoko Pokaż wiadomość
Jak jest z Waszymi znajomymi? Myslicie ze czytanie ksiazek zanika? Tak sie nad tym zastanawiam.
Cytat:
Napisane przez Candy_lips Pokaż wiadomość
Zazwyczaj to jest chyba tak, że albo ktoś czyta dużo albo w sumie wcale. I faktycznie statystycznie wychodzi, że niewielu ludzi czyta. No wiadomo, szkoda, bo jest tyle wartych tego dzieł, które często spodobałyby się pewnie nawet tym, którzy nie są wielkimi amatorami czytelnictwa. W sumie każdy w książkach może znaleźć coś dla siebie. I fajne jest np czytanie w tramwaju, jeżeli ktoś np w domu nie ma zbyt wiele czasu. To może też zrelaksować .
Cytat:
Napisane przez MirellamKoko Pokaż wiadomość
to chyba tylko moi nie czytają...

Hm, z danych wynika, ze:
1) Wiekszosc ludzi nie czyta.
2) Wiekszosc tych co czytaja, czytaja tylko kilka ksiazek.
3) Odsetek ludzi czytajacych duzo jest w Polsce kilkuprocentowy.
4) Nie czyta spory odsetek ludzi wyksztalconych/uczacych sie - to jeden z powodow przez ktory dla mnie posiadanie dyplomu w dzisiejszych czasach to niespecjalnie osiagniecie.

Do poczytania ponizej:

Cytat:
Raport o nieczytajacych wykształconych Polakach

Kraj Koziołka Matołka

Polacy przestali czytać. Jedna trzecia uczących się i studiujących nie miała w ciągu roku kontaktu z żadną książką. Tak wynika z najnowszych badań Biblioteki Narodowej.




Syreny alarmowe zawyły dwa lata temu. Przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową badania czytelnictwa w 2008 r. ujawniły gwałtowne załamanie czytelniczych zainteresowań Polaków: aż 62 proc. ankietowanych przyznało, że nie miało w ciągu roku kontaktu z książką, co oznaczało spadek o 12 punktów w ciągu dwóch lat. Szokujący wynik podawali w wątpliwość analitycy polskiego rynku wydawniczego, który akurat zaczynał rozkwitać, jeśli mierzyć liczbą wydanych tytułów. „Spadek czytelnictwa zanotowany przez Bibliotekę Narodową jest po prostu niemożliwy. Taki spadek musiałby spowodować dramatyczny kryzys na rynku wydawniczym, którego nie obserwujemy” – komentował wówczas Łukasz Gołębiewski, analityk rynku.
Minęły dwa lata i już wiadomo, że pomyłki nie było. – Wynik jest nieco lepszy: brak kontaktu z książką w ciągu ostatnich 12 miesięcy deklaruje 56 proc. Polaków powyżej 15 roku życia – informuje Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Dodaje jednak szybko, że trochę zmieniło się pytanie: kontakt z książką oznaczał w najnowszym badaniu przeczytanie lub przeglądanie jakiejkolwiek książki, także albumu, poradnika, encyklopedii, słownika, e-booka. Jednocześnie dwukrotnie zwiększono liczebność próbki badanych osób, by uniknąć zarzutów o niereprezentatywność.
Ankieterzy zapytali także o inne formy czytelnictwa. Okazało się, że w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie tylko 53 proc. badanych przeczytało tekst dłuższy niż trzy strony maszynopisu (czyli mógł to być artykuł prasowy, tekst w portalu internetowym, krótkie opowiadanie). Na pytanie o czytanie prasy 35 proc. oznajmiło, że nie brudziło sobie rąk gazetami w minionym roku, 41 proc. czyniło to sporadycznie, regularnie czytało prasę 24 proc. Po pierwszym uderzeniu dyrektor Makowski zabiera w podróż w głąb statystyk: – Słabe czytelnictwo w wymiarze ogólnym to jeszcze pół biedy. Najbardziej zdumiewa, że brak kontaktu z książką deklaruje 25 proc. legitymujących się wyższym wykształceniem, a 20 proc. z nich przyznaje, że w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie nie przeczytało tekstu dłuższego niż trzy strony! I jak sobie poradzić z wynikiem mówiącym, że jedna trzecia osób uczących się i studiujących nie dotknęła w ciągu roku książki?
Suche liczby ponurej statystyki w codziennym życiu oznaczają, że istnieją uczniowie, którzy nie czytają nawet streszczeń lektur szkolnych, księgarze, którzy nie zapoznają się z katalogami wydawniczymi, lekarze, którzy nie mają potrzeby zdobycia dodatkowej wiedzy, prawnicy niezainteresowani nowymi ustawami czy rozporządzeniami. – Można radzić sobie w szkole i na uczelni, można funkcjonować w zawodzie, także zakładającym wyższe wykształcenie, będąc pozbawionym tego, co angielszczyzna określa mianem „literacy” – tłumaczy wyniki badań Roman Chymkowski, kierownik Pracowni Czytelnictwa w Bibliotece Narodowej. Trzeba powiedzieć wprost: wpadliśmy w ręce analfabetów z wyboru. Nie czyta 36 proc. osób na stanowiskach kierowniczych, 44 proc. przedsiębiorców i połowa pracowników administracji i usług.
Problem dotyczy nie tylko czytelnictwa na poziomie minimalnym, drastycznie także zmalał odsetek czytelników intensywnych: tylko 12 proc. Polaków pochłania więcej niż 7 książek rocznie, jeszcze w 2004 r. wskaźnik ten osiągał 24 proc. Ekstremistów czytających więcej niż 24 książki mamy 5 proc.

(...)
Pogrubienia moje, calosc na:
http://www.polityka.pl/kultura/aktua...-polakach.read
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-08, 17:28   #7
shimmmy
Zadomowienie
 
Avatar shimmmy
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 452
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

na złość wszystkim nieczytającym http://lubimyczytac.pl/

polecam serwis coś jak filmweb

moi znajomi średnio na jeża czytają. Ja od małego uwielbiałam czytać i często zmuszałam mamę żeby mi do snu czytała jak już byłam przemęczona tato mój też wielki czytelnik, sądzę, że po nim ta pasja. No i mam to szczęście, że mój chłopak także czyta
shimmmy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-01-08, 18:03   #8
kluska0
Zadomowienie
 
Avatar kluska0
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 1 109
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Moi tak średnio, ja czytam najwięcej z mojego najbliższego grona. Mam jedną znajomą na uczelni, która ma bardzo podobny do mnie gust i dużo czyta i wymieniamy się zawsze sugestiami książek. A tak to średnio w sumie, jedna moja koleżanka twierdzi że jej ulubionym autorem jest Dostojewski bo jej się spodobała "Zbrodnia i Kara" w liceum... Nie no w sumie to nie mogę powiedzieć że nic nie czytają, ale ja to czytam tak ksiażkę na miesiąc, a innym starcza raz na pół roku.
__________________

kluska0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-08, 18:05   #9
puszka_pandory
Rozeznanie
 
Avatar puszka_pandory
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: znikąd
Wiadomości: 889
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Obecnie znam jedną osobę, która sporo czyta. Wcześniej miałam jeszcze jedną taką koleżankę. I tyle. Reszta czyta raczej przypadkowo, albo wcale.
__________________
.

"Tych, co upadną, (...) inni rozrywają na strzępy" /V.Woolf/
--------------------------------------------------------------------------------------------------

„Ludzie mówią, że życie to jest to, ale ja wolę sobie poczytać” /M.T.C./
<3 LC
puszka_pandory jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-08, 18:28   #10
Anunnaki
Raczkowanie
 
Avatar Anunnaki
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 221
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Od czasu do czasu coś tam przeczytają.
Ja natomiast lubię czytać i czytam dużo,mam to od zawsze
Anunnaki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-08, 18:30   #11
kluska0
Zadomowienie
 
Avatar kluska0
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 1 109
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Cytat:
Napisane przez shimmmy Pokaż wiadomość
na złość wszystkim nieczytającym http://lubimyczytac.pl/

polecam serwis coś jak filmweb

moi znajomi średnio na jeża czytają. Ja od małego uwielbiałam czytać i często zmuszałam mamę żeby mi do snu czytała jak już byłam przemęczona tato mój też wielki czytelnik, sądzę, że po nim ta pasja. No i mam to szczęście, że mój chłopak także czyta
super link, od razu założyłam konto, dzięki
__________________

kluska0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-01-08, 19:56   #12
_Matilde_
Biała Dama
 
Avatar _Matilde_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 6 434
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Cytat:
Napisane przez kluska0 Pokaż wiadomość
Moi tak średnio, ja czytam najwięcej z mojego najbliższego grona. Mam jedną znajomą na uczelni, która ma bardzo podobny do mnie gust i dużo czyta i wymieniamy się zawsze sugestiami książek. A tak to średnio w sumie, jedna moja koleżanka twierdzi że jej ulubionym autorem jest Dostojewski bo jej się spodobała "Zbrodnia i Kara" w liceum... Nie no w sumie to nie mogę powiedzieć że nic nie czytają, ale ja to czytam tak ksiażkę na miesiąc, a innym starcza raz na pół roku.
Niespecjalnie rozumiem - coś w tym złego?
__________________
Weź głęboki wdech
Życie wokół ciebie słodkie jest jak bananowy dżem


Webook
Filmweb
Last.fm
_Matilde_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-08, 20:07   #13
kluska0
Zadomowienie
 
Avatar kluska0
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 1 109
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Nie no, nie złego, ale przeczytała tylko tę jedyną książkę tego autora, więc raczej powinna mówić, że jej ulubiona książka to "Zbrodnia i kara", bo więcej twórczości tego autora nie zna. Ja w sumie czytałam jego jeszcze tylko "Idiotę", ale jak znam tą koleżankę to "Idiota" by się jej nie spodobał i już by Dostojewski jej ulubionym autorem nie był, więc nie wiem jakże po jednej książce można już kogoś uważać, za ulubionego pisarza ever, no dla mnie to na wyrost jest po prostu.
__________________

kluska0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-08, 20:21   #14
_Matilde_
Biała Dama
 
Avatar _Matilde_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 6 434
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Cytat:
Napisane przez kluska0 Pokaż wiadomość
Nie no, nie złego, ale przeczytała tylko tę jedyną książkę tego autora, więc raczej powinna mówić, że jej ulubiona książka to "Zbrodnia i kara", bo więcej twórczości tego autora nie zna. Ja w sumie czytałam jego jeszcze tylko "Idiotę", ale jak znam tą koleżankę to "Idiota" by się jej nie spodobał i już by Dostojewski jej ulubionym autorem nie był, więc nie wiem jakże po jednej książce można już kogoś uważać, za ulubionego pisarza ever, no dla mnie to na wyrost jest po prostu.
Ciebie na wyrost bo masz pewnie większe wymagania że tak powiem. Ale zawsze to lepiej jak dziewczyna wie że ktuś jej się tam podoba. To zawsze coś. I tak dobrze że przeczytała w liceum, bo ja się przyznam że dużo później
__________________
Weź głęboki wdech
Życie wokół ciebie słodkie jest jak bananowy dżem


Webook
Filmweb
Last.fm
_Matilde_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-08, 20:25   #15
kluska0
Zadomowienie
 
Avatar kluska0
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 1 109
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Cytat:
Napisane przez _Matilde_ Pokaż wiadomość
Ciebie na wyrost bo masz pewnie większe wymagania że tak powiem. Ale zawsze to lepiej jak dziewczyna wie że ktuś jej się tam podoba. To zawsze coś. I tak dobrze że przeczytała w liceum, bo ja się przyznam że dużo później
No niby tak, może faktycznie troche przesadzam.
__________________

kluska0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-08, 22:32   #16
czekoladka79
Zadomowienie
 
Avatar czekoladka79
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 388
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Moi znajomi i koledzy z pracy - w większości ludzie z dyplomami wyższych uczelni nie czytają w ogóle albo czytają sporadycznie .....
Tym bardziej mnie to przeraża, że osoby te mają już małe dzieci i przekazują im ten nawyk nieczytania

Znam również domy w których nie znajdziemy ani jednej książki .... nawet kucharskiej ....
czekoladka79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-09, 03:19   #17
parva
Rozeznanie
 
Avatar parva
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Śląsk?!
Wiadomości: 774
GG do parva
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Ekstremistów czytających więcej niż 24 książki mamy 5 proc.
Jestem ekstremistką xD

W moim otoczeniu jest całkiem sporo osób czytających tak do 7 książek rocznie (mam na myśli samą beletrystykę), ale ekstremistów jest bardzo niewielu
Gdyby wliczyć do tego książki związane ze studiami/zawodem, to większość moich znajomych czyta sporo
__________________
"Szczęśliwy, czyje myśli zdolne są do lotów,
Kto z chyżością skowronka wznosi się nad chmury,
Na życie spoglądając z wysoka i który
Rozumie mowę kwiatów i niemych przedmiotów!"

Charles Baudelaire
LC
parva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-09, 08:41   #18
Fallen2000
Raczkowanie
 
Avatar Fallen2000
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Mauritius
Wiadomości: 473
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Cóż, ja się często czuję jak jakiś odmieniec jak wyciągam książkę albo jak ktos sie dowiaduje,że ja czytam to od razu " to ty wogóle masz czas czytać? chce ci się? ". Ano mam czas, wolę poczytać niż pooglądać film ( ale TV i seriale tez ogladam, jestem tylko człowiekiem ). Moi znajomi w ogóle nie czytają. Studiuję dość fajny kierunek, ludzie są naprawdę inteligentni, a książek nawet nie dotykają. Ja czytam rocznie spokojnie 40-50 książek a ludzie się męczą czytając jedną. Nie rozumiem

Sama zaczęłam czytać hurtowo w wieku 11 lat podkradając mamie książki raczej nienadające się dla dzieci np. Stephena Kinga ( którego teraz darzę miłością bezwarunkową ale mniejsza o to ).
Dla mnie to dziwne,że spotykałam zawsze ludzi nieczytających. Nawet tzw. kujony nie tknęły ani jednej książki...

Edytowane przez Fallen2000
Czas edycji: 2012-01-09 o 08:44
Fallen2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-09, 10:55   #19
Muertil
Raczkowanie
 
Avatar Muertil
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: Gród cara ;)
Wiadomości: 443
GG do Muertil
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Bardzo niewielu moich znajomych czyta dla przyjemności, prawie nikt. to ja bronię honoru czytelnictwa jestem po prostu uzależniona, ale rzadko kiedy mam okazję z kimś o tym pogadać
Muertil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-01-09, 12:41   #20
Ata77
Zakorzenienie
 
Avatar Ata77
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: "zawsze tam gdzie Ty" ;)
Wiadomości: 8 836
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Cytat:
Napisane przez shimmmy Pokaż wiadomość
na złość wszystkim nieczytającym http://lubimyczytac.pl/
a dlaczego na złość?????

na "lubimy" też jestem zalogowana i gorąco polecam

a w temacie- moi znajomi różnie: część czyta, część nie
__________________
www.pustamiska.pl POMÓŻMY ZWIERZAKOM -KLIKAJMY....



Ata77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-09, 12:56   #21
magnolia79
Irenosława Pierwsza
 
Avatar magnolia79
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 62 254
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

U mnie podobnie, część czyta dużo, więcej osób nie czyta w ogóle, a są i tacy, którzy w życiu nie przeczytali ani jednej książki... możliwe? aż się wierzyć nie chce

---------- Dopisano o 13:56 ---------- Poprzedni post napisano o 13:54 ----------

Cytat:
Napisane przez Fallen2000 Pokaż wiadomość
Sama zaczęłam czytać hurtowo w wieku 11 lat podkradając mamie książki raczej nienadające się dla dzieci np. Stephena Kinga ( którego teraz darzę miłością bezwarunkową ale mniejsza o to ).
dobrze żeśmy się wychowały ja jako dorastająca nastolatka, zaczęłam czytać Grahama Mastertona
__________________
/Jestem pianą, która opływa i zapełnia bielą najdalsze krawędzie skał; jestem także dziewczyną, tutaj, w tym pokoju./
Fale - Virginia Woolf

magnolia79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-09, 13:17   #22
wesna
Wtajemniczenie
 
Avatar wesna
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 482
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Ze względu na swoje zboczenie zawodowe (pracuję w księgarni), często zaglądam znajomym na półki z książkami i wiem, że większość czyta. Nie jakoś zdumiewająco dużo, ale JEDNAK czyta.

Mam takie niecne podejrzenie, że ludzie nie czytają, bo nikt im do końca nie pokazał jakie piękne może być czytanie. W dzieciństwie zmuszano ich do czytania lektur, więc wciąż mają w głowie traumę, że czytanie to smutny obowiązek. Wielokrotnie udawało mi się przekonywać ludzi do czytania proponując im jakąś książkę, która ich wciągnęła, od której nie mogli się oderwać.

Kilka miesięcy temu, podszedł do mnie w księgarni pan ze stwierdzeniem,że od 20 lat nie miał w ręce książki, ale jak dopadł pierwszy tom sagi G.R.R. Martina "Gra o Tron" to przez 2 tygodnie urlopu czytał bez przerwy i skończył już całą sagę.
wesna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-09, 13:47   #23
kitkulka
Zakorzenienie
 
Avatar kitkulka
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 18 974
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Mam kilka koleżanek, które czytają sporo książek i lubią czytać, ale znam też takie, które od czasu ukończenia liceum i braku konieczności czytania lektur, nie miały w ręku książki
kitkulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-09, 15:25   #24
Anuschka
Wtajemniczenie
 
Avatar Anuschka
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 2 904
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Cytat:
Napisane przez parva Pokaż wiadomość
Jestem ekstremistką xD

W moim otoczeniu jest całkiem sporo osób czytających tak do 7 książek rocznie (mam na myśli samą beletrystykę), ale ekstremistów jest bardzo niewielu
O ile mi z ekstremizmem wszelkiej maści zupełnie nie po drodze, to taką jego odmianę z całego serca popieram.

Co do tytułowego pytania, to przyznam, że ze znajomymi różnie bywa ;-)), natomiast moi przyjaciele czytają, jak najbardziej - chyba po prostu mam szczęście do ludzi
Co nie zmienia faktu, że en bloc, faktycznie ludzie czytają coraz mniej. I jeśli badacze tego dowiedli, to można chyba uogólnić nieco ;-))
Coś mi się jednak wydaje, że to nie tylko polska "przypadłość", ale to już jest temat na oddzielną dyskusję.

Zgadzam się z opinią Marii Czubaszek, jaką wyraziła w swojej książkowej rozmowie z Arturem Andrusem, a mianowicie, że obecnie więcej ludzi pisze, niż czyta. Coś w tym jest. Blogosfera w Polsce kwitnie (rozmaitym kwieciem ;-))), a i tzw. osoby publiczne mają coraz częściej coś światu do przekazania. I dobrze, imho.

Jak zachęcić ludzi do czytania? Nie wiem, ale ostatnio spodobała mi się inicjatywa, zdaje się, że śląskich kolei - ruchome biblioteki w pociągach. Mam nadzieję, że pomysł przetrwa i zostanie "podłapany" przez innych.

Edytowane przez Anuschka
Czas edycji: 2012-01-09 o 15:53 Powód: literówka
Anuschka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-09, 15:49   #25
shimmmy
Zadomowienie
 
Avatar shimmmy
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 452
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Cytat:
Napisane przez Ata77 Pokaż wiadomość
a dlaczego na złość?????

na "lubimy" też jestem zalogowana i gorąco polecam

a w temacie- moi znajomi różnie: część czyta, część nie
na złość, ponieważ wszyscy "nieczytający" uważają książki za przeżytek. Taki serwis to dla mnie manifestacja , że kultura czytania jeszcze nie zginęła
shimmmy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-09, 18:01   #26
MirellamKoko
Rozeznanie
 
Avatar MirellamKoko
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Cały swiat:)
Wiadomości: 888
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

ja tez mam konto na lubimy czytac. Moj nick to : DzikieWęże. Fajna strona bo mozna sobie swoja biblioteczke uformowac.

A co do tematu. Jak teraz sie zastanowie wsrod wszystkich ludzi, ktorych znam... abolutnie wszystkich. Czyta tylko moja mama.
Ani sasiad
ani znajomi
ani nikt inny z rodziny
MirellamKoko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-09, 18:02   #27
Lolaa87
Zadomowienie
 
Avatar Lolaa87
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 868
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Wśród moich znajomych większość osób nie czyta. Niektórzy dziwią się, że czytam bo wg nich to strata czasu
__________________
Lolaa87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-09, 18:19   #28
shimmmy
Zadomowienie
 
Avatar shimmmy
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 452
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Cytat:
Napisane przez MirellamKoko Pokaż wiadomość
ja tez mam konto na lubimy czytac. Moj nick to : DzikieWęże. Fajna strona bo mozna sobie swoja biblioteczke uformowac.

A co do tematu. Jak teraz sie zastanowie wsrod wszystkich ludzi, ktorych znam... abolutnie wszystkich. Czyta tylko moja mama.
Ani sasiad
ani znajomi
ani nikt inny z rodziny
a to w takim razie wysyłam zaproszenie, może znajdę u Ciebie ciekawe książki
shimmmy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-09, 18:50   #29
Fallen2000
Raczkowanie
 
Avatar Fallen2000
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Mauritius
Wiadomości: 473
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

Również wysłałam zaproszenie
Fallen2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-09, 19:03   #30
201607291951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 3 200
Dot.: Wasi znajomi czytaja?

a tu rożnie bywa jedni czytają drudzy w ogóle
z tymi co czytają i tak pogadać o książkach nie mogę bo czytają często bestselery , które ja omijam z daleka, np. zmierz .
Albo marne poradniki jak wychować męża , dlaczego m. kochają zołzy itp
201607291951 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:53.