2+ kilkoro - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-01-25, 14:58   #1
żurawinka
Zakorzenienie
 
Avatar żurawinka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: kraina uśmiechu i dobrego humoru :-D
Wiadomości: 9 033
Smile

2+ kilkoro


Zastanawiałam się ostatnio jak to jest mieć więcej niż jedno dziecko, dwa, trzy, cztery . Kuzynka spodziewa się kolejnego dziecka, wiem że juz jest im ciężko i jakoś tak trudno mi to sobie wyobrazić bo niewielu na to stać.
Chciałam spytac mamy wielodzietne jak daja radę z kilkoma dziećmi, jak godzą "obowiązki " domowe, jak też mamy które mają jedyneczkę jak widzą rodziny wielodzietne. Czy to jest az tak rzadkie zjawisko we współczesnym świecie. Co myślicie ? Odważyłybyście się mieć więcej niż dwójkę?
Zapraszam do dyskusji
żurawinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 15:11   #2
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: 2+ kilkoro

Nie, bo mnie zwyczajnie na to nie stać. I nie chodzi o wypasione wakacje, extra auto i tak dalej. Ja 3 dzieci bym ani nie nakarmiła, ani nie ubrała. Po prostu.

Ale tak, chcę drugiego dziecka To tak na styk będzie, ale sama jestem jedynaczką - kijowo.

W otoczeniu mam kilka rodzin wielodzietnych i jedna - dramat, dziewczynki fajne, chłopcy mają mamunię w rzyci na czele z ojcem a finansowo mogiła
druga rodzina - nie potrafię rozgryźć
trzecia - sami chłopcy, fajna rodzina, trzyma się razem (3 jest)
kolejna - samotna matka z kochankiem i 3 synów, starszy kawał chachara (14 lat), dwójka wczesnoszkolna na razie ok, finansowo dramat


Ogólnie jest różnie. To, co podałam, to ludzie zarówno z podstawowym, jak średnim i wyższym wykształceniem, nie ma reguły. Bardzo wiele robi różnica wieku między rodzeństwem, bo w pracy mam też tak, że jedno 15, drugie 9 a trzecie rok. I tu na pewno wychowawczo trudno jest bardzo.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 15:34   #3
ilonkaczapela
Zakorzenienie
 
Avatar ilonkaczapela
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 4 910
Dot.: 2+ kilkoro

Ja bym chciała trójeczkę Myślę, że finansowo damy radę, ale to się będzie jeszcze okazywało w trakcie, na razie czekamy na pierwsze.

Znam sporo rodzin z większą niż dwoje dzieciarnią, ale to raczej dzieci w moim mniej więcej wieku Rodziców z większą ilością dzieci, w czasach dzisiejszych nie znam. Ale ja ogólnie nie znam rodzin z dziećmi praktycznie żadnych

Ja jakoś nie chcę dwójki- sama nie jestem pewna dlaczego. Będzie albo jedno albo trójka
ilonkaczapela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 17:16   #4
żurawinka
Zakorzenienie
 
Avatar żurawinka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: kraina uśmiechu i dobrego humoru :-D
Wiadomości: 9 033
Dot.: 2+ kilkoro

W sumie pomijając swoich rodziców, dziadków i wszystkich z rodzin wielodzietnych w moim wieku ( były inne czasy ) to znam jedną trzy rodziny 2+3 ( ok, trzecie dopiero sie urodzi, normalna rodzina, stać ich, świadomy wybór), druga ( 2+4) ledwo wiążą koniec z końcem, pożyczają ciągle, dzieciaki jednak zadbane, dobrze wychowane ale matka właściwie sama całe dnie "zajechana" brzydko mówiąc przez zmęczenie, trzecia rodzina (1+3) samotna matka, przygodne romanse z czego owocem każdego dziecko, niestety margines społeczny, zaniedbane dzieciaki strasznie.
Sama tak jak szajabaja chciałabym dwójeczkę zobaczymy jak wyjdzie

Ciągle zastanawiam się na ile duzo ciężej jest z dwójką w porównaniu z jedynką.
żurawinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 17:16   #5
stokrotka_to_ja
Zakorzenienie
 
Avatar stokrotka_to_ja
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 11 425
GG do stokrotka_to_ja
Dot.: 2+ kilkoro

Narazie mamy jedno dziecko,planujemy dwójkę gdybysmy mieli mozliwosci finansowe,myslelibysmy o 3-4...ale jest jak jest.
Znam kilak rodzin wielodzietnych ,parę to margnies,kilka zupełnie zwyczajne rodziny. Moja pediatra ma pięcioro dzieci ,świadomie i w sposob planowany,fajna ,zgrana rodzinka
__________________
...i jest

Dziecko grzeczne/niegrzeczne to stan umysłu matki a nie dziecka.


POMOC dla dzieci z Tanzanii https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=675684

Edytowane przez stokrotka_to_ja
Czas edycji: 2012-01-25 o 17:17
stokrotka_to_ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 17:27   #6
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: 2+ kilkoro

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;31840604]starszy kawał chachara[/QUOTE]
Co to znaczy? Pierwszy raz się z takim słowem spotykam

Moja siostra cioteczna ma czwórkę dzieci. Finansowo tragedia, oboje z mężem ciągną po kilka etatów, żeby coś zarobić, więc dzieci siedzą praktycznie same (na najstarszą córkę spadł obowiązek opieki nad młodszymi), nie mają bliskiej więzi z rodzicami, ogólnie masakra.
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 17:37   #7
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: 2+ kilkoro

Wielodzietna (dla mnie od 4 wzwyż) rodziny są fajne, ale do tego trzeba miec odpowiednie warunki finansowe, żeby dzieciom zapewnić życie, a nie wegetację. Bardzo mi się takie rodziny podobają, ja jestem z tych, które uważają, że jedynak jednak dużo w życiu traci...ale ta ciąża tak daje mi popalić, ze nie wiem, czy się na następne dziecko zdecyduję. Jak ktoś dobrze przechodzi ciąże, ma warunki finansowe, lokalowe i chce mieć więcej dzieci, to czemu nie?

Rodzeństwo to wspaniały kapitał w dalszym życiu.

---------- Dopisano o 18:37 ---------- Poprzedni post napisano o 18:34 ----------

Cytat:
Napisane przez ilonkaczapela Pokaż wiadomość
Ja jakoś nie chcę dwójki- sama nie jestem pewna dlaczego. Będzie albo jedno albo trójka
To już lepiej 4, bo podobno ten środkowy zwykle najbardziej pokrzywdzony
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-01-25, 18:14   #8
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: 2+ kilkoro

Invisible, proszę

http://www.sjp.pl/chachar

raczej w znaczeniu śląskim - kawał łobuza.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 19:09   #9
***luna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 8 190
Dot.: 2+ kilkoro

Chciałabym chociaż 3
Co będzie zobaczymy. Na razie jest dwójka. Różnie się układa. Nie byłoby większego problemu, gdyby nie fakt, że pracuję to studiuję dziennie.
Między dziećmi jest róznica 4 lat. Jeszcze są w miarę zgodni. Czasami wymagają uwagi w jednym momencie: jedno musi poczekać.
Przypuszczam, ze większa ilość dzieci wiąże się głównie z koniecznością lepszego gospodarowania czasem i większymi nakładami finansowymi.
Niestety stereotyp panujący w społeczeństwie jest taki, że rodzina wielodzietna jest rodziną biedną, zwykle patologiczną i z marginesu.

Z chęcią poczytam wypowiedzi rodziców większej gromadki.
__________________
Blogi są dwa
blogowo: poradnik emigranta nowy post:
14/10/2012 Obyście tego postu nie potrzebowali
blogowo:
aktywnie
nowy post 12/09/2012 Veni Vidi Vici
***luna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 20:21   #10
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: 2+ kilkoro

Luno, bo niestety w PL tak jest. Zdecydowana większość rodzin wielodzietnych to patologia, ludzie, którzy "zrobili sobie" gromadkę dzieci bezmyślnie, bo przecież - państwo da.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 20:24   #11
***luna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 8 190
Dot.: 2+ kilkoro

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;31848654]Luno, bo niestety w PL tak jest. Zdecydowana większość rodzin wielodzietnych to patologia, ludzie, którzy "zrobili sobie" gromadkę dzieci bezmyślnie, bo przecież - państwo da.[/QUOTE]

włąściwie to nie wiem czy większość. Nawet nei wiem czy ktoś w jakikolwiek sposób to analizował. Od czasu do czasu pojawia się w polskiej prasie czy telewizji temat wielodzietnosci (niekoniecznie w kontekście religii) i pokazywane sa przykłady rodzin wielodzietnych nie będących żadną patologią.

Miałam kilkoro znajomych z większych rodzin, m.in z rodziny gdzie była 7 rodzeństwa i tam patologii nie było
__________________
Blogi są dwa
blogowo: poradnik emigranta nowy post:
14/10/2012 Obyście tego postu nie potrzebowali
blogowo:
aktywnie
nowy post 12/09/2012 Veni Vidi Vici
***luna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-01-25, 20:28   #12
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: 2+ kilkoro

Luna, no ja badań nie robiłam - polegam na własnych obserwacjach. Może też widzę inaczej, bo pracując w szkole po prostu mam jakiś tam wgląd w te rodziny. A wcześniej w specjalnej to już w ogóle dramat był, tam całe klany chodziły, na każdym poziomie nauczania niemalże dziecko z jednych rodziców.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 21:29   #13
ania p
Zakorzenienie
 
Avatar ania p
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 6 451
Dot.: 2+ kilkoro

Znam kilka rodzin gdzie jest 4 dzieciaków i nie patologia U mojego Tzta w pracy jest kilka takich rodzin miło się na nich patrzy .

No i nie szukając daleko mój TZ ma dwójkę dzieci z poprzedniego związku już dorosłych synów i ze mną ma dwójkę .
Także nie raz zdaża nam się chwilowo model 2+4
Powiem wam jedno , nie pytajcie ile wtedy idzie żarcia na śniadanie czy obiad
Ja osobiście mam dwoje i więcej bym nie chciała jakoś finansowo bym podołała ale psychicznie chyba nie bardzo
U mojej córci w przedszkolu były dziewczynki bliźniaczki .
A miało być 2+2 . mają syna 6 lat , chcieli drugie wyszły bliźniaczki mają teraz 3 , po czym zaliczyli wpadkę ( chyba bym się zaszyła już po tych bliźniakach ) i mają jeszcze małego synka ma nie cały rok . także nie zna się dnia ani godziny i można stać się rodziną wielodzietną . ale tam jest ok finansowo , auto musiało zostać na vana wymienione i pomagają bardzo rodzice . dziewczynki mając 2 lata z hakiem poszły prywatnie do przedszkola
__________________
*Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
ania p jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 22:12   #14
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: 2+ kilkoro

mój tż pochodzi z wielodzietnej rodziny,
i szczerze mówiąc strasznie przykro mi się robi jak czytam, że wielodzietna rodzina to patologia

ja sama ma trójkę rodzeństwa, i bardzo daleko nam do patologi
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-26, 09:07   #15
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: 2+ kilkoro

Cytat:
Napisane przez iizabelaa Pokaż wiadomość
mój tż pochodzi z wielodzietnej rodziny,
i szczerze mówiąc strasznie przykro mi się robi jak czytam, że wielodzietna rodzina to patologia

ja sama ma trójkę rodzeństwa, i bardzo daleko nam do patologi
Ale nikt nie napisał, że rodzina wielodzietna to zawsze patologia!
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-26, 10:07   #16
Groszek bez Marchewki
Raczkowanie
 
Avatar Groszek bez Marchewki
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Skandynawia
Wiadomości: 360
Dot.: 2+ kilkoro

Po stronie TŻta jest taka rodzinka, 4 dzieci i piąte planowane w drodze. I to planowane z uporem, udało im się po paru nieudanych próbach, do tego oboje są po 40 więc wiąże się to z troche większym ryzykiem. Widać, że wielodzietność to ich sposób na życie i to lubią . Finansowo jest trochę inaczej, to szwedzka rodzinka i mogą się cieszyć dobrą polityką prorodzinną w kraju, np. każde dziecko dostaje dodatek do bodajże 16 roku życia, w przypadku wiekszej ilości dzieci mają chyba zwiekszone kwoty i genaeralnie państwo pomaga na tyle, że nikt z głodu nie umrze

Ja sobie i tak nie wyobrażam życia w takiej rodzinie, bo zwyczajnie cenię sobie ciszę i spokój harmider to nie dla mnie.
Groszek bez Marchewki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-26, 11:56   #17
la'Mbria
Zakorzenienie
 
Avatar la'Mbria
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Shmalzberg
Wiadomości: 7 002
Dot.: 2+ kilkoro

ja na razie mam jedno, sama jestem prawie-jedynaczką tzn. przez 14 lat byłam jedynaczką, potem mama wymyśliła zakładanie nowej rodziny i mam dwójkę braci.
Różnica wieku, według mnie koszmarna- 14 i 17 lat różnicy to za dużo.
Praktycznie mogę powiedzieć, że raczej jestem taką "ciocią" niż siostrą.
Ja nigdy nie odczułam, że mam braci, na początku- były "bobasy" w domu, potem ja wyjechałam na studia i kontakty miałam sporadyczne, jedyny plus tych "bobasów"jest taki, że jak zaszłam w ciążę, to już miałam obcykane zmienianie pieluch, kąpanie itp

Chciałabym mieć 3 dzieci. Myślę, że 3 lub 4 to max.
Przy czym u mnie jest jeszcze kwestia porodu- chyba przy CC można mieć max 3...tak mi sie o uszy obiło.
Obecnie finansowo moglibyśmy sobie pozwolić max na 2 dzieci i to też tak na styk- znaczy nic by nie brakowało, ale na 3 by nie starczyło.
także czas pokarze....niestety w moim otoczeniu panuje model 2+1 gdy ktoś ma 2 dzieci to już jest "lekko dziwny", a większa liczba, to już w ogóle "na pewno margines i patologia"- takie dziwne podejście
__________________
jedyne miejsce gdzie sukces jest wcześniej niż wysiłek, to słownik

jak chłopu zależy, to żeby skały srały, a mury pękały, to znajdzie czas i sposób, żeby się z Tobą skontaktować...
la'Mbria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-26, 12:23   #18
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: 2+ kilkoro

Ja bym chciała mieć 2 lub 3 dzieci. Zarówno mąż jak i ja wychowaliśmy się w rodzinach 2+3, z tym, że inna różnica wieku, u tż-ta jest stosunkowo niewielka, u mnie jest między mną a starszym bratem 5, a mną i młodszym 10 lat różnicy. Jednak ja ze swoim rodzeństwem dogaduję się lepiej niż tż ze swoim, ale to raczej wynika z tego, że u nich to "każdy sobie", a u mnie jednak wszyscy się jakoś tak razem trzymają.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-26, 12:33   #19
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: 2+ kilkoro

Ja osobiście nie planuję kolejnych dzieci, chyba że za 10 lat mi się odwidzi, tylko czy wtedy zdecyduję się na dziecko przed 40stk
I mam taki dylemat z tym, bo ja mam siostry, które kocham, i życia sobie bez nich nie wyobrażam, są dla mnie najlepszymi przyjaciółkami, zawsze mam w nich oparcie.
Tymczasem moja córka nie będzie mieć siostry
I tak myślę czy nie powinnam się dla niej poświęcić.
Z drugiej strony przez to jak żyjemy z siostrami wiem, że sama nigdy nie będzie, bo ma kuzynostwo, z którym się widuje codziennie.


Ogólnie rodziny wielodzietne widzę tak samo jak inne,
po porstu ktoś ma taką potrzebę posiadania wiekszej ilosci potomostwa i fajnie,
fajnie wg mnie przede wszystkim dla tych dzieci


Ostatnio na ulicy widziałam kobietę z 4 dzieci, dziewczynek, nie wiem czy to były jej dzieci, ale w rożnym wieku,
i mnie rozczulił taki widok.
__________________

Edytowane przez iizabelaa
Czas edycji: 2012-01-26 o 12:36
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-01-26, 16:27   #20
Meier Link
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 323
Dot.: 2+ kilkoro

Rodziny wielodzietne to dla mnie więcej niż 3 dzieci, mam dużo znajomych z takich rodzin i w większości mam o nich jak najbardziej pozytywne zdanie. Kiedy byłam dzieckiem, chodziłam do kolegów-braci mieszkających po sąsiedzku i koleżanki z klasy (byli najmłodszymi dziećmi). Podobała mi się atmosfera w ich domach, jak starsze dzieci opiekowały się młodszymi a jednocześnie młodsze były bardziej samodzielne i mniej wychuchane niż inne dzieci z podwórka. Podobało mi się, że w ich domach zawsze coś się działo, miło było ich odwiedzać. Na pewno miało znaczenie, że pomiędzy najmłodszymi dziećmi a resztą była duża różnica wieku. W liceum miałam koleżankę, która miała 3 rodzeństwa i mam podobne odczucia. Znam też parę, oboje pochodzą z dużych rodzin, mają 2 małych dzieci i deklarują, że chcą co najmniej 4. Sama chciałam mieć 3-4, ale po urodzeniu pierwszego nie wiem, czy podołam. Już teraz ciągle brakuje mi czasu, musiałabym chyba zrezygnować z marzeń o pracy, a ciężko byłoby z jedną pensją. Mam też bliską koleżankę jedynaczkę. Ona nigdy nie chciała mieć rodzeństwa i nie ubolewa nad tym, że jest sama. Moi sąsiedzi, ludzie około pięćdziesiątki, mają jedno dziecko i uważają, że więcej niż 2 dzieci to patologia.
Meier Link jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-26, 17:45   #21
tootsie
Zakorzenienie
 
Avatar tootsie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 4 604
Dot.: 2+ kilkoro

Patrząc na moje pokolenie, nie znam żadnej rodziny wielodzietnej (3 i więcej dzieci), o której nie można powiedzieć, że nie zahacza w jakimś stopniu o patologię

Moi rodzice, teściowie pochodzą z rodzin wielodzietnych, sama również mam 2 rodzeństwa. Ale to zupełnie inna bajka, inne czasy.

Przy obecnej pomocy państwa, zarobkach i cenach mało kogo stać na 3 czy więcej dzieci, a nasze państwo nie robi nic, żeby to zmienić

Samą miłością dzieci się nie wykarmi i nie wykształci niestety.

Wystarczy przejść się biedniejszymi dzielnicami, aby zauważyć, że bieda rodzi biedę.
Znajoma pracuje w szkole więc wiem co nieco na temat wielodzietności.
Przykro słucha się jej opowieści.
__________________


tootsie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-26, 19:48   #22
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: 2+ kilkoro

Cytat:
Napisane przez iizabelaa Pokaż wiadomość
mój tż pochodzi z wielodzietnej rodziny,
i szczerze mówiąc strasznie przykro mi się robi jak czytam, że wielodzietna rodzina to patologia

ja sama ma trójkę rodzeństwa, i bardzo daleko nam do patologi
Ale tu nie padło stwierdzenie: rodzina wielodzietna to patologia.

Ja napisałam: większość rodzin wielodzietnych w PL to patologia. Bo tak jest, jeśli się nie ma na co dzień styczności z mopsem, szkołą czy przychodnią (czy inną instytucją związaną z rodziną) to najczęściej nie ma się o tym pojęcia. Nie widzi się tego, bo na ulicy zobaczy się 1-2 takie rodziny i tyle. A jak ja w pracy mam dzieciaki z całego miasta, to mam szerszy ogląd po prostu.

Oczywiście - są rodziny wielodzietne całkowicie normalne, niepatologiczne, to chyba jasne. Ale jest ich mniej.

Nawiasem mówiąc, mój mąż też ma 3 rodzeństwa on najstarszy, rok młodsza siostra, 2 lata młodszy brat i 4 lata młodsza siostra.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-26, 22:47   #23
myszenka87
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 566
Dot.: 2+ kilkoro

Znam 2 rodziny naprawdę wielodzietne.1 to 2+7 druga 2 +16(?chyba,bo sama się pogubiłam) i tak obydwie to patologia.Ale to takie skrajne przypadki.
Siostra męża ma 4 dzieci,daje radę finansowo,psychicznie też choć sama mówi-nie jest łatwo.Rodzin typu 2+3 czy 2+4 znam wiele i większość z nich z patologią nie ma nic wspólnego.
Ja mam tylko brata,sama na razie nie mam dzieci,ale planuję góra 2,chcę,żeby moim dzieciom niczego nie brakowało.
myszenka87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-27, 10:28   #24
201611241302
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 3 242
Dot.: 2+ kilkoro

Wg mnie nic, ani dobra materialne, ani dużo kuzynów, nie wypełni tej luki jaką tworzy brak rodzeństwa.

Edytowane przez 201611241302
Czas edycji: 2012-04-11 o 17:54
201611241302 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-27, 12:13   #25
żurawinka
Zakorzenienie
 
Avatar żurawinka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: kraina uśmiechu i dobrego humoru :-D
Wiadomości: 9 033
Dot.: 2+ kilkoro

dzasminka a czemu tak piszesz? z Własnego doświadczenia?
żurawinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-27, 15:35   #26
mamz
Zadomowienie
 
Avatar mamz
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 1 251
Dot.: 2+ kilkoro

Ja zawsze chciałam mieć trójkę dzieci, finansowo na taki przybytek moglibyśmy sobie jeszcze pozwolić, ale problem tkwi niestety gdzie indziej, mianowicie w metryce Póki co mamy dwójkę, a na trzecie ja już za stara jestem, zwłaszcza, że musiała bym odczekać kilka lat do tego trzeciego, bo dwójeczka była rok po roku.
Osobiście znam dwie rodziny wielodzietne z 3 i 4 dzieci, i w żadnym wypadku nie są to rodziny patologiczne.
mamz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-27, 19:00   #27
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: 2+ kilkoro

Mamz, ale to są TYLKO dwie rodziny. Ja też 2 niepatologiczne znam

Inna rzecz, że jeśli już wielodzietna rodzina patologiczna, to jakoś zawsze jest to nacisk na wielo rekord - 11 dzieci. Albo 4 dzieci, każde z innego ojca.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-27, 19:22   #28
201611241302
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 3 242
Dot.: 2+ kilkoro

Cytat:
Napisane przez żurawinka Pokaż wiadomość
dzasminka a czemu tak piszesz? z Własnego doświadczenia?
Tak

Więc (jeśli się da, bo różnie bywa) albo dwoje albo wcale.
Nie zafunduję świadomie dziecku jedynactwa.
201611241302 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-27, 21:02   #29
MoniaK
Zakorzenienie
 
Avatar MoniaK
 
Zarejestrowany: 2002-12
Wiadomości: 12 990
Dot.: 2+ kilkoro

Cytat:
Napisane przez dzasminka Pokaż wiadomość
Tak

Więc (jeśli się da, bo różnie bywa) albo dwoje albo wcale.
Nie zafunduję świadomie dziecku jedynactwa.
ale co takiego strasznego jest w tym jedynactwie? Nie wiem, mam siostrę i może patrzę z innego punktu widzenia ale piszesz tak jakby to była jakaś najgorsza kara w życiu
Ja akurat zastanawiam się, czy podołam psychicznie wychowaniu więcej niż jednego dziecka. Z jednej strony chciałabym mieć dwójkę, a z drugiej mam obawy czy sobie poradzimy.
MoniaK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-27, 21:11   #30
***luna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 8 190
Dot.: 2+ kilkoro

Cytat:
Napisane przez MoniaK Pokaż wiadomość
ale co takiego strasznego jest w tym jedynactwie? Nie wiem, mam siostrę i może patrzę z innego punktu widzenia ale piszesz tak jakby to była jakaś najgorsza kara w życiu
Ja akurat zastanawiam się, czy podołam psychicznie wychowaniu więcej niż jednego dziecka. Z jednej strony chciałabym mieć dwójkę, a z drugiej mam obawy czy sobie poradzimy.
Tak z ciekawości pytam, bo nie rozumiem tego obciążenia psychicznego w wychowaniu dziecka. Co masz na myśli?
__________________
Blogi są dwa
blogowo: poradnik emigranta nowy post:
14/10/2012 Obyście tego postu nie potrzebowali
blogowo:
aktywnie
nowy post 12/09/2012 Veni Vidi Vici
***luna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:12.