Prawa i przywileje w ciąży ! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem > Poczekalnia - będę mamą

Notka

Poczekalnia - będę mamą Forum dla przyszłych rodziców. Poczekalnia - będę mamą to miejsce, w którym podzielisz się tematami związanymi z oczekiwaniem na potomstwo.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-01-23, 08:37   #1
mil3nkaa
Raczkowanie
 
Avatar mil3nkaa
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 91
GG do mil3nkaa
Question

Prawa i przywileje w ciąży !


Witajcie !

Zakładam ten wątek ponieważ chciałabym poznać wszelkie prawa i przywileje podczas ciąży co najważniejsze żeby były aktualne po jakichkolwiek zmianach.

Zacznę od pierwszego...
Czy mają prawo odesłać do innego szpitala ?
Macie dziewczyny jakieś doświadczenia związane z takim postępowaniem?
Dręczy mnie to pytanie bo ostatnio rozmawiałam na ten temat z koleżanką i stwierdziła, że nie mogą odesłać, i że chyba jest na to jakiś przepis hmm...?



mil3nkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 08:41   #2
czubasek20
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 5 328
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Wydaje mi się że mogą odesłać ale wtedy ten szpital który Cię odsyła musi zapewnić Ci '' miejsce '' i transport do innego szpitala. I jeżeli szpital chcę Cie odesłać to proś o zaświadczenie o tym fakcie, często wolą przyjąć niż wydawać takie zaświadczenie. No i w sytuacji kiedy widać już główkę to raczej nie będą odsyłać cięzarnej do innej placówki.
__________________
H
W
R


Nie ma stópki zbył małej, by nie mogła pozostawić śladu. Z

Edytowane przez czubasek20
Czas edycji: 2012-01-23 o 08:43
czubasek20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 08:55   #3
_agata
Zakorzenienie
 
Avatar _agata
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Wiadomości: 4 039
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

1) Podstawowe prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w czasie ciąży, porodu i połogu (Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, oraz ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 20 grudnia 2004 r.w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom innym niż ubezpieczeni.
Oznacza to, że pracownicy placówek medycznych nie mają żadnego prawa żądać dokumentów potwierdzających prawo do bezpłatnego leczenia.


2) Tutaj skarbnica wiedzy: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 23 września 2010 r.w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem: http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?ma=016069
Warto zapoznać się z załącznikiem: http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_str...k_24092010.pdf


3) Tutaj co nieco na temat zasiłków https://wizaz.pl/forum/showpost.php?...postcount=4635
__________________
Deklinacja
  • celownik (komu? czemu?) -> kobietOM i mężczyznOM
  • narzędnik ((z) kim? (z) czym?) -> (z) kobietĄ i (z) mężczyznĄ

o

Edytowane przez _agata
Czas edycji: 2012-01-23 o 12:15
_agata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 09:08   #4
mil3nkaa
Raczkowanie
 
Avatar mil3nkaa
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 91
GG do mil3nkaa
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez _agata Pokaż wiadomość
1) Podstawowe prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w czasie ciąży, porodu i połogu (ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 20 grudnia 2004 r.w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom innym niż ubezpieczeni.
Oznacza to, że pracownicy placówek medycznych nie mają żadnego prawa żądać dokumentów potwierdzających prawo do bezpłatnego leczenia.


Czyli oznacza to, że nawet jeśli kobieta nie jest nigdzie ubezpieczona to poród też ma bezpłatny tak?

Edytowane przez mil3nkaa
Czas edycji: 2012-01-23 o 09:09
mil3nkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 09:24   #5
_agata
Zakorzenienie
 
Avatar _agata
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Wiadomości: 4 039
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez mil3nkaa Pokaż wiadomość
Czyli oznacza to, że nawet jeśli kobieta nie jest nigdzie ubezpieczona to poród też ma bezpłatny tak?
Oczywiście.
__________________
Deklinacja
  • celownik (komu? czemu?) -> kobietOM i mężczyznOM
  • narzędnik ((z) kim? (z) czym?) -> (z) kobietĄ i (z) mężczyznĄ

o
_agata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 09:34   #6
asia665
Wtajemniczenie
 
Avatar asia665
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: **Marzenia**
Wiadomości: 2 996
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Czyli idąc do lekarza pierwszego kontaktu wystarczy,że mam przy sobie karte ciąży ??
__________________
Mów mi : Asia


"...i jesteś już mym świadomym tak wolnym w niewoli."


Jestem mamą


asia665 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 09:40   #7
Niwek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: ze stąd
Wiadomości: 13
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Wydaje mi się, że tak ale tylko w pacówkach publicznych.

A ja mam inne pytanie: jestem bezrobotna od 2. lat i w ciąży od 6-ciu tygodni, właśnie dostałam wezwanie do UP w sprawie "podjęcia pracy". Przez te 2 lata szukałam pracy raczej bez pośrednictwa UP, ze skutkiem takim, że dalej nie pracuję .... Mimo to, Czy mogę odmówić?2 lata już nie pracuję, mój organizm odzwyczaił się od stresów zw. z pracą itp. spodziewam się , że praca jaką Urząd chce mi nakazać to będzie coś z typu "kasjer w Tesco".Nie umniejszam tu wartości takiej pracy, ale wiem że to bardzo ciężka, wyczerpująca i przede wszystkim stresująca praca. Czy ze względu na to, że jestem w ciąży mogę tej szanownej pani w okienku powiedzieć, że jeśli weźmie na siebie odpowiedzialność za to co będzie działo się od momentu podjęcia pracy z moją ciążą to podejmę? Chodzi o to , że chcę donosić ciążę, a jak wiadomo nie wolno się stresować i takie tam.

MOże wydać się to wam dość głupie z mojej strony, ale jednak tak jest. Uprzejmie proszę o odpowiedź, za którą z góry dziękuję.

Pozdrawiam
Niwek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-01-23, 09:48   #8
_agata
Zakorzenienie
 
Avatar _agata
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Wiadomości: 4 039
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Tak. Do każdego lekarza.
Tak samo w przypadku konieczności skorzystania z pomocy w szpitalu. Nikt nie ma prawa wymagać dokumentu ubezpieczenia. Karta ciąży wystarczy.
__________________
Deklinacja
  • celownik (komu? czemu?) -> kobietOM i mężczyznOM
  • narzędnik ((z) kim? (z) czym?) -> (z) kobietĄ i (z) mężczyznĄ

o
_agata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 09:54   #9
asia665
Wtajemniczenie
 
Avatar asia665
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: **Marzenia**
Wiadomości: 2 996
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

_Agata - dziękuję bardzo za cenną informacje . Obecnie mam zasiłek chorobowy, a w ZUS-ie powiedzieli mi,że jak lekarz będzie wymagał ubezpieczenia to muszę przyjechać do nich i oni wystawią mi dokument. Tylko, że do ZUS-u mam trochę kilometrów i musiałabym się pilnować by pobierać ten dokument co miesiąc(ponieważ nigdy nie wiadomo co się stanie ) . Jeszcze raz bardzo dziękuję
__________________
Mów mi : Asia


"...i jesteś już mym świadomym tak wolnym w niewoli."


Jestem mamą



Edytowane przez asia665
Czas edycji: 2012-01-23 o 09:55 Powód: poprawa literówki
asia665 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 10:13   #10
BebiBebi
Rozeznanie
 
Avatar BebiBebi
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Opole
Wiadomości: 654
GG do BebiBebi
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez _agata Pokaż wiadomość
1) Podstawowe prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w czasie ciąży, porodu i połogu (ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 20 grudnia 2004 r.w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom innym niż ubezpieczeni.
Oznacza to, że pracownicy placówek medycznych nie mają żadnego prawa żądać dokumentów potwierdzających prawo do bezpłatnego leczenia.

Z tym to nie jest tak do końca jak piszą, bo idąc do szpitala na wstępie na izbie przyjęć musisz pokazać dowód ubezpieczenia i dopiero Cię przyjmują na oddział, oczywiście jeśli nie masz przy sobie, to możesz donieść do 7 dni, ale dokument potwierdzający ubezpieczenie musisz ukazać.

Na początku stycznia byłam w szpitalu na patologii ciąży i z taką sytuacją się spotkałam.

Niby Państwo nas ubezpieczenia, a jednak dokumencik wymagany, może nie w każdym szpitalu, ale w mojej okolicy tak jest.

Pozdrawiam.
__________________




BebiBebi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 10:14   #11
mil3nkaa
Raczkowanie
 
Avatar mil3nkaa
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 91
GG do mil3nkaa
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez _agata Pokaż wiadomość
Tak. Do każdego lekarza.
Tak samo w przypadku konieczności skorzystania z pomocy w szpitalu. Nikt nie ma prawa wymagać dokumentu ubezpieczenia. Karta ciąży wystarczy.
Czyli do torby przygotowanej przez nas wcześniej z dokumentów potrzebna jest tylko i wyłącznie karta ciąży?
mil3nkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-01-23, 10:17   #12
BebiBebi
Rozeznanie
 
Avatar BebiBebi
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Opole
Wiadomości: 654
GG do BebiBebi
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez asia665 Pokaż wiadomość
_Agata - dziękuję bardzo za cenną informacje . Obecnie mam zasiłek chorobowy, a w ZUS-ie powiedzieli mi,że jak lekarz będzie wymagał ubezpieczenia to muszę przyjechać do nich i oni wystawią mi dokument. Tylko, że do ZUS-u mam trochę kilometrów i musiałabym się pilnować by pobierać ten dokument co miesiąc(ponieważ nigdy nie wiadomo co się stanie ) . Jeszcze raz bardzo dziękuję
Mnie ubezpiecza PUP, ja nie biorę kartek co miesiąc,bo nie ma sensu takie jeżdżenie. Zdażyło się niedawno, że wylądowałam w szpitalu, a dowodu ubezpieczenia nie posiadałam, dopiero jak wychodziłam ze szpitala udałam się do urzędu po druk i ukazałam przy wypisie. Jak pisałam wyżej masz na to czas.
__________________




BebiBebi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 10:18   #13
mil3nkaa
Raczkowanie
 
Avatar mil3nkaa
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 91
GG do mil3nkaa
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez BebiBebi Pokaż wiadomość

Niby Państwo nas ubezpieczenia, a jednak dokumencik wymagany, może nie w każdym szpitalu, ale w mojej okolicy tak jest.

Pozdrawiam.

No właśnie i to jest to co mnie najbardziej gryzie. Nie mam żadnego zaświadczenia ani książeczki ubezpieczeniowej.
Uczę się zaocznie i mam jedynie legitymacje szkolną czy to wystarczy?
mil3nkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 10:19   #14
BebiBebi
Rozeznanie
 
Avatar BebiBebi
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Opole
Wiadomości: 654
GG do BebiBebi
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez mil3nkaa Pokaż wiadomość
Czyli do torby przygotowanej przez nas wcześniej z dokumentów potrzebna jest tylko i wyłącznie karta ciąży?
Wyniki badań robionych podczas ciąży.

---------- Dopisano o 11:19 ---------- Poprzedni post napisano o 11:18 ----------

Cytat:
Napisane przez mil3nkaa Pokaż wiadomość
No właśnie i to jest to co mnie najbardziej gryzie. Nie mam żadnego zaświadczenia ani książeczki ubezpieczeniowej.
Uczę się zaocznie i mam jedynie legitymacje szkolną czy to
wystarczy?

Myślę, że taka legitymacja wystarczy, ale lepiej jakbyś pobrała ze szkoły zaświadczenie o tym, że się uczysz.
__________________




BebiBebi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 12:14   #15
_agata
Zakorzenienie
 
Avatar _agata
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Wiadomości: 4 039
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez _agata Pokaż wiadomość
Tak. Do każdego lekarza.
Tak samo w przypadku konieczności skorzystania z pomocy w szpitalu. Nikt nie ma prawa wymagać dokumentu ubezpieczenia. Karta ciąży wystarczy.
Oczywiście mowa o publicznej służbie zdrowia.


Cytat:
Napisane przez BebiBebi Pokaż wiadomość
Z tym to nie jest tak do końca jak piszą, bo idąc do szpitala na wstępie na izbie przyjęć musisz pokazać dowód ubezpieczenia i dopiero Cię przyjmują na oddział, oczywiście jeśli nie masz przy sobie, to możesz donieść do 7 dni, ale dokument potwierdzający ubezpieczenie musisz ukazać.

Na początku stycznia byłam w szpitalu na patologii ciąży i z taką sytuacją się spotkałam.

Niby Państwo nas ubezpieczenia, a jednak dokumencik wymagany, może nie w każdym szpitalu, ale w mojej okolicy tak jest.

Pozdrawiam.
Nic nie musisz pokazywać. Jako ciężarna jesteś zwolniona z obowiązku posiadania dowodu ubezpieczenia i nikt nie ma prawo go od Ciebie wymagać.
Kobieta w ciąży powinna okazać jedynie dokument potwierdzający ciążę, czyli kartę ciąży.

Oczywiście prawo prawem, a życie sobie. Jeśli dokument masz, to szybciej będzie go pokazać niż się dochodzić i pokazywać pracownikom paragrafy


Cytat:
Napisane przez mil3nkaa Pokaż wiadomość
Czyli do torby przygotowanej przez nas wcześniej z dokumentów potrzebna jest tylko i wyłącznie karta ciąży?
Na pewno nie musisz mieć przy sobie żadnego dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie. Jeśli go masz, to lepiej wziąć, ale i bez niego mają obowiązek Cię przyjąć.


Cytat:
Napisane przez mil3nkaa Pokaż wiadomość
No właśnie i to jest to co mnie najbardziej gryzie. Nie mam żadnego zaświadczenia ani książeczki ubezpieczeniowej.
Uczę się zaocznie i mam jedynie legitymacje szkolną czy to wystarczy?
Masz kartę ciąży? Jeśli tak, to powinno wystarczyć.

A jeśli odmawiają przyjęcia, to trzeba powiedzieć o ustawie, bo niestety nie wszyscy pracownicy służby zdrowia o niej wiedzą. Gdyby odmawiali przyjęcia to każdy ma prawo złożyć skargę i domagać się przyjęcia i skorzystania z opieki zdrowotnej. To jest nasze prawo.
__________________
Deklinacja
  • celownik (komu? czemu?) -> kobietOM i mężczyznOM
  • narzędnik ((z) kim? (z) czym?) -> (z) kobietĄ i (z) mężczyznĄ

o

Edytowane przez _agata
Czas edycji: 2012-01-23 o 12:20
_agata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 12:37   #16
mil3nkaa
Raczkowanie
 
Avatar mil3nkaa
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 91
GG do mil3nkaa
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez Niwek Pokaż wiadomość
Wydaje mi się, że tak ale tylko w pacówkach publicznych.

A ja mam inne pytanie: jestem bezrobotna od 2. lat i w ciąży od 6-ciu tygodni, właśnie dostałam wezwanie do UP w sprawie "podjęcia pracy". Przez te 2 lata szukałam pracy raczej bez pośrednictwa UP, ze skutkiem takim, że dalej nie pracuję .... Mimo to, Czy mogę odmówić?2 lata już nie pracuję, mój organizm odzwyczaił się od stresów zw. z pracą itp. spodziewam się , że praca jaką Urząd chce mi nakazać to będzie coś z typu "kasjer w Tesco".Nie umniejszam tu wartości takiej pracy, ale wiem że to bardzo ciężka, wyczerpująca i przede wszystkim stresująca praca. Czy ze względu na to, że jestem w ciąży mogę tej szanownej pani w okienku powiedzieć, że jeśli weźmie na siebie odpowiedzialność za to co będzie działo się od momentu podjęcia pracy z moją ciążą to podejmę? Chodzi o to , że chcę donosić ciążę, a jak wiadomo nie wolno się stresować i takie tam.

MOże wydać się to wam dość głupie z mojej strony, ale jednak tak jest. Uprzejmie proszę o odpowiedź, za którą z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Idz do UP i powiedz, że nie możesz podjąć pracy bo jesteś w ciąży. Najlepiej weź kartę ciąży żeby to potwierdzić jak by mieli jakieś halo .Przecież w ciąży i tak do pracy cię nie przyjmą.

---------- Dopisano o 13:37 ---------- Poprzedni post napisano o 13:29 ----------

Cytat:
Napisane przez _agata Pokaż wiadomość

Masz kartę ciąży? Jeśli tak, to powinno wystarczyć.

A jeśli odmawiają przyjęcia, to trzeba powiedzieć o ustawie, bo niestety nie wszyscy pracownicy służby zdrowia o niej wiedzą. Gdyby odmawiali przyjęcia to każdy ma prawo złożyć skargę i domagać się przyjęcia i skorzystania z opieki zdrowotnej. To jest nasze prawo.


Dzięki Agatka trochę mnie uspokoiłaś . Na ogół na język nie choruje ale też nie chciałabym się kłócić w takim dniu. Ale niestety nic oprócz legitymacji nie mam opcji mieć . Co jedynie jeszcze wezmę to zaświadczenie ze szkoły. Mam nadzieje, że wszystko pójdzie jak należy.
Najważniejsze że aktualne rozporządzenie mam w głowie . Więc nikt mi nic nie wmówi.
mil3nkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 12:45   #17
_agata
Zakorzenienie
 
Avatar _agata
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Wiadomości: 4 039
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Paskudne jest to, że tak trzeba dochodzić swoich praw. Ale skoro już trzeba, to warto wiedzieć czym się podeprzeć w dyskusji.
Może wydrukuj sobie tę ustawę (tekst ujednolicony): http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU20042102135 art. 2, ust. 1 pkt 3, i pokaż jeśli będzie taka konieczność.
__________________
Deklinacja
  • celownik (komu? czemu?) -> kobietOM i mężczyznOM
  • narzędnik ((z) kim? (z) czym?) -> (z) kobietĄ i (z) mężczyznĄ

o
_agata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 13:45   #18
vajolka
Rozeznanie
 
Avatar vajolka
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 787
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cześc,
a powiedzcie mi jak to jest ze szpitalem, w którym chciałabym rodzić.
Moge sobie pojechać do jakiegokolwiek? czy mogą mnie odesłac do tego, który jest w moim miescie?
vajolka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 14:07   #19
_agata
Zakorzenienie
 
Avatar _agata
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Wiadomości: 4 039
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez vajolka Pokaż wiadomość
Cześc,
a powiedzcie mi jak to jest ze szpitalem, w którym chciałabym rodzić.
Moge sobie pojechać do jakiegokolwiek? czy mogą mnie odesłac do tego, który jest w moim miescie?
Nie ma rejonizacji, więc możesz rodzić gdzie Ci się podoba.
__________________
Deklinacja
  • celownik (komu? czemu?) -> kobietOM i mężczyznOM
  • narzędnik ((z) kim? (z) czym?) -> (z) kobietĄ i (z) mężczyznĄ

o
_agata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-01-23, 14:12   #20
mil3nkaa
Raczkowanie
 
Avatar mil3nkaa
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 91
GG do mil3nkaa
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez vajolka Pokaż wiadomość
Cześc,
a powiedzcie mi jak to jest ze szpitalem, w którym chciałabym rodzić.
Moge sobie pojechać do jakiegokolwiek? czy mogą mnie odesłac do tego, który jest w moim miescie?

Właśnie już padłą odpowiedź na to pytanie
Wyciągnęłam to z załącznika


11. Realizacja praw pacjenta w przypadku sprawowania opieki nad kobietą w okresie ciąży,
porodu i połogu polega w szczególności na:
1) respektowaniu jej prawa do świadomego udziału w podejmowaniu decyzji związanych
z porodem, obejmujących zakres podejmowanych działań i stosowanych procedur
medycznych;
2) prawie wyboru miejsca porodu w warunkach szpitalnych lub poza szpitalnych,
w których czuje się bezpiecznie, i w których udzielane są świadczenia zdrowotne;

3) możliwości wyboru osoby sprawującej opiekę spośród osób uprawnionych do jej
sprawowania, z uwzględnieniem zasad organizacyjnych obowiązujących w miejscu
udzielania świadczenia, określonych w regulaminie porządkowym zakładu opieki
zdrowotnej.
__________________

25.04.2012 -
Nasze szczęście Oskar ;**



mil3nkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 14:30   #21
_agata
Zakorzenienie
 
Avatar _agata
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Wiadomości: 4 039
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

O właśnie, warto przeczytać przywołane ustawy i rozporządzenia
__________________
Deklinacja
  • celownik (komu? czemu?) -> kobietOM i mężczyznOM
  • narzędnik ((z) kim? (z) czym?) -> (z) kobietĄ i (z) mężczyznĄ

o
_agata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 15:44   #22
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez Niwek Pokaż wiadomość
Wydaje mi się, że tak ale tylko w pacówkach publicznych.

A ja mam inne pytanie: jestem bezrobotna od 2. lat i w ciąży od 6-ciu tygodni, właśnie dostałam wezwanie do UP w sprawie "podjęcia pracy". Przez te 2 lata szukałam pracy raczej bez pośrednictwa UP, ze skutkiem takim, że dalej nie pracuję .... Mimo to, Czy mogę odmówić?2 lata już nie pracuję, mój organizm odzwyczaił się od stresów zw. z pracą itp. spodziewam się , że praca jaką Urząd chce mi nakazać to będzie coś z typu "kasjer w Tesco".Nie umniejszam tu wartości takiej pracy, ale wiem że to bardzo ciężka, wyczerpująca i przede wszystkim stresująca praca. Czy ze względu na to, że jestem w ciąży mogę tej szanownej pani w okienku powiedzieć, że jeśli weźmie na siebie odpowiedzialność za to co będzie działo się od momentu podjęcia pracy z moją ciążą to podejmę? Chodzi o to , że chcę donosić ciążę, a jak wiadomo nie wolno się stresować i takie tam.

MOże wydać się to wam dość głupie z mojej strony, ale jednak tak jest. Uprzejmie proszę o odpowiedź, za którą z góry dziękuję.

Pozdrawiam
jesli nie ma przeciwwskazań do podjęcia pracy, czyli jakiegoś zagrożenia ciąży to masz obowiązek ofertę pracy przyjąć. O tym decyduje lekarz i on takowe zaświadczenia może Ci wystawić. To, że Ty masz problem z pójściem do pracy po takiej przerwie (co w zasadzie jest normalne), nie daje Ci podstawy do tego, żeby do pracy nie iść. I nie, nie możesz pani w okienku powiedzieć, że weźmie odpowiedzialność za Twoją ciążę, bo prawdę mówiąc nikogo tam Twoja ciąża nie obchodzi.
Moja rada jest taka - stawiasz się do UP, pokazujesz zaświadczenie o ciąży, fakt ciąży pani sobie odnotowywuje w Twoich aktach, zgadzasz się na podjęcie pracy i idziesz do pracodawcy na rozmowę.
A to, że jak zgłosisz się do pracodawcy i on zapewne nie zechce ciężarnej zatrudnić to już inna bajka.

Cytat:
Napisane przez BebiBebi Pokaż wiadomość

Niby Państwo nas ubezpieczenia, a jednak dokumencik wymagany, może nie w każdym szpitalu, ale w mojej okolicy tak jest.

niestety masz całkowitą rację - niby, niby a jednak świsteczkiem trzeba paniom w rejestracji zaświecić albo kłócić się z nimi niewiadomo ile i poruszyć niebo i ziemię, żeby do lekarza się zarejestrować

Cytat:
Napisane przez mil3nkaa Pokaż wiadomość
No właśnie i to jest to co mnie najbardziej gryzie. Nie mam żadnego zaświadczenia ani książeczki ubezpieczeniowej.
Uczę się zaocznie i mam jedynie legitymacje szkolną czy to wystarczy?

Czekaj, czekaj, powoli..
Jesteś w ciąży, więc przysługuje Ci od państwa ubezpieczenia na cały okres ciąży i 6 tygodni połogu.
A jeślibyś w ciąży nie była to legitymacja szkolna nie jest żadnym dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie. Jeśli się uczysz to możesz podlegać pod ubezpieczenie rodzica i wtedy targasz ze sobą ich legitymację ubezpieczeniową i świstek, że pod nich podlegasz (chociaż to nie zawsze jest konieczne)

Cytat:
Napisane przez BebiBebi Pokaż wiadomość
Myślę, że taka legitymacja wystarczy, ale lepiej jakbyś pobrała ze szkoły zaświadczenie o tym, że się uczysz.
Tak jak wyżej napisałam, nie jest to potwierdzeniem ubezpieczenia. Dowód ubezpiecznia to legitymacja ubezpieczeniowa albo RMUA



Cytat:
Napisane przez mil3nkaa Pokaż wiadomość
Idz do UP i powiedz, że nie możesz podjąć pracy bo jesteś w ciąży. Najlepiej weź kartę ciąży żeby to potwierdzić jak by mieli jakieś halo .Przecież w ciąży i tak do pracy cię nie przyjmą.

Nie może powiedzieć, że nie może podjąć pracy bo jest w ciąży - ciąża to nie choroba i pracować można, a nawet trzeba jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań.
Ale faktem jest to, że pracodawcy nie będą z otwarymi ramionami czekać na ciężarną pracownicę i zapewne taką odeślą z kwitkiem.
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 16:25   #23
mil3nkaa
Raczkowanie
 
Avatar mil3nkaa
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 91
GG do mil3nkaa
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez taka_sobie_jedna Pokaż wiadomość



Czekaj, czekaj, powoli..
Jesteś w ciąży, więc przysługuje Ci od państwa ubezpieczenia na cały okres ciąży i 6 tygodni połogu.
A jeślibyś w ciąży nie była to legitymacja szkolna nie jest żadnym dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie. Jeśli się uczysz to możesz podlegać pod ubezpieczenie rodzica i wtedy targasz ze sobą ich legitymację ubezpieczeniową i świstek, że pod nich podlegasz (chociaż to nie zawsze jest konieczne)

No właśnie przysługuje mi w okresie ciąży ubezpieczenie to już wiem.
Tyle, że jak widzę to i tak w niektórych szpitalach każą jednak tą książeczkę ubezpieczeniową pokazać...hmm?


A jeżeli chodzi o tą legitymacje szkolną to jak to zrobić jeżeli nawet żaden z rodziców nie pracuje na umowę ? A skoro się uczę to chyba należy mi się ubezpieczenie zdrowotne.
__________________

25.04.2012 -
Nasze szczęście Oskar ;**



mil3nkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 17:03   #24
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez mil3nkaa Pokaż wiadomość
No właśnie przysługuje mi w okresie ciąży ubezpieczenie to już wiem.
Tyle, że jak widzę to i tak w niektórych szpitalach każą jednak tą książeczkę ubezpieczeniową pokazać...hmm?


A jeżeli chodzi o tą legitymacje szkolną to jak to zrobić jeżeli nawet żaden z rodziców nie pracuje na umowę ? A skoro się uczę to chyba należy mi się ubezpieczenie zdrowotne.


Tak, praktycznie wszędzie jest tak napisane, ale trzeba umieć z paniami rozmawiać, walić paragrafami i dochodzić swoich praw. Kobiety, które mają dokumenty ubezpieczenia, nie kłócą się o to, bo im nie zależy na zasadach a na tym, żeby jak najszybciej do lekarza się dostać.


A co do drugiego: Jak są ubezpieczeni Twoi rodzice? Nie trzeba pracować na umowę, tylko trzeba składki odprowadzać.
To, że się uczysz nie oznacza, że jesteś ubezpieczona. To, że się uczysz oznacza, że możesz widnieć na ubezpieczeniu rodziców.
Ubezpieczenie państwowe jest do 18 roku życia, później jak się uczysz to jedziesz na legitymacji lub RMUA rodziców.
Ubezpieczeni są też studenci a wnioskuję, że studentką nie jesteś, bo napisałaś "legitymacja szkolna".





w każdym razie idziesz do przychodni, robisz scenę, udajesz wielki szok i oburzenie, bo jak to mogą Cię o ubezpieczenie pytać, skoro artykuł 2 punkt 3 ustawy o o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r mówi, że Państwo Ci opiekę medyczną gwarantuje bezpłatnie i Twój brzuch jest dowodem ubezpieczenia
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 17:03   #25
Norniczka
Rozeznanie
 
Avatar Norniczka
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 553
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Hej. Jestem właśnie w 16 tc, pracuję legalnie za granicą (w Irlandii), w maju chce wziąść już zasiłek macierzyński który będzie mi tam przysługiwał i przylecieć do Polski żeby tutaj urodzić (termin mam na lipiec). Zastanawiałam się właśnie jak rozwiązać kwestię ubezpiecznia, bo takowego w Polsce nie posiadam. Z tych dwóch rozporządzeń o których mowa wyżej wynika że poród powinnam mieć za darmo jako obywatelka Polski będąca w ciąży. No ale obawiam się czy jednak nie dostanę po fakcie jakieś rachunku do zapłacenia... Pójdę się popytac jeszcze do lokalnego oddziału NFZ w czwartek i powiem Wam jak to wygląda tak naprawdę w praktyce. Ciekawe czego się dowiem
__________________
14 kwiecień 2011
AMELIA
Norniczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 18:59   #26
Pandzia_2010
Wtajemniczenie
 
Avatar Pandzia_2010
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: D....
Wiadomości: 2 829
GG do Pandzia_2010
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez Niwek Pokaż wiadomość
Wydaje mi się, że tak ale tylko w pacówkach publicznych.

A ja mam inne pytanie: jestem bezrobotna od 2. lat i w ciąży od 6-ciu tygodni, właśnie dostałam wezwanie do UP w sprawie "podjęcia pracy". Przez te 2 lata szukałam pracy raczej bez pośrednictwa UP, ze skutkiem takim, że dalej nie pracuję .... Mimo to, Czy mogę odmówić?2 lata już nie pracuję, mój organizm odzwyczaił się od stresów zw. z pracą itp. spodziewam się , że praca jaką Urząd chce mi nakazać to będzie coś z typu "kasjer w Tesco".Nie umniejszam tu wartości takiej pracy, ale wiem że to bardzo ciężka, wyczerpująca i przede wszystkim stresująca praca. Czy ze względu na to, że jestem w ciąży mogę tej szanownej pani w okienku powiedzieć, że jeśli weźmie na siebie odpowiedzialność za to co będzie działo się od momentu podjęcia pracy z moją ciążą to podejmę? Chodzi o to , że chcę donosić ciążę, a jak wiadomo nie wolno się stresować i takie tam.

MOże wydać się to wam dość głupie z mojej strony, ale jednak tak jest. Uprzejmie proszę o odpowiedź, za którą z góry dziękuję.

Pozdrawiam
a ja bym poszła jeśli dostaniesz umowę na okres próbny 3miesiace dostaniesz później wszystkie świadczenia łącznie z zasiłkiem macierzyńskim
__________________
waga najwyzsza 130
waga najnizsza 79,9

105.....99.....95....89.. ...85.....79...75
Pandzia_2010 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 19:10   #27
izotropia
Rozeznanie
 
Avatar izotropia
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Częstochowa
Wiadomości: 726
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez taka_sobie_jedna Pokaż wiadomość
jesli nie ma przeciwwskazań do podjęcia pracy, czyli jakiegoś zagrożenia ciąży to masz obowiązek ofertę pracy przyjąć. O tym decyduje lekarz i on takowe zaświadczenia może Ci wystawić. To, że Ty masz problem z pójściem do pracy po takiej przerwie (co w zasadzie jest normalne), nie daje Ci podstawy do tego, żeby do pracy nie iść. I nie, nie możesz pani w okienku powiedzieć, że weźmie odpowiedzialność za Twoją ciążę, bo prawdę mówiąc nikogo tam Twoja ciąża nie obchodzi.
Moja rada jest taka - stawiasz się do UP, pokazujesz zaświadczenie o ciąży, fakt ciąży pani sobie odnotowywuje w Twoich aktach, zgadzasz się na podjęcie pracy i idziesz do pracodawcy na rozmowę.
A to, że jak zgłosisz się do pracodawcy i on zapewne nie zechce ciężarnej zatrudnić to już inna bajka.





Nie może powiedzieć, że nie może podjąć pracy bo jest w ciąży - ciąża to nie choroba i pracować można, a nawet trzeba jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań.
Ale faktem jest to, że pracodawcy nie będą z otwarymi ramionami czekać na ciężarną pracownicę i zapewne taką odeślą z kwitkiem.
Mam podobną sytuację, też jestem zarejestrowana jako bezrobotna, praktycznie rejestrowałam się nie wiedząc, że jestem w ciąży, ale mi w UP powiedziano że przez rok od skończenia studiów będą mnie kierować na staż, a pracę jak chcę muszę sama sobie szukać stażu akurat dla mnie nie było, niby mają być teraz w lutym-marcu i też jestem ciekawa czy muszę przyjąć tą ofertę i co wtedy ze zwolnieniem, bo obecnie dobrze się czuję (4 miesiąc) ale nigdy nie wiadomo jak będzie dalej. Pewne stażystki w ciąży też nie będą chcieli więc mogę spać spokojnie
izotropia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 19:13   #28
Patiisia
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 2 537
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Co do tego bezpłatnego porodu w szpitalach nawet gdy nie masz ubezpieczenia.. radziłabym się dowiedzieć w tej sprawie wcześniej, żeby później nie było po porodzie szoku jak dadzą rachunek Niestety nie każdy szpital respektuje to prawo. Wiadomo- można pisać skargi, prośby o pokrycie kosztów porodu przez nfz, ale sam proces będzie trochę trwać, więc lepiej być ubezpieczonym i mieć z głowy. W moim szpitalu poród był niby bezpłatny, ale musiałabym płacić za opiekę lekarską po porodzie, więc kombinowałam ubezpieczenie na szybkiego, żeby tylko nie płacić, bo koszty na pewno nie byłyby małe Jak pracujecie macie problem z głowy, no a jeśli nie, to najlepiej załatwić to szybko w biurze pracy. Szybkich i bezpłatnych porodów życzę
Patiisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 20:06   #29
lena_mi
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wawa
Wiadomości: 3 187
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Cytat:
Napisane przez _agata Pokaż wiadomość
Nic nie musisz pokazywać. Jako ciężarna jesteś zwolniona z obowiązku posiadania dowodu ubezpieczenia i nikt nie ma prawo go od Ciebie wymagać.
Kobieta w ciąży powinna okazać jedynie dokument potwierdzający ciążę, czyli kartę ciąży.
Agatko, nie zgodzę się do końca. Oczywiście - kobieta w ciązy i połogu ma prawo do bezpłatnej opieki. Ale to nie znaczy że jeśli jest ubezpieczona w NFZ to nie może pokazać dowodu ubezpieczenia.
Przychodnia czy szpital musi wiedzieć do kogo zwrócić się o zwrot kosztów leczenia (czy do NFz w przypadku kobiet ubezpieczonych, czy do MZ w przypadku kobiet nieubezpieczonych). Dlatego też nie dziwię się że proszą o ewentualny dokument potwierdzający ubezpieczenie.
Nie uważam że system opieki zdrowotnej jest idealny, ale wcale nie dziwię się że pielęgniarki, rejestratorki czy lekarze potrzebują takiej wiedzy odnośnie ubezpieczenia, czy też jego braku.
Oni sobie nie wymyślili tej papierologii, ale muszą się z niej wywiązywac, niestety.
Najlepiej by było zinformatyzować cały ten system, ale nasz kraj niestety pod tym względem jest daleko w tyle..
W każdym razie rzeczywiście wszystkie kobietki w ciąży i połogu nawet nieubezpieczone mają prawo do bezpłatnej opieki
__________________
lena_mi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-23, 20:18   #30
katiem
Wtajemniczenie
 
Avatar katiem
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: poznań
Wiadomości: 2 634
Dot.: Prawa i przywileje w ciąży !

Co do miejsca i przyjęcia. Opowiem jak to jest w Poznaniu.
Są 4 publiczne szpitale. Znajoma zaczęła rodzić. Pojechała do szpitala w którym pracował jej lekarz - nie przyjęli jej - z braku miejsc już. Ten szpital jest najmniejszy - Św. Rodziny. Mało tego - w dwóch innych tego dnia też już nie było miejsc.
Przyjęli ją dopiero na Polnej - ostatni szpital jaki brała pod uwagę - bo tam mają masówkę - i na samej Polnej tamtej nocy przyszło na świat 30 dzieciaczków.
Dlatego ja przed porodem spisałam sobie numery telefonów wszystkich szpitali i uznałam, że zadzwonię najpierw i zapytam jak sytuacja wygląda, a nie będę jeździć po całym mieście.
I tak zrobiłam.
__________________
Najważniejsze to mieć plan A.....B.....C itd.

Pawełek

Kubuś
katiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Poczekalnia - będę mamą


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-03-24 19:42:57


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:39.