Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-11-03, 19:18   #1
Impersona
Zakorzenienie
 
Avatar Impersona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 726
GG do Impersona

Dzień Zaduszny, a uszanowanie czyjejś tradycji


Do wątku zainspirowała mnie sytuacja, której poniekąd uczestnikiem byłam 1 listopada na cmentarzu. Niecały miesiąc temu w wyniku okropnego wypadku zmarła nastolatka. Dziewczynka należała do Świadków Jehowy (zresztą w szpitalu próbowano ją ratować, ale matka nie zgodziła się na przetaczanie krwi- ale nie o tym). Dziewczyna była bardzo lubiana i jej śmierć była szokiem dla całej szkoły. Szłam z całą rodziną od grobu do grobu najbliższych i moja ciocia, która była jej nauczycielką powiedziała, że idzie zapalić jej lampkę. Z tego co wiem, świadkowie Jehowy nie uznają naszych świąt i nie życzą sobie mieszać ich do tego. Nie wierzą w nasza symbolikę oświecania zmarłym drogi do nieba, nie uznają zniczy. Moja kuzynka próbowała odwieść swoją mamę od tego moim zdaniem nagannego pomysłu, ale się nie dało. Na miejscu okazało się, że cały grób obstawiony jest lampkami, było ich pełno nawet dookoła. Czy tak jak ja uważacie, że palenie w takiej sytuacji lampki jest karygodne? Czy to nie jest dobijanie dodatkowo rodziców, którzy cierpią, a których wola dla innych nic nie znaczy? Czy musimy innym narzucać naszą tradycję? Czy gdybyście byli bliskimi znajomymi tej dziewczynki, to zapalilibyście lampkę? Dodam, że wszystko działo się w małym miasteczku gdzie prawie wszyscy o wszystkich wiedzą i nie ma możliwości , że ktoś zapalający tę lampkę nie wiedział o wyznaniu dziewczynki, zresztą na grobie nie ma krzyża.

Edytowane przez Impersona
Czas edycji: 2008-11-03 o 20:16 Powód: Poprawa błędnego tytułu wątku
Impersona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 19:30   #2
Blonde_Stranger
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 543
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Myślę że to nie na miejscu. Jeśli ludzie wiedzieli o wyznaniu dziewczynki i jej mamy,to zachowali się po prostu bezczelnie.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=544787

pozbędę się Noa Cacharel 95 ml!
Blonde_Stranger jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 19:33   #3
evil minded
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 317
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Mam inne zdanie.
Rodzice powinni się "ucieszyć", że tak wiele osób pamiętało o ich dziecku, że w znany sobie sposób chcą uczcić jego pamięć.
Kilka dni i świeczki się wypalą...
evil minded jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 19:34   #4
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Po pierwsze: co to takiego to "swieto zmarlych"? Nie znam zadnego takiego swieta.

Po drugie: to cmentarz komunalny?
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 19:35   #5
kiniaczeq
Zakorzenienie
 
Avatar kiniaczeq
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 11 397
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Cytat:
Napisane przez evil minded Pokaż wiadomość
Mam inne zdanie.
Rodzice powinni się "ucieszyć", że tak wiele osób pamiętało o ich dziecku, że w znany sobie sposób chcą uczcić jego pamięć.
Kilka dni i świeczki się wypalą...
kompletnie się NIE ZGADZAM
to jak nie szanowanie czyichś poglądów. Bo co, bo wszyscy zapalają świeczki ?


Cytat:
Napisane przez Blonde_Stranger Pokaż wiadomość
Myślę że to nie na miejscu. Jeśli ludzie wiedzieli o wyznaniu dziewczynki i jej mamy,to zachowali się po prostu bezczelnie.
__________________
kiniaczeq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 19:35   #6
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Ja może bym nie pchała się tam z lampką, zawsze w jej intencji można lampkę zapalić przed krzyżem. Przynajmniej u nas jest taka możliwość.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 19:40   #7
Impersona
Zakorzenienie
 
Avatar Impersona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 726
GG do Impersona
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Po pierwsze: co to takiego to "swieto zmarlych"? Nie znam zadnego takiego swieta.

Po drugie: to cmentarz komunalny?
Święto Zmarłych jest 2 listopada. Cmentarz komunalny

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;9577840]Ja może bym nie pchała się tam z lampką, zawsze w jej intencji można lampkę zapalić przed krzyżem. Przynajmniej u nas jest taka możliwość.[/QUOTE]

No właśnie u nas też są dwa wielkie krzyże, gdzie można zapalić lampkę w czyjejś intencji.

Cytat:
Napisane przez evil minded Pokaż wiadomość
Mam inne zdanie.
Rodzice powinni się "ucieszyć", że tak wiele osób pamiętało o ich dziecku, że w znany sobie sposób chcą uczcić jego pamięć.
Kilka dni i świeczki się wypalą...
A czy nie wystarczy, że zobaczą, ze tyle osób stoi przy tym grobie? A może chociaż kwiatki zamiast tego znicza, jakieś maskotki, coś symbolicznego?
Impersona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-11-03, 19:43   #8
evil minded
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 317
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Cytat:
Napisane przez Impersona Pokaż wiadomość
Święto Zmarłych jest 2 listopada. Cmentarz komunalny
2 listopada jest Dzień Zaduszny.
1 - Wszystkich Świętych

Przecież znicz też jest symboliczny.
Nie należy popadać w paranoję.
evil minded jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 19:48   #9
Impersona
Zakorzenienie
 
Avatar Impersona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 726
GG do Impersona
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Dzień Zaduszny, zwany Świętem Zmarłych, bo wiadomo, że modlimy się za dusze zmarłych, a nie żyjących, ale wątek nie o tym.

Chodzi o to, że dla nas to może paranoja, ale dla rodziców nie, Pomyśl, że dla nich wiara była tak silna, że nie zdecydowali się nawet na odstępstwo od niej, kiedy można było uratować życie dziewczyny poprzez przetoczenie krwi. Skoro to było dla nich takie ważne, to te lampki tak samo. Dla nas to coś błahego, a oni czują się zdeptani, zupełnie pomija się to co oni czują i czego chcą, a przede wszystkim w co wierzą.

Edytowane przez Impersona
Czas edycji: 2008-11-03 o 19:56
Impersona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 19:49   #10
Hvid
Zakorzenienie
 
Avatar Hvid
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 3 784
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Cytat:
Napisane przez Impersona Pokaż wiadomość
Czy musimy innym narzucać naszą tradycję? Czy gdybyście byli bliskimi znajomymi tej dziewczynki, to zapalilibyście lampkę? Dodam, że wszystko działo się w małym miasteczku gdzie prawie wszyscy o wszystkich wiedzą i nie ma możliwości , że ktoś zapalający tę lampkę nie wiedział o wyznaniu dziewczynki, zresztą na grobie nie ma krzyża.
Gdybym wiedziala, nie zapalilabym. Na cmentarzach zydowskich rowniez nie zostawiam kwiatow, a kamyczki, zgodnie z tradycja.
Ale moze osoby, ktore zapalily lampke, nie wiedzialy? Nie pisze o cioci, ktora wiedziala, lecz o innych osobach.

Dopisek - Niejasno sie wyrazilam. Chodzi mi o znajomosc zwyczajow, nie o sam fakt, ze dziewczyna nalezala do Swiadkow Jehowy.

Edytowane przez Hvid
Czas edycji: 2008-11-03 o 19:53
Hvid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 19:57   #11
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Impresona - nie ma czegos takiego jak swieto zmarlych, to taki sam PRLowski wymysl, jak dziadek mroz zamiast sw. mikolaja w sowieckiej Rosji.

------

Nie rozumiem tego zapalania lampek na jej grobie.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-11-03, 19:59   #12
Impersona
Zakorzenienie
 
Avatar Impersona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 726
GG do Impersona
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Impresona - nie ma czegos takiego jak swieto zmarlych, to taki sam PRLowski wymysl, jak dziadek mroz zamiast sw. mikolaja w sowieckiej Rosji.

.
Przepraszam, jestem chyba typowym dzieckiem PRL-u Zresztą jako offtop i ciekawostkę dodam, że moje rodzinne miasto to chyba jedno z ostatnich, gdzie królują ulice Armii Czerwonej, 25-cio lecia PRL, Waryńskiego itd. Ostatnio dopiero Park Gagarina przechrzczono na Jana Pawła II.
Impersona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 20:01   #13
Annaluka
Zakorzenienie
 
Avatar Annaluka
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 4 010
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Przesadą jest podchodzenie do tego w ten sposób, że to obraza ich religii i coś strasznego dla rodziców.

Przecież te wszystkie osoby znały ją po prostu jako człowieka, a nie patrzyły na nią przez pryzmat ''Ona jest Jehowa''. Logiczne jest, że ogół nie dostosuje się do jednostki.

Dlatego ludzie mieli i mają takie prawo pożegnać daną osobę w taki sposób w jaki chcą. I religia tu nie ma za dużo do rzeczy.

Ktoś może zostawić znicz, ktoś maskotkę, a ktoś inny wypije na grobie szampana...


Mam koleżankę, która jest też wyznawcą Jehowy. Ale nie robi problemów z tego, że składam jej życzenia na imieniny. Mówi tylko ''Dzięki, ale ja imienin nie obchodzę.''

Znicze są symbolicznym wyrazem pamięci o tej osobie. Skoro jestem katoliczką to właśnie w taki, a nie inny sposób pokaże swoją pamięć.
__________________
Wszyscy mają bloga - mam i ja
Bella Beauty
Annaluka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 20:02   #14
Blonde_Stranger
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 543
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Hvid,oczywiście,jeśli nie wiedzieli o tym że świadkowie Jehowy nie życzą sobie zapalania zniczy to nie ma co ich obawiniać. ALE jeśli byli uświadomieni i mimo to lampeczki zapalili,to jest to zwykła bezczelność. Co chcieli przez to pokazać? Że ich religia jest ważniejsza?
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=544787

pozbędę się Noa Cacharel 95 ml!
Blonde_Stranger jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 20:08   #15
Annaluka
Zakorzenienie
 
Avatar Annaluka
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 4 010
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Cytat:
Napisane przez Blonde_Stranger Pokaż wiadomość
Hvid,oczywiście,jeśli nie wiedzieli o tym że świadkowie Jehowy nie życzą sobie zapalania zniczy to nie ma co ich obawiniać. ALE jeśli byli uświadomieni i mimo to lampeczki zapalili,to jest to zwykła bezczelność. Co chcieli przez to pokazać? Że ich religia jest ważniejsza?

Właśnie - osobną kwestią jest fakt, że można nie wiedzieć jak należy pożegnać osobę, która była wyznawcą Jehowy.

ALE...

Dlaczego mam nagle jakby ''zmienić'' swoją religię i robić coś czego nie uznaję, coś wbrew sobie? Przecież to czysta hipokryzja żegnać kogoś w obrządku Jehowym, jeśli nie ma się nic wspólnego z tym wyznaniem
__________________
Wszyscy mają bloga - mam i ja
Bella Beauty
Annaluka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 20:10   #16
Hvid
Zakorzenienie
 
Avatar Hvid
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 3 784
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Blonde_Stranger - Poniewaz nie wiem, czy takie zachowanie bylo wynikiem niewiedzy, czy czegos innego, nie wysnulam wnioskow. Probuje zrozumiec sytuacje.
Co do samego pytania, juz na nie odpowiedzialam. Nie zapalilabym lampki, gdybym wiedziala o tym, ze Swiadkowie Jehowy nie praktykuja tego zwyczaju. Dzieki temu watkowi dowiedzialam sie czegos nowego.
Hvid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 20:12   #17
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Cytat:
Napisane przez Blonde_Stranger Pokaż wiadomość
Hvid,oczywiście,jeśli nie wiedzieli o tym że świadkowie Jehowy nie życzą sobie zapalania zniczy to nie ma co ich obawiniać. ALE jeśli byli uświadomieni i mimo to lampeczki zapalili,to jest to zwykła bezczelność. Co chcieli przez to pokazać? Że ich religia jest ważniejsza?
Dokladnie; tyle ze ja np. nie wiedzialem o tym zwyczaju SJ, nie wiem jak wyglada z ta wiedza ogolnie.

Impersona - spoko spoko, nie chcialem byc upierdliwy bardziej niz jestem, ale jakos mnie to klulo w oko
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 20:12   #18
bess
Zakorzenienie
 
Avatar bess
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 17 829
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Cytat:
Napisane przez Blonde_Stranger Pokaż wiadomość
Hvid,oczywiście,jeśli nie wiedzieli o tym że świadkowie Jehowy nie życzą sobie zapalania zniczy to nie ma co ich obawiniać. ALE jeśli byli uświadomieni i mimo to lampeczki zapalili,to jest to zwykła bezczelność. Co chcieli przez to pokazać? Że ich religia jest ważniejsza?
nie ,uczcili jej pamiec jak to sie robi w ich tradycji.Trudno ,zeby to robili tak jak SJ skoro nimi nie sa
Ja bym si nei obrazila gdyby ktos innej wiary uczcil pamiec po swojemu,np Żyd postawil na grobie kamyczek
bess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 20:13   #19
Impersona
Zakorzenienie
 
Avatar Impersona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 726
GG do Impersona
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Cytat:
Napisane przez Annaluka Pokaż wiadomość
Właśnie - osobną kwestią jest fakt, że można nie wiedzieć jak należy pożegnać osobę, która była wyznawcą Jehowy.

ALE...

Dlaczego mam nagle jakby ''zmienić'' swoją religię i robić coś czego nie uznaję, coś wbrew sobie? Przecież to czysta hipokryzja żegnać kogoś w obrządku Jehowym, jeśli nie ma się nic wspólnego z tym wyznaniem
Ale nikt nie każe robić Ci coś w obrządku Jehowym (szczerze nawet nie wiem czy jakiś mają). Chodzi raczej o to, żeby czegoś nie robić. Nie trzeba zmarłych żegnać zniczem, zresztą jak wcześniej pisałam, symbolicznie chyba oświetlamy w ten sposób zmarłemu drogę do nieba. Czy szanując wolę pogrążonych w cierpieniu rodziców nie wystarczy pomodlić się za duszę koleżanki, jeśli jest się osobą wierzącą?
Impersona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-11-03, 20:23   #20
Blonde_Stranger
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 543
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Annaluka,Bess - dziewczyny,przecież można się pomodlić za zmarłą osobę czy zapalić za nią świeczkę w innym miejscu,w jej intencji. Jej rodzice są bardzo religijni i prawdopodobnie nie życzą sobie zasypywanie grobu córki zniczami. Nie znam się na religii świadków Jehowy ale to było ich dziecko i należy ich zasady uszanować.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=544787

pozbędę się Noa Cacharel 95 ml!
Blonde_Stranger jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 20:26   #21
Annaluka
Zakorzenienie
 
Avatar Annaluka
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 4 010
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Cytat:
Napisane przez Impersona Pokaż wiadomość
Czy szanując wolę pogrążonych w cierpieniu rodziców nie wystarczy pomodlić się za duszę koleżanki, jeśli jest się osobą wierzącą?
Ale skąd w ogóle takie przekonanie, że rodzicom może to w jakiś sposób przeszkadzać? Wyrazili takie zdanie?

Myślę, że przy ogromie cierpienia jaki przeżywają powiewają im te znicze.

Jasne, może wystarczy się tylko pomodlić. Ale przyjęło się, że przynosimy kwiaty, kładziemy wieńce, zapalamy świeczki... Żeby także coś ''materialnego'' pokazywało naszą pamięć...

Mi się wydaje, że w dużej mierze to mogą być nawet sentymentalne sprawy, czyli znicz w ulubionym kolorze zmarłej koleżanki. Niby takie głupoty, nic nie znaczącego dla innych, ale wyrażającego jednak naszą przyjaźń...
__________________
Wszyscy mają bloga - mam i ja
Bella Beauty
Annaluka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 20:28   #22
ushia
Zadomowienie
 
Avatar ushia
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 1 802
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

ktoś tam wyzej pisal o zostawianiu kwiatow czy maskotek - no to by sie dopiero zdenerwowali

Impersona - a czy rodzice tej dziewczynki poprosili, zeby nie zapalac zniczy?
Naprawde im to przeszkadza, czy to tylko Twoje zalozenie?

swoja droga masz raczej mierne pojecie o symbolice (i nazwach!) swiąt/zwyczajów
znicz jest symbolem naszej pamieci i modlitwy, a nie jakims "oswietlaniem drogi do nieba"
ushia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 20:30   #23
Impersona
Zakorzenienie
 
Avatar Impersona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 726
GG do Impersona
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Cytat:
Napisane przez Annaluka Pokaż wiadomość
Ale skąd w ogóle takie przekonanie, że rodzicom może to w jakiś sposób przeszkadzać? Wyrazili takie zdanie?
Ponoć przed pogrzebem, przynajmniej tak powiedziała nam kuzynka, bo ja w tym mieście już nie mieszkam i nie znam tej rodziny.

Cytat:
Napisane przez ushia Pokaż wiadomość

swoja droga masz raczej mierne pojecie o symbolice (i nazwach!) swiąt/zwyczajów
znicz jest symbolem naszej pamieci i modlitwy, a nie jakims "oswietlaniem drogi do nieba"
Czymkolwiek jest dla katolików, dla tych ludzi widocznie jest czymś sprzecznym z ich uczuciami i wiarą.

Edytowane przez Impersona
Czas edycji: 2008-11-03 o 20:34
Impersona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 20:33   #24
margitta
Zakorzenienie
 
Avatar margitta
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 482
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Cytat:
Napisane przez Annaluka Pokaż wiadomość
Przesadą jest podchodzenie do tego w ten sposób, że to obraza ich religii i coś strasznego dla rodziców.

Przecież te wszystkie osoby znały ją po prostu jako człowieka, a nie patrzyły na nią przez pryzmat ''Ona jest Jehowa''. Logiczne jest, że ogół nie dostosuje się do jednostki.
Cytat:
Napisane przez bess Pokaż wiadomość
nie ,uczcili jej pamiec jak to sie robi w ich tradycji.Trudno ,zeby to robili tak jak SJ skoro nimi nie sa
Ja bym si nei obrazila gdyby ktos innej wiary uczcil pamiec po swojemu,np Żyd postawil na grobie kamyczek
podpisuje się


W ten właśnie sposób większość ludzi okazuje pamięć o zmarłym i inaczej nie potrafi. Ja uważam to za bardzo wzruszający gest. A robią to zarówno katolicy, ludzie niepraktykujący jak i zatwardziali ateiści. Również rodzice powinni tę pamięć docenić, a nie obrażać się nie wiadomo o co. Religie powinny być otwarte na siebie nawzajem. Ludzie mają nie tylko prawo dawać znicz, ale nawet modlić się za tą osobę. Co w tym złego? Ja bym się dokładnie tak samo jak Bess nie obraziła za żaden symbol innej wiary. O ile mnie by to jeszcze wtedy interesowało

Także dla mnie robienie trochę afery z niczego. Jeżeli aż tak bardzo sobie nie życzą to niech głośno i wyraźnie oznajmią to wszystkim albo... wywieszą kartkę na grobie.
__________________
Bo reszta nie jest milczeniem, ale należy do nas
Boję się ludzi bez poczucia humoru

Edytowane przez margitta
Czas edycji: 2008-11-03 o 20:36
margitta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 20:47   #25
135nudziara
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 519
GG do 135nudziara
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

skoro takie są ich przekonania to czy nie można ich uszanowac?

z tego co wiem, nie wierzą w życie pozagrobowe, więc żadne świeczki, żeby oświetlić im drogę nie są potrzebne...
nie róbmy czegoś wbrew czyichś przekonań - takie jest moje zdanie.
135nudziara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 20:54   #26
Vivienne
... choć nie Westwood
 
Avatar Vivienne
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Polska B
Wiadomości: 27 979
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Dla mnie to nieco przesadzone. Ok, dziewczyna była Świadkiem Jehowy, rodzice są Świadkami Jehowy, nie mają takiego zwyczaju. Ale co im przeszkadzają znicze zapalone na jej grobie? To tylko świadczy o pamięci ludzi, nieważny jest sposób w jaki to wyrażają.. Znicz to tylko symbol. Każdy używa symbolu swojego wyznania dla uczczenia pamięci i modlitwy...
__________________
Dopóki nie skorzystałem z Internetu,
nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów

Stanisław Lem


Edytowane przez Vivienne
Czas edycji: 2008-11-03 o 20:55
Vivienne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 21:05   #27
little.b.blue
Zakorzenienie
 
Avatar little.b.blue
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 6 248
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

a j teraz nie wiem, co o tym myśleć, bo po przeczytaniu argumentów obu sron dyskusji dochodzę do wniosku, żę każdy ma rację.

z jednej strony zapalenie zniczy przy grobie tej dziewczyny było bezczelne, skoro jej rodzice tego sobie nie życzyli i jest to sprzeczne z wiarą w jaką wierzą jej rodzice, i w której ją wychowywali.

z drugiej strony to byłaby to hipokryzja gdybyśmy żegnali zmarłą zgodnie z obrządkami jej wiary, skoro sami tej wiary nie wyznajemy. każdy powinien pożegnać ją tak jak chce.

uważam, że najlepszym wyjściem byłoby zapalenie tego znicza i modlitwę w jej itencji przy krzyżu. przecież nie ważne jest miejsce, w którym to zrobimy, tylko sam fakt, że to robimy.
__________________
Książki w 2017: 10
Nie palę od 25/02/2017

Invisalign od 20/03/2016
little.b.blue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 21:18   #28
wenedka
Zakorzenienie
 
Avatar wenedka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: ZAGRANICO
Wiadomości: 10 609
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Moim zdaniem wszystko jest w porzadku, dopoki nikt nikomu nie robi na zlosc, a przeciez ci, ktorzy zapalili znicz na grobie dziewczyny, nie mieli zlych intencji.
__________________
Petersburski bogacz uchodzący za mecenasa sztuki,
zaprosił kiedyś na filiżankę herbaty Henryka
Wieniawskiego i jakby mimochodem, dodał:
- Może pan także wziąć ze sobą skrzypce.
- Dziękuję w imieniu skrzypiec, ale one herbaty nie
piją!


PRZYNAJMNIEJ ≠ BYNAJMNIEJ
wenedka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 21:18   #29
Vivienne
... choć nie Westwood
 
Avatar Vivienne
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Polska B
Wiadomości: 27 979
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Cytat:
Napisane przez wenedka Pokaż wiadomość
Moim zdaniem wszystko jest w porzadku, dopoki nikt nikomu nie robi na zlosc, a przeciez ci, ktorzy zapalili znicz na grobie dziewczyny, nie mieli zlych intencji.
Amen.
__________________
Dopóki nie skorzystałem z Internetu,
nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów

Stanisław Lem

Vivienne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-03, 21:39   #30
Lexie
Przyjaciel wizaz.pl
 
Avatar Lexie
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 33 873
Dot.: Święto zmarłych, a uszanowanie czyjejś tradycji

Cytat:
Napisane przez wenedka Pokaż wiadomość
Moim zdaniem wszystko jest w porzadku, dopoki nikt nikomu nie robi na zlosc, a przeciez ci, ktorzy zapalili znicz na grobie dziewczyny, nie mieli zlych intencji.
Zgadzam się.
Nie widzę w tej sytuacji niczego nagannego czy oburzającego. Ludzie mieli dobre intencje, żegnali zmarłą tak, jak umieją. Tak jak bess, nie obraziłabym się, gdyby na moim grobie ludzie zapalali znicz czy kładli kamyk.

Moim zdaniem to bardzo płytkie, zwracać większą uwagę na obrządek, niż na czyjeś intencje.
Lexie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:58.