Fantastyka - co na początek? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-09-16, 13:56   #1
Aralka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 325
GG do Aralka Send a message via Skype™ to Aralka

Fantastyka - co na początek?


Muszę się przyznać, że jeszcze nigdy nie miałam do czynienia z fantastyką.
Jedynie co pierwsze 3 części Harrego Pottera.

Co mogłybyście mi polecić na początek? Chciałam zaznaczyć, że nie lubię długich, nużących opisów... No i wolałabym coś innego niż Wiedźmin, Hobbit, Włada Pierścieni itp.
Ogólnie, jakaś tam powieść, trochę magii dziejąca się w świecie fantasy
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=457800
Moja wymianka!
Aralka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-16, 13:58   #2
Marwari
Zakorzenienie
 
Avatar Marwari
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 19 079
GG do Marwari
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Cytat:
Napisane przez Aralka Pokaż wiadomość
Muszę się przyznać, że jeszcze nigdy nie miałam do czynienia z fantastyką.
Jedynie co pierwsze 3 części Harrego Pottera.

Co mogłybyście mi polecić na początek? Chciałam zaznaczyć, że nie lubię długich, nużących opisów... No i wolałabym coś innego niż Wiedźmin, Hobbit, Włada Pierścieni itp.
Ogólnie, jakaś tam powieść, trochę magii dziejąca się w świecie fantasy
ale w końcu chodzi Ci o fantasy czy o fantastyke?

bo to są dwie różne rzeczy
z tego co opisałaś to raczej chodzi Ci o fantasy.
To ja bym poleciła serie "Mroczna wieża" Kinga
__________________
"Przeznaczenie rozdaje karty. A my tylko gramy." Artur Schopenhauer


[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-16, 14:41   #3
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Harry Potter to raczej nie fantasy, przynajmniej dla ortodoksow gatunku...

Dlaczego nie chcesz sprobowac Tolkien ani Sapkowskiego?

Sprobuj Glenna Cooka, cos o Garrecie, albo cos R.A. Salvadore i ogolnie ksiazki wydane pod szyldem Wizards of the Coast.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-16, 14:59   #4
Aralka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 325
GG do Aralka Send a message via Skype™ to Aralka
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Oj, to ja nie rozróżniam chyba fantasy o fantastyki.
No nie znam się na tym kompletnie
Poszukuję książek, które dzieją się w świecie magicznym, jakieś tam wróżki, czarodzieje itp. :P
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=457800
Moja wymianka!
Aralka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-16, 15:09   #5
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Patrz wyzej No i jeszcze dodalbym Terrego Prachetta, tylko ze on ma specyficzny styl i poczucie humoru...

Zachecam do Sapkowskiego - swietnie sie czyta.

----

Jesli chodzi o rozoznienie, to fantatsyka, to dzial literatury/kultury, ktory obejmuje min.
- fantasy
- sf

Tobie chodzi o fantasy.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-17, 19:50   #6
AryaxD
Wtajemniczenie
 
Avatar AryaxD
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Kraków, ale myślami z Meksyku ;)
Wiadomości: 2 400
Dot.: Fantastyka - co na początek?

moja pierwsza książka fantasy poza harrym potterem to był "Najstarszy" .radzę jednak zacząć od pierwszego tomu "Eragon" bo ja czytalam na odwrot i ciut mi sie to pomieszalo świetna książka.Nawet nie wiecie jak ubolewałam jak ją oddawałam do biblioteki.Autor tej trylogii to Christopher Paolini.
__________________
"Zanim umrę, chcę walczyć o życie. Dopóki mogę iść o własnych siłach, pójdę tam, gdzie zechcę. " - Paulo Coelho.
Mów mi Arya

Edytowane przez AryaxD
Czas edycji: 2008-09-17 o 20:13
AryaxD jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-17, 20:08   #7
Jackie_S
Zakorzenienie
 
Avatar Jackie_S
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: 3-city
Wiadomości: 6 661
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Cytat:
Napisane przez AryaxD Pokaż wiadomość
moja pierwsza książka fantasy poza harrym potterem to był "Najstarszy" .radzę jednak zacząć od pierwszego tomu "Eragon" bo ja czytalam na odwrot i ciut mi sie to pomieszalo świetna książka.Nawet nie wiecie jak ubolewałam jak ją oddawałam do biblioteki.
Zgadzam się. Po te pozycje powinnaś koniecznie sięgnąć.
Jackie_S jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-09-17, 20:32   #8
bitter
Zadomowienie
 
Avatar bitter
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 1 432
Dot.: Fantastyka - co na początek?

konkrety! jak odrzucasz arcyklasyków tolkiena, sapkowskiego to ja już nie wiem co doradzić. wbrew pozorom w fantasy nie chodzi tylko o to co w wielu anime dla przedziału wielkowego okołogimnazjalnego czyli elfy, smerfy i piękny różowy świat nie wiem skąd ten stereotyp. szczerze mówiąc większość fantasy z jakim miałam doczynienia zawiera jakiś mroczny element, spaczenie świata, zło... /ja etap fantasy mam już dawno za sobą, ale wspominam z ogromnym sentymentem

z lekkich łatwych i przyjemnych polecam ksiązki Davida Eddingsa. dokładnie to o czym piszesz. pochłania się w tempie ekspresowym, bohaterowie dość standardowi, to samo z wątkami (chociaż 1 część sagi o elenium była fenomenalna i seria jest dość zabawna + świetny wątek różnych bóstw i Boga Elenów) rozejrzyj się w empiku na półkach poświęconych fantastyce - trylogii o pięknych heroinach wybranych żeby uratować świat jest multum

jednak dla mnie kwintesencją fantasy jest witcher... to na pewno dlatego że elfy mnie denerwują a sapkowski opisał prawdziwą naturę tych podkurczów

i właśnie Games Workshop (np. seria o Felixie i Gotreku albo tym jak mu tam było mrocznym elfie na D ); ale tam pomimo stopniowego opanowywania świata przez chaos jest sympatycznie. http://www.empik.com/zabojca-trolli,...FQhJagodWnYpeg - można ściągać w empiku.

Jezu, ja się wychowałam na władcy pierścieni i hobbicie, a tu słyszę że opisy za długie. o tempora, o mores! herezje!

przecież wystaczy je omijać
__________________
NIE KORZYSTAM JUŻ Z TEGO KONTA
bitter jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-17, 21:50   #9
Aralka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 325
GG do Aralka Send a message via Skype™ to Aralka
Dot.: Fantastyka - co na początek?

bitter - dzięki za odpowiedź
tylko taka mała uwaga...czemu sądzisz, że anime jest dla gimnazjum?
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=457800
Moja wymianka!
Aralka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-17, 22:04   #10
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Cytat:
Napisane przez bitter Pokaż wiadomość
konkrety! jak odrzucasz arcyklasyków tolkiena, sapkowskiego to ja już nie wiem co doradzić. wbrew pozorom w fantasy nie chodzi tylko o to co w wielu anime dla przedziału wielkowego okołogimnazjalnego czyli elfy, smerfy i piękny różowy świat nie wiem skąd ten stereotyp. szczerze mówiąc większość fantasy z jakim miałam doczynienia zawiera jakiś mroczny element, spaczenie świata, zło... /ja etap fantasy mam już dawno za sobą, ale wspominam z ogromnym sentymentem

(...)

Jezu, ja się wychowałam na władcy pierścieni i hobbicie, a tu słyszę że opisy za długie. o tempora, o mores! herezje!

przecież wystaczy je omijać
Dokladnie, malo jest lepszych ksiazek od Wladcy Pierscieni z mi znanych...


Aralka - bitter nigdzie nie napisala, ze anime jest dla gimnazjum, tylko o wielu anime skierowanych do tej grupy odbiorcow. Taki Ghost in the shell np. do tej grupy raczej skierowany nie jest


Nie chce nikogo obrazic, ale jak slysze ze Harry Potter to fantasy, lub co gorsze, wybitne osiagniecie fantasy, to mi gul skacze Mowie to jako czlowiek, ktory z przyjemnoscia przeczytal iles tam czesci HP - ale to mile czytadlo, z fabula prosta jak budowa cepa, niezbyt sie lapiace do fantasy, a juz na pewno nie wnoszace niewiadomo czego No dobra, tyle ode mnie, w koncu de gustibus...

W ogole, to polecam Sapkowskiego - zacznij od jego opowiadan, krociutkie i swietnie sie czyta!
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-17, 22:05   #11
neutrinetta
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Polecam Ci serię o Jakubie Wendrowyczu Pilipiuka - na 100% Cię wciągnie. i może jeszcze serię o inkwizytorze Piekary - ciągle powstają nowe tomy
neutrinetta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-09-17, 22:16   #12
hathayoga
perfumove love
 
Avatar hathayoga
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 12 640
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Polecam Pratchetta, to na pewno. Powinien cię rozbawić. I może Gaimana, jest bardzo "zjadliwy". Pullman i jego trylogia "Mroczne materie" (dla osób w każdym wieku).
Na pewno znajdziesz coś dla siebie
__________________

Kosmetyki

Wish
hathayoga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-17, 22:27   #13
Aralka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 325
GG do Aralka Send a message via Skype™ to Aralka
Dot.: Fantastyka - co na początek?

A czy ci autorzy piszą lekko? Bo może powiem tak...
Za HP nie przepadam. Tzn. nawet chętnie go przeczytałam, ale cała historia jest dość płytka.
Plusem jest to, że łatwo i szybko się czyta każdy tom.
Stąd pytanie, czy tych autorów także? Bo na początek tak jak wspominałam wolałabym coś do 'oswojenia się' z tym gatunkiem.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=457800
Moja wymianka!
Aralka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-17, 23:16   #14
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Cytat:
Napisane przez Aralka Pokaż wiadomość
A czy ci autorzy piszą lekko? Bo może powiem tak...
Za HP nie przepadam. Tzn. nawet chętnie go przeczytałam, ale cała historia jest dość płytka.
Plusem jest to, że łatwo i szybko się czyta każdy tom.
Stąd pytanie, czy tych autorów także? Bo na początek tak jak wspominałam wolałabym coś do 'oswojenia się' z tym gatunkiem.
To kwestia gustu chyba... dla mnie Tolkiena czyta sie leciutko przykladowo

Prachett - bardzo lekko, ale jesli Ci jego poczucie humoru nie podejdzie - pupa blada :P

Sapkowski jest o tyle bezpieczniejszy, ze mozesz zaczac od jego opowiadan, kazde jest krociutkie...
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-17, 23:24   #15
neutrinetta
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Cytat:
Napisane przez Aralka Pokaż wiadomość
A czy ci autorzy piszą lekko? Bo może powiem tak...
Za HP nie przepadam. Tzn. nawet chętnie go przeczytałam, ale cała historia jest dość płytka.
Plusem jest to, że łatwo i szybko się czyta każdy tom.
Stąd pytanie, czy tych autorów także? Bo na początek tak jak wspominałam wolałabym coś do 'oswojenia się' z tym gatunkiem.
Pilipiuk i Piekara są akurat na początek zabawy z fantastyką. Książki czyta się "na jeden raz" jestem pewna, że zaszczepia Ci bagcyla czytania fantastyki. ogólnie poleca młodych polskich pisarzy.
neutrinetta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-18, 09:52   #16
Nenya_89
Zadomowienie
 
Avatar Nenya_89
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Mielec
Wiadomości: 1 447
Dot.: Fantastyka - co na początek?

A ja właśnie od Władcy pierścieni zaczynałam

Omijasz klasykę: Hobbit, Władca Pierścieni, saga o Wiedźminie czy nawet Trylogia Husycka Sapkowskiego (magia i czarodzieje są;p)

Z tego gatunku mogę Ci jeszcze polecić sagi Raymonda E. Feista. Pierwsza książka do "Adept magii". Książek jest wiele. Czytałam jego dziesięć książek i są bardzo ciekawe. Tylko jest problem z ich dostępnością.

Jak chcesz się zagłębić w twórczość pana Feista to najpierw poczytaj jaka jest kolejność książek - sporo tego, ale główna saga to 8 tomów.

Dodatkowo przeczytaj jeszcze wspominanego już tutaj Eragorna i Najstarszego
__________________

Książki, strona po stronie - klik
Nenya_89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-18, 14:32   #17
neutrinetta
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39
Dot.: Fantastyka - co na początek?

O klasyce juz nawet nie wspominam Jednak warto pamietac, ze nie tylko Sapkowski wydaje ksiazki. Osobiscie uwazam, ze Piekara jest o wiele bardziej utalentowany. No i nie zapominajmy o moim ulubionym Kresie - ale to juz wyzsza szkola jazdy

A fantastyka to nie tylko smoki i magia - i dzieki Bogu, bo ile mozna o tym czytac??

Wszystkim goraco polecam trylogie Achaja Ziemiańskiego - opowiesc o dziewczynie napisana przez faceta i co dziwne nawet nie za bardzo szowinistyczna
neutrinetta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-18, 15:19   #18
bitter
Zadomowienie
 
Avatar bitter
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 1 432
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Cytat:
Napisane przez Aralka Pokaż wiadomość
bitter - dzięki za odpowiedź
tylko taka mała uwaga...czemu sądzisz, że anime jest dla gimnazjum?


coś mało uważnie czytasz moje posty, kochana ja przeca nawet w wątku mangowoanimowym się udzielam. zauważyłam po prostu po pozycjach które opisywałaś na wyżej wymienionym to preferujesz shoujo - a to właśnie przedział odpowiedający polskiej postawówe/gimnazjum

mnie po prostu już takie serie nie kręcą, poza jednym shonenowym wyjątkiem

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Dokladnie, malo jest lepszych ksiazek od Wladcy Pierscieni z mi znanych...


Aralka - bitter nigdzie nie napisala, ze anime jest dla gimnazjum, tylko o wielu anime skierowanych do tej grupy odbiorcow. Taki Ghost in the shell np. do tej grupy raczej skierowany nie jest


Nie chce nikogo obrazic, ale jak slysze ze Harry Potter to fantasy, lub co gorsze, wybitne osiagniecie fantasy, to mi gul skacze Mowie to jako czlowiek, ktory z przyjemnoscia przeczytal iles tam czesci HP - ale to mile czytadlo, z fabula prosta jak budowa cepa, niezbyt sie lapiace do fantasy, a juz na pewno nie wnoszace niewiadomo czego No dobra, tyle ode mnie, w koncu de gustibus...

W ogole, to polecam Sapkowskiego - zacznij od jego opowiadan, krociutkie i swietnie sie czyta!


Cytat:
Napisane przez hathayoga Pokaż wiadomość
Polecam Pratchetta, to na pewno. Powinien cię rozbawić. I może Gaimana, jest bardzo "zjadliwy". Pullman i jego trylogia "Mroczne materie" (dla osób w każdym wieku).
Na pewno znajdziesz coś dla siebie
pratchett jak dla mnie tylko dla ludzi którzy są w stanie wyczuć smaczki. bo tak czy siak, Ricewind jest prześmieszny; ale śmieszniejszy będzie dla mnie, czytelniczki wielu sag o walecznych i heroicznych magach niż dla TŻta, który w ogóle nie ma doświadczenia z taką literaturą i 'obeznania' w rzeczach, które pan terry mockuje.

btw. czy tylko ja uważam że saga świat dysku już trochę za długo się ciągnie i robi się słaba?
__________________
NIE KORZYSTAM JUŻ Z TEGO KONTA
bitter jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-18, 18:42   #19
AryaxD
Wtajemniczenie
 
Avatar AryaxD
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Kraków, ale myślami z Meksyku ;)
Wiadomości: 2 400
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Ja Eragona i Najstarszego czytałam i jest to dość lekka książka, jednak w każdym z rozdziałów było z 6 stron nad którymi musiałam sie dłużej zatrzymać by to wszystko sklecić w całość ale wspominam miło, ogólnie to Najstarszy jest bardziej lekki od Eragona
__________________
"Zanim umrę, chcę walczyć o życie. Dopóki mogę iść o własnych siłach, pójdę tam, gdzie zechcę. " - Paulo Coelho.
Mów mi Arya
AryaxD jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-09-18, 19:05   #20
Aralka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 325
GG do Aralka Send a message via Skype™ to Aralka
Dot.: Fantastyka - co na początek?

No nie wszystkie shoujo to ten przedział, ale już nie chcę robić offtopa :P

Dzięki Dziewczyny za propozycje
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=457800
Moja wymianka!
Aralka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-18, 20:12   #21
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Milena Wójtowicz - Załatwiaczka, Wrota t. 1 i 2, Podatek Polecam gorąco - na początek genialne. I jeszcze Ewa Białołęcka - Wiedźma.com.pl
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-18, 20:50   #22
ollkaa
Rozeznanie
 
Avatar ollkaa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 708
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Le Guin Ursula - ziemiomorze. To tez klasyka ale nie tak ciezkostrawna jak LOTR, ale na pewno nie płytka. 3 tomy bodajze, pierwsza czarnoksieznik z archipelagu. Mnie sie ostatnio spodobało pisarstwo pana sandersona - z naciskiem na Elantris. Bardzo wciaga. Na poczatek niezła chociaz troche schematyczna seria "miecz prawdy" Goodkinda (pierwsze prawo magii - I tom), na podstawie ktorej zrobiono seriial
ollkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-18, 21:49   #23
bitter
Zadomowienie
 
Avatar bitter
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 1 432
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Cytat:
Napisane przez ollkaa Pokaż wiadomość
Le Guin Ursula - ziemiomorze. To tez klasyka ale nie tak ciezkostrawna jak LOTR, ale na pewno nie płytka. 3 tomy bodajze, pierwsza czarnoksieznik z archipelagu. Mnie sie ostatnio spodobało pisarstwo pana sandersona - z naciskiem na Elantris. Bardzo wciaga. Na poczatek niezła chociaz troche schematyczna seria "miecz prawdy" Goodkinda (pierwsze prawo magii - I tom), na podstawie ktorej zrobiono seriial
gdzie je dostać? ja niestety przeczytałam tylko 1 a przypomniałaś mi o tej serii...
__________________
NIE KORZYSTAM JUŻ Z TEGO KONTA
bitter jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-18, 21:53   #24
żurawinka
Zakorzenienie
 
Avatar żurawinka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: kraina uśmiechu i dobrego humoru :-D
Wiadomości: 9 033
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Z książek o których wspomnieliście czytałam tylko Tolkiena i Sapkowskiego ale narobiłyście mi smaka i jak zajrzę do biblioteki to coś wezmę z polecanych
żurawinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-18, 22:06   #25
neutrinetta
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Cytat:
Napisane przez ollkaa Pokaż wiadomość
Le Guin Ursula - ziemiomorze. To tez klasyka ale nie tak ciezkostrawna jak LOTR, ale na pewno nie płytka. 3 tomy bodajze, pierwsza czarnoksieznik z archipelagu. Mnie sie ostatnio spodobało pisarstwo pana sandersona - z naciskiem na Elantris. Bardzo wciaga. Na poczatek niezła chociaz troche schematyczna seria "miecz prawdy" Goodkinda (pierwsze prawo magii - I tom), na podstawie ktorej zrobiono seriial
Ziemiomorze to 4 ksiązki - ostatnia została wydana kilka lat po trylogii. Tytuł to "Tehanu" - bardzo dobrze zamyka wszystkie wątki poruszone w poprzednich czesciach. Niestety nie wiem czy jest wydana po polsku
neutrinetta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-19, 08:29   #26
ollkaa
Rozeznanie
 
Avatar ollkaa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 708
Dot.: Fantastyka - co na początek?

tehanu jest wydana po polsku - tylko, ze ja miałam takie naprawde stare wydanie w łapie. Bitter chodzi Ci o ziemiomorze czy miecz prawdy? Ziemiomorze widziałam chyba w serii kieszonkowej w empiku, na pewno na allegro w wydaniach przeróżnyc. Natomiat Miecz prawdy wszystkie tomy w matrasie albo w empiku. Jezeli w konkretbym empiku nie maja - sprowadzaja
ollkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-19, 09:56   #27
Mallinkowa
Raczkowanie
 
Avatar Mallinkowa
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 32
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Ja bardzo sobie cenię polską fantastykę np. Piekarę. Ale to nie jest fantastyka dla każdego, jest w niej wiele kwestii religijnych poruszanych. Fajnie pisze Kossakowska.
Mallinkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-19, 10:56   #28
neutrinetta
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Cytat:
Napisane przez Mallinkowa Pokaż wiadomość
Ja bardzo sobie cenię polską fantastykę np. Piekarę. Ale to nie jest fantastyka dla każdego, jest w niej wiele kwestii religijnych poruszanych. Fajnie pisze Kossakowska.
Kossakowska jest troche za ciezka na poczatek - za duzo w niej odwolan. Poczatkujacy musi sie przyzwyczaic, ze fantastyka bardzo mocno korzysta z mitologii - zwlaszcza pozaeuropejskiej. Nie wiem jak wam, ale mi sie wydaje, ze ostatnio wiekszosc pisarzy jest zafascynowana mitologia ameryki przedkolumbijskiej. Zaczyna sie to juz robic nudne...
neutrinetta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-19, 15:44   #29
shajadina
Przyczajenie
 
Avatar shajadina
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 12
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Osobiście polecam całą serię "Miecz prawdy" Terrego Goodkinda.
Mnie bardzo wciągnęła ta opowieść, niektóre ponad 400 stronnicowe tomy czytałam cały dzień bez przerwy. Radziłabym zacząć czytać od I-ego tomu, ale nie jest to konieczne.

Ksiązki Goodkinda są dostępne w empikach (moze nie za tanio, tom ok.50 zl), ale tez i w bibliotekach.
Małe streszczenie na zachętę:

Richard Cypher jest młodym przewodnikiem w Westlandzie, człowiekiem lasu. Kocha przyrodę, czuje silną więź z matką naturą, całe dnie spędza wędrując po zagajnikach i borach. Podczas jednej ze swych wypraw, spotyka urodziwą dziewczynę – Kahlan, ściganą przez kilku uzbrojonych mężczyzn. Postanawia pomóc tajemniczej piękności, więc zabiera ją do swojego przyjaciela – Zedda. Od tamtej pory, już nic nie będzie takie jak dawniej. Życie chłopaka diametralnie się zmieni, nabierze szaleńczego tempa i ostrych barw.
http://www.fantasy.dmkhost.net/books/index.php?nr=1621


Polecam także "Opowieści o Alvinie Stwórcy" Orsona Scotta Carda
"Bohaterem utworów jest Alvin Miller, syn młynarza, ale przede wszystkim siódmy syn siódmego syna. Oznacza to, iż jest postacią niezwykłą, stworzoną do rzeczy mających zmienić otaczający go świat. W kolejnych powieściach Alvin uczy się dysponować swoją mocą, poznaje możliwości swego umysłu, szuka swojego miejsca w świecie. Opiekuje się nim Peggy - "żagiew", czyli osoba widząca przyszłe ścieżki ludzkich losów, która później zostaje jego żoną."

A czytałaś coś s-f? (np. klasyka Frank Herbert "Diuna").
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg Terry_Goodkind_Sword_of_Truth_serie.jpg (67,6 KB, 7 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg bc3695.jpg (26,2 KB, 0 załadowań)
shajadina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-20, 10:51   #30
Mariah
Zakorzenienie
 
Avatar Mariah
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 050
Dot.: Fantastyka - co na początek?

Aralko, zajrzyj też tutaj:

http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=84290
__________________
Każdego poranka dostajemy szansę na nowe życie i tylko od nas zależy, czy zaświeci słońce. Pomimo chmur - walcz, bo życie nie kończy się na kłopotach a słońce świeci ponad nimi.
Mariah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:49.