Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe - Strona 8 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-02-03, 12:58   #211
gayenka
Zakorzenienie
 
Avatar gayenka
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 3 269
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

To ja mam pytanie czy sok z brzozy faktycznie jest taki zdrowy? a cukier z brzozy? ostatnio mnie ktos przekonywał jaki to zdrowy jest i wogole.Ja nie slodze prawie wogole ale czasem cukier sie przydaje
__________________
Se spánky z břidlicových střech
se zády rtutě na oknech,
páry z broušenýho skla,
se stehny váhy, tě každej zná,
tě každej zná, tě každej zná
a když Tě ochutná,
ví, že víš, že...



gayenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-04, 10:53   #212
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez santos Pokaż wiadomość
Natknelam sie po raz kolejny na jeszcze jeden mit, ktory trzeba naprostowac:

Woda z cytryna jest swietna alternatywa dla wody/herbaty i mozna ja pic zamiast i w duzych ilosciach - BZDURA! Sok z cytryny zle dziala na szkliwo i zakwasza zoladek. Nie nalezy pic duzo wody z cytryna, a przez duzo uwazam wiecej niz 1 szklanke na kilka dni
No ale to jest niemożliwe!
Sok żołądkowy ma odczyn ok 1,5 pH nadawany mu przez kwas solny, sok z cytryny ok 2,5 pH.
To jak czynnikiem bardziej zasadowym (sok z cytryny) można zakwasić czynnik kwaśniejszy (sok żołądkowy na bazie kwasu solnego)?
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-04, 12:19   #213
17stopni
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 61
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Ode mnie:
[ciekawostki] pierwszą uznaną na całym świecie wodą mineralną jest cisowianka perlage - znalezione na oficjalnej stronie finewaters. Ładnie
17stopni jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-04, 12:30   #214
santos
Zakorzenienie
 
Avatar santos
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: skad wracali Litwini ?
Wiadomości: 4 631
GG do santos
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
No ale to jest niemożliwe!
Sok żołądkowy ma odczyn ok 1,5 pH nadawany mu przez kwas solny, sok z cytryny ok 2,5 pH.
To jak czynnikiem bardziej zasadowym (sok z cytryny) można zakwasić czynnik kwaśniejszy (sok żołądkowy na bazie kwasu solnego)?
Nie wiem, ale skoro lekarze zalecaja unikac cytrusow i kwasnego przy nadkwasocie zoladka znaczy, ze owa kwasnosc pogarszaja.
__________________
"Thunderstorms seldom clear the air"

Santosowa rzezba ;-)

nie jestem zawodowym dietetykiem ani trenerem, to moje hobby. Chetnie udziele rad, ale korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialnosc. Dziekuje za uwage
santos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-04, 14:19   #215
pyskatka89
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: śródmieście
Wiadomości: 822
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez santos Pokaż wiadomość
Nie wiem, ale skoro lekarze zalecaja unikac cytrusow i kwasnego przy nadkwasocie zoladka znaczy, ze owa kwasnosc pogarszaja.
ile ludzi, tyle opinii na ten temat...
mnie lekarka kiedyś tam mówiła, że wbrew wszelkim opiniom, cytrusy nie zakwaszają żołądka... mało tego, zaleciła mi na poprawę metabolizmu pić rano i wieczorem szklankę przegotowanej wody z sokiem z połowy cytryny... a doskonale wiedziała, że mam problemy ze zgagą
__________________
Your future starts today, not tomorrow.

najtrudniej być piękną dla siebie.
ot tak.
pyskatka89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-04, 14:53   #216
boangelina
Rozeznanie
 
Avatar boangelina
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: ślązaczka-śpiewaczka
Wiadomości: 641
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Ale sciema... Cytryna jest owocem ALKALIZUJACYM- to ze jest kwasna w smaku nic nam nie mowi...
boangelina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-04, 15:44   #217
santos
Zakorzenienie
 
Avatar santos
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: skad wracali Litwini ?
Wiadomości: 4 631
GG do santos
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

tak czy inaczej jest szkodliwa dla szkliwa :P

---------- Dopisano o 17:44 ---------- Poprzedni post napisano o 17:09 ----------

Cytat:
Napisane przez Kissi Pokaż wiadomość
Przy piciu siemienia lnianego może nastąpić opóźnienie wchłaniania treści z przewodu pokarmowego, w tym zażytych leków. Picie odwaru z siemienia należy oddzielić półgodzinną lub godzinną przerwą od przyjmowania leków. Przedawkowanie może spowodować niedrożność jelita, więc nie wiem jak to się ma do informacji Santos, że pomaga na zaparcia. Może zmielone nasiona, bo odwar na pewno nie. A jednym ze skutków ubocznych są właśnie wzdęcia, które Santos uznała za wskazanie do kuracji.
Jakos mi to wczesniej umknelo. Siemie, jesli mamy na celu leczenie, nalezy przyjmowac formie "gluta".

Przygotowuje sie je tak: 1 lyzka siemienia na 1.5 szklanki wody, gotowac 10 minut, odsiawic do ochlodzenia i pic glut BEZ PESTEK.

Nie sugerowac sie rewelacjami, ze siemie traci swe wlasnosci po ugotowaniu. Owszem, traci sowoje wlasnoci spozywczei wartosci odzywcze, ale nie lecznicze.

BRON BOZE nie nalezy pic mielonego siemienia, bo wlasnie ono zamula i zaszlamia jelita, samych pestek tez unikac. Co do wzdec, to stanowczo demetuje, glut siemieniowy ma dzialanie lagodzace. Natomiats pestki siemienia niegotowanego, owszem, draznia, jak kazde pestki

Taki siemieniowy glut pomaga na:

-problemy zoladkowe (nadzerki przelyku, stany zapalne przewodu pokarmowego, wrzody)
-podraznione jelita
- mokry kaszel lub zapchany nos - siemie jest naturalnie mukolityczne i wypicie gluta z siemienia powoduje, ze rozrzedza sie wydzielina (flegma) i latwiej ja wysmarkac/odkrztusic. Sama to stosuje i naprawde pomaga
__________________
"Thunderstorms seldom clear the air"

Santosowa rzezba ;-)

nie jestem zawodowym dietetykiem ani trenerem, to moje hobby. Chetnie udziele rad, ale korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialnosc. Dziekuje za uwage
santos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-02-04, 15:46   #218
warrior_mortal
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 595
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

a czy ten taki 'glut siemieniowy' można pić codziennie?
__________________
Ten człowiek jest wolny, który żyje dla siebie, a nie dla innych.
— Arystoteles
warrior_mortal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-04, 17:03   #219
Papillon
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 637
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez santos Pokaż wiadomość
tak czy inaczej jest szkodliwa dla szkliwa :P

---------- Dopisano o 17:44 ---------- Poprzedni post napisano o 17:09 ----------


Jakos mi to wczesniej umknelo. Siemie, jesli mamy na celu leczenie, nalezy przyjmowac formie "gluta".

Przygotowuje sie je tak: 1 lyzka siemienia na 1.5 szklanki wody, gotowac 10 minut, odsiawic do ochlodzenia i pic glut BEZ PESTEK.

Nie sugerowac sie rewelacjami, ze siemie traci swe wlasnosci po ugotowaniu. Owszem, traci sowoje wlasnoci spozywczei wartosci odzywcze, ale nie lecznicze.

BRON BOZE nie nalezy pic mielonego siemienia, bo wlasnie ono zamula i zaszlamia jelita, samych pestek tez unikac. Co do wzdec, to stanowczo demetuje, glut siemieniowy ma dzialanie lagodzace. Natomiats pestki siemienia niegotowanego, owszem, draznia, jak kazde pestki

Taki siemieniowy glut pomaga na:

-problemy zoladkowe (nadzerki przelyku, stany zapalne przewodu pokarmowego, wrzody)
-podraznione jelita
- mokry kaszel lub zapchany nos - siemie jest naturalnie mukolityczne i wypicie gluta z siemienia powoduje, ze rozrzedza sie wydzielina (flegma) i latwiej ja wysmarkac/odkrztusic. Sama to stosuje i naprawde pomaga
Czyli mielone simię całkowicie odpada? mi takie poleciła pani w aptece.."profilaktycznie" ...
Papillon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-04, 23:52   #220
KasiaWalczak1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Lokalizacja: Turek/ Warszawa
Wiadomości: 6
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Hzmm co do tej wody z cytryną to pierwszy raz spotykam się z taka dziwną opinią:P Zgadzam się z boangelina cytryna zawiera owszem kwas cytrynowy ale on jest rozkładany do wody i dwutlenku węgla a więc na 100% nie zakwasza!! Po za tym jak wszyscy wiemy cytrynka to naturalna wit. C i flawonoidy gdzie czemu jest dobrze wchłaniania w przeciwieństwie do syntetycznej (z apteki) Tylko trzeba pamiętać aby nie zalewać cytryny gorącą wodą bo wit. C jest wrażliwa na temperaturę
KasiaWalczak1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-05, 01:08   #221
santos
Zakorzenienie
 
Avatar santos
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: skad wracali Litwini ?
Wiadomości: 4 631
GG do santos
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez Papillon Pokaż wiadomość
Czyli mielone simię całkowicie odpada? mi takie poleciła pani w aptece.."profilaktycznie" ...
Ale profilaktycznie na co? To troche bez sensu :/
Cytat:
Napisane przez warrior_mortal Pokaż wiadomość
a czy ten taki 'glut siemieniowy' można pić codziennie?
Niczego nie powinno sie przyjmowac w nadmiarze. Codziennie przez "do konca zycia" to raczej nie, ale jesli masz np problem z zoladkiem to codziennie przez jakis czas jak najbardziej ok. Mnie jakis czas temu dopadla ostra niestrawnosc, prawdopodobnie nadzerka mi sie na przelyku odnowila, wtedy pilam gluta 2-3 razy dziennie przez 2 tygodnie, a potem jeszcze profilaktycznie raz na jakis czas. Ale w koncu trzeba przestac :P
Cytat:
Napisane przez KasiaWalczak1 Pokaż wiadomość
Hzmm co do tej wody z cytryną to pierwszy raz spotykam się z taka dziwną opinią:P Zgadzam się z boangelina cytryna zawiera owszem kwas cytrynowy ale on jest rozkładany do wody i dwutlenku węgla a więc na 100% nie zakwasza!! Po za tym jak wszyscy wiemy cytrynka to naturalna wit. C i flawonoidy gdzie czemu jest dobrze wchłaniania w przeciwieństwie do syntetycznej (z apteki) Tylko trzeba pamiętać aby nie zalewać cytryny gorącą wodą bo wit. C jest wrażliwa na temperaturę
Akurat ja bym nie polecala cytryny jako zrodla wit C. JEst cytrusem wiec moze byc uczulajaca plus nie rosnie u nas wiec jest pryskana tysiacem chemikaliow i dojrzewana sztucznie. Cebula, nasza rodzima, ma duuuzo wiecej witamiy C niz cytryna. Wystarczy polozyc sobie plasterek na kanapeczke
__________________
"Thunderstorms seldom clear the air"

Santosowa rzezba ;-)

nie jestem zawodowym dietetykiem ani trenerem, to moje hobby. Chetnie udziele rad, ale korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialnosc. Dziekuje za uwage
santos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-02-05, 07:44   #222
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez santos Pokaż wiadomość
tak czy inaczej jest szkodliwa dla szkliwa :P
A to wszystkie owoce - chodzi o kwasy owocowe.
Ale tez nie ma co wpadać w panikę, bo jednak bardziej szkodzi cukier i niedostatki machania szczoteczką.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-05, 07:54   #223
hihi
Zakorzenienie
 
Avatar hihi
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 33 255
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

A nie wystarczy po tych owocach przepłukać ust płynem? Dla zneutralizowania tych kwasów..?
__________________
Nowa motywacja. Tym razem cel jest zdecydowanie długoterminowy.
hihi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-05, 13:28   #224
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez KasiaWalczak1 Pokaż wiadomość
Hzmm co do tej wody z cytryną to pierwszy raz spotykam się z taka dziwną opinią:P Zgadzam się z boangelina cytryna zawiera owszem kwas cytrynowy ale on jest rozkładany do wody i dwutlenku węgla a więc na 100% nie zakwasza!! Po za tym jak wszyscy wiemy cytrynka to naturalna wit. C i flawonoidy gdzie czemu jest dobrze wchłaniania w przeciwieństwie do syntetycznej (z apteki) Tylko trzeba pamiętać aby nie zalewać cytryny gorącą wodą bo wit. C jest wrażliwa na temperaturę
Sa duzo lepsze zrodla witaminy C - cebula, porzeczki, kiszona kapusta itd.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-05, 14:12   #225
upgirl
Zadomowienie
 
Avatar upgirl
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 1 440
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Sa duzo lepsze zrodla witaminy C - cebula, porzeczki, kiszona kapusta itd.
i papryka przede wszystkim
__________________

upgirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-07, 10:44   #226
Madzialenka12344321
Zakorzenienie
 
Avatar Madzialenka12344321
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 54 443
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Dziewczyny a co sądzicie o takich napojach typu Aquarius? warto to pić, czy lepiej nie?
__________________

Madzialenka12344321 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-07, 11:12   #227
Serendipity
Zakorzenienie
 
Avatar Serendipity
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 7 281
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez hihi Pokaż wiadomość
A nie wystarczy po tych owocach przepłukać ust płynem? Dla zneutralizowania tych kwasów..?
Na TVN style dentystka mówiła, żeby przepłukać wodą lub mlekiem.
__________________
Denerwować się to mścić na własnym zdrowiu za głupotę innych.
Serendipity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-08, 07:22   #228
hihi
Zakorzenienie
 
Avatar hihi
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 33 255
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez Serendipity Pokaż wiadomość
Na TVN style dentystka mówiła, żeby przepłukać wodą lub mlekiem.
O! Czyli jeszcze prościej I po problemie.
__________________
Nowa motywacja. Tym razem cel jest zdecydowanie długoterminowy.
hihi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-19, 14:14   #229
klaudynka4
Zakorzenienie
 
Avatar klaudynka4
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Wiadomości: 7 096
GG do klaudynka4 Send a message via Skype™ to klaudynka4
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Co myślicie o tym artykule? http://www.focus.pl/nauka/zobacz/pub...ikacji/1/nc/1/

Cytuję fragment:

"Fruktoza „przestawia” cały metabolizm organizmu na produkcję tłuszczu. Z badań prowadzonych przez dr Elizabeth Parks z UT Southwestern Medical Center wynika, że jeśli rano wypijemy słodzony tym cukrem napój, nasz organizm przerobi na tkankę tłuszczową nie tylko pożywienie ze śniadania, ale i z obiadu, choć teoretycznie nie jest to konieczne!"

"Oczywiście w postaci tłuszczu, którego potem trudno się pozbyć i który wpędza nas w choroby takie jak miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca. „W tej dziedzinie fruktoza jest bezkonkurencyjna. Nasz organizm przerabia ją na tłuszcz z zadziwiającą szybkością, a gdy już zacznie, trudno ten proces spowolnić” – mówi dr Elizabeth Parks z University of Texas Southwestern Medical Center."
__________________
Moja wymiana
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=878926
klaudynka4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-02-19, 15:20   #230
santos
Zakorzenienie
 
Avatar santos
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: skad wracali Litwini ?
Wiadomości: 4 631
GG do santos
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez klaudynka4 Pokaż wiadomość
Co myślicie o tym artykule? http://www.focus.pl/nauka/zobacz/pub...ikacji/1/nc/1/

Cytuję fragment:

"Fruktoza „przestawia” cały metabolizm organizmu na produkcję tłuszczu. Z badań prowadzonych przez dr Elizabeth Parks z UT Southwestern Medical Center wynika, że jeśli rano wypijemy słodzony tym cukrem napój, nasz organizm przerobi na tkankę tłuszczową nie tylko pożywienie ze śniadania, ale i z obiadu, choć teoretycznie nie jest to konieczne!"

"Oczywiście w postaci tłuszczu, którego potem trudno się pozbyć i który wpędza nas w choroby takie jak miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca. „W tej dziedzinie fruktoza jest bezkonkurencyjna. Nasz organizm przerabia ją na tłuszcz z zadziwiającą szybkością, a gdy już zacznie, trudno ten proces spowolnić” – mówi dr Elizabeth Parks z University of Texas Southwestern Medical Center."
Pintolenie o szopenie. Kolejna "gienialna" teoria nt skad bierze sie tluszcz i cale "zuo" dietetyczne. Jak nie masz dodatniego bilansu kcal to ci nic organizm nie przerobi na tluszcz, bo i jak, skoro spalisz, a jak masz to mozesz zazerac sie dietetyczna salateczka srodziemnomorska, jak jej zjesz tone, to przytyjesz. Trzeba sie zdrowo z umiarem, odzywiac i ruszac zadek ot i cala tajemnica.

Ostatnio ogolnie widze, ze dietetycy wzieli sobie na "tapete" owocki. Co jakis czas jakis jeden skladnik/grupa skladnikow jest winna wszelkiemu zlu tego swiata, od globalneo ocieplenia po wojne w Afganistanie. Jakis czas temu byly to tluszcze "niezdrowe", sery blee, goloneczka blee. Ale sie okazalo, ze sa potrzebne organizmowi, juz pomijajac fakt, ze wcinajacy tonami te specjaly Francuzi naleza do jednych z bardziej zdrowych i mniej spasionych. Potem bylo cos innego, teraz mamy faze na "zue owoce". To juz w ogole moim zdaniem smieszne, zeby cos, co jest w 100% naturalne, nieprzetworzone i homo sapiens jadl to wlasciwie zawsze, nawet zanim byl homo sapiens, jak jeszcze byl jakism australopitekiem lub innym, nagle szkodzilo. No litosci. PEwnie, ze jak sie nazremy winogron, bananow, popijemy hektolitrem soku pomaranczowego, zagryziemy suszonymi morelkami i nie ruszamy poza tym pupci, ani nie jemy zdrowej diety, to sie odlozy. LUDZIE wszystko w nadmiarze szkodzi.

A owoce sa dobre i jak czasem mamy ochote na slodkie to lepiej zjesc suszone morelki niz marsa.




+++++++++++++++++++++++++ +

Z innych ciekawostek:

Jesli uzywamy suszonych produktow typu kasza, soczewica, fasola, ryz itp nalezy je bardzo dokladnie..... MYC przed jedzeniem!!! Nie mowi sie o tym glosno- jedna sprawa jest to, czym pryskaja te roslinki gdy one rosna. Wiadomo, ze pryskaja, bo inaczej by im zezarlo plony jakies cus. Natomiast jak ziarna sa juz oczyszczone i skladowane, to owo "cus" nie spi i jest cala masa zyjatek, ktore chetnie by sie doprasnely do magazynow. Dlatego sporo chemikaliow sie dodaje do JUZ GOTOWEGO produktu, zwlaszcza takiego, ktory jest "suszony" (np fasola, cieciorka), zeby go cus nie zjadlo.

Najlepszy sposob to wysypac kasze na drobbe sitko i plukac pod bierzaca woda i/lub wziac miske, wsypac kasze/fasole/ soczewice, zalac woda, odcedzic, zalac, odciedzic, zala odcedzic. Dopiero potem gotowac. Jesli jest to cos, co musi namakac (np cieciorka) to nalezy wode zmieniac kilkakrotnie, a nie zostawiac na te x godzin w tej samej
__________________
"Thunderstorms seldom clear the air"

Santosowa rzezba ;-)

nie jestem zawodowym dietetykiem ani trenerem, to moje hobby. Chetnie udziele rad, ale korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialnosc. Dziekuje za uwage
santos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-19, 22:55   #231
Wenila
Wtajemniczenie
 
Avatar Wenila
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: to tu to tam z północy na południe
Wiadomości: 2 927
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

ja kiedyś z ciekawości popłukałam ryż i normalnie masakra...co za syf.

Kiedyś kupiłam sobie ziarna łuskanego słonecznika. Smakowało okropnie. Jakąś perfumą tandetną węcz zajeżdżało. Szkoda było wyrzucić bo kilogramowe opakowanie....postanowiła m popłukać i normalnie szok, po kilku płukaniach ciemnobrązowej wody smakowało rewelacyjnie.

Tu nie tylko o to chodzi, że chemikalia, opryski. To zwykły kurz. Wychowywałam sie na wsi, żniwa nie były mi obce i wiem, że podczas zbiorów kurzy się niemiłosiernie.

Płukanie to bardzo ważna sprawa, dobrze, że zwróciłaś uwagę
__________________
tkwiąc w depresji!!
Wenila jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-20, 10:12   #232
agta85
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 2 287
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez santos Pokaż wiadomość
Z innych ciekawostek:

Jesli uzywamy suszonych produktow typu kasza, soczewica, fasola, ryz itp nalezy je bardzo dokladnie..... MYC przed jedzeniem!!! Nie mowi sie o tym glosno- jedna sprawa jest to, czym pryskaja te roslinki gdy one rosna. Wiadomo, ze pryskaja, bo inaczej by im zezarlo plony jakies cus. Natomiast jak ziarna sa juz oczyszczone i skladowane, to owo "cus" nie spi i jest cala masa zyjatek, ktore chetnie by sie doprasnely do magazynow. Dlatego sporo chemikaliow sie dodaje do JUZ GOTOWEGO produktu, zwlaszcza takiego, ktory jest "suszony" (np fasola, cieciorka), zeby go cus nie zjadlo.

Najlepszy sposob to wysypac kasze na drobbe sitko i plukac pod bierzaca woda i/lub wziac miske, wsypac kasze/fasole/ soczewice, zalac woda, odcedzic, zalac, odciedzic, zala odcedzic. Dopiero potem gotowac. Jesli jest to cos, co musi namakac (np cieciorka) to nalezy wode zmieniac kilkakrotnie, a nie zostawiac na te x godzin w tej samej
A ja myślałam, że to oczywista oczywistość, a nie ciekawostka.
agta85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-20, 13:10   #233
Kalakiria
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 745
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Oj nie, nikt z moich znajomych nie myje np. ryżu, tylko sypią z torebki... albo tym bardziej jak mają gotowe torebki do gotowania Jak im mówię, że trzeba, to patrzą z niedowierzaniem
Kalakiria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-28, 12:54   #234
wkurzona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 62
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez Kalakiria Pokaż wiadomość
Oj nie, nikt z moich znajomych nie myje np. ryżu, tylko sypią z torebki... albo tym bardziej jak mają gotowe torebki do gotowania Jak im mówię, że trzeba, to patrzą z niedowierzaniem
Przyznam się, że ja do tej pory też nie płukałam, ale zastanawia mnie jedna rzecz. Jeśli te ziarna są brudne, to woda w której się gotowały powinna być bura, tak? a ja tego nie przyuważyłam
wkurzona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-28, 15:34   #235
santos
Zakorzenienie
 
Avatar santos
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: skad wracali Litwini ?
Wiadomości: 4 631
GG do santos
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez wkurzona Pokaż wiadomość
Przyznam się, że ja do tej pory też nie płukałam, ale zastanawia mnie jedna rzecz. Jeśli te ziarna są brudne, to woda w której się gotowały powinna być bura, tak? a ja tego nie przyuważyłam
Nie jest metna? Moja po ryzu zawsze jest, bo skrobia sie wygotowuje. W tej metnosci nie zauwazszysz kurzu, a tym bardziej chemikaliow.
__________________
"Thunderstorms seldom clear the air"

Santosowa rzezba ;-)

nie jestem zawodowym dietetykiem ani trenerem, to moje hobby. Chetnie udziele rad, ale korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialnosc. Dziekuje za uwage
santos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-07, 19:36   #236
guma_do_zucia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 34
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez Kissi Pokaż wiadomość
Oglądałam program na TVN Style a w nim Olga Kuźniak informowała, że bezpiecznie jest jeść jedną puszkę w miesiącu. Dla mnie to stanowczo za mało, lubię tuńczyka :p:
Właśnie kończę drugą dzisiaj, za późno;/
__________________

guma_do_zucia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-07, 20:19   #237
Eva ID
ForceIsStrongInThisOne...
 
Avatar Eva ID
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: أبو ظبي
Wiadomości: 7 439
GG do Eva ID
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

OMG !!! Cava !!!

..... i ja się o TAKIM temacie dowiaduję taraz?!

Niech ochłonę.... TAK, absolutnie TAK... od 20 ponad lat płukam ryż (i inne pochodne) a zwłaszcza lubię je zostawiać na kika godzin wymieniając wodę, ponoć normą pukania ryżu jest 1 godzina... norma podana mi przez Irakijkę.
__________________
Wealth, Income & Power

I`m Proud to Be a Christian - Jestem Dumna, że Jestem Chrześcijanką



55 kg
Eva ID jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-08, 08:25   #238
Madzialenka12344321
Zakorzenienie
 
Avatar Madzialenka12344321
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 54 443
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

a dlaczego mozna jesc tylko jedną puszkę tuńczyka w miesiącu??
__________________

Madzialenka12344321 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-08, 12:57   #239
venomik
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 351
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Nie przejmuj się, można duuuuużo więcej
venomik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-08, 13:16   #240
Madzialenka12344321
Zakorzenienie
 
Avatar Madzialenka12344321
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 54 443
Dot.: Fakty, Mity i Ciekawostki jedzeniowe

Cytat:
Napisane przez venomik Pokaż wiadomość
Nie przejmuj się, można duuuuużo więcej
mam nadzieję bo bardzo go lubię.

poza tym wszelkie rybki są chyba zdrowe (no moze z wyjątkiem takich wynalazków typu panga)
__________________

Madzialenka12344321 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:23.