Tytułowanie rodziców i teściów - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Jeszcze przed ślubem

Notka

Jeszcze przed ślubem Na tym forum rozmawiamy o tym co powinno zadziać się jeszcze przed ślubem, czyli o wieczorku panieńskim, prezentach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-09-17, 12:42   #31
Almariel
Zakorzenienie
 
Avatar Almariel
 
Zarejestrowany: 2009-11
Lokalizacja: Wlkp.
Wiadomości: 8 992
Dot.: Tytułowanie rodziców i teściów

A ja nie mam problemu z mówieniem "Mamo" do teściowej. Lubię ją, jakoś nie wyobrażam sobie mówić "Pani" do mamy męża, "Teściowo" też dla mnie jakoś dziwnie... Tak samo moja mama zwracała się do swojej teściowej "Mamo", więc dla mnie to takie naturalne jest raczej. To tylko słowo, wiadomo że jak mówię Mamo do swojej mamy to ma to inny ładunek emocjonalny i w ogóle, niż "Mamo" wypowiadane do teściowej. To, że tak mówię, nie zmienia też faktu, że mamę mam tylko jedną i do tego jestem z nią bardzo zżyta. Mąż do moich rodziców też mówi "mamo/tato" i nam to pasuje.

Aczkolwiek w sytuacji Autorki zgadzam się z powyższymi wypowiedziami, że najlepiej pozostać przy mówieniu po prostu po imieniu.
Almariel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-17, 20:30   #32
mariamarysienka
Zakorzenienie
 
Avatar mariamarysienka
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 14 017
Dot.: Tytułowanie rodziców i teściów

A propos tych form bezosobowych - da się na dłuższą metę. Mój tata stosuje to już ponad 20 lat
__________________
.

"One cat just leads to another." - E. Hemingway



I love you
I will
I do
mariamarysienka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-17, 21:13   #33
bezaczek7
Zakorzenienie
 
Avatar bezaczek7
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: śląsk cieszyński
Wiadomości: 3 809
Dot.: Tytułowanie rodziców i teściów

ha ha o raju. fajnie się to czyta.
jutro mamy drugą rocznicę. od zawsze mówiłam pani, ostatnio coraz głupiej mi mówić pani, ale mamo nie wiem czy kiedykolwiek w życiu przejdzie mi przez gardło. z teściem mało co gadam choć mieszka za ścianą, ale jak już mówię, to pan, choć najczęściej bezosobowo.
od jutra mam postanowienie-mówić do nich teściu/teściowo w sensie czy poda mi teściowa mleko. to uważam dużo lepsze niż pani, zwłaszcza że mieszkamy w jednym domu i wszystko poza pokojami mamy wspólne.
teściowa mówiła, że mam mówić mamo, ale mi się to nie widzi. teść sie chyba nie wypowiedział jasno. zresztą on sam o sobie czasem mówi do swojej własnej żony (!) co kupiłaś panu albo co panu zrobisz na kolację. ale to inny temat, nie na ten wątek
__________________
odpisuję u Ciebie, Ty odpisuj, proszę, u mnie.
<a href="link">wszystkowątek </a>
ciuchy stary
wishlista
18WRZESIEŃ2010
08wrzesień2014 ostatecznie 17.09. 14:35
bezaczek7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-17, 21:51   #34
asia_28w
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 3 274
Dot.: Tytułowanie rodziców i teściów

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
A moim zdaniem nikogo nie powinno się do niczego zmuszać. Według mnie rodziców ma się jednych i ja w życiu nie nazwę "mamą" ani "tatą" osób innych niż moich własnych rodziców. Nie chciałabym nikogo zranić, ale mam sprawiać komuś przyjemność kosztem własnego niezadowolenia i niezręczności? A najgorsza sytuacja to taka, jaką opisujesz - że rodzicom coś nie pasuje, ale zamiast powiedzieć synowej, to obgadują ją po rodzinie
Akurat w tym wypadku synowa dowiedziała się pierwsza, że im to nie pasuje
asia_28w jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-18, 15:04   #35
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: Tytułowanie rodziców i teściów

Mówię per Pani/Pan.
Mame mam tylko jedną.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-19, 20:06   #36
Kojaniskatsi
Raczkowanie
 
Avatar Kojaniskatsi
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Centropoland :P
Wiadomości: 287
Dot.: Tytułowanie rodziców i teściów

Cytat:
Napisane przez laska4 Pokaż wiadomość
Moja mama to by chyba z siebie wyszła jakby zięć czy synowa zwracali się do niej per babciu,dla niej to byłoby gorsze niż per pani.
To nie było "babciu" tylko tak z jajem "babciaaaa" albo"dziadeeeeek". Przykład użycia w zdaniu: Noooo dziaaadek ale wnusi śliczne śpiochy kupiłeś

Zrozumiałe?
__________________
17-07-2012 Narzeczona
15-11-2014 Żona

"Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją, zapadłaby nad światem wielka cisza"
Albert Einstein
Kojaniskatsi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-22, 10:00   #37
capriola_87
Zakorzenienie
 
Avatar capriola_87
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 8 812
Dot.: Tytułowanie rodziców i teściów

A mi się podoba tradycja mówienia do teściów mamo/tato Ja swoich bardzo lubię i zakładam że nie będę miała problemu z przestawieniem się...(ale jak przyjdzie co do czego to kto wie?) Rozważam 2 opcje: albo wyjdę z inicjatywą i już na weselu będę się do nich tak zwracać (myślę że byłoby im miło) albo poczekam aż "oficjalnie" mi to zaproponują...sama nie wiem
__________________
capriola_87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-09-25, 13:30   #38
aggo_di
Wtajemniczenie
 
Avatar aggo_di
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: koniec tęczy
Wiadomości: 2 575
Dot.: Tytułowanie rodziców i teściów

Każdy powinien mówić, tak jak uważa i tak, jak czuje...

Edytowane przez aggo_di
Czas edycji: 2013-12-04 o 16:38 Powód: błąd ort. zmiana zdania
aggo_di jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-27, 11:48   #39
monikkad
Wtajemniczenie
 
Avatar monikkad
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 104
Dot.: Tytułowanie rodziców i teściów

Ja odwrotnie niż poprzedniczka.
Nie mogę się doczekać aż zacznę mówić "tato" do teścia Mój przyszły teść jest wspaniałym, ciepłym, bardzo szanującym mnie człowiekiem, a mój ojciec to kawał sk*******, który zostawił mamę, mnie, nigdy się mną nie interesował i nie interesuje do tej pory.

Całe życie czekałam, aby powiedzieć "tato" A teraz będę mogła, do teścia )

Do teściowej też będę mówiła "mamo" No ale ja mam świetnych teściów, mogę nie być obiektywna
__________________
"Ludzie dbają o tych, którzy dbają o siebie!"
monikkad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-28, 21:31   #40
gburiavonfuria
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 820
Dot.: Tytułowanie rodziców i teściów

U mnie po obiedzie zaręczynowym (gdzie data ślubu nie została wyznaczona) "teść" zaproponował żebym mówiła mu po imieniu. Ja mam 22 lata on 68 i jest mi dziwnie więc zwracam się przez pan. A do "teściowej" chyba zawsze będę mówić pani bo ona trzyma dystans. Ew nie wiem jak będzie, ale wiem, że "mama" odpada bo moja jest strasznie o nią zazdrosna chociaż powiem wam, że w prywatnych rozmowach z TŻ jego tatę (teścia) skracam do taty (jeśli mówimy o moim to jest to "ojciec" albo "mój tata"), z kolei teściową nazywam zgrubieniem ( ) imienia, załóżmy że na imię ma Kasia więc mówię na nią Kaśka
__________________
Proszę o pomoc w magisterce mieszkających w Norwegii http://www.ebadania.pl/0252895dfaa9ffbb

Edytowane przez gburiavonfuria
Czas edycji: 2012-09-28 o 21:32
gburiavonfuria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-29, 21:19   #41
Garadiela
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: czestochowa
Wiadomości: 1 687
Dot.: Tytułowanie rodziców i teściów

my slubowalismy 15 wrzesnia i mamy ten sam problem...Poki co mowimy w 3 os ale....ciezko Tesciowie nie wyszli z propozycja zeby im mowic mamo tato wiec ja sie sama tak nie odezwe Smieje sie do meza ze bede mowic pani mamo
Swoja droga...Jakos kloci mi sie do obcej osoby mowic mamo
__________________
żonka
Małżeństwo nie jest stanem, jest umiejętnością.

https://wizaz.pl/Mikroreklama
Garadiela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-10-01, 07:34   #42
Ilta
Zadomowienie
 
Avatar Ilta
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 972
Dot.: Tytułowanie rodziców i teściów

Chwała za ten wątek, bo już myślałam, że jestem z tym sama

Mój TŻ z mówieniem do mamy "mamo" problemów by nie miał, ale tatę to ja mam takiego, że nie przeszłoby mu to pewnie przez gardło, więc nie wiem co wymyśli
A ja z kolei mam opór totalny jeżeli chodzi o mówienie do kogoś poza mamą "mamo" i cała familiarność wesela mnie do tego nie przekonuje nadal Mówić do niej po imieniu byłoby dla mnie straszne, bo do osób starszych nie mówię po imieniu i już - tylko jedna, ponad 20 lat starsza kuzynka to na mnie wymogła
A z kolei "pan/pani" mi nie pasuje, bo to nie są obce osoby.

Oczekiwanie na dziecko zaś, żeby mówić "dziadku/babciu"... ja bym się czuła (podkreślam-ja) żałośnie. Na kilometr by wiało, że używam bezosobowej formy ile się tylko da, bo nie chcę się jakoś zwracać do rodziców TŻta i z ulgą traktowała przyjście na świat dzieci bo "problem się jakoś sam rozwiązał", mimo że to moi dziadkowie nie są, więc czemu mam do nich mówić "babciu/dziadku" ?
Powyższe pochodzi z przykładu w rodzinie. Moja ciotka ma synową z której naśmiewała się bite 2 lata po ślubie, bo sama rozpoczęła temat jak się może do niej zwracać, a ta go nie podjęła. I następne 2 lata miała (ciotka) ubaw patrząc, jak się zwija żeby ułożyć formę bezosobową, co najciekawsze było kiedy musiała ją np. zawołać z drugiego pokoju
A jak tylko urodziły się dzieci została obdarzona tytułem "babci" i chyba koniec tej opowieści ubawił ją najbardziej.

No to nie chciałabym, żeby tak było i u nas

Szwagier z kolei do mojej mamy mówi "mamo" a do ojca "dziadku", bo już mają dwójkę dzieci to sobie "może" kombinować

Ostatnio myślałam nad formą (powiedzmy że to będzie imie teściowej) "mama Ewa". Bo to mi jakoś brzmi, bo jakby nie patrzeć - to jest mama. Mojego TŻta A będzie odróżnienie od mojej mamy-mamy

Garadiela - a "pani matko" to była normalna tytuologia jeszcze w XVIII wieku ! Bardzo polska, bardzo tradycyjna, więc czemu nie...

Edytowane przez Ilta
Czas edycji: 2012-10-01 o 07:36
Ilta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Jeszcze przed ślubem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:46.