Czy to już początek menopauzy? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2023-08-11, 13:43   #1
rinoa_woman
Wtajemniczenie
 
Avatar rinoa_woman
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 2 413
GG do rinoa_woman

Czy to już początek menopauzy?


Uprzedzając pytania, tak wybieram się do ginekologa, ale może ktoś już był w takiej samej sytuacji. Otóż, mam 37lat, dwójkę dzieci na pokładzie, malych 3 i 5 lat. 2 stracone ciąże i niedoczynność tarczycy, ale uregulowaną, na lekach. Do tej pory miałam miesiączki jak w zegarku, co 30dni, przed porodem były bardzo bolesne, po porodzie stały się niemal bezbolesne. Wszystko zaczęło się zmieniać w lipcu. W maju byłam na kontroli u gin, taka coroczna kontrola z cytologią. Cytologia wyszła ok, kat II, ale w badaniu usg dopochwowym wyszło, że mam 2cm torbiel, jednak jest ona zbyt głęboko aby można było zrobić np biopsję, lekarz powiedział, że wygląda na niegroźną i dopóki nie powoduje dyskomfortu, np bólu kręgosłupa przy siedzeniu, to nic się z tym nie robi, ewentualnie przy okazji zabiegu można sie tego pozbyć. W czerwcu okres dostałam normalnie, a w lipcu już 5dni spóźniony i był dość bolesny, to sporo jak na moje regularne cykle, ciążę wykluczyłam, w tym miesiącu aktualnie 2 dzień spóźnienia. Do tego doszły mi migreny, wahania nastroju takie bardzo wyraźne, ogólne zmęczenie, jest mi wiecznie gorąco, trochę takie ciążowe objawy, a trochę jakby PMS ale podkręcony na 200% głównie odczuwam to pod koniec cyklu. Sama nie wiem co mam myśleć, spodziewałam się że u mnie menopauza może przyjśc szybciej, bo moja matka przechodziła ją po 40, ale jakoś tak myślałam, że do tej 40 jeszcze dotrwam. Wybieram się do gin koniecznie, ale dopiero po @ jesli w końcu się jej doczekam. Co myślicie? Macie jakieś rady?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
rinoa_woman jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-08-14, 05:35   #2
Aaneczkaa86
Zadomowienie
 
Avatar Aaneczkaa86
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomości: 1 723
Dot.: Czy to już początek menopauzy?

Jeśli chcesz sprawdzić czy to już menopauza, możesz kupić w aptece odpowiedni test. Robi się go ja test ciążowy z porannego moczu, tylko wykrywa podwyższenie innego hormonu.
Ginekolog pewnie zrobi na wizycie to samo, czyki zleci badanie profilu hormonalnego i USG.


Wysłane z mojego SM-A336B przy użyciu Tapatalka
__________________
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Aaneczkaa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-08-15, 16:31   #3
hasta_la_vista
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2020-04
Wiadomości: 132
Dot.: Czy to już początek menopauzy?

Takie 2 dni, 5 dni spóźnienia to nawet nie jest jeszcze nieregularny okres Może być po prostu taki efekt większego stresu, jakichś męczących wydarzeń np. podróży. Ale tę torbiel to bym skonsultowała też z innym ginekologiem dla pewności.
Można też zrobić sobie badania hormonalne, FSH, estrogeny to takie minimum przy sprawdzaniu menopauzy, może lekarz podpowie jakie badania zrobić.
hasta_la_vista jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-08-17, 08:41   #4
rinoa_woman
Wtajemniczenie
 
Avatar rinoa_woman
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 2 413
GG do rinoa_woman
Dot.: Czy to już początek menopauzy?

Cytat:
Napisane przez hasta_la_vista Pokaż wiadomość
Takie 2 dni, 5 dni spóźnienia to nawet nie jest jeszcze nieregularny okres Może być po prostu taki efekt większego stresu, jakichś męczących wydarzeń np. podróży. Ale tę torbiel to bym skonsultowała też z innym ginekologiem dla pewności.
Można też zrobić sobie badania hormonalne, FSH, estrogeny to takie minimum przy sprawdzaniu menopauzy, może lekarz podpowie jakie badania zrobić.
Teoretycznie nie, ale ja do tej pory miałam cykl jak w zegarku, idealne 30dniowe cykle, poza tym po prostu źle się czuję, czuję że coś jest nie tak, w drugiej fazie cyklu jestem pobudzona jak przy owulacji, a nigdy tego nie miałam.
Zrobiłam sobie badanie hormonów, czekam na wyniki i na konsultację z lekarzem, może się coś wyjaśni.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
rinoa_woman jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-09-01, 15:28   #5
Matcha_latte
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-08
Wiadomości: 10
Dot.: Czy to już początek menopauzy?

Ja przy torbieli mialam objawy podobne do twoich, w pewnym monencie juz ledwo funkcjonowalam. Mialam wykonana laparoskopie - niesamowita ulga, objawy ustapily, wrocilam do zdrowia. Polecam Ci konsultacje z innym lekarzem i sprawdzenie czy jednak nie kwalifikujesz sie na zabieg, jesli masz az tyle objawow i utrudniaja Ci zycie. Sa rozne ziola na torbiele/miesniaki - mi osobiscie nie pomogly.
Matcha_latte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-09-01 16:28:12


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:54.