Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-07-05, 21:44   #1
Wiolusiad
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Bournemouth, Anglia
Wiadomości: 39
Unhappy

Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!


Witam serdecznie wszystkic. Mam na imie Wiola. Jestem szczesliwá mama Piotrusia, który ma 5 lat. Mieszkamy od 3 lat w Anglii. Piotrus chodzi do angielskiej szkoly, do Reception class. ogólnie idzie mu dobrze. Jak na dziecko 5-letnie, niezle czyta, rozwiazuje quizy, rysuje, spiewa, tanczy. Gorzej mu idzie z pisaniem i liczeniem.
I wlasnie tu zaczyna sie problem - Jego PISANIE I LICZENIE.
Nie wiem jak pomóc mojemu dziecku zeby go zachecic do pisania i liczenia, jak mu pomóc zrozumiec elementarne podstawy dodawania i odejmowania oraz jak go zachecic do pisania.
Prosze, pomózcie , moze wy macie jakies pomysly w tej sprawie.
Moze wsród was jest jakis nauczyciel od nauczania poczatkowego, który podpowiedzial by mi co zrobic...
Proszé o pomoc.
Wiolusiad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-05, 23:48   #2
Judy_21
Wtajemniczenie
 
Avatar Judy_21
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Zielona Wyspa :)
Wiadomości: 2 256
Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

Najpierw pytanie dlaczego sądzisz że należy mu pomóc z pisaniem i liczeniem?? Może niepotrzebnie się martwisz?
I ciężko jest doradzić na odległość, nie widząc dziecka ani z nim nie rozmawiając... Może jest chwilowo zniechęcony.... ale to minie??

Najlepiej jest nauczać przez zabawę
Może mogłabyś kupić jakieś książeczki z naklejkami (dzieci to uwielbiają ) pisanie - może krzyżówki też bardzo lubiane przez dzieci
Kolorowe książeczki w których należy wypełniać pojedyncze wyrazy.... malutkimi kroczkami do przodu...
Albo siedząc w domu codziennie spróbujcie popisać chociażby Wasze imiona, np które jest dłuższe, które ma najwięcej literki "o" lub "a" itp.
a później możesz zacząć wprowadzać inne wyrazy...

A czym interesuje się syn??? może w zabawie nawiązać do ulubionych zajęć? Np. jeżeli lubi kopać piłkę - to możecie liczyć ile razy kto kopnął i w jaki sposób, etc.
Jeżeli lubi skakać na trampolinie to również możecie liczyć... bardzo dobre do liczenia są kolorowe kulki albo duże liczydło.... wszystko co przyciąga wzrok dziecka jest dobre aby je zachęcić.... nawet kolorowe żelki - cukierki
a jeżeli każda wykonana czynność będzie pochwalona dziecko będzie nabierało ochoty do jej kolejnego wykonywania

Mam nadzieję, że chociaż troszkę pomogłam
__________________
Trzy rzeczy zostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka... Dante
Amelka 06/04/2009


WDF

93...83...73...70...65...63

-28 kg

Judy_21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-06, 12:51   #3
Kasia_L
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Wiadomości: 1 053
Smile Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

Niestety nie wiem co oznacza Reception class. Do czego można to porównać w Polsce?

Ale może odniosę umiejętność pisania do tego, z czym zetknęłam się w literaturze. Otóż to świetnie, że Twoje dziecko rysuje i pewnie wykonuje całe mnóstwo innych czynności manualnych - to wstęp do pisania. Rozwój motoryki dużej i małej ma tu znaczenie. Naukę pisania można rozpocząć od rysowania szlaczków, obrysowywania konturów, tzw. rysowania po śladzie wykropkowanych liter.

Zgadzam się z Judy, że najlepiej zrobić to przez zabawę. Wyjście od imienia dziecka jest też dobrym pomysłem, bo wychodzisz od czegoś co ma emocjonalne znaczenie dla dziecka .
__________________
Nagle zrobiło się Jagodowo

Edytowane przez Kasia_L
Czas edycji: 2009-07-06 o 12:53
Kasia_L jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-06, 17:08   #4
cocci
Zakorzenienie
 
Avatar cocci
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Kiel DE
Wiadomości: 12 235
Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

wiolus - moja Magda ma 5,5 roku i umie tylko przekopiowac to, co ma przed nosem. Napisze MAMA TATA MAGDA i w sumie tyle, ale jak ma A w jakims wyrazie kopiowanym, to nie wie co to.
jesli chodzi o liczenie to juz przy nastu zaczyna sie gubic.
wcale nie uwazam, ze ma problemy, wrecz przeciwnie. Jest tak samo dwujezycznym dzieckiem, jak Twój syn. Wiec nie masz sie co martwic.
__________________
Moje wpadki "twórcze":
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=501734

ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ

cocci jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-06, 17:41   #5
Wiolusiad
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Bournemouth, Anglia
Wiadomości: 39
Wink Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

Bardzo sie ciesze ze ktokolwiek odpisal... dziekuje Wam dziewczyny, teraz wiem ze moje podejrzenia byly chyba nieuzasadnione... Dziekuje za rady, mysle ze postaram sie mu pomóc. W pewnym momencie myslalam ze moje dziecko nie da sobie rady z tym wszystkim...
On ogólnie daje sobie rade, i niezle mówi po angielsku i przez to nie odstaje za bardzo od dzieci anglojezycznych a to juz duzo.
Jeszcze raz dziekuje wam bardzo za rady.
Wiolusiad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-07, 16:53   #6
Rzabba
Rzabbocop
 
Avatar Rzabba
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Guernsey
Wiadomości: 18 528
GG do Rzabba
Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

Moja cora we wrzesniu bedzie szla do reception class (to chyba mozna porownac do naszej zerowki?)
Z liczeniem to u niej bardzo slabo nie ma mowy, zeby usiasc i uczyc sie liczyc bo zaraz jest foch ale na spacerze liczymy mijajace nas samochody albo schody po ktorych idziemy, czasem daje sie wciagnac kiedy licze cos z mlodsza
Z pisaniem tez na razie slabo, jakos nie bardzo lapie literki ale za to lubi poprawiac dlugopisem to co jej napisze olowkiem itp. wiec na razie doskonalimy te umiejetnosci.
Jednak uwazam, ze jak na niespelna czterolatke jest calkiem niezle byleby tylko jak najszybciej zaczela lapac angielski.

Powodzenia w szkole
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
Było smaszno, a jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
Peliczaple stały smutcholijne
I zbłąkinie rykoświstąkały.
10 PŻ
Rzabba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-08, 09:21   #7
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

Do pewnych czynnosci np. liczenie nalezy dojrzec,dziecko nie potrafi myslec abstrakcyjnie dlatego nalezy cwiczyc na przykladach ,cokolwiek samochody,lalki,owoce i to raczej gdzies w zabawie ,nie siadac przy stole i liczyc ale przy codziennych czynnosciach.

Podobnie z pisaniem ,cwiczyc łapki poprzez rysowanie po liniach,kolorowanie,plast elina,wydzieranki
wazne jest koordynacja reka-oko.
no i odpowiednie kredki ,dlugopisy ,polecam o przekroju trójkątnym i nakladki na ołowki takie gumowe ,poprawiaj chwyt,nacisk.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-07-29, 22:27   #8
agsienka
Raczkowanie
 
Avatar agsienka
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Sochaczew
Wiadomości: 81
Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

Co do liczenia - proponuję gry: w domino,gry planszowe z 2 kostkami, lub zwykłe karty. W łatwy sposób podczas zabawy z rodzicem dziecko dodaje i odejmuje na konkretnych przykładach.
agsienka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-11, 14:56   #9
Fatalaszek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 9
Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

nie masz się czym martwić, często dzieci później dopiero śmigają w liczeniu, pisaniu etc. Czy Twój synek jest dwujęzyczny?? Może (ale to tylko moja opinia, nie jestem psychologiem etc.) się czegoś boi?? bardzo fajne efekty daje bajkoterapia - np. jakaś bajka o liczeniu, o pisaniu etc. W październiku wyjdzie pozycja wydawnictwa Zaszafie.pl właśnie o chłopcu, który się bał i o tym jak przyjaźń pomogła mu w życiu etc. Poczytaj o bajkoterapii, piękny temat, ale w Polsce zupełnie niepopularny. Pozdrów małego Piotra!
__________________
moja bajka, mój blog, mój świat: www.fatalaszek.blox.pl
Fatalaszek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 10:41   #10
Wiolusiad
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Bournemouth, Anglia
Wiadomości: 39
Wink Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

Cytat:
Napisane przez Fatalaszek Pokaż wiadomość
nie masz się czym martwić, często dzieci później dopiero śmigają w liczeniu, pisaniu etc. Czy Twój synek jest dwujęzyczny?? Może (ale to tylko moja opinia, nie jestem psychologiem etc.) się czegoś boi?? bardzo fajne efekty daje bajkoterapia - np. jakaś bajka o liczeniu, o pisaniu etc. W październiku wyjdzie pozycja wydawnictwa Zaszafie.pl właśnie o chłopcu, który się bał i o tym jak przyjaźń pomogła mu w życiu etc. Poczytaj o bajkoterapii, piękny temat, ale w Polsce zupełnie niepopularny. Pozdrów małego Piotra!

dzieki, moze wlasnie poszukam czegos takiego, chociaz przyznam ze mieszkajac za granica nie jestem na bierzaco z nowosciami o ktorych mówisz, ale spróbuje.
Piotrus jest madrym chlopczykiem i wiem teraz ze na wszystko przyjdzie czas... póki co wprowadzam mu rozne zabawy na liczenie i koordynacje ruchowa... widze male efekty dzieki dziewczyny
Wiolusiad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 19:08   #11
Blk
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Świętokrzyskie :)
Wiadomości: 557
Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

ja bym z tym dzieckiem poszła do jakiegoś lekarza...
Blk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-09-16, 08:53   #12
Rzabba
Rzabbocop
 
Avatar Rzabba
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Guernsey
Wiadomości: 18 528
GG do Rzabba
Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

Cytat:
Napisane przez Blk Pokaż wiadomość
ja bym z tym dzieckiem poszła do jakiegoś lekarza...
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
Było smaszno, a jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
Peliczaple stały smutcholijne
I zbłąkinie rykoświstąkały.
10 PŻ
Rzabba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-16, 11:43   #13
Agul_la
Raczkowanie
 
Avatar Agul_la
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Opole :)
Wiadomości: 77
GG do Agul_la
Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

Cytat:
Napisane przez Rzabba Pokaż wiadomość
to chyba było ironicznie stwierdzenie - nie wiem ile w Angli wymagają od dzieci, ale czy 5latek naprawdę musi już umieć pisać i liczyć?? To po co on idzie do tej zerówki??
Agul_la jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-16, 14:02   #14
Rzabba
Rzabbocop
 
Avatar Rzabba
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Guernsey
Wiadomości: 18 528
GG do Rzabba
Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

Cytat:
Napisane przez Agul_la Pokaż wiadomość
to chyba było ironicznie stwierdzenie - nie wiem ile w Angli wymagają od dzieci, ale czy 5latek naprawdę musi już umieć pisać i liczyć?? To po co on idzie do tej zerówki??
Moja czterolatka zaczela chodzic do zerowki i byla mowa o tym, ze bedzie liczenie, literki itp. ale bez nacisku. Dzieci ucza sie przez zabawe, praktycznie nie siedza w lawkach.
W przedszkolu tez byly literki, cyferki, kolory, ksztalty ale tez jako zabawa, ciekawostka, dzieci mialy tygodnie tematyczne np. caly tydzien literka ''R'' i jeden dzien wyklejanie robota inny zwierzatka na ''r'' itp.
Nikt dzieciom ocen za to nie stawia, jesli cos idzie slabo, to znczy, ze trzeba wiecej czasu poswiecic i tyle. Pierwsze klasy to przygotowanie do dalszej nauki.
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
Było smaszno, a jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
Peliczaple stały smutcholijne
I zbłąkinie rykoświstąkały.
10 PŻ
Rzabba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-17, 11:09   #15
Fatalaszek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 9
Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

co myślicie o audiobookach?
__________________
moja bajka, mój blog, mój świat: www.fatalaszek.blox.pl
Fatalaszek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-19, 18:30   #16
margola01
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 1
Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

Audiobooki maja wiele zalet można ich słuchać jadąc samochodem lub w czasie wykonywania prac domowych, ale ja i tak wole wziąć do ręki dobrą książkę i poczytać.
margola01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-19, 19:35   #17
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

Cytat:
Napisane przez Fatalaszek Pokaż wiadomość
co myślicie o audiobookach?
Cytat:
Napisane przez margola01 Pokaż wiadomość
Audiobooki maja wiele zalet można ich słuchać jadąc samochodem lub w czasie wykonywania prac domowych, ale ja i tak wole wziąć do ręki dobrą książkę i poczytać.

A fora wam się nie pomyliły
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-23, 14:07   #18
goha80
Zadomowienie
 
Avatar goha80
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Śląsk :)
Wiadomości: 1 017
Dot.: Problem 5-latka z pisaniem i liczeniem, prosze o pomoc !!!

Każde dziecko powinno iśc swoim rytmem. 5 latek jeszcze nie musi umieć pisać i liczyć. nie ma się czym martwić. a naciskając możesz małego zniechęcić. niektóre dzieci 6-7 letnie nie mają jeszcze dojrzałości szkolnej do tego typu działań. 5 latek piwinien się bawić ćwiczyć rączkę i malowaniu odwzorowywaniu ale zdolności manualne i lateralizacja kształcą się jeszcze w tym wieku. więc spokojnie na wszystko przyjdzie czas.
ja mam z moim dzieckiem na odwrót chciałabym żeby się bawił , układał puzzle i malował a on odmawia i tylko liczby i liczby jego ulubionym zajęciem jest liczenie na kalkulatorze działań na dodawanie które każe sobie pisać i wpisuje wyniki na kartce
__________________
#klubrecenzentki
goha80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:05.