Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-06-03, 15:28   #1
96Maciek96
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 7

Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?


Witam, muszę wybrać profil w liceum i nie za bardzo wiem co robić. Wiem, że nikt za mnie nie wybierze, ale Wasze opinie na pewno mi pomogą
Sytuacja wygląda tak: na obydwu raczej na pewno dam radę. Po liceum zastanawiam się nad jakąs ekonomią (SGH) lub studia techniczne (PW), myślę też nad zagranicą W mojej szkole poziom na mat-geo jest raczej niższy niż na mat-fizie, poza tym nauczyciele z geografi wogóle nie umią uczyć i nie mam możliwości na korepetycje, więc będzie mi trudno dobrze zdać geo. Geografii też ogólnie nie zbyt lubię, jednak jestem dobry z angielskiego i dużo bardziej wolałbym studiować jakąś ekonomię. Jednak słyszałem, że jest już za dużo za dużo ekonomistów... Tym bardziej jak się nie dostanę na dobrą uczelnię typu SGH to już całkiem... A z tą geografią w szkole bardzo słabo, mimo, że coś tam umiem. Z drugiej strony, niby po mat-fizie więcej możliwości, większy poziom, z fizyki byłem finalistą, więc z tym bez problemu, ale nie za bardzo mnie to kręcą te techniczne kierunki. Jednak po tym na pewno będzie mi łatwiej o pracę i myślę, że najchętniej szedłbym w kierunki inforamtyki, ale z kolei u mnie w szkole poziom jest bardzo niski i ja też praktycznie z informatyki nic nie umiem... Podsumowując, bardziej wolałbym być jakimś ekonomistą, jednak słyszałem, że jest już bardzo przesyt ludzi po tych studiach, cieżko o dobrą pracę i dojść daleko, i poza tym trudno będzie mi dostać się na SGH przez tą geo... Z drugiej strony po mat-fizie niby spoko perspektywy, ale nie za bardzo lubię te techinczne kierunki, jak już to informatyka, której nie umiem i w mojej szkole i mieście pewnie się nie nauczę ...
Bardzo bym prosił o jakieś opinie i porady, bo naprawdę nie wiem co robić. Z góry dzięki
96Maciek96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-03, 15:32   #2
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

Lepiej idź na mat-fiz, skoro wyższy poziom i lubisz fizykę. Gdybyś nadal chciał iść w przyszłości na SGH, to takiej historii/geografii tam wymaganej jest się jednak nieco łatwiej samemu nauczyć niż fizyki (choć absolutnie nie twierdzę, że jest to łatwe, aczkolwiek znam kilka osób po mat-fizie z mojej szkoły, które zdały historię lepiej od osób z klas humanistycznych i bez problemu dostały się na SGH).
Ponadto, na studia informatyczne większość uczelni nie wymaga matury z informatyki, tylko matematyki właśnie, znajomy mówił, ze na niektóre także fizyki. Więc popatrz sobie na interesujące Cię uczelnie, jak jest teraz, bo niekoniecznie musi się wiele przez te trzy lata pozmieniać.

Edytowane przez 201605300922
Czas edycji: 2012-06-03 o 15:33
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-03, 15:45   #3
Inspire
Kuźnia inspiracji
 
Avatar Inspire
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 30 455
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

Powiem tak - lubisz fizykę, matma Ci idzie - wal na mat-fiz.
Wcale nie musisz mieć zdanej informatyki, na uczelniach wymagana jest matma, czasem z fizyką, więc obwy o infę są bezpodstawne.
__________________
Recenzuję w KWC
i na rossnecie


WYMIANA
Inspire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-03, 15:51   #4
96Maciek96
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 7
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

Hmm niby tak, ale właśnie w przyszłości wolałbym mieć pracę związana z finansami/ekonomią.. Jedyną przeszkodą jest ta geografia, której ani nie za bardzo lubię i trudno mi będzie się nauczyć dobrze i najbardziej to, że przez to mogę się na SGH nie dostać, a na rynku jest takie przesycenie ekonomistów, że po innej uczelni raczej nie mam co na dobrą pracę liczyć.. A z tą informatyką na PW niby fizyka wystarczy, ale pewnie będzie mi trudno, jak nic nie będę z niej umiał. I wolałbym teraz już wybrać, bo i tak praktycznie w 2kl będę musiał już wybrać przedmioty jakie będę zdawał na maturze (reforma) i wolałbym od początku liceum wiedzieć do czego się przykładać (geo+2 język/fiza+inf)
96Maciek96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-03, 15:55   #5
Monis1992
Zadomowienie
 
Avatar Monis1992
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 1 296
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

jeśli nie masz problemów z fizyką idź na mat-fiz, zawsze masz więcej mozliwości co do kierunków a maturę z geo przecież i tak możesz pisać - geografia jest jedną z najłatwiejszych matur i spokojnie nauczysz się jej samemu na ok 70% jeśli będziesz chciał a fizyki nie da się tak łatwo samemu nauczyć...
Monis1992 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-03, 16:00   #6
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

Cytat:
Napisane przez 96Maciek96 Pokaż wiadomość
Hmm niby tak, ale właśnie w przyszłości wolałbym mieć pracę związana z finansami/ekonomią.. Jedyną przeszkodą jest ta geografia, której ani nie za bardzo lubię i trudno mi będzie się nauczyć dobrze i najbardziej to, że przez to mogę się na SGH nie dostać, a na rynku jest takie przesycenie ekonomistów, że po innej uczelni raczej nie mam co na dobrą pracę liczyć.. A z tą informatyką na PW niby fizyka wystarczy, ale pewnie będzie mi trudno, jak nic nie będę z niej umiał. I wolałbym teraz już wybrać, bo i tak praktycznie w 2kl będę musiał już wybrać przedmioty jakie będę zdawał na maturze (reforma) i wolałbym od początku liceum wiedzieć do czego się przykładać (geo+2 język/fiza+inf)
Jeśli tak nie cierpisz geografii, to zawsze możesz zdawać historię Z tego co wiem od znajomych wybierających się na informatykę, informatyka licealna a ta ze studiów nie mają tak wiele wspólnego, by nie móc ogarnąć. U mnie w liceum facet z informatyki uczył na rozszerzeniu głupot (cały czas fotografia, ,,fiszej" co drugą lekcję), a ludzie sobie dobrze radzą na informatyce na PW i AGH.
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-03, 16:16   #7
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

Treść usunięta
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-06-03, 17:45   #8
96Maciek96
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 7
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

MONIS1992: chyba masz rację, ale właśnie, samemu na 70% i na pewno trudniej będzie, a jakbym decydował się już na ekonomię to albo SGH albo zagranica, więc myślę, że potrzebowałbym koło 90%, a na pewno łatwiej by mi to było na mat-geo osiągnąc ;/

NADIS: historia i wos odpadają tylko geo.. nie mówię,że nie cierpię, nawet lubię, ale po prostu nie ciekawi mnie to uczenie się map na pamięć i mam bardzo słabych nauczycieli w tym LO do którego idę ;/ ooo to dobrze wiedzieć, właśnie z tą infą jakbym się przyłożył myślę, że dam rade

MM444: znam już raczej dużo kierunków i po mat-geo w grę wchodzi tylko jakiś ekonomiczny typu finanse i rachunkowość i tylko SGH, więc geo niezbędna ... na informatykę na pewno zdawałbym fizę i wtedy mógłbym też pod uwagę brać budownictwo czy cokolwiek innego z PW bo tam wszędzie prawie fizę trzeba. Po prostu akoś najbardziej mi się podoba informatyka z opcji po mat-fizie bo niestety inne techinczne raczej nie za bardzo mnie kręca

Dalej nie wiem co robić ;/ poszedłbym na mat-geo ale jest full ekonomistów, pracy nie ma no i ta geo.. Po mat-fizie na pewno łatwiej by mi było i dostałbym się na jakąś dobrą uczelnię, ale nie za bardzo mnie kręcą potem te prace, które mogę po tym wykonywać ;/ Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi, co jeszcze radzicie ?
96Maciek96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-03, 17:57   #9
96Maciek96
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 7
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

Monis1992: niby tak, ale właśnie jakbym szedł na coś ekonomicznego to w grę wchodzi tylko SGH albo zagranica a tam 70% z geo nie wystarczy ;/ musiałbym mieć z 90% i myślę, że dałbym radę ale bardziej po mat-geo..

Nadis: historia i wos odpadaja tylko geo i to dobrze napisać muszę ... ooo to dobrze wiedzieć, myślę, że jak się przyłożyłbym to dałbym rade na tej informatyce

mm444: znam już wiele kierunków studiów i wiem, że kierunku nie muszę wybranego mieć, ale szkoły mam na pewno wybrane i właśnie po mat-geo muszę mieć dobrze geo napisaną bo w grę wchodzi tylko SGH lub zagranica ... co do infy i tak bym fizykę zdawał i wtedy mam też kilka innych kierunków na PW do wyboru.. po prostu jakoś tak najbardziej interesująca z tych wszystkich technicznych kierunków mi się wydaje bo techniczne ogólnie mnie raczej nie kręcą ;/

Nie wiem, chciałbym w przyszłości pracować w finansach, więc mat-geo ale full ludzi po ekonomicznych teraz jest więc o pracę będzie bardzo trudno, a poza tym ciężko z dobrym napisaniem geo będzie, a więc i na SGH szanse spadają, czyli na dobrą pracę z drugiej strony na mat-fizie na pewno łatwiej mi będzie i raczej dostanę się na dobrą uczelnię, a więc i pracę szybko znajdę, tylko nie wiem czy dobrą i jakoś nie widze możliwości rozwoju dla inżynierów/informatyków... chyba, że bym sobie z biznesem podyplomówką połączył... dzięki za dotychczasowe odpowiedzi, poradzicie jeszcze coś ?
96Maciek96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-03, 18:09   #10
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

Treść usunięta
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-03, 18:47   #11
kerrybs
Raczkowanie
 
Avatar kerrybs
 
Zarejestrowany: 2011-10
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 461
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

Ja w tym roku też do LO. I też rozważałam te dwa profile, ale ostatecznie wybrałam mat-geo, ponieważ jestem słabsza z fizyki, czuję się mocniejsza z geografii. Moim zdaniem jeśli nie przepadasz za geografią to wybierz mat-fiz. Sam stwierdziłeś, że byłeś finalistą, więc spełnisz się tam. W dodatku zanim my pójdziemy na studia w rekrutacji na kierunki może zmienić się tak wiele! Moja nauczycielka mówiła, że za kilka lat lepsze uczelnie mają wprowadzić ponownie egzaminy.

W dodatku możliwe, że jeszcze nie raz się rozmyślisz. Do geografii rozszerzonej łatwiej się jest przygotować samemu, niż do fizyki rozszerzonej, z którą sam sobie nie poradzisz.
__________________
i'm at the payphone tryin' to call home, all of my change i spent on you
kerrybs jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-06-03, 19:12   #12
yousuck
Rozeznanie
 
Avatar yousuck
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 636
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

Akurat jeśli o finanse/ekonomię za granicą chodzi, to podstawą jest dobrze zdana matematyka. Moim zdaniem w takich dziedzinach studia za granicą dałyby Ci dużą przewagę i świetną znajomość języka. Pamiętaj tylko, że w takich krajach jak USA poza wynikami polskiej matury niemniej ważne są SATs, personal statement, osiągnięcia pozalekcyjne... z drugiej strony, zauważyłam że do Skandynawii np. do rekrutacji podchodzą podobnie jak w Polsce. Sprawdź dokładnie, jak się sprawy mają w interesujących Cię krajach.
__________________
there is a light that never goes out
yousuck jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-03, 23:16   #13
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

Nawiasem mówiąc, angielski (jak piszesz, umiesz bardzo dobrze) na politechnice Ci się na pewno przyda - część politechnik biorą pod uwagę wynik języka R do rekrutacji. Mój kuzyn studiował na AGH, wyjechał na Erasmusa i tam już w sumie został, pracuje na uczelni, robi doktorat. Masz spore możliwości. Weź też pod uwagę to, że na SGH przynajmniej rok temu trzeba było jeden język zdawać na rozszerzeniu, a drugi na podstawie. Czyli dwa języki, nie jeden
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-03, 23:23   #14
kiiisiel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 433
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

idź na mat-fiz'a , zdecydowanie. z geografią będziesz się męczył, a uwierz mi, że do matury z gegry nie jest się trudno samemu przygotować. vademecum z operonu i jedziesz , wielkości troszkę większej książki jest, a czemu mat-fiz? bo z fizyki jest Ci lepiej, po co sobie utrudniać życie? ;>
kiiisiel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-04, 22:44   #15
NattiTt
Wtajemniczenie
 
Avatar NattiTt
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 2 343
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

Mówisz, że w szkole do której idziesz jest bardzo słaba geografia, że informatyki się tam nie nauczysz...

Ja dostałam w tym roku wybór - mogę mieć jeden autobus do szkoły i ślęczeć w miejscu, które mnie za wiele nie nauczy, mieć przesiadkę w tramwaj i iść do szkoły którą można podsumować jako "tak - se", albo iść do szkoły, do której dojeżdżać będzie źle, która jest daleko ode mnie, ale za to jest to najlepsza szkoła "ścisła" w promieniu 80 km. Wiem, że do matury z tych przedmiotów, które chcę, przygotuje mnie świetnie.

W moim przypadku jest to coś za coś i tylko mam nadzieję, że nie pożałuję.

Mała rada: przemyśl jeszcze raz wybór tej szkoły.
__________________
Nie istnieje nic poza tym, co czujesz

-7kg
NattiTt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-05, 20:32   #16
Vol_vo
Raczkowanie
 
Avatar Vol_vo
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 316
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

Sama byłam na mat-fiz-info w LO , a na maturze zdecydowałam się na geografię właśnie fizyka (na szczęście) okazała się zbędna
Studiuję eko, jednak specjalność mam o wiele ciekawszą niż 'czysta' ekonomia

Tak więc spokojnie można ogarnąć materiał do matury z geo, wybierz mat-fiz
__________________
Wątek ciuszkowy 12.03.2012
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post26407063


Wymiana-książki
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=445618
Vol_vo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-06, 08:32   #17
fioletowytulipan
Raczkowanie
 
Avatar fioletowytulipan
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 71
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

ja bym obstawiała profil matematyczno-fizyczny, to daje po prostu więcej możliwości na przyszłość jeśli chodzi o kierunek studiów w przyszłości jak również o późniejsze zatrudnienie
__________________
"Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem" (Gabriel Garcia Marquez)
fioletowytulipan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-06, 09:58   #18
Lenzzz
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 59
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

Jeśli masz predyspozycje, to idź na matematyczno - fizyczny, bo to z pewnością ułatwi ci w przyszłości życie
Lenzzz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-06, 10:10   #19
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

Treść usunięta

Edytowane przez mm444
Czas edycji: 2012-06-06 o 10:12
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-06-06, 20:28   #20
Mileva_
Zakorzenienie
 
Avatar Mileva_
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 4 679
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

Polecam mat-fiz - bardziej rozwijający, wychodzisz z większą wiedzą, szerszym spojrzeniem na pewne rzeczy; nie wspomnę o tym że daje znacznie większy wachlarz możliwości. Nauczenie się geografii to kwestia paru dobrych repetytoriów, znajomi matfizowcy bez problemu podostawali się na SGH o którym piszesz.

I jakoś tak ta matfizowość bardziej z Twojego posta przebija...

Cytat:
Napisane przez 96Maciek96 Pokaż wiadomość
nauczyciele z geografi wogóle nie umią uczyć i nie mam możliwości na korepetycje, więc będzie mi trudno dobrze zdać geo
Błagam
Mileva_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-20, 21:16   #21
96Maciek96
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 7
Dot.: Jaki profil w liceum - mat-fiz czy mat-geo ?

ok, dzieki wielkie wszystkim za porady w koncu wybrałem mat-fiz i zdecydowałem, ze dużo łatwiej mi się właśnie geo bedzie douczyć niż fizy poza tym tam wyższy poziom jest ogólnie, a za granicę na studia będę szedł na pewno jak się dostanie, więc dobra matma się zawsze przyda nauczyciele i z geo i fizy są raczej słabi więc i tak będą korki i tak naprawdę w tej nowej podstawie mam jeszcze rok do zastanowienia bo już w drugiej kl wybieram rozszerzenia.. zresztą po tym finaliście i laureacie trochę się ustawiłem więc pewnie w każdej chwili będę mógł zmienić profil bez problemu ... jeszcze raz dzięki

Mileva_ : haha sory ale kilka lat w PL nie mieszkałem i mi się troche zapomniało

Edytowane przez 96Maciek96
Czas edycji: 2012-06-20 o 21:19 Powód: dopisać
96Maciek96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:10.