wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/ - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-04-20, 14:52   #1
lune1992
Zadomowienie
 
Avatar lune1992
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 1 211
Exclamation

wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/


Hej Jestem na zwolnieniu w ZUS. Juz ponad miesiąc leci.Ogólnie to zawsze sie lecze prywatnie, ale kilka dni temu byłam u lekarza rodzinnego bo bardzo zle sie czułam a mam przychodnie bardzo blisko.
W rejestracji Pani powiedziała ze nie mam ubezpieczenia, zostane przyjeta na wizyte (dostalam recepte, angina ropna) ale mam 3 miesiace na udokumentowanie tego ze faktycznie mam te ubezpieczenie ( myslalam ze jestem ubezpieczona). Jesli nie doniose papieru oni mnie po 3 miesiacach juz kolejny raz nie przyjma jesli sytuacja sie powtorzy. Dzis napisalam maila do ZUSu, odpisali mi ze tylko 30 dni bylam u nich ubezpieczona od momentu rozwiazania umowy o prace. Nie wiedzialam ze tak jest.
Co teraz? Czy dostane jakies wezwanie do zapłaty za wizyte?
Z góry dziekuje za odpowiedz
lune1992 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 15:06   #2
Lady Audrey
Zakorzenienie
 
Avatar Lady Audrey
 
Zarejestrowany: 2012-10
Lokalizacja: Pomorskie
Wiadomości: 3 656
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez lune1992 Pokaż wiadomość
Hej Jestem na zwolnieniu w ZUS. Juz ponad miesiąc leci.Ogólnie to zawsze sie lecze prywatnie, ale kilka dni temu byłam u lekarza rodzinnego bo bardzo zle sie czułam a mam przychodnie bardzo blisko.
W rejestracji Pani powiedziała ze nie mam ubezpieczenia, zostane przyjeta na wizyte (dostalam recepte, angina ropna) ale mam 3 miesiace na udokumentowanie tego ze faktycznie mam te ubezpieczenie ( myslalam ze jestem ubezpieczona). Jesli nie doniose papieru oni mnie po 3 miesiacach juz kolejny raz nie przyjma jesli sytuacja sie powtorzy. Dzis napisalam maila do ZUSu, odpisali mi ze tylko 30 dni bylam u nich ubezpieczona od momentu rozwiazania umowy o prace. Nie wiedzialam ze tak jest.
Co teraz? Czy dostane jakies wezwanie do zapłaty za wizyte?
Z góry dziekuje za odpowiedz
Myślałaś, że pracodawca dalej Cię ubezpiecza chociaż już u niego nie pracujesz? Jednak nie pierwszy raz spotykam się z dorosłymi ludźmi, którzy w momencie płacenia za szpital dowiadują się czemu/jak/gdzie/kiedy nie są ubezpieczeni bo myślą, że wszystko się samo załatwi
To chyba logiczne, że po zwolnieniu/odejściu musisz ubezpieczenie załatwić dobie sama. Iść do UP zarejestrować się jako osoba bezrobotna, choćby tylko po to, żeby mieć to ubezpieczenie. Jeśli masz męża, mąż pracuje, może on wziąć Cię "pod siebie".
Idź się zarejestruj do UP, nie rozumiem problemu.
__________________


Wczoraj, dzisiaj, zawsze.





Lady Audrey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 15:50   #3
lune1992
Zadomowienie
 
Avatar lune1992
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 1 211
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez Lady Audrey Pokaż wiadomość
Myślałaś, że pracodawca dalej Cię ubezpiecza chociaż już u niego nie pracujesz? Jednak nie pierwszy raz spotykam się z dorosłymi ludźmi, którzy w momencie płacenia za szpital dowiadują się czemu/jak/gdzie/kiedy nie są ubezpieczeni bo myślą, że wszystko się samo załatwi
To chyba logiczne, że po zwolnieniu/odejściu musisz ubezpieczenie załatwić dobie sama. Iść do UP zarejestrować się jako osoba bezrobotna, choćby tylko po to, żeby mieć to ubezpieczenie. Jeśli masz męża, mąż pracuje, może on wziąć Cię "pod siebie".
Idź się zarejestruj do UP, nie rozumiem problemu.

Wiem, jestem na siebie zła że nie pomyślalam, nie zadbałam o to ale mialam duzo spraw na głowie. Jestem na zwolnieniu jeszcze narazie do konca kwietnia, wiec chyba nie moge sie zarejestrowac w UP?
Poza tym wizyte mialam juz, a ubezpieczenie z UP bym miala za kilka dni- musialabym jechac 200km tam gdzie jestem zameldowana.

---------- Dopisano o 16:46 ---------- Poprzedni post napisano o 16:11 ----------

Wyczytałam ze nie moge sie zarejestrowac w UP bedac na zwolnieniu, no w sumie logiczne.
To w jaki sposob mogę sie ubezpieczyc? Nie ucze sie, nie mam meza lecz narzeczonego.

---------- Dopisano o 16:50 ---------- Poprzedni post napisano o 16:46 ----------

A czy mogę sie ubezpieczyc u mojego ojca w pracy?
jestem osoba nie uczącą sie.
lune1992 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 15:55   #4
zlotniczanka
plum plum
 
Avatar zlotniczanka
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 4 384
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

czy Zus z tytułu chorobowego płaci Ci kasę?
Czy będąc na chorobowym pracodawca Cię zwolnił czy "uciekłaś" tak przez bezrobociem?
Ogólnie wizyta u lekarza 1 kontaktu to nie jest jakiś wielki koszt, najlepiej dopilnuj sprawy teraz, zapłać za nią, bo później mogą doliczyć odsetki.
__________________
May the Force be with You!

zlotniczanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 15:56   #5
_ema_
Zakorzenienie
 
Avatar _ema_
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 8 980
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez lune1992 Pokaż wiadomość
--------- Dopisano o 16:46 ---------- Poprzedni post napisano o 16:11 ----------

Wyczytałam ze nie moge sie zarejestrowac w UP bedac na zwolnieniu, no w sumie logiczne.
To w jaki sposob mogę sie ubezpieczyc? Nie ucze sie, nie mam meza lecz narzeczonego.
Ale na jakim zwolnieniu Ty jesteś, skoro umowa została rozwiązana?
__________________
Cytat:
Napisane przez mpt Pokaż wiadomość
CSI Wizaż, proszę przyjechać na wątek!
_ema_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 15:56   #6
zlotniczanka
plum plum
 
Avatar zlotniczanka
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 4 384
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez lune1992 Pokaż wiadomość
Wiem, jestem na siebie zła że nie pomyślalam, nie zadbałam o to ale mialam duzo spraw na głowie. Jestem na zwolnieniu jeszcze narazie do konca kwietnia, wiec chyba nie moge sie zarejestrowac w UP?
Poza tym wizyte mialam juz, a ubezpieczenie z UP bym miala za kilka dni- musialabym jechac 200km tam gdzie jestem zameldowana.

---------- Dopisano o 16:46 ---------- Poprzedni post napisano o 16:11 ----------

Wyczytałam ze nie moge sie zarejestrowac w UP bedac na zwolnieniu, no w sumie logiczne.
To w jaki sposob mogę sie ubezpieczyc? Nie ucze sie, nie mam meza lecz narzeczonego.

---------- Dopisano o 16:50 ---------- Poprzedni post napisano o 16:46 ----------

A czy mogę sie ubezpieczyc u mojego ojca w pracy?
jestem osoba nie uczącą sie.
Twój ojciec musiałby Cię zatrudnić. Albo firma w której pracuje. Ale jesteś na chorobym, więc nie powinnaś pracować.
__________________
May the Force be with You!

zlotniczanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 16:07   #7
lune1992
Zadomowienie
 
Avatar lune1992
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 1 211
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Rozwiazanie umowy za porozumieniem stron, firma upadła. Tak płacą mi za zwolnienie.
Dzieki za odpowiedzi juz wszystko wiem
lune1992 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-04-20, 16:08   #8
Pigeons
Zadomowienie
 
Avatar Pigeons
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 1 401
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez lune1992 Pokaż wiadomość
Wiem, jestem na siebie zła że nie pomyślalam, nie zadbałam o to ale mialam duzo spraw na głowie. Jestem na zwolnieniu jeszcze narazie do konca kwietnia, wiec chyba nie moge sie zarejestrowac w UP?
Poza tym wizyte mialam juz, a ubezpieczenie z UP bym miala za kilka dni- musialabym jechac 200km tam gdzie jestem zameldowana.

---------- Dopisano o 16:46 ---------- Poprzedni post napisano o 16:11 ----------

Wyczytałam ze nie moge sie zarejestrowac w UP bedac na zwolnieniu, no w sumie logiczne.
To w jaki sposob mogę sie ubezpieczyc? Nie ucze sie, nie mam meza lecz narzeczonego.

---------- Dopisano o 16:50 ---------- Poprzedni post napisano o 16:46 ----------

A czy mogę sie ubezpieczyc u mojego ojca w pracy?
jestem osoba nie uczącą sie.
A wreszcie pracujesz czy nie? Jeżeli nie to zostaje Ci rejestracja jako bezrobotna.
Pigeons jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 16:12   #9
lune1992
Zadomowienie
 
Avatar lune1992
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 1 211
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez zlotniczanka Pokaż wiadomość
Twój ojciec musiałby Cię zatrudnić. Albo firma w której pracuje. Ale jesteś na chorobym, więc nie powinnaś pracować.
Jesli bym sie uczyła (szkola zaoczna, policealna do 26 roku zycia) ojciec moglby mnie doczepic do ubezpieczenia u siebie w pracy.

---------- Dopisano o 17:12 ---------- Poprzedni post napisano o 17:08 ----------

Cytat:
Napisane przez Pigeons Pokaż wiadomość
A wreszcie pracujesz czy nie? Jeżeli nie to zostaje Ci rejestracja jako bezrobotna.
Nie. Po rozwiazaniu umowy o prace za porozumieniem mozna zachorowac w ciagu 30 dni i placi ZUS maksymalnie przez 186 dni.
Tyle ze przez 30 dni tylko sie ma ubezpieczenie, a w UP nie mozna sie zarejestrowac bo jest sie nie zdolnym do pracy. Narazie mam zwolnienie do konca tego mies. Zostaje mi zaplacic za wizyte i na kolejne w razie czego isc prywatnie.
To mi troche pokomplikowało bo mialam miec operacje gruczolaka przysadki mozgowej.
Dzieki za odpowiedzi.
lune1992 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 16:21   #10
zlotniczanka
plum plum
 
Avatar zlotniczanka
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 4 384
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez lune1992 Pokaż wiadomość
Jesli bym sie uczyła (szkola zaoczna, policealna do 26 roku zycia) ojciec moglby mnie doczepic do ubezpieczenia u siebie w pracy.

---------- Dopisano o 17:12 ---------- Poprzedni post napisano o 17:08 ----------



Nie. Po rozwiazaniu umowy o prace za porozumieniem mozna zachorowac w ciagu 30 dni i placi ZUS maksymalnie przez 186 dni.
Tyle ze przez 30 dni tylko sie ma ubezpieczenie, a w UP nie mozna sie zarejestrowac bo jest sie nie zdolnym do pracy. Narazie mam zwolnienie do konca tego mies. Zostaje mi zaplacic za wizyte i na kolejne w razie czego isc prywatnie.
To mi troche pokomplikowało bo mialam miec operacje gruczolaka przysadki mozgowej.
Dzieki za odpowiedzi.
ale napisałaś, że się nie uczysz.
Współczuję sytuacji. A możesz zacząć gdzieś naukę na szybko, by ubezpieczenie taty Cię objęło?
__________________
May the Force be with You!

zlotniczanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 16:46   #11
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

wpłacić do ZUS składkę ubezpieczenia zdrowotnego
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-04-20, 17:00   #12
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez zlotniczanka Pokaż wiadomość
ale napisałaś, że się nie uczysz.
Współczuję sytuacji. A możesz zacząć gdzieś naukę na szybko, by ubezpieczenie taty Cię objęło?
gdzie niby przyjęli by ją, skoro połowa semestru już minęła?
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 17:06   #13
lune1992
Zadomowienie
 
Avatar lune1992
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 1 211
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

no wlasnie szkola policealna bylaby mozliwa ale od wrzesnia

---------- Dopisano o 18:06 ---------- Poprzedni post napisano o 18:05 ----------

Cytat:
Napisane przez Elfir Pokaż wiadomość
wpłacić do ZUS składkę ubezpieczenia zdrowotnego
nie wiedzialam o tym ze sie tak da.
moze napisze do zus ze chce taka skladke wplacic dobry pomysl dzieki
sprobuje tego
lune1992 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 17:08   #14
jesienny_lisc
Zakorzenienie
 
Avatar jesienny_lisc
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 4 443
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

No ale czemu nie możesz się zarejestrować jako bezrobotna będąc na zwolnieniu? Przecież jak zarejestrowana osoba choruje, to przynosi do Urzędu L4 i przez ten czas jest zwolniona z aktywnego szukania pracy, ale jest zarejestrowana i ma ubezpieczenie.

Składka dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego to w 2015 roku 372,55 zł. Za wizytę jeśli przyjdzie Ci rachunek, będzie dużo mniej.

Edytowane przez jesienny_lisc
Czas edycji: 2015-04-20 o 17:10
jesienny_lisc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 17:10   #15
PannaMagda
Zakorzenienie
 
Avatar PannaMagda
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 7 186
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Jeżeli ZUS płaci Ci za chorobowe to weź poświadczenie tego i idź z tym do rodzinnego. Miałam podobną sytuację w okienku powiedzieli mi, że nie jestem ubezpieczona, a byłam na zwolnieniu lekarskim.. zaniosłam poświadczenie tego i nikt mnie za nic nie ścigał
__________________
H.23.06.2013
M.22.09.2013
PannaMagda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 17:22   #16
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez jesienny_lisc Pokaż wiadomość
Składka dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego to w 2015 roku 372,55 zł. Za wizytę jeśli przyjdzie Ci rachunek, będzie dużo mniej.
Ale jak będzie miała wypadek (albo zapalenie wyrostka, zdiagnozowanego guza) i trafi do szpitala, to wystawią jej taki rachunek, że do końca życia będzie spłacać.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 17:26   #17
jesienny_lisc
Zakorzenienie
 
Avatar jesienny_lisc
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 4 443
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez Elfir Pokaż wiadomość
Ale jak będzie miała wypadek (albo zapalenie wyrostka, zdiagnozowanego guza) i trafi do szpitala, to wystawią jej taki rachunek, że do końca życia będzie spłacać.
No ale chyba nie ma przeszkód, żeby się jutro poszła zarejestrować w UP i będzie miała ubezpieczenie? Tzn. ja tak myślę, że nie ma Zaraz zobaczę na jakiejś stronie UP.

Na zasiłku chorobowym nie można się zarejestrować w UP, ok. Mój błąd.
A w ogóle z tego, co znalazłam w internecie, wynika, że masz ubezpieczenie:
Cytat:
Osobie przebywającej na zasiłku chorobowym lub wypadkowym po wygaśnięciu ubezpieczenia zdrowotnego jednostka ZUS wypłacająca świadczenie wystawia zaświadczenia informujące o wypłacie zasiłku. Na podstawie takiego zaświadczenia taka osoba oraz członkowie jej rodziny mają prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego do ostatniego dnia zwolnienia.

Edytowane przez jesienny_lisc
Czas edycji: 2015-04-20 o 17:36
jesienny_lisc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 17:58   #18
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez jesienny_lisc Pokaż wiadomość
No ale chyba nie ma przeszkód, żeby się jutro poszła zarejestrować w UP i będzie miała ubezpieczenie?
Oczywiście, że nie. Chodziło mi o to, by nie myśleć o tym w taki sposób: po co mi ubezpieczenie, skoro składka jest wyższa od kosztu wizyty u lekarza?
Bo wypadki chodzą po ludziach.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 18:03   #19
jesienny_lisc
Zakorzenienie
 
Avatar jesienny_lisc
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 4 443
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez Elfir Pokaż wiadomość
Oczywiście, że nie. Chodziło mi o to, by nie myśleć o tym w taki sposób: po co mi ubezpieczenie, skoro składka jest wyższa od kosztu wizyty u lekarza?
Bo wypadki chodzą po ludziach.
A to się zgadzam. Ale jest całkiem dużo możliwości, żeby ubezpieczenie mieć, nawet nie pracując
jesienny_lisc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-04-20, 18:52   #20
lune1992
Zadomowienie
 
Avatar lune1992
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 1 211
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez jesienny_lisc Pokaż wiadomość
No ale chyba nie ma przeszkód, żeby się jutro poszła zarejestrować w UP i będzie miała ubezpieczenie? Tzn. ja tak myślę, że nie ma Zaraz zobaczę na jakiejś stronie UP.

Na zasiłku chorobowym nie można się zarejestrować w UP, ok. Mój błąd.
A w ogóle z tego, co znalazłam w internecie, wynika, że masz ubezpieczenie:
- tylko skad mam wziac takie zaswiadczenie? zus ma mi wystawic? isc do zusu i poprosic czy napisac?

---------- Dopisano o 19:38 ---------- Poprzedni post napisano o 19:12 ----------

Taką wiadomość dostałam z ZUSu:

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób, które były zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.

Jednakże osoba, która podległa ubezpieczeniu zdrowotnemu, pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.


Prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej wynika z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, szczegółowo w kwestii tej ustawy szczegółowo może wypowiedzieć się Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jeżeli będzie Pani przebywała na zasiłku, składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będą odprowadzane.

Natomiast osoba, której system eWUŚ nie potwierdza prawa do świadczeń opieki zdrowotnej zgodnie z art. 50. ust 6-8 USTAWY z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2008.164.1027) powinna złożyć oświadczenie:

art. 50 ust. 6. W przypadku niepotwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w sposób określony w ust. 1 lub 3 świadczeniobiorca po okazaniu dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, może przedstawić inny dokument potwierdzający prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, a jeżeli takiego dokumentu nie posiada, złożyć pisemne oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.

art. 50 ust. 7. Świadczeniobiorca składający oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Posiadam prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych."

art. 50 ust. 8. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, zawiera imię i nazwisko, adres zamieszkania, wskazanie podstawy prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, numer PESEL oraz wskazanie dokumentu, na podstawie którego świadczeniodawca potwierdził tożsamość świadczeniobiorcy, a w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL - dane, o których mowa w art. 188 ust. 4 pkt 9. Świadczeniodawca albo niebędąca świadczeniodawcą osoba uprawniona w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o refundacji potwierdza podpisem na oświadczeniu dane identyfikujące dokument, na podstawie którego potwierdzono tożsamość.

Do konca tego nie rozumiem, tu jest mowa o jakims oswiadczeniu.
Skad mam je wziac sama napisac?

---------- Dopisano o 19:52 ---------- Poprzedni post napisano o 19:38 ----------

Znalazłam wzor takiego oswiadczenia jakie trzeba zlożyc
dziekuje bardzo za odpowiedzi
lune1992 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-21, 09:03   #21
panna_felicjanna
Zakorzenienie
 
Avatar panna_felicjanna
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 16 565
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Jeśli ZUS wypłaca Ci zasiłek chorobowy, to jesteś objęta ubezpieczeniem.
panna_felicjanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-21, 09:25   #22
Oliwiabb
Wtajemniczenie
 
Avatar Oliwiabb
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 172
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez lune1992 Pokaż wiadomość
- tylko skad mam wziac takie zaswiadczenie? zus ma mi wystawic? isc do zusu i poprosic czy napisac?

---------- Dopisano o 19:38 ---------- Poprzedni post napisano o 19:12 ----------

Taką wiadomość dostałam z ZUSu:

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób, które były zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.

Jednakże osoba, która podległa ubezpieczeniu zdrowotnemu, pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.


Prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej wynika z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, szczegółowo w kwestii tej ustawy szczegółowo może wypowiedzieć się Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jeżeli będzie Pani przebywała na zasiłku, składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będą odprowadzane.

Natomiast osoba, której system eWUŚ nie potwierdza prawa do świadczeń opieki zdrowotnej zgodnie z art. 50. ust 6-8 USTAWY z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2008.164.1027) powinna złożyć oświadczenie:

art. 50 ust. 6. W przypadku niepotwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w sposób określony w ust. 1 lub 3 świadczeniobiorca po okazaniu dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, może przedstawić inny dokument potwierdzający prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, a jeżeli takiego dokumentu nie posiada, złożyć pisemne oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.

art. 50 ust. 7. Świadczeniobiorca składający oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Posiadam prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych."

art. 50 ust. 8. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, zawiera imię i nazwisko, adres zamieszkania, wskazanie podstawy prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, numer PESEL oraz wskazanie dokumentu, na podstawie którego świadczeniodawca potwierdził tożsamość świadczeniobiorcy, a w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL - dane, o których mowa w art. 188 ust. 4 pkt 9. Świadczeniodawca albo niebędąca świadczeniodawcą osoba uprawniona w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o refundacji potwierdza podpisem na oświadczeniu dane identyfikujące dokument, na podstawie którego potwierdzono tożsamość.

Do konca tego nie rozumiem, tu jest mowa o jakims oswiadczeniu.
Skad mam je wziac sama napisac?

---------- Dopisano o 19:52 ---------- Poprzedni post napisano o 19:38 ----------

Znalazłam wzor takiego oswiadczenia jakie trzeba zlożyc
dziekuje bardzo za odpowiedzi
Czy to ja jestem jakaś niekumata czy tu jest wyraźnie napisane, że ty masz ubezpieczenie?
Oliwiabb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-21, 11:55   #23
lune1992
Zadomowienie
 
Avatar lune1992
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 1 211
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Ja juz wiem o co chodzi bo kontaktowałam sie z nimi
Nie jestem ubezpieczona. Po 30 dniach ubezpieczenie mi sie sponczylo.
Za to po upływie 30 dni, bedac dalej na zwolnieniu mam prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej.
Za każdym razem kiedy ide do lekarza musze miec przygotowane takie oświadczenie.
Jesli natomiast cos by mi sie stało np. złamanie ręki itp nie mam prawa do odszkodowania, bo niekt mnie nie ubezpiecza.
Dzieki za wszystkie odpowiedzi
lune1992 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-21, 12:28   #24
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez lune1992 Pokaż wiadomość
Ja juz wiem o co chodzi bo kontaktowałam sie z nimi
Nie jestem ubezpieczona. Po 30 dniach ubezpieczenie mi sie sponczylo.
Za to po upływie 30 dni, bedac dalej na zwolnieniu mam prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej.
Za każdym razem kiedy ide do lekarza musze miec przygotowane takie oświadczenie.
Jesli natomiast cos by mi sie stało np. złamanie ręki itp nie mam prawa do odszkodowania, bo niekt mnie nie ubezpiecza.
Dzieki za wszystkie odpowiedzi
Mylisz ubezpieczenie zdrowotne z ubezpieczeniem na życie.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-21, 13:04   #25
panna_felicjanna
Zakorzenienie
 
Avatar panna_felicjanna
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 16 565
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez Dotka90 Pokaż wiadomość
Mylisz ubezpieczenie zdrowotne z ubezpieczeniem na życie.
Dokładnie.


Ubezpieczenie na życie nie jest obowiązkowe i każdy wedle własnego uznania może je płacić lub z niego zrezygnować. Jeśli jednak jesteś na zwolnieniu, płaci Ci ZUS i powiedziano Ci, że możesz bezpłatnie korzystać z opieki lekarskiej to musisz być objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.

Jeśli nie byłabyś ubezpieczona, to takie oświadczenie nic by Ci nie dało, bo osoba nieubezpieczona nie może za darmo korzystać z opieki lekarskiej w ramach NFZ.
panna_felicjanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-22, 10:17   #26
lune1992
Zadomowienie
 
Avatar lune1992
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 1 211
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez panna_felicjanna Pokaż wiadomość
Dokładnie.


Ubezpieczenie na życie nie jest obowiązkowe i każdy wedle własnego uznania może je płacić lub z niego zrezygnować. Jeśli jednak jesteś na zwolnieniu, płaci Ci ZUS i powiedziano Ci, że możesz bezpłatnie korzystać z opieki lekarskiej to musisz być objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.

Jeśli nie byłabyś ubezpieczona, to takie oświadczenie nic by Ci nie dało, bo osoba nieubezpieczona nie może za darmo korzystać z opieki lekarskiej w ramach NFZ.


Wyszła taka sprawa, że wczoraj miałam kontole w domu w miejscu zameldowania 200km od miejsca w ktorym obecnie mieszkam.
Moja mama mowila ze byl wylączony domofon i zostawili kartke zeby to wyjasnic dlaczego mnie nie ma w domu skoro jestem na zwolnieniu.
Mam wpisana 2 na L4 wiec mogę chodzic, nie musze siedziec ciagle w domu. Napisze im pismo ze nie mieszkam w miejscu zameldowania.
Masakra
lune1992 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-23, 20:32   #27
Melka88
Zakorzenienie
 
Avatar Melka88
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Południe
Wiadomości: 8 384
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Pytanie dotyczy mojej działki, więc postaram Ci się w miarę zrozumiale doradzić.

Kiedy byłaś zatrudniona pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczenia zdrowotnego i odprowadzał za Ciebie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Byłaś zatem objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. W momencie kiedy stosunek pracy uległ rozwiązaniu, pracodawca przestał opłacać składki, a Ty straciłaś ubezpieczenie zdrowotne. Od dnia w którym go straciłaś przysługuje Ci prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej przez następnych 30 dni - taki jakby okres ochronny.

I teraz tak - czy otrzymujesz z ZUS zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne ? Jeśli tak, to udając się do lekarza powinnaś mieć ze sobą zaświadczenie z ZUS, że taki zasiłek otrzymujesz. W czasie pobierania tego świadczenia przysługuje Ci bowiem prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej (to nie jest to samo, co ubezpieczenie zdrowotne). To prawo ustaje w momencie, kiedy ZUS przestaje wypłacać taki zasiłek. I tutaj nie ma okresu ochronnego po.
Uważaj na wszelkie składane oświadczenia - robisz to najpewniej pod odpowiedzialnością karną.

Jeśli nie masz zasiłku z ZUS to radzę szybciutko podjąć działania w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli nie masz możliwości uzyskania go z innych źródeł - zgłoś się dobrowolnie, jednak jak najszybciej, dlatego że poza składką (nie mniej, niż okol. 350 - 400 zł) należy wnieść opłatę dodatkową, której wysokość zależy od długości przerwy pomiędzy twoją wpłaconą ostatnią składką na ubezpieczenie zdrowotne a zgłoszeniem do dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ.

Cytuję ich wysokość za stroną NFZ Kraków

Jeśli przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie 3 miesiące i więcej, objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym uzależnione jest od wniesienia opłaty dodatkowej.

Opłata dodatkowa pobierana przy zawieraniu umowy o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wynosi obecnie:

810,74 zł – dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie od 3 miesięcy do roku,
2026,86 zł – dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej roku do 2 lat,
4053,71 zł – dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej 2 lat do 5 lat,
6080,57 zł – dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej 5 lat do 10 lat.
8107,42 zł – dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej 10 lat.

A teraz poruszę "moją działkę".

Na podst. art. 2 i 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, osobie która jest obywatelem polskim (nie poruszam kwestii cudzoziemców), zamieszkuje na terenie RP, spełnia kryterium dochodowe z art. 8 ustawy o pomocy społecznej, a nie zachodzą przesłanki z art. 12 tej ustawy, wójt/burmistrz/prezydent miasta wydaje decyzję potwierdzającą prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej.

Tzn, że jeśli jesteś Polką, mieszkasz w Polsce, nie masz możliwości ubezpieczenia zdrowotnego z innych źródeł, a twój dochód miesięczny nie przekracza odpowiednio kwot: 542,00 dla osoby samotnie gospodarującej lub 456,00 zł na osobę w rodzinie, możesz złożyć wniosek do wójta/burmistrza/prezydenta miasta bądź do Ośrodka Pomocy Społecznej, jeśli wydaje te decyzje z upoważnienia powyższych organów, o wydanie takiej decyzji. Na jej podstawie po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego możesz otrzymać decyzję, na podstawie której przez 90 dni masz prawo do bezpłatnych świadczeń.
__________________
I get to love you, it’s the best thing that I’ll ever do.
I get to love you, it’s a promise I’m making to you.
Whatever may come your heart I will choose.
Forever I’m yours, forever I do.

4.06.2015 A&B
14.05.2017 Bruno

Edytowane przez Melka88
Czas edycji: 2015-04-23 o 20:38
Melka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-04, 20:44   #28
SlodkichSnow
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 27
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Podbijam bo mam podobny problem, zwolniłam się z pracy ponad miesiąc temu, a 17 kwietnia doznałam urazu stawu skokowego, wsadzili mi nogę w gips, byłam u ortopedy,jutro mam ściągniecie gipsu, ale ubezpieczenie wygasło mi 28 kwietnia.
Co mi radzicie? Iść jutro do przychodni normalnie? Przy ostatniej wizycie babka nie chciała nawet mojego dowodu(w przychodni do której należę rejestrował mnie narzeczony). Mogą mnie wyrzucić bez zdjęcia gipsu zobaczywszy, że nie mam ubezpieczenia?
SlodkichSnow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-04, 20:45   #29
LadyChatterbox
Zakorzenienie
 
Avatar LadyChatterbox
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 3 961
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez SlodkichSnow Pokaż wiadomość
Podbijam bo mam podobny problem, zwolniłam się z pracy ponad miesiąc temu, a 17 kwietnia doznałam urazu stawu skokowego, wsadzili mi nogę w gips, byłam u ortopedy,jutro mam ściągniecie gipsu, ale ubezpieczenie wygasło mi 28 kwietnia.
Co mi radzicie? Iść jutro do przychodni normalnie? Przy ostatniej wizycie babka nie chciała nawet mojego dowodu(w przychodni do której należę rejestrował mnie narzeczony). Mogą mnie wyrzucić bez zdjęcia gipsu zobaczywszy, że nie mam ubezpieczenia?
Moga, tak samo co bardziej prawdopodobne po odnotowanie tego w systemie przysla wezwanie do zaplaty jak za wizyte prywatna.
LadyChatterbox jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-04, 21:45   #30
malaDarunia
Wtajemniczenie
 
Avatar malaDarunia
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Swarzędz
Wiadomości: 2 415
Send a message via Skype™ to malaDarunia
Dot.: wizyta u lekarza a brak ubezpieczenia :/

Cytat:
Napisane przez lune1992 Pokaż wiadomość
Wyszła taka sprawa, że wczoraj miałam kontole w domu w miejscu zameldowania 200km od miejsca w ktorym obecnie mieszkam.
Moja mama mowila ze byl wylączony domofon i zostawili kartke zeby to wyjasnic dlaczego mnie nie ma w domu skoro jestem na zwolnieniu.
Mam wpisana 2 na L4 wiec mogę chodzic, nie musze siedziec ciagle w domu. Napisze im pismo ze nie mieszkam w miejscu zameldowania.
Masakra
na l4 wpisuje się miejsce zamieszkania a nie zameldowania.
dużo osób sie w tym myli i potem mają, jak mają- wstrzymane pieniądze z zusu i inne nieprzyjemności.
jeśli teraz się odwołasz, spodziewaj się wizyty pracowników zusu w miejscu zamieszkania i to nawet nie raz.

moja kumpela bedac na l4 w czasie ciązy też wpisywała adres zameldowania i miała 4 kontrole z zusu dopóki nie wpisała poprawnego adresu.
__________________
Kobiety są niewolnicami tylko tych, którzy potrafią je mocno trzymać i dogadzać ich kaprysom.
(Bolesław Prus)
malaDarunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-09-03 22:38:03


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:00.