Rozszczep wargi i podniebienia - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-06-29, 12:06   #1
Olcia2402
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 185
GG do Olcia2402

Rozszczep wargi i podniebienia


Hej dziewczyny.
Czy może są tu jakieś z Was, które dotknęła taka wada?
Jak sobie radzicie w życiu?
Mój chłopak urodził się z taką wadą, z najgorszą możliwą jej postacią. Teraz ma 23 lata. Zastanawiam się czy są jeszcze jakieś realne możliwości na poprawę sytuacji. Oczywiście nie dlatego,że mi to przeszkadza. Martwię się o niego.
Największym problemem jest chyba mowa. Jest do zrozumienia, szczególnie gdy zna się go dłużej to się o tym zapomina praktycznie. Nie wiem czy logopeda coś by jeszcze poradził w temacie? Jakiś zabieg, operacja? Oczywiście od małego był leczony logopedycznie.
Druga rzecz to nos. Mój chłopak zebrał już pieniądze na operacje. Czytam tylko,że często jest odradzana w takich wypadkach,że może być gorzej niż jest. Wiecie może coś na ten temat?
Trzecie to blizny,ale to chyba najmniejszy problem ze wszystkich.
Osobno wyodrębniłabym kwestie psychiki. Choroba niejako ukształtowała jego charakter. W domu nigdy nie miał lekko, życie go nie oszczędzało. Tak naprawdę dopiero od kilku lat może odżyć. Znalazł dobrą pracę i może sobie pozwolić na to czego nigdy nie miał.
Widzę jak zaczyna powoli do niego wszystko dochodzić. Jak uderza go to coraz mocniej. Te wszystkie lata, w których nie miał dnia spokoju, czy to w domu czy w szkole. Ostatnio po weekendzie, który spędził z kolegami na wyjeździe, powiedział,że nie może się pogodzić z tym jak było wcześniej,że stracił młodość, te szczeniackie lata. Trudno mi było mu powiedzieć,że nie ma racji.

Reasumując - może znajdą się dziewczyny, które wiedzą coś w temacie? może którąś z was to dotknęło? da się coś jeszcze poprawić w tym wieku?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
Olcia2402 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-29, 12:52   #2
Anastazja :-)
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 64
Dot.: Rozszczep wargi i podniebienia

Witaj, jeżeli operacje zamknięcia rozszczepu były przeprowadzone w odpowiednim czasie to wymowa nie powinna być nieprawidłowa. Generalnie ze wszystkimi problemami musicie się zgłosić do chirurga- szczękowo-twarzowego. Np. w Białymstoku zajmuje się tymi sprawami dr Borys. Sprawdźcie w swoim mieście, lub jeżeli to mniejsza miejscowość to w mieście gdzie jest Klinika Uniwersytecka, do kogo najlepiej się zgłosić. Nie wiem czy ktoś Wam coś do końca przez internet podpowie bo nie wiemy np. w jakim wieku i jakie dokładnie zabiegi były wykonywane. Ponadto skoro wymowa jest nieprawidłowa to myślę, że logopeda jest wręcz koniecznością. Ponadto napisz jeszcze jak zęby i ogólnie zgryz? Czy twój chłopak jest pod opieką stomatologa? Był kiedykolwiek leczony ortodontycznie ?
Anastazja :-) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-29, 13:27   #3
Olcia2402
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 185
GG do Olcia2402
Dot.: Rozszczep wargi i podniebienia

Dziękuję za odpowiedź.

Tak, był i to długo leczony. Aparat nosił parę lat, nie wiem ile dokładnie,najpierw 1, który miał poszerzyć szczękę, potem 2, który był zdjęty jakiś rok temu, a teraz protetyka i właśnie na tym etapie jesteśmy. Generalnie górna szczęka bardzo mocno ucierpiała,dolna jest ok. Leczył i leczy się w Gdańsku.

Jeśli chodzi o operacje to bardzo prawdopodobne,że coś poszło nie do końca tak. Kiedyś mi mówił,że był problem żeby domknąć podniebienie i wargę,że musieli powtarzać operacje tę samą 2 raz.
Z tego co mi wiadomo to operacji było ok 10. Nie pytałam o to szczegółowo.

Jeśli chodzi o logopedę to moja obawa jest taka,że być może budowa podniebienia jest na tyle zniekształcona,że logopeda niewiele da.

Mam świadomość,że przez internet i bez wielu informacji nie uzyskam szczegółowych rad. Chodziło mi bardziej o wiedzę czy dalsze działania dałyby jakiś skutek w tym wieku np. żeby wypowiedziała się osoba o podobnych doświadczeniach.
Generalnie mój chłopak jest negatywnie nastawiony,nie bardzo wierzy,że coś można poprawić. Ja nie chce go namawiać skoro by to miało nie mieć sensu. A o tym wątku on nie ma pojęcia.
Olcia2402 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-29, 14:51   #4
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Rozszczep wargi i podniebienia

odpowiedzią jest wizyta u chirurga!
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-29, 14:54   #5
Adrianna_8
Zakorzenienie
 
Avatar Adrianna_8
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 612
Dot.: Rozszczep wargi i podniebienia

Bez zdjęć (rentgenowskich czy jakich tam) i obserwacji nikt tutaj Ci niczego nie doradzi. Chłopak powinien iść na wizytę do chirurga i on oceni, czy się kwalifikuje do operacji nosa czy nie.

Jeśli go przytłacza rzeczywistość i sobie nie radzi z przeszłością, to może niech idzie do psychologa...
Adrianna_8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-29, 17:49   #6
deszczowa_nimfa
Raczkowanie
 
Avatar deszczowa_nimfa
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 342
Dot.: Rozszczep wargi i podniebienia

Studiuje logopedie i muszę powiedzieć, ze w większości przypadków żaden zabieg nie pomoże w 100%, wiele operacji trzeba powtarzać itp.
Ale warto próbować, wizyta u logopedy (najlepiej specjalizującego się w rozszczepach) również może pomóc-w każdym wieku!
deszczowa_nimfa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-02, 18:52   #7
chcezyc
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 3
Dot.: Rozszczep wargi i podniebienia

Cześć, mam 19 lat i rozszczep wargi i podniebienia, miałam już 11 operacji i leczona od maleńkiego byłam w szpitalu w Polanicy Zdrój. Tam na serio specjalizują się w rozszczepach i maja najlepszych lekarzy, na miejscu chirurdzy, logopeda, ortodonta. Ja jestem zadowolona z wszystkich operacji i z tego jak wyglądam , choć może zawsze być lepiej , ale mi to nie przeszkadza dobrze czuje się z sobą jak masz jakieś pytania to pisz na priv. Na prawdę polecam pojechać do Polanicy, porozmawiac z lekarzami itp
chcezyc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-07-02 19:52:35


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:23.