Avene, Cicalfate (Krem regenerujący do skóry podrażnionej)

Powiększ Avene, Cicalfate (Krem regenerujący do skóry podrażnionej)

Zgłaszająca osoba: PaniKota

Antybakteryjny krem regenerujący do skóry podrażnionej.
Wskazania: - stany zapalne skóry (liszaje, zajady, popękane usta, trudno gojące się blizny, pieluszkowate zapalenie skóry) oraz podrażnienia po zabiegach dermatologicznych (usuwanie zmian, szwy, elektrokoagulacja) i kosmetycznych (laser; depilacja)
Właściwości: idealny dla wrażliwej skóry niemowląt, dzieci i dorosłych. Woda termalna (45%) koi podrażnienia, siarczan miedzi i siarczan cynku pomagają w ich zapobieganiu dzięki działaniu antybakteryjnemu. Krem zawiera również mikronizowany sukralfat, aktywny składnik wspomagający regenerację tkanek skórnych. Nie zawiera substancji zapachowych i konserwujących.

Skład: avene thermal spring water (avene aqua); caprylic/capric triglyceride; mineral oil (paraffinum liquidum); glycerin; hydrogenated vegetable oil; zinc oxide; propylene glykol; polyglyceryl-2 sesquiisostearate; peg-22/dodecyl glycol copolymer; aluminium sucrose octasulfate; aluminium stearate; beeswax (cera alba); copper sulfate; magnesium stearate; magnesium sulfate; microcrystalline wax (cera microcristallina); zinc sulfate

Cena: 35 zł / 40 ml

• Świetny!
  • Zdecydowanie polecam.
    Kupiłam zachęcona opiniami wizażystek i się nie zawiodłam
    Chociaż moja twarz nie jest zbyt problematyczna pod względem niespodziewanych niespodzianek - to jednak czasem przydarza jej się takie wcale nie małe co nieco. A wtedy zwykle bywa brzydkie i rozjątrzone.. Niestety.. do tej pory nic nie pomagało..

Ale teraz pomaga Cicalfate

Poza tym na policzkach często miewam delikatne podrażnienia, dlatego funduję mojej skórze ten opatrunek prawie każdego wieczoru
    Dzięki temu kosmetykowi moje problemy mijają tak szybko jak się pojawiają, a rano skóra nie nosi najmniejszych śladów zaczerwienienia!
    Wydajność i stosunek jakości do ceny także oceniam na plus.

Pół gwiazdki odejmuję za opakowanie - nie lubię tubek..

Podsumowując: POLECAM

Ilość zużytych opakowań: 1 niecałe

Chcesz pochwalić moth_night za czytelną i pomocną recenzję?
  • Chyba znalazłam
  • Zbawienie.

+zmniejszył pory
    + wyprysków nawet podczas miesiączki wychodzi bardzo mało
    + zniknęło duzopodskornych gulek
    + bardzo ładnie nawilża
    + wydajny
    Same same plusy !!!!

Jako jedyny minus moge uznać opakowanie ;p

Używam tego produktu od: Prawie 3 miesiące

Chcesz pochwalić hjota za czytelną i pomocną recenzję?
  • hit
  • sosuje go na odparzenia u mojego syna i sprawdza sie idealnie!!
    kilka uzyc i nie ma sladu nawet po najmocniejszych odparzeniach pieluszkowych
    minus cena ale mysle ze krem jest warty kazdejzlotowki
    plusy
    wydajny
    szybko goi
    przyjemny zapach

Używam tego produktu od: pol roku
    Ilość zużytych opakowań: 1 cale

Chcesz pochwalić nieidealnamama za czytelną i pomocną recenzję?
  • Reakcja alergiczna
  • Krem zapowiadał się fajnie. Został mi polecony na zranione kolano (lekki upadek na rowerze).

Przez kilka dni nakładałam na otarcie na kolanie i okolice.

W weekend nałożyłam na twarz i szyję. Po dwóch dniach zaczęła mnie swędzieć twarz, pojawiły się wypieki na policzkach połączone z uczuciem gorąca. Wzięłam na wieczór 3 tabletki wapna i tabletkę przeciwalergiczną.

Rano obudziłam się z opuchniętymi oczami (górna powieka, dolna oraz boki przy nosie), twarzą, wyglądałam po prostu strasznie, szczególnie oczy, zostały tylko dwie szparki. Dodatkowo skóra twarzy czerwona, szorstka, drobne czerwone wypryski na szyi, czerwone płatki uszu i okropne swędzenie.
    Kolano także ze zmianami: czerwone kropki, swędzenie.
    Z rana wizyta w aptece, maść sterydowa, wapno, ponoć lepsze tabletki przeciwalergiczne. Nie pomaga. Wieczorem wizyta u lekarza, zastrzyk w tyłek i ponoć jeszcze lepsze tabletki. Twarz nadal nalana, oczka szparki.
    Mam nadzieję, że jutro będzie lepiej. W każdym razie u mnie tragedia i krem wyląduje w koszu

Używam tego produktu od: tydzień
    Ilość zużytych opakowań: 1 niecałe

Chcesz pochwalić eressea za czytelną i pomocną recenzję?
  • Świetny
  • Kupiłam oczywiście sugerując się opiniami wizażanek.

Krem super goi a na mojej twarzy ma co robić

Przyspiesza cały proces i po strupkach nie pozostaja ślady

Używałam alantan dermo line, ale Avene jest o niebo lepszy... Polecam w dodatku jest bardzo wydajny

Gdy jest taka potrzeba stosuję nawet cieniutką warstwę pod makijaż, ale nie na cała twarz tylko na nefralgiczne punkty i jest ok

Pozostanie ze mna na dłużej...

Chcesz pochwalić kosmitek za czytelną i pomocną recenzję?
  • Fantastyczny
  • Jest to krem, który uwielbiam zarówno ja jak i mój partner.
    Działanie kremu pokrywa się z tym co mówi o nim producent - co w dzisiejszych czasach jest raczej niespotykane. Krem nawilża, odzywia i ratuje suchą, spękaną, obolałą skórę. I to już po jednej aplikacji! Produkt ma bardzo dobrą konsystencję, nie jest tłusty, przez co nie czuć żadnego filmu na twarzy. Wystarczy mała ilość, by pokryć całą twarz (!!!!!).
    Na plus jest także opakowanie, elastyczna tubka, z której da się wycisnąć produkt aż do końca, bez konieczności przecięcia.
    Nie widzę wad tego produktu.

Ilość zużytych opakowań: jedno, w trakcie

Chcesz pochwalić Ankalime za czytelną i pomocną recenzję?
  • pomocny
  • Ten krem został mi polecony przez dermatologa gdy zmagałam się z róznymi uczuleniami i chorobami skóry spowodowanymi niewiadomymi alergiami. Krem doskonale sprawdza się po goleniu gdy skóra jest przesuszona, stosuję go także w razie nagłych zmian na twarzy po zabiegach kosmetycznych.

Ilość zużytych opakowań: 2 małe

Chcesz pochwalić jealove za czytelną i pomocną recenzję?
  • Bardzo dobry krem
  • Polecam go wszystkim czerwieniejącym wrażliwcom, bo to krem, który nawet jak nie pomoże, to na pewno nie zrobi krzywdy. Jest do tego bardzo przyjemny w użyciu:
    - naprawdę dziala kojąco, stosowałam go nawet przy oparzeniu twarzy kremem do depilacji (nie pytajcie ),
    - systematycznie walczy z zaczerwienieniem cery,
    - matuje, chociaż zupełnie się nie spodziewałam (zwłaszcza na noc),
    - jest gęsty, przyjemnie się rozsmarowuje,
    - używalam tylko na noc, bo jest ciężki, prawie jak maść,
    - i najważniesze: przy mocno problematycznej cerze nie miał żadnych złych efektów! Nie zapycha, nie przetłuszcza,
    - odejmuje pół gwiazki za to, że czasem musiałam nałożyć dwie warstwy po jakieś mocnej maseczce, bo nie nawilża aż tak bardzo.
    - jeste niesamowice wydajny i można go na promocji kupić niedrogo (ja go kupuje za jakieś 23 zł w aptece )
    Polecam i na pewno będę używać jeszcze długo.
    Używam tego produktu od: pół rokuIlość zużytych opakowań: jedno

Chcesz pochwalić margitta za czytelną i pomocną recenzję?
  • Krem-ratunek na wszystko
  • Po powrocie z mroźnej Norwegii moja skóra błagała o pomoc - czerwone placki, skórki na brodzie i przy nosie, chropowata struktura... Katastrofa!

Wracając do domu myślałam tylko co teraz zrobić. Krem z wit. A? Niee, zapcha moje delikatne pory. Kremik Ziaja? Chyba trochę za słaby. I nagle natknęłam się na Avene kupiony kilka miesięcy temu na moje blizny potrądzikowe i generalnie strupki po oczyszczaniu, ale i używany np. po depilacji. Bingo, może on da radę! I po dwóch dniach regularnego katowania mojej twarzy Avene + maseczką-kokonem Tołpy skóra wróciła do normy, a nawet pozbyłam się czerwonego nieprzyjaciela z brody. Zero zaczerwienień, buźka cudowna po trzech dniach od tego piekła.

Ten krem jest idealny dla każdej cery - nawet dla mojej mieszanej w stronę tłustej z licznymi comiesięcznymi problemami. Jest antybakteryjny, nie ma żadnych dziwnych dodatków, do tego całkiem wydajny.

Także podsumuję:

+ nie zapycha
    + bezzapachowy, bez nieciekawych dodatków, naturalny
    + na wszystko: podrażnienia po goleniu, rany, zaczerwienienia, przesuszoną skórę
    + baardzo wydajny!

+/- nie nawilża, ale to nie jest jego główna funkcja

Ilość zużytych opakowań: w połowie pierwszego

Chcesz pochwalić Aileron za czytelną i pomocną recenzję?
  • Krem na wszystkie skórne kłopoty....
  • Nie potrafię się bez niego obyć.... zawsze jest w mojej szafce i stosuję go na wszelkie podrażnienia i przesuszenia skóry. Otarcia, szczypania, pieczenia itd.... nawet sprawdził się u niemowlaka podczas pożaru pod pieluchą, jak krem dla dzieci przeznaczony właśnie do tego celu nie dawał rady.... Dla cicalfate nie ma nic niemożliwego )

Nawilża skórę tradzikową, zmiękcza ją, jest niezbędnikiem po zabiegach kwasowych, laserowych.

Minusów brak

Acha, zapomniałam wspomnieć, że jest dość świecący i troszkę bieli, więc najlepiej aplikować go na noc

Używam tego produktu od: kilka lat, nie pamiętam
    Ilość zużytych opakowań: dużo dużych 100 ml

Chcesz pochwalić kasza80 za czytelną i pomocną recenzję?
  • Fantastyczny!
  • Poleciła mi go kosmetyczka po zamykaniu naczynek.

Plusy:
    -cena ( kupiłam go za ok 26zł bez żadnej promocji)
    -świetnie nawilża
    - przyspiesza proces gojenia się skóry -> szybko zagoił moje strupki po zamykaniu naczynek
    -nie uczula, nie podrażnia
    -ma gęstą konsystencję i dobrze się rozprowadza
    -bardzo wydajny
    -dobrze się wchłania
    -nie zapycha
    -niweluje niedoskonałości

Minusy
    -opakowanie się trochę wygina, ale ostatecznie daje radę
    -czasami powoduje błyszczenie

Ilość zużytych opakowań: w trakcie pierwszego opakowania

Chcesz pochwalić FeeeniKs za czytelną i pomocną recenzję?
  • Bardzo dobry krem
  • Bardzo długo nie mogłam poradzić sobie ze stanem bakteryjnych na mojej twarzy. Dopiero ten krem sprawił ze cera jest gładka, problemy zniknęły, a dodatkowo rozjasnil przebarwienia na mojej skórze.
    Absolutny must have.!!!
    Używam go na noc, ale także miejscowo na niedoskonałości ktore od czasu do czasu pojawiają sie na skórze.
    Bardzo wydajny.
    Polecam szczerze.

Używam tego produktu od: 1,5 roku
    Ilość zużytych opakowań: 1, drugie w trakcie

Chcesz pochwalić Rastafandorina za czytelną i pomocną recenzję?
  • Mój wybawca!
  • Jest cudotwórcą i pomaga na moje wszystkie problemy skórne: alergiczną wysypkę, podrażnienia, zaczerwienienia, drobne wypryski i wszelkie zmiany skórne. Używam go też na miejsca po depilacji, bo świetnie łagodzi i zmniejsza zaczerwienienie.

Opakowanie jest wygodne, nie przeszkadza mi metalowa tubka.

Jest gęsty i tłusty, trochę bieli skórę, i w moim przypadku nie nadaje się pod makijaż, ale wybaczam mu to. Stosowany na noc sprawia, że rano skóra jest kojona, zregenerowana, gładka i dobrze nawilżona.

Ilość zużytych opakowań: 1 cała tubka

Chcesz pochwalić kasia0106 za czytelną i pomocną recenzję?
  • Ale Ty masz gladka buzie...
  • milosc kosmetyczna, moje KWC...
    Na poczatku tego zrobilam swojej buzi ogromna krzywde, mianowicie chcialam wysuszyc paskudnego pryszcza na swojej buzi i na 10 min przylozylam wacik nasaczony spyrytusem salicylowym, oj jak ja sobie pozniej w brode pulam...Ogromna czerwona, sucha plama przez tydz spedzala mi sen z powiek, nic nie pomagala. Pobieglam do najwiekszej apteki w mescie aby ktos mi doradzil, Pani bardzo mila mowila ciagle "moze to", "albo to" itp i td...Pani kochana, ja to wszystko mialam i nie pomaga nic...az przyniosla to oto cudo. Popatrzylam niechetnie bo w skladzie ma parafine a to mi sie nie podoba, zaryzykowalam.

Dzis nie wyobrazam sobie zycia bez tego kremiku, pieknie w 2 dni wyleczyl wszystko i ani sladu po mojej glupocie, uzywam go co wieczor, przez kilka mc nie wyszla mi ani jedna niespodzianka...nic. Jestem zaskoczona i kocham go calym sercem. Nie kazdemu pasuje a szkoda bo to co on zrobil mojej cerze to cud Ludzie pytaja mnie co robie, ze mam tak gladka buzkeUżywam tego produktu od: kilka mcIlość zużytych opakowań: w trakcie 2

Chcesz pochwalić majus123 za czytelną i pomocną recenzję?
  • Nie !
  • Produkt kupiłam, ponieważ chciałam załagodzić uczulenie, które dostałam od słońca - kilkadziesiąt krostek małych, napełnionych wodą...
    Niestety, krem nie dość, ze nie wyleczył uczulenia, to
    ZAPCHAŁ MOJĄ SKÓRĘ, W EFEKCIE CZEGO MUSIAŁAM ZMAGAĆ SIĘ DODATKOWO Z BOLĄCYMI, PODSKÓRNYMI GULAMI !

Krem zawiera w składzie m.in parafinę więc myślę, że to w dużej mierze jej zasługa...

W dodatku cena jest za bardzo wygórowana....

Nie polecam !

Używam tego produktu od: Nie używam juz....
    Ilość zużytych opakowań: 1/6

Chcesz pochwalić paula452 za czytelną i pomocną recenzję?
  • TRAGEDIA NIE POLECAM!
  • Kupiłam ten produkt zachęcona opiniami dziewczyn. Niestety dla mnie jest tragiczny. Mam cere mieszaną w kierunku suchej, problematyczną z trądzikiem. Dostałam po nim ogromnego wysypu grubych ropnych krost i przez miesiąc nie mogłam wyleczyć mojej twarzy! Krem jest także strasznie tłusty, nie nadaje się pod podkład. NIE POLECAM!!!
    Tylko kasa wyrzucona w błoto

Używam tego produktu od: 2 tygodnie
    Ilość zużytych opakowań: 1 duże

Recenzja otrzymała 1 pochwał. Chcesz pochwalić LoveSport3 za czytelną i pomocną recenzję?
  • Idealny dla skóry probemowej
  • Idealny krem dla skóry problematycznej. Idealnie koi zaczerwienienia, podrażnienia, przyspiesza gojenie pryszczy. Nie zapycha. Używam tylko na noc, ponieważ krem jest dość tłusty, ale nie tak tłusty jak zwykły nivea, dove czy bambino.

plusy
    +świetnie koi skórę, ściąga zaczerwienienia, podrażnienia
    +regeneruje skórę, nałożony wieczorem sprawia, że budzimy się rano z gładką, uspokojoną buzią (mam skórę naczynkową)
    +nie zapycha
    +jest bezzapachowy
    +ma taką jakby śmietanową, przyjemną konsystencję
    +na allegro nie jest wcale taki drogi

minusy
    -metalowa tuba, która może się pozaginać i podziurawić

Na pewni kupię ponownie, polecam każdemu!

Ilość zużytych opakowań: 1 w trakcie

Chcesz pochwalić la_mania7 za czytelną i pomocną recenzję?
  • rodzinny super krem
  • świetny krem, używamy dość długo, i ja i mąż i synek.
    Łagodzi WSZELKIE podrażnienia, pomału, ale sukcesywnie likwiduje wypryski, podskórne 'gule', zaczerwienienia & podrażnienia po goleniu (u męża).
    Stosuję na noc, rano skóra jest świeża i miękka, zaczerwienienia blade, wypryski i ranki podgojone, 'gule' mniejsze.
    Krem w sporej, wygodnej, metalowej tubie z którą nie ma żadnych problemów.
    Pół gwiazdki odejmuję za dość intensywny błysk (podobnie jak po kremie Nivea, którego nie lubię), powodujący ograniczenia w używaniu - stosuję tylko na noc, w dzień świeciłabym jak latarnia.
    Pomimo tego szczegółu Cicalfate to nasz ulubiony, rodzinny kremik

Używam tego produktu od: kilka miesięcy
    Ilość zużytych opakowań: prawie całe

Chcesz pochwalić aka4 za czytelną i pomocną recenzję?
  • absolutnie nie dla mnie
  • Moja skóra jest mega wysuszona, atopowa, trądzikowa. Jedyny plus tego kremu - nie zauważyłam żeby zapychał. Skórki, suche place nie zniknęły... Nie nawilża, nie koi, nie robi nic.

Chcesz pochwalić frizellify za czytelną i pomocną recenzję?
  • Super po wszelkich zabiegach!
  • Kupiłam ten krem po silnej reakcji na płyn atrederm, który na moją skórę zadziałał zbyt mocno. Skóra była czerwona i piekła. Tygodniami schodziła całymi płatami. Po użyciu tego kremu problem po prostu ustał. Mało tego ulga jaką przynosi jest nieporównywalna do innych kremów. Generalnie bardzo polecam przy podrażnieniach. Jako zwykły krem nawilżający może rozczarowywać, bo ma on bardziej działanie regeneracyjne niż nawilżające i na to trzeba brać poprawkę. Teraz gdy już nie mam aż tak podrażnionej skóry to i tak nadal go używam ale już nie tak regularnie. Dobrym zastosowaniem jest np. kiedy wykonamy zbyt mocny peeling i ta skóra jest taka szorstka i aż niemiła w dotyku. Ja wtedy nawet rano pod makijaż używam tego kremu (oczywiście w odpowiedniej ilości) i pomimo tego, że mam tłustą skórę to nie wzmaga on problemu błyszczenia się skóry.
    Bardzo polecam

Ilość zużytych opakowań: 1 - 30 ml

Chcesz pochwalić Kotomi1212 za czytelną i pomocną recenzję?
  • ratunek dla mojej twarzy po zimie
  • Najlepsze co mogło wpaść w moje ręce po zimie, moja skóra twarzy była bardzo, bardzo sucha nawet mimo stosowania różnych kremów, miałam problem z nakładaniem podkładu, ponieważ od razu wyróżniały mi się suche placki na mojej twarzy.
    Już po pierwszym użyciu tego cuda problem zniknął, kremu stosowałam na noc oraz rano jako bazę pod podkład, uratował mnie Skóra twarzy po zastosowaniu jest gładziutka, nawilżona i miła w dotyku no i pięknie wygląda.

Plusy:
    - wydajny
    - ładnie pachnie
    - dobrze nawilża
    - idealny pod podkład
    - zmniejsza wydzielanie sebum

Minusy:
    - widzę tylko jeden, niestety dość poważny - cena

Ilość zużytych opakowań: 1 całe opakowanie

Chcesz pochwalić bezuska za czytelną i pomocną recenzję?
  • Szukasz ideału? To zainwestuj w ten krem bo uwierz że warto !!!
  • Mam duże problemy z cerą, ale tylko gdy zmieniam miejsce. Ze względu na to, iż często podróżuje i zmieniam miejsce często moja buzia "kaprysi" i wtedy musze by szybko pozbyć się wypryskow - znalazłam swój ideał. Może nie usuwa ich w ciągu 24 godzin, ale w znacznym stopniu zmniejsza... na suchą skórę wokół nosa ... idealny Mój narzeczony ma problem z podrażnieniem po goleniu i tu dziala też super... Owszem ma dziwną konsystencję( wypływa woda jakby był przeterminowany) nivi ten zapach typowo apteczny ... ale zniose wszystko i będę jeszcze nieraz do Niego powracać. POlecam

Używam tego produktu od: Dłużej niż 3 miesiące
    Ilość zużytych opakowań: Mniej niż 1

• Kupiłabyś ten produkt ponownie? TAK
Chcesz pochwalić bajjjka za czytelną i pomocną recenzję?
  • Wszyscy mają Cicalfate - żałuję, że mam go i ja
  • Oj nie mam ci ja ostatnio szczęścia do „ must have’ów” z blogosfery. Jeszcze nigdy żaden produkt marki Avene tak mnie nie zawiódł jak ten krem. Używałam go na noc, w porównaniu z dolegliwościami opisywanymi w recenzjach przez pozostałe Wizażanki, moje podrażnienie było niewielkie ale ten ' le wstręciuch ' zamiast je ukoić to jeszcze pogorszył stan mojej skóry. Aż się boję pomyśleć co by było gdybym miała jakieś grubsze problemy z cerą. Próbowałam nakładać go także punktowo - zero efektów.

Minusy

- krem ciężko się wchłania ( efekt księżyca murowany )
    - nie pomógł zlikwidować podrażnień
    - zapycha
    - najśmieszniejsze: tłuścioch a wysuszył i ściągnął moją skórę
    - metalowa tuba jest dość niepraktyczna

Plusy
    - jest bardzo wydajny

Reszta kremu za karę skończy na moich stopach, tam gdzie jego miejsce Podrażnienie na policzkach wyleczyłam dzięki czystemu olejkowi tamanu, który jest znacznie tańszy.

Używam tego produktu od: 1,5 miesiąca
    Ilość zużytych opakowań: Połowa tubki

Chcesz pochwalić Ewciak78 za czytelną i pomocną recenzję?
  • ULUBIONY KREM!
  • Krem doskonały, krem na wszystko. To powinien dopisac producent na opakowaniu.

Długo się wahałam zanim kupiłam ten krem. Polecała go często nisiax83 z Nowego Jorku, no i w końcu się zdecydowałam.

Krem używam po depilacji brazylijskiej oraz depilacji pach. Jest niezawodny oraz doskonale łagodzi podrażnienia.

Kładę go też na "comiesięcznych" wypryskach na skórze. Zawsze zdarza mi się raz w miesiącu jeden, ale za to bolesny oraz widoczny i zaczerwieniony "prychol". Avene C. łagodzi podrażnienie, a na drugi dzień zmiana jest mniejsza i już nie ma zaczerwienienia

Ponadto używam go codziennie na noc, jest niezastąpiony w mojej pielęgnacji skóry twarzy. Zimą zdecydowałam się również na używanie go z rana i wcale nie żałuję tego kroku. Nic tak nie chroniło mojej skóry w te okropne i wietrzne mrozy jak Avene C.

Teraz może zaskoczę wszystkich, ale stosowałam go również na złagodzenie hemoroidów I o dziwo pomógł!

Na zagranicznych wakacjach ugryzł mnie jakiś "dziki" komar i zrobiła mi się rana... znowu okazał się ten krem niezastąpiony.

Polecam!

Minus wymienic mogę jeden. Nie każdemu odpowiadac będzie jego cena, ale za tyle pozytywnych działań jestem w stanie regularnie w niego inwestowac.

Używam tego produktu od: Lipiec 2013
    Ilość zużytych opakowań: 2x 100ml/ Jestem w trakcie drugiego opakowania

Recenzja otrzymała 1 pochwał. Chcesz pochwalić mademoiselle_marianna za czytelną i pomocną recenzję?
  • bardzo dobry
  • krem w moim przypadku wygładził, natłuścił delikatnie skórę (nie jest przesuszona, ale też nie spowodował świecenia), nie wywołał żadnych niechcianych reakcji na skórze

Ilość zużytych opakowań: 1 opakowanie 40ml

Chcesz pochwalić honoratka03 za czytelną i pomocną recenzję?