Spowiedź przedślubna :-) - Strona 13 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Jeszcze przed ślubem

Notka

Jeszcze przed ślubem Na tym forum rozmawiamy o tym co powinno zadziać się jeszcze przed ślubem, czyli o wieczorku panieńskim, prezentach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-05-30, 09:01   #361
aniko 23
Zakorzenienie
 
Avatar aniko 23
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 5 531
GG do aniko 23
Dot.: Spowiedź przedślubna

Cytat:
Napisane przez szynszelina Pokaż wiadomość
napisałam że jeśli się myle to zacytuj mi fragmęt...niejestem wszechwiedząca ale wedlug mnie nie ma nic takiego w piśmie świętym...skoro jestes na 100% pewna to napisz przynajmniej gdzie mam tego szukać...

a cory rydzyka to moj tekst roku do zagorzałych katoliczek ktore niewidza a raczej udaja ze niewidza co to gumka
poszukaj w listach apostolskich....jest tam sporo wersow o czystosci, rozwiazłosci, lubieznosci, itp

nikt nie jest wszechwiedzacy..
__________________

...noszę twe serce z sobą (noszę je w moim sercu).

aniko 23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-30, 09:41   #362
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Cytat:
Napisane przez szynszelina Pokaż wiadomość
widze ze wszystkie na forum to dziewice orleanskie ktore nie używają tabletek anty ani gumek...
gratuluje wam serdecznie..
córy rydzyka i radia maryja...porażka jak dla mnie..
Przy takim tonie rozmowy długo na tym forum nie zabawisz
To nie kafeteria


Cytat:
Napisane przez 85beata Pokaż wiadomość
- pisałam już, że źle ujęlam pytanie, jakbyś przeczyłała wszystkie posty to bys się odnalazła


- z seksu się wyspowiadam, nie pisałam że nie, powiem jedynie, że żałuję, ze jak się kochaliśmy mój tz nie był moim mężem, ale z antykoncepcji się nie spowiadam, bo nie biorę jej w celu antykoncepcyjnym, lecz niestety jestem na nią skazana, ze względu na stan zdrowia. Twoim zdaniem Bóg chce, żebym chodziła non stop chora??? jak hormony są dla mnie lekiem, to co mam się spowiadać z tego ,że chce normalnie żyć i funkcjonować??? Trochę przegiełaś...
Jeśli bierzesz pigułki, nawet jeśli jest to w innym celu niż antykoncepcja, to powinnaś także wspomnieć o tym podczas spowiedzi i powiedzieć dlaczego je bierzesz.
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-30, 11:33   #363
szynszelina
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 66
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

/
__________________
szynszelina

Edytowane przez szynszelina
Czas edycji: 2009-07-22 o 21:36
szynszelina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-30, 13:45   #364
85beata
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 121
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

hej dziewczyny. Otóż dzisiaj byliśmy z Tż spisać protokół przedmałżeński w parafii, w której wydają nam licencje i oczywiście spytałam się księdza o to, co mnie nurtowało i chciałabym to teraz odnieść do waszych słów.

Cytat:
Napisane przez Fresa
Jeśli bierzesz pigułki, nawet jeśli jest to w innym celu niż antykoncepcja, to powinnaś także wspomnieć o tym podczas spowiedzi i powiedzieć dlaczego je bierzesz.
- Otóż wcale tak nie jest, Ksiądz jasno powiedział mi, że takie rzeczy nie są brane pod uwagę, jeśli są w celach zdrowotnych, nawet jakbyś miała brać leki, niszczące płodność na całe życie to jak je bierzesz dla zdrowia to jest ok, Bóg nie chce żebyśmy nie korzystali ze zdobyczy nauki i nowoczesnych technologii, jeśli są dla ochrony naszego zdrowia i życia. taka jest cena niektórych leków- na coś działają, ale mają efekty uboczne.

Cytat:
Napisane przez Aniko 23
poszukaj w listach apostolskich....jest tam sporo wersow o czystosci, rozwiazłosci, lubieznosci, itp
Piszecie dziewczyny ze słaba moja wiedza z religii, otóż wcale tak nie jest, chodzi o to, że w listach apostolskich są przekazywane nam jedynie jakieś podpowiedzi jak mamy postępować, (dotyczące czystości, rozwiązłości), ale nie są to wykazy grzechów. Bo ja znam 10 przykazań, przykazania kościelne, nigdzie nie ma zebranych innych grzechów, dotyczących czystości i seksu po ślubie. Nie wiem kto wymyślił to, że w seksie po ślubie jakieś rzeczy są zabronione. Ksiądz powiedział mi, że kiedyś seks to był tylko przykry obowiązek pary, która przywdziewała strój , tak żeby odkrywał tylko narządy płciowe, teraz wiele rzeczy się zmieniło i podejście Kościoła do seksu też. Ksiądz powiedział że ważne byśmy nie robili niczego wbrew sobie i drugiej osoby, a dzieci??? oczywiście że są ważne, ale my jako małżeństwo jesteśmy najważniejsi, dopiero potem dzieci, więc najpierw mamy zadbać o siebie, pozytywne relacje między sobą, Kościół wcale więc nie krytykuje par bezdzietnych, czy takich, posiadających jedno dziecko

Cytat:
napisane przez BJean
po co ślub kościelny?
bo biała suknia? bo mąż będzie wierniejszy? bo to więcej znaczy?
Jeśli nie stosujesz się do zasad swojej wiary, dlaczego pchasz się do kościoła?
bez urazy, ale to jest śmieszne...
Prawda jest taka, że większości z nas coś w religii nie pasuje, ale to u licha nie o to chodzi!!! mam zmieniać religię, wyznanie bo mi coś nie pasuje??? bo tak wygodniej??? Wierzę w Boga, jestem grześznikiem, nie jestem idealna i co??? to powód by zostać ateistka??? by odrzucić Boga??? przecież w każdej wierze chodzi o to samo, by dązyć do prawdy i bycia lepszym człowiekiem, poznawac Boga na każdy etapie naszego życia itd. Może i wielu rzeczy o mojej religii nie wiem, ale jak dla mnie liczy się fakt, że chcę być z Bogiem, rozmawiać z nim. Wydaje mi się, że jemu też na tym zależy, a nie na tym bym zmnieniała wyznanie, bo króryś Papież kiedyś tam powiedział kiedyś to i to, z czym się nie zgadzam. Bóg daje nam wolna wolę, po to, żebyśmy wybrali co dla nas dobre a co złe. nie ma złotego środka. dla jednego będzie lepsze to, dla innego tamto, można pisać i pisać.

Zadałam tylko pytanie odnośnie tego, jak rozmawiać z Księdzem przy
spowiedzi o seksie przedmałżeńskim, bo nie żałuję tego co się stało, (i jak to powiedzieć Księdzu???)
co do tabletek juz wiem, że akurat w tym przypadku spowiedź nie jest konieczna,a jak się zapyta to powiem, przecież nie będę mu kłamać...
85beata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-30, 14:43   #365
szynszelina
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 66
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

,
__________________
szynszelina

Edytowane przez szynszelina
Czas edycji: 2009-07-22 o 21:36
szynszelina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-30, 14:44   #366
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Cytat:
Napisane przez 85beata Pokaż wiadomość
hej dziewczyny. Otóż dzisiaj byliśmy z Tż spisać protokół przedmałżeński w parafii, w której wydają nam licencje i oczywiście spytałam się księdza o to, co mnie nurtowało i chciałabym to teraz odnieść do waszych słów.


- Otóż wcale tak nie jest, Ksiądz jasno powiedział mi, że takie rzeczy nie są brane pod uwagę, jeśli są w celach zdrowotnych, nawet jakbyś miała brać leki, niszczące płodność na całe życie to jak je bierzesz dla zdrowia to jest ok, Bóg nie chce żebyśmy nie korzystali ze zdobyczy nauki i nowoczesnych technologii, jeśli są dla ochrony naszego zdrowia i życia. taka jest cena niektórych leków- na coś działają, ale mają efekty uboczne.
Widać, że poważnie podeszłaś do tego tematu, co Ci się chwali, bo ślub w kościele to nie tylko biała suknia, ale przede wszystkim przysięga składana przed Bogiem, więc powinna być szczera.

Jak przyjdzie do spowiedzi to sama będziesz wiedziała, jak myśli ubrać w słowa.
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-31, 19:32   #367
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Smile Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Cytat:
Napisane przez szynszelina Pokaż wiadomość
klarissa
spowiedz przedslubna jest zawsze ale niekoniecznie musi byc to spowiedz z całego zycia...
Przecież nie pisałam, że koniecznie musi być, tylko, że taka jest tradycja. Tak jak jest tradycja, że się rozbija kieliszki na weselu co nie znaczy, że każdy to musi robić obowiązkowo, to chyba jasne?

Cytat:
pozatym jak jestes taka wielką katoliczką to chyba powinnaś wiedzieć że wymysł sexu przed slubem to wymysł kościoła nie Boga bo w żadnym fragmęcie pisma świetego nie ma mowy o sexie przed ślubem nawet w przenośni... a jeśli się myle to zacytuj mi to...
Jestem ateistką
Natomiast w religii katolickiej chodzi o to, że jest ona połączeniem zapisów z Biblii i "wymysłów" Kościoła jak to nazwałaś - czyli tradycji biblijnej i tradycji ojców kościoła. Odrzucanie którejś z części to odrzucanie części wyznania, inaczej herezja.

Cytat:
takie jest moje zdanie pseudo katoliczki jak to nazwałaś..
moja wiara jest silna i stosunek do Boga mam swój..wierze w Boga i szanuje Jego przykazania,modle sie i chodze do koscioła...
ale kościołowi w obecnych czasach nie wierze i nie ufam...tymbardziej księżą...
I twoje prawo mieć takie zdanie
Nawet jak będziesz twierdzić, że słońce jest zielone to nie mogę ci tego zabronić, mogę jedynie zalecić wizytę u okulisty lub spróbować przekonać, ale nie musisz mi wierzyć...

Cytat:
Napisane przez 85beata Pokaż wiadomość
dzieki, przeczytałam wszystko z tej strony, ale na większość moich pytan nie znalazłam odpowiedzi
Fajnie, że poradziłaś się księdza i znalazłaś "fachowe" odpowiedzi na swoje obawy. Chociaż mam swoje zdanie na ten temat, ale to już na inny wątek

Cytat:
Napisane przez Karla1983 Pokaż wiadomość
Klarissa sama napisala, ze osoby stosujace hormonalna antykoncepcje kochaja sie bezpiecznie. A czy to zle, ze nie powoluja na swiat dziecka, ktorego w danym momencie, z roznych powodow nie sa w stanie wychowac??? Domyslam sie , jaka bedzie odpowiedz- ze w takim razie w ogole nie powinni wspolzyc.... A tak jak napisala beatka, jesli mam 5 dzieci, kto mi pomoze? Odpowiedz jest prosta jak drut- nikt. I przyklady mozna mnozyc.... I niestety, niech kazdy mowi co chce, ale KK zmienil sie bardzo na przestrzeni lat.... Msze sa agitacjami politycznymi, chociaz co jak co ale KK powinien byc neutralny pod tym wzgledem. Znam przypadek , ze ksiadz za odprawienie pogrzebu zazyczyl sobie " nie mniej niz 10 % zasilku pogrzebowego". A powinien to zrobic za " Bog zaplac". To jest farsa.... I jak zyc wedle przykazan ustanowionych przez ludzi, na ktore nie ma zdanego poparcia w Biblii, jesli przyklad nie idzie nawet z gory???
Dzieki Bogu, zdarzaja sie jeszcze ksieza z prawdziwego zdarzenia, naprawde z powolania. I wbrew pozorom sa to najczesciel ludzie " zyciowi".
Ze wszystki co napisałaś zgadzam się.
Dlatego zrezygnowałam z katolicyzmu. Jestem dzięki temu w porządku wobec siebie, swoich przekonań i w pewnym sensie jestem w porządku wobec kościoła - nikogo nie oszukuję, że wierzę w coś, w co kompletnie nie wierzyłam.

Cytat:
I ktos sie moze znowu swiecie oburzyc, ale ja z mojej wiary wybieram to , co niekoniecznie jest dla mnie wygodne , ale w co naprawde wierze i chce wierzyc. Wezme slub koscielny nie dla mamy czy babci, ale dla siebie i chyba nawet nie zycze sobie, zeby ktos twierdzil , ze bedzie to swietokradztwo.
Mimo wszystko, to, że masz swoje zdanie nie zmienia faktu, że wg nauki kościoła, którą rzekomo wyznajesz dopuszczasz się świętokradztwa, niezależnie od tego jak ty na to patrzysz.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-05-31, 20:34   #368
szynszelina
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 66
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

/
__________________
szynszelina

Edytowane przez szynszelina
Czas edycji: 2009-07-22 o 21:37
szynszelina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-01, 07:18   #369
wishina
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 2
Dot.: Spowiedź przedślubna

Cytat:
Napisane przez 85beata Pokaż wiadomość
ZA to w parafii, gdzie spisujemy protokół w poradni rodzinnej Pani powiedziała, że powinnam iść leżeć do szpitala, a nie użaywać tabletek (ciekawe kto bedzie mnie trzymał w szpitalu za względu na zbyt częste krwawienia i anemie???) W ogóle to była zdania, że osoby, które w jakiś sposób są chore nie powinny zawierac związku małżeńskiego...
Takie podejście ad maiorem Dei gloriam jest dla mnie chore. Jeśli człowiek ma duszę, to ma ją wykorzystywać, a nie jako najbardziej prymitywny gad krzyżować się tylko w celu zrodzenia potomstwa i przedłużenia gatunku! sic:!!!
wishina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-01, 07:57   #370
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Smile Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Cytat:
Napisane przez szynszelina Pokaż wiadomość
klarissa
w moim "regionie" nie ma takiej tadycji że spowiada się z całego życia przed ślubem,dlatego zle cie zrozumialam..skoro u Ciebie jest to bardzo dobrze fajna tradycja i fajna sprawa zaczynać zycie małżeńskie z "czysta karta"

podziwiam twoja postawe i przekonanie ze chcesz byc ateistka..naprawde

a jesli chodzi o mnie to nie chce się odwracac od Boga,ale niezgadzam się z niektórymi poczynaniami kościoła..gdyby istniała religia która spełniałaby moje oczekiwania bardziej niz ta, zmieniłabym..jednak w każdej religi są kontrowersje z którymi sie nie zgadzam..
więc jeżeli moje zdanie i zachowanie jest herezją i świętokractwem to ok..niech tak bedzie..ja zdania nie zmienie a z wszystkiego mnie rozliczą po śmierci..
Wiem, że wytykam innym błędy chociaż sama nie jestem idealna, ale chciałabym czasem tym swoim gadaniem o religii namawiać ludzi do refleksji nad tym w co wierzą i jak wierzą. Przecież nie ma obowiązku przynależeć formalnie do jakiegoś wyznania, można mieć "własne" Ja tak w pewnym sensie mam w swoich przekonaniach: własne wartości, własne zasady i ideały, tyle, że nie ma w tym wszystkim działania na rzecz "bożej chwały" lecz raczej idę w kierunku "na pożytek ludziom"
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-01, 08:05   #371
85beata
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 121
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Cytat:
napisane przez szynszelina
a jesli chodzi o mnie to nie chce się odwracac od Boga,ale niezgadzam się z niektórymi poczynaniami kościoła..gdyby istniała religia która spełniałaby moje oczekiwania bardziej niz ta, zmieniłabym..jednak w każdej religi są kontrowersje z którymi sie nie zgadzam..
więc jeżeli moje zdanie i zachowanie jest herezją i świętokractwem to ok..niech tak bedzie..ja zdania nie zmienie a z wszystkiego mnie rozliczą po śmierci..
No niestety nie ma religii, w której by wszystko nam pasowało, a Kościół czasem zmienia zdanie np. na temat przeszczepów już zmienił
Nie sądzę jednak szynszelinko, że Twoje postępowanie to herezja czy świetokradztwo. Nie podważasz tego, że istnieje Bóg, a każdy ma prawo do własnych wyborów, nie namawiasz przecież nikogo do jakiegoś postępowania, które by dla tej osoby było złe. ja też w pewnych kwestaich zdania nie zmienię, bo jakbym się kierowała każdym słowem, które zostało powiedziane w Kościele to chodziłabym dziś -niewykształcona(bo jeden ksiądz powiedział kiedyś że kobieta nie musi), - brudna (bo trzeba oszczedzać wodę), - bezdomna (bo pieniądze nie są ważne) , zaniedbana (bo prawdziwy facet zwróci uwagę na charakter) itd, itd.

W mojej sytuacji akurat jestem usprawiedliwiona z braniem hormonów, ale nie wiem jakbym się zachowała w sytuacji, gdybym była zupełnie zdrowa - moze bym stosowała metodę objawowo- termiczna,ale jakby przysżło na świat kolejne dziecko, którego nie byłabym w stanie utrzymać to by zaczął się problem, czy jednak nie zdecydować się na antykoncepcję...

Kościół podchodzi niestety inaczej do odpowiedzialności kobiet wzgledem macierzyństwa, ale musi wziąść pod uwage to że cięzko jest dostać prace, utrzymać ją, żyć tak, by zapewnić dziecku jakąś przyszłość, odpowiednio wychować, co nie znaczy, że trzeba przestać być katolikiem, wierzyć w Boga, bo się postępuje inaczej. Zycie nam czasami nie daje wyborów, a Kościół ma o to pretensje do nas... niestety
Prawdą jest że zostaniemi wszyscy z tego rozliczeni kiedyś tam, moje sumienie czuje się nienajgorzej.

czasem Księża wywołują w nas poczucie bezradności, i tego że postępujemy źle. mam dobry przykład mojej siostry, która byla w ciązy pozamacicznej, i ksiadz na spowiedzi zapytał się czy nie była kiedyś w ciązy (jakoś tak wyszło w trakcie rozmowy), ona odpowiedziała, że niestety ciąza była taka i taka i nie mogła urodzić - zaczeło się kazaniem, że zabiła dziecko i powinna nie dostac rozgrzeszenia. Wyszła z płaczem, roztrzesiona, co niby ona miała poradzić na to, że ciąża była pozamaciczna

Moj tż też miał miał okazję być świadkiem, przy tym jak Ksiądz rozmawiał z kobietą, która miała 15 dzieci - głodne, brudne, niedorozwinięte, ze związku z facetem, który ją gwałcił, poniżał( Tż pracował wtedy w ośrodku dla dzieci upośledzonych)
ksiądz sam zaproponował kobiecie że pojedzie z nią na podwiązanie jajowodów, kobieta broniła się tym że jest wierząca itd - ksiądz powiedział, że ludzie zostali swtorzeni, żeby podejmować jakieś wybory w zyciu i zapytał się jej czy jej wyborem jest skazanie jjeszcze pewnie wielu dzieci na głód, a nawet śmierć czy unikniecie tego??? Kobieta ostatecznie nie zgodziła się, ale przy kolejnej ciązy dostała zakażenia chyba od pęknięcia macicy i zmarła... i 15 dzieci wylądowało w domach dziecka...
85beata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-06-01, 12:01   #372
MarudexuS
Zakorzenienie
 
Avatar MarudexuS
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Boat City
Wiadomości: 5 447
GG do MarudexuS
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Wiem, że wytykam innym błędy chociaż sama nie jestem idealna, ale chciałabym czasem tym swoim gadaniem o religii namawiać ludzi do refleksji nad tym w co wierzą i jak wierzą. Przecież nie ma obowiązku przynależeć formalnie do jakiegoś wyznania, można mieć "własne" Ja tak w pewnym sensie mam w swoich przekonaniach: własne wartości, własne zasady i ideały, tyle, że nie ma w tym wszystkim działania na rzecz "bożej chwały" lecz raczej idę w kierunku "na pożytek ludziom"
Ohh, podpisuję się pod tym wszystkimi kończynami
Nie po to ględzę, żeby robić na złość, też próbuję sprowokować ludzi do myślenia nad tym, co robią i dlaczego ...
A to ostatnie zdanie - heeh jak ono jest prawdziwe, nawet dla katolików powinno być priorytetem ... przecież Bóg właśnie twierdzi, że przez stosunek do innych ludzi (nie tylko rodziny) okazuje się jaki się ma stosunek do Boga ... niestety sporo katolików o tym zapomina, za to przywiązuje zbyt dużą wagę do okazywania wszem i wobec swojej tzw. "pobożności"
MarudexuS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-01, 12:34   #373
Karla1983
Zadomowienie
 
Avatar Karla1983
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 1 581
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Cytat:
Napisane przez MarudexuS Pokaż wiadomość
Ohh, podpisuję się pod tym wszystkimi kończynami
Nie po to ględzę, żeby robić na złość, też próbuję sprowokować ludzi do myślenia nad tym, co robią i dlaczego ...
A to ostatnie zdanie - heeh jak ono jest prawdziwe, nawet dla katolików powinno być priorytetem ... przecież Bóg właśnie twierdzi, że przez stosunek do innych ludzi (nie tylko rodziny) okazuje się jaki się ma stosunek do Boga ... niestety sporo katolików o tym zapomina, za to przywiązuje zbyt dużą wagę do okazywania wszem i wobec swojej tzw. "pobożności"
To w takim razie, nieskromnie bo nieskromnie, ale musze stwierdzic , ze jestem dobrym katolikiem. Zreszta pisalam gdzies na poczatku, ze postepuje przede wszystkim w zgodzie z wlasnym sumieniem, nie robiac nikomu krzywdy.....
__________________
MY LIFE = MY LOVE
Karla1983 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-01, 17:07   #374
MarudexuS
Zakorzenienie
 
Avatar MarudexuS
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Boat City
Wiadomości: 5 447
GG do MarudexuS
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Cytat:
Napisane przez Karla1983 Pokaż wiadomość
To w takim razie, nieskromnie bo nieskromnie, ale musze stwierdzic , ze jestem dobrym katolikiem. Zreszta pisalam gdzies na poczatku, ze postepuje przede wszystkim w zgodzie z wlasnym sumieniem, nie robiac nikomu krzywdy.....
Heeh, to czy jesteś dobrym katolikiem to nie nam oceniać, a kościołowi właśnie
Natomiast nie neguję, że możesz być dobrym człowiekiem i to jest chyba najważniejsze ...
Ja myślę, że jeśli ten Bóg ma nas kiedyś wszystkich oceniać to raczej się skupi na tym właśnie, kto jakim człowiekiem był, a nie na tym, kto poszedł do ślubu kościelnego czy jest co niedzielę w kościele ... i czy nazywa siebie katolikiem, protestantem, prawosławnym czy buddystą. Dlatego nie rozumiem tego przywiązania do KK. Ale to jest moje zdanie ..
MarudexuS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-02, 09:56   #375
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Cytat:
Napisane przez Karla1983 Pokaż wiadomość
To w takim razie, nieskromnie bo nieskromnie, ale musze stwierdzic , ze jestem dobrym katolikiem. Zreszta pisalam gdzies na poczatku, ze postepuje przede wszystkim w zgodzie z wlasnym sumieniem, nie robiac nikomu krzywdy.....
Dlaczego od razu "dobrym katolikiem"?? Po prostu jesteś dobra.

Cytat:
Napisane przez MarudexuS Pokaż wiadomość
Heeh, to czy jesteś dobrym katolikiem to nie nam oceniać, a kościołowi właśnie
Natomiast nie neguję, że możesz być dobrym człowiekiem i to jest chyba najważniejsze ...
Ja myślę, że jeśli ten Bóg ma nas kiedyś wszystkich oceniać to raczej się skupi na tym właśnie, kto jakim człowiekiem był, a nie na tym, kto poszedł do ślubu kościelnego czy jest co niedzielę w kościele ... i czy nazywa siebie katolikiem, protestantem, prawosławnym czy buddystą. Dlatego nie rozumiem tego przywiązania do KK. Ale to jest moje zdanie ..
O, właśnie
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-28, 19:00   #376
ela_86
Wtajemniczenie
 
Avatar ela_86
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Kielce
Wiadomości: 2 629
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

wracając do mieszkania razem przed ślubem... myslę, że zależy od księdza tak naprawdę, bo ja po tym jak nie dostałam rozgrzeszenia poszłam znów i postanowiłam poprawę (w sensie, że nie będę współżyć przed ślubem, ale wyprowadzać się nie miałam zamiaru) to rozgrzeszenie dostałam...myślę, że do ślubu wytrzymamy, a przynajmniej była szczera spowiedź... bo bez sensu iść do spowiedzi i nakłamać, bo i tak nieważna... a jeśli chodzi o mieszkanie razem, że to niby pokusa i w ogóle... to musiałabym się zamknąć w kartonowym pudle i tak spędzić życie, bo pokusy są na każdym kroku... internet, telewizja, w sklepie ile pokus, na ulicy.... świat to jedna wielka pokusa to nikt by nie dostał rozgrzeszenia.... jutro I spowiedź przedślubna... zobaczymy..... mam nadzieję, że ksiądz trochę pomoże, bo do końca nie wiem jak to ma wyglądać...
__________________
Jaś 17.07.2011
Zuzia 28.11.2014

Edytowane przez ela_86
Czas edycji: 2009-06-28 o 19:03
ela_86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-29, 08:54   #377
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Ostatnio z koleżanką rozmawiałam, która na spowiedzi wyznała księdzu m.in. że nie dotrzymuje czystości przedmałżeńskiej i chodzi nieregularnie na msze w niedziele. Ksiądz całkowicie zignorował nieczystość, "doczepił" się do tych nieregularnych mszy
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-29, 10:48   #378
molly18
Raczkowanie
 
Avatar molly18
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 321
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Cytat:
Napisane przez szynszelina Pokaż wiadomość
klarissa
w moim "regionie" nie ma takiej tadycji że spowiada się z całego życia przed ślubem,dlatego zle cie zrozumialam..skoro u Ciebie jest to bardzo dobrze fajna tradycja i fajna sprawa zaczynać zycie małżeńskie z "czysta karta"

u mnie tez nie ma takiej tradytcji. jednak jesli ktos sie spowiada z grzechow popelnionych w okresie od ostatniej spowiedzi, to chyba tez zaczyna z 'czysta karta'? nie? a jak z calego zycia? to drugi raz mam sie spowiadac z tego z czego juz sie kiedys spowiadalam?
molly18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-29, 12:04   #379
ela_86
Wtajemniczenie
 
Avatar ela_86
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Kielce
Wiadomości: 2 629
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Cytat:
Napisane przez molly18 Pokaż wiadomość
u mnie tez nie ma takiej tradytcji. jednak jesli ktos sie spowiada z grzechow popelnionych w okresie od ostatniej spowiedzi, to chyba tez zaczyna z 'czysta karta'? nie? a jak z calego zycia? to drugi raz mam sie spowiadac z tego z czego juz sie kiedys spowiadalam?
też mi się to wydaje bez sensu.... :/ przecież tamte grzechy już są odpuszczone, więc po co drugi raz to samo?
__________________
Jaś 17.07.2011
Zuzia 28.11.2014
ela_86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-07-10, 09:22   #380
ela_86
Wtajemniczenie
 
Avatar ela_86
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Kielce
Wiadomości: 2 629
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

teraz jestem już po pierwszej spowiedzi i było bez bólu normalna spowiedź, grzechy od ostatniej spowiedzi myślę, że to zależy od księdza...
__________________
Jaś 17.07.2011
Zuzia 28.11.2014
ela_86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-12, 13:35   #381
molly18
Raczkowanie
 
Avatar molly18
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 321
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Mam nadzieje, ze u nas tez tak bedzie, ale to jeszcze duzo czasu...
molly18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-17, 18:08   #382
eloe
Przyczajenie
 
Avatar eloe
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 18
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Tylko podpisują, co nie znaczy, że można samemu machnąć parafkę
eloe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-26, 21:48   #383
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Ksiądz to tylko pośrednik - jesli mu zataicie wasze rzeczywiste intencje tez wam udzieli rozgrzeszenia, bo skąd ma wiedziec co, jak i dlaczego.
Trzeba byc uczciwym wobec siebie samego: nie zgadzam się z nauką KK w pełni - nie nazywam siebie katoliczką.
Proste, ale wymaga odwagi cywilnej i dojrzałości własnej wiary.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-02, 13:09   #384
Ewelele
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 3
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Na spisaniu protokołu przedmałżeńskiego ksiądz zadał krótkie pytanie-mieszkacie razem? my na to Tak,a on mówi więc obowiązuje was tylko spowiedz przed samym ślubem NIE BĘDZIEMY PANA BOGA OSZUKIWAĆ I TAK WSZYSTKO WIDZI.takie podejscie mi sie podaba,dodam ze jest to najlepszy ksiadz jakiego spotkalam w swoim zyciu.ochrzcił nam córkę 2 lata temu wiedzac doskonale ze slubu nie mamy nie powiedzial ani złego slowa.a na chrzcie dodał że wita nasze dziecko w swojej parafi i rownie ciepło bedzie wital kolejne nasze dzieci!!!
Ewelele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-02, 13:45   #385
MarudexuS
Zakorzenienie
 
Avatar MarudexuS
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Boat City
Wiadomości: 5 447
GG do MarudexuS
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Cytat:
Napisane przez Ewelele Pokaż wiadomość
Na spisaniu protokołu przedmałżeńskiego ksiądz zadał krótkie pytanie-mieszkacie razem? my na to Tak,a on mówi więc obowiązuje was tylko spowiedz przed samym ślubem NIE BĘDZIEMY PANA BOGA OSZUKIWAĆ I TAK WSZYSTKO WIDZI.takie podejscie mi sie podaba,dodam ze jest to najlepszy ksiadz jakiego spotkalam w swoim zyciu.ochrzcił nam córkę 2 lata temu wiedzac doskonale ze slubu nie mamy nie powiedzial ani złego slowa.a na chrzcie dodał że wita nasze dziecko w swojej parafi i rownie ciepło bedzie wital kolejne nasze dzieci!!!
Eee czegoś tu nie rozumiem - pary, które żyją po bożemu, osobno, mają się spowiadać 2 razy, a Wy tylko raz? Czy ja faktycznie już coś pokręciłam?
MarudexuS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-02, 15:44   #386
201604211131
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 5 693
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Ekhem.... napiszę tu swoje zdanie jako osoba która nie jest w związku, ani nie jest zaręczona (jedynie zakochana w swoim przyjacielu). Może i będzie dziwne to co piszę, ale piszę to po wielu latach przemyśleń. Dla mnie (i mojego bardzo wierzącego przyjaciela, który jest o wiele bardziej wierzący niż większość z was) spowiedź powinna być robiona porządnie, w szczególności jeśli to ma być ta przedślubna. Wychodzę zawsze z założenia - lepiej powiedzieć prawdę, może tą najgorszą, ale lepiej powiedzieć, bo oszukiwanie siebie, a co najgorsze Boga jest rzeczą na prawdę okropną. Trzeba być szczerym, a nie iść do bardziej liberalnego księdza, bo ten odpuści. Nie ma tak dobrze moje kochane, nawet jeśli tu na ziemi wam ksiądz przebaczy, to potem w Niebie nie ma takiej możliwości. Zgadzam się w wielu poglądach z Klarissą (ja nie chodzę do kościoła, ale z innych powódek - za dużo jest polityki w mojej parafii i z chęcią bym chodziła do takiej gdzie by tego nie było, ale czuję się związana z kościołem i chętnie do niego wrócę w każdej chwili i o każdej godzinie mimo wszystko bo czuję się jego członkinią całym swoim sercem). Jeśli wam religia katolicka przeszkadza, to po jakiego diabła bierzecie ślub kościelny? Przecież to mija się z celem. To tak jakby mieć ciastko i chcieć je zjeść jednocześnie. Małżeństwo jest połączeniem dwóch dusz, jest czymś więcej, decydując się na nie bierzemy na siebie jarzmo tego, że będziemy się z partnerem zgadzać bądź nie, ale będziemy z nim do końca życia. Dla wielu z was przyjmowanie religii jest bardzo wygodne - tego nie, a to tak, a będąc w niej zgadzamy się albo ze wszystkim albo z niczym. I w razie co macie akt apostazji by się odłączyć, a jest tyle innych religii i wyznań, lub możecie tak jak Klarissa mieć swoje własne. Więc bądzie konsekwentne a nie przyjmujcie to co się podoba. Ja jakby co chcę wziąć ślub kościelny razem ze wszystkimi konsekwencjami, bo czuję, że jest to połączenie dwóch dusz i iście do końca życia razem, a na to się zgadzam. P.S. pewnie będziecie się dziwić, ale to piszę ja jako 19 letnia dziewczyna. I niezależnie od bardzo liberalnych poglądów w mojej rodzinie, z którymi się nie zgadzam.

Edytowane przez 201604211131
Czas edycji: 2009-09-02 o 15:45 Powód: poprawka gramatyczna
201604211131 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-02, 17:13   #387
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Ja, już po spowiedzi mogę powiedzieć tak - na wstępie zaznaczyłam, że od czterech lat jestem już po cywilnym więc tyleż samo lat do spowiedzi nie chodziłam... Bo nawet jeśli bym poszła, rozgrzeszenia bym nie uzyskała, gdyż w świetle wiary nie ma postanowienia poprawy - dalej będę grzeszyła (grzech nieczystości). Sama spowiedź po takiej przerwie była stresująca, ale ksiądz okazał się bardzo wyrozumiały nie krzyczał, pouczył i cieszył się, że decyduję się na taki krok jakim jest ślub. A mi po wszystkim ulżyło, chociaż niczego szczególnego nie czułam.
Najważniejsze, że poszło "gładko" i bezboleśnie, i chyba w mniej niż 5 minut.

W przypadku życia razem, obojętnie czy związek zalegalizowany z urzędu czy nie jest tylko jedna spowiedź. Chyba, że oboje wstrzymają się na ten czas z seksem itp. Tak jak Ewelele napisała NIE BĘDZIEMY PANA BOGA OSZUKIWAĆ I TAK WSZYSTKO WIDZI.
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-03, 08:27   #388
Ewelele
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 3
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Cytat:
Napisane przez MarudexuS Pokaż wiadomość
Eee czegoś tu nie rozumiem - pary, które żyją po bożemu, osobno, mają się spowiadać 2 razy, a Wy tylko raz? Czy ja faktycznie już coś pokręciłam?
tak my tylko raz. Nie było żądnych głupich tekstów ze strony księdza.Powiedział że ałub tylko umocni nasz związek.bo jakby nie było 12 września sie pobieramy a 23 listopada mamy 10 rocznicę związku ludzkie podejście ze strony księdza i tyle-wszędzie tak powinno być
Ewelele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-03, 11:51   #389
molly18
Raczkowanie
 
Avatar molly18
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 321
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Cytat:
Napisane przez wirlandia Pokaż wiadomość
Ekhem.... napiszę tu swoje zdanie jako osoba która nie jest w związku, ani nie jest zaręczona (jedynie zakochana w swoim przyjacielu). Może i będzie dziwne to co piszę, ale piszę to po wielu latach przemyśleń. Dla mnie (i mojego bardzo wierzącego przyjaciela, który jest o wiele bardziej wierzący niż większość z was) spowiedź powinna być robiona porządnie, w szczególności jeśli to ma być ta przedślubna. Wychodzę zawsze z założenia - lepiej powiedzieć prawdę, może tą najgorszą, ale lepiej powiedzieć, bo oszukiwanie siebie, a co najgorsze Boga jest rzeczą na prawdę okropną. Trzeba być szczerym, a nie iść do bardziej liberalnego księdza, bo ten odpuści. Nie ma tak dobrze moje kochane, nawet jeśli tu na ziemi wam ksiądz przebaczy, to potem w Niebie nie ma takiej możliwości. Zgadzam się w wielu poglądach z Klarissą (ja nie chodzę do kościoła, ale z innych powódek - za dużo jest polityki w mojej parafii i z chęcią bym chodziła do takiej gdzie by tego nie było, ale czuję się związana z kościołem i chętnie do niego wrócę w każdej chwili i o każdej godzinie mimo wszystko bo czuję się jego członkinią całym swoim sercem). Jeśli wam religia katolicka przeszkadza, to po jakiego diabła bierzecie ślub kościelny? Przecież to mija się z celem. To tak jakby mieć ciastko i chcieć je zjeść jednocześnie. Małżeństwo jest połączeniem dwóch dusz, jest czymś więcej, decydując się na nie bierzemy na siebie jarzmo tego, że będziemy się z partnerem zgadzać bądź nie, ale będziemy z nim do końca życia. Dla wielu z was przyjmowanie religii jest bardzo wygodne - tego nie, a to tak, a będąc w niej zgadzamy się albo ze wszystkim albo z niczym. I w razie co macie akt apostazji by się odłączyć, a jest tyle innych religii i wyznań, lub możecie tak jak Klarissa mieć swoje własne. Więc bądzie konsekwentne a nie przyjmujcie to co się podoba. Ja jakby co chcę wziąć ślub kościelny razem ze wszystkimi konsekwencjami, bo czuję, że jest to połączenie dwóch dusz i iście do końca życia razem, a na to się zgadzam. P.S. pewnie będziecie się dziwić, ale to piszę ja jako 19 letnia dziewczyna. I niezależnie od bardzo liberalnych poglądów w mojej rodzinie, z którymi się nie zgadzam.
Wszystko fajnie, tylko nie rozumiem jednego - skoro jestes wierzaca, to nie powinni Ci przeszkadzac ksiaza i inni parafienie w chodzeniu do kosciola, bo przeciez to nie dla nich tam chodzisz tylko dla Boga. Wiem, ze Bog jest wszedzie i wszedzie mozna sie modlic i rozmawiac z Nim, ale jako katoliczka to chyba powinnas uczestniczyc w Mszy Sw?
Aha, jeszcze napisalas: "Trzeba być szczerym, a nie iść do bardziej liberalnego księdza, bo ten odpuści. Nie ma tak dobrze moje kochane, nawet jeśli tu na ziemi wam ksiądz przebaczy..." - a to przeciez nie przed ksiadzem sie spowiadasz, tylko przed Bogiem, nie?
molly18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-03, 14:35   #390
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: Spowiedź przedślubna :-)

Cytat:
Napisane przez molly18 Pokaż wiadomość
Wszystko fajnie, tylko nie rozumiem jednego - skoro jestes wierzaca, to nie powinni Ci przeszkadzac ksiaza i inni parafienie w chodzeniu do kosciola, bo przeciez to nie dla nich tam chodzisz tylko dla Boga. Wiem, ze Bog jest wszedzie i wszedzie mozna sie modlic i rozmawiac z Nim, ale jako katoliczka to chyba powinnas uczestniczyc w Mszy Sw?
Aha, jeszcze napisalas: "Trzeba być szczerym, a nie iść do bardziej liberalnego księdza, bo ten odpuści. Nie ma tak dobrze moje kochane, nawet jeśli tu na ziemi wam ksiądz przebaczy..." - a to przeciez nie przed ksiadzem sie spowiadasz, tylko przed Bogiem, nie?
dodam tylko, że sama Msza Św ma być SPOTKANIEM z Bogiem i Jezusem, przyjmujesz GO w czasie komunii i właśnie dlatego nie chodzenie co niedzielę do kościola jest grzechem. Bo nie przyjmujesz ciała Jezusa do serca....
tak, wiem, symbolika...

A co do spowiadania dodam tylko tyle, że ksiądz jest POŚREDNIKIEM, nie powiernikiem...
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Jeszcze przed ślubem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-08-27 11:14:35


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:53.