glupia sprawa ... - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-07-20, 21:01   #31
Agoorka
Zadomowienie
 
Avatar Agoorka
 
Zarejestrowany: 2009-11
Lokalizacja: My room
Wiadomości: 1 859
Dot.: glupia sprawa ...

Dobrą sugestią byłyby taki gadżet jak wielki kapeć z napisem dla gości, a w nim kilka par kapciochów, jest to w sklepach dostępne , za niewielką cenę , postaw w widocznym miejscu i niech wkładają
Agoorka jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-20, 21:10   #32
muszynianka
Zakorzenienie
 
Avatar muszynianka
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 19 347
Dot.: glupia sprawa ...

Jaka krytyka, widzę że hormony buzują.....
No to skoro jest u was bardzo często i nie wpada na imprezy tylko posiedzieć jak domownik nie rozumiem czemu miałaby butów nie ściągać. Zacznij od postawienia nowych kapci specjalnie dla niej żeby się lepiej poczuła na przedpokoju łącznie z "mamusiu kupiłam ci takie śliczne kapcie żebyś się u nas nie gotowała w buciskach" a jak nie zakuma to przejdź do próśb.
muszynianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 07:43   #33
bez_sensowna
Rozeznanie
 
Avatar bez_sensowna
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 522
Dot.: glupia sprawa ...

Ale nawet jak deszcz pada, buty maja brudne i mokre to też nie zdejmują?
__________________

Często szuka się sensu życia przy pomocy bezsensownych metod
bez_sensowna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 09:08   #34
Ivy123
Zadomowienie
 
Avatar Ivy123
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 452
Dot.: glupia sprawa ...

Kup dla teściowej jakieś ładne kapcie i jak przyjdzie, to jej powiedz że kupiłaś specjalnie dla niej, żeby się jej wygodniej po domu chodziło niż w butach. Powinna odebrać taki gest pozytywnie, zawsze je jej wręczaj jak przyjdzie.
Nie wyobrażam sobie łażenia w butach u kogoś w mieszkaniu, zawsze zdejmuje, chyba że gospodarz powie inaczej, bo np. jest brudno/remont.
Ivy123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 09:29   #35
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: glupia sprawa ...

Savoir-vivre mówi jasno - zdejmowanie butów u kogoś a także wymaganie tego od gości jest nietaktem.

Ale znam ten ból, gdy przez całą wizytę myślę tylko o umyciu podłogi.
Gości więc unikam jak tylko mogę bo o zdjęcie butów wstydziłabym się poprosić.
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 10:02   #36
Aniap23
Zadomowienie
 
Avatar Aniap23
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 1 564
Dot.: glupia sprawa ...

Cytat:
Napisane przez effcia82 Pokaż wiadomość
Savoir-vivre mówi jasno - zdejmowanie butów u kogoś a także wymaganie tego od gości jest nietaktem.

Ale znam ten ból, gdy przez całą wizytę myślę tylko o umyciu podłogi.
Gości więc unikam jak tylko mogę bo o zdjęcie butów wstydziłabym się poprosić.
Masz rację, dlatego jak sobie zapraszamy gości to nie ma mowy o zdejmowaniu butów ale jak ktoś przyłazi co trochę (np moja mama ma taki nazwany przeze mnie "otwarty dom" i ciągle jest a to babcia, ciocia, wujek itp) i nie wyobrażam sobie żeby co chwilę chodzić ze szmatą.

A co mówi savoir-vivre o chodzeniu w ubłoconych buciorach w czyimś domu??

A co byś zrobiła w takiej sytuacji. Przychodzą ludzie ze spółdzielni mieszkaniowej (niezapowiedziani, żadnej kartki tez nie było) żeby sprawdzić stan liczników ogrzewania. Ja mam w jednym pokoju kremową wykładzinę, nie mam żadnych worków foliowych, foliówek itp. Na dworze deszcz pada, jest błoto. Mam im pozwolić wejść w buciorach na moja jasną wykładzinę??
Cóż, niestety nie wykazałam się kulturą i poprosiłam żeby zdjęli buty (dodam że miałam wtedy dzieci w wieku 1 i 3 lat), oni że nie bo do innych domów wchodzą w butach. Więc ja im na to że skoro tak to niech przyjdą w inny dzień jak nie będzie lało i niech przyniosą ze sobą jakieś buty ochronne. Wiem że mało kulturalnie ale kur... żeby potem wyczyścić taką wykładzinę musiałabym ją szorować z godzinę a i tak nie wie m czy by zeszło
Aniap23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 10:44   #37
szprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar szprotka_
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 4 550
Dot.: glupia sprawa ...

jak wieść gminna niesie - ściąga buty=Czech, nie ściąga butów=Polak.
ja jak mam swoich gości to zawsze proszę o ściągnięcie butów, bo mam biały dywan. jakoś jeszcze nikt mnie nie ochrzanił do 10 pokolenia naprzód. w ogóle słyszałam, że jest taka zasada, że jeśli gospodarz nie powie, że ma się zostać w butach, to się je zdejmuje.
szprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-07-21, 12:30   #38
Kasza Manna
Zakorzenienie
 
Avatar Kasza Manna
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 11 395
Dot.: glupia sprawa ...

Cytat:
Tak dla sprostowania, robiac impreze lub poprostu zapraszajac na kawe nie prosilabym gosci o sciaganie butow czy zakladanie kapci. Chodzi mi tylko i wylacznie o sytuacje gdy ktos przyjezdza w odwiedziny na dluzej. A zwlaszcza moja rodzina. Problem jest w tym ze sa oni anglikami i u nich naokraglo po domu chodzi sie w butach - poprostu inna tradycja. Ostatnio poprosilam o zalozenie kapci bo umylam podloge. Natomiast nie mam pewnosci czy sa oni na tyle domyslni by juz sami sciagac buciory W zwiazku z tym jak z nimi porozmawiac, ze u mnie w domu w butach sie nie chodzi i przy okazji nie wyjsc na wariatke czy osobe niegrzeczna ...???

Coś mi się wydaje, że większość Wizażanek nie doczytała, że autorka wątku mieszka na Wyspach. Gdzie są inne tradycje "kapciowe". Zresztą, chyba w wielu krajach nie ściąga się butów w domach.
__________________
"Wy macie tą Waszą solidarność Wizażanek, że dwadzieścia lat temu to WY byście obaliły komunizm"
złota męska myśl
Kasza Manna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 13:17   #39
golden_eye
Wtajemniczenie
 
Avatar golden_eye
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: własne 4 kąty :-)
Wiadomości: 2 044
Dot.: glupia sprawa ...

nie wiem jak się ma savoir vivre do noszenia butów, ale moja normalna kultura osobista nie pozwala mi na łażenie komuś po domu w butach, które przed chwilą przemierzyły błoto, ślady kup psich i kocich, śliny, krwi, rzygów i co tam jeszcze na chodnikach się znajduje. jak nie widać to i tak kiedyś było. masa brudu, którego MOŻNA uniknąć.
w swoim domu też mam wykładzinę i tylko raz mi wlazła rodzina męża w butach (oni u siebie wymagają zdejmowania i mają panele a nie wykładzinę :mdleje). potem latali w skarpetach.
nie spotkałam się ze starszymi ludźmi, którzy by mi NIE KAZALI ściągać butów. starszym się tym bardziej nie chce zaiwaniać codziennie z mopem.
jak mi się ogólne zasady tego sawuar wiwr kłócą z moim wychowaniem to robię po swojemu, jeśli uważam, że a) u kogoś jest to kulturalniejsze wg mnie i komuś bardziej na rękę b) mi to jest bardziej na rękę u mnie.
jedni się przejmują tym, inni nie. ci co się nie przejmują, mają lepiej i wygodniej.
dlaczego Ty masz się przejmować, skoro tak Ci będzie wygodniej?
mój dom moja twierdza a jak komuś nie pasuje to możemy się spotkać u niego albo w kawiarni.
panów z gazowni opierdzieliłam, bo też wleźli w butach
i mało mnie interesuje, co się robi w innych krajach. muzułmanin czy Rom mieszkający w Polsce zachowuje swoje tradycje, nie dostosowuje się do naszych i to jest w porządku. więc dlaczego autorka ma nie robić po swojemu w swoim domu?
kupić kapciochy i powiesić w przedpokoju, a jak nie zaczają to powiedzieć i się nie przejmować.
__________________
"Nie jesteś na tym świecie po to aby spełniać moje oczekiwania, ani ja po to aby spełniać Twoje. Jeśli się przez przypadek odnajdziemy, to cudownie. Jeśli nie, to trudno"
golden_eye jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 13:22   #40
Kasza Manna
Zakorzenienie
 
Avatar Kasza Manna
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 11 395
Dot.: glupia sprawa ...

Jasne, trzeba wymagać swojego Chodziło mi tylko o opinie wcześniejsze, typu "przecież wszyscy w domach chodzą bez butów/w kapciach" i "wychowanie nakazuje..". Co kraj, to obyczaj.
__________________
"Wy macie tą Waszą solidarność Wizażanek, że dwadzieścia lat temu to WY byście obaliły komunizm"
złota męska myśl
Kasza Manna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 13:38   #41
roxyroxy
Zadomowienie
 
Avatar roxyroxy
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 1 413
Dot.: glupia sprawa ...

Co do tradycji z Wysp, tak sie sklada ,ze tez mieszkam w Anglii i nie wszyscy laza w butach po domu. Nie jeden raz proszono mnie zebym zdjela buty i nie mialam z tym problemu, zwlaszcza gdy ludzie maja dywany.

Ja tez prosze ludzi o zdejmowanie odkad na jednej imprezie, kumpela porysowala szpilkami nasz parkiet ( zrobily sie takie wglebienia gdzie stala). Mam gdzies savoir vivre- moj dom , moje zasady- nie chce aby ktos wnosil mi syf z ulicy i nie widze w tym nic dziwnego

Tak wiec smialo sugeruj rodzinie aby nalozyli kapcie.
roxyroxy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-07-21, 13:53   #42
dzustam
Zakorzenienie
 
Avatar dzustam
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Przylądek Zieleni
Wiadomości: 6 764
Dot.: glupia sprawa ...

Nie obraziłabym się za prośbę o zdjęcie butów, jednakże szczerze jestem urażona, jak ktoś mi wciska paskudne kapciochy wielorazowego użytku. To już wolę na boso.

Kup kapcie, takie jak mają w spa, jednorazowe, do wyrzucenia po każdym gościu, jednocześnie najbliższym osobom w rodzinie (np. teściowej) możesz kupić wypasiaste kapciury tylko dla niej.
__________________

dzustam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 14:07   #43
Kasza Manna
Zakorzenienie
 
Avatar Kasza Manna
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 11 395
Dot.: glupia sprawa ...

Cytat:
Napisane przez dzustam Pokaż wiadomość
Kup kapcie, takie jak mają w spa, jednorazowe, do wyrzucenia po każdym gościu, jednocześnie najbliższym osobom w rodzinie (np. teściowej) możesz kupić wypasiaste kapciury tylko dla niej.
wpisałam w google "kapcie dla teściowej" i wyszło mi TO. (trochę obleśne, ale na pewno nie prawdziwe, tylko "identyczne z naturalnym" )
__________________
"Wy macie tą Waszą solidarność Wizażanek, że dwadzieścia lat temu to WY byście obaliły komunizm"
złota męska myśl
Kasza Manna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 15:00   #44
garfieldek
Zakorzenienie
 
Avatar garfieldek
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: puszka po Pepsi ;>
Wiadomości: 21 373
Dot.: glupia sprawa ...

Cytat:
Napisane przez Kasza Manna Pokaż wiadomość
wpisałam w google "kapcie dla teściowej" i wyszło mi TO. (trochę obleśne, ale na pewno nie prawdziwe, tylko "identyczne z naturalnym" )
takie by tesciowej na pewno przypadly do gustu
__________________
PM2014


Wymianka
garfieldek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 15:34   #45
201607231707
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 19 414
Dot.: glupia sprawa ...

Cytat:
Napisane przez Kasza Manna Pokaż wiadomość
wpisałam w google "kapcie dla teściowej" i wyszło mi TO. (trochę obleśne, ale na pewno nie prawdziwe, tylko "identyczne z naturalnym" )
Ale fajne, kupię siostrze na urodziny
201607231707 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 16:27   #46
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: glupia sprawa ...

Mi to az glupio jest jak przychodzi zwlaszcza zimo i buziory nie dosc ze w blocie i w soli a ktos mi mowi- niee nie sciagaj z butow. I tak sciagam i mi jest glupio i im jest glupio XD
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 17:44   #47
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: glupia sprawa ...

Cytat:
Napisane przez effcia82 Pokaż wiadomość
Savoir-vivre mówi jasno - zdejmowanie butów u kogoś a także wymaganie tego od gości jest nietaktem.
Dokładnie.
Wiadomo, że u rodziny czy znajomych się zwykle buty ściąga, chociaż też nie zawsze, bo w letnich zwykle chodzę po mieszkaniu.

Ale wymaganie ściągania butów od obcych ludzi, typu potencjalni kupcy czy pan z gazowni, to już jakaś porażka.

Generalnie polskie podejscie do obowiązkowego ściągania butów przed wejściem do domu jest dowodem na wiejskie pochodzenie naszego społeczeństwa - bo w zabłoconych i uwalanych gnojem buciorach do izby to wchodzić nie bardzo.

W przypadku autorki wątku proponowałabym kupno kapci dla teściowej.
I jak Ci chłop ze sprzątaniem nie pomoże, to zginiesz marnie po urodzeniu dziecka. Albo się nerwowo wykończysz.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 17:51   #48
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: glupia sprawa ...

Oj vixen, juz zaraz pochodzenie spoleczenstwa, w tej Anglii tez nie wszyscy sa ze szlachty. Nie wazne czy ktos wchodzi do domu w laboutinach czy CCC, zima i tak beda uwalane.
A jak ktos ma perski dywan to wiejski nie jest, a nie chce zeby byl zniszczony.

Ale i tak no nie wypada prosic, dlatego mysle ze wypada samemu wiedziec, ze trzeba zdjac. To dobry zwyczaj, nawet jesli wiejski.
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 17:55   #49
garfieldek
Zakorzenienie
 
Avatar garfieldek
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: puszka po Pepsi ;>
Wiadomości: 21 373
Dot.: glupia sprawa ...

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Dokładnie.
Wiadomo, że u rodziny czy znajomych się zwykle buty ściąga, chociaż też nie zawsze, bo w letnich zwykle chodzę po mieszkaniu.

Ale wymaganie ściągania butów od obcych ludzi, typu potencjalni kupcy czy pan z gazowni, to już jakaś porażka.

Generalnie polskie podejscie do obowiązkowego ściągania butów przed wejściem do domu jest dowodem na wiejskie pochodzenie naszego społeczeństwa - bo w zabłoconych i uwalanych gnojem buciorach do izby to wchodzić nie bardzo.

W przypadku autorki wątku proponowałabym kupno kapci dla teściowej.
I jak Ci chłop ze sprzątaniem nie pomoże, to zginiesz marnie po urodzeniu dziecka. Albo się nerwowo wykończysz.
__________________
PM2014


Wymianka
garfieldek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-07-21, 17:57   #50
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: glupia sprawa ...

Nie mówię przecież, że to źle, że wiejskie społeczeństwo, ale generalnie wymaganie zdejmowania butów do szczytów elegancji nie należy. A już od obcych ludzi, to w głowie się nie mieści...

Z drugiej strony generalnie składamy sobie coraz mniej wizyt domowych, jeśli już to proszone, a wtedy w brudnych buciorach raczej się nie przychodzi.

---------- Dopisano o 18:57 ---------- Poprzedni post napisano o 18:56 ----------

Cytat:
Napisane przez garfieldek Pokaż wiadomość
Wiedziałam, ze będzie wielki bulwers, bo to taaaka ujma, że pewnie zwyczaje pochodzą z wiejskiej zagrody...

Cytat:
Tajemnica 1: Dlaczego Polacy ściągają buty, przychodząc do obcego mieszkania"
Zdarzyło się, że stałem 17 minut w cudzym przedpokoju, a nade mną i gospodarzami wisiała ciężka atmosfera wyczekiwania. Ja czekałem, aż mnie wpuszczą w butach, oni - że wejdę w damskich klapkach, które mi przygotowali. Zazwyczaj nie ściągam butów, a gdy trzeba, tłumaczę dlaczego. Bez butów czuję się okaleczony. Bez butów w obcym mieszkaniu jestem bezbronny, czuję się jak wojownik pozbawiony miecza.

W wielu rodzinach kolportuje się zdjęcia z przyjęć komunijnych i chrzcin w M4 - mężczyźni w garniturach, pod krawatami i w samych skarpetkach. Zdjęcie z sylwestra w podwarszawskiej willi - panie w kapciach do długiej sukni. Czy nie czują niestosowności?
- Skąd pan to wziął, gdzie pan to widział? Czy pan aby tego wszystkiego sam nie wymyśla? - zaniepokoił się prof. Janusz Tazbir, historyk.
- Panie profesorze, tak robią wszyscy.
- Ja jeszcze nie widziałem.
Dr Wiesław Kot, krytyk literacki, publicysta: - W Polsce żarty kończą się na progu własnego mieszkania. Jeżeli stawiam w pokoju gościnnym meblościankę ze Swarzędza, a podłogę wykładam dywanem z Kowar, to ten dywan i ta meblościanka to jestem cały "Ja". "Ja" pokrywam parkiet i "Ja" dekoruję ścianę główną. "Ja" domaga się szacunku. Nie wchodzimy w butach nikomu do duszy, nie wchodzimy w butach na dywany.
Prof. Maria Szyszkowska, filozof: - To jest wyraz drobnomieszczańskiego szacunku dla rzeczy, dla czystej podłogi. Ma być ona ważniejsza niż kompozycja stroju gościa. Wszak buty są istotnym elementem ubrania. W ściąganiu butów wyraża się niskie znaczenie przeżyć estetycznych.
Dr Katarzyna Korpolewska, psycholog: - Ściągając buty, pokazujemy, że wierzymy, iż pani domu sprząta. Doceniam jej pracę, szanuję i wiem, że tutaj zawsze jest czysto. Ściąganie butów tworzy też intymną atmosferę. Możemy poczuć się swojsko. Mimo że masz garnitur, czuj się jak u siebie.
Krzysztof Zanussi, reżyser: - Buty zdejmują ludzie ze społeczności wiejskich, którzy podłogę w domu traktują jako element nobilitujący. Domy we wsiach szlacheckich różniły się od domów we wsiach nieszlacheckich właśnie podłogą. Szlacheckie ją miały, a pozostałe miały klepisko.
Tomasz Raczek, krytyk filmowy: - Zabłocone buty, po przyjściu z pola, zostawia się przed izbą. Rzeczy przeniesione z dzieciństwa zostają na całe życie.
- Ale, drodzy państwo - mówię - przecież jadąc na uniwersytet do wielkiego miasta, nabiera się nowych nawyków i zwyczajów.
- Nawet studia nic nie pomogą - dodaje prof. Teresa Smółkowa, językoznawca. - Co z tego, że przebywam w metropolii, kiedy w akademiku mieszkam z ludźmi, którzy też skądś przyjechali i mają te same nawyki. Środowisko jest ciągle to samo, więc młody człowiek nie ma gdzie podpatrzyć, jak się zachować.
- A przecież Alexis, przychodząc do Blake'a już po rozwodzie, nigdy nie ściągała butów - zastanawiam się na głos. - Czy ludzie tego nie zauważyli? Jak należałoby namówić społeczeństwo, aby nie ściągało butów w gościach?
- Należy dać pod rozwagę, czy mniejszą dolegliwością jest trochę piachu na podłodze, czy zapach po ściągnięciu butów - podsuwa Krzysztof Zanussi.
- Jeśli już tak chcą ściągać, to niech przed pójściem w gości założą grube skarpety. Bo jak mężczyzna staje w cienkich skarpetach na gołej podłodze, to jest koszmar. Cienkie skarpety po ściągnięciu butów zawsze są trochę wilgotne - tłumaczy Tomasz Raczek. - I do takich lekko wilgotnych wszystko z podłogi się przyczepia.
- A ja - dodaje prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny - widzę w ściąganiu butów samonapędzające się koło higieny narodowej. To bardzo pozytywne zjawisko. Otóż gospodyni jest zobowiązana do szczególnie starannego wyszorowania podłóg, jeśli ktoś z gości mógłby przyjść akurat w białych skarpetkach. Goście, aby uniknąć konfuzji, muszą założyć na wizytę czyste i niedziurawe skarpety. Czyste skarpety zaś skłaniają do umycia nóg.
Profesor Czapiński przypomina sobie, że już w latach 60. Amerykanie badali mieszkańców różnych krajów, żeby wyróżnić zachowania właściwe tylko dla danego społeczeństwa. Okazało się, że Polaków charakteryzował zwyczaj nigdzie nie spotykany: używanie dwóch ręczników do wycierania, jednego do ciała, drugiego do stóp.
Prof. Maria Szyszkowska uważa, że oddzielnego ręcznika używa się nie do twarzy, ale właśnie do nóg, bowiem nie ceni się u nas głowy, zaś stopy bywają w skali powszechnej chore na grzybicę. - Co intuicyjnie podpowiada, by je separować od reszty ciała - tłumaczy.
Profesor Czapiński zaznacza, że stopy dostawały ręcznik gorszy, właściwie tańszą ściereczkę, a górne partie - luksusowe wycieradełko frotte. - Z mydłami było podobnie - mówi profesor - pachnące do buzi, szare do nóg.
Całość też polecam
http://www.mariuszszczygiel.com.pl/3...emnice-polskie

Edytowane przez _vixen_
Czas edycji: 2011-07-21 o 18:10
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 18:29   #51
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: glupia sprawa ...

A niech sobie i pochodzi ze wsi xD ale sredniowiecze juz mienlo a nas nie stac na na kupowanie nowego dywanu po kazdej wizycie gosci. Az taka szlachta nie jestesmy mimo, ze mamy podloge. I mnie obchodzi moj dywan z kowar a nie czyjes buty i skarpety. Zwyczaj jest dobry, uzyteczny, nic nie poradzimy, ze nie szlachecki.
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 18:37   #52
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: glupia sprawa ...

Zwyczaj ściągania butów się do miast przeniósł po wojnie, kiedy inteligencja została wybita najpierw przez Niemców, potem tępiona przez ustrój komunistyczny. Tak jak zresztą wiele zwyczajów, typu picie kawy ze szklanki. Chyba nikt nie wyobraża sobie przedwojennego mecenasa, który przychodzi w odwiedziny do znajomego, ściąga buty, macha wesoło w stopach odzianych w same skarpety albo rozdeptane bambosze i popija kawę ze szklanki?

Widocznie bardziej obchodzi Cię Twój dywan niż komfort gości. To akurat zbyt grzeczne nie jest. A gość z założenia powinien przychodzić w czystych butach, już tak nie dramatyzujmy, ze walą do nas tłumy w zabłoconych traperach.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 18:51   #53
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: glupia sprawa ...

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Zwyczaj ściągania butów się do miast przeniósł po wojnie, kiedy inteligencja została wybita najpierw przez Niemców, potem tępiona przez ustrój komunistyczny. Tak jak zresztą wiele zwyczajów, typu picie kawy ze szklanki. Chyba nikt nie wyobraża sobie przedwojennego mecenasa, który przychodzi w odwiedziny do znajomego, ściąga buty, macha wesoło w stopach odzianych w same skarpety albo rozdeptane bambosze i popija kawę ze szklanki?

Widocznie bardziej obchodzi Cię Twój dywan niż komfort gości. To akurat zbyt grzeczne nie jest. A gość z założenia powinien przychodzić w czystych butach, już tak nie dramatyzujmy, ze walą do nas tłumy w zabłoconych traperach.
Dla mnie to oczywiste, ze dywan wazniejszy. Dramatyzowanie to twierdzenie, ze bez butow jest niewygodnie.
Zima wala jak najbardziej, teraz tez bo mam budowe obwodnicy pod domem i pelno blota. I kazdy sciaga buty.
Jakos mi te 'utylitarne' zwyczaje nie przeszkadzaja, przedwojenny mecenas mogl sobie pic z chinskiej porcelany, mi wystarczy kubek. Po co trzymac sie tradycji na sile? Trzeba isc na przod. Jakos mnie to nie boli, ze nie zachowuje sie jak szlachta przed wojna w tych aspektach przynajmniej. Nie czuje sie przez to wiesniaczka.

W sytuacjach oficjalnych typu wizyta szefa w domu on by nie sciagal butow ale nie wyobrazam sobie zeby znajomi ich nie sciagneli tak samo nie wyobrazam sobie zeby mnie wpuscili do swojego domu w butach.
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 19:06   #54
e_migrantka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 80
Dot.: glupia sprawa ...

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
Tesciowa tak samo jak synowa to nie rodzina. My tu nie mowimy o dobrej cioci tylko mamusi synusia meza, zmuszanego przez zone do latania z mopem. Nie znamy jej, nie wiemy jaki ma stosunek do tego. Moze sie okazac ze autorka sie leni bo siedzi w domu caly czas i powinna sprzatac bo brzuch to nie problem az taki.
A Tobie o co chodzi? ciaza nie ciaza ale wkurzaj mnie takie glupie opinie. Jakbym byla brudasem jak insynuujesz to wogole nie podjelabym tematu. Brzuch to nie problem?! Jak ja buty ledwo zakladam.....

A reszcie dziewczyn dziekuje. Przynajmniej nie obawiam sie teraz, ze to taka glupia sprawa, tylko cos normalnego
__________________
Z gory przepraszam za brak polskich liter
e_migrantka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 19:42   #55
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: glupia sprawa ...

Cytat:
Napisane przez e_migrantka Pokaż wiadomość
A Tobie o co chodzi? ciaza nie ciaza ale wkurzaj mnie takie glupie opinie. Jakbym byla brudasem jak insynuujesz to wogole nie podjelabym tematu. Brzuch to nie problem?! Jak ja buty ledwo zakladam.....

A reszcie dziewczyn dziekuje. Przynajmniej nie obawiam sie teraz, ze to taka glupia sprawa, tylko cos normalnego
To byla ironia, widac za dlugo w tej Anglii siedzisz zeby to zrozumiec... trudno.
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 20:05   #56
golden_eye
Wtajemniczenie
 
Avatar golden_eye
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: własne 4 kąty :-)
Wiadomości: 2 044
Dot.: glupia sprawa ...

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Zwyczaj ściągania butów się do miast przeniósł po wojnie, kiedy inteligencja została wybita najpierw przez Niemców, potem tępiona przez ustrój komunistyczny. Tak jak zresztą wiele zwyczajów, typu picie kawy ze szklanki. Chyba nikt nie wyobraża sobie przedwojennego mecenasa, który przychodzi w odwiedziny do znajomego, ściąga buty, macha wesoło w stopach odzianych w same skarpety albo rozdeptane bambosze i popija kawę ze szklanki?

Widocznie bardziej obchodzi Cię Twój dywan niż komfort gości. To akurat zbyt grzeczne nie jest. A gość z założenia powinien przychodzić w czystych butach, już tak nie dramatyzujmy, ze walą do nas tłumy w zabłoconych traperach.
ja się nie chcę czepiać ale piszesz tak, jakbyś się czuła mieszczanką pełną gębą i to Ci dawało poczucie, że jesteś LEPSZA od ludzi ze wsi. bo zwyczaj ściągania butów się przeniósł ze wsi, bo tam łazili po gnoju a z gnojem do domu się nie wchodzi. bo wojna wybiła inteligencję mieszkającą wyłącznie w mieście, to nalazło się prostaków ze wsi i zakorzenili zwyczaj zdejowania butów, bo to prostaki ze wsi i nie wiedzieli, że w mieście się chodzi w. przedwojenny mecenas od oporządzania domu miał kamerdynera, gosposię, kucharkę i służące i wisiało mu to u kity czy ktoś mu w butach chodził czy nie, bo wiedza o zarazkach była w epoce kamienia łupanego, przynajmniej dla mecenasa, który nie medycyną się przejmował a prawem, a i tym nie zawsze.

czy Ty naprawdę uważasz, że na świecie najpierw pojawiły się miasta, a potem z miast wyganiali matołów do roboty na wsi, bo ktoś w tym gnoju robić musiał, a inteligencja miejska nie chciała? wiesz z czego i dzięki czemu miasto żyje? mleko nie pochodzi z supermarketu a pieczarki chleb i sery nie rosną na półkach w chłodniach i magazynach...
jak bardzo ktoś Ci musiał dopiec, że tak strasznie poniżasz tą wieś? inteligencja miejska miała czas na ęteligętne dysputy, bo odpadało im zapieprzanie w polu 20 godzin dziennie przez cały rok, przy krowach, świniach, drobiu, wystarczyło iść do sklepu i kupić. i się czas na głupoty i na pracę umysłową ma. każdy kto mieszka w mieście ma w swojej linii przodka, który kiedyś w chlewie robił i kury na gnieździe macał.
__________________
"Nie jesteś na tym świecie po to aby spełniać moje oczekiwania, ani ja po to aby spełniać Twoje. Jeśli się przez przypadek odnajdziemy, to cudownie. Jeśli nie, to trudno"
golden_eye jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 20:23   #57
suszarka
Buc
 
Avatar suszarka
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: z kropki.
Wiadomości: 9 915
Dot.: glupia sprawa ...

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Widocznie bardziej obchodzi Cię Twój dywan niż komfort gości. To akurat zbyt grzeczne nie jest. A gość z założenia powinien przychodzić w czystych butach, już tak nie dramatyzujmy, ze walą do nas tłumy w zabłoconych traperach.

owszem, mnie bardziej obchodzi moja własna, niedawno wycyklinowana śliczna podłoga niż komfort gości.

tylko dziwi mnie to, że moja mam zawsze zdejmuje buty jak do mnie wpada i zawsze prosi u siebie innych gości o zdejmowanie butów a o dziwo od pokoleń pochodzi z miasta i o dziwo do chłopa biegającego po polu z łopatą jej daleko.
__________________
suszarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 20:49   #58
201607231707
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 19 414
Dot.: glupia sprawa ...

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Widocznie bardziej obchodzi Cię Twój dywan niż komfort gości. To akurat zbyt grzeczne nie jest. A gość z założenia powinien przychodzić w czystych butach, już tak nie dramatyzujmy, ze walą do nas tłumy w zabłoconych traperach.
To goście chyba musieliby nauczyć się teleportacji jak w Harrym Potterze, co by ominąc ten cały chodnikowy syf

Ach, jak dobrze, że mieszkam w dziurze zabitej dechami, wśród chłopków, gdzie generalnie niczyjej godności nie zdeptuje zdjęcie butów
201607231707 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-21, 22:04   #59
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: glupia sprawa ...

Mnie tam nie obchodzi, co mówi savoir vivre na temat ściągania butów, ja zawsze idąc do kogoś ściągam buty, tak samo wszyscy znajomi przychodzący do mnie też ściągają buty i nie widzę w tym nic nienormalnego, dziwnego, nietaktownego etc. NIGDY nie musiałam nikogo prosić o zdjęcie butów u mnie w domu, każdy zdejmuje sam.
Jeśli idę do kogoś na imprezę, a jestem elegancko ubrana, biorę drugie buty na przebranie - po domu chodzę owszem, w wizytowych, ale czystych.

Oczywiście nie wymagam ściągania butów od panów z gazowni, kominiarzy czy innych kontrolerów, po prostu po ich wizycie wyciągam mopa i ścieram przedpokój.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-22, 08:11   #60
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: glupia sprawa ...

Chyba najlepszym kompromisem jest noszenie obuwia na zmianę, np. lekkich balerin. Wtedy nie mam dylematu czy zostać w butach i zostać potraktowanym jak cham nie szanujący gospodarzy, czy też je zdjąć i być wzietym za buraka bez klasy

Co do panów z gazowni itp. to fajnym rozwiązaniem są foliowe ochraniacze - kiedyś miło zaskoczył mnie monter kablówki zakładając takie. Nie wyobrażam sobię oczekiwać zdjęcia butów od osób wykonujących swoje obowiązki zawodowe. Logiczna byłaby tu odmowa i potraktowanie tego jak brak dostępu do mieszkania z czego można wyciągnąć konsekwencje np. odłączyć gaz. Czy Wy zdjęłybyście buty w pracy?
Inną sprawą jest, że w porze deszczowej buty należy starannie wytrzeć a gdy to nie możliwe założyć ochraniacze.
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:32.