Badania hormonów, hormony, interpretacja wyników- zbiorczy! - Strona 23 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-08-14, 23:09   #661
sensacjonelka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 53
Dot.: Badanie hormonów, hormony - zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez gwiazdka93 Pokaż wiadomość
W którym dniu robiłaś te badania?
Raczej na tych badaniach nie można opierać podejrzeń zaburzeń hormonalnych (choć może się mylę). Za trądzik odpowiadają głównie androgeny (testosteron, androstendion, DHEA-S i inne), dlatego je należałoby zbadać. Sądzę, że powinnaś udać się jednak do endokrynologa, a nie ginekologa. Nie zawsze jedyną formą leczenia są tabletki antykoncepcyjne, a to jednak endokrynolog ma większą wiedzę w temacie hormonów.
Estradiol, FSH, LH w 5
Progesteron, prolaktyna 23

Dodam, że prolaktyna wyszła dobrze, FSH i LH mieszczą się w normach jednak ich stosunek wynosi 1,5, a z tego co czytałam powinien być bliski 1 więc nie wiem czy to też ma jakieś znaczenie..
sensacjonelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-15, 12:29   #662
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Badanie hormonów, hormony - zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez sensacjonelka Pokaż wiadomość
Estradiol, FSH, LH w 5
Progesteron, prolaktyna 23

Dodam, że prolaktyna wyszła dobrze, FSH i LH mieszczą się w normach jednak ich stosunek wynosi 1,5, a z tego co czytałam powinien być bliski 1 więc nie wiem czy to też ma jakieś znaczenie..
FSH i LH powinno wykonywać się w 3 dniu cyklu, wtedy można brać pod uwagę ich stosunek
Masz niedobory progesteronu, a jak u Ciebie z miesiączkami? Masz długie/ nieregularne cykle?
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-15, 13:39   #663
ncl
Przyczajenie
 
Avatar ncl
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Kielce/Kraków
Wiadomości: 29
Dot.: Badanie hormonów, hormony - zbiorczy!

Mnie ginekolog zlecił zrobienie badań kilku hormonów, wyszła podniesiona prolaktyna i wysoki testosteron wolny (prawie 3 razy ponad górną normę).
Od gina dostałam tylko bromergon na obniżenie prolaktyny i luteinę.
Wiecie może, czy endokrynolog może dać mi coś na testosteron, czy daje sie obniżyć tylko za pomocą tabletek antykoncepcynych?
ncl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-15, 20:12   #664
sensacjonelka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 53
Dot.: Badanie hormonów, hormony - zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez gwiazdka93 Pokaż wiadomość
FSH i LH powinno wykonywać się w 3 dniu cyklu, wtedy można brać pod uwagę ich stosunek
Masz niedobory progesteronu, a jak u Ciebie z miesiączkami? Masz długie/ nieregularne cykle?
Dziękuje Ci za odpowiedzi
A co do cykli to w ostatnich miesiącach miałam co 29 potem 27
a następnie 24 dni..
sensacjonelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-20, 17:53   #665
xxxith
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 3
Dot.: Androstendion - pytanie.

Cytat:
Napisane przez andziapancia Pokaż wiadomość
czesc dziewczyny bardzo prosze napiszczie mi co wiecie o podwyzszonym androstendionie. ja mam 9,56 ( max norma 4,1), mam problemy z waga pomimo diet nie chudne , jesli chodzi o cere to sie przetluszcza no i zaburzenia miesiaczkowania. ratujcie
Hej, mam podobny wynik (9.49 ng/ml)- badania robione po 20 dc. Również mam okropne problemy z cerą (trądzik od ponad 6 lat), okres jak mu się spodoba, czasem co 2 miesiące... 2 lata temu ginekolożka stwierdziła u mnie Zespół Policystycznych Jajników (przy usg zauważyła spore cysty na jajnikach), który oczywiście jest odpowiedzialny za te wszelkie dolegliwości i zaburzenia hormonalne (dodam, że również testosteron mam przy górnej granicy normy - ponad 86, a wolny- 3,5). Przepisała mi Dianę 35, brałam ją przez 2 lata i naprawdę pomogła - cera wyglądała naprawdę dobrze, a okres występował idealnie na czas. Teraz zmieniam Dianę na Yasmin, ponieważ endokrynolożka stwierdziła, że Diane jest zbyt silnym lekiem i nie powinno się go brać za długo. Dodam jeszcze, że mam problemy z wysokim cholesterolem (tym 'złym' oczywiście, co podobno również ma zwiazek z PCO), a przy mojej wadze 65 kg i wzroście 170 cm nie mam problemów z nadwagą.

andziapancia - powiem tak - zgłoś się do engokrynologa, nie ma innej rady. Ja niestety byłam prywatnie i zapłaciłam 350 zł za wizytę, na którą i tak czekałam prawie pół roku... Nie wiem ile się czeka na NFZ, nawet wolalam nie sprawdzać możesz również iść z wynikami do ginekologa, tam na pewno będzie mniejsza kolejka, a prywanie też są tańsi niż endo. Pozdrawiam i mam nadzieję, że lekarz Ci pomoże
xxxith jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 12:22   #666
Lemon_Drop
Zadomowienie
 
Avatar Lemon_Drop
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 1 525
Tabletki anty a badania hormonalne

Witam. Nie znalazłam w wątkach o badaniach instersującej mnie kwestii więc zakłądam nowy wątek.
Mam pytanie odnośnie tabletek antykoncepcyjnych. Otóż od 8-9 miesięcy przyjmuję tabletki Yasminelle/Naraya, lekarz przypisał mi je bez wykonania badań hormonalnych. Ogólnie czuję się po nich dobrze, natomiast skutkiem ubocznym przyjmowania tabletek jest spory spadek libido. Chciałabym zrobić sobie badania i dopiero na ich podstawie dobrać odpowiednie tabletki. Tabletki planuję odstawić 14 września, tj po skończeniu ostatniego opakowania. Jak długo muszę odczekać do uregulowania gospodarki hormonalnej żeby wyniki badań nie były "zafałszowane"? Czy powinnam iść do ginekologa przed odstawieniem tabletek i uzgodnić to z nim, czy dopiero po jakimś czasie? Wizytę u ginekologa będę ustalać na początek październikaBędę wdzęczna za odpowiedź.
Pozdrawiam.

Edytowane przez Lemon_Drop
Czas edycji: 2012-08-22 o 12:23
Lemon_Drop jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 12:29   #667
Frutti
Zakorzenienie
 
Avatar Frutti
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: znienacka
Wiadomości: 12 553
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Około pół roku i powinno być ok.

Tyle, że po co to? Profil hormonalny nic nie wnosi. Badania przed przepisaniem tabletek robi się tylko po to, żeby wiedzieć, czy w ogóle możesz je brać i nie chodzi tu o profil hormonalny. To robi się w przypadku, gdy kobieta ma jakieś wahania hormonalne, żeby móc przepisać jej odpowiedni lek na wyrównanie i unormowanie.
Powiedz swojemu lekarzowi, że spadło Ci libido i żeby dał Ci coś innego. Lekarze przepisują Madinette kobietom, u których libido zmalało. Także wizyta u lekarza i już. Tabletki przepisuje się na zasadzie prób.
__________________
Frutti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-08-22, 12:39   #668
ILTheCure
Rozeznanie
 
Avatar ILTheCure
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 907
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

1) Możesz odstawic tabletki po skończeniu opakowania. Chyba, że nie są one tylko antykoncepcją, a leczysz np PCOS czy trądzik. Wtedy skonsultuj odstawienie z lekarzem.

2) Gospodarka hormonalna po tabletkach anty reguluje się około pół roku. Więc po tym czasie możesz zrobic wiarygodne badania hormonalne.

3) Powinnaś zbadac: Estradiol, Prolaktynę, FSH, LH,DHEA-S, Testosteron (wszystkie między 2-5 dniem cyklu) oraz progesteron (7 dni po owulacji)

4) Dodatkowo polecam zbadac tarczycę, glukozę, poziom żelaza, zrobic morfologię z rozmazem i badanie ogólne moczu. To jako pakiet, który każdy człowiek raz na około 1,5 roku powinien robic.

5) Ze względu na tabletki anty, przed ponownym ich braniem KONIECZNIE zbadaj: ASPAT i ALAT i bilirubina całkowita (czyli wątroba), panel badań na krzepnięcie krwi (bada czy nie jesteś zagrożona zakrzepicą) m.in czas krwawienia i czas krzepnięcia, oraz cholesterol i trójglicerydy. To panel badań, które powinna miec wykonana KAŻDA pacjentka przed braniem tabletek, aby sprawdzic, czy jest zdrowa i czy BEZPIECZNIE może te tabletki brac.

Jeśli tego wszystkiego nie wiedziałaś, a tabletki dostałaś "na oko" i "na słowo", żeś zdrowa (albo o zgrozo w ogóle nie było wywiadu, pytań o raka piersi w rodzinie czy zakrzepicę), to zmień lekarza i szukaj dobrego aż znajdziesz. Ja znalazłam dopiero za 12 podejściem.

---------- Dopisano o 13:39 ---------- Poprzedni post napisano o 13:37 ----------

Cytat:
Napisane przez Frutti Pokaż wiadomość
Około pół roku i powinno być ok.

Tyle, że po co to? Profil hormonalny nic nie wnosi. Badania przed przepisaniem tabletek robi się tylko po to, żeby wiedzieć, czy w ogóle możesz je brać i nie chodzi tu o profil hormonalny. To robi się w przypadku, gdy kobieta ma jakieś wahania hormonalne, żeby móc przepisać jej odpowiedni lek na wyrównanie i unormowanie.
Powiedz swojemu lekarzowi, że spadło Ci libido i żeby dał Ci coś innego. Lekarze przepisują Madinette kobietom, u których libido zmalało. Także wizyta u lekarza i już. Tabletki przepisuje się na zasadzie prób.
Nieprawda.

Jeśli lekarz jest kompetentny i zna się na rzeczy (najlepiej żeby to był ginekolog-endokrynolog) to na podstawie profilu hormonalnego pacjentki jest w stanie dobrac do niego pasujące tabletki anty. I zwykle daje to dobre rezultaty.

Na zasadzie prób i błędów to sobie można doszczętnie gospodarkę hormonalną rozwalic (i tak starczy, że się ją tabsami zmienia), a nie "dobrac" tabletki.
ILTheCure jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 12:49   #669
Lia89
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 3 017
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

A ja się zgadzam z Frutti. Profil hormonalny nie jest potrzebny do przepisania odpowiednich tabletek - zresztą NIE MA sposobu na dobranie odpowiednich. Każdy organizm reaguje INACZEJ, indywidualnie na hormony. Ja dostałam tabletki z najmniejszą dawką hormonów i od tego bym w ogóle zaczynała, gdybym była uświadomiona przy ich przepisaniu.

Ale skoroś taka mądra, to napisz jak się niby dobiera tabletki ze względu na profil, hm?

Edytowane przez Lia89
Czas edycji: 2012-08-22 o 12:51
Lia89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 13:11   #670
ILTheCure
Rozeznanie
 
Avatar ILTheCure
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 907
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Cytat:
Napisane przez Lia89 Pokaż wiadomość
Ale skoroś taka mądra, to napisz jak się niby dobiera tabletki ze względu na profil, hm?
Nie wiem, bo nie jestem lekarzem.

Wiem natomiast, że gdy rok temu myślałam o tabletkach, mój lekarz zlecił mi panel badań hormonalnych stwierdzając: pomogą lepiej mi dobrac pani tabletki a poza tym będę mógł stwierdzic, czy nie ma żadnych zaburzeń hormonalnych, które są czasami przeciwwskazaniem do brania tabletek anty. Zapytałam go z ciekawości dlaczego najczęściej przepisuje się antyki na zaburzenia hormonalne. To odpowiedział mi, że dlatego, że w wieku wypadkach to skuteczna technika, jednak bywa też, że to zamiecenie problemu pod dywan, i antykoncepcja bardziej zaszkodzi niż pomoże, więc on zawsze sugeruje ów panel badań zrobic.

Zresztą nie tylko ten bo pozostałe badania też miałam robione.
ILTheCure jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 13:15   #671
truskawkowawiosna
Zakorzenienie
 
Avatar truskawkowawiosna
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 9 384
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Wyniki badań hormonalnych to nie szklana kula, szczególnie jeśli mówimy o kobietach, które są zdrowe, mają regularne cykle, a wyniki hormonów są wzorcowe. One nie powiedzą czy pacjentka będzie miała większe humorki i depresje po Novynette czy może po Harmonecie.

Nawet szczegółowy wywiad z pacjentką (obejmujący nawet opis kobiet w jej rodzinie) nie wykluczy pomyłki, bo ciało człowieka to nie maszyna, można tylko podejrzewać jak się zachowa. To, że kobieta ma jakieś uciążliwe skutki uboczne po tabletkach nie znaczy, że lekarz się nie zna.

Moje tabletki dobrane niby na podstawie badań, wywiadu itp to były Yasmin, które spowodowały stany depresyjne

Moim zdaniem dobry ginekolog zadaje dużo pytań, słucha pacjentki i nie przepisuje z automatu popularnych tabletek, tylko dlatego, że służą większości. Jak się nie sprawdzą, na podstawie skutków ubocznych poprzednich próbuje dobrać coś innego.

Jak ktoś chce, to niech robi badania na własną rękę, na pewno to nie zaszkodzi, ale moim zdaniem więcej da szczegółowy wywiad, a pomyłki i tak nie da się wykluczyć

---------- Dopisano o 14:15 ---------- Poprzedni post napisano o 14:13 ----------

Cytat:
Napisane przez ILTheCure Pokaż wiadomość
Nie wiem, bo nie jestem lekarzem.

Wiem natomiast, że gdy rok temu myślałam o tabletkach, mój lekarz zlecił mi panel badań hormonalnych stwierdzając: pomogą lepiej mi dobrac pani tabletki a poza tym będę mógł stwierdzic, czy nie ma żadnych zaburzeń hormonalnych, które są czasami przeciwwskazaniem do brania tabletek anty. Zapytałam go z ciekawości dlaczego najczęściej przepisuje się antyki na zaburzenia hormonalne. To odpowiedział mi, że dlatego, że w wieku wypadkach to skuteczna technika, jednak bywa też, że to zamiecenie problemu pod dywan, i antykoncepcja bardziej zaszkodzi niż pomoże, więc on zawsze sugeruje ów panel badań zrobic.

Zresztą nie tylko ten bo pozostałe badania też miałam robione.
Czy dostałaś tabletki, które Ci slużyły?
truskawkowawiosna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-08-22, 13:17   #672
Lia89
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 3 017
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Cytat:
Napisane przez ILTheCure Pokaż wiadomość
Nie wiem, bo nie jestem lekarzem.

Wiem natomiast, że gdy rok temu myślałam o tabletkach, mój lekarz zlecił mi panel badań hormonalnych stwierdzając: pomogą lepiej mi dobrac pani tabletki a poza tym będę mógł stwierdzic, czy nie ma żadnych zaburzeń hormonalnych, które są czasami przeciwwskazaniem do brania tabletek anty. Zapytałam go z ciekawości dlaczego najczęściej przepisuje się antyki na zaburzenia hormonalne. To odpowiedział mi, że dlatego, że w wieku wypadkach to skuteczna technika, jednak bywa też, że to zamiecenie problemu pod dywan, i antykoncepcja bardziej zaszkodzi niż pomoże, więc on zawsze sugeruje ów panel badań zrobic.

Zresztą nie tylko ten bo pozostałe badania też miałam robione.
Haha, serio? I na tej podstawie tylko twierdzisz, że profil jest niezbędny? Nie rozśmieszaj ludzi. Chyba źle lekarza zrozumiałaś.
Lia89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 13:18   #673
Frutti
Zakorzenienie
 
Avatar Frutti
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: znienacka
Wiadomości: 12 553
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Cytat:
Napisane przez ILTheCure Pokaż wiadomość
Nie wiem, bo nie jestem lekarzem.
No to o co chodzi?

Pomogą lepiej dobrać, ale wcale nie musi tak być, że zostaną dobrane idealnie, tak jak napisała truskawkowawiosna. Można sobie zrobić profil hormonalny, ale na własną rękę, bo to i tak niewiele wniesie.
__________________
Frutti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 13:30   #674
ILTheCure
Rozeznanie
 
Avatar ILTheCure
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 907
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Cytat:
Napisane przez truskawkowawiosna Pokaż wiadomość
Wyniki badań hormonalnych to nie szklana kula, szczególnie jeśli mówimy o kobietach, które są zdrowe, mają regularne cykle, a wyniki hormonów są wzorcowe. One nie powiedzą czy pacjentka będzie miała większe humorki i depresje po Novynette czy może po Harmonecie.

Nawet szczegółowy wywiad z pacjentką (obejmujący nawet opis kobiet w jej rodzinie) nie wykluczy pomyłki, bo ciało człowieka to nie maszyna, można tylko podejrzewać jak się zachowa. To, że kobieta ma jakieś uciążliwe skutki uboczne po tabletkach nie znaczy, że lekarz się nie zna.

Moje tabletki dobrane niby na podstawie badań, wywiadu itp to były Yasmin, które spowodowały stany depresyjne

Moim zdaniem dobry ginekolog zadaje dużo pytań, słucha pacjentki i nie przepisuje z automatu popularnych tabletek, tylko dlatego, że służą większości. Jak się nie sprawdzą, na podstawie skutków ubocznych poprzednich próbuje dobrać coś innego.

Jak ktoś chce, to niech robi badania na własną rękę, na pewno to nie zaszkodzi, ale moim zdaniem więcej da szczegółowy wywiad, a pomyłki i tak nie da się wykluczyć

---------- Dopisano o 14:15 ---------- Poprzedni post napisano o 14:13 ----------

Czy dostałaś tabletki, które Ci slużyły?
Dostałam akurat takie, które mi służyły.

Co do reszty zgadzam się, ale uważam też, że mój lekarz ma rację. Może w kwestii lepszego dobory źle go zrozumiałam, ale on twierdził też, że te badania dają mu ogląd na to czy pacjentka jest zdrowa, a jeśli nie to z jakiego rodzaju zaburzeniami hormonalnymi ma do czynienia, bo jego zdaniem, są sytuacje, gdzie tabletki anty tylko zamaskują problem, lub wręcz zaszkodzą.

A przed badaniami hormonów tak naprawdę nie wiemy czy wszystko u nas ok.

Cytat:
Napisane przez Lia89 Pokaż wiadomość
Haha, serio? I na tej podstawie tylko twierdzisz, że profil jest niezbędny? Nie rozśmieszaj ludzi. Chyba źle lekarza zrozumiałaś.
Moim zdaniem ze względów zdrowotnych jest niezbędny.

A co do lepszego doboru tabletek: możliwe, że zrozumiałam źle, jak mówiłam specjalistą nie jestem.
ILTheCure jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 13:56   #675
Lia89
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 3 017
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Ale Ty naprawdę nie łapiesz? Co trudnego jest w zrozumieniu, że lekarz po prostu chciał zobaczyć czy wszystko u Ciebie gra zanim Ci bezmyślnie tabletki przepisał?! Mogło być tak, że miałaś jakieś nieprawidłowości, a sam profil hormonalny w żadnym stopniu nie świadczy o tym jakie tabletki przepisać! Maj gad. Piszesz jedno, a potem odwracasz kota ogonem. Zdecyduj się.
Lia89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 14:00   #676
e_madi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 20
Dot.: Badanie hormonów, hormony - zbiorczy!

Witam, czy mogłabym prosić Was o interpretację wyników? Do lekarza idę za 2 dni, a chciałabym dowiedzieć się czegokolwiek wcześniej.
Lekarz podejrzewa u mnie PCO ze względu na obraz USG, problemy z trądzikiem oraz nieregularne miesiączki. @ teraz miałam wywoływany duphastonem. Badania robione w 3dc.

FSH 5,84 mIU/ml, norma: 3,5-12,5
LH 10,7 mIU/ml, norma 2,4-12,6
stosunek LH do FSH 1,8
Estradiol 40,43 pg/ml, norma 12,5-166
Prolaktyna 833,4 mIU/l, norma 102-496

Będę wdzięczna za interpretacje i rozjaśnienie mi o co może chodzić, bo sama nie mam o tym zielonego pojecia...
e_madi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 14:29   #677
ILTheCure
Rozeznanie
 
Avatar ILTheCure
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 907
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Cytat:
Napisane przez Lia89 Pokaż wiadomość
Ale Ty naprawdę nie łapiesz? Co trudnego jest w zrozumieniu, że lekarz po prostu chciał zobaczyć czy wszystko u Ciebie gra zanim Ci bezmyślnie tabletki przepisał?! Mogło być tak, że miałaś jakieś nieprawidłowości, a sam profil hormonalny w żadnym stopniu nie świadczy o tym jakie tabletki przepisać! Maj gad. Piszesz jedno, a potem odwracasz kota ogonem. Zdecyduj się.

Nie wiem czy zauważyłaś, ale ja przyjęłam do wiadomości, że mogę się mylic, że w tej kwestii źle zrozumiałam lekarza i badania hormonalne służyły mu przede wszystkim jako ocena mojego zdrowa i tego czy te tabletki przepisac mi może.

Naprawdę przyjęłam to do wiadomości, bo ja już pisałam, specjalistą nie jestem.

Co nie zmienia jednak mojego zdania co do faktu, że takie badania dorosła kobieta powinna sobie zrobic.

Dla przykładu mam znajomą: miała okresy mniej więcej co 40 dni. Lekarz bez badań hormonalnych na wyregulowanie dał jej tabletki anty. Brała rok. Okres po odstawieniu miała jeden. Na kolejny czeka już 9 miesięcy i żadne wywoływanie itd nie pomaga. Więc wychodzi na to, że tabletki nie pomogły a wręcz pogorszyły problem.
ILTheCure jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 14:29   #678
truskawkowawiosna
Zakorzenienie
 
Avatar truskawkowawiosna
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 9 384
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Cytat:
Napisane przez ILTheCure Pokaż wiadomość
Dostałam akurat takie, które mi służyły.
.
Pamięć mam chyba nie najgorszą i coś mi świta, że ze starego konta narzekałaś na skutki uboczne po tabletkach, które brałaś Styl pisania masz niepowtarzalny, sorki


Lia89 napisała trochę ostro, ale zgadzam się z nią Zaburzenia hormonalne zazwyczaj dają jakieś niepokojące objawy, fajnie byłoby się badać profilaktycznie na wszystko, ale to kosztuje, nie każdego stać

Edytowane przez truskawkowawiosna
Czas edycji: 2012-08-22 o 14:31
truskawkowawiosna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 14:37   #679
Frutti
Zakorzenienie
 
Avatar Frutti
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: znienacka
Wiadomości: 12 553
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Cytat:
Napisane przez ILTheCure Pokaż wiadomość
Co nie zmienia jednak mojego zdania co do faktu, że takie badania dorosła kobieta powinna sobie zrobic.

Dla przykładu mam znajomą: miała okresy mniej więcej co 40 dni. Lekarz bez badań hormonalnych na wyregulowanie dał jej tabletki anty. Brała rok. Okres po odstawieniu miała jeden. Na kolejny czeka już 9 miesięcy i żadne wywoływanie itd nie pomaga. Więc wychodzi na to, że tabletki nie pomogły a wręcz pogorszyły problem.
Po co? to jest niepotrzebne, jeśli kobieta nie ma żadnych problemów.

Miała takie okresy, to powinna sobie badania zrobić i iść do porządnego lekarza. To że trafiła na młota to już trudno. Jeśli nie ma się problemów to nie trzeba robić profilu. Koniec. Poza tym wiadomo, że tabletki anty dobry lekarz wypisze tylko kobiecie, która już dłuższy czas regularnie miesiączkuje. W innym wypadku nie powinien tego zrobić, bo to jest głupota. A że w naszym kraju jest jeszcze wielu lekarzy, którzy wypisują tabletki anty na każdy problem, to inna sprawa.
__________________
Frutti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-08-22, 15:28   #680
ILTheCure
Rozeznanie
 
Avatar ILTheCure
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 907
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Cytat:
Napisane przez truskawkowawiosna Pokaż wiadomość
Pamięć mam chyba nie najgorszą i coś mi świta, że ze starego konta narzekałaś na skutki uboczne po tabletkach, które brałaś Styl pisania masz niepowtarzalny, sorki

Tak po po jednych miałam skutki uboczne i to bardzo kiepskie. Zanim znalazłam dobrego lekarza.

Swoją drogą, że już tabletek w ogóle nie biorę bo okazało się, że mi mimo ogólnie dobrego służenia szkodzą bo powstało ryzyko zakrzepicy.

Chciałabym zauważyc, że nie było pytania: czy po wszystkich antykach się dobrze czułam. Było pytanie czy dobrze się czułam po tych konkretnych zapisanych przez tego konkretnego lekarza.

I o ile mnie pamięc nie myli to posiadanie nowego konta nie jest przestępstwem (chyba, że na poprzednim się miało bana). Za to jest częstą praktyką np. na Intymnym. Mi akurat po formacie umarły zapamiętane hasła, więc w sumie lotto mi to, kto mnie kojarzy a kto nie. Natomiast ogólnie taka praktyka nie jest zbyt elegancka bo chociażby sądząc po intymnym, niektóre osoby nie życzą sobie byc rozpoznane
ILTheCure jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 15:45   #681
truskawkowawiosna
Zakorzenienie
 
Avatar truskawkowawiosna
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 9 384
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Cytat:
Napisane przez ILTheCure Pokaż wiadomość
Tak po po jednych miałam skutki uboczne i to bardzo kiepskie. Zanim znalazłam dobrego lekarza.

Swoją drogą, że już tabletek w ogóle nie biorę bo okazało się, że mi mimo ogólnie dobrego służenia szkodzą bo powstało ryzyko zakrzepicy.

Chciałabym zauważyc, że nie było pytania: czy po wszystkich antykach się dobrze czułam. Było pytanie czy dobrze się czułam po tych konkretnych zapisanych przez tego konkretnego lekarza.

I o ile mnie pamięc nie myli to posiadanie nowego konta nie jest przestępstwem (chyba, że na poprzednim się miało bana). Za to jest częstą praktyką np. na Intymnym. Mi akurat po formacie umarły zapamiętane hasła, więc w sumie lotto mi to, kto mnie kojarzy a kto nie. Natomiast ogólnie taka praktyka nie jest zbyt elegancka bo chociażby sądząc po intymnym, niektóre osoby nie życzą sobie byc rozpoznane
Nie raz się już spotkałam, że ktoś z dwóch kont pisze różne rzeczy, z jednego żali, drugiego chwali, jeżeli źle zapamiętałam to przepraszam. Nicka, z którym Cie kojarzę przecież nie ujawniłam, ale każdy nowy, który zdązył juz zalapać karniaki, zwraca uwagę i chyba powinnaś być tego świadoma
truskawkowawiosna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 16:11   #682
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Badanie hormonów, hormony - zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez e_madi Pokaż wiadomość
Witam, czy mogłabym prosić Was o interpretację wyników? Do lekarza idę za 2 dni, a chciałabym dowiedzieć się czegokolwiek wcześniej.
Lekarz podejrzewa u mnie PCO ze względu na obraz USG, problemy z trądzikiem oraz nieregularne miesiączki. @ teraz miałam wywoływany duphastonem. Badania robione w 3dc.

FSH 5,84 mIU/ml, norma: 3,5-12,5
LH 10,7 mIU/ml, norma 2,4-12,6
stosunek LH do FSH 1,8
Estradiol 40,43 pg/ml, norma 12,5-166
Prolaktyna 833,4 mIU/l, norma 102-496

Będę wdzięczna za interpretacje i rozjaśnienie mi o co może chodzić, bo sama nie mam o tym zielonego pojecia...
Masz za wysoki stosunek LH do FSH co może sugerować PCO. Dodatkowo występuje zbyt wysoki poziom prolaktyny, co wskazuje na hiperprolaktynemię.
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 16:14   #683
ILTheCure
Rozeznanie
 
Avatar ILTheCure
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 907
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Cytat:
Napisane przez truskawkowawiosna Pokaż wiadomość
Nie raz się już spotkałam, że ktoś z dwóch kont pisze różne rzeczy, z jednego żali, drugiego chwali, jeżeli źle zapamiętałam to przepraszam. Nicka, z którym Cie kojarzę przecież nie ujawniłam, ale każdy nowy, który zdązył juz zalapać karniaki, zwraca uwagę i chyba powinnaś być tego świadoma

Karniaka złapałam przez głupotę akurat, a nie za jakiś zmasowany atak.

Ja się za samego nicka, nawet podanie bym nie gniewała, tylko mówię ogólnie o tym, że nie zawsze osoby chcą żeby w ogóle ktoś wiedział, że oni gdzieś tam z kimś tam.

W tym temacie się tak strasznie wkurzam, bo naprawdę wielu ginów odwiedziłam. Ich niekompetencja, wsteczny tumanizm, przepisywanie leków na oko, stwierdzenia: po co pani cytologia jak jest pani młoda (tak bo raka czy nadżerki mają tylko starsze panie), przepisywanie leków ze względu na profity jakie daje firma farmaceutyczna, brak badań i inne tego typu historie mnie strasznie najeżyły na temat tabletek anty, ginekologów i badań. W końcu znalazłam naprawdę dobrego lekarza, porobiłam wszystkie badania, zlecił kilka kolejnych i jest dobrze. Ale temat : ginekolog dalej mnie strasznie denerwuje, stąd też się może niepotrzebnie najeżyłam w tym temacie.
ILTheCure jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 16:37   #684
truskawkowawiosna
Zakorzenienie
 
Avatar truskawkowawiosna
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 9 384
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Cytat:
Napisane przez ILTheCure Pokaż wiadomość
Karniaka złapałam przez głupotę akurat, a nie za jakiś zmasowany atak.

Ja się za samego nicka, nawet podanie bym nie gniewała, tylko mówię ogólnie o tym, że nie zawsze osoby chcą żeby w ogóle ktoś wiedział, że oni gdzieś tam z kimś tam.

W tym temacie się tak strasznie wkurzam, bo naprawdę wielu ginów odwiedziłam. Ich niekompetencja, wsteczny tumanizm, przepisywanie leków na oko, stwierdzenia: po co pani cytologia jak jest pani młoda (tak bo raka czy nadżerki mają tylko starsze panie), przepisywanie leków ze względu na profity jakie daje firma farmaceutyczna, brak badań i inne tego typu historie mnie strasznie najeżyły na temat tabletek anty, ginekologów i badań. W końcu znalazłam naprawdę dobrego lekarza, porobiłam wszystkie badania, zlecił kilka kolejnych i jest dobrze. Ale temat : ginekolog dalej mnie strasznie denerwuje, stąd też się może niepotrzebnie najeżyłam w tym temacie.
Zgadzam się z opinią na temat polskich ginów, wypisywanie pigułek odbywa się zazwyczaj bez jakichkolwiek pytań, mnie nie raz ginekolog nawet nie chciał badać, bo po co Lekarzy, którzy słuchają pacjentki a do tego są dociekliwi jest mało, większość leci wg schematu. Tabletki są na receptę, niby dla dobra pacjentek, ale w praktyce jest tak, że wizyta po recepty to tylko formalność, przyjście po świstek, a nie żadne kontrolowanie stanu zdrowia.
truskawkowawiosna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 17:14   #685
Lemon_Drop
Zadomowienie
 
Avatar Lemon_Drop
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 1 525
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Dzięki za odpowiedzi. Tabletki przyjmuję w celach anty Ginekolog przeprowadzała ze mną wywiad itp natomiast tabletki przypisała mi "na oko" - yasminelle - jako tu cytat "że mają niską zawartość hormonów".
Nie wiem właśnie czy po badaniach horm. udałoby się trafnie wytypować tabletki. Strasznie przeszkadza mi to, że moje libido spadło, i nie wiem czy trzeba je dopasować metodą prób i błędów.
Okres miałam zawsze regularny co ok. 28-30 dni.
Teraz planuję iść do kolejnego- trzeciego - ginekologa, który zająłby się troche poważniej tematem.
Zrobię chyba tak, że umówię się przed zakończeniem tabletek i z nią zdecyduję co dalej. Wiem na pewno że tych które biorę teraz już nie chcę.
Lemon_Drop jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 17:18   #686
Frutti
Zakorzenienie
 
Avatar Frutti
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: znienacka
Wiadomości: 12 553
Dot.: Tabletki anty a badania hormonalne

Cytat:
Napisane przez Lemon_Drop Pokaż wiadomość
Dzięki za odpowiedzi. Tabletki przyjmuję w celach anty Ginekolog przeprowadzała ze mną wywiad itp natomiast tabletki przypisała mi "na oko" - yasminelle - jako tu cytat "że mają niską zawartość hormonów".
Nie wiem właśnie czy po badaniach horm. udałoby się trafnie wytypować tabletki. Strasznie przeszkadza mi to, że moje libido spadło, i nie wiem czy trzeba je dopasować metodą prób i błędów.
Okres miałam zawsze regularny co ok. 28-30 dni.
Teraz planuję iść do kolejnego- trzeciego - ginekologa, który zająłby się troche poważniej tematem.
Zrobię chyba tak, że umówię się przed zakończeniem tabletek i z nią zdecyduję co dalej. Wiem na pewno że tych które biorę teraz już nie chcę.
Madinette spróbuj
__________________
Frutti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 19:20   #687
Xx Purple cocaine xX
Wtajemniczenie
 
Avatar Xx Purple cocaine xX
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 2 389
Dot.: Badanie hormonów, hormony - zbiorczy!

Witam
Wiem że to nie to samo co zwrócić się do ginekologa(taki też mam zamiar ),ale może wy mi coś szybciej powiecie Czy moje wyniki są ok ..?
Robiłam badania w 2 dniu krwawienia.
FSH-6.980 mIU/ml
LH-5.480 mIU/ml
Prolaktyna-11.380 ng/ml
Testosteron-23.640 ng/dl
Androstendion -0.87 ng/ml
DHEA-So4-245.00
__________________
Zmieniam swoje życie na lepsze. Spróbuj i TY


Zapuszczam włoski i paznokcie .!


,,Nie pozwól aby strach przed działaniem wykluczył Cię z gry...''




Xx Purple cocaine xX jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 19:26   #688
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Badanie hormonów, hormony - zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez Xx Purple cocaine xX Pokaż wiadomość
Witam
Wiem że to nie to samo co zwrócić się do ginekologa(taki też mam zamiar ),ale może wy mi coś szybciej powiecie Czy moje wyniki są ok ..?
Robiłam badania w 2 dniu krwawienia.
FSH-6.980 mIU/ml
LH-5.480 mIU/ml
Prolaktyna-11.380 ng/ml
Testosteron-23.640 ng/dl
Androstendion -0.87 ng/ml
DHEA-So4-245.00
Dobrze by było, gdybyś podała normy
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 19:30   #689
Xx Purple cocaine xX
Wtajemniczenie
 
Avatar Xx Purple cocaine xX
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 2 389
Dot.: Badanie hormonów, hormony - zbiorczy!

Fsh-1.7-7.7
lh-1.0-11.4
prolaktyna- n:4.79-23.3
testosteron- n:8.4-48.1
androstendion -n:0.57-2.63
dhea-so4-65.1-407
__________________
Zmieniam swoje życie na lepsze. Spróbuj i TY


Zapuszczam włoski i paznokcie .!


,,Nie pozwól aby strach przed działaniem wykluczył Cię z gry...''




Xx Purple cocaine xX jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-22, 19:30   #690
e_madi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 20
Dot.: Badanie hormonów, hormony - zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez gwiazdka93 Pokaż wiadomość
Masz za wysoki stosunek LH do FSH co może sugerować PCO. Dodatkowo występuje zbyt wysoki poziom prolaktyny, co wskazuje na hiperprolaktynemię.
dziękuje bardzo
e_madi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-06-28 08:37:13


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:26.