życie kobiet na Bałkanach - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-10-29, 20:47   #31
Devojce
Raczkowanie
 
Avatar Devojce
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 272
Dot.: życie kobiet na Bałkanach

Cytat:
Napisane przez alexxandra93 Pokaż wiadomość
Myslałam o handlu kobietami w tamtych terenach, o dziewicach Kanunu też chciałam napisac w tej pracy tylko sie nie rozpisywałam o tym co chce sama pisac bo chciałam zobaczyć co zaproponują mi inni a nie czytac wpisy, że to dobry pomysł.
Tak się machnęłam bezmyślnie z tym zacofaniem, bo mi chodziło o to że oni prowadzili wojny w latach 90 podczas gdy inne kraje sie rozwijały.
Licencjatu musze napisac ponad 40 stron akurat wiec materiału jest potrzeba sporo.
Dlatego napisałam na forum z nadzieja ze są osoby które mają wiecej pojęcia o Bałkanach i przybliża mi ta mentalność. Poza tym istnieje szansa że sama tam pojade w tym roku i przekonam sie na własnej skórze jak tam jest. Ale wszystko co napisze musi byc podparte literatura, bo co z tego ze napisze np. że związek Albańczyka z Chorwatką jest nie mile widziany jak tego nie będzie w literaturze.
Jak już to z Serbką .. No widzisz, porobisz takie byki w pracy ...

Pojedziesz na ile? Na wycieczkę czy np. na rok wymiany? Bo to co innego ...


Cytat:
Dlatego też zachęcam do lektury książki Marii Todorovej "Bałkany wyobrażone" .
Ojezusmaria .. Tak, autorko, przeczytaj "Bałkany wyobrażone" od razu rzucisz temat

No i jak mówię bez znajomości języka nie polecam. Sama pisałam temat o Bałkanach, ale ze znajomością języka i to już w sobie było trudne, znalezienie materiałów to masakra ( a już szczególnie o Albanii), jeśli chcesz, żeby praca nie była słaba.
Nie wiem ile znajdziesz po angielsku materiałów np. o dziewicach, ale po albańsku nie przeczytasz.


O handlu kobietami?? A co ty znajdziesz takiego, żeby tyle stron zapisać?

Zorientuj się w materiałach.
A potem pomyśl jeszcze nad innym tematem.
Devojce jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-29, 21:47   #32
Lisciolaz Straszliwy
Wtajemniczenie
 
Avatar Lisciolaz Straszliwy
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Lajkovac
Wiadomości: 2 480
Dot.: życie kobiet na Bałkanach

Cytat:
Napisane przez Devojce Pokaż wiadomość
Ojezusmaria .. Tak, autorko, przeczytaj "Bałkany wyobrażone" od razu rzucisz temat
Hah, no może to by była najlepsza decyzja ?
__________________
Odnajduję w tym wątku pewną głąbię.



(\__/)
{ ^y^}




Lisciolaz Straszliwy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-29, 23:05   #33
Devojce
Raczkowanie
 
Avatar Devojce
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 272
Dot.: życie kobiet na Bałkanach

Cytat:
Napisane przez Lisciolaz Straszliwy Pokaż wiadomość
Hah, no może to by była najlepsza decyzja ?
Zapewne tak:P

Tym bardziej, że na stosunkach jest tak szeroka gama przedmiotów, że nie rozumiem po co brać się za coś o czym się nic nie wie.
Devojce jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-29, 23:23   #34
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: życie kobiet na Bałkanach

Cytat:
Napisane przez Lisciolaz Straszliwy Pokaż wiadomość


Dlatego też zachęcam do lektury książki Marii Todorovej "Bałkany wyobrażone" .

Aha, i już bardziej w temacie kobiet, tak mi się skojarzyło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/21004...sie-nie-umiera
Niestety nie miałam jeszcze okazji po nią sięgnąć, więc nie wiem, na ile Ci się przyda, ale może zainspiruje do dalszych poszukiwań.
ale to też dość trudna książka dla kogoś, kto tego "nie czuje".
Kurcze, strasznie ciężko tak neutralnie podejść do tego tematu.
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 08:00   #35
alexxandra93
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 90
Dot.: życie kobiet na Bałkanach

Racja. W bibliotece nie ma prawie nic o kobietach na Bałkanach ;( Znalazłam jedna ksiażkę ale ona się nie nadaje i tak :P
Myśle już nad innym tematem ( tylko jakim) ;p
Chce tylko napisać tą prace i skończyć studia. Moja promotorka specjalizuje sie tematyka kobiecą wiec zgodziła się na temat, ale ona tez chyba nie ma pojęcia o tym bo to ona powiedziała że Bałkany są zacofane ;D
alexxandra93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 08:55   #36
winklepicker
Wtajemniczenie
 
Avatar winklepicker
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 2 014
Dot.: życie kobiet na Bałkanach

Też polecam "Bałkany wyobrażone" i "Kulturę Kłamstwa" Ugresić.
Co do wizerunku kobiet to jest sporo książek przetłumaczonych na polski.
Np. wspomniany "Rio Bar", albo "Ucho, gardło, nóż" (bardzo polecam, bo książka jest daleka od wyobrażeń zacofanych kobiet na Bałkanach), "Divine hunger" S. Drakulić - po angielsku skoro nie znasz chorwackiego (bez tłumaczenia na polski) i jej eseje "Smrtni grijesi feminizma", tutaj nie mam pojęcia czy są tłumaczone na polski albo angielski. Sporo książek po polsku jest z wydawnictwa "Czarne", możesz sobie poszukać na ich stronie.
__________________

Wierzę w Sekret.
16.06 ćwiczę 2/100
winklepicker jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 09:43   #37
Lisciolaz Straszliwy
Wtajemniczenie
 
Avatar Lisciolaz Straszliwy
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Lajkovac
Wiadomości: 2 480
Dot.: życie kobiet na Bałkanach

Cytat:
Napisane przez alexxandra93 Pokaż wiadomość
Racja. W bibliotece nie ma prawie nic o kobietach na Bałkanach ;( Znalazłam jedna ksiażkę ale ona się nie nadaje i tak :P
Myśle już nad innym tematem ( tylko jakim) ;p
Chce tylko napisać tą prace i skończyć studia. Moja promotorka specjalizuje sie tematyka kobiecą wiec zgodziła się na temat, ale ona tez chyba nie ma pojęcia o tym bo to ona powiedziała że Bałkany są zacofane ;D
No zależy jak szukasz w tej bibliotece. Bo jeśli na zasadzie "zobaczę czy jest książka pt. Sytuacja kobiet na Bałkanach [i inne wariacje przy użyciu "kobiety" i "Bałkany"], to możesz się rozczarować .

Co do pogrubionego: :O Co to za uczelnia, sołtysówka chyba jakaś .
__________________
Odnajduję w tym wątku pewną głąbię.



(\__/)
{ ^y^}




Lisciolaz Straszliwy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-10-30, 12:54   #38
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: życie kobiet na Bałkanach

Cytat:
Napisane przez winklepicker Pokaż wiadomość
Też polecam "Bałkany wyobrażone" i "Kulturę Kłamstwa" Ugresić.
Co do wizerunku kobiet to jest sporo książek przetłumaczonych na polski.
Np. wspomniany "Rio Bar", albo "Ucho, gardło, nóż" (bardzo polecam, bo książka jest daleka od wyobrażeń zacofanych kobiet na Bałkanach), "Divine hunger" S. Drakulić - po angielsku skoro nie znasz chorwackiego (bez tłumaczenia na polski) i jej eseje "Smrtni grijesi feminizma", tutaj nie mam pojęcia czy są tłumaczone na polski albo angielski. Sporo książek po polsku jest z wydawnictwa "Czarne", możesz sobie poszukać na ich stronie.


Ja niestety więcej linków ani pozycji nie podam, bo przyznam szczerze, że w krajach byłej Jugosławii mniej "siedzę".
Potwierdzam, Czarne to skarbnica doskonałych książek, to moje ulubione wydawnictwo. A propos - niedawno wydany "Bukareszt", tak nagrodzony czeka u mnie w kolejce do przeczytania.
Natomiast jedyną drogą według mnie jest biblioteka slawistyczna + biblioteka wydziału nauk społecznych.
Ja sama będąc na studiach, byłam pozapisywana do różnych wydziałowych (swojej, polonistycznej, nauk społecznych właśnie), ogólnej uniwersyteckiej i dużej wojewódzkiej biblioteki.


Ed. No chyba, że teraz się pisze licencjaty z internetu, jak tak, to sory, ale nie znam się.
+ Ed. 2 - Nie skomentuję słów promotorki.
Zresztą, co tu dużo mówić, w Polsce pokutują takie stereotypy, jeszcze podsycane przez programy telewizyjne. Ostatnio Martyna Wojciechowska zrobiła program o tym, jak to w Bułgarii ojcowie sprzedają cnotę własnych córek na targu. Kij z tym, że to Romowie. Bułgaria taka zacofana.
Ciekawe, jaka by była reakcja, gdyby ktoś obyczaje polskich Romów podciągnął pod zwyczaje Polaków.
http://binar.bg/21793/koe-e-balgariya/

Edytowane przez ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Czas edycji: 2014-10-30 o 13:02
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 13:42   #39
Devojce
Raczkowanie
 
Avatar Devojce
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 272
Dot.: życie kobiet na Bałkanach

Dziewczyny, ale nie ma co się oburzać o stwierdzenie o zacofaniu Bałkanów .. Bałkany to nie tylko Chorwacja ( a ona nawet często nie jest do Bałkanów "tych prawdziwych" zaliczana), ale głównie Bośnia, Albania, Czarnogóra, Macedonia czy Serbia.

Autorko, licencjat w całości nawet możesz napisać na podstawie internetu. Nie masz co liczyć przy tym temacie na książki z biblioteki. Może coś na wydziale etnologii.
Ale jeśli zależy Ci tylko na napisaniu i skończeniu studiów to nie męcz się. Nie ma po co, tym badziej na licencjacie.
Najlepiej weź temat, do którego będziesz miała dużo materiałów po polsku, a to w stosunkach bardzo łatwe do znalezienia.
Devojce jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 13:49   #40
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: życie kobiet na Bałkanach

Prawda jest taka, że my postrzegamy Bałkany tak, jak nas postrzega Zachód. Słyszałam to wiele razy w Bułgarii.
Ktoś się czuje zacofany?
Dlatego ja uważam, że to jest jednak dość krzywdząca opinia w stosunku do całości tego regionu, nie licząc może niektórych grup etnicznych.
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-10-30 14:49:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:20.