Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych - Strona 9 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-01-08, 20:01   #241
ytaaa
Zadomowienie
 
Avatar ytaaa
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 1 337
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez laila2 Pokaż wiadomość
To jest branża usługowa (usługi inżynierskie) na Asystentkę ds. administracyjnych. Szczerze mówiąc samo CV już bardzo wiele powie... Od Pani Asystentki wymaga się by ogarniała WORD, ale wiele Pań zamiast coś porządnie w tabelce wstawić robi te straszne spacje ! Pomijam rozpoczęcie maila od "Witam" (mam kryzys jak to widzę) i inne takie drobiazgi.
Naprawdę ciekawie robi się później, jak dajesz do rozwiązania zadania spotykające osobę codzienne w pracy. ..
Jakie zadania ? Zrobić tabelkę? aż tak ciężko jest z tym ?
ytaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-08, 20:28   #242
201701300929
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 2 208
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez laila2 Pokaż wiadomość
Pomijam rozpoczęcie maila od "Witam" (mam kryzys jak to widzę) i inne takie drobiazgi.
Naprawdę ciekawie robi się później, jak dajesz do rozwiązania zadania spotykające osobę codzienne w pracy. ..
Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Chyba w wieku 18 lat obowiązkowo powinno się przechodzić kurs tego, jak pisać oficjalne maile (bo w liście nikt chyba jednak "witam" nie napisze). Ludzie chyba zapominają, że maile to również oficjalna forma korespondencji. Jak widzę to "witam", to na poważnie się zastanawiam, gdzie taka osoba ma głowę. Oczywiście na końcu obowiązkowe "pozdrawiam".
no chyba przesadzacie lekko
co jest zlego w witam i pozdrawiam? pracuje w branzy finansowo -uslugowej i 99% klientow tak do nas pisze ( no i my tez zwykle tak odpisujemy) - jasne,ze do jakiegos szefa szefow pisze sie szanowny ..., z powazaniem, ale witam w liscie rekrutacyjnym by mnie zbytnio nie razilo
201701300929 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-08, 21:31   #243
Tutli
Zadomowienie
 
Avatar Tutli
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 777
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez Nocna Nimfa Pokaż wiadomość
no chyba przesadzacie lekko
co jest zlego w witam i pozdrawiam? pracuje w branzy finansowo -uslugowej i 99% klientow tak do nas pisze ( no i my tez zwykle tak odpisujemy) - jasne,ze do jakiegos szefa szefow pisze sie szanowny ..., z powazaniem, ale witam w liscie rekrutacyjnym by mnie zbytnio nie razilo
Mnie też szlag trafia od spowszechnienia "Witam". Pół biedy z jego nie-oficjalnością, ale to po prostu jest niepoprawny zwrot - równie sensownie można zacząć pisać na początku maila "Miło Cię widzieć!", bo "Witam" oznacza, że jesteś gospodarzem i podejmujesz gości. Czy mamy z taką sytuacją do czynienia w mailu? Oczywiście, że nie. To, że większość społeczeństwa nie zna i nie rozumie swojego języka nie oznacza, że należy zacząć mówić tak, jak oni. Np. w moim biurze przynajmniej połowa osób wymawia zupełnie wyraźnie "wziąść", ale ja nie mam zamiaru się dostosować
__________________
http://oleosa.blogspot.com

Kobiety
-statystyka spojrzenie na makijaż, kuchnię i co-do-głowy-przyjdzie.

Obiecuję, że nie będzie statystyki.
Tutli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-08, 22:00   #244
laila2
Przyczajenie
 
Avatar laila2
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 19
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez ytaaa Pokaż wiadomość
Jakie zadania ? Zrobić tabelkę? aż tak ciężko jest z tym ?
Chodziło o bardziej praktyczne zadania - na przykład:

Pracownikowi XYZ popsuł się aparat telefoniczny. Co robisz?

Apropos nieszczęsnego "witam". Na studiach mieliśmy napisać maila do Wykładowcy z prośbą o jakieś ustalenia związane z zaliczeniem. Pani prowadząca zajęcia ma tytuł dr hab. . Powiedziała później, że gdyby dawała zaliczenia za napisanie maila z 20 osobowej grupy zaliczyłaby garstka Właśnie przez to "witaj".

Witaj Pani Doktor Habilitowana
laila2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-08, 22:01   #245
201801191006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 13 252
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez laila2 Pokaż wiadomość
Chodziło o bardziej praktyczne zadania - na przykład:

Pracownikowi XYZ popsuł się aparat telefoniczny. Co robisz?

Apropos nieszczęsnego "witam". Na studiach mieliśmy napisać maila do Wykładowcy z prośbą o jakieś ustalenia związane z zaliczeniem. Pani prowadząca zajęcia ma tytuł dr hab. . Powiedziała później, że gdyby dawała zaliczenia za napisanie maila z 20 osobowej grupy zaliczyłaby garstka Właśnie przez to "witaj".

Witaj Pani Doktor Habilitowana
leżę i kwiczę
201801191006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-09, 08:21   #246
ganesha
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 222
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cieszę się że wizaż może mnie tak wiele nauczyć. Ja jestem typem "witam" i niestety nie zdawałam sobie nawet sprawy jak może to być przez niektórych odbierane. Dziękuję za lekcję. Jak najczęściej w takim razie rozpoczynacie maile? Zdarza mi się używać zwrotów "Szanowna Pani" lub "Pani Anno" (ta druga forma wtedy, kiedy np już miałam ze dwie rozmowy z tą osobą, w których zwracałyśmy się do siebie po imieniu). Tylko niestety na tym kończy się moja fantazja i szukam jakieś alternatywy aby zastąpić to nieszczęsne "szanowna..." bo akurat ten zwrot poprostu mi nie podchodzi.
Jakieś propozycje?
ganesha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-09, 09:13   #247
201701300929
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 2 208
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

tez jestem ciekawa- jak powinien brzmiec mail do rekrutacji w takim razie ? Szanowny rekruterze chyba jednak nie - Szanowni Panstwo ?

(btw i tak bym sie tego witaj nie czepiala, chyba ,ze ktos rekrutuje jakas asystentke zarzadu w 5tys korporacji - ale jakims magazynierom itp to jednak wymogi pisania oficjalnych pism nie sa potrzebne)
201701300929 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-01-09, 09:56   #248
201801191006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 13 252
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

ja rekrutuję filologów i oczekuję, że powinni wiedzieć, że witam to coś nie halo. ale nie wiedzą

jako kandydatka zawsze piszę Szanowni Państwo.
a kiedyś miałam fajną sytuację, bo się naprodukowałam że szanowni państwo bla bla, a w odpowiedzi dostałam "hej X, zapraszamy na rozmowę wtedy i wtedy. daj znać czy ci termin pasuje" się zdziwiłam. ale potem się dostosowałam do takiej formy i jeszcze przed spotkaniem byłam z nimi per ty.
201801191006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-09, 11:08   #249
fairytale
Raczkowanie
 
Avatar fairytale
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 488
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Szanowna Pani/ Panie jeśli znamy imię i nazwisko nadawcy, Szanowni Panstwo, jeśli piszemy na ogolny adres. Z poważaniem jak najbardziej ok - chyba ze piszemy do kogos b.powazanego, wtedy Z wyrazami szacunku (ja tak pisałam do profesorow, zwłaszcza tych starszych).
Z moich doswiadczen wynika, ze to sa zwroty bardzo przyjęte, nikt nie zwraca na nie uwagi, ot szablonowe rozpoczecie maila. Mysle, ze na Witam by zwrócono (negatywnie) uwagę.
Jeśli pisze na roboczo z kims kogo znam, zazwyczaj zaczynam od Dzien dobry, koncze pozdrawiam.
Jeśli na bardzo roboczo, nie pisze zadnego powitania, na dole tylko inicjaly zamiast pożegnania.

A tak w temacie: znam bardzo niewiele osob (albo wcale), które po studiach (humanistycznych) podostawaly od razu bardzo dobre prace. Wiekszosc zaczynala od stanowisk b. niskich, stazy mało płatnych lub bezplatych, dzialan w NGOsach lub programach stażowych w korpo. Teraz, kilka lat po studiach, większość ma stale etaty w ciekawych miejsach i w miare dobre pensje.

Znam kilka przypadkow, gdzie rekrutacja była prowadzona tylko wobec ludzi poleconych przez innych czlonkow zespołu i z CV, które ktoś przyslal/przyniosl "na zas". W wielu firmach jest duzy strach przed dawaniem ogloszen na portalach, bo dzialy HR/kadry sa male ( a oszczedza się na zatrudnieniu firmy zewnętrznej) wobec czego niemozliwoscia jest przerobienie 400 CV, które po takim ogłoszeniu by splynelo. Dlatego jak najbardziej rozsylanie cv i interesowanie się może przynieść pozytywne rezultaty.
fairytale jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-09, 14:56   #250
_chocolate
Zakorzenienie
 
Avatar _chocolate
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: W.
Wiadomości: 3 343
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez Nocna Nimfa Pokaż wiadomość
no chyba przesadzacie lekko
co jest zlego w witam i pozdrawiam? pracuje w branzy finansowo -uslugowej i 99% klientow tak do nas pisze ( no i my tez zwykle tak odpisujemy) - jasne,ze do jakiegos szefa szefow pisze sie szanowny ..., z powazaniem, ale witam w liscie rekrutacyjnym by mnie zbytnio nie razilo
Mnie to "witam/pozdrawiam" też nie razi, o ile oczywiście mail jest napisany kulturalnym językiem. Nie mamy w polskim lepszego odpowiednika dla angielskiego Hello czy niemieckiego Hallo.
__________________


_chocolate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-09, 15:51   #251
cranberry juice
ctrl alt delete
 
Avatar cranberry juice
 
Zarejestrowany: 2013-05
Lokalizacja: San Escobar
Wiadomości: 4 826
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Jedna moja koleżanka wrzuciła kiedyś na Fejsa jakiś artykuł o panie Rusinku i tym nieszczęsnym "Witam" z uroczym wręcz komentarzem: "Zgadzam się, ludzie, którzy zaczynają maile od "Witam" zupełnie nie umieją mówić po polsku". Taaaa Mam nadzieję oczywiście, że wszyscy, których "Witam" razi, od razu złapali, dlaczego mnie ten komentarz rozbawił do łez

Nie dajmy się zwariować ogólnie. Może "Witam" to nie jest forma wzorcowa, ale jako uzus niestety już dawno się to przyjęło.
cranberry juice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-01-09, 16:16   #252
coffee
and cigarettes
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 6 965
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez _chocolate Pokaż wiadomość
Mnie to "witam/pozdrawiam" też nie razi, o ile oczywiście mail jest napisany kulturalnym językiem. Nie mamy w polskim lepszego odpowiednika dla angielskiego Hello czy niemieckiego Hallo.
No fajnie, ale "Witam" nie jest odpowiednikiem "Hello", a "Welcome".

Spotkałaś się z mailem od Anglika, Amerykanina, itp. z początkiem "Welcome!"? Uczyli Cię na lekcjach angielskiego, by maile zaczynać słowem "Welcome!"?
Nie? Cóż. Ciekawe dlaczego.

Dlatego nie zaczyna się maili słowem "Witam". Bo to nie jest bardziej formalne "Siemka".
coffee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-09, 16:38   #253
Mojwa
zuy mod
 
Avatar Mojwa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 23 352
GG do Mojwa
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez coffee Pokaż wiadomość
No fajnie, ale "Witam" nie jest odpowiednikiem "Hello", a "Welcome".

Spotkałaś się z mailem od Anglika, Amerykanina, itp. z początkiem "Welcome!"? Uczyli Cię na lekcjach angielskiego, by maile zaczynać słowem "Welcome!"?
Nie? Cóż. Ciekawe dlaczego.

Dlatego nie zaczyna się maili słowem "Witam". Bo to nie jest bardziej formalne "Siemka".
Ale nie ma innego odpowiednika dla Hello. Jest ewentualne dzien dobry.
Przestawilam sie na pisanie Szanowni Panstwo itp ale jak mi ktos odpisuje witam/pozdrawiam to sie nie wysilam dalej :p
__________________


L'amore scalda il cuore.




Do. Or do not. There is no try.

23.05.2011
22.05.2017
02.12.2017
Mojwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-09, 16:43   #254
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 036
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Ja zawsze piszę "dzien dobry" i "z powazaniem" na koncu. Mam nadzieje ze to poprawne.

Edytowane przez 7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Czas edycji: 2015-01-09 o 16:46
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-09, 16:50   #255
_chocolate
Zakorzenienie
 
Avatar _chocolate
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: W.
Wiadomości: 3 343
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Welcome nie jest stosowane jako powitanie w korespondencji. Jako formę szanowna pani mają oni Dear Sir or Madam, która jest uważana za przestarzałą i w praktyce nigdy nie widziałam, żeby ktoś tak zaczął krótki biznesowy mail. Amerykanie starają się raczej unikać sztywności i stwarzania dystansu w biznesie.
__________________


_chocolate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-10, 10:25   #256
najfajniejsza
Zakorzenienie
 
Avatar najfajniejsza
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: z komputra!
Wiadomości: 20 226
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Zaczynanie mejla od "Dzień dobry" też jest błędem, jeśli już się czepiamy na zajęciach z kultury języka dowiedziałam się, że i to jest nieodpowiednie, bo nie widzisz odbiorcy i nie wiesz, czy odczyta wiadomość, kiedy będzie "dzień". Dlatego w bardzo formalnych zawsze "Szanowny", a gdy dystans jest mniejszy "Panie".

Opinia z poradni językowej PWN http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Jak...ail;11577.html
najfajniejsza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-10, 10:28   #257
ytaaa
Zadomowienie
 
Avatar ytaaa
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 1 337
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Pozdrawiam Serdecznie
Imię i nazwisko


czy

z poważaniem
Imię i nazwisko


Jaka forma jest lepsza na końcu wiadomości do pracodawcy?
ytaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-10, 10:33   #258
najfajniejsza
Zakorzenienie
 
Avatar najfajniejsza
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: z komputra!
Wiadomości: 20 226
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez ytaaa Pokaż wiadomość
Pozdrawiam Serdecznie
Imię i nazwisko


czy

z poważaniem
Imię i nazwisko


Jaka forma jest lepsza na końcu wiadomości do pracodawcy?
Z poważaniem
najfajniejsza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-10, 12:16   #259
zielonkava
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 691
Question Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez ganesha Pokaż wiadomość
Cieszę się że wizaż może mnie tak wiele nauczyć. Ja jestem typem "witam" i niestety nie zdawałam sobie nawet sprawy jak może to być przez niektórych odbierane. Dziękuję za lekcję.
Ja również się czegoś nauczyłam dobrze wiedzieć na przyszłość. Ale jeśli to wykorzystam, to raczej tylko w bardziej oficjalnych mailach, m.in. przy szukaniu pracy, żeby wypaść jak najlepiej ;p

Cytat:
Jak najczęściej w takim razie rozpoczynacie maile? Zdarza mi się używać zwrotów "Szanowna Pani" lub "Pani Anno" (ta druga forma wtedy, kiedy np już miałam ze dwie rozmowy z tą osobą, w których zwracałyśmy się do siebie po imieniu). Tylko niestety na tym kończy się moja fantazja i szukam jakieś alternatywy aby zastąpić to nieszczęsne "szanowna..." bo akurat ten zwrot poprostu mi nie podchodzi.
Jakieś propozycje?
U mnie w pracy wśród współpracowników króluje właśnie te nieszczęsne 'witam' ja w tej kwestii akurat nie zamierzam tego zmieniać, choć pracuję w centrali banku, to u nas relacje między pracownikami są bardziej na luzie, nawet do dyrektorki departamentu, a mojej bezpośredniej przełożonej nie napisałabym w mailu 'szanowna pani', bo by mnie chyba wyśmiała a skoro sama dyrektorka z wieloma ludźmi, nawet zwykłą panią z recepcji, jest na 'ty' to nie będę sztucznie wprowadzać takiej oficjalnej atmosfery. Nawet w korespondencji z członkiem zarządu nie zauważyłam, żeby ktokolwiek pisał takim oficjalnym tonem, po prostu konkretnie odpowiada się na pytanie, wyjaśnia, sztywne formułki są zbędne. Ale to już zależy od danego miejsca pracy.
zielonkava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-01-10, 12:50   #260
yessabell
Wtajemniczenie
 
Avatar yessabell
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: skądinąd
Wiadomości: 2 651
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez ganesha Pokaż wiadomość
Cieszę się że wizaż może mnie tak wiele nauczyć. Ja jestem typem "witam" i niestety nie zdawałam sobie nawet sprawy jak może to być przez niektórych odbierane. Dziękuję za lekcję. Jak najczęściej w takim razie rozpoczynacie maile? Zdarza mi się używać zwrotów "Szanowna Pani" lub "Pani Anno" (ta druga forma wtedy, kiedy np już miałam ze dwie rozmowy z tą osobą, w których zwracałyśmy się do siebie po imieniu). Tylko niestety na tym kończy się moja fantazja i szukam jakieś alternatywy aby zastąpić to nieszczęsne "szanowna..." bo akurat ten zwrot poprostu mi nie podchodzi.
Jakieś propozycje?
Nie należy pisać "Pani Anno", ponieważ my z panią Anną nie jesteśmy na "ty", nie znamy jej, więc tak nie wypada. Zdecydowanie lepiej brzmi już "Szanowna Pani Anno" lub po prostu "Szanowna Pani"

hmm.. a jakich innych zwrotów używać to też sama nie wiem Ja piszę zazwyczaj "Szanowna Pani"
__________________
The journey of thousand miles begins with one step.
yessabell jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-10, 13:08   #261
linaya
astro-loszka
 
Avatar linaya
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 507
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Aplikując na jakieś stanowisko, tylko i wyłącznie "Szanowni Państwo/Szanowny Panie/Szanowna Pani" a na końcu listu "z poważaniem" Forma "Witam" w takim przypadku może brzmieć nieprofesjonalnie; lepiej zrobić wrażenie ciut za bardzo "formalne", niż nieformalne, w końcu nie znamy zwyczajów potencjalnego pracodawcy.

W korespondencji służbowej - to zależy od firmy/branży. Pracuję m. in. z utytułowanymi pracownikami naukowymi i tutaj częściej używam"Szanowna Pani Profesor", "Szanowny Panie Doktorze" czy "Dzień dobry, Pani Doktor" (jeśli już wcześniej korespondowaliśmy ze sobą) niż "Witam", czy "Panie Witku/Pani Mario". Oczywiście, do osób bardziej zaprzyjaźnionych piszę mniej formalnie, ale generalnie osoby z tytułami naukowymi, zwłaszcza starszej daty, są bardzo wyczulone na takie sprawy i nieraz słyszałam od nich wyrzekania na studentów, którzy piszą do nich "witam", co jest wg nich brakiem szacunku do wykładowcy.
__________________
Kpię i o drogę nie pytam.
linaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-10, 13:44   #262
patrzacwniebo
Rozeznanie
 
Avatar patrzacwniebo
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 651
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez _chocolate Pokaż wiadomość
Mnie to "witam/pozdrawiam" też nie razi, o ile oczywiście mail jest napisany kulturalnym językiem. Nie mamy w polskim lepszego odpowiednika dla angielskiego Hello czy niemieckiego Hallo.
Dokładnie. Zresztą jak widzę ile tutaj snujecie rozważań na ten temat to aż mi się śmiać chce Jeśli naprawdę ktoś ma czas na zastanawianie się nad tym wszystkim - ok. Tyle, że czasem np w mojej firmie mamy taki młyn, że gdybym miała tak się zastanawiać nad każdym pojedynczym słówkiem to bym chyba zaczęła nocować w pracy

Sztywne reguły są w porządku i idealnie się sprawdzają w bardzo oficjalnych sytuacjach. Aplikowanie na stanowisko można do takich sytuacji zaliczyć.
Z kolei już w pracy, gdy wysyłam e-maile do różnych osób, z którymi zdarza mi się kilka razy w miesiącu współpracować, uważam to za zbędne. Owszem, na początku też pisałam bardzo oficjalnym językiem ale gdy już się dłużej pracuje to wygląda to inaczej. Często od kobiety, z którą wymieniam e-maile powiedzmy 3-4 razy w miesiącu (a więc nie tak dużo) dostawałam nawet emotki w mailu i nie uważałam tego za rażące. Pragnę dodać, że jest to osoba spoza mojej firmy, nigdy jej nie widziałam na oczy i raczej nie zobaczę
Moi współpracownicy z zagranicy - bliżsi i dalsi - mają jeszcze luźniejszą formę wypowiedzi i nie jest to tylko kwestia różnic językowych, bo w tym języku również można by było stworzyć pięknego, eleganckiego i bardzo oficjalnego maila. Za to zdarza im się wrzucić jakieś słówko, które należy do typowego języka potocznego. Uśmiechnięte emotki też im się zdarzają.

Wewnątrz firmy między sobą za to zawsze piszemy i mówimy na "ty", do poznanych już osób, jak i tych, których nie poznaliśmy. Tak po prostu jest przyjęte. Na początku ciężko było mi się przestawić ale w końcu przywykłam

A jeszcze w temacie tych umiejętności językowych u Polaków, to miałam ostatnio dość zabawną sytuację w pracy. Dostałam e-maila z prośbą o pomoc od kolegi, który pochodzi z kraju, z którym współpracuję. Próbował on się skontaktować mailowo - oczywiście w "międzynarodowym i powszechnie znanym" języku angielskim - z pewną polską firmą w bardzo ważnej sprawie, jednak w żaden sposób nie mógł się dogadać, gdyż nasi rodacy, nie potrafili go w ogóle zrozumieć I uwierzcie mi, problem nie leżał po jego stronie - znam jego angielski
Autentycznie zaczęłam się śmiać przed komputerem. Zastanawiam się jak można nie znać w ogóle angielskiego i jednocześnie chcieć pracować w sporej firmie, która nastawiona jest przecież na robienie interesów z różnymi krajami. Ale chcieć to jeszcze nic, ktoś jednak tych ludzi przyjął do pracy. W głowie mi się to nie mieści.
W gruncie rzeczy nie był to pierwszy raz gdy robiłam za tłumacza pomiędzy Polakami a "resztą świata".
__________________
Alles met mate...maar bier met vaten!
patrzacwniebo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-10, 15:26   #263
Promyczek87
Raczkowanie
 
Avatar Promyczek87
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Kraina marzeń
Wiadomości: 222
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Chyba w wieku 18 lat obowiązkowo powinno się przechodzić kurs tego, jak pisać oficjalne maile (bo w liście nikt chyba jednak "witam" nie napisze). Ludzie chyba zapominają, że maile to również oficjalna forma korespondencji. Jak widzę to "witam", to na poważnie się zastanawiam, gdzie taka osoba ma głowę. Oczywiście na końcu obowiązkowe "pozdrawiam".
Kurczę żyję już na tym świecie 27lat, ale nigdy nie zwracałam uwagi, ze nie wypada w formalnych mailach pisać witam i pozdrawiam. Szkoda, ze nie przeczytałam tego wczesniej bo akurat wczoraj wysłałam do potencjalnego pracodawcy swoje CV z tymi słowami No to pewnie już pozamiatane...
Promyczek87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-10, 16:22   #264
aliani
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 558
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Dyskusja na temat tego, że nie można używać "Witam" rozciąga się tu już prawie na całą stronę, a nadal żadna z Was nie powiedziała, jaka jest w języku polskim alternatywa dla tego nieszczęsnego "Witam", ale mniej oficjalna niż "Szanowna Pani"
"Dzień dobry nie można, bo nie wiadomo jaka pora, "Pani Anno" nie można, bo jest za bardzo na "ty". Naprawdę nie da się pisać "Szanowna Pani" do wszystkich, bo w niektórych sytuacjach nie jest potrzebny aż taki duży dystans.

Ja o tym "Witam" już dawno naczytałam się sporo dyskusji, oczywiście w większości na "nie". Osobiście używam do mniej oficjalnych mailów "Dzień Dobry" lub "Cześć" do tych najmniej oficjalnych, bo "Pani Anno" to jakoś zalatuje dla mnie PRLem Jednak nie odradzam mojemu partnerowi pisania "Witam" w jego mailach biznsowych, gdy czasem mu pomagam w firmie, bo to jest bez sensu. Jest to branża bardziej rozrywkowa i rzeczywiście 80% jego klientów, newet tych typowo biznesowych, zaczyna maile od "Witam", nieliczni tylko od "Dzień dobry" czy "Panie Adamie", ale raczej nikt nie bawi się w "Szanowny Panie".

Więc dochodze do wniosku, że nie warto się obruszać na "Witam", gdy sama nie umiem podać innego, pasującego wszystkim, zwrotu.
aliani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-10, 16:43   #265
Tutli
Zadomowienie
 
Avatar Tutli
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 777
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez aliani Pokaż wiadomość
"Dzień dobry nie można, bo nie wiadomo jaka pora,
To akurat jest nieco absurdalne już założenie i w żadnym z językowych poradników nie widziałam takiego uzasadnienia, "Dzień dobry" jest jak najbardziej polecane. Tym bardziej, że NIE ma żadnych jasnych wytycznych, kiedy "Dzień dobry" się kończy a zaczyna "Dobry wieczór".

Jak więc postępować, by nie narazić się na miano osoby niestarannie wychowanej? W miejscach oświetlonych, w kontakcie z osobami nieznajomymi – używać form Dzień dobry i Do widzenia. Formy Dobry wieczór i Dobranoc zarezerwować do kontaktów prywatnych. Ponadto formę Dobranoc stosować w sytuacjach, gdy życzenie komuś dobrej nocy (pierwotnie była to forma życzeń) ma sens.

http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Dzi...czor;6906.html
__________________
http://oleosa.blogspot.com

Kobiety
-statystyka spojrzenie na makijaż, kuchnię i co-do-głowy-przyjdzie.

Obiecuję, że nie będzie statystyki.
Tutli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-10, 18:07   #266
aliani
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 558
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez najfajniejsza Pokaż wiadomość
Zaczynanie mejla od "Dzień dobry" też jest błędem, jeśli już się czepiamy na zajęciach z kultury języka dowiedziałam się, że i to jest nieodpowiednie, bo nie widzisz odbiorcy i nie wiesz, czy odczyta wiadomość, kiedy będzie "dzień". Dlatego w bardzo formalnych zawsze "Szanowny", a gdy dystans jest mniejszy "Panie".

Opinia z poradni językowej PWN http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Jak...ail;11577.html
Dla mnie też "Dzień dobry" wydaje się w porządku, ale wyczytałam w postach powyżej Zresztą nie pierwszy raz widziałam w dyskusjach opinię, że jednak też nie jest odpowiednie, chociaż już nie pamiętam jakie argumenty wtedy padły.

Według mnie taki mniej oficjalny zwrot powinien byc już dawno odgórnie wybrany jednomyślnie przez polskich językoznawców. A tak to tylko można się natknąć na sprzeczne opinie, w których każda forma poza "Szanowna Pani", "Szanowni Państwo" jest krtykowana. Na zajęciach z języka angielskiego zawsze uczą, jak poprawnie pisać maile, zażalenia itp z rozróżnieniem na zwroty oficjalne i nieoficjalne, a na języku polskim jakoś się nie spotkałam, tylko same rozprawki, eseje itp. Chyba, że teraz uczą.

Zastanawia mnie też, które branże (oprócz naukowych) naprawdę aż tak zwracają na to uwagę, że po takim zwrocie w mailu odrzucają kandydata. Może w prawniczych to jest jeszcze wymagane, bo jednak dużo oficjalnych pism.

Edytowane przez aliani
Czas edycji: 2015-01-10 o 18:15
aliani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-10, 19:10   #267
melkmeisje
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 10 690
GG do melkmeisje
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez _chocolate Pokaż wiadomość
Mnie to "witam/pozdrawiam" też nie razi, o ile oczywiście mail jest napisany kulturalnym językiem. Nie mamy w polskim lepszego odpowiednika dla angielskiego Hello czy niemieckiego Hallo.
Mowa raczej o odpowiedniku "Dear Mr. XYZ/Dear Sir", bo "hello" to polskie "cześć" i nie w tym cały problem - ani po angielsku, ani po niemiecku nie używa się tych słów w oficjalnej korespondencji. Po niemiecku też pisze się "Sehr geehrter Herr XYZ", czyli "Szanowny Panie taki i taki", a nie "Hallo" czy "Willkommen". Nie rozumiem, dlaczego Polacy ostatnio mają taki problem z pisaniem "Szanowny Panie". Moim zdaniem "witam" w mailu brzmi wręcz niedorzecznie.
melkmeisje jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-10, 19:51   #268
_chocolate
Zakorzenienie
 
Avatar _chocolate
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: W.
Wiadomości: 3 343
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez melkmeisje Pokaż wiadomość
Mowa raczej o odpowiedniku "Dear Mr. XYZ/Dear Sir", bo "hello" to polskie "cześć" i nie w tym cały problem - ani po angielsku, ani po niemiecku nie używa się tych słów w oficjalnej korespondencji. Po niemiecku też pisze się "Sehr geehrter Herr XYZ", czyli "Szanowny Panie taki i taki", a nie "Hallo" czy "Willkommen". Nie rozumiem, dlaczego Polacy ostatnio mają taki problem z pisaniem "Szanowny Panie". Moim zdaniem "witam" w mailu brzmi wręcz niedorzecznie.
to widać mamy różne doświadczenia może właśnie to zależy od branży
__________________


_chocolate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-10, 19:57   #269
melkmeisje
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 10 690
GG do melkmeisje
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez _chocolate Pokaż wiadomość
to widać mamy różne doświadczenia może właśnie to zależy od branży
Ale ja nie piszę o swoich doświadczeniach, tylko o tym jak się rozpoczyna/wypada rozpoczynać oficjalne maile, a mail z listem motywacyjnym do takich należy.
melkmeisje jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-10, 20:05   #270
_chocolate
Zakorzenienie
 
Avatar _chocolate
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: W.
Wiadomości: 3 343
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Mnie by nie raziło, gdyby ktoś zaczął taki mail od "witam". W końcu to zwykle tylko 1-2 zdania. Co innego gdyby miał to być faktyczny, papierowy list na ozdobnym papierze.
Jak widać z powyższej dyskusji maile rekrutacyjne bezpieczniej jednak zaczynać od "szanowna pani"
__________________


_chocolate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-01-14 10:30:21


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:01.