Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-02-19, 15:06   #1
Agnes21
Przyczajenie
 
Avatar Agnes21
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: kalisz
Wiadomości: 14
Question

Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)


Dostałam dziś pismo z śląskiej agencji finansowej SAF.Przetrzymałam około 8 lub 10lat książki w bibliotece Naliczyli mi przeogromną karę. Czy ma ktoś pojęcie czy nie da się w żaden sposób uniknąć płacenia. Jestem studentką,nie mam stałej pracy więc na wypłatę nie mogą mi wejść,mam też podejrzenie i nadzieje ,ze ta sprawa mogła ulec przedawnieniu Czy orientujecie sie jak to wygląda od strony prawnej? czy same macie jakieś zapomniane książki z miejskich bibliotek? jeśli tak to drzyjcie bo to akcja na cała Polskę
Agnes21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 15:21   #2
-agniesia-
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 2 083
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Mi się zdarza przetrzymać książki, ale zawsze w mojej bibliotece robią jeden miesiąc dla grzeszników i można oddać książki bez płacenia kary
-agniesia- jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 15:23   #3
Marwari
Zakorzenienie
 
Avatar Marwari
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 19 079
GG do Marwari
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

w niektórych bibliotek w maju jest miesiac dla grzeszników
__________________
"Przeznaczenie rozdaje karty. A my tylko gramy." Artur Schopenhauer


[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 15:29   #4
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Cytat:
Napisane przez Agnes21 Pokaż wiadomość
Dostałam dziś pismo z śląskiej agencji finansowej SAF.Przetrzymałam około 8 lub 10lat książki w bibliotece Naliczyli mi przeogromną karę. Czy ma ktoś pojęcie czy nie da się w żaden sposób uniknąć płacenia. Jestem studentką,nie mam stałej pracy więc na wypłatę nie mogą mi wejść,mam też podejrzenie i nadzieje ,ze ta sprawa mogła ulec przedawnieniu Czy orientujecie sie jak to wygląda od strony prawnej? czy same macie jakieś zapomniane książki z miejskich bibliotek? jeśli tak to drzyjcie bo to akcja na cała Polskę
Jeśli nie masz stałego dochodu, no problem, wejdą na pensję Twoich rodziców .
Książki trzeba albo zwrócić, albo za nie zapłacić- biblioteki szybko pozbyłyby się swoich księgozbiorów, gdyby za zaginone woluminy nie było żadnej kary .
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 15:34   #5
dodus8
Przyczajenie
 
Avatar dodus8
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Kalisz
Wiadomości: 18
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Ja dostałam dziś to samo pismo,a w nim ponad 1300złkary Wydaje mi sie,że jeżeli zajęła sie tym firma windykacyjna to należy się zacząć bać
dodus8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 15:40   #6
Anul3k
Zakorzenienie
 
Avatar Anul3k
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 7 880
Wyślij wiadomość przez ICQ do Anul3k
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Od stycznia obowiązuje nowy przepis, w którym mowa jest właśnie o ingerencji windykatorów. Ale to chyba logiczne, że pożyczoną książkę należy oddać?

OT. Fresiak, nareszcie! ;-)
__________________
Kontakt tylko via mail.
Anul3k jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 15:43   #7
Nija_
Zakorzenienie
 
Avatar Nija_
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 209
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

O kurczę, mam nadzieję, że nic nie przetrzymałam niechcący

Ale w mojej miejskiej bibliotece zawsze dzwonią, albo wysyłają pismo (jak trzyma się książki chyba ponad 2-3 miesiące...) i potem przy oddawaniu trzeba zapłacić jeden czy dwa złote; wiem, bo wielokrotnie przez to przechodziłam
__________________
podpis zawierał niedozwolone treści - usunięty przez administrację forum
Nija_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-02-19, 15:44   #8
nati__xxx
Wtajemniczenie
 
Avatar nati__xxx
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 2 211
GG do nati__xxx
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Cytat:
Napisane przez dodus8 Pokaż wiadomość
Ja dostałam dziś to samo pismo,a w nim ponad 1300złkary Wydaje mi sie,że jeżeli zajęła sie tym firma windykacyjna to należy się zacząć bać

1300zł matko jedyna oby to było tylko zawiadomienie, bo jak będą chcieli to ściągnąć to szczerze współczuję
__________________
"Jeśli chcesz grać w piłkę, musisz myśleć jak piłka."
nati__xxx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 15:46   #9
siokoladka
Zakorzenienie
 
Avatar siokoladka
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 6 369
GG do siokoladka
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Cytat:
Napisane przez -agniesia- Pokaż wiadomość
Mi się zdarza przetrzymać książki, ale zawsze w mojej bibliotece robią jeden miesiąc dla grzeszników i można oddać książki bez płacenia kary
ja własnie na ten miesiąc zwany majem czekam
siokoladka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 15:49   #10
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Cytat:
Napisane przez Anul3k Pokaż wiadomość
Od stycznia obowiązuje nowy przepis, w którym mowa jest właśnie o ingerencji windykatorów. Ale to chyba logiczne, że pożyczoną książkę należy oddać?

OT. Fresiak, nareszcie! ;-)
Logiczne, logiczne :D.


Jestem Anula, jestem :) .
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 15:57   #11
dodus8
Przyczajenie
 
Avatar dodus8
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Kalisz
Wiadomości: 18
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Że oddać trzeba to logiczne, ale chodzi o to żeby iść oddać i nie płacić 1300 tylko może jakaś symboliczna kwotę albo dać książkę dla biblioteki a to już niestety nie jest zawiadomienie tylko wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej która podpisała umowę z biblioteką. a od mojej kochanej biblioteki zawiadomienia nigdy nie dostałam
dodus8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-02-19, 16:35   #12
rambo
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 771
GG do rambo Send a message via Skype™ to rambo
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Ewentualnie możesz spróbować przejść się do biblioteki i zaproponować oddanie książek i zakup potrzebnych w bibliotece egzemplarzy. Być może panie bibliotekarki się na to zgodzą

Jeśli nie, to cóż. Tyle lat trzymać książkę...
__________________
"I'm all alone, I smoke my friends down to the filter"
Tom Waits
rambo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 16:50   #13
Ally83
Zakorzenienie
 
Avatar Ally83
 
Zarejestrowany: 2005-01
Lokalizacja: Ldn
Wiadomości: 4 529
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Cytat:
Napisane przez dodus8 Pokaż wiadomość
Ja dostałam dziś to samo pismo,a w nim ponad 1300złkary Wydaje mi sie,że jeżeli zajęła sie tym firma windykacyjna to należy się zacząć bać
A ile przetrzymalaś ksiązki, że tyle naliczyli ;>?
Ally83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 17:10   #14
Ata77
Zakorzenienie
 
Avatar Ata77
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: "zawsze tam gdzie Ty" ;)
Wiadomości: 8 836
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Cytat:
Napisane przez Agnes21 Pokaż wiadomość
Dostałam dziś pismo z śląskiej agencji finansowej SAF.Przetrzymałam około 8 lub 10lat książki w bibliotece Naliczyli mi przeogromną karę. Czy ma ktoś pojęcie czy nie da się w żaden sposób uniknąć płacenia. Jestem studentką,nie mam stałej pracy więc na wypłatę nie mogą mi wejść,mam też podejrzenie i nadzieje ,ze ta sprawa mogła ulec przedawnieniu Czy orientujecie sie jak to wygląda od strony prawnej? czy same macie jakieś zapomniane książki z miejskich bibliotek? jeśli tak to drzyjcie bo to akcja na cała Polskę
Dzięki takim jak Ty opieszałym czytelnikom są luki na półkach i ktoś kto potrzebuje literaturę nie może z niej skorzystać
Doświadczyłam tego wielokrotnie podczas studiów.Co roku płaciłam nieobowiązkowe składki na zakup literatury i zawsze znalazł się ktoś kto przetrzymał najbardziej intratne pozycje.
To nie w porządku.
Mam tylko nadzieję,że to Cię czegoś nauczy.
Regulaminy są po to by ich przestrzegać.
Ata77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 17:24   #15
joplin
Zadomowienie
 
Avatar joplin
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 668
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Jeszcze rozumiem przetrzymać książkę kilka miesięcy, ale kilka lat?

Nie mogę tego pojąć. I uważam, że wszelkie kary pieniężne są słuszne, gdyby to były groszowe sprawy to każdy by sobie przetrzymywał książki i na półkach w bibliotece byłoby pusto. A jeśli osoba, która przetrzymała TAKI czas zapłaci naliczoną zgodnie z regulaminem biblioteki sumę to może się nauczy, żeby następnym razem oddawać w terminie .
__________________
a traveller
joplin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 17:36   #16
allmode
Wtajemniczenie
 
Avatar allmode
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 2 736
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Cytat:
Napisane przez Agnes21 Pokaż wiadomość
mam też podejrzenie i nadzieje ,ze ta sprawa mogła ulec przedawnieniu
Jest to bodajże świadczenie okresowe - przedawnia się po upływie 3 lat, art. 118 kc. Jednakże firma windykatorska może się zasłaniać się faktem, że owszem takie prawo przysluguje, lecz okres lat nie jest naliczany od daty wypożyczenia ksiazki, lecz od daty naliczenia dlugu czyli od dnia w ktorym dostajesz pismo o uregulowaniu należnosci.

Można się przejść do biblioteki i spróbować coś załatwić - ale może być tak, że biblioteka odmówi współpracy - jednak warto spróbować. Poza tym możliwe jest umieszczenie Twoich danych w Krajowym Rejestrze Dłużników.
__________________
Prawdziwy przyjaciel pozostawi ślady łap na Twoim sercu.
allmode jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 18:03   #17
KasiaKatarzynka
Zakorzenienie
 
Avatar KasiaKatarzynka
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: tarnobrzeg
Wiadomości: 3 425
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

oj, jeśli zajęła się tym firma windykacyjna, to ty tak naprawdę nic nie poradzisz

windykator "wykupuje" dług od biblioteki i od tej pory ten dług jest między tobą a windykatorem, nie zaś między toba a biblioteką - to tak ogólnie
KasiaKatarzynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 18:06   #18
dodus8
Przyczajenie
 
Avatar dodus8
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Kalisz
Wiadomości: 18
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Widzę bulwersację wiec spieszę z wyjaśnieniami książki wypożyczyłam jakieś 10 lat temu będąc dzieckiem w podstawówce.są to dwie książki (komiksy) wiec nie wydaje mi sie żebym zaprzepaściła komuś szanse przeczytania czegoś wartościowego teraz będąc na studiach a zarazem osoba bardziej odpowiedzialna niż małe dziecko oddaję książki w terminie.każdemu może zdarzyć sie zapomnieć tym bardziej ze nie dostawałam upomnień wiec jak miałam sobie przypomnieć :P owszem za błędy trzeba płacić i ponieść konsekwencje no ale bez przesady ze taka kwota(1300zl to naprawdę dużo a co jak ktoś wypożyczył 10 komiksów i ich nie oddal ) chyba w naszym kraju to tylko możliwe dziękuję wszystkim za odpowiedzi. jednak mam nadzieje ze sprawa uległa przedawnieniu
dodus8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 18:58   #19
buddha.b
Raczkowanie
 
Avatar buddha.b
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 270
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Cytat:
Napisane przez Agnes21 Pokaż wiadomość
Przetrzymałam około 8 lub 10lat książki w bibliotece
Fajnie,że nawet nie wiesz ile lat...
__________________
Chodzi o to, rozumiesz, że są takie chwile,
kiedy patrzysz na wszechświat i myślisz: "A co ze mną?".
I możesz usłyszeć, jak wszechświat odpowiada: "No a co z tobą?".


Przede wszystkim rób to, co jest najlepsze dla ciebie.
Dzięki temu życie bedzie o niebo łatwiejsze.
buddha.b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-02-19, 19:14   #20
wata pomidorowa
Rozeznanie
 
Avatar wata pomidorowa
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 584
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

A ja mam pytanie. Przetrzymałam trochę książki, jakiś miesiąc, dwa i poszłam je oddać. Pani powiedziała, że mam zapłacić karę, ja na to, że oczywiście Ale nie miałam przy sobie kasy, to czy kara będzie narastać mimo tego, że oddałam książki? Bo nie wiem, czy mam się spieszyć, czy też nie :P
__________________
They only want you when you're seventeen!


wata pomidorowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 19:15   #21
nice6irl
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 3 191
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

W zeszłym roku spotkała mnie podobna sytuacja.
Wypozyczyłam w licum 2 książki w MBP. Dostałam jedno upomnienie chyba po 6 miesiącach od wypożyczenia. Byłam święcie przekonana, że ktoś z rodziny zwrócił książki Po 3 latach (nie całych, ale mniej więcej) dostałam zawiadomienie od windykatora, że zobowiązana jestem do oddania książek oraz uiszczenia opłaty w wysokości 546 zł. Później windykator kontaktował się ze mną telefonicznie, co znacznie ułatwiło mi z nim kontakt, bo bez większych trudności rozłożył mi całą kwotę na raty. Dzwonił średnio dwa razy w miesiącu i pytał się ile wpłynęło na konto, ile zamierzam wpłacić w kolejnym miesiącu. Spłaciłam w pół roku całą kwotę i sprawa z głowy.
Ale nie było mowy o żadnym zwolnieniu z opłat. Ja również nie pracuję, ale w okresie wakacji letnich zarobiłam troszkę, więc jakoś udało mi się.

Myślę, że od odpowiedzialności nie uciekniesz. Zwłaszcza jeżeli jest to biblioteka idąca z duchem postępu, zmodernizowana, gdzie procesy biblioteczne są zautomatyzowane. W małych bibliotekach sytuacje często da się załagodzić w jakiś inny sposób.
__________________
znikam, ale...
wiecie, gdzie mnie szukać
nice6irl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 19:25   #22
mańcia
Zadomowienie
 
Avatar mańcia
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: okolice Wrocławia;)
Wiadomości: 1 281
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

U mnie w bibliotece też są "dni przebaczania" np. był 14lutego.

Nie rozumiem osób, które tyle czasu przetrzymują książki. I również jestem zdania,że jak coś się pożyczyło to trzeba to oddać-bezwzględnie. Często zdarzało mi się szukać jakiejś książki, ale nie było jej,bo ktoś przetrzymywał ją parę lat.

Ale z drugiej strony kwoty są ogromne pewnie jakby po roku przysłali coś takiego do domu to oddałybyście te książki, a tak to pewnie wypadło to z głowy.
mańcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 19:33   #23
Aramintha
Wtajemniczenie
 
Avatar Aramintha
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Bywa tu, bywa tam, bywa też gdzie indziej...
Wiadomości: 2 110
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Cytat:
Napisane przez Agnes21 Pokaż wiadomość
Dostałam dziś pismo z śląskiej agencji finansowej SAF.Przetrzymałam około 8 lub 10lat książki w bibliotece
W końcu 8 czy 10 lat? To ważne. Czy w międzyczasie otrzymałaś jakieś upomnienia z biblioteki?

Cytat:
Napisane przez allmode Pokaż wiadomość
Jest to bodajże świadczenie okresowe - przedawnia się po upływie 3 lat, art. 118 kc. Jednakże firma windykatorska może się zasłaniać się faktem, że owszem takie prawo przysluguje, lecz okres lat nie jest naliczany od daty wypożyczenia ksiazki, lecz od daty naliczenia dlugu czyli od dnia w ktorym dostajesz pismo o uregulowaniu należnosci.
Nie zgodziłabym się z twierdzeniem, że wypożyczenie książek z biblioteki jest świadczeniem okresowym. Co do przedawnienia, to jego bieg jest liczony od daty w którym roszczenie (czyli w tym przypadku zwrot książek do biblioteki) stało się wymagalne. Zazwyczaj książki można przechowywać przez miesiąc, a więc data wypożyczenia + miesiąc -> od tego czasu rozpoczyna się bieg terminu przedawnienia. Wydaje mi się ,że ów termin będzie wynosil 10 lat.

Jeżeli będę miała możliwość, to postaram się jutro dowiedzieć jak dokładnie wygląda ta sprawa z punktu widzenia fachowaca.
Aramintha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 19:59   #24
beti33
Raczkowanie
 
Avatar beti33
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 237
Red face Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Cytat:
Napisane przez nice6irl Pokaż wiadomość
Wypozyczyłam w licum 2 książki w MBP. Dostałam jedno upomnienie chyba po 6 miesiącach od wypożyczenia. Byłam święcie przekonana, że ktoś z rodziny zwrócił książki Po 3 latach (nie całych, ale mniej więcej) dostałam zawiadomienie od windykatora, że zobowiązana jestem do oddania książek oraz uiszczenia opłaty w wysokości 546 zł. ... Spłaciłam w pół roku całą kwotę i sprawa z głowy.Myślę, że od odpowiedzialności nie uciekniesz.
Niestety tak to jest: ci co kradną i oszukują na miliony to zawsze się wykaraskają, ci co podostają wielomilionowe kary jak ostatnio J&S (500 milionów złotych) czy ogromnie zadłużeni jak byłe PC - zawsze znajdą kogoś "życzliwego", który im te kary czy długi JEDNYM podpisem umorzy - ale przeciętnego człowieka o te kilka groszy będą ścigać do grobu
__________________
beti33 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 20:59   #25
Ginchy
Raczkowanie
 
Avatar Ginchy
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 388
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Ja niedawno również dostałam zawiadomienie od firmy windykacyjnej. Z tym że mój dług wynosi nieco ponad 40 zł. Ale nie wiem właściwie za co mam tyle zapłacić.
Sprawa wygląda tak: miałam dwie książki wypożyczone z biblioteki, trzymałam je chyba 3 miesiące. Z moich wyliczeń wynikało, że zapłacę ok. 9 zł kary. Miałam przy sobie 10 zł. Ale babka powiedziała mi że dług jest na 12,50 zł. Zapytałam sie czy muszę koniecznie teraz zapłacić, bo nie mam tyle przy sobie, a ona powiedziała, że mogę zapłacić gdy następnym razem będę chciała coś wypożyczyć (tzn. nie wypożyczę niczego dopóki nie zapłacę - takie ich zabezpieczenie), oraz że dług nie będzie już rósł, bo książki są oddane. Podziękowałam ładnie i wyszłam. Tak się złożyło, że już tam nie zajrzałam, a o długu zapomniałam. Przypomniała mi o nim firma windykacyjna.
Zastanawia mnie skąd kwota 42,50 zł, jeśli winna byłam 12,50 Przecież kwota miała nie ulec zmianie. Chyba że do tego doliczyli sobie zapłatę za swoją "pracę" i to ja mam im zapłacić za postępowanie a nie biblioteka?
Ginchy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-19, 22:34   #26
rambo
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 771
GG do rambo Send a message via Skype™ to rambo
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Cytat:
Napisane przez Ginchy Pokaż wiadomość
Ja niedawno również dostałam zawiadomienie od firmy windykacyjnej. Z tym że mój dług wynosi nieco ponad 40 zł. Ale nie wiem właściwie za co mam tyle zapłacić.
Sprawa wygląda tak: miałam dwie książki wypożyczone z biblioteki, trzymałam je chyba 3 miesiące. Z moich wyliczeń wynikało, że zapłacę ok. 9 zł kary. Miałam przy sobie 10 zł. Ale babka powiedziała mi że dług jest na 12,50 zł. Zapytałam sie czy muszę koniecznie teraz zapłacić, bo nie mam tyle przy sobie, a ona powiedziała, że mogę zapłacić gdy następnym razem będę chciała coś wypożyczyć (tzn. nie wypożyczę niczego dopóki nie zapłacę - takie ich zabezpieczenie), oraz że dług nie będzie już rósł, bo książki są oddane. Podziękowałam ładnie i wyszłam. Tak się złożyło, że już tam nie zajrzałam, a o długu zapomniałam. Przypomniała mi o nim firma windykacyjna.
Zastanawia mnie skąd kwota 42,50 zł, jeśli winna byłam 12,50 Przecież kwota miała nie ulec zmianie. Chyba że do tego doliczyli sobie zapłatę za swoją "pracę" i to ja mam im zapłacić za postępowanie a nie biblioteka?
Myślę, że każdemu się zdarzy zapomnieć. Tak jak Tobie 'zapomniało się' o długu, tak pani w bibliotece mogła zapomnieć, że dług ten ma nie rosnąć już - mogła też uznać, że skoro nie kwapisz się do tego, żeby dług spłacić, to ona nie ma obowiązku podtrzymywać danej obietnicy.

Myślę, że powinnaś wziąć ze sobą te 12,50zł, pójść do Biblioteki i wyjaśnić sprawę. Powiedz, że książki oddałaś i że jesteś zobowiązana do zapłacenia kwoty za okres w którym spoczywały "nielegalnie" u Ciebie.
Ewentualnie możesz się dogadać i zapłacić odsetki za czas w którym kwota nie była spłacana.
Myślę, że są niższe niż te 42,50zł.

Nie wiem jak to wygląda dokładnie - czy tymi większymi długami zajmują się już tylko firmy windykacyjne czy też biblioteka ma w ich sprawie coś jeszcze do powiedzenia
Jeśli ma, to myślę że są większe szanse polubownego załatwienia sprawy.
Jeśli jest dokładnie tak jak mówi KasiaKatarzynka to naprawdę będzie ciężko :
Cytat:
Napisane przez KasiaKatarzynka Pokaż wiadomość
oj, jeśli zajęła się tym firma windykacyjna, to ty tak naprawdę nic nie poradzisz

windykator "wykupuje" dług od biblioteki i od tej pory ten dług jest między tobą a windykatorem, nie zaś między tobą a biblioteką - to tak ogólnie
A tak BTW, też nie lubię jak ktoś trzyma książkę nie-wiadomo-ile. A zazwyczaj tak się dzieje akurat z tymi pozycjami, które mam ochotę wypożyczyć
__________________
"I'm all alone, I smoke my friends down to the filter"
Tom Waits
rambo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-20, 09:08   #27
KasiaKatarzynka
Zakorzenienie
 
Avatar KasiaKatarzynka
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: tarnobrzeg
Wiadomości: 3 425
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Cytat:
Napisane przez Ginchy Pokaż wiadomość
Ja niedawno również dostałam zawiadomienie od firmy windykacyjnej. Z tym że mój dług wynosi nieco ponad 40 zł. Ale nie wiem właściwie za co mam tyle zapłacić.
Sprawa wygląda tak: miałam dwie książki wypożyczone z biblioteki, trzymałam je chyba 3 miesiące. Z moich wyliczeń wynikało, że zapłacę ok. 9 zł kary. Miałam przy sobie 10 zł. Ale babka powiedziała mi że dług jest na 12,50 zł. Zapytałam sie czy muszę koniecznie teraz zapłacić, bo nie mam tyle przy sobie, a ona powiedziała, że mogę zapłacić gdy następnym razem będę chciała coś wypożyczyć (tzn. nie wypożyczę niczego dopóki nie zapłacę - takie ich zabezpieczenie), oraz że dług nie będzie już rósł, bo książki są oddane. Podziękowałam ładnie i wyszłam. Tak się złożyło, że już tam nie zajrzałam, a o długu zapomniałam. Przypomniała mi o nim firma windykacyjna.
Zastanawia mnie skąd kwota 42,50 zł, jeśli winna byłam 12,50 Przecież kwota miała nie ulec zmianie. Chyba że do tego doliczyli sobie zapłatę za swoją "pracę" i to ja mam im zapłacić za postępowanie a nie biblioteka?
firmy windykacyjne często podnoszą odsrtki, własnie są to koszty "operacyjne"
bo jaki by miały z tego zysk, gdyby wykupywały dług a później taki sam odzyskiwały? zero zarobku

bilbioteka pewnie płaci coś, ale to pewnie i tak mało
KasiaKatarzynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-20, 09:22   #28
hihi
Zakorzenienie
 
Avatar hihi
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 33 255
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Cytat:
Napisane przez -agniesia- Pokaż wiadomość
Mi się zdarza przetrzymać książki, ale zawsze w mojej bibliotece robią jeden miesiąc dla grzeszników i można oddać książki bez płacenia kary
Noo... niestety nie we wszystkich bibliotekach jest ten miesiąc dla grzeszników Jak pisałam pracę licencacką, to przertrzymywała ksiązki wiele miesięcy i czekałam z utęsknieniem na maj Niestety w bibliotece pedagogicznej nie było amnestii i przyszło płacić kilkadziesiąt złotych
__________________
Nowa motywacja. Tym razem cel jest zdecydowanie długoterminowy.
hihi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-20, 10:40   #29
pink69
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 7 490
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Trzeba się pilnować, jak się nie potrafi to wcale nie wypożyczać i kupować swoje książki.
__________________


pink69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-20, 10:43   #30
hihi
Zakorzenienie
 
Avatar hihi
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 33 255
Dot.: Przetrzymane ksiązki w bibliotekach,windykacja,k tos ma ten problem?wchodzić;)

Cytat:
Napisane przez pink69 Pokaż wiadomość
Trzeba się pilnować, jak się nie potrafi to wcale nie wypożyczać i kupować swoje książki.
Ile jadu i złośliwości. No sorry, ja książki celowo przetrzymywałam, bo miesiąc wypożyczenia to było za mało - i miałam świadomość kary, którą zapłacę, więc po co kupować swoje?
__________________
Nowa motywacja. Tym razem cel jest zdecydowanie długoterminowy.
hihi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:27.