Utracone zdjęcia z karty - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-09-07, 09:57   #1
goplankowa
Zakorzenienie
 
Avatar goplankowa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 9 500

Utracone zdjęcia z karty


Witam, bardzo proszę o pomoc. Przypadkowo usunęłam na aparacie całą jedną sesję zdjęciową. Po tym momencie została robiona kolejna sesja. Czy jest możliwość odzyskać dane? Już kilka programów odpalałam i wyszukuje mi ostatnią sesję i jakąś wcześniejszą, a nie tą co potrzebuję czytałam, że po usunięciu nie można pod żadnym pozorem używać karty. Ale może jest jakiś cudowny program?
__________________
narzeczona
fotograf dziecięcy i ślubny
rozwój osobisty!

goplankowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-07, 11:25   #2
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Żeby wiedzieć co da się zrobić warto poznać zasady zapisywania i usuwania zdjęć na kartach.
Można to porównać do szuflady lub pudełka z przegródkami (każda przegródka ma swój numer), w połączeniu z "listą", "spisem treści".
Robimy zdjęcie: aparat czyta "listę", sprawdza, która przegródka nie jest zajęta, wrzuca do niej pierwszy kawałek zdjęcia i aktualizuje "listę", sprawdza która następna nie jest zajęta, wrzuca kolejny kawałek zdjęcia i aktualizuje listę (oznacza komórkę jako "zajęta przez zdjęcie x") itd.
W momencie usuwania jest czyszczona tylko "lista" - czyli jeśli usuniemy zdjęcie "x" zapisane w komórce 15, 16, 17, to aparat wyczyści tylko "listę", tzn. zaznaczy, że komórki 15, 16, 17 nie są już używane i można w nich zapisać nową zawartość. Jednak do czasu fizycznego zapisania nowej zawartości, nadal są tam "stare" zdjęcia, i z tego korzystają programy do odzyskiwania - jeśli coś nie zostało zastąpione przez nową zawartość, jest bardzo duża szansa, że uda się bez problemu odzyskać.
Jeśli jednak na miejscu starych zdjęć zostały zapisane nowe, nie ma już czego odzyskiwać, bo tej poprzedniej zawartości już nie ma. Jeśli Po usunięciu robiłaś kolejną sesję, to zapisała się w miejscach oznaczonych jako "do wykorzystania", w których poprzednio były zdjęcia, więc z tych miejsc nic się nie da odzyskać (w przypadku dysków komputerowych-magnetycznych, nie cd/dvd-jest prawie tak samo, jeśli czegoś nie zapiszemy w miejscu poprzedniej informacji, możemy spróbować ją odzyskać; profesjonalne firmy używając specjalistycznego sprzętu mogą próbować odzyskać "poprzednie" zapisy z dysków, z dużym powodzeniem, ale ceny takich usług są niedostępne dla przeciętnych użytkowników).
Obawiam się, że jeśli nie masz jakiejś zapomnianej, przypadkowej kopii, to masz problem :/
Dowcip ze środowiska informatyków: użytkownicy dzielą się na takich, którzy robią kopie zapasowe, i na takich, którzy (prędzej czy później) będą robić kopie zapasowe)
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-07, 12:48   #3
goplankowa
Zakorzenienie
 
Avatar goplankowa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 9 500
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Numery nowych zdjęć były 'kolejne' po tych usuniętych. Jednak dowiedziałam się od informatyka, że to nijak się ma do jakichś tam bloków. Mam nauczkę, żeby każdą sesję OD RAZU zgrywać na dysk, a najlepiej na chmurę o której też dziś się dowiedziałam.

No nic, pozostaje mi tylko powtórzyć sesję, dać rekompensatę klientom. dobrze, że była to studyjna sesja dziecka, a nie np ślub czy inna okoliczność.
__________________
narzeczona
fotograf dziecięcy i ślubny
rozwój osobisty!

goplankowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-07, 13:36   #4
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Cytat:
Napisane przez goplankowa Pokaż wiadomość
Numery nowych zdjęć były 'kolejne' po tych usuniętych. Jednak dowiedziałam się od informatyka, że to nijak się ma do jakichś tam bloków. Mam nauczkę, żeby każdą sesję OD RAZU zgrywać na dysk, a najlepiej na chmurę o której też dziś się dowiedziałam.
Zgadza się, numery nie mają wiele wspólnego z "blokami" (tymi "przegródkami").
Prędzej czy później każdy coś podobnego przeżyje, wychodzi na to, że od dziś zaliczasz się do osób które (już) robią kopie zapasowe
A tak poważnie temat kopii i synchronizacji nie jest taki prosty jakby się wydawało - czy chcesz wrzucać na chmurę wszystkie RAWy? To będzie dość długo się wgrywać. Wybrane? To nie będziesz mieć kompletnej kopii. Będziesz archiwizować tylko RAWy? Możesz stracić czas na ponowną obróbkę, gdyby pojawił się problem z odczytem finalnych plików, itd itd.
Technicznie najlepiej mieć 3 kopie, w różnych miejscach: jeśli miałabyś np. jedną kopię na dysku roboczym, drugą na zewnętrznym w domu, w razie pecha (włamanie, pożar, zalanie, trzęsienie ziemi lub zwykłe przepięcie w zasilaczu gdy zewnętrzny dysk będzie podłączony) nie masz nic, pomimo dwóch kopii. Dość pewna metoda to "1" na dysku komputera, "2" na zewnętrznym (niekoniecznie przenośnym, są "stacje dokujące" do zwykłych dysków wewnętrznych) przechowywanym w domu, "3"przechowywana w innym fizycznie miejscu (choćby u rodziców, znajomych, lub w skrytce bankowej). Trzeba tylko pamiętać, żeby kopie były aktualne, są do tego programy, które mogą automatycznie synchronizować foldery, tylko wtedy, gdy pojawi się "coś nowego" (wtedy tylko te "nowości" zostaną skopiowane na drugi dysk).
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-21, 07:39   #5
migdaska
Raczkowanie
 
Avatar migdaska
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 309
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Współczuje, miałam bardzo podobną sytuację. Na początku kombinowałam na własną rękę - grzebałam w karcie, przywracałam ustawienia i nic nie pomogło. Dane dopiero odzyskała firma do której się zgłosiłam http://www.odzyskiwanie.pl/ Jak się później dowiedziałam, w takich sytuacjach nie należy nic robić na własną rękę, ponieważ można jedynie pogorszyć sprawę.
migdaska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-21, 09:13   #6
goplankowa
Zakorzenienie
 
Avatar goplankowa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 9 500
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Cytat:
Napisane przez migdaska Pokaż wiadomość
Współczuje, miałam bardzo podobną sytuację. Na początku kombinowałam na własną rękę - grzebałam w karcie, przywracałam ustawienia i nic nie pomogło. Dane dopiero odzyskała firma do której się zgłosiłam http://www.odzyskiwanie.pl/ Jak się później dowiedziałam, w takich sytuacjach nie należy nic robić na własną rękę, ponieważ można jedynie pogorszyć sprawę.
Moją kartą zajął się też informatyk, który też działa dla Microsoft'a (akurat był znajomym klientów) ale nie udało się odzyskać. Na szczęście klienci byli wyrozumiali, powtórzyliśmy sesję, która nawet była lepsza niż poprzednia
__________________
narzeczona
fotograf dziecięcy i ślubny
rozwój osobisty!

goplankowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-22, 14:12   #7
KlaudiaaaPe
Raczkowanie
 
Avatar KlaudiaaaPe
 
Zarejestrowany: 2015-05
Lokalizacja: Radom
Wiadomości: 85
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

też kiedyś miałam ten problem i niestety nie udało mi sie odzyskac materialow, ale mam nauczke na przyszlosc, i trzymam wszelkie materiały na 2 nośnikach
KlaudiaaaPe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-12-22, 21:05   #8
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Cytat:
Napisane przez KlaudiaaaPe Pokaż wiadomość
mam nauczke na przyszlosc, i trzymam wszelkie materiały na 2 nośnikach
A nie mówiłem?
Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Dowcip ze środowiska informatyków: użytkownicy dzielą się na takich, którzy robią kopie zapasowe, i na takich, którzy (prędzej czy później) będą robić kopie zapasowe)
Może nie powinienem się powtarzać, ale naprawdę warto robić kopie zapasowe, z jednej strony można myśleć "to tylko fotki", ale z drugiej są to jakieś wspomnienia, coś niepowtarzalnego, a często wyniki długiej pracy (nie mam na myśli tylko zdjęć). W najprostszym wydaniu można nagrywać najważniejsze rzeczy na płytki (i to te lepszej jakości, nie najtańsze z marketu), a jak ktoś ma dużo materiału: zewnętrzna "stacja dokująca" podłączana przez USB, a do stacji można włożyć dowolny dysk twardy, nawet większy niż zamontowany w komputerze.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-17, 07:53   #9
Barbara34
Barbarówna
 
Zarejestrowany: 2016-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 5
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Też miałam kiedyś taką sytuację :/ Wiele mnie to nauczylo. Od tamtej pory zgrywam wszystko na inne nośniki. Stres jaki wtedy miałam był przeeeeogromny. Aż osiwiałam Na szczescie trafilam na dobrego informatyka i wszystko udało się odzyskać
Barbara34 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-17, 13:38   #10
Majkaa42
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 10
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Spróbujcie dziewczyny darmowego programu recuva. Mi już dwa razy pozwolił samodzielnie odzyskać dane ze skasowanego folderu.
Majkaa42 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-21, 09:52   #11
goplankowa
Zakorzenienie
 
Avatar goplankowa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 9 500
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Cytat:
Napisane przez Majkaa42 Pokaż wiadomość
Spróbujcie dziewczyny darmowego programu recuva. Mi już dwa razy pozwolił samodzielnie odzyskać dane ze skasowanego folderu.
wszystkie darmowe programy są ok jeśli tylko nic później nie robiło się na karcie

Ostatnio miałam sytuację, że kopiowałam zdjęcia z karty na komputer i nagle jakiś błąd wyskoczył i zdjęcia z karty zniknęły... Odzyskałam je dzięki programowi ale tylko pliki JPG, bez RAW. Karta była nie moja więc nie wiem czy wina karty, czy może adapter, który też nie był mój.
__________________
narzeczona
fotograf dziecięcy i ślubny
rozwój osobisty!

goplankowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-06-11, 22:05   #12
beatalodz
Przyczajenie
 
Avatar beatalodz
 
Zarejestrowany: 2016-06
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 12
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Mi pomógł nie raz program Digital Image Recovery, choć wiadomo jeśli zdjęcia sie nadpisały przez nowe to ciężko będzie je odzyskać w całości. Można też spróbować ( jeśli ktoś ma taką opcję w aparacie) wejść w opcje odzyskiwania plików.
beatalodz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-06, 15:25   #13
jjanik90
Przyczajenie
 
Avatar jjanik90
 
Zarejestrowany: 2016-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Najlepiej oddać kartę do specjalistów. Może to trochę kosztuje ale odzyskają wszystko. Ja moge kogoś polecic ale trzeba by wysyłać im kartę kurierem, zrobią co trzeba i odeślą
jjanik90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-07, 11:47   #14
goplankowa
Zakorzenienie
 
Avatar goplankowa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 9 500
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Cytat:
Napisane przez jjanik90 Pokaż wiadomość
Najlepiej oddać kartę do specjalistów. Może to trochę kosztuje ale odzyskają wszystko. Ja moge kogoś polecic ale trzeba by wysyłać im kartę kurierem, zrobią co trzeba i odeślą
Pod warunkiem ze karta później nie była uzwyana. Moja była i informatyk z Microsoftu nawet nie pomógł.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
narzeczona
fotograf dziecięcy i ślubny
rozwój osobisty!

goplankowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-08, 21:56   #15
arema5
Rozeznanie
 
Avatar arema5
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Hamburg
Wiadomości: 672
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Hallo ,

a najlepszy sposob to po kazdym zprzeniesieniu zdjec na Pc karte powinno sie sfragmentowac -tego dowiedzialam sie na kursie Fotograficznym

Pozdrawiam wszystkich i zycze spokojnej Nocy
__________________
Przerabiam tylko wtedy jezeli mam ochote i czas i przewaznie wysylam prace na priv. adres meilowy .
Slowo -- DZIEKUJE-- nic nie kosztuje !

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=429298
arema5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-09, 09:35   #16
basia_pn
Raczkowanie
 
Avatar basia_pn
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 254
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Raz w życiu zapłaciłam 1600zł za odzyskiwanie danych z dysku twardego, który się spalił..
Kosztowna nauczka dała do myślenia, zdjęcia od razu zgrywać, zapisywać na dysku i chmurze i odrzucać niepotrzebne dane :P
basia_pn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-09, 11:58   #17
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Cytat:
Napisane przez basia_pn Pokaż wiadomość
Kosztowna nauczka dała do myślenia
Pisalem to już wcześniej, ale warto powtarzać: użytkownicy dzielą się na takich, którzy robią kopie zapasowe, i na takich, którzy (prędzej czy później) będą robić kopie zapasowe
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-01, 12:59   #18
beatalodz
Przyczajenie
 
Avatar beatalodz
 
Zarejestrowany: 2016-06
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 12
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Teraz są fajne dyski które kiedy coś kasuje się z naszego pierwszego dysku, dane zostają szybko przerzucone na drugi dysk. Wszystko odbywa się przez urządzenie które robi backupy.
beatalodz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-14, 10:19   #19
mari9iram
Biznesowe pożyczki
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 2
Dot.: Utracone zdjęcia z karty

Są programy do odzyskiwania zdjęć, wpisz sobie w google 'odzyskiwanie zdjęcia z karty', tam ich będzie pełno. A kwestia zabezpieczenia się to tak, facet mi wgrał google drive i tam jest opcja, w której kopiują się wszystkie zdjęcia z podpinanych czytników od razu do komputera i na serwer zapasowy.
mari9iram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-03-14 11:19:24


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:10.