wyrobienie NIPu - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-06-18, 19:25   #1
Fancy_packet
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 44

wyrobienie NIPu


Mam 18 lat, dowód i konto w banku, ale nie pracuje:P Chce grać na giełdzie.Mogę wyrobić NIP, bo żeby grać muszę mieć NIP??
Jeśli tak to do jakiego US się udać.Mogę sobie wybrać i iść do najbliższego???
Fancy_packet jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-18, 19:42   #2
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: wyrobienie NIPu

US zgodnie z miejscem zameldowania - jesli np. mieszkasz z rodzicami, to zapytaj ich gdzie podlegaja, Ty z duzym prawdopodobienstwem tak samo jak oni.

Czy musisz pracowac, aby miec NIP - tego nie wiem. Zapytaj w US.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-18, 19:59   #3
Rogusia_007
Raczkowanie
 
Avatar Rogusia_007
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: lubuskie
Wiadomości: 209
Dot.: wyrobienie NIPu

Nie musisz pracować żeby mieć NIP.
__________________
Szczęśliwi razem...

Rogusia_007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 09:42   #4
mgosiekm
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Łódź:)
Wiadomości: 1 215
Dot.: wyrobienie NIPu

Im szybciej wystapisz o NIP tym lepiej, pozniej jak ci fajna praca wpadnie, to bedziesz miala problem ze go nie masz, a i tak kazdy obywatel musi go miec
__________________

01.05.2010r

28.04.2011 Natalka

mgosiekm jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-21, 11:08   #5
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: wyrobienie NIPu

Urząd skarbowy wybierasz zgodnie z miejscem zamieszkania, a nie zameldowania- czyli wybierasz najbliższy.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-22, 15:01   #6
cal
Raczkowanie
 
Avatar cal
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: twin peaks
Wiadomości: 352
Dot.: wyrobienie NIPu

Cytat:
Napisane przez asiulkaa Pokaż wiadomość
Urząd skarbowy wybierasz zgodnie z miejscem zamieszkania, a nie zameldowania- czyli wybierasz najbliższy.
z tego co wiem ,każdy podlega po konkretny urząd skarbowy
zalezny od miejscem zameldowania właśnie .
natomiast sprawe wyrobienia nipu można chyba załatwic w innym urzędzie skarbowym
cal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-22, 15:01   #7
cal
Raczkowanie
 
Avatar cal
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: twin peaks
Wiadomości: 352
Dot.: wyrobienie NIPu

dubel
cal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-06-22, 19:16   #8
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: wyrobienie NIPu

Nie. Podlega się właśnie pod urząd w zależności od miejsca zamieszkania.
Zobacz na deklarację PIT w danych identyfikacyjnych podaje się adres zamieszkania w ostatnim dniu roku kalendarzowego za który składa się deklaracje podatkową.
Niestety tego że ważny jest adres zamieszkania potrafią nawet czasem w urzędzie skarbowym nie wiedzieć.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-22, 19:55   #9
cal
Raczkowanie
 
Avatar cal
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: twin peaks
Wiadomości: 352
Dot.: wyrobienie NIPu

ja byłam przekonana ,że zawsze liczy sie tylko zameldowanie
dziękuje za uświadomienie
cal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-22, 20:30   #10
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: wyrobienie NIPu

Wielu tak myśli i ganiają bez sensu przez pół polski do swojego rodzinnego miasta żeby złożyć zeznanie podatkowe.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 08:44   #11
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: wyrobienie NIPu

Cytat:
Napisane przez asiulkaa Pokaż wiadomość
Nie. Podlega się właśnie pod urząd w zależności od miejsca zamieszkania.
Zobacz na deklarację PIT w danych identyfikacyjnych podaje się adres zamieszkania w ostatnim dniu roku kalendarzowego za który składa się deklaracje podatkową.
Niestety tego że ważny jest adres zamieszkania potrafią nawet czasem w urzędzie skarbowym nie wiedzieć.
Czym sie rozni miejsce zamieszkania od zameldowania? Z punktu widzenia prawa oczywiscie.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-06-23, 09:07   #12
m.a.r.t.a
Zakorzenienie
 
Avatar m.a.r.t.a
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 13 215
Dot.: wyrobienie NIPu

Cytat:
Napisane przez Rogusia_007 Pokaż wiadomość
Nie musisz pracować żeby mieć NIP.
Dokładnie. NIP potrzebny jest np. osobie uczącej/studiującej, która będzie pobierała rentę rodzinną.
__________________
Zmieniaj swoje życie
m.a.r.t.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 09:36   #13
MHS
Raczkowanie
 
Avatar MHS
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Radosna Polska
Wiadomości: 145
Dot.: wyrobienie NIPu

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
Czym sie rozni miejsce zamieszkania od zameldowania? Z punktu widzenia prawa oczywiscie.
KC 25-28

Miejsce zamieszkania

Art. 25. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Art. 26. § 1. Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.
§ 2. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.

Art. 27. Miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest miejsce zamieszkania opiekuna.

Art. 28. Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.

Miejscem zamieszkania może być wyłącznie miejscowość, nie jest miejscem zamieszkania konkretny adres (ulica, numer domu), pod którym mieszka dana osoba.

Miejsce zameldowania - to zarówno miejscowość jak i ulica, na której dana osoba mieszka i jest zameldowana.
__________________
Sensem życia jest nadać życiu sens...
MHS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-24, 09:47   #14
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: wyrobienie NIPu

Ja nie jestem prawnikiem, ale to co przytoczyl MHS rozumiem tak:
Jezeli ktos jest zameldowany w jednym miescie, tam ma wyrobiony NIP, ale pracuje w innym miescie i nie ma tam intencji sie osiadac czyli nie spelnia warunku zamiaru stalego pobytu oraz z punktu widzenia prawa nie moze miec 2 miejsc zamieszkania, to jasne jest ze podatkowo podlega pod urzad skarbowy w swoim miescie

Natomiast nie musi ganiac przez pol Polski by zlozyc deklaracje - moze ja wyslac zdaje sie poczta, lub zlecic to innej osobie. W przypadku umowy o prace - rozlicza pracownika pracodawca, chyba, ze strony ustala inaczej.

Czasy przypisania ludzi do jednej lokalizacji mamy juz za soba - nawet rzad i kodeksy to rozumieja - bo przeciez pracowanie w innej lokalizacji niz sie mieszka (lub w kilku lokalizacjach) nie jest niczym niezgodnym z prawem.

Podobnie jak zacieraja sie granice miedzy panstwami (strefa Schengen) i w coraz wiekszej ilosci panstw europejskich nie trzeba pozwolenia na prace. Dla mnie mobilnosc zawodowa to wolnosc wyboru.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-24, 11:17   #15
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: wyrobienie NIPu

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
Ja nie jestem prawnikiem, ale to co przytoczyl MHS rozumiem tak:
Jezeli ktos jest zameldowany w jednym miescie, tam ma wyrobiony NIP, ale pracuje w innym miescie i nie ma tam intencji sie osiadac czyli nie spelnia warunku zamiaru stalego pobytu oraz z punktu widzenia prawa nie moze miec 2 miejsc zamieszkania, to jasne jest ze podatkowo podlega pod urzad skarbowy w swoim miescie
To jest tak że ktoś jest zameldowany np. u rodziców, a wyjechał do Warszawy do pracy i do rodziców rzadko przyjeżdża, wtedy wypełnia NIP3 aktualizując dane- adres zamieszkania, przenosi się do Warszawskiego Urzędu Skarbowego.
Deklarację można wprawdzie wysłać pocztą, ale niech wezwą na kontrole to trzeba się jednak tłuc czasem przez cały kraj.
No a jeżeli ktoś pracuje np. w Warszawie, ale jego głównym miejscem pobytu jest inne miasto gdzie ma rodzinę dni wolne od pracy spędza z rodziną, to wtedy rozliczać się powinien w mieście rodzinnym.

Nie należy zapominać że tam gdzie płacimy podatek tam samorząd dostaje jego część.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-24, 11:44   #16
Koffee
Raczkowanie
 
Avatar Koffee
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: nibylandia
Wiadomości: 385
Dot.: wyrobienie NIPu

Ale muszisz być zarejestrowana w PUP-ie, żeby dostać NIP. W skarbówie dostaniesz formularz, wypełnisz,w PUP-ie zrobią pieczątkę, oddasz i czekasz na nadanie.
__________________
Kjært barn har mange navn.
Koffee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-25, 08:29   #17
oysho
Przyczajenie
 
Avatar oysho
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 24
GG do oysho
Dot.: wyrobienie NIPu

NIP wyrabia się zgodnie z miejscem zamieszkania. Bo jak ktoś już wcześniej napisał, po co mam jeździć po całej Polsce, jak jestem zameldowana w Krakowie, a mieszkam w Szczecinie.

Ale nie wiem nic o konieczności rejestracji w Urzędzie Pracy. W moim US nikt czegoś takiego nie wymagał.

Ja robiłam NIP jak tylko skończyłam 18 lat, a pracę rozpoczęłam troszkę później. Rodzice mówili mi zawsze, że NIP dla pracownika/pracodawcy, to jak pesel dla każdego obywatela
__________________
--------
pracę mgr
obrona we wrześniu

Link do ankiety -->
http://www.ankietka.pl/survey/show/id/11886/kreowanie-wizerunku-firmy-avon-klient.html
oysho jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-25, 08:32   #18
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: wyrobienie NIPu

Też nic nie słyszałam o konieczności rejestracji w urzędzie pracy, zresztą byłoby to dziwne bo wiadomo że nie wszyscy potrzebujący NIP są bezrobotnymi.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-25, 08:39   #19
kliwia
Zakorzenienie
 
Avatar kliwia
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: wielkopolska
Wiadomości: 16 907
Dot.: wyrobienie NIPu

Cytat:
Ale muszisz być zarejestrowana w PUP-ie, żeby dostać NIP. W skarbówie dostaniesz formularz, wypełnisz,w PUP-ie zrobią pieczątkę, oddasz i czekasz na nadanie.
Brednie jakieś

Idziesz do US bierzesz formularz NIP-3, wypełniasz i skłądasz, i Nic do tego nie ma PUP Niby w jakim celu?

A PITy można wysyłać pocztą do 'naszego' US. Najlepiej poleconym.
kliwia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-06-25, 09:11   #20
MHS
Raczkowanie
 
Avatar MHS
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Radosna Polska
Wiadomości: 145
Dot.: wyrobienie NIPu

Zgadza się, też wypełniałem tylko formularz z US - 2 tyg i miałem NIP; z PUPem nic nie miałem do czynienia.

PS.

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
Czym sie rozni miejsce zamieszkania od zameldowania? Z punktu widzenia prawa oczywiscie.
Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
Ja nie jestem prawnikiem, ale to co przytoczyl MHS .
Przepraszam - myślałem, że pytałaś właśnie, gdzie to jest ujęte w kodeksach.
__________________
Sensem życia jest nadać życiu sens...
MHS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-25, 20:07   #21
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: wyrobienie NIPu

Cytat:
Napisane przez asiulkaa Pokaż wiadomość
To jest tak że ktoś jest zameldowany np. u rodziców, a wyjechał do Warszawy do pracy i do rodziców rzadko przyjeżdża, wtedy wypełnia NIP3 aktualizując dane- adres zamieszkania, przenosi się do Warszawskiego Urzędu Skarbowego.
Deklarację można wprawdzie wysłać pocztą, ale niech wezwą na kontrole to trzeba się jednak tłuc czasem przez cały kraj.
No a jeżeli ktoś pracuje np. w Warszawie, ale jego głównym miejscem pobytu jest inne miasto gdzie ma rodzinę dni wolne od pracy spędza z rodziną, to wtedy rozliczać się powinien w mieście rodzinnym.
Zycie pisze jeszcze wiecej scenariuszy
Cytat:
Napisane przez oysho Pokaż wiadomość
Ja robiłam NIP jak tylko skończyłam 18 lat, a pracę rozpoczęłam troszkę później. Rodzice mówili mi zawsze, że NIP dla pracownika/pracodawcy, to jak pesel dla każdego obywatela
Ja wyrabialam NIP w wieku 19 lat, ale wtedy podejmowalam prace wakacyjna i ow pracodawca tego wymagal. Od tamtego czasu mam wciaz ten sam NIP.
Cytat:
Napisane przez MHS Pokaż wiadomość
Przepraszam - myślałem, że pytałaś właśnie, gdzie to jest ujęte w kodeksach.
Nie no co Ty Kodeksy sa napisane takim trudnym jezykiem - najlepiej mi wyjasnic wszystko kawe na lawe.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-25, 22:35   #22
nasty_1986
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 89
Nip

Szukam pracy. Nie mam nr NIP. Z tego co czytałam, można go wyrobić pracując, więc teoretycznie nie muszę się spieszyć, ale jak to wygląda w praktyce. Kiedy nip zaczyna być potrzebny? Czy powinnam zacząć już teraz, czy dopiero po jakimś czasie pracy będzie niezbędny?
nasty_1986 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-25, 23:19   #23
sss7
Zadomowienie
 
Avatar sss7
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Cambridge
Wiadomości: 1 320
Dot.: Nip

Pracodawca teoretycznie ma tydzien na zgłoszenie nowego pracownika do zus czy tam skarbówki czy tam czegoś, i przynajmniej ode mnie w pierwszym tygodniu pracy (juz na okresie pr.) wymagano papierów - tj kopii dyplomu, formularza gdzie podawałam rózne dane wraz z nipem, zaświadczenie z poprzedniego miejsca pracy jesli było na umowe o prace, zaswiadczenie od lekarza medycyny pracy. i pamietam ze nie wyrobiłam się w cigu tego jednego tygodnia i na początku następnego tygodnia dostał mi sie od szefowej oper ( a świerza sprawa bo pracuje od 1miesiaca i 1tygodnia) i wtedy mi powiedziała (tzn wydzierała sie) ze oni mają tydzien na to zeby mnie zgłosić. Z tego wiec wynika ze w ciagu pierwszego tygodnia pracy powinnaś juz tym nipem dysponować, wiec radze czym predzej złorzyc o niego podanie w Urzędzie Skarbowym.

Mam nadzieje, ze nie wprowadzam Cię w błąd. To jest tylko i wyłącznie moja dedukcja na podstawie tego co mi powiedziano miesiąc temu w mojej pracy. Tak czy siak, zajmij sie wnioskiem jak najszybciej to bedziesz miała z głowy. Im szybciej tym lepiej, potem oszczędzisz sobie stresu
sss7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-25, 23:20   #24
Marwari
Zakorzenienie
 
Avatar Marwari
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 19 079
GG do Marwari
Dot.: Nip

3 wątki niżej...
http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=260607
__________________
"Przeznaczenie rozdaje karty. A my tylko gramy." Artur Schopenhauer


[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-25, 23:44   #25
nasty_1986
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 89
Dot.: wyrobienie NIPu

Szukam pracy. Nie mam nr NIP. Z tego co czytałam, można go wyrobić pracując, więc teoretycznie nie muszę się spieszyć, ale jak to wygląda w praktyce. Kiedy nip zaczyna być potrzebny? Czy powinnam zacząć już teraz, czy dopiero po jakimś czasie pracy będzie niezbędny?


Chodzi mi konkretnie o to, że nie wyrobiłam nipu od razu po 18, zaczęłam szukać pracy, jednak na nip (wg informacji ze strony US) można czekać do miesiąca. Nerwowo szukając na forach znalazłam nie do końca pewne informacje, takie jak, to, że nie mam obowiązku posiadania nipu, i w tym wypadku pracodawca powinien zgłosić, aby ten nr mi przyznano. Jak to dokładnie jest, bo na pewno za późno się za to zabrałam, a biorąc pod uwagę tempo pracy urzędów w Polsce oraz protesty na poczcie pewnie dostanę go po 3 miesiącach. Czy pracownik ma obowiązek mieć nip? Z tego co czytałam, to nie, bo wyrabiając go powinno się mieć powód - nie jest przyznawany automatycznie, tylko otrzymuje się pozytywną lub negatywną odpowiedź. Ja już nic nie wiem ;p
nasty_1986 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-26, 04:49   #26
MHS
Raczkowanie
 
Avatar MHS
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Radosna Polska
Wiadomości: 145
Dot.: wyrobienie NIPu

Cytat:
Napisane przez nasty_1986 Pokaż wiadomość
Czy powinnam zacząć już teraz, czy dopiero po jakimś czasie pracy będzie niezbędny?
Lepiej od razu - będziesz już miała później z głowy.

Cytat:
Napisane przez nasty_1986 Pokaż wiadomość

Chodzi mi konkretnie o to, że nie wyrobiłam nipu od razu po 18, zaczęłam szukać pracy, jednak na nip (wg informacji ze strony US) można czekać do miesiąca.
Mi Pani też powiedziała że około miesiąca, ale po 2 tyg dostałem

Cytat:
Napisane przez nasty_1986 Pokaż wiadomość
Nerwowo szukając na forach znalazłam nie do końca pewne informacje, takie jak, to, że nie mam obowiązku posiadania nipu, i w tym wypadku pracodawca powinien zgłosić, aby ten nr mi przyznano.
Może zgłosić, ale możesz też sama wcześniej. Jak już szukasz pracy, to warto mieć NIP - im szybciej złożysz tym szybciej dostaniesz
__________________
Sensem życia jest nadać życiu sens...
MHS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-26, 06:39   #27
kliwia
Zakorzenienie
 
Avatar kliwia
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: wielkopolska
Wiadomości: 16 907
Dot.: wyrobienie NIPu

nasty_1986 Nie spotkałam się z tym żeby pracodawca zgłaszał NIP dla pracownika, nie chce im się pewnie.

NIP potrzebny Ci będzie przed pierwszą legalną wypłatą, żeby pracodawca mógł wysłąć składkę.

Najlepiej złóż papiery, ocena wniosku o przynanie NIP zawsze jest pozytywna. Urząd nie może odmówić obywatelowi prawa do jego posiadania. Nawet gdy jest to osoba niepełnoletnia.
kliwia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-26, 08:33   #28
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: wyrobienie NIPu

Jeżeli szuka się pracy nie trzeba mieć NIPu, po rozpoczęciu pracy informuje się pracodawce o tym że nie podsiada sie go i pracodawca wysyła formularz NIP3 do US, a po otrzymaniu decyzji należy pracodawcy niezwłocznie podać ten numer.
Do rozliczenia wynagrodzenia pracodawca potrzebuje nr NIP na koniec roku lub jak pracownik kończy pracę, bo zakład pracy zaliczki na podatek wysyła zbiorczo bez podawania ile przypada na jakiego pracownika, dopiero potem wystawia PIT11.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-26, 08:35   #29
kliwia
Zakorzenienie
 
Avatar kliwia
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: wielkopolska
Wiadomości: 16 907
Dot.: wyrobienie NIPu

myslę że pracodawcy nie lubią mieć kłopotów z pracownikami, tymbardziej przyszłymi. US nie gryzie, co za problem się przejść i złożyć wniosek.
kliwia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-26, 11:39   #30
nasty_1986
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 89
Dot.: wyrobienie NIPu

No i właśnie takie informacje znalazłam na innych forach, macie akty prawne dokładnie opisujące to?

Co do nipu, poszłabym wyrobić tydzień temu. Oglądając formularz niestety napotkałam na przeszkody. Data zamieszkania i zameldowania, muszę iść do urzędu, żeby podali mi adres zamieszkania, bo niestety w domowych dokumentach tego nie mam. Do tego zameldowana jestem gdzie indziej, więc podwójny kłopot. Dlatego ciekawa jestem, jak to wygląda przy zgłaszaniu przez pracodawce, ewentualnie, jeżeli miałabym go dopiero jakiś tydzień/dwa po otrzymaniu pracy.
nasty_1986 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:19.