Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54 - Strona 71 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2018-10-15, 09:06   #2101
Finlora
Zakorzenienie
 
Avatar Finlora
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: To tu, to tam ;)
Wiadomości: 28 697
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Nie znałam tego słowa i nawet nie wiem w jakim kontekście mogłabym go użyć

Google podpowiada, że oznacza też "zaje.b.isty"

---------- Dopisano o 10:06 ---------- Poprzedni post napisano o 10:05 ----------

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Używam go codziennie.

Nie mam odpowiednika.
W jakim kontekście? Tak z ciekawości pytam.
Finlora jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 09:23   #2102
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Używam go codziennie.

Nie mam odpowiednika.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
mam wrażenie, że zasób Twojego słownictwa w języku polskim jest zadziwiająco mały. co rusz, gdy pojawia się jakiś dziwny, spolszczony twór, Ty piszesz, że nie znasz polskiego odpowiednika. nie piszę tego złośliwie... ot bardzo mnie to dziwi, zwłaszcza, że czytając Twoje posty mam wrażenie, że nauka jezyków przychodzi Ci łatwo.
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 09:30   #2103
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 156
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
mam wrażenie, że zasób Twojego słownictwa w języku polskim jest zadziwiająco mały. co rusz, gdy pojawia się jakiś dziwny, spolszczony twór, Ty piszesz, że nie znasz polskiego odpowiednika. nie piszę tego złośliwie... ot bardzo mnie to dziwi, zwłaszcza, że czytając Twoje posty mam wrażenie, że nauka jezyków przychodzi Ci łatwo.
Tak, mam bardzo ubogi zasób polskiego słownictwa aktywnego.

Nauka języków przychodzi mi łatwo, a że polskiego nie lubię, to posługuje się nim głównie tu na forum.

I słów po polsku po prostu nie pamiętam.

Ale tak serio, jaki jest odpowiednik słowa wyhype'owany? Bo szum medialny to zupełnie nie to.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 09:37   #2104
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Gdybym powiedziała mojej matce, że coś jest wyhajpowane, to i tak by nie zrozumiała i musiałabym tłumaczyć. Dla mnie słowo, które jest niezrozumiałe jest nieużyteczne.

Pierwszy polski odpowiednik, który mi przychodzi do głowy to rozdmuchany.

Zresztą ja sama miewam "już" problemy z niektórymi słowami, np. długo nie wiedziałam, co to są propsy. Sama tego nie używam w ogóle.

Ale moim dramatem językowym nr 1 jest słowo "krasz". DRAMAT.
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 09:39   #2105
Higurashi
Czarna owca
 
Avatar Higurashi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: Underground
Wiadomości: 30 089
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Perse, moja mama czasem sama zarzuci czymś "młodzieżowym", ale ogólnie rozumiem jak najbardziej - rozmawiając ze współpracownikiem słyszę czasem potworki typu "draft contentu". Ale jak tłumaczę babci, czym się zajmuję, to nie używam słów z angielskiego - bo nie ma to absolutnie żadnego sensu. Natomiast przyznaję, że często używam właśnie takich angielskich słów w rozmowie z partnerem, znajomymi czy w pracy właśnie. W środowisku, w którym wiem, że się zrozumiemy. I to bardzo ułatwia komunikację. Także imo ( ) takie wyrażenia mimo, iż niby kaleczą język polski, to są dużym ułatwieniem.
Higurashi jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 09:51   #2106
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Tak, mam bardzo ubogi zasób polskiego słownictwa aktywnego.

Nauka języków przychodzi mi łatwo, a że polskiego nie lubię, to posługuje się nim głównie tu na forum.

I słów po polsku po prostu nie pamiętam.

Ale tak serio, jaki jest odpowiednik słowa wyhype'owany? Bo szum medialny to zupełnie nie to.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
rozdmuchany to bardzo dobre określenie. tak samo jak rozreklamowany. a nawet modny dobrze oddaje ideę o ile zostanie użyte w kontekście. jeśli już musimy wszystko określać jednym słowem. jeśli natomiast założymy, że jesteśmy w stanie się tak bardzo poświęcić i użyć wiecej niż jedno słowo to np ten "wyhajpowany elektryczny samochód" można zamienić na "intensywnie rozreklamowany elektryczny samochód" i już wszystko jest jasne.


generalnie nie ma w tym nic złego, że masz mały zasób słownictwa i co rusz brakuje Ci polskich odpowiedników - jakoś tam sobie radzisz i jest Ci z tym dobrze jak widać. ale nie ma co przekonywać innych, że to jest sytuacja normalna i że w języku polskim nie ma odpowiedników połowy słów angielskich.
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 09:56   #2107
Higurashi
Czarna owca
 
Avatar Higurashi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: Underground
Wiadomości: 30 089
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
"intensywnie rozreklamowany elektryczny samochód"
Nie mam szczególnie ubogiego słownictwa, języka polskiego używam na co dzień a mimo to nie używam w rozmowie ze znajomymi takich określeń jak "intensywnie rozreklamowany". Rozumiem, że ten "wyhajpowany" dziwił również w kontekście artykułu - ale Noizz to nie jest raczej strona która "targetuje" elokwentnych purystów językowych. Też uważam to za koszmarek, no ale jednak w rozmowie mnie to nie dziwi. Bardziej byłabym zaskoczona, gdyby znajomy na uczelni mówił mi o "intensywnie rozreklamowanym samochodzie elektrycznym" Może to kwestia środowiska/przyzwyczajeń. Według mnie ważne, by dopasować się do odbiorcy i nie utrudniać sobie na siłę.
Higurashi jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-10-15, 09:57   #2108
788bb1639a979260fb005346e9120b060466cef5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 10 936
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Mnie przychodzi na myśl "wylansowany". Może też nie do końca polsko, ale przynajmniej większe grono odbiorców zrozumie.
788bb1639a979260fb005346e9120b060466cef5 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 10:17   #2109
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Higurashi Pokaż wiadomość
Nie mam szczególnie ubogiego słownictwa, języka polskiego używam na co dzień a mimo to nie używam w rozmowie ze znajomymi takich określeń jak "intensywnie rozreklamowany". Rozumiem, że ten "wyhajpowany" dziwił również w kontekście artykułu - ale Noizz to nie jest raczej strona która "targetuje" elokwentnych purystów językowych. Też uważam to za koszmarek, no ale jednak w rozmowie mnie to nie dziwi. Bardziej byłabym zaskoczona, gdyby znajomy na uczelni mówił mi o "intensywnie rozreklamowanym samochodzie elektrycznym" Może to kwestia środowiska/przyzwyczajeń. Według mnie ważne, by dopasować się do odbiorcy i nie utrudniać sobie na siłę.
co jest takiego dziwnego w tym określeniu???
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 10:28   #2110
Higurashi
Czarna owca
 
Avatar Higurashi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: Underground
Wiadomości: 30 089
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
co jest takiego dziwnego w tym określeniu???
Po prostu nie pasuje mi do "luźnej rozmowy". Staram się w miarę możliwości używać poprawnego słownictwa, ale w szybkiej wymianie zdań po prostu tego nie widzę, użyłabym raczej "mocno/bardzo rozreklamowany". Tyle że tutaj znowu - zależy, z kim rozmawiam. Jak prowadzę "normalniejszą" rozmowę to nie widzę w tym niczego dziwnego. Tak samo nie pasuje mi to wyrażenie do artykułu, w którym jest dużo tego typu potworków. Zaburzyłoby to spójność. A to, jak ten artykuł jest napisany, to już inna kwestia
Higurashi jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 10:32   #2111
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 156
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
rozdmuchany to bardzo dobre określenie. tak samo jak rozreklamowany. a nawet modny dobrze oddaje ideę o ile zostanie użyte w kontekście. jeśli już musimy wszystko określać jednym słowem. jeśli natomiast założymy, że jesteśmy w stanie się tak bardzo poświęcić i użyć wiecej niż jedno słowo to np ten "wyhajpowany elektryczny samochód" można zamienić na "intensywnie rozreklamowany elektryczny samochód" i już wszystko jest jasne.


generalnie nie ma w tym nic złego, że masz mały zasób słownictwa i co rusz brakuje Ci polskich odpowiedników - jakoś tam sobie radzisz i jest Ci z tym dobrze jak widać. ale nie ma co przekonywać innych, że to jest sytuacja normalna i że w języku polskim nie ma odpowiedników połowy słów angielskich.
Te określenia są zupełnie niepasujące.

Rozreklamowany nie, bo hype nie musi pochodzić z reklamy.

Rozdmuchany nie, bo sugeruje, że nie spełniło oczekiwań. Że było mniejsze niż w świadomość i się spodziewano. A wyhype'owana rzecz może jak najbardziej spełniać oczekiwania.

Modny też nie bardzo. Może być moda na hype, ale hype nie jest modą. Choć przyznam się - najbliżej.

Może oczekiwany z niecierpliwością. Ale to też średnio mi oddaje nastrój.

Hype to jest określenie szału na coś. I "jest teraz szał na..." można od kiedy użyć.

Ale to wciąż nie to samo.

Poza tym jakby ktoś mi tego używał z codziennej konwersacji, poczulabym się dziwnie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-10-15, 10:45   #2112
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Higurashi Pokaż wiadomość
Po prostu nie pasuje mi do "luźnej rozmowy". Staram się w miarę możliwości używać poprawnego słownictwa, ale w szybkiej wymianie zdań po prostu tego nie widzę, użyłabym raczej "mocno/bardzo rozreklamowany". Tyle że tutaj znowu - zależy, z kim rozmawiam. Jak prowadzę "normalniejszą" rozmowę to nie widzę w tym niczego dziwnego. Tak samo nie pasuje mi to wyrażenie do artykułu, w którym jest dużo tego typu potworków. Zaburzyłoby to spójność. A to, jak ten artykuł jest napisany, to już inna kwestia
wiadomo, że używane słownictwo należy dostosować do stylu w jakim prowadzi się rozmowę. niemniej jednak niezależnie od tego zawsze bardziej dziwić mnie będzie "wyhajpowany" niż "intensywnie rozreklamowany". nie wyobrażam sobie jak ta rozmowa miałaby wglądać, że słowo normalne i zwykłe słowo "intensywnie" nie pasuje
no ale... najwidoczniej obracamy się po prostu w zupełnie innych towarzystwach

---------- Dopisano o 11:45 ---------- Poprzedni post napisano o 11:34 ----------

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Te określenia są zupełnie niepasujące.

Rozreklamowany nie, bo hype nie musi pochodzić z reklamy.

Rozdmuchany nie, bo sugeruje, że nie spełniło oczekiwań. Że było mniejsze niż w świadomość i się spodziewano. A wyhype'owana rzecz może jak najbardziej spełniać oczekiwania.

Modny też nie bardzo. Może być moda na hype, ale hype nie jest modą. Choć przyznam się - najbliżej.

Może oczekiwany z niecierpliwością. Ale to też średnio mi oddaje nastrój.

Hype to jest określenie szału na coś. I "jest teraz szał na..." można od kiedy użyć.

Ale to wciąż nie to samo.

Poza tym jakby ktoś mi tego używał z codziennej konwersacji, poczulabym się dziwnie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
jeśli chcesz rozbijać wszystko na atomy, to zaraz okaże się, że na większość angielskich słów nie ma odpowiedników, a ludzie sobie jakoś doskonale radzą. w 90% sytuacji nie ma znaczenia czy owo rozreklamowanie pochodzi z reklamy. chodzi o sens, który jest oddany.
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 10:57   #2113
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 156
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
wiadomo, że używane słownictwo należy dostosować do stylu w jakim prowadzi się rozmowę. niemniej jednak niezależnie od tego zawsze bardziej dziwić mnie będzie "wyhajpowany" niż "intensywnie rozreklamowany". nie wyobrażam sobie jak ta rozmowa miałaby wglądać, że słowo normalne i zwykłe słowo "intensywnie" nie pasuje
no ale... najwidoczniej obracamy się po prostu w zupełnie innych towarzystwach

---------- Dopisano o 11:45 ---------- Poprzedni post napisano o 11:34 ----------



jeśli chcesz rozbijać wszystko na atomy, to zaraz okaże się, że na większość angielskich słów nie ma odpowiedników, a ludzie sobie jakoś doskonale radzą. w 90% sytuacji nie ma znaczenia czy owo rozreklamowanie pochodzi z reklamy. chodzi o sens, który jest oddany.
No właśnie wiele nie ma, więc używam angielskich.

Ale intensywnie reklamowany jest po prostu błędem. Hype może być na coś, co istnieje od dawna i w ogóle nie ma żadnej kampanii reklamowej.

A mnie dziwi na siłę używanie słów polskich, kiedy są krótsze angielskie.

Już nie wspomnę o tym, że rozreklamowany to ten sam przykład spolszczenia co wyhype'owany, tylko z łacińskiego reclamo pożyczylismy dawno temu, a hype dopiero w tym stuleciu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 11:57 ---------- Poprzedni post napisano o 11:56 ----------

Jak stare musi być spolszczenie, żeby Cię nie zdziwiło?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 11:29   #2114
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

To jest jakiś potworek językowy. Coś okropnego. Wyhajpowany??? Nowomowa korpo.
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 11:35   #2115
Higurashi
Czarna owca
 
Avatar Higurashi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: Underground
Wiadomości: 30 089
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez zakonna Pokaż wiadomość
To jest jakiś potworek językowy. Coś okropnego. Wyhajpowany??? Nowomowa korpo.
O ile w niektórych miejscach i w ustach osób publicznych takie rzeczy mogłyby mnie razić, o tyle ogólnie ta "nowomowa korpo" bywa wielkim ułatwieniem
Higurashi jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 11:43   #2116
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Higurashi Pokaż wiadomość
O ile w niektórych miejscach i w ustach osób publicznych takie rzeczy mogłyby mnie razić, o tyle ogólnie ta "nowomowa korpo" bywa wielkim ułatwieniem
O ile poza rzeczoną korpo się jej nie wynosi.
Mój TŻ ma w pracy taki system, że do dzisiaj nie wiem, jakie jest określenie na jego szefa. I rozmawiałam o tym z kimś z innej korpo i ten ktoś też w ogóle tego określenie nie znał Na co dzień mi to nie przeszkadza, bo my tego w mowie nie używamy.
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 11:47   #2117
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
No właśnie wiele nie ma, więc używam angielskich.

Ale intensywnie reklamowany jest po prostu błędem. Hype może być na coś, co istnieje od dawna i w ogóle nie ma żadnej kampanii reklamowej.

A mnie dziwi na siłę używanie słów polskich, kiedy są krótsze angielskie.

Już nie wspomnę o tym, że rozreklamowany to ten sam przykład spolszczenia co wyhype'owany, tylko z łacińskiego reclamo pożyczylismy dawno temu, a hype dopiero w tym stuleciu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 11:57 ---------- Poprzedni post napisano o 11:56 ----------

Jak stare musi być spolszczenie, żeby Cię nie zdziwiło?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
nie wiem czemu dziwi Cię, że ludzie chcą żeby używać polskich słów kiedy mówią w jezyku polskim. no naprawdę... niesamowite
to nie jest kwestia tego że nie ma odpowiednich wyrażeń w języku polskim. są. tylko nie ograniczają się do jednego słowa. zaraz powiesz, że po co używać dłuższych wyrażeń jak w języku angielskim jest krótkie słowo. a ja już pytałam... co robisz z tym zaoszczędzonym czasem, gdy zamiast 3 słów powiesz jedno?


tak stare, że można je znaleźć w słowniku języka polskiego i ludzie rozumieją co znaczy. większość ludzi. nie tylko Ci, którzy mają problemy z jezykiem polskim.

nie zamierzam Cię przekonywać na siłę. myślę, że ze swojej strony już temat wyczeprałam.

---------- Dopisano o 12:47 ---------- Poprzedni post napisano o 12:46 ----------

Cytat:
Napisane przez Higurashi Pokaż wiadomość
O ile w niektórych miejscach i w ustach osób publicznych takie rzeczy mogłyby mnie razić, o tyle ogólnie ta "nowomowa korpo" bywa wielkim ułatwieniem
tak bywa ułatwieniem. gdy się tak rozmawia z ludźmi w pracy i o pracy. a nie na codzień
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 11:49   #2118
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Toteż niech będzie używany w korpo, ale nie wynoszony poza slang roboczy.
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 12:12   #2119
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 156
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
nie wiem czemu dziwi Cię, że ludzie chcą żeby używać polskich słów kiedy mówią w jezyku polskim. no naprawdę... niesamowite
to nie jest kwestia tego że nie ma odpowiednich wyrażeń w języku polskim. są. tylko nie ograniczają się do jednego słowa. zaraz powiesz, że po co używać dłuższych wyrażeń jak w języku angielskim jest krótkie słowo. a ja już pytałam... co robisz z tym zaoszczędzonym czasem, gdy zamiast 3 słów powiesz jedno?


tak stare, że można je znaleźć w słowniku języka polskiego i ludzie rozumieją co znaczy. większość ludzi. nie tylko Ci, którzy mają problemy z jezykiem polskim.

nie zamierzam Cię przekonywać na siłę. myślę, że ze swojej strony już temat wyczeprałam.

---------- Dopisano o 12:47 ---------- Poprzedni post napisano o 12:46 ----------



tak bywa ułatwieniem. gdy się tak rozmawia z ludźmi w pracy i o pracy. a nie na codzień
A jak te słowa znalazły się w słowniku? Ktoś je najpierw zapozyczył, ludzie kręcili nosa I jak ty, a teraz są.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-10-15, 12:21   #2120
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
A jak te słowa znalazły się w słowniku? Ktoś je najpierw zapozyczył, ludzie kręcili nosa I jak ty, a teraz są.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
a no tak. ale wypadałoby mieć jakiś umiar i nie wyszukiwać na siłę spolszczeń do zwrotów i określeń, które już istnieją i mają się dobrze. co innego zapożyczyć słowo np radio czy komputer jako określenie nowego wynalazku, a co innego tworzyć sobie nowe przymiotniki, bo rodzime określenie jest trochę dłuższe lub za mało światowe
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 12:23   #2121
7719e1289fd8f2cabe4d2763ed6d1b81d4eb2186
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 410
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Nowomowa korpo mnie przeraża, smieszy i robi mi się jednoczesnie żal ludzi jej używających. Bezsensowne zapożyczenia z języka angielskiego używane są szczególnie chętnie przez osoby, które z językiem angielskim są raczej na bakier, a wydaje im się chyba, że zapunktują jako znający dobrze język angielski, kiedy zaczną wtrącać takie słówka. Polacy nie gęsi i mają swój język (ale tyczy się to nie tylko Polaków, bo ''gęga'' się tak też w innych językach, np. po niemiecku).

Hype to słowo z języka angielskiego określające podekscytowanie czymś. Często określenie to odnosi się do poruszenia i szumu wywołanego przez zapowiedzi nowego produktu/wydarzenia i wiąże się z intensywną akcją promocyjną mająca na celu podtrzymanie hype'u.

Z mojego doświadczenia wynika, że w trakcie rozmowy sformułowanie "jest na coś hype" spokojnie można zastąpić takim stwierdzeniem jak np. "ostatnio jest o czymś głośno" lub "coś jest ostatnio bardzo popularne."
7719e1289fd8f2cabe4d2763ed6d1b81d4eb2186 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 12:31   #2122
788bb1639a979260fb005346e9120b060466cef5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 10 936
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
A mnie dziwi na siłę używanie słów polskich, kiedy są krótsze angielskie.
A jak się okaże, że w jeszcze innym języku słowo byłoby o 2 litery krótsze?

Jak da się zgrabnie użyć polskiego słowa, to zazwyczaj to robię. Poza slangiem naukowym i z życia korpoludka, ale to tylko jak mam pewność, że będę zrozumiana. Ale z drugiej strony nie jestem za absolutną repolonizacją języka polskiego, unikam potworków typu "dwumlask myszy".

---------- Dopisano o 13:31 ---------- Poprzedni post napisano o 13:27 ----------

[1=7719e1289fd8f2cabe4d276 3ed6d1b81d4eb2186;8599365 0]Nowomowa korpo mnie przeraża, smieszy i robi mi się jednoczesnie żal ludzi jej używających. [/QUOTE]
Niektóre skróty myślowe są po prostu wygodne. Sama czasami coś takiego wtrącę, ale tylko jak wiem, że na pewno będę zrozumiana. Zresztą korzystam nie tylko z slangu korpoludków, ale i słów specjalistycznych, wyrazów i sytuacji zrozumiałych dla kogokolwiek umiejącego w matematykę czy programowanie. Pewnie w każdej dziedzinie są jakieś specyficzne słowa, nie tylko w korpo.
788bb1639a979260fb005346e9120b060466cef5 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 12:34   #2123
7719e1289fd8f2cabe4d2763ed6d1b81d4eb2186
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 410
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Słownictwo specjalistyczne to inna bajka. Niektóre dziedziny rozwijają się szybciej niż język nadąża, to normalne, że używa się wtedy angielskiego nazewnictwa.

Ale podam taki przykład naszego zachodniego sąsiada - location. Znajdźcie na to wydarzenie jakieś dobre location. Ale fajną location wybrałaś. No bzdura totalna.

Edytowane przez 7719e1289fd8f2cabe4d2763ed6d1b81d4eb2186
Czas edycji: 2018-10-15 o 12:37
7719e1289fd8f2cabe4d2763ed6d1b81d4eb2186 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 12:35   #2124
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

[1=788bb1639a979260fb00534 6e9120b060466cef5;8599366 6]A jak się okaże, że w jeszcze innym języku słowo byłoby o 2 litery krótsze?

Jak da się zgrabnie użyć polskiego słowa, to zazwyczaj to robię. Poza slangiem naukowym i z życia korpoludka, ale to tylko jak mam pewność, że będę zrozumiana. Ale z drugiej strony nie jestem za absolutną repolonizacją języka polskiego, unikam potworków typu "dwumlask myszy".

---------- Dopisano o 13:31 ---------- Poprzedni post napisano o 13:27 ----------


Niektóre skróty myślowe są po prostu wygodne. Sama czasami coś takiego wtrącę, ale tylko jak wiem, że na pewno będę zrozumiana. Zresztą korzystam nie tylko z slangu korpoludków, ale i słów specjalistycznych, wyrazów i sytuacji zrozumiałych dla kogokolwiek umiejącego w matematykę czy programowanie. Pewnie w każdej dziedzinie są jakieś specyficzne słowa, nie tylko w korpo.[/QUOTE]

wydaje mi się, że zupełnie czymś innym są zwroty i określenia specjalistyczne, a czymś innym "wyhajpowany" czy "assumować" (padło we wcześniejszej edycji rozmowy o zapożyczeniach).
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 12:41   #2125
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
wydaje mi się, że zupełnie czymś innym są zwroty i określenia specjalistyczne, a czymś innym "wyhajpowany" czy "assumować" (padło we wcześniejszej edycji rozmowy o zapożyczeniach).
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 12:49   #2126
788bb1639a979260fb005346e9120b060466cef5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 10 936
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
wydaje mi się, że zupełnie czymś innym są zwroty i określenia specjalistyczne, a czymś innym "wyhajpowany" czy "assumować" (padło we wcześniejszej edycji rozmowy o zapożyczeniach).
Racja. Rażą mnie też "hasztagi". Nie upieram się, żeby z tego "hash" robić "płotek" czy "kratkę", ale można by użyć oryginalnej pisowni
788bb1639a979260fb005346e9120b060466cef5 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 12:49   #2127
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

[1=7719e1289fd8f2cabe4d276 3ed6d1b81d4eb2186;8599365 0]Nowomowa korpo mnie przeraża, smieszy i robi mi się jednoczesnie żal ludzi jej używających. Bezsensowne zapożyczenia z języka angielskiego używane są szczególnie chętnie przez osoby, które z językiem angielskim są raczej na bakier, a wydaje im się chyba, że zapunktują jako znający dobrze język angielski, kiedy zaczną wtrącać takie słówka. Polacy nie gęsi i mają swój język (ale tyczy się to nie tylko Polaków, bo ''gęga'' się tak też w innych językach, np. po niemiecku).[/QUOTE]
Przepraszam za wtrącenie, ale w tym określeniu wcale nie chodzi o to, że Polacy to gęsi.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 12:52   #2128
7719e1289fd8f2cabe4d2763ed6d1b81d4eb2186
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 410
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Przepraszam za wtrącenie, ale w tym określeniu wcale nie chodzi o to, że Polacy to gęsi.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Oczywiscie ze nie. Nie uzylam tez oryginalnego okreslenia, tylko je przeksztalcilam. Chyba kazdy rozumie, o co mi chodzi?
7719e1289fd8f2cabe4d2763ed6d1b81d4eb2186 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 12:53   #2129
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

[1=7719e1289fd8f2cabe4d276 3ed6d1b81d4eb2186;8599378 9]Oczywiscie ze nie. Nie uzylam tez oryginalnego okreslenia, tylko je przeksztalcilam. Chyba kazdy rozumie, o co mi chodzi?[/QUOTE]Właśnie ja nie zrozumiałam. Napisałaś, że Polscy nie gęsi i mają swój język - co sugerowałoby, że "gęsi" jest tu rzeczownikiem a nie przymiotnikiem. Ale może to tylko ja pomieszałam.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-10-15, 12:58   #2130
Higurashi
Czarna owca
 
Avatar Higurashi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: Underground
Wiadomości: 30 089
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot, część 54

[1=7719e1289fd8f2cabe4d276 3ed6d1b81d4eb2186;8599370 5]Słownictwo specjalistyczne to inna bajka. Niektóre dziedziny rozwijają się szybciej niż język nadąża, to normalne, że używa się wtedy angielskiego nazewnictwa.

Ale podam taki przykład naszego zachodniego sąsiada - location. Znajdźcie na to wydarzenie jakieś dobre location. Ale fajną location wybrałaś. No bzdura totalna.[/QUOTE]

Nigdy nie słyszałam, żeby ktoś tak mówił a wśród znajomych mam wielu korpoludków i ludzi, którzy na co dzień więcej mówią po angielsku, niż po polsku.

Za to w niemieckim faktycznie często się używa ciekawych słów. Np. downloaden zamiast zwykłego "hertunterladen" (pobrać). Nie wiadomo później, jak to odmienić.

Edytowane przez Higurashi
Czas edycji: 2018-10-15 o 12:59
Higurashi jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-01-12 19:56:07


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:43.