Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-01-31, 16:13   #1
kami321
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-09
Wiadomości: 1

Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?


Hej, zastanawia mnie w ostatnim czasie jedna kwestia, a mianowicie czy wszędzie obecnie promowane zdrowe odżywianie faktycznie jest w stanie uchronić większość z nas przed rakiem i innymi chorobami cywilizacyjnymi.



Czy macie w rodzinie długowiecznych dziadków/ rodziców? Czy rzeczywiście zauważyliście, że prowadzą wyjątkowo zdrowy tryb życia? Co jedzą? Czym się zajmują?

Czy może żyją zupełnie normalnie?

Często przecież słyszymy o ludziach, którzy przez pół życia kopcili papierosy, nie szczędzili sobie alkoholu, jedli co popadnie, a jednak dożyli 90 lat.

Szalenie interesuje mnie ten temat.



Z góry dziękuję za odpowiedzi!
kami321 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-01, 08:49   #2
MiamiGlow
Zakorzenienie
 
Avatar MiamiGlow
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 4 020
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez kami321 Pokaż wiadomość
Hej, zastanawia mnie w ostatnim czasie jedna kwestia, a mianowicie czy wszędzie obecnie promowane zdrowe odżywianie faktycznie jest w stanie uchronić większość z nas przed rakiem i innymi chorobami cywilizacyjnymi.



Czy macie w rodzinie długowiecznych dziadków/ rodziców? Czy rzeczywiście zauważyliście, że prowadzą wyjątkowo zdrowy tryb życia? Co jedzą? Czym się zajmują?

Czy może żyją zupełnie normalnie?

Często przecież słyszymy o ludziach, którzy przez pół życia kopcili papierosy, nie szczędzili sobie alkoholu, jedli co popadnie, a jednak dożyli 90 lat.

Szalenie interesuje mnie ten temat.



Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Wydaje mi się, że te najstarsze pokolenia w Polsce wcale nie miały super warunków do dbania o siebie i trzymania zdrowej diety. Czasy bywały ciężkie. Zresztą jak wspominam Sybiraków, z którymi kiedyś miałam kontakt, to pamiętam że mimo wieku wielu z nich trzymało się super, a przecież przeżyli zesłanie, głodowali i byli tam wykańczani fizycznie.
Może ogólnie rzecz biorąc rolnictwo było kiedyś bardziej naturalne, nie było tyle chemii. Ale też nie było współczesnej medycyny. Także naprawdę trudno powiedzieć jak to jest i jakoś sobie porównać.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
MiamiGlow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-01, 09:07   #3
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 980
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Praca fizyczna, bo tak było i już. Nie było wielu rzeczy, które mamy i nawet w domu była ciężka praca.

Zdrowe odżywianie, to każdy inaczej definiuje, ale z moich obserwacji było to życie i jedzenie zgodne z porą roku. Nie sprowadzano wielu rzeczy z 2 końca świata, stawiano na produkty lokalne. Mięso nie było na co dzień, a jak już to raczej gotowane u moich dziadków ( takie jak np. w rosole ).

Dobry nastrój i poczucie humoru. Jakoś nie słyszałam mojego dziadka ( bo to taki przykładowy 90latek ), który by na coś narzekał czy kogoś obmawiał.

Wysypianie się i regularny tryb życia.
Imprezy nocne to były owszem ( np. wesela ), a tak większość to raczej jakieś za dnia typu imieniny, wspólne święta.

Cytat:
Napisane przez kami321 Pokaż wiadomość
Często przecież słyszymy o ludziach, którzy przez pół życia kopcili papierosy, nie szczędzili sobie alkoholu, jedli co popadnie, a jednak dożyli 90 lat.
Nie znam nikogo takiego, wręcz przeciwnie. Żyli raczej krótko i dolegało im wiele chorób, ale się z nimi nie afiszowali.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-01, 09:12   #4
695d786c3492781c3fd020c39a3abf990173eddf_6577a2b887a02
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 2 756
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez kami321 Pokaż wiadomość
Hej, zastanawia mnie w ostatnim czasie jedna kwestia, a mianowicie czy wszędzie obecnie promowane zdrowe odżywianie faktycznie jest w stanie uchronić większość z nas przed rakiem i innymi chorobami cywilizacyjnymi.



Czy macie w rodzinie długowiecznych dziadków/ rodziców? Czy rzeczywiście zauważyliście, że prowadzą wyjątkowo zdrowy tryb życia? Co jedzą? Czym się zajmują?

Czy może żyją zupełnie normalnie?

Często przecież słyszymy o ludziach, którzy przez pół życia kopcili papierosy, nie szczędzili sobie alkoholu, jedli co popadnie, a jednak dożyli 90 lat.

Szalenie interesuje mnie ten temat.



Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Zdrowe odżywianie czy tryb życia na pewno nie wystarczą, bo zwyczajnie nie na wszystko w życiu ma się wpływ. Wierzę, że mogą pomóc, ale trudno szukać dowodów w starszych pokoleniach, bo żyli albo dorastali w innych czasach, kiedy była inna świadomość.

Moja babcia dożyła 90-tki, jej rodzice również, rodzeństwo zmarło młodziej - patrząc na nich obstawiałabym geny plus brak bardziej ryzykownych czynników. Na przedwojennej wsi raczej się myślało o tym, żeby było co jeść, niż o zdrowym trybie życia czy zdrowym odżywianiu w dzisiejszym rozumieniu.

Pradziadkowie byli szczupli, podobno nie objadali się (nawet w lepszych czasach), dużo się ruszali (praca w polu, chodzenie na grzyby, jagody itd.) i byli bardzo długo aktywni, współcześnie przy wsparciu medycyny może mogliby pożyć dłużej. Babcia nie paliła, prawie nie piła alkoholu, ale lubiła jeść mącznie i tłusto, nie biegała ani nie ćwiczyła , miała nadwagę i kilka problemów zdrowotnych, ale przeżyła wszystkie swoje rówieśniczki z dzielni.

---------- Dopisano o 10:12 ---------- Poprzedni post napisano o 10:11 ----------

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Dobry nastrój i poczucie humoru. Jakoś nie słyszałam mojego dziadka ( bo to taki przykładowy 90latek ), który by na coś narzekał czy kogoś obmawiał.
Z opowieści o pradziadkach to by pasowało, byli bardzo pogodnymi ludźmi.
695d786c3492781c3fd020c39a3abf990173eddf_6577a2b887a02 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-01, 09:33   #5
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Rodzina mojego męża, zwłaszcza ze strony ojca, jest bardzo długowieczna.
Dziadkowie żyli długo, lat 90 z dużym plusem i zdrowo.


I o zgrozo niczego sobie nie odmawiali, papierosy palili, alkoholu nie unikali, całe życie ciężko pracowali.


__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-01, 09:50   #6
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Kiedys ogladalam na youtubie wyklad jakiegos polskiego profesora dokladnie na ten temat (niestety nie wiem jak teraz znalezc to wideo). Mowil, ze wszelkie badania i obserwacje stulatkow z calego globu wskazuja jednoznacznie na to, ze wszyscy ci ktorzy dozywali bardzo sedziwego wieku przezywali w ciagu swojego zycia okres pewnego rodzaju glodowki i biedy, np spowodowane wojna czy kryzysem.
Generalnie wnioski z tego wykladu byly takie, ze jako spoleczenstwo obzeramy sie duzo bardziej niz potrzebujemy, obciazamy tym organizm, a ten jest w stanie zyc dluzej niz przecietnie, jezeli w miedzyczasie przetrwa "ciezkie" dla niego czasy.
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-01, 10:03   #7
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Była tez selekcja naturalna, nie ratowano wcześniaków i dzieci w ciężkim stanie po porodzie, szybko umierały.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-02-01, 11:01   #8
Lipoliz
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2020-12
Wiadomości: 163
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez abiblabla Pokaż wiadomość
Mowil, ze wszelkie badania i obserwacje stulatkow z calego globu wskazuja jednoznacznie na to, ze wszyscy ci ktorzy dozywali bardzo sedziwego wieku przezywali w ciagu swojego zycia okres pewnego rodzaju glodowki i biedy, np spowodowane wojna czy kryzysem.
No właśnie miałem pisać, że zauważyłem iż więźniowie niemieckich obozów zagłady z II WŚ żyli długo i w zadziwiająco dobrej formie, także umysłowej. Może też wielu z nich nawet po wyzwoleniu do końca życia nie przejadało się ale już niejako z wyboru, hm?

Wielu produktom przypisuje się działanie zdrowotne, antyrakowe itd. ale ja myślę, że największe znaczenie ma brak nadwagi i niski poziom bardzo niebezpiecznego tłuszczu trzewnego. Niedawno czytałem że z wyglądu szczupła blondynka może mieć tej właśnie tkanki tłuszczowej więcej od zawodnika sumo, tak więc uprawnianie sportu (rekreacyjnie) wskazane.
Lipoliz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-01, 11:07   #9
Lapis_Lazuli
Rozeznanie
 
Avatar Lapis_Lazuli
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 929
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Mysle, że zdrowe odzywianie to nie tyle sekret dlugowiecznosci co po prostu zagwarantowania sobie normalnej dlugosci zycia i nie skracanie jej.
Lapis_Lazuli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-02, 07:26   #10
MiamiGlow
Zakorzenienie
 
Avatar MiamiGlow
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 4 020
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez abiblabla Pokaż wiadomość
Kiedys ogladalam na youtubie wyklad jakiegos polskiego profesora dokladnie na ten temat (niestety nie wiem jak teraz znalezc to wideo). Mowil, ze wszelkie badania i obserwacje stulatkow z calego globu wskazuja jednoznacznie na to, ze wszyscy ci ktorzy dozywali bardzo sedziwego wieku przezywali w ciagu swojego zycia okres pewnego rodzaju glodowki i biedy, np spowodowane wojna czy kryzysem.
Generalnie wnioski z tego wykladu byly takie, ze jako spoleczenstwo obzeramy sie duzo bardziej niz potrzebujemy, obciazamy tym organizm, a ten jest w stanie zyc dluzej niz przecietnie, jezeli w miedzyczasie przetrwa "ciezkie" dla niego czasy.
A to jest naprawdę bardzo ciekawe.
Tak na logikę zawsze wydawało się, że głód i kryzys źle wpływają na zdrowie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
MiamiGlow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-02, 07:34   #11
a79790139dd0658ebd8b23ce8e3846ca00e1de31_65bd8201a8975
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 11 723
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez MiamiGlow Pokaż wiadomość
A to jest naprawdę bardzo ciekawe.
Tak na logikę zawsze wydawało się, że głód i kryzys źle wpływają na zdrowie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Tak na logikę to skoro przeżyli tyle, a różne były kryzysy, wojny itp. w tym czasie, to czy chcieli czy nie, musieli brać w tym udział.


Moim zdaniem najważniejsze są geny. Tryb życia i odżywianie to tylko sposób aby się dobrze "trzymać" i nie skracać sobie tego życia.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
a79790139dd0658ebd8b23ce8e3846ca00e1de31_65bd8201a8975 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-02-02, 09:21   #12
695d786c3492781c3fd020c39a3abf990173eddf_6577a2b887a02
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 2 756
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez Lipoliz Pokaż wiadomość
No właśnie miałem pisać, że zauważyłem iż więźniowie niemieckich obozów zagłady z II WŚ żyli długo i w zadziwiająco dobrej formie, także umysłowej. Może też wielu z nich nawet po wyzwoleniu do końca życia nie przejadało się ale już niejako z wyboru, hm?
Ja mam teorię, że jeśli ktoś przeżył w bardzo trudnych warunkach, to znaczy, że miał wystarczająco silny organizm, więc i później dobrze się trzymał.
695d786c3492781c3fd020c39a3abf990173eddf_6577a2b887a02 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-02, 09:56   #13
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Oddychali lepszym powietrzem i mniej jedli.
No i geny myślę, że mają znaczenie.
Do tego ruszali się, albo praca fizyczna, albo dużo jeździli na rowerach.
Z pogodą ducha się nie zgodzę, moja babcia jeszcze nie aż tak sędziwa, bo 80+, ale bardzo dobrze się trzyma na ten wiek, z pogodą ducha nie ma nic wspólnego. Prababcia dożyła 94 i też nie bardzo.
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-02, 10:04   #14
kamyyyla91
Raczkowanie
 
Avatar kamyyyla91
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomości: 41
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Taka jest prawda, że tylko silne jednostki były wysyłane do pracy. Osoby które już nie zachwycały siłą czy zdrowiem od razu były wysyłane do komór.
__________________
Dzisiaj powinno być zawsze najwspanialszym dniem Thomas Dreier
kamyyyla91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-02, 11:44   #15
Lipoliz
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2020-12
Wiadomości: 163
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

[1=695d786c3492781c3fd020c 39a3abf990173eddf_6577a2b 887a02;88481012]Ja mam teorię, że jeśli ktoś przeżył w bardzo trudnych warunkach, to znaczy, że miał wystarczająco silny organizm, więc i później dobrze się trzymał.[/QUOTE]
Ja uważam, że niekoniecznie jeżeli w normalnych warunkach miał tendencję do tycia albo grzeszył nieumiarkowaniem w jedzeniu. Przed chwila szukałem coś o resveratrolu i oto na co natrafiłem:

When you starve yourself or significantly reduce the number of calories you eat, your body naturally increases its number of sirtuins for a time. Sirtuins will have the effects listed above, including increased lifespan and decreased energy utilization.
https://www.futurederm.com/5-facts-r...-might-missed/

Moje tłumaczenie: Jeżeli głodzisz się albo znacznie obniżasz liczbę kalorii z posiłków, to twoje ciało w naturalny sposób zwiększa liczebność sirtuin które wpływają m.in. na długość życia...

---------- Dopisano o 12:44 ---------- Poprzedni post napisano o 12:30 ----------

W przypadku mężczyzn silny organizm może nie mieć nic wspólnego z długowiecznością a nawet mieć ale odwrotnie

Eunuchowie żyjący w Korei setki lat temu żyli średnio 14-19 lat dłużej niż niewykastrowani mężczyźni - wynika z badań, które publikuje pismo Current Biology. Praca ta sugeruje, że za krótszą długość życia panów mogą odpowiadać męskie hormony płciowe.
https://www.medonet.pl/zdrowie/wiado...l,1667997.html
Lipoliz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-02, 13:53   #16
Vanir410
Wtajemniczenie
 
Avatar Vanir410
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 2 159
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Predyspozycje.



Zdrowy tryb życia pozwoli nam opóźnić, nieco złagodzić to, co nieuniknione. Dostarczamy sobie dobrego paliwa, pojedziemy dalej. Jemy śmieci, palimy papierosy - skracamy życie, szybciej przychodzą choroby.



Odnośnie dziadków - sąsiadka, która przeżyła ponad 100 mówiła, że to przez duże ilości jedzenia miodu. Jednak to była kobieta zawsze bardzo ruchliwa. Pomału, ale do celu, nie ma siedzenia na tyłku i marudzenia. Skoro boli, jest źle, to tak ma być, ale iść trzeba dalej.

Edytowane przez Vanir410
Czas edycji: 2021-02-02 o 13:54
Vanir410 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-02, 15:54   #17
Lipoliz
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2020-12
Wiadomości: 163
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez Vanir410 Pokaż wiadomość
Odnośnie dziadków - sąsiadka, która przeżyła ponad 100 mówiła, że to przez duże ilości jedzenia miodu.
A to akurat możliwe. Oczywiście prawdziwego miodu a nie sklepowego syropu glukozowo fruktozowego.

---------- Dopisano o 16:54 ---------- Poprzedni post napisano o 16:50 ----------

Tylko że miód to broń obosieczna i trzeba wiedzieć jak się nią posługiwać. Cukry proste... Jem dużo ale tylko na sporym głodzie w tym po treningu albo przed kiedy wiem, że spalę.
Lipoliz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-02, 16:25   #18
nie_powiem
Wtajemniczenie
 
Avatar nie_powiem
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 893
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Jeśli temat Cię interesuje, to polecam książkę Dana Buettnera "Niebieskie strefy długowieczności". Autor zbiera w niej miejsca, gdzie statystycznie ludzie żyją najdłużej i wysnuwa wnioski co może wpływać na to, że tak właśnie jest. Generalnie przeprowadza rozmowy z takimi osobami i obserwuje ich tryb życia - poziom uspołecznienia i zaangażowania rodzinnego, zadowolenia, sposób żywienia się, stosunek do aktywności fizycznej itd.

Niestety w swojej rodzinie nie mam takich przypadków, ale temat jest faktycznie bardzo ciekawy.
__________________
A tam, od jutra.
nie_powiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-03, 07:21   #19
Zorzoli
Zakorzenienie
 
Avatar Zorzoli
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 3 214
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Jauważam, że największy wpływ mają geny, nasze środowisko (jakość powietrza, jakość jedzenia), oraz bycie bardzo aktywnym.
Moja prababcia dożyła 90 ale do samego końca budziła się rano, gotowała obiady dla całej rodziny i nie była w stanie usiedzieć w miejscu.
__________________
Nikogo niestety nie zmusisz do miłości ale zawsze możesz zamknąć wybranka w piwnicy i trzymać tam dopóki nie rozwinie się u niego syndrom sztokholmski. 🙃

https://www.suwaczek.pl/cache/cadbaa1cc7.png
Zorzoli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-02-03, 08:04   #20
Lipoliz
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2020-12
Wiadomości: 163
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Długość życia w pewnej rodzinie: ojciec żył chyba 87, żona jego żyła chyba z 84, córka dalej żyje - 88, synowie czyli jej bracia: jeden zmarł w wieku 72 lat a drugi 70 lat. Ich siostra zawsze szczupła, oni - grubasy - typowa otyłość brzuszna.
Lipoliz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-03, 08:07   #21
Keket
Zakorzenienie
 
Avatar Keket
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 3 879
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez Lipoliz Pokaż wiadomość
No właśnie miałem pisać, że zauważyłem iż więźniowie niemieckich obozów zagłady z II WŚ żyli długo i w zadziwiająco dobrej formie, także umysłowej. Może też wielu z nich nawet po wyzwoleniu do końca życia nie przejadało się ale już niejako z wyboru, hm?

Wielu produktom przypisuje się działanie zdrowotne, antyrakowe itd. ale ja myślę, że największe znaczenie ma brak nadwagi i niski poziom bardzo niebezpiecznego tłuszczu trzewnego. Niedawno czytałem że z wyglądu szczupła blondynka może mieć tej właśnie tkanki tłuszczowej więcej od zawodnika sumo, tak więc uprawnianie sportu (rekreacyjnie) wskazane.
To prawda. Czasem otwieramy szczupłego człowieka, a w środku tyle tłuszczu, że wytapiać można.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

Keket jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-03, 08:53   #22
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez Vanir410 Pokaż wiadomość
Odnośnie dziadków - sąsiadka, która przeżyła ponad 100 mówiła, że to przez duże ilości jedzenia miodu. Jednak to była kobieta zawsze bardzo ruchliwa. Pomału, ale do celu, nie ma siedzenia na tyłku i marudzenia. Skoro boli, jest źle, to tak ma być, ale iść trzeba dalej.



Kiedyś oglądałam wywiad z panią dobrze ponad 100 lat i ona twierdziła, ze tak długo żyje i dobrze się trzyma (a faktycznie, była sprawna i umysłowo sprawna), bo od zawsze, codziennie zażywa kieliszeczek koniaczku. Serio.




Swoją droga, nie wiem czy ja chciałabym żyć tak długo.

Myślę że 80 lat to już jest bardzo długo i już człowiek nawet jak na swój wiek jest sprawny i zdrowy, to jednak ma już bardzo ciężko i często cierpi.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-03, 09:11   #23
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Kiedyś oglądałam wywiad z panią dobrze ponad 100 lat i ona twierdziła, ze tak długo żyje i dobrze się trzyma (a faktycznie, była sprawna i umysłowo sprawna), bo od zawsze, codziennie zażywa kieliszeczek koniaczku. Serio.




Swoją droga, nie wiem czy ja chciałabym żyć tak długo.

Myślę że 80 lat to już jest bardzo długo i już człowiek nawet jak na swój wiek jest sprawny i zdrowy, to jednak ma już bardzo ciężko i często cierpi.
Zgadzam sie z czescia napisana na szaro.
Cialo sie jednak z wiekiem "zuzywa", w pewnym wieku stawy wysiadaja, wzrok i sluch tez juz czesto nie ten, nie chcialabym funkcjonowac w oparciu o otrzymanie pomocy od innych

Babka mojego meza dozyla 90-paru lat i podobno na dwa posilki w ciagu dnia jadla congee, a to jest takie niedobre no i kupne wersje nie maja ze zdrowym jedzeniem nic wspolnego
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-03, 09:28   #24
Lipoliz
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2020-12
Wiadomości: 163
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez kasztanka3 Pokaż wiadomość
Cialo sie jednak z wiekiem "zuzywa", w pewnym wieku stawy wysiadaja, wzrok i sluch tez juz czesto nie ten, nie chcialabym funkcjonowac w oparciu o otrzymanie pomocy od innych
Hmmm...:


---------- Dopisano o 10:28 ---------- Poprzedni post napisano o 10:26 ----------

Nie widze linka do filmiku wstawionego wyżej: https://youtu.be/HALxTRZM25g
Lipoliz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-03, 10:59   #25
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez Lipoliz Pokaż wiadomość
Hmmm...:


---------- Dopisano o 10:28 ---------- Poprzedni post napisano o 10:26 ----------

Nie widze linka do filmiku wstawionego wyżej: https://youtu.be/HALxTRZM25g



No tylko pozazdrościć, ale jednak nawet wśród ludzi którzy mieli aktywność fizyczną i żyli w miarę zdrowo, taka sprawność w takim wieku to piękny i budujący wyjątek, a nie norma.
Loterii genowej i przypadków losowych (wypadki, choroby) się nie przeskoczy. Jak się nie najlepiej trafiło lub miało pecha, to sie tego nie przeskoczy ani ćwiczeniami ani cud dietami.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-03, 11:06   #26
Olkaaaa_s
Zakorzenienie
 
Avatar Olkaaaa_s
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 4 363
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez abiblabla Pokaż wiadomość
Kiedys ogladalam na youtubie wyklad jakiegos polskiego profesora dokladnie na ten temat (niestety nie wiem jak teraz znalezc to wideo). Mowil, ze wszelkie badania i obserwacje stulatkow z calego globu wskazuja jednoznacznie na to, ze wszyscy ci ktorzy dozywali bardzo sedziwego wieku przezywali w ciagu swojego zycia okres pewnego rodzaju glodowki i biedy, np spowodowane wojna czy kryzysem.
Generalnie wnioski z tego wykladu byly takie, ze jako spoleczenstwo obzeramy sie duzo bardziej niz potrzebujemy, obciazamy tym organizm, a ten jest w stanie zyc dluzej niz przecietnie, jezeli w miedzyczasie przetrwa "ciezkie" dla niego czasy.
Możliwe, że był to profesor Vetulani, on prowadził badania sprawdzające korelację między długowiecznością a okresami głodu w przeszłości

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Olkaaaa_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-03, 12:40   #27
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez Olkaaaa_s Pokaż wiadomość
Możliwe, że był to profesor Vetulani, on prowadził badania sprawdzające korelację między długowiecznością a okresami głodu w przeszłości

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Tak! Dziekuje ci za ten komentarz, odnalazlam wspomniany wczesniej wyklad: https://www.youtube.com/watch?v=-lLH...iwersytetuSWPS

Az sobie wlaczylam dla przypomnienia )
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-03, 13:13   #28
Olkaaaa_s
Zakorzenienie
 
Avatar Olkaaaa_s
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 4 363
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez abiblabla Pokaż wiadomość
Tak! Dziekuje ci za ten komentarz, odnalazlam wspomniany wczesniej wyklad: https://www.youtube.com/watch?v=-lLH...iwersytetuSWPS

Az sobie wlaczylam dla przypomnienia )
Proszę skojarzyłam od razu, bo byłam na wykładzie prof. Vetulaniego na ten temat

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Olkaaaa_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-03, 14:22   #29
MiamiGlow
Zakorzenienie
 
Avatar MiamiGlow
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 4 020
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez kasztanka3 Pokaż wiadomość
Zgadzam sie z czescia napisana na szaro.
Cialo sie jednak z wiekiem "zuzywa", w pewnym wieku stawy wysiadaja, wzrok i sluch tez juz czesto nie ten, nie chcialabym funkcjonowac w oparciu o otrzymanie pomocy od innych

Babka mojego meza dozyla 90-paru lat i podobno na dwa posilki w ciagu dnia jadla congee, a to jest takie niedobre no i kupne wersje nie maja ze zdrowym jedzeniem nic wspolnego
Weźmy pod uwagę jeszcze możliwości medycyny. Stawy, wzrok, słuch - z tym wszystkim da się mega pracować. Moja babcia miała wymienione biodro i śmiga jak szalona. Są też coraz lepsze technologie na aparaty słuchowe i operacje wzroku. A my dożyjemy czasów, gdzie to wszystko pójdzie jeszcze bardziej do przodu.
Chyba jedynym narządem, którego się nie da odmłodzić, wymienić itd. jest mózg. Ciekawe czy kiedyś dojdzie do tego, że człowiek technicznie będzie mógł mieć sprawne ciało młodzieńca, a mózg jednak w kondycji 80 czy 90latka.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
MiamiGlow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-03, 15:06   #30
695d786c3492781c3fd020c39a3abf990173eddf_6577a2b887a02
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 2 756
Dot.: Długowieczność - czy zdrowe odżywianie wystarczy?

Cytat:
Napisane przez MiamiGlow Pokaż wiadomość
Weźmy pod uwagę jeszcze możliwości medycyny. Stawy, wzrok, słuch - z tym wszystkim da się mega pracować. Moja babcia miała wymienione biodro i śmiga jak szalona. Są też coraz lepsze technologie na aparaty słuchowe i operacje wzroku. A my dożyjemy czasów, gdzie to wszystko pójdzie jeszcze bardziej do przodu.
Chyba jedynym narządem, którego się nie da odmłodzić, wymienić itd. jest mózg. Ciekawe czy kiedyś dojdzie do tego, że człowiek technicznie będzie mógł mieć sprawne ciało młodzieńca, a mózg jednak w kondycji 80 czy 90latka.
Jest to obiecujące, powymieniać albo ponaprawiać sobie zepsute części. Ale mam w rodzinie osoby po wymianie biodra, nie w takim znowu podeszłym wieku i nie powiem, żeby jakoś śmigali...
695d786c3492781c3fd020c39a3abf990173eddf_6577a2b887a02 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-11-15 20:29:43


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:16.