Zespół jelita drażliwego - Strona 120 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-08-11, 14:58   #3571
narCOMAnka_23
Raczkowanie
 
Avatar narCOMAnka_23
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 169
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez zaharka1 Pokaż wiadomość
Witajcie. Jestem tu nowa ale mam nadzieję że mi pomożecie: mam do Was pytanie odnośnie objawów zespołu... czy przy biegunce lub przed biegunką macie dziwne uczucie pocenia się całego ciała i takie jakby drżenie całego ciała, "trzęsie" Wam się w środku i robi wam się słabo?? i po jakich badaniach postawiono Wam diagnozę??
Ja tak miałam przed każdą biegunką. Fatalne uczucie. Nie wiedziałam, czy siadać na kibel czy przed nim klękać a może się położyć na łóżko bo zaraz zemdleje. Dziewczyny na diecie bezglutenowej czuję się jak nowy człowiek. W ciągu 5 miesięcy miałam dwa razy nieświadomą wpadkę z glutenem po czym objawy wracały na około tydzień, tj. biegunka, ból brzucha i żołądka, omdlenia i bóle stawów. Niby celiakii nie mam a gluten działa na mnie jak trucizna. Myślałam, że się wykończę psychicznie i fizycznie a teraz...? Nie wiem co to choroba
narCOMAnka_23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-11, 14:58   #3572
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Dziewczyny, czy któraś z Was stosowała przed kolonoskopią inny preparat niż Fortrans? Będę miała to badanie za miesiąc (w znieczuleniu ogólnym ) i na stronie mojego szpitala jest napisane o Fortransie, a nie ukrywam, że chciałabym go uniknąć. Stosowałyście może Citra Fleet?
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-11, 15:07   #3573
narCOMAnka_23
Raczkowanie
 
Avatar narCOMAnka_23
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 169
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Ja stosowałam Citra Fleet - polecam!!
narCOMAnka_23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-11, 15:28   #3574
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez narCOMAnka_23 Pokaż wiadomość
Ja stosowałam Citra Fleet - polecam!!
Napiszę Ci PW
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-11, 16:58   #3575
zaharka1
Przyczajenie
 
Avatar zaharka1
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: ni stąd, ni zowąd
Wiadomości: 12
Dot.: Zespół jelita drażliwego

nie robiłam jeszcze badań na celiakie, ciekawe czy to to samo? naprawdę straszne uczucie męczę się już 8 miesiąc, chodzę od lekarza do lekarza od tarczycy po nerwicę, nawet jadłam leki od psychiatry i co?? i nic dalej mnie łapało tak że toaleta była moim drugim domem... a Zespół jedynie mi pasuje do moich objawów i z tego co się orientuję to mój ojciec miał (prawdopodobnie, bo nigdy się nie leczył) i brat lekarz stwierdził....
zaharka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-11, 19:12   #3576
narCOMAnka_23
Raczkowanie
 
Avatar narCOMAnka_23
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 169
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Zaharka jakie badania robiłaś w celu diagnostyki? Na jakiej podstawie stwierdzono IBS?

Musisz poczytać nasz wątek, jakie badania warto zrobić. Warto zacząć od podstawowych badań, tj. krew (zwróć uwagę na OB i CRP), mocz, kał na pasożyty i krew utajoną, USG, próby wątrobowe. Badałaś TSH, ft3, ft4?

Jeśli wszystko wyjdzie ok warto zrobić gastroskopię. Może to wina Helicobacter. Pamiętaj aby pobrano wycinki.

Jakie masz w ogóle objawy?
narCOMAnka_23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-12, 09:01   #3577
zaharka1
Przyczajenie
 
Avatar zaharka1
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: ni stąd, ni zowąd
Wiadomości: 12
Dot.: Zespół jelita drażliwego

wszystkie badania które napisałaś miałam i są cacy .... na badaniach jestem zdrowa jak ryba... jestem teraz na etapie badania na rakowiaka. a czemu IBS prawdopodobnie uwarunkowania genetyczne. Gastroskopie będę miała robiąną, ale najpierw badania na rakowiaka. Objawy, to tak jak pisałam wcześniej biegunka, nudności wymioty, pocenie się trzęsienie, czasami brak sił, tylko leżeć i patrzeć w sufit. do tego ostatnio boli mnie głowa. jak zatrzymam biegunkę to potem jest mi ciężko w środku i przez następne dni mam spokój z biegunką, ale wypróżniać to się prawie nie wypróżniam... i tak w kółko....
zaharka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-08-12, 09:25   #3578
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Dziewczyny, a któraś z Was brała Tribux forte?
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-12, 10:05   #3579
ollga25
Raczkowanie
 
Avatar ollga25
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 182
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Dziewczyny w wynikach krwi wyszło mi : TSH 3-generacja 3,146
czy to norma?
__________________
pupa: 94
talia: 75
ud0: 51
ramię: 26
WAGA: 61
ollga25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-12, 10:48   #3580
adiqq
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 88
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez narCOMAnka_23 Pokaż wiadomość
Dziewczyny na diecie bezglutenowej czuję się jak nowy człowiek. W ciągu 5 miesięcy miałam dwa razy nieświadomą wpadkę z glutenem po czym objawy wracały na około tydzień, tj. biegunka, ból brzucha i żołądka, omdlenia i bóle stawów. Niby celiakii nie mam a gluten działa na mnie jak trucizna. Myślałam, że się wykończę psychicznie i fizycznie a teraz...? Nie wiem co to choroba
też nie mam celiakii, na gluten niby nie jestem uczulony, ale od czasu jak go odstawiłem i unikam jak tylko mogę - to czuje się o niebo lepiej.
może to faktycznie jest tak, ze ludzi można podzielic na takich którzy mają problem z glutenem i na takich którzy będą mieli ten problem (albo już go mają, ale nie zdawają sobie z tego sprawy, nie kojarzą objawów) ??
adiqq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-12, 13:21   #3581
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez ollga25 Pokaż wiadomość
Dziewczyny w wynikach krwi wyszło mi : TSH 3-generacja 3,146
czy to norma?
A masz jakieś objawy niedoczynności tarczycy (tycie, spowolniony metabolizm, osłabienie, zmęczenie, sucha skóra, wypadanie włosów)? Sprawdzałaś też fT4?
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-08-12, 17:40   #3582
narCOMAnka_23
Raczkowanie
 
Avatar narCOMAnka_23
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 169
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Zaharka w takim razie czekamy na wyniki gastroskopii. Pamiętaj aby pobrano wycinki głównie z dwunastnicy. Oprócz celiakii, alergii na gluten istnieje także nadwrażliwość na gluten, którą można stwierdzić jedynie poprzez dietę eliminacyjną. Taka próba nikomu nie zaszkodzi a można się przekonać jak będziemy się czuć unikając glutenu
narCOMAnka_23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-14, 10:56   #3583
zaharka1
Przyczajenie
 
Avatar zaharka1
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: ni stąd, ni zowąd
Wiadomości: 12
Dot.: Zespół jelita drażliwego

dziękuję bardzo narCOMAnka_23 miała właśnie taki plan, żeby odstawić gluten. jestem już wykończona nie wiadomo tak naprawdę co mi jest nikt mnie nie wspiera nikt nie chce mi pomóc, bo wszyscy mają mnie za wariatkę, albo hipochondryczkę.... mam już dość jestem zmęczona. dopiero tu ktoś próbuje mi pomóc... wielkie dzięki
zaharka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-14, 11:12   #3584
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez zaharka1 Pokaż wiadomość
dziękuję bardzo narCOMAnka_23 miała właśnie taki plan, żeby odstawić gluten. jestem już wykończona nie wiadomo tak naprawdę co mi jest nikt mnie nie wspiera nikt nie chce mi pomóc, bo wszyscy mają mnie za wariatkę, albo hipochondryczkę.... mam już dość jestem zmęczona. dopiero tu ktoś próbuje mi pomóc... wielkie dzięki
Zaharka, chyba większość os. z takimi problemami jest uznawana przez lekarzy i otoczenie za hipochondryków I najlepiej wmawiać, że przyczyną wszystkich problemów jest stres... Ja teraz nie mam żadnego stresu, a od 2 tyg. znowu powróciły bóle brzucha i inne uroki IBS
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-14, 20:20   #3585
zaharka1
Przyczajenie
 
Avatar zaharka1
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: ni stąd, ni zowąd
Wiadomości: 12
Dot.: Zespół jelita drażliwego

no właśnie, nie wiem jak ludzie mogą być tak okrutni... przecież biegunki nie da się ukryć, udawać itp. a najgorsze jest to że Ty się człowieku męczysz, a reszta ludzi Ci mówi że przez nerwy, że masz to głowie i potem sam się nakręcasz, że jesteś w stanie w to uwierzyć... MASAKRA !!!! mnie już zaczęło "trzęsienie w nocy budzić" tzn że rano jak wstanę to z kibla szybko nie wyjdę.... a najbardziej mnie wkur..... zdanie " weź coś", "brałaś coś?"
zaharka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-14, 22:51   #3586
favianna
Zakorzenienie
 
Avatar favianna
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 7 136
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Trafilam tu przypadkiem ale konkluzja mnie naszla taka ze może wiele z osob ktore ma problemy mogloby oprocz diety eliminacyjnej sprobowac uregulowac prace jelit probiotykami? Mialam kiedys male dolegliwosci i probiotyki potrafia czasem zdzialac cuda.

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
favianna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-14, 22:56   #3587
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez favianna Pokaż wiadomość
Trafilam tu przypadkiem ale konkluzja mnie naszla taka ze może wiele z osob ktore ma problemy mogloby oprocz diety eliminacyjnej sprobowac uregulowac prace jelit probiotykami? Mialam kiedys male dolegliwosci i probiotyki potrafia czasem zdzialac cuda.

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
Myślę, że sporo os. z IBS probiotyki jednak bierze Ale nie każdemu niestety pomagają.
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-14, 23:00   #3588
favianna
Zakorzenienie
 
Avatar favianna
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 7 136
Dot.: Zespół jelita drażliwego

No nie mowie ze kazdemu pomoga, ludzie sa rozni I podloze problemu tez może byc rozne. Ja robilam testy na nietolerancje pokarmowe i badanie flory bakteryjnej jelit. Wyszlo duzo nietolerancji, maly niedobor jednego typu bakterii. Dieta i probiotyki pomogly. Oby wszyscy z tego watku jak najszybciej znalezli sposob na swoje klopoty.

Edytowane przez favianna
Czas edycji: 2014-08-14 o 23:02
favianna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-15, 13:01   #3589
MascarpOOne
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-09
Lokalizacja: Wisteria Lane
Wiadomości: 4 236
GG do MascarpOOne
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez favianna Pokaż wiadomość
No nie mowie ze kazdemu pomoga, ludzie sa rozni I podloze problemu tez może byc rozne. Ja robilam testy na nietolerancje pokarmowe i badanie flory bakteryjnej jelit. Wyszlo duzo nietolerancji, maly niedobor jednego typu bakterii. Dieta i probiotyki pomogly. Oby wszyscy z tego watku jak najszybciej znalezli sposob na swoje klopoty.
Mnie pomogła nospa przez 2 tygodnie 80 mg po półtorej tabletki na dobę
Teraz już wgl jej nie biorę i jest oki Może nie jakoś super na 100% ale tak na 85 to i tak lepiej bo wcześniej oceniłabym na -10 hehe
MascarpOOne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-08-17, 20:26   #3590
nerveuse
Raczkowanie
 
Avatar nerveuse
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 482
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Hej dziewczyny

Czy któraś przy jelicie drażliwym miała codzienny stały ból brzucha - ale pojawiający się głównie przy prostowaniu, czy ucisku? Jeśli tak, to jak sobie z tym radziłyście?
nerveuse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-17, 20:30   #3591
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez nerveuse Pokaż wiadomość
Hej dziewczyny

Czy któraś przy jelicie drażliwym miała codzienny stały ból brzucha - ale pojawiający się głównie przy prostowaniu, czy ucisku? Jeśli tak, to jak sobie z tym radziłyście?
A gdzie te bóle są zlokalizowane? Ja mam bardzo często bóle brzucha (codziennie przez kilka dni, potem chwilowa lub dłuższa przerwa i znowu), biorę No- spę Max i mi pomaga.
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-17, 20:35   #3592
nerveuse
Raczkowanie
 
Avatar nerveuse
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 482
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez gwiazdka93 Pokaż wiadomość
A gdzie te bóle są zlokalizowane? Ja mam bardzo często bóle brzucha (codziennie przez kilka dni, potem chwilowa lub dłuższa przerwa i znowu), biorę No- spę Max i mi pomaga.
cała dolna część jamy brzusznej - ale największy ból jest aktualnie po ucisku w okolicy lewego biodra - w piątek ból był taki, że nie mogłam wstać z łóżka (nie tylko po ucisku), teraz trochę już zelżało i jest głównie ucisku lub wyprostowaniu

Edytowane przez nerveuse
Czas edycji: 2014-08-17 o 20:36
nerveuse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-17, 20:43   #3593
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez nerveuse Pokaż wiadomość
cała dolna część jamy brzusznej - ale największy ból jest aktualnie po ucisku w okolicy lewego biodra - w piątek ból był taki, że nie mogłam wstać z łóżka (nie tylko po ucisku), teraz trochę już zelżało i jest głównie ucisku lub wyprostowaniu
A miałaś szczegółową diagnostykę- to na pewno jest IBS? Bierzesz jakieś leki na IBS? Jeśli bóle mają charakter skurczowy czy kolkowy, doraźnie pomoże No- spa lub Buscopan, który też jest polecany. Natomiast gdy pojawiają się one codzienne, warto pomyśleć o dłuższym leczeniu. Ja brałam kilka mies. Meteospasmyl (lek przeciwzdęciowy i rozkurczowy), wtedy zapomniałam co to ból brzucha
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-17, 20:58   #3594
nerveuse
Raczkowanie
 
Avatar nerveuse
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 482
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez gwiazdka93 Pokaż wiadomość
A miałaś szczegółową diagnostykę- to na pewno jest IBS? Bierzesz jakieś leki na IBS? Jeśli bóle mają charakter skurczowy czy kolkowy, doraźnie pomoże No- spa lub Buscopan, który też jest polecany. Natomiast gdy pojawiają się one codzienne, warto pomyśleć o dłuższym leczeniu. Ja brałam kilka mies. Meteospasmyl (lek przeciwzdęciowy i rozkurczowy), wtedy zapomniałam co to ból brzucha
brałam debretin - brak poprawy, a wręcz nasilenie biegunki. Diagnostykę dopiero będę miała - ale na razie hipoteza brzmi jelito drażliwe. No-spe forte wzięłam ale w sumie tylko jedną - bo nie zadziałała. Czyli powinnam ją brać regularnie?
nerveuse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-17, 21:03   #3595
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez nerveuse Pokaż wiadomość
brałam debretin - brak poprawy, a wręcz nasilenie biegunki. Diagnostykę dopiero będę miała - ale na razie hipoteza brzmi jelito drażliwe. No-spe forte wzięłam ale w sumie tylko jedną - bo nie zadziałała. Czyli powinnam ją brać regularnie?
Czyli jesteśmy na tym samym etapie Jeśli nie zadziałała, to nie, ja bym jej nie brała regularnie. Rozmawiałaś o tych bólach z lekarzem?
Polecam też to forum

Edytowane przez gwiazdka93
Czas edycji: 2014-08-17 o 21:04
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-17, 21:09   #3596
nerveuse
Raczkowanie
 
Avatar nerveuse
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 482
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez gwiazdka93 Pokaż wiadomość
Czyli jesteśmy na tym samym etapie Jeśli nie zadziałała, to nie, ja bym jej nie brała regularnie. Rozmawiałaś o tych bólach z lekarzem?
Polecam też to forum
dzięki za namiary na forum

W sumie to nie rozmawiałam z lekarzem jeszcze o tym bólu - bo taki ciągły mi się zdarzył pierwszy raz, tak to ból u mnie nie był dominującym (właściwie to był to najrzadszy objaw występujący u mnie)
nerveuse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-17, 21:20   #3597
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez nerveuse Pokaż wiadomość
dzięki za namiary na forum

W sumie to nie rozmawiałam z lekarzem jeszcze o tym bólu - bo taki ciągły mi się zdarzył pierwszy raz, tak to ból u mnie nie był dominującym (właściwie to był to najrzadszy objaw występujący u mnie)
Jeśli No- spa Ci nie pomaga, to ja bym to skonsultowała z lekarzem
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-17, 21:28   #3598
nerveuse
Raczkowanie
 
Avatar nerveuse
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 482
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Napisane przez gwiazdka93 Pokaż wiadomość
Jeśli No- spa Ci nie pomaga, to ja bym to skonsultowała z lekarzem
pewnie faktycznie to będzie najlepsze rozwiązanie,
nerveuse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-22, 06:09   #3599
Sapphiere_Alice
Raczkowanie
 
Avatar Sapphiere_Alice
 
Zarejestrowany: 2013-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 353
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Tak sobie czytam i czytam i nasuwa mi sie tylko jeden wniosek, to przykre ,ze tak wiele osob probuje wmawiac osobom chorym na jelita, chorujacym na ibs, ze to kwestia psychiki...jestem tego zdania, ze tak-psychika ma znaczenie, ale nie priorytetowe. Mianowicie- pamietam od czego sie u mnie zaczelo i wcale nie zaczelo sie od psychiki...choc lekarka rodzinna doskonale umiala mi to wmowic i pewien czas jej wierzylam. Wiekszosc osob bojacych sie biegunek, bolu, skurczy ma wielki , ogromny strach przed brakiem toalety, osmieszeniem w razie wpadki- ten strach nie wzial sie z nikad w wiekszosci przypadkow. W koncu kiedys bylismy w pelni zdrowia. I gdy bylam zdrowa to nawet jednorazowa akcja z biegunka nie powodowala u mnie zadnego lęku. Fobia biegunkowa pojawila sie kiedy zaczelam zauwazac, ze czesciej mnie goni do lazienki, kiedy zaczelam miec luzne stolce, czestsze biegunki w miejscach takich jak szkola, przystanek autobusowy itp. To sa sytuacje w ktorych wlacza sie alarm w glowie, ze nie tylko trzeba szybko znalezc toalete ,ale rowniez ze cos jednak jest nie tak. Dzis lekarze bardzo latwo wmawiaja nam stresowe choroby, owszem- stres pogarsza objawy i jestem tego super przykladem. Gdy sie bardziej stresuje objawy sa gorsze, ALE nawet gdy tego stresu przez dluzszy czas nie ma to objawy i tak sa, moze ciut mniejsze,ale sa ,i wciaz sa one uciazliwe. Takze...To jest bledne kolo jakie sie napedza. Pojawia sie biegunka ->pojawia sie po pewnym czasie strach przed biegunka, bolem-> strach powoduje pogorszenie objawow-> lekarze wmawiaja jelito drazliwe->biegunki wciaz sa-> zaczynamy serio wierzyc ze cos z nami i nasza psychika jest nie tak-> idziemy do psychologa/ psychiatry/ psychoterapeuty/-> nie ma efektow, wpadamy w wieksza depresje-> biegunki i bole ciagle sa. Tak to mniej wiecej wyglada, ja mysle, ze kazda biegunka ma jakas swoja przyczyne, i powinno sie jej szukac w calym organizmie. Biegunki moga byc od dysfunkcji watroby, trzustki, nawet troche od nerek, od zapalen jelit, mikroskopowych ,wrzodziejacych, alergii- nie ma tak ,ze nie ma powodu. W naprawde malej ilosci procentowo osob przyczyna jest tylko i wylacznie stres. Gdy ktos sie przebadal z gory na dol ,caly organizm,nie tylko morfologia krwi, to wie, ze jest zdrowy i wtedy powinno sie pracowac nad psychika. A lekarze ze swoimi tekstami tez sa dobrzy. Robia z nas hipochondrykow ale ostatecznie,gdy po latach u jakiejs kobiety pojawia sie zalozmy krew w kale, kieruja ja na badania, okazuje sie, ze ma raka i co lekarz na to powie 'trzeba bylo wczesniej cos zrobic, badac sie profilaktycznie...' i to tez bledne kolo, bo kazdy lekarz mowi duzo o profilaktyce a malo robi, czesto ze wzgledu na wiek osoby sa przekreslane- ze nie, ze takie schorzenia w tym wieku to niemozliwe. A dzis mozliwe jest wszystko...coraz mlodsze osoby choruja na rozne przewlekle choroby a coraz wiecej moich znajomych ma np. problemy z bolami zoladka...Takze...w skrocie nienawidze robienia ze mnie idiotki i wmawiania kwestii psychiki kiedy widze, ze jestem zrelaksowana, od dluzszego czasu nie mam stresow i cos sie dzieje...Tak jak ostatnio, relaks mialam przez cale 2 tygodnie, az przyszlo pogorszenie. Skad? nie wiem, pracuje nad tym, moze sok malinowy z tenczynka mi zaszkodzil, moze benecol ktorym smarowalam kanapki, albo za czesta jajecznica. Wiem, ze takie choroby sa meczace i czasami zyc sie nie chce, wczoraj przez to plakalam dluzszy czas, a dzis znow mam chec walczyc z choroba, bo poddac sie takiemu mikroskopowemu zapaleniu to jednak glupio...Najgorzej ze nasze zycie ograniczaja biegunki, bole, wzdecia, zaparcia i to jest straszne, gdybysmy np mieli spoleczenstwo gdzie w razie wpadki- bez problemu by pomoglo, sadze ze nie meczylibysmy sie tak bardzo. Bo jesli ktos by nie zdazyl, zawsze otrzymalby pomoc, ale zyjemy w takim spoleczenstwie gdzie ludzie predzej by sie smiali i to jest bardzo okropnie przykre, tym bardziej ze choroba nie wybiera, i kazdego moze spotkac ..

Dodam jeszcze, ze dzis kazdy bol probuje byc wytlumaczalny jako skutek nerwow, napiecia emocjonalnego- tak moze byc, ale gdy bol jest nawet kiedy jestesmy zrelaksowani cos z tym trzeba zrobic, a nie dawac sie zwodzic...Dzis sa bole glowy ze stresu, bole serca ze stresu, zespol jelita drazliwego, zespol niespokojnych nog...wszystko mozna wytlumaczyc stresem, a to czesto bledne..
__________________
''Nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że jego osiągnięcie wymaga czasu. Czas i tak upłynie''

Zapuszczam naturalne włosy ;p

Wprowadzam wiele zmian!

Edytowane przez Sapphiere_Alice
Czas edycji: 2014-08-22 o 06:11
Sapphiere_Alice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-22, 07:20   #3600
nerveuse
Raczkowanie
 
Avatar nerveuse
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 482
Dot.: Zespół jelita drażliwego

Cytat:
Dodam jeszcze, ze dzis kazdy bol probuje byc wytlumaczalny jako skutek nerwow, napiecia emocjonalnego- tak moze byc, ale gdy bol jest nawet kiedy jestesmy zrelaksowani cos z tym trzeba zrobic, a nie dawac sie zwodzic...Dzis sa bole glowy ze stresu, bole serca ze stresu, zespol jelita drazliwego, zespol niespokojnych nog...wszystko mozna wytlumaczyc stresem, a to czesto bledne..

niestety to całe sedno sprawy, też uważam, że ostatnio się o tym za dużo mówi i za dużo się podkreśla. Jak coś jest nie zdiagnozowane, to od razu zrzuca się na stres, a pierwsze pytanie które dostaje ostatnio od lekarzy to jest, czy się stresuje właśnie.... ta.
nerveuse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-02-18 11:39:34


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:03.