Problem z mandatem za jazdę autobusem bez biletu - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-10-03, 12:38   #31
Sylvana
Zadomowienie
 
Avatar Sylvana
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 1 149
Dot.: Problem z mandatem za jazdę autobusem bez biletu

Cytat:
Napisane przez smutna85 Pokaż wiadomość
No to w takiej sytuacji chyba powinni wprowadzić bilety z godziną zakupu. Teraz to chyba pewnie będzie zależało od humoru osoby przyjmującej w biurze :/

A nie boisz się konsekwencji niezapłacenia mandatu?
Obawiam się późniejszych konsekwencji takich właśnie jak tu wymienionych - wciągnięcie na listę dłużników czy nie udzieleniu kredytu w przyszłości.

Mam znajomą z mojego miasta, która mając lat 20 dostala mandat, nie opłaciła go i teraz po 7 latach normalnie został jej udzielony kredyt i telefon na abonament posiada rowniez.

Nie wiem od czego to zależy, że jedni trafiają na listę, innym się udaję. Choć może w takich przypadkach za x lat skarbówka się doszuka naliczonych mega odsetek.

Cytat:
Napisane przez mmm3m Pokaż wiadomość
Po pierwsze to nie mandat
po drugie sama mam jakis od roku niezaplacony ;/ skleroza niezeimska i teraz sie zastanawiam czyoni o mnie zapomnieli cyz moze po cichu naliczaja jakies odsetki? jak tak toj akie, jak zapomnieli to juz to olac czy im przypomniec o sprawie sprzed roku?
Myślę, że pewnie odsetki jakieś naliczyli ale ja bym się nie upominała i jeśli nie ma odzewu to tym bardziej.
Sylvana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-04, 07:55   #32
despa
Zakorzenienie
 
Avatar despa
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 9 777
GG do despa
Dot.: Problem z mandatem za jazdę autobusem bez biletu

To wszystko zależy od miasta- w jaki sposób Przedsiebiorstwa Komunikacyjne sprzedaja bilety.
W Krakowie np. są dwa sposoby- albo ma sie KKM- Krakowska Kartę Miejską, którą- pierwszą kupuje sie (lub odbiera bo nie wiem czy to sie nie zmieniło)w punkcie MPK- gdzie pod imieniem i nazwiskiem jest nr karty. I ta kartę sie doładowywuje, za każdym razem na potwierdzeniu doladowania jest data, godzina i nr karty która się doładowywuje.
Inna opcja jest normalna Karta- do której ma się taka prowizoryczną legitymacje ze zdjęciem z nabitym numerem- bilety kupuje sie w punktach MPK- i na każdym bilecie tez jest ten numer- wiec łatwo sprawdzić u nich w sysytemie- czy właściwa osoba na nim jedzie.
Jesli nie mam ze soba biletu to zgłaszajac się do punktu z madatem i okazujac bilet to płacę opłate manipulacyjna-jest to cos kolo 5 zł. Poza tym systemy biletów są juz teraz tak skomputeryzowane, że po numerze biletu można sprawdzic o której został zakupiony.

Mandaty jako należności cywilnoprawne przedawniaja się po 3 latach a jako publicznoprawne po 5.

Edytowane przez despa
Czas edycji: 2010-10-04 o 07:57
despa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-04, 11:57   #33
mmm3m
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 461
Dot.: Problem z mandatem za jazdę autobusem bez biletu

Cytat:
Napisane przez despa Pokaż wiadomość
To wszystko zależy od miasta- w jaki sposób Przedsiebiorstwa Komunikacyjne sprzedaja bilety.
W Krakowie np. są dwa sposoby- albo ma sie KKM- Krakowska Kartę Miejską, którą- pierwszą kupuje sie (lub odbiera bo nie wiem czy to sie nie zmieniło)w punkcie MPK- gdzie pod imieniem i nazwiskiem jest nr karty. I ta kartę sie doładowywuje, za każdym razem na potwierdzeniu doladowania jest data, godzina i nr karty która się doładowywuje.
Inna opcja jest normalna Karta- do której ma się taka prowizoryczną legitymacje ze zdjęciem z nabitym numerem- bilety kupuje sie w punktach MPK- i na każdym bilecie tez jest ten numer- wiec łatwo sprawdzić u nich w sysytemie- czy właściwa osoba na nim jedzie.
Jesli nie mam ze soba biletu to zgłaszajac się do punktu z madatem i okazujac bilet to płacę opłate manipulacyjna-jest to cos kolo 5 zł. Poza tym systemy biletów są juz teraz tak skomputeryzowane, że po numerze biletu można sprawdzic o której został zakupiony.

Mandaty jako należności cywilnoprawne przedawniaja się po 3 latach a jako publicznoprawne po 5.
Czyli jeśli w ciągu 3-5 lat nikt sobie o mnie nie przypomni to nie musze placic?
mmm3m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-04, 13:07   #34
klatka
Zakorzenienie
 
Avatar klatka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 10 084
Dot.: Problem z mandatem za jazdę autobusem bez biletu

Cytat:
Napisane przez mmm3m Pokaż wiadomość
Po pierwsze to nie mandat
po drugie sama mam jakis od roku niezaplacony ;/ skleroza niezeimska i teraz sie zastanawiam czyoni o mnie zapomnieli cyz moze po cichu naliczaja jakies odsetki? jak tak toj akie, jak zapomnieli to juz to olac czy im przypomniec o sprawie sprzed roku?
Wiem na pewno, że naliczają odsetki ale czy zapomnieli nie wiem.
W moim mieście by nie zapomnieli...
__________________

klatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-04, 14:09   #35
mmm3m
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 461
Dot.: Problem z mandatem za jazdę autobusem bez biletu

Cytat:
Napisane przez klatka Pokaż wiadomość
Wiem na pewno, że naliczają odsetki ale czy zapomnieli nie wiem.
W moim mieście by nie zapomnieli...
czyli np. po jakim czasie do ciebie się odzywają, jeśli coś się zapomni?
mmm3m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-04, 14:22   #36
klatka
Zakorzenienie
 
Avatar klatka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 10 084
Dot.: Problem z mandatem za jazdę autobusem bez biletu

Nie pamiętam dokładnie, raz jechałam bez biletu i odezwali się w ciągu 6miesięcy chyba ale pamiętam, że już wtedy miałam spore odsetki. Może faktycznie o Tobie zapomnieli.
__________________

klatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-04, 15:54   #37
mmm3m
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 461
Dot.: Problem z mandatem za jazdę autobusem bez biletu

Cytat:
Napisane przez klatka Pokaż wiadomość
Nie pamiętam dokładnie, raz jechałam bez biletu i odezwali się w ciągu 6miesięcy chyba ale pamiętam, że już wtedy miałam spore odsetki. Może faktycznie o Tobie zapomnieli.
ale i tak pewnie sobie kiedyś przypomną. a mogę spytać jaka była pierwotna kwota a jaka po odsetkach?
mmm3m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-10-04, 23:53   #38
zubrzyca
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 14
Dot.: Problem z mandatem za jazdę autobusem bez biletu

Cytat:
Napisane przez despa Pokaż wiadomość
Mandaty jako należności cywilnoprawne przedawniaja się po 3 latach a jako publicznoprawne po 5.
Niestety nie, wg kodeksu cywilnego:
Art. 778. Roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany - od dnia, kiedy miał być wykonany.

a prawo przewozowe także to określa:
Art. 77. 1. Z zastrzeżeniem ust. 2 oraz art. 78 roszczenia dochodzone na podstawie ustawy lub przepisów wydanych w jej wykonaniu przedawniają się z upływem roku.

Mimo wszystko, proponowałabym udac się do punktu KZK GOP i złożyć reklamacje powołując się na punkt zakupu biletu (kiosk, poczta, kolektura), bo jeśli to była różnica kilku godzin, np. kupiłaś bilet rano, a spisana zostałaś popołudniu czy wieczorem, to są szanse na anulowanie opłaty.
Pozdrawiam
zubrzyca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-05, 08:13   #39
mmm3m
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 461
Dot.: Problem z mandatem za jazdę autobusem bez biletu

Cytat:
Napisane przez zubrzyca Pokaż wiadomość
Niestety nie, wg kodeksu cywilnego:
Art. 778. Roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany - od dnia, kiedy miał być wykonany.

a prawo przewozowe także to określa:
Art. 77. 1. Z zastrzeżeniem ust. 2 oraz art. 78 roszczenia dochodzone na podstawie ustawy lub przepisów wydanych w jej wykonaniu przedawniają się z upływem roku.

Mimo wszystko, proponowałabym udac się do punktu KZK GOP i złożyć reklamacje powołując się na punkt zakupu biletu (kiosk, poczta, kolektura), bo jeśli to była różnica kilku godzin, np. kupiłaś bilet rano, a spisana zostałaś popołudniu czy wieczorem, to są szanse na anulowanie opłaty.
Pozdrawiam
A, czyli jak teraz mija za lada dzień rok, to już nie mam co do tej sprawy wracać? Sprawdzałam i nie ma mnie na krajowej liście dłużników, więc chyba git ?
mmm3m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-05, 22:16   #40
zubrzyca
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 14
Dot.: Problem z mandatem za jazdę autobusem bez biletu

Jeśli w ciągu kilku najbliszych dni nie otrzymasz żadnego wezwania do sądu z tego powdu - to sprawa ulega przedawnieniu. Ale nie jest to równe z brakiem wymagalności. Przewoźnik czy działająca w jego imieniu firma windykacyjna, nadal mogą wymagać od Ciebie uregulowania opłaty dodatkowej za jazdę bez biletu, mogą nawet sprawę złożyc do sądu, ale Ty wówczas kierujesz odpowiedź do sądu by odrzucono pozew ze względu na przedawnienie sprawy. I wsio
Pozdrawiam
zubrzyca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-06, 11:00   #41
mmm3m
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 461
Dot.: Problem z mandatem za jazdę autobusem bez biletu

Cytat:
Napisane przez zubrzyca Pokaż wiadomość
Jeśli w ciągu kilku najbliszych dni nie otrzymasz żadnego wezwania do sądu z tego powdu - to sprawa ulega przedawnieniu. Ale nie jest to równe z brakiem wymagalności. Przewoźnik czy działająca w jego imieniu firma windykacyjna, nadal mogą wymagać od Ciebie uregulowania opłaty dodatkowej za jazdę bez biletu, mogą nawet sprawę złożyc do sądu, ale Ty wówczas kierujesz odpowiedź do sądu by odrzucono pozew ze względu na przedawnienie sprawy. I wsio
Pozdrawiam
Dziękuję czyli póki ktokolwiek milczy w tej sprawie samej sobie nią głowy nie zawracać
mmm3m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-10-07, 18:26   #42
despa
Zakorzenienie
 
Avatar despa
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 9 777
GG do despa
Dot.: Problem z mandatem za jazdę autobusem bez biletu

Miałam na myśli to że w różnych miastach inaczej są traktowane mandaty bez ważnego biletu.

Generalizując jeśli minie okres w którym roszczenie się przedawniło należy ten zarzut podnieść.
despa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-14, 14:25   #43
mmm3m
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 461
Dot.: Problem z mandatem za jazdę autobusem bez biletu

Hehe, dostałąm pisemko, na szczęście kwota jest mała (duża??) 100 zeta z groszami, ale termin mam do 22 a wypłatę mam 25 (nie mam nic, jedynie 6 zł). Myślicie, że da radę tam ubłagać w kasie SKM, bym mogła spłacić w dniu wypłaty? Bo jak nie to mam mieć sprawę w sądzie a wtedy i koszty wzrosną ;/ kurde,,,, nie mogli dać więcej niż 7 dni na spłatę? nieludzkie
mmm3m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-14, 16:40   #44
Effervescing Elephant
Zadomowienie
 
Avatar Effervescing Elephant
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 1 375
Dot.: Problem z mandatem za jazdę autobusem bez biletu

Miśki, obejrzcie dokładnie swoje migawki (bilety miesięczne).
Bo u mnie jest data i dokładna godzina (baaardzo dokładna: 28.08.2009 16:12:38)
Effervescing Elephant jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:11.