Praca magisterska - dyskusja - Strona 30 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-04-21, 18:31   #871
SAMBAdiJANEIRO
Zakorzenienie
 
Avatar SAMBAdiJANEIRO
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 5 505
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez GOśka T. Pokaż wiadomość
gratuluje obrony )

ja tez zamierzam w lipcu<i obym nie byla sama > do czerwca an bank się nie wyrobię a we wrześniu jakoś tak dziwnie..choć jak nie bedzie innej mozliwości to i ten termin wybiorę a już sama myśl że mam sie bronic to teoria praktycznie npaisana tylko poprawki musze nanieśc troche ulepszyć zmodyfikować i oby ta jędza moja sie nie przyczepiła do tego....przyjmuję ewentualnie poprawki"kosmetyczne"

na pewno nie zdazę z badaniami i analizą bo chyba już pisałam czemu ,,noo to jutro rano idę prosić dyrekcję drugiego przedszkola o zgodę na pzreprowadzenie badan <tam parę ankiet dla rodziców i wychowawców> jak myślicie czy we dwa tygodnie się wyrobią??? oby tak w każdym razie poprosze bardzo serdecznei a co bedzie jak nie??? chyba sie zawyje ..no i bede ściemniać jak to mi kolzeżanka powiedizała<problem w ttm ze ja nie potrafie sciemniac>]


a co do przypisów u nas ponoć!<nie słyszałam tego> powiedizała promotorka ze przypisów na dole nie robimy p oprostu wszystko w biblliografii na końcu umieszczamy <tylko jak cytujemy jaka sdefinoicje na końcu w nawiasie autor i strona) natomisat u koleząnek któe pisza monografie promotorka powiedizał zeby robiły przypisy od razu./na dole
jakby co to podeslij jakas ankiete to wczuje sie w rodzicow przedszkolaka i wypelnie hehe A w ogole to nie mozesz w tych ankietach posciemniac jakis odpowiedzi?? przeciez chyba nikt nie bedzie chodzic po przedszkolach i sprawdzac?? a poza tym z tego co pamietam w jednym z przedszkoli dali Ci pare ankiet wypelnionych takze jakby co to mozesz sie powolac ze w tym a tym przedszkolu ankiete zrobilas, a polowa moze byc zmyslona hehe
SAMBAdiJANEIRO jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-21, 18:44   #872
asiuk
Zakorzenienie
 
Avatar asiuk
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Śląskie
Wiadomości: 6 569
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez SAMBAdiJANEIRO Pokaż wiadomość
uuu no to dziwne u nas wymagaja co akapit i jeszcze nas strasza programem Plagiat babka mowi ze lepiej dac 10 razy pod rzad ibidem i spac spokojnie niz pominac przypisy no ale widac co uczelnia to reguly bo moj Tż np pisal prace mgr z mechaniki i budowy maszyn i w ogole nie musial miec przypisow chociaz wiadomo ze z jakis ksiazek korzystal, ale przypisow nikt od niego nie wymagal
A czy Twój TŻ nie robił przypadkiem jakiegoś projektu dyplomowego do tej pracy pisemnej? U mnie pisanie pracy jest poniekąd formalnością, choć, oczywiście, przypisy robię i staram się, aby mój "opis do pracy" był porządny, tym bardziej, że to nie tylko sam opis do projektu.
Oprócz przeprowadzenia analiz (co robiłam wielokrotnie przed każdym projektem na zajęciach) muszę zaprojektować park z różnymi elementami małej architektury, "posadzić" (koncepcyjnie, oczywiście) konkretne drzewa na 32 ha terenu, zaprojektować obiekt architektoniczny - kawiarnię-centrum sztuki itp. Wyrysować to i zrobic wizualizacje (najdłuższa częśc całości). I zrobić ów "opis".
__________________
my

Ewunia

Staś

bloguję
asiuk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-21, 18:55   #873
SAMBAdiJANEIRO
Zakorzenienie
 
Avatar SAMBAdiJANEIRO
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 5 505
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez asiuk Pokaż wiadomość
A czy Twój TŻ nie robił przypadkiem jakiegoś projektu dyplomowego do tej pracy pisemnej? U mnie pisanie pracy jest poniekąd formalnością, choć, oczywiście, przypisy robię i staram się, aby mój "opis do pracy" był porządny, tym bardziej, że to nie tylko sam opis do projektu.
Oprócz przeprowadzenia analiz (co robiłam wielokrotnie przed każdym projektem na zajęciach) muszę zaprojektować park z różnymi elementami małej architektury, "posadzić" (koncepcyjnie, oczywiście) konkretne drzewa na 32 ha terenu, zaprojektować obiekt architektoniczny - kawiarnię-centrum sztuki itp. Wyrysować to i zrobic wizualizacje (najdłuższa częśc całości). I zrobić ów "opis".
nie, o ile mi wiadomo to robil projekt jakis do pracy licencjackiej, ale nie wiem dokladnie jaki bo wtedy to jeszcze sie nie znalismy W pracy magisterskiej opisywal dzialalnosc zakladu w ktorym pracowal jako inzynier, tyle ze to jest zaklad ktory produkuje jakies tam czesci do samochodow, takze on tam opisywal rozne procesy jakie zachodza i takie rzeczy (ja tam jestem zielona z tego wiec nie wiem jak to napisac) no ale tlumaczyl tam tez i podawal jakies definicje pojec i skladnikow i takie rozne rzeczy. Duzo korzystal z wlasnej wiedzy i doswiadczenia, ale jednak jakies tam zwiazki czy takie rzeczy to podawal z ksiazek, ale promotor przypisow nie wymagal

A tam nota bene to moj Tż jest z Dąbrowy Górniczej takze staraj się przy tej zagospodarowaniu tej haldy bo jak kiedys pomysl zostanie zrealizowany to bedziemy korzystac z Twoich osiagniec Ja na razie mieszkam w Bielsku-Białej, ale kiedys mamy zamiar kupic mieszkanko i raczej gdzies w okolicach Sosnowca
SAMBAdiJANEIRO jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-21, 19:02   #874
Ferrou
Zakorzenienie
 
Avatar Ferrou
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: gdzieś tam...
Wiadomości: 3 723
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez SAMBAdiJANEIRO Pokaż wiadomość
heheh dzieki za lekcje w takim razie ja mam pare pytan do Ciebie i Twojego Tż po pierwsze co rozumiesz przez:

"Każdy z kolejnych rozdziałów takiej pracy traktowany jest jako osobna "publikacja" - czyli system tworzenia przypisów zaczynamy o nowa, jednak nie rozpoczynamy od 1, tylko numeracja jest kontynuowana"

Bo ja wlasnie w kazdym rozdziale zaczynam przypisy od nr 1, wydawalo mi sie ze tak jest poprawnie, bo specjalnie patrzylam na to w innych pracach, no ale moze sie myle? I w ogole to ja to robie tak ze jesli na przyklad uzywam w 1 rozdziale jakiejs ksiazki a potem powracam do niej w 3 rozdziale to tez daje op. cit. Czyli zupelnie na odwrot niz napisalas I juz sama nie wiem hehe

A po drugie takie pytanie do Tż, korzystajac z okazji, że pisal prace z historii. Ja mimo ze nie studiuje historii tylko filologie to pisze prace o historii jezyka chorwackiego. No i silą rzeczy mam tam same wydarzenia historyczne itd ktore sa opisane w wielu ksiazkach wiec ja to tylko zbieram w calosc (pisze tylko o pewnym okresie), no tylko ze wszyscy sie mnie pytaja tzn wykladowcy co w tej pracy bedzie innowacyjnego wiec chcialam sie zapytac czy praca Twojego Tż i jego kolegow też byla poprostu opisaniem roznych pogladow na jakies zagadnienie czy wniosla cos nowego ze tak powiem?? Bo mi sie wydaje ze taka praca to za wiele wnosic nie moze
Takie niuanse jak: przypisy na dole strony lub na końcu przy bibliografii, ciągła numeracja przypisów od początku pracy do jej końca lub rozpoczynanie numeracji od nowa z rozpoczęciem nowego rozdziału, stosowanie "op. cit." i pełnego tytułu danej książki w pierwszym bądź trzecim bądź piątym rozdziale jest kwestią umowną (zależy to najczęściej od widzi mi się promotora ). Czyli ,Samba, robisz przypisy dobrze

TŻ pisał pracę pt. "Terror w III Rzeszy w latach 1933-38 na podstawie wybranych tytułów prasy polskiej". Zatem jego celem było przedstawienie w jaki sposób polscy dziennikarze tamtego okresu postrzegali i interpretowali lub "nie widzieli" wydarzeń jakie miały miejsce w hitlerowskich Niemczech tamtego okresu.
Co do poglądów oraz wniosków to sam je tworzył i przedstawiał (w granicach zdrowego rozsądku). Oczywiście posiłkował się w znacznej mierze pracami naukowymi traktującymi o Hitlerze, III Rzeszy i temu podobne, ponieważ tylko w takich pracach można było znaleźć informacje np. o strukturze formacji SS.
Czy wniósł coś innowacyjnego? To on sam nie wie Według niego tematyka związana z hitlerowską swastyką została w maksymalny sposób wyczerpana, i raczej nic już nowego, teoretycznie, nie wypłynie. Nie mam pojęcia jaki jest temat Twojej pracy magisterskiej - jednak jeśli mam to być przedstawiona historia języka chorwackiego to też nic innowacyjnego nie będzie. Historia to taka dziedzina, którą się tylko odtwarza Chyba, że jesteś pierwszą lub jedną z pierwszych osób piszących tylko i wyłącznie historii języka chorwackiego w języku polskim albo jako pierwsza osoba tworzysz pracę pt "Historia języka chorwackiego", poza tym nie wiem z jakich źródeł korzystasz a to właśnie one w dużej mierze determinują innowacyjność pracy bądź jej brak.

Jak to fajnie robić za sekretarkę TŻ mówił, ja pisałam

Tak ode mnie: JA też nie mam zbyt innowacyjnej pracy, w pierwszych rozdziałach zbieram wszystkie teoretyczne informacje na temat modeli mutacji - publikacje są tylko w języku angielskim więc muszę je przetłumaczyć, a następnie jak to dzisiaj promotor powiedział "popiszemy się znajomością prostej statystyki " Ciekawe czy będzie taka prosta, bo jeszcze się do tego nie zabrałam
Ferrou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-21, 19:09   #875
Madzialenka12344321
Zakorzenienie
 
Avatar Madzialenka12344321
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 54 443
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

a ja dalej siedze w mojej analizie badan włanych
__________________

Madzialenka12344321 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-21, 19:09   #876
Sunny20
Zadomowienie
 
Avatar Sunny20
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: zmienna ;)
Wiadomości: 1 252
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez Ferrou Pokaż wiadomość
Skonsultowałam się ze swoim TŻ który pisał pracę z historii i miał pełno przypisów.
Oto co mi powiedział

Mamy dwie książki z których korzystamy: o tytułach A napisanej przez X i B napisanej przez Y. (Każdy z kolejnych rozdziałów takiej pracy traktowany jest jako osobna "publikacja" - czyli system tworzenia przypisów zaczynamy o nowa, jednak nie rozpoczynamy od 1, tylko numeracja jest kontynuowana).

Po raz pierwszy korzystamy z tytułu A autora X:
Przykład:
X (nazwisko i imię), "A" (pełny tytuł publikacji), miejsce, rok wydania, strona z której cytujemy
Np: Kowalski Jan, "ABC terroryzmu", Toruń, 2008, str. 54-67

Następnie chcemy dać przypis z ksiązki B autora Y
Przykład:
Y, "B", miejsce, rok wydania, strona z której cytujemy
Np: Malinowski Lech, "Pozyskiwanie Uranu", Warszawa, 2007, str 15-17

Chcemy ponownie dać przypis z książki "A":
Przykład
Kowalski J. op. cit. str. 78

W ten sam sposób będziemy tworzyć przypis z książki B, jeżeli będzie "nad nim" wyżej dany przypis z książki A.

Może się zdarzyć tak, że będziesz chciała dać kilka przypisów pod rząd z tej samej książki tego samego autora. Wtedy

Kowalski Jan, "ABC terroryzmu", Toruń, 2008, str. 54-67
Kowalski J. tamże str. 70 lub tamże str.78

Może się zdarzyc, że będziesz miała kilka publikacji tego samego autora. Wtedy:

Kowalski Jan, "ABC terroryzmu", Toruń, 2008, str. 54-67
tenże, "Ty i bomba atomowa", Toruń, 2006, str 300-340


Wszelkiego rodzaju skróty np s. albo str. musisz stosować konsekwencje i nie zmieniać ich charakteru, tzn jak zaczniesz stosować skrót str, to musisz go stosować od początku pisania aż do samego końca.

Podane wyżej przykłady układu przypisów są ogólnie powszechne i używane, jednak co do ich układu (np Najpierw Imię i nazwisko a później tytuł lub odwrotnie itp) musisz skonsultować się ze swoim promotorem.

To był szybki kurs do przedmiotu "Wstęp do badań historycznych"

Przykłady "książek" wymyślał TŻ

Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłam sprawę z przypisami Jakbyś miała jakieś pytania to pisz.
Dzięki Ci dobra kobieto za tego posta, naprawdę bardzo mi pomogłaś

Cytat:
Napisane przez SAMBAdiJANEIRO Pokaż wiadomość
super gratuluje
uuu no to dziwne u nas wymagaja co akapit i jeszcze nas strasza programem Plagiat babka mowi ze lepiej dac 10 razy pod rzad ibidem i spac spokojnie niz pominac przypisy no ale widac co uczelnia to reguly bo moj Tż np pisal prace mgr z mechaniki i budowy maszyn i w ogole nie musial miec przypisow chociaz wiadomo ze z jakis ksiazek korzystal, ale przypisow nikt od niego nie wymagal
Witaj
Widze, że Madzialenka Ci juz wyjasnila takze ja tylko potwierdze jej slowa U nas tez tak jest, ze promotor chce przypis co akapit jesli sie korzysta pare razy pod rzad z tej samej ksiazki to sie daje Ibidem i strona na ktorej jest to cos o czym piszesz, a jesli korzystasz z jakies ksiazki i cytujesz ja po raz 2 i kolejny (ta ksiazka pojawila sie juz wczesniej u Ciebie w pracy, ale nie bezposrednio przed tym przypisem) to piszesz tylko inicjal imienia i nazwisko autora, pierwszy wyraz tytulu i 3 kropeczki (jesli masz wiecej ksiazek jednego autora bo jak tylko jedna to nie trzeba) potem op. cit i strona.

Ehhh biore sie do roboty bo mialam dzis pisac caly dzien i skonczylo sie na marzeniach o pisaniu kurde chcialabym zdazyc do czerwca ale czarno to widze tym bardziej ze w maju przepadaja nam prawie wszystkie seminaria
U nas też straszą tym programem antyplagiatowym, zresztą nie dziwię się, bo widzę że u Was to przynajmniej jakieś badania, ankiety były, wybór metodologii, a u nas na prawie tylko przepisuje się książki i artykuły tak naprawdę.
Ja w ogóle podejrzewam, że mój promotor przeczyta tylko wstęp i przypisy.

Tak w ogóle to dziękuję wszystkim za wyjaśnienia i pewnie jeszcze Was będę męczyć pytaniami co nieco
__________________
Wątek wymiankowy- zapraszam https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=281525
Książki szukam/wymienię https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...21#post9464921
Sunny20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-21, 19:26   #877
SAMBAdiJANEIRO
Zakorzenienie
 
Avatar SAMBAdiJANEIRO
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 5 505
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez Ferrou Pokaż wiadomość
Takie niuanse jak: przypisy na dole strony lub na końcu przy bibliografii, ciągła numeracja przypisów od początku pracy do jej końca lub rozpoczynanie numeracji od nowa z rozpoczęciem nowego rozdziału, stosowanie "op. cit." i pełnego tytułu danej książki w pierwszym bądź trzecim bądź piątym rozdziale jest kwestią umowną (zależy to najczęściej od widzi mi się promotora ). Czyli ,Samba, robisz przypisy dobrze

TŻ pisał pracę pt. "Terror w III Rzeszy w latach 1933-38 na podstawie wybranych tytułów prasy polskiej". Zatem jego celem było przedstawienie w jaki sposób polscy dziennikarze tamtego okresu postrzegali i interpretowali lub "nie widzieli" wydarzeń jakie miały miejsce w hitlerowskich Niemczech tamtego okresu.
Co do poglądów oraz wniosków to sam je tworzył i przedstawiał (w granicach zdrowego rozsądku). Oczywiście posiłkował się w znacznej mierze pracami naukowymi traktującymi o Hitlerze, III Rzeszy i temu podobne, ponieważ tylko w takich pracach można było znaleźć informacje np. o strukturze formacji SS.
Czy wniósł coś innowacyjnego? To on sam nie wie Według niego tematyka związana z hitlerowską swastyką została w maksymalny sposób wyczerpana, i raczej nic już nowego, teoretycznie, nie wypłynie. Nie mam pojęcia jaki jest temat Twojej pracy magisterskiej - jednak jeśli mam to być przedstawiona historia języka chorwackiego to też nic innowacyjnego nie będzie. Historia to taka dziedzina, którą się tylko odtwarza Chyba, że jesteś pierwszą lub jedną z pierwszych osób piszących tylko i wyłącznie historii języka chorwackiego w języku polskim albo jako pierwsza osoba tworzysz pracę pt "Historia języka chorwackiego", poza tym nie wiem z jakich źródeł korzystasz a to właśnie one w dużej mierze determinują innowacyjność pracy bądź jej brak.

Jak to fajnie robić za sekretarkę TŻ mówił, ja pisałam

Tak ode mnie: JA też nie mam zbyt innowacyjnej pracy, w pierwszych rozdziałach zbieram wszystkie teoretyczne informacje na temat modeli mutacji - publikacje są tylko w języku angielskim więc muszę je przetłumaczyć, a następnie jak to dzisiaj promotor powiedział "popiszemy się znajomością prostej statystyki " Ciekawe czy będzie taka prosta, bo jeszcze się do tego nie zabrałam
nooo widzisz Teraz mozesz zostac sekretarka Masz juz praktyke Dzieki serdeczne za odpowiedz No wlasnie moj temat to tez jest opisany ze wszystkich stron Także raczej nic nowego nie wymyslę, a nawet jakbym wymyslila swoja teorie na ten temat to nie wiem czy moi wykladowcy byliby tacy zadowoleni Pisze o dążeniach strony chorwackiej do stworzenia wspolnego języka serbsko-chorwackiego i nastepnie o okresie istnienia tego języka, a także o czynikach ktore doprowadzily do jego rozpadu i o wspolczesnych tendencjach w jezykoznawstwie chorwackim temat jest juz dosc dobrze opracowany i tone w morzu artykulow Takze tworze jakies swoje wnioski, ale bez przesady no a babka sobie ostatnio wymyslila ze aby praca byla innowacyjna to powinnam opisac zasady wspolczesnej ortografii i gramatyki po pierwsze slownik ortograficzny juz jest, zagadnienie tez jest niezle opracowane, a po drugie moim zdaniem przepisanie slownika ortograficznego innowacyjne nie jest i w ogole nie wiem co to ma do tematu mojej pracy ale niech jej bedzie Dzieki jeszcze raz

Ciesze sie ze nie musze poprawiac przypisow heheh
SAMBAdiJANEIRO jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-04-21, 20:32   #878
emi_lka
Zakorzenienie
 
Avatar emi_lka
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 6 074
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Chciałam napisać jeszcze o przypisach: o czy przypis ma być po każdym akapicie, to zależy od charakteru pracy - póki się cytuje, przytacza poglądy, porównuje -to tak, ale jeśli jest strona naszych wniosków (wynikających wyłącznie z naszej analizy czy badań i niedających się odnieść do czegoś innego) - to niekoniecznie.

Jeszcze słówko o op.cit - wszystko, co dziewczyny napisały jest prawdą, ale jeśli w pracy wykorzystuje się kilka publikacji jednego autora: np.
T. Majewski, Psychologia, PWN, Warszawa 2000 i T. Majewski, Pedagogika, PWN, Warszawa 1999

i robi się przypis:
1 Por. T. Majewski, Psychologia, PWN, Warszawa 2000
2 Por. T. Majewski, op. cit.
3. Por. . Majewski, Pedagogika, PWN, Warszawa 1999

to jeśli się chce znów przywołać Psychologię, to trzeba zrobić pełny przypis, a nie op. cit. bo to będzie wskazywać na Pedagogikę.

Pewnie to jest oczywiste, ale wolałam to doprecyzować.
emi_lka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-21, 20:46   #879
Ferrou
Zakorzenienie
 
Avatar Ferrou
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: gdzieś tam...
Wiadomości: 3 723
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez emi_lka Pokaż wiadomość
[...]

i robi się przypis:
1 Por. T. Majewski, Psychologia, PWN, Warszawa 2000
2 Por. T. Majewski, op. cit.
3. Por. . Majewski, Pedagogika, PWN, Warszawa 1999

to jeśli się chce znów przywołać Psychologię, to trzeba zrobić pełny przypis, a nie op. cit. bo to będzie wskazywać na Pedagogikę.
[...]
Nie trzeba znowu dawać całego przypisu, tylko

1 Por. T. Majewski, Psychologia, PWN, Warszawa 2000
2 Por. T. Majewski, op. cit.
3. Por. . Majewski, Pedagogika, PWN, Warszawa 1999
4. Por. tenże, Psychologia

Dodatkowo:
2 Por. T. Majewski, op. cit. <--- to jest błąd, bo do czego w tym przypadku ma się odnosić op cit?- Poza tym op cit powinien się odnosić do innego autora (zobacz moje posty powyżej tam jest opis na temat stosowania op. cit.)

Powinno to wyglądać następująco:

1 Por. T. Majewski, Psychologia, PWN, Warszawa 2000
2 Por. T. Majewski, tamże
3. Por. . Majewski, Pedagogika, PWN, Warszawa 1999
4. Por. tenże, Psychologia


Dodatkowo w przypisach ważne jest, aby podawać strony, skąd zaczerpnięto myśl czy cytat., chyba, że przytaczasz cały artykuł a nie książkę.
Ferrou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-21, 21:18   #880
emi_lka
Zakorzenienie
 
Avatar emi_lka
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 6 074
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez Ferrou Pokaż wiadomość
Nie trzeba znowu dawać całego przypisu, tylko

1 Por. T. Majewski, Psychologia, PWN, Warszawa 2000
2 Por. T. Majewski, op. cit.
3. Por. . Majewski, Pedagogika, PWN, Warszawa 1999
4. Por. tenże, Psychologia

Dodatkowo:
2 Por. T. Majewski, op. cit. <--- to jest błąd, bo do czego w tym przypadku ma się odnosić op cit?- Poza tym op cit powinien się odnosić do innego autora (zobacz moje posty powyżej tam jest opis na temat stosowania op. cit.)

Powinno to wyglądać następująco:

1 Por. T. Majewski, Psychologia, PWN, Warszawa 2000
2 Por. T. Majewski, tamże
3. Por. . Majewski, Pedagogika, PWN, Warszawa 1999
4. Por. tenże, Psychologia


Dodatkowo w przypisach ważne jest, aby podawać strony, skąd zaczerpnięto myśl czy cytat., chyba, że przytaczasz cały artykuł a nie książkę.
Co do stron- oczywiście być powinny

Co do pozostałych uwag - u mnie na seminarium zostały ustalone inne zasady czyli op. cit. tak jak napisałam - a odnosi się do powyższego przypisu (do Psychologia). Zapisu 4. Por. tenże, Psychologia, nie stosujemy.

Nie dyskutuję więc
emi_lka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-21, 21:30   #881
asiuk
Zakorzenienie
 
Avatar asiuk
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Śląskie
Wiadomości: 6 569
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez SAMBAdiJANEIRO Pokaż wiadomość
A tam nota bene to moj Tż jest z Dąbrowy Górniczej takze staraj się przy tej zagospodarowaniu tej haldy bo jak kiedys pomysl zostanie zrealizowany to bedziemy korzystac z Twoich osiagniec Ja na razie mieszkam w Bielsku-Białej, ale kiedys mamy zamiar kupic mieszkanko i raczej gdzies w okolicach Sosnowca
Hehe, jak coś powstanie, to pewnie autorstwa mojego promotora właśnie, bo on się tym terenem interesuje

Cytat:
Napisane przez Madzialenka12344321 Pokaż wiadomość
a ja dalej siedze w mojej analizie badan włanych
A ja nadal, od 1,5 miesiąca analizuję Sosnowiec i niewiele z tego wynika Trzeba postawić na intuicję

Cytat:
Napisane przez Ferrou Pokaż wiadomość
Nie trzeba znowu dawać całego przypisu, tylko

1 Por. T. Majewski, Psychologia, PWN, Warszawa 2000
2 Por. T. Majewski, op. cit.
3. Por. . Majewski, Pedagogika, PWN, Warszawa 1999
4. Por. tenże, Psychologia

Dodatkowo:
2 Por. T. Majewski, op. cit. <--- to jest błąd, bo do czego w tym przypadku ma się odnosić op cit?- Poza tym op cit powinien się odnosić do innego autora (zobacz moje posty powyżej tam jest opis na temat stosowania op. cit.)

Powinno to wyglądać następująco:

1 Por. T. Majewski, Psychologia, PWN, Warszawa 2000
2 Por. T. Majewski, tamże
3. Por. . Majewski, Pedagogika, PWN, Warszawa 1999
4. Por. tenże, Psychologia


Dodatkowo w przypisach ważne jest, aby podawać strony, skąd zaczerpnięto myśl czy cytat., chyba, że przytaczasz cały artykuł a nie książkę.
To jest dość skomplikowane, wydaje mi się Też trzeba będzie posłuchać intuicji
__________________
my

Ewunia

Staś

bloguję
asiuk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-04-22, 07:23   #882
emi_lka
Zakorzenienie
 
Avatar emi_lka
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 6 074
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Ja wczoraj wreszcie zaczęłam werbalizować moje myśli - sporo czasu zajęło mi przygotowywanie się do pisania rozdziału - dużo artykułów musiłam przeczytać, wpadłam na kilka konceptów, ale nie mogłam tego zorganizować nawet w myślach. Wczoraj natomiast nareszcie ruszyłam, dziś kontynuacja.
emi_lka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-22, 08:53   #883
Voirrey
Raczkowanie
 
Avatar Voirrey
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 219
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez Ferrou Pokaż wiadomość
Nie trzeba znowu dawać całego przypisu, tylko

1 Por. T. Majewski, Psychologia, PWN, Warszawa 2000
2 Por. T. Majewski, op. cit.
3. Por. . Majewski, Pedagogika, PWN, Warszawa 1999
4. Por. tenże, Psychologia

Dodatkowo:
2 Por. T. Majewski, op. cit. <--- to jest błąd, bo do czego w tym przypadku ma się odnosić op cit?- Poza tym op cit powinien się odnosić do innego autora (zobacz moje posty powyżej tam jest opis na temat stosowania op. cit.)

Powinno to wyglądać następująco:

1 Por. T. Majewski, Psychologia, PWN, Warszawa 2000
2 Por. T. Majewski, tamże
3. Por. . Majewski, Pedagogika, PWN, Warszawa 1999
4. Por. tenże, Psychologia



Dodatkowo w przypisach ważne jest, aby podawać strony, skąd zaczerpnięto myśl czy cytat., chyba, że przytaczasz cały artykuł a nie książkę.
Przepraszam, a czy to nie powinno wyglądać w ten sposób?
Ibidem, bo odnosi się do tego samego autora i chyba nie ma sensu powtarzać cały czas jego nazwiska. (W przypadku kobiety eadem).

1. T. Majewski, Psychologia, Warszawa 2000, s. 23
2. Ibidem, s. 25.
3. Ibidem, Pedagogika, Warszawa 1999, s. 52
4. Ibidem, s. 58.
5. Ibidem, Psychologia..., s. 48. (wielokropek jeśli tytuł jest dłuższy)

Pytam z ciekawości, bo sama pisze pracę (jeszcze nie magisterską).
Voirrey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-22, 10:06   #884
emi_lka
Zakorzenienie
 
Avatar emi_lka
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 6 074
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Stosowanie polskich lub łacińskich skrótów, to kwestia wyboru - można się zdecydować na jedne, albo na drugie, ale trzeba się konsekwentnie się trzymać jednej opcji. Co do szczegółów zapisu, to już się nie wypowiadam, bo szkół pisania przypisów jest wiele. Ale najważniejsza jest konsekwencja stosowania.
emi_lka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-22, 14:37   #885
Ferrou
Zakorzenienie
 
Avatar Ferrou
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: gdzieś tam...
Wiadomości: 3 723
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez emi_lka Pokaż wiadomość
Co do stron- oczywiście być powinny

Co do pozostałych uwag - u mnie na seminarium zostały ustalone inne zasady czyli op. cit. tak jak napisałam - a odnosi się do powyższego przypisu (do Psychologia). Zapisu 4. Por. tenże, Psychologia, nie stosujemy.

Nie dyskutuję więc
Cytat:
Napisane przez Voirrey Pokaż wiadomość
Przepraszam, a czy to nie powinno wyglądać w ten sposób?
Ibidem, bo odnosi się do tego samego autora i chyba nie ma sensu powtarzać cały czas jego nazwiska. (W przypadku kobiety eadem).

1. T. Majewski, Psychologia, Warszawa 2000, s. 23
2. Ibidem, s. 25.
3. Ibidem, Pedagogika, Warszawa 1999, s. 52
4. Ibidem, s. 58.
5. Ibidem, Psychologia..., s. 48. (wielokropek jeśli tytuł jest dłuższy)

Pytam z ciekawości, bo sama pisze pracę (jeszcze nie magisterską).
Tak się zamotałam z tymi przypisami, że wczoraj siedziałam i czytałam w książkach przypisy Moja wersja jak i emi_lka oraz Voirrey jest poprawna.
Zauważyłam jeszcze inną rzecz, którą używają autorzy zamiast stosowania op. cit. Mianowicie:

1. Kowalski Jan, "Dzieje wypraw krzyżowych", Warszawa, 2007, str. 24
2. Malinowski Tomasz, "Templariusze i ich skarb", Kraków, 2006, str56
3. Kowalski Jan, "Dzieje...", str. 45

Wniosek z tego taki, że nie ma jakiś sztywnych zasad co do przypisów. Ważna jest konsekwencja w ich stosowaniu, choć po wczorajszym przeglądaniu przypisów w książkach, nie każdy autor tego przestrzegał. Np był zapis taki:


1. Kowalski Jan, "Dzieje wypraw krzyżowych", Warszawa, 2007, str. 24
2. Malinowski Tomasz, "Templariusze i ich skarb", Kraków, 2006, str56
3. Kowalski Jan, "Dzieje...", str. 45
4. Kowalski Jan, op cit, str.56
5. Zieliński Paweł, "Joannici", London, 1999, st.r 56
6. Tamże, str. 78
Ferrou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-22, 16:16   #886
asia_z
Zakorzenienie
 
Avatar asia_z
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: ...
Wiadomości: 9 155
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez SAMBAdiJANEIRO Pokaż wiadomość



uuu no to dziwne u nas wymagaja co akapit i jeszcze nas strasza programem Plagiat babka mowi ze lepiej dac 10 razy pod rzad ibidem i spac spokojnie niz pominac przypisy no ale widac co uczelnia to reguly bo moj Tż np pisal prace mgr z mechaniki i budowy maszyn i w ogole nie musial miec przypisow chociaz wiadomo ze z jakis ksiazek korzystal, ale przypisow nikt od niego nie wymagal

aaa Plagiatem też straszą, ale przypisy nie muszą być tak drastycznie wstawiane jak u Was. Jedynie jeśli pisze w oparciu o jakieś źródło, ktore w mojej literaturze ma numerek [5], to na końcu akapitu wstawiam [5]. i tyle.
Dzisiaj Pan Promotor powiedział, że póki co moja praca jest super hiper i mam pisac dalej
__________________
asia_z jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-22, 16:34   #887
monic84
Rozeznanie
 
Avatar monic84
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 622
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

kurcze moze mi ktos powiedziec jak sie robi spis tresci w wordzie
zaczelam robic recznie, ale krzywo to wychodzi ;/
monic84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-22, 16:42   #888
asia_z
Zakorzenienie
 
Avatar asia_z
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: ...
Wiadomości: 9 155
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

monic84, tytuły rozdziałów i porodziałów pisze się stosując nagłowki stopnia 1, 2 itd. (jak jest tytuł rodziału - to nagłowek1, jak podrozdziały - nagłówek2, itd )I wtedy dopiero możesz wygenerować: wstaw -> index i spisy -> spis treści. Zanaczasz sobie którego stopnia ma on być i jaki ma być jego wygląd. po kliknięciu na OK powinien się pojawić. Nie wiem, czy napisałam wszystko dobrze, bo nie mam obecnie możliwości wglądu do worda jak napisałam coś źle, to z góry przepraszam i proszę o weryfikację
__________________
asia_z jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-22, 16:46   #889
monic84
Rozeznanie
 
Avatar monic84
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 622
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

asia_z dzieki, tylko ja przy pisaniu tytulow rozdzialow nie uzywalam naglowkow ;/
monic84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-04-22, 16:54   #890
asia_z
Zakorzenienie
 
Avatar asia_z
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: ...
Wiadomości: 9 155
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

no właśnie a żeby zrobić automatyczny spis treści, trzeba z nich korzystać
__________________
asia_z jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-22, 16:56   #891
szkubana
Rozeznanie
 
Avatar szkubana
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 766
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Wchodzisz we :wzorzec widoku konspektu(ja mam tą ikonkę na dole po lewej stonie,taki kwadracik), potem każdy rozdział i podrozdziały zaznaczasz na odpowiednich poziomach (na pasku powinnaś mieć taką opcję:poziom 1 i do wyboru jak klikniesz:poziom 2 ,3,3 itd). Kiedy każdy tytuł ,podtytuł itp. (to co chcesz wykazać w spisie treści)zaznaczysz na odpowiednim poziomie( sama sobie ustal co na którym chcesz mieć) to wchodzisz w :Wstaw-Odwołanie-Indeksy i Spisy.
Tak masz zakładkę :spis treści i sobie zaznaczasz jak ma wyglądać ten spis:czy mają być te kropeczki,numer stron do prawej itp.
Trochę to zagmatwane,ale jak poprobujesz to na bank wyjdzie.
powodzenia

BTW Moj promotor kazał przypisy robić tak:

Kowalski B. (2005).Sztuka mówienia,Warszawa,PTP,ss.15
tamże jesli ta sama strona ,a jak nie to l tamże,ss.17

a jak cytuje z tej książki w dalszej części pracy to:
Kowalski B. (2005).Sztuka...,ss.150

Tak więc każdy ma inną teorię robienia przypisów
pozdrawiam
__________________
Wracam na Wizaż
szkubana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-22, 20:10   #892
asia_z
Zakorzenienie
 
Avatar asia_z
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: ...
Wiadomości: 9 155
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

z kolei ja przypisy robię w ten sposób:
[4] Schneier B., Kryptografia dla praktyków. Protokoły, algorytmy i programy źródłowe w języku C, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa, 2002.

aaa sorka, to w literaturze, ale jeśli chce potem dać to jako przypis, ze z tego korzystałam, daję po prostu [4] przy danym fragmencie
__________________
asia_z jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-22, 20:15   #893
Ferrou
Zakorzenienie
 
Avatar Ferrou
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: gdzieś tam...
Wiadomości: 3 723
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez asia_z Pokaż wiadomość
z kolei ja przypisy robię w ten sposób:
[4] Schneier B., Kryptografia dla praktyków. Protokoły, algorytmy i programy źródłowe w języku C, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa, 2002.

aaa sorka, to w literaturze, ale jeśli chce potem dać to jako przypis, ze z tego korzystałam, daję po prostu [4] przy danym fragmencie

Ja też tak muszę robić "przypisy". Ale to tak chyba już jest w pracach matematycznych, informatycznych
Ferrou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-22, 20:28   #894
monic84
Rozeznanie
 
Avatar monic84
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 622
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

dziekuje za pomoc
zobaczymy co mi wyjdzie

bo musze zrobic ten spis, wydrukowac.
Wy tez musicie dwie kopie?
monic84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-22, 20:51   #895
SAMBAdiJANEIRO
Zakorzenienie
 
Avatar SAMBAdiJANEIRO
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 5 505
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Kurde wiecie co dziewczyny, ja juz normalnie nie moge mam zalamke totalna i nie wiem jak i kiedy to napisze zygac mi sie tym juz chce, w dodatku to co mi kazal promotor dopisac do mojej pracy to rzeczy na ktorych kompletnie sie nie znam wybralam taki temat i mialam pisac o odmiennych pogladach na jezyk chorwacki kiedys i dzis, i to bylo ustalane juz na poczatku, a teraz na 5 roku zmienili nam promotora i ta inna promotorka teraz wymyslila ze mam sie bawic w jakies zasady ortograficzne normalnie zwariuje
SAMBAdiJANEIRO jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-23, 07:12   #896
kliwia
Zakorzenienie
 
Avatar kliwia
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: wielkopolska
Wiadomości: 16 907
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

ja bym pogadała z promotorką, że nie będziesz zmeniać swojej pracy dla jej idzimisie, najwyzej Ci niższa ocenę wystawi za pracę. Na obronie są jeszcze członkowie komisji, i nie pozwolą Twojej promotorce na 'uwalenie' Ciebie. Nie może Cię zmusić do pisania o tym, na czym się nie znasz i nie czujesz.

Maj.... a ja naweet tematu nie mam wystarczy mi jakieś 9 miesięcy na napisanie mgr?
kliwia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-23, 08:34   #897
SAMBAdiJANEIRO
Zakorzenienie
 
Avatar SAMBAdiJANEIRO
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 5 505
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez kliwia Pokaż wiadomość
ja bym pogadała z promotorką, że nie będziesz zmeniać swojej pracy dla jej idzimisie, najwyzej Ci niższa ocenę wystawi za pracę. Na obronie są jeszcze członkowie komisji, i nie pozwolą Twojej promotorce na 'uwalenie' Ciebie. Nie może Cię zmusić do pisania o tym, na czym się nie znasz i nie czujesz.

Maj.... a ja naweet tematu nie mam wystarczy mi jakieś 9 miesięcy na napisanie mgr?
Ehhh gadalam juz z nia ale to nic nie da, ja jej mowie ze wedlug konspektu i moich zalozen (ktore juz byly omowione z poprzednim promotorem i on mowil ze spoko i mu sie podobalo) to praca miala mowic o tym jak sie zmienialo nastawienie do jezyka od chorwackiego odrodzenia narodowego czyli od 1830 roku do dnia dzisiejszego, no ale ona swoje ze mam opisac zasady chorwackiej ortografii i gramatyki bo moja praca nie jest innowacyjna mam ksiazke o gramatyce chorwackiej co ma 1000 stron, i niby jak ja mam to zawrzec w 30 stronach ehh normalnie masakra, nawet mi sie nie chce tego czytac

A co do Twojego pytania, to mi sie wydaje ze zdazysz spokojnie Ale duzo zalezy od Twojego promotora, czy bedzie czytal prace na biezaco i czy bedziesz mogla liczyc na niego w razie jakis watpliwosci, no i od Twojej weny i znajomosci tematu Dla mnie temat ktory sobie wybralam okazal sie troche trudny bo najpierw myslalam ze ilosc materialow na ten temat dziala na moja korzysc (jezyk chorwacki jest takim jezykiem, ze w zasadzie na niektore tematy to niewiele mozna znalezc, szczegolnie tu w polsce, bo w Chorwacji to wiadomo ze sa duzo wieksze mozliwosci), ale potem okazalo sie ze na ten moj temat to jest multum informacji i do tego czasami sa to informacje calkiem rozbiezne takze samo czytanie i kompletowanie tego duuuuzo czasu mi zajelo takze czasem zalowalam ze wzielam taki temat, bo na inny mialabym mniej czytania hehe No ale jakby moja promotorka od poczatku czytala ta prace, a nie ze koncem kwietnia sobie wymyslila cos zupelnie innego (i bede musiala przez to skracac to co juz napisalam) to bym sie wyrobila W kazdym razie zycze powodzenia
SAMBAdiJANEIRO jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-23, 11:26   #898
emi_lka
Zakorzenienie
 
Avatar emi_lka
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 6 074
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez SAMBAdiJANEIRO Pokaż wiadomość
Kurde wiecie co dziewczyny, ja juz normalnie nie moge mam zalamke totalna i nie wiem jak i kiedy to napisze zygac mi sie tym juz chce, w dodatku to co mi kazal promotor dopisac do mojej pracy to rzeczy na ktorych kompletnie sie nie znam wybralam taki temat i mialam pisac o odmiennych pogladach na jezyk chorwacki kiedys i dzis, i to bylo ustalane juz na poczatku, a teraz na 5 roku zmienili nam promotora i ta inna promotorka teraz wymyslila ze mam sie bawic w jakies zasady ortograficzne normalnie zwariuje
Samba jak ja Cię rozumiem!!! Mam już dosyć pisania, nie dość, że idzie mi bardzo bardzo wolno, to jeszcze nie zawsze wiem, co mam pisać, jak coś ugryźć
Załamka.
emi_lka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-23, 13:57   #899
Jolie2601
Zakorzenienie
 
Avatar Jolie2601
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 4 408
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

Cytat:
Napisane przez emi_lka Pokaż wiadomość
Samba jak ja Cię rozumiem!!! Mam już dosyć pisania, nie dość, że idzie mi bardzo bardzo wolno, to jeszcze nie zawsze wiem, co mam pisać, jak coś ugryźć
Załamka.
Ja mam to samo- mimo, że twz. "większe pół" mam napisane to i tak jestem jeszcze w lesie. A do tego zepsuł się aparat na którym robię pomiary (przy pomyślnych wiatrach w miesiąc naprawią) noż kaplica
__________________
Sacred is the gift that they
have without knowing
Serenity is knowing it's safe
from destruction of time

"Sacred Serenity" Death
Jolie2601 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-23, 15:44   #900
Madzialenka12344321
Zakorzenienie
 
Avatar Madzialenka12344321
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 54 443
Dot.: Praca magisterska - dyskusja

wiecie co.. ja tez jestem zalaman. nie wiem kompletnie o co chodzi tej kobiecie w analizie poprawiam ja teraz ale i tak nie wiem czy to o to chodzi

a co więcej ona ostatnio jakas wkurzona chodzi. wczoraj oddala prace mojej koleżanki i wiecie co?? prawie cała jej pokreslila on nowa musi teraz brac ksiązki i wszytsko poprawiac..
__________________

Madzialenka12344321 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-04-05 19:00:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:00.