1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią. - Strona 5 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-09-11, 11:57   #121
fizelina
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 1 020
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez Mloda Pokaż wiadomość
"Kod" porusza tematy chrzescijanstwa, pokazuje inne oblicze kosciola. W pewien sposob mowi tez o równouprawnieniu (nie chce opowiadac ksiazki w razie jakby jej ktos nie czytal). Przedstawione sa tu w ciekawy sposob pewne fakty historyczne, zagadka Swietego Graala oraz opisy dzieł słynnego Leonarda da Vinci.
Ksiazka jest mocno kontrowersyjna dlatego uwazam ze kazdy powinien ja przeczytac zeby dokonac oceny.

zacznijmy od tego, ze książka jest fikcją bazująca na teoriach spiskowych, więc nie ma tu mowy o pokazywaniu jakiegokolwiek oblicza. z resztą mój luby [swoją drogą ateista] spadł z krzesła na hasło, że ktokolwiek mógłby tę historię potraktować poważnie..
powieść sensacyjna do poczytania w autobusie, jak to już ktos tu wspomniał.
fizelina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-11, 14:13   #122
kkaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 418
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Popieram "Małą Księżniczkę" oraz "Pamiętnik narkomanki"

Sama chciałabym zgłosić "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej - ja osobiście uwielbiam zaprezentowaną w niej różnorodność i realistyczność charakterów ludzkich oraz sposób przedstawienia zakłamania w jakim wielu ludzi żyje również w czasach obecnych.

"Imię róży" Umberto Eco - po przeczytaniu miałam wrażenie, że przeczytałam coś naprawdę dobrze napisanego i wartościowego. Nie wiem jak to inaczej określić.

oraz "Zielona Mila" i "K-PAX" - książki maja coś w sobie że poruszają i skałaniają do jakiś przemyśleń.

Nie wiem czy tutaj się nadaje coś nowszego i tego typu jak "W dżungli miłości" Pawlikowskiej, uważam że każdy powinien to przeczytać, ponieważ ksiażka daje kopa w du** - każe wziać życie w swoje ręce i przestać się ze sobą cackać i użalać nad złym losem. Ukazuje jedną z teorii prawidłowo funkcjonującego związku.
kkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-11, 15:37   #123
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez soulone Pokaż wiadomość
Ja z dodaniem książki "Kod Leonarda da Vinci" też się nie zgodzę.
Nie jest to książka, która jest ambitna, skłania do myślenia, zmienia punkt widzenia, coś sobą wnosi w nasze życie, pokazuje jakim genialnym pisarzem był autor itd.
Bardziej określiłabym ją jako właśnie ciekawą powieść (...) do poczytania w autobusie.
Abstrahując od samej książki - czy lista 1000 książek musi być listą książek ambitnych? Gdzieś to napisane jest? Wydaje mi się, że chodzi tu raczej o książki warte przeczytania - a taka np. Moralność pani Dulskiej czy Trylogia - toż to były czytadła ówczesnych czasów! Teraz dopiero uważa się, że ambitnie należy je czytać. No, czy dajmy na to - Imię Róży, lub Mistrz i Małgorzata - książki te mają tyleż zwolenników, co przeciwników ogólnie, a znalazły się w tym wątku

Wydaje mi się, że nasza lista ma zawierać książki, na które ZWRACA się uwagę. Pozytywną, negatywną - ale takie, które warto przeczytać, by wyrobić sobie zdanie na ich temat.

Tym sposobem przypomniała mi się seria książek o Adrianie Mole'u - i uważam, że cała seria zasługuje na przeczytanie. Jedna z lepszych serii powieści dla młodzieży i walniętych dorosłych Jest ich co prawda aż 6, no ale nie bądźmy drobiazgowi - zgłaszam Mole'a ogólnie do koniecznego przeczytania Dla ciekawych:
1. Sekretny dziennik Adriana Mole'a lat 13 i 3/4
2. Bolesne dojrzewanie Adriana Mole'a
3. Szczere wyznania Adriana Alberta Mole'a
4. Szalone lata Adriana Mole'a
5. Adrian Mole. Czas Cappuccino
6. Adrian Mole i broń masowego rażenia
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-11, 15:47   #124
kassate1203
Rozeznanie
 
Avatar kassate1203
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 887
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;14189131]

Wydaje mi się, że nasza lista ma zawierać książki, na które ZWRACA się uwagę. Pozytywną, negatywną - ale takie, które warto przeczytać, by wyrobić sobie zdanie na ich temat.

Tym sposobem przypomniała mi się seria książek o Adrianie Mole'u - i uważam, że cała seria zasługuje na przeczytanie. Jedna z lepszych serii powieści dla młodzieży i walniętych dorosłych Jest ich co prawda aż 6, no ale nie bądźmy drobiazgowi - zgłaszam Mole'a ogólnie do koniecznego przeczytania Dla ciekawych:
1. Sekretny dziennik Adriana Mole'a lat 13 i 3/4
2. Bolesne dojrzewanie Adriana Mole'a
3. Szczere wyznania Adriana Alberta Mole'a
4. Szalone lata Adriana Mole'a
5. Adrian Mole. Czas Cappuccino
6. Adrian Mole i broń masowego rażenia[/QUOTE]

Zgadzam się, świetna książka Humorzasta

Ja do czytania poleciłabym jeszcze Whartona, wprawdzie przeczytałam tylko jego 2 książki to mogę powiedzieć że chyba stanie się jednym z moich ulubionych pisarzy.
__________________
To jest życie- tu nie ma sentymentów



kassate1203 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-11, 16:09   #125
soulone
Wtajemniczenie
 
Avatar soulone
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 2 506
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;14189131]Abstrahując od samej książki - czy lista 1000 książek musi być listą książek ambitnych? Gdzieś to napisane jest? Wydaje mi się, że chodzi tu raczej o książki warte przeczytania - a taka np. Moralność pani Dulskiej czy Trylogia - toż to były czytadła ówczesnych czasów! Teraz dopiero uważa się, że ambitnie należy je czytać. No, czy dajmy na to - Imię Róży, lub Mistrz i Małgorzata - książki te mają tyleż zwolenników, co przeciwników ogólnie, a znalazły się w tym wątku

Wydaje mi się, że nasza lista ma zawierać książki, na które ZWRACA się uwagę. Pozytywną, negatywną - ale takie, które warto przeczytać, by wyrobić sobie zdanie na ich temat.[/QUOTE]
Tak-jest to napisane w pierwszym poście tego wątku:
Niech każda z Was da propozycję książki, która jest ambitna, skłania do myślenia, zmienia punkt widzenia, coś sobą wnosi w nasze życie, pokazuje jakim genialnym pisarzem był autor itd. Nie chodzi tu o ciekawe powieści młodzieżowe do poczytania w autobusie.
***
Dla tych czepialskich - wątek powstał nie po to żeby, jak robią to książkowe snoby, przeczytać wszystkie najważniejsze pozycje literackie, tylko dlatego żeby idąc do biblioteki bez żadnego pomysłu, jaką książkę wypożyczyć wiedzieć po jaką warto sięgnąć. Poza tym zaobserwować można, że duża część młodzieży nie wie nawet co to jest kawał dobrej literatury...

Myślę, że te słowa założycielki wątku wszystko wyjaśniają. Tytuły książek, które wymieniłaś zdecydowanie wnoszą coś w nasze życie (w przeciwieństwie-moim zdaniem- do Kodu...) dlatego są na liście i nieistotne jest to czy kiedyś były czytadłami- ważne jest to czym są dzisiaj dla nas.

Cytat:
Napisane przez kassate1203 Pokaż wiadomość
Zgadzam się, świetna książka Humorzasta

Ja do czytania poleciłabym jeszcze Whartona, wprawdzie przeczytałam tylko jego 2 książki to mogę powiedzieć że chyba stanie się jednym z moich ulubionych pisarzy.
Wharton był świetnym pisarzem. Z jego twórczości polecam:
1. Tato
2. W księżycową jasną noc
3. Niezawinione śmierci
4. Nigdy, nigdy mnie nie złapiecie
soulone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-11, 16:12   #126
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez Mloda Pokaż wiadomość
"Kod Leonarda da Vinci" Dan Brown
Cytat:
Napisane przez Dosiak Pokaż wiadomość
Kod budzi moje wątpliwości, poproszę o uzasadnienie dlaczego trzeba tę książkę przeczytać?
Dokladnie, dlaczego niby slaby trzeciorzedny kryminal mialby sie tam zalapac ?

Cytat:
Napisane przez Mloda Pokaż wiadomość
"Kod" porusza tematy chrzescijanstwa, pokazuje inne oblicze kosciola. W pewien sposob mowi tez o równouprawnieniu (nie chce opowiadac ksiazki w razie jakby jej ktos nie czytal). Przedstawione sa tu w ciekawy sposob pewne fakty historyczne, zagadka Swietego Graala oraz opisy dzieł słynnego Leonarda da Vinci.
Ksiazka jest mocno kontrowersyjna dlatego uwazam ze kazdy powinien ja przeczytac zeby dokonac oceny.
Przepraszam, ale jaja sobie chyba robisz. Jesli chodzi o temat religii, ta ksiazka to sterta wierutnych bzdur, ten aspekt kwalifikuje ja co najwyzej do listy ksiazek, ktoryych sie nie powinno czytac

Kontrowersyjna? A co tam jest kontrowersyjnego?

Cytat:
Napisane przez soulone Pokaż wiadomość
Ja z dodaniem książki "Kod Leonarda da Vinci" też się nie zgodzę.
Nie jest to książka, która jest ambitna, skłania do myślenia, zmienia punkt widzenia, coś sobą wnosi w nasze życie, pokazuje jakim genialnym pisarzem był autor itd.
Bardziej określiłabym ją jako właśnie ciekawą powieść (...) do poczytania w autobusie.


[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;14189131]Abstrahując od samej książki - czy lista 1000 książek musi być listą książek ambitnych? Gdzieś to napisane jest? Wydaje mi się, że chodzi tu raczej o książki warte przeczytania - a taka np. Moralność pani Dulskiej czy Trylogia - toż to były czytadła ówczesnych czasów! Teraz dopiero uważa się, że ambitnie należy je czytać. No, czy dajmy na to - Imię Róży, lub Mistrz i Małgorzata - książki te mają tyleż zwolenników, co przeciwników ogólnie, a znalazły się w tym wątku

Wydaje mi się, że nasza lista ma zawierać książki, na które ZWRACA się uwagę. Pozytywną, negatywną - ale takie, które warto przeczytać, by wyrobić sobie zdanie na ich temat.
[/QUOTE]

Nikt nie mowi, ze musi byc ambitna, przynajmniej nie ja. Po prostu ta ksiazka jest slaba, jest masa duzo lepszych z gatunku. Jak dla mnie ta lista powinna zawierac dobre ksiazki, no ale zapewne roznie to rozni ludzie postrzegaja.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-11, 16:15   #127
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Ależ napisałam - abstrahując od samej książki (Kod...) Ale mam wrażenie, że padają tu często tytuły ambitne na siłę - nie, bo warto przeczytać, ale - bo wypada przeczytać. A pomiędzy "warto" a "wypada" jest ocean.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-09-11, 18:11   #128
Mloda
Zakorzenienie
 
Avatar Mloda
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Frankfurt am Main
Wiadomości: 6 541
Send a message via Skype™ to Mloda
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez fizelina Pokaż wiadomość
zacznijmy od tego, ze książka jest fikcją bazująca na teoriach spiskowych, więc nie ma tu mowy o pokazywaniu jakiegokolwiek oblicza. z resztą mój luby [swoją drogą ateista] spadł z krzesła na hasło, że ktokolwiek mógłby tę historię potraktować poważnie..
powieść sensacyjna do poczytania w autobusie, jak to już ktos tu wspomniał.
Oczywiscie ze jest to fikcja literacka. Wiekszosc ksiazek tu wymienionych to fikcja. Pisałam o pewnych faktach historycznych jak np istnienie Zakonu Syjonu i to ze jego mistrzami byli min. Leonardo da Vinci, Isaac Newton i inni wielcy ludzie. O fakcie ze ich dzieła sa czesto kontrowersyjne.
Nie chodzi mi o traktowanie tej ksiazki smiertelnie powaznie, tu jest raczej mowa o innym spojzeniu na sprawy koscioła i jak juz wyzej pisałam np braku rownouprawnienia w jego hierarchii.
Moim zdaniem ta ksiazka sklania do myslenia.

Dziewczyny to jest tylko propozycja, wcale nie musicie jej przyjmowac. Myslałam ze po to jest to forum zeby zgłaszac swoje typy.
__________________
Nie zgadzam sie na kopiowanie i rozpowszechnianie moich zdjęć!!!

Młoda bloguje- http://www.82inez.blogspot.com/
Młoda rozbija sie na YT http://www.youtube.com/user/82Inez
Mloda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-11, 19:27   #129
Dosiak
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 2 543
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Zgłaszać swoje typy można jak najbardziej. Mimo wszystko Kod Leonarda da Vinci ma więcej przeciwników niż zwolenników w tym wątku, więc nie powinno go być na liście.
Dosiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-11, 19:31   #130
Mloda
Zakorzenienie
 
Avatar Mloda
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Frankfurt am Main
Wiadomości: 6 541
Send a message via Skype™ to Mloda
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez Dosiak Pokaż wiadomość
Zgłaszać swoje typy można jak najbardziej. Mimo wszystko Kod Leonarda da Vinci ma więcej przeciwników niż zwolenników w tym wątku, więc nie powinno go być na liście.
Oczywiscie . Widze ze propozycja nie została dobrze przyjeta wiec zgadzam sie z decyzja
__________________
Nie zgadzam sie na kopiowanie i rozpowszechnianie moich zdjęć!!!

Młoda bloguje- http://www.82inez.blogspot.com/
Młoda rozbija sie na YT http://www.youtube.com/user/82Inez
Mloda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-11, 19:36   #131
fizelina
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 1 020
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez Mloda Pokaż wiadomość
Oczywiscie ze jest to fikcja literacka. Wiekszosc ksiazek tu wymienionych to fikcja.
co fakt, ze większość książek to fikcja ma do tego, że wartościujesz książkę ze względu na jej obrazowanie rzeczywistości, ktore nomem omen nie ma miejsca?

tymczasem.. odnosiłam się do tego stwierdzenia:

Cytat:
Napisane przez Mloda Pokaż wiadomość
"Kod" porusza tematy chrzescijanstwa, pokazuje inne oblicze kosciola.
w tym kontekście każdą jedną książkę fanasy można poczytywać za szczególne i jedyne w swoim rodzaju obrazowanie otaczającej nas rzeczywistości.. pytanie tylko czy informacja o tym że w tym innym świecie dajmy na to lata się na miotle moze wnieść cokolwiek istotnego do naszego życia..

mnie tylko chodzi o argumentację.. nie twierdzę, ze książka nie zasługuje na wpisanie na listę, bo sam fonomen jej popularności, to jak dobrze jest napisana i to ze trafia do ludzi o naprawde różnych gustach jest samo w sobie interesujące, choć też nie wiem, czy przekonujące na tyle, by książka na liście pojawila się bez dyskusji.. rozbawilo mnie natomiast doszukiwanie się jakiejś głębszej filozofii..

Edytowane przez fizelina
Czas edycji: 2009-09-11 o 19:43
fizelina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-09-11, 21:18   #132
kkaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 418
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Chyba nasze pojęcie o wartościowych książkach bardzo się różni. Dla mnie taka lekturą jest książka, która zapiera wdech w piersiach jak się o niej pomyśli tydzień później i ma się poczucie pełności wykreowanego świata. I nie ma tu znaczenia czy to jest "czytadło ówczesnych czasów", poprostu musi mieć treść. Czy tylko dlatego się nie nadają, bo sa lekturami obowiązkowymi w szkołach? Ja "Moralność Pani Dulskiej" przeczytałam bo musiałam jak wiele innych książek obowiązkowych, lecz ta akurat zwróciła moją uwagę i zapewne siegnę do niej jeszcze nie raz. Tak samo uwielbiam "Kordiana", "Zemstę", "Granicę" i wiele innych "niemodnych czytadeł", które przedstawiają jednak aktualne wartości i prawdy. nie mogę się ustosunkować do "Adriana Mole" ponieważ nie czytałam, lecz zaraz to nadrobię.
kkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-11, 22:45   #133
fizelina
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 1 020
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

przyszedł mi do głowy jeszcze fight club palahniuka.. z dwóch w sumie względów..po pierwsze dlatego, ze to bardzo obrazowa ilustracja zjawiska tzw pokolenia x, które co prawda najmocniej widoczne było/jest w kulturze zachodniej, niemniej u nas w kraju w jakiś sposob potęguje się chyba w tym momencie.. no i druga sprawa.. film na podstawie książki zyskał już w zasadzie miano kultowego i choćby dlatego watro.



i dorzucam trylogię: wścieklość i duma, siła rozumu oraz wywiad z samą sobą / apokalipsa fallaci. literatura kontrowersyjna, mocno dyskutowana, ale wydaje mi się, ważna dla każdego europejczyka, dla zasiania ziarna niepokoju wobec powszechnej bezrefleksyjności na otaczające nas zjawiska.

Edytowane przez fizelina
Czas edycji: 2009-09-11 o 22:52
fizelina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-12, 00:18   #134
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez Mloda Pokaż wiadomość
Oczywiscie ze jest to fikcja literacka. Wiekszosc ksiazek tu wymienionych to fikcja.
Pewnie, ale nikt ich nie zachwala przez rzekome fakty.

Cytat:
Napisane przez Mloda Pokaż wiadomość
Pisałam o pewnych faktach historycznych jak np istnienie Zakonu Syjonu i to ze jego mistrzami byli min. Leonardo da Vinci, Isaac Newton i inni wielcy ludzie. O fakcie ze ich dzieła sa czesto kontrowersyjne.
To sa fakty ?

Szczerze mowiac, to jesli chodzi o Leonardo Da Vinci, to ta kontrowersyjnosc jest jak dla mnie dorabiana na sile w naszych czasach.

Swoja droga, on sie pewnie nie tylko w grobie przewraca, ale pewnie az caly wiruje od tego, jak jest wciagany na listy slawnych .... (tu wpisz co chcesz) itd.

Cytat:
Napisane przez Mloda Pokaż wiadomość
Nie chodzi mi o traktowanie tej ksiazki smiertelnie powaznie, tu jest raczej mowa o innym spojzeniu na sprawy koscioła i jak juz wyzej pisałam np braku rownouprawnienia w jego hierarchii.
Moim zdaniem ta ksiazka sklania do myslenia.

Dziewczyny to jest tylko propozycja, wcale nie musicie jej przyjmowac. Myslałam ze po to jest to forum zeby zgłaszac swoje typy.
Bez obrazy, ale Brown ten aspekt ksiazki strasznie spartaczyl - uwazam, ze nikt nie powinen tak spogladac na cokolwiek, tak dalekie to jest od faktow.

No ale mniejsza o to, ja jestem przeciwny przez to, ze ta ksiazka jest po prostu slaba...

Cytat:
Napisane przez fizelina Pokaż wiadomość
przyszedł mi do głowy jeszcze fight club palahniuka.. z dwóch w sumie względów..po pierwsze dlatego, ze to bardzo obrazowa ilustracja zjawiska tzw pokolenia x, które co prawda najmocniej widoczne było/jest w kulturze zachodniej, niemniej u nas w kraju w jakiś sposob potęguje się chyba w tym momencie.. no i druga sprawa.. film na podstawie książki zyskał już w zasadzie miano kultowego i choćby dlatego watro.

i dorzucam trylogię: wścieklość i duma, siła rozumu oraz wywiad z samą sobą / apokalipsa fallaci. literatura kontrowersyjna, mocno dyskutowana, ale wydaje mi się, ważna dla każdego europejczyka, dla zasiania ziarna niepokoju wobec powszechnej bezrefleksyjności na otaczające nas zjawiska.
Nawet nie wiedzialem, ze film byl na podstawie ksiazki

Ciekawa propozycja z Fallaci.

-------------
Irvine Welsh - Trainspotting. Chyba opisywac nie trzeba?

A.A. Milne - Kubus Puchatek. Tak, wiem, ksiazka dla dzieci, ale warto przeczytac, polecam szczegolnie mlodszym odbiorcom. Tak samo jak Robinsona Crusoe, Chlopcow z Placu Broni (szczegolnie!), ksiazki Coopera i Szklarskiego

Z kolei zdecydowanie dla doroslych i z pewnoscia nie dla wszystkich - Historia Oka autorstwa Bataille.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.

Edytowane przez Wyrak
Czas edycji: 2009-09-12 o 00:19
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-12, 12:10   #135
fizelina
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 1 020
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Nawet nie wiedzialem, ze film byl na podstawie ksiazki
książka ma trochę inna konstrukcję.. no i inaczej się kończy.
fizelina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-12, 18:29   #136
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cięzko mi podac konkretną książkę, ale proza Izaaka Asimova , Strugackich, Pratchetta czy Tolkiena, wbrew swojej otoczce fantastyki, wywarła na mnie ogromne wrażenie.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-13, 19:42   #137
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez fizelina Pokaż wiadomość
książka ma trochę inna konstrukcję.. no i inaczej się kończy.
Az mnie zaciekawilas
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-13, 23:06   #138
Maniwa
Wtajemniczenie
 
Avatar Maniwa
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Clearwater, Fl
Wiadomości: 2 841
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Szklarskiego
Uwielbiam Szklarskiego
Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Z kolei zdecydowanie dla doroslych i z pewnoscia nie dla wszystkich - Historia Oka autorstwa Bataille.
Zdecydowanie. Wiesz Wyrak, jestem pewna, że to należy do kanonu książek która jest ambitna, skłania do myślenia, zmienia punkt widzenia, coś sobą wnosi w nasze życie, pokazuje jakim genialnym pisarzem był autor itd, jednak założę się, że posiada dość wąskie grono rozumiejących ją czytelników, z czego jeszcze węższe grono fanów Większość pewnie po prostu obrzydza i szokuje. Mimo to, zgodzę się z propozycja
btw, muszę sobie odświeżyć tę pozycję, dawno jej nie czytałam.
Maniwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-14, 01:54   #139
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez Maniwa Pokaż wiadomość
Uwielbiam Szklarskiego

Zdecydowanie. Wiesz Wyrak, jestem pewna, że to należy do kanonu książek która jest ambitna, skłania do myślenia, zmienia punkt widzenia, coś sobą wnosi w nasze życie, pokazuje jakim genialnym pisarzem był autor itd, jednak założę się, że posiada dość wąskie grono rozumiejących ją czytelników, z czego jeszcze węższe grono fanów Większość pewnie po prostu obrzydza i szokuje. Mimo to, zgodzę się z propozycja
btw, muszę sobie odświeżyć tę pozycję, dawno jej nie czytałam.
No zdecydowanie sklania do myslenia, pytanie tylko o czym

Zgadza sie, dlatego staralem sie podkreslic, ze ksiazka bynajmniej nie dla wszystkich
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-09-14, 10:26   #140
eloi
Rozeznanie
 
Avatar eloi
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 830
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Pozwolę sobie zaproponować następujące tytuły:
"Targowisko próżności" W.M.Thackeray'a
"Księga z San Michele" i "Księga o ludziach i zwierzętach"
A.Munthe'go
"Winnetou" K.May'a
"Diuna" F.Herberta
eloi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-14, 20:11   #141
roxyy18
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 52
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

kazdy wpisuje tutaj to co lubi. dla mnie zadna z lektur szkolnych, ktora ma niby wniesc cos w moje zycie nie jest ksiazka ktora chcialabym przeczytac przed smiercia. nigdy zadnej nie przeczytalam i nie przeczytam(moze z wyjatkiem QUO VADIS).
Dlatego jesli komus podobal sie Kod...to czemu nie mozna jej tu umiescic?
skoro znalazl sie tu Adrian Mole to Kod...tez moze byc. obie milo poczytac w autobusie
roxyy18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-14, 20:54   #142
fizelina
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 1 020
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez roxyy18 Pokaż wiadomość
kazdy wpisuje tutaj to co lubi. dla mnie zadna z lektur szkolnych, ktora ma niby wniesc cos w moje zycie nie jest ksiazka ktora chcialabym przeczytac przed smiercia. nigdy zadnej nie przeczytalam i nie przeczytam(moze z wyjatkiem QUO VADIS).
skreślanie książek tylko i wyłącznie na podstawia tego, ze ktoś arbitralnie wpisał je na listę lektur, to średnio rozmyślny sposób postępowania. choć robienie wyjątku dla quo vadis wobec powyższego akurat mnie nie dziwi.






ahh.. a propos lektur.. dorzuciłabym proszę państwa do gazu borowskiego

Edytowane przez fizelina
Czas edycji: 2009-09-14 o 20:57
fizelina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 05:33   #143
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez roxyy18 Pokaż wiadomość
kazdy wpisuje tutaj to co lubi. dla mnie zadna z lektur szkolnych, ktora ma niby wniesc cos w moje zycie nie jest ksiazka ktora chcialabym przeczytac przed smiercia. nigdy zadnej nie przeczytalam i nie przeczytam(moze z wyjatkiem QUO VADIS).
Dlatego jesli komus podobal sie Kod...to czemu nie mozna jej tu umiescic?
skoro znalazl sie tu Adrian Mole to Kod...tez moze byc. obie milo poczytac w autobusie
Zadna ??? To przykre. Jak ktos nie jest w stanie nic znalezc wsrod takiego wyboru ksiazek, to tym bardziej chyba nie powinien polecac ksiazek innym Tym bardziej, jak ktos ksiazek nie czyta... i to jeszcze powod do chwalenia sie ?

Kodu wg mnie nie mozna umiescic, bo to jest po prostu slabiutka ksiazka, na liste 1001 sie po prostu nie lapie.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.

Edytowane przez Wyrak
Czas edycji: 2009-09-15 o 05:39
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 14:14   #144
VampIrzyca
Zadomowienie
 
Avatar VampIrzyca
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 1 770
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Założycielka wątku coś niespecjalnie tą naszą listę uzupełnia.
VampIrzyca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 14:50   #145
fizelina
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 1 020
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.



[przepraszam, nie mogłam się powstrzymać]
fizelina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 15:58   #146
windykatorka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 5 153
GG do windykatorka
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez fizelina Pokaż wiadomość


[przepraszam, nie mogłam się powstrzymać]
To postaraj się jednak powstrzymywać
windykatorka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 16:36   #147
mOna01
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 6 108
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez fizelina Pokaż wiadomość


[przepraszam, nie mogłam się powstrzymać]
Zwracanie uwagi na błędy gramatyczne, literówki itd jest naruszeniem regulaminu, wiesz?
__________________

mOna01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 16:46   #148
fizelina
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 1 020
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez windykatorka Pokaż wiadomość
To postaraj się jednak powstrzymywać
owszem.. można postarać się powstrzymać od komentarzy, ale można też się postarać o minimum poprawności językowej. zwłaszcza, że coraz częściej w kontakcie z wypowiedziami ludzi w internecie można się nabawić wtórnego analfabetyzmu.

no ale oczywiście w imię świętego spokoju, możemy też bronić wszystkich "wogóle", "wziąść", "tu pisze", "pięć zajęć" [na studiach], "po najmniejszej linii oporu", czy tego nieszczęsnego "tą" w bierniku rodzaju żeńskiego.. co kto lubi..




ale ok.. powstrzymam sie na przyszłość..
natomiast ciągnięcie offtopa i przychodzenie teraz kolejnych oburzonych osób z własnymi uwagami na temat postu, który zwyczajnie można było przemilczeć, uważam za zbędne, no chyba, że ktoś koniecznie musi wtrącić swoje trzy grosze, jak już nie ma nic do powiedzenia w temacie wątku.

Edytowane przez fizelina
Czas edycji: 2009-09-15 o 16:49
fizelina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 16:52   #149
mOna01
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 6 108
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez fizelina Pokaż wiadomość
owszem.. można postarać się powstrzymać od komentarzy, ale można też się postarać o minimum poprawności językowej. zwłaszcza, że coraz częściej w kontakcie z wypowiedziami ludzi w internecie można się nabawić wtórnego analfabetyzmu.

no ale oczywiście w imię świętego spokoju, możemy też bronić wszystkich "wogóle", "wziąść", "tu pisze", "pięć zajęć" [na studiach], "po najmniejszej linii oporu", czy tego nieszczęsnego "tą" w bierniku rodzaju żeńskiego.. co kto lubi..




ale ok.. powstrzymam sie na przyszłość..
natomiast ciągnięcie offtopa uważam za zbędne, no chyba, że ktoś koniecznie musi wtrącić swoje trzy grosze, jak już nie ma nic do powiedzenia w temacie wątku.

Minimum poprawności językowej to np nie pisanie "łurzko" albo "wogule" Nad tym czy poprawne jest "tą" czy "tę" dywagował Miodek i inni specjaliści, nie jest to jakiś rażący błąd. Na przyszłość jednak staraj się pohamować bo za takie upominanie możesz niestety dostać ostrzeżenie, poza tym raczej nikt nie lubi jak się go łapie za słówka. To tak jakbym ja Tobie zwróciła uwagę że napisałaś "powstrzymam sie" zamiast "powstrzymam się". Albo że po kropce zaczynasz nowe zdanie od małej litery. To nie są błędy?
Trochę dystansu
Też już kończę offtopa
__________________


Edytowane przez mOna01
Czas edycji: 2009-09-15 o 16:58
mOna01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 19:08   #150
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez mOna01 Pokaż wiadomość
Zwracanie uwagi na błędy gramatyczne, literówki itd jest naruszeniem regulaminu, wiesz?
Nie jest juz od dluzszego czasu naruszeniem regulaminu.

Jesli chodzi o temat, to polece Cztery Pory Roku Kinga.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-03-04 13:34:56


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:57.