Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokrewne) - Strona 61 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-08-11, 23:28   #1801
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cytat:
Napisane przez dominika405 Pokaż wiadomość
Oj dziękuję Ci bardzo Ty lepiej szykuj materiały na wetę,bo jeszcze troszkę i początek roku. Będę składać i na weterynarię i na medycynę Tym razem musi się udać!

Nadis, ja na początek planuję 2h/tyg biologii(120zł) i 1.5h(110zł) chemii.Zobaczymy czy to nie za mało(oczywiście mam zamiar uczyć się codziennie dodatkowo z własnych książek). Miałaś dużo własnych książek?
Dużo, zwłaszcza z biologii. Z chemii to tylko zbiory + podręczniki Pazdro, bo moja korepetytorka uważa wszystkie podręczniki za zło wcielone i uczyłam się po prostu z obfitych notatek z korepetycji. Z biologii to jako podstawa operon, do tego ,,Jedność i różnorodność", stare podręczniki Lewińskiego (z tulipanem na okładce), też sporo testów.

Zielony24, erytropoetyna to nie tylko lek (bo takie pytanie byłoby faktycznie idiotyczne), ale przede wszystkim ważny hormon. U mnie chyba przy układzie wydalniczym w liceum była o nim mowa, przy okazji omawiania funkcji nerek, które ją wytwarzają. W operonie to było na pewno tylko że chyba w kontekście tego, że sobie sportowcy nielegalnie ją wstrzykują.
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-12, 08:40   #1802
niagha
Raczkowanie
 
Avatar niagha
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Skandynawia
Wiadomości: 148
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Fajnie,ze pojawily sie dziewczyny, ktore tez poprawiaja mature. Gratuluje odwagi i zycze duzo motywacji !!!
Osobiscie zrezygnowalam z regularnych korkow i zapisalam sie na kurs Medicusa i ewnetualnie w razie problemow tez jakies korki,z tym,ze u mnie w miescie z biologia bardzo ciezko ( na kurs bede dojezdzac 200 km). Mam nadzieje,ze i mnie sie powiedzie w tym roku, bardzo bym chciala.
niagha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-12, 08:54   #1803
Hayasakaa
Wtajemniczenie
 
Avatar Hayasakaa
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 2 967
Odp: Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki

Cytat:
Napisane przez Nadis Pokaż wiadomość
W operonie to było na pewno tylko że chyba w kontekście tego, że sobie sportowcy nielegalnie ją wstrzykują.
A to bardzo możliwe co nie zmienia faktu, że ta szczątkowa informacja i tak niewiele by mi pomogła na maturze :p
__________________

"A może kłamał, bo nie chciał powiedzieć nam prawdy?!"

talia: 68-67-66-65-64-63
Hayasakaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-12, 14:37   #1804
dance makabre
Wtajemniczenie
 
Avatar dance makabre
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 493
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cytat:
Napisane przez Hayasakaa Pokaż wiadomość
A to bardzo możliwe co nie zmienia faktu, że ta szczątkowa informacja i tak niewiele by mi pomogła na maturze :p
Oj, było w szkole, było... I przy okazji układu wydalniczego, i przy hormonalnym, i przy krwionośnym, i w temacie dopingu. A we wszystkich zbiorach powtarzało się pytania wokoło ciągu logicznego:
sportowcy jeżdżą przed zawodami trenować w góry ---> w górach jest niskie ciśnienie ---> z powodu zmniejszenia gradientu ciśnień między powietrzem a krwią spada ilość transportowanego tlenu ---> nerki rejestrują ten spadek i wytwarzają EPO ----> powstaje więcej erytrocytów -----> więcej erytrocytów wiąże więcej tlenu ----> więcej tlenu trafia do mięśni, są lepiej odżywione ----> zwiększa się wydolność fizyczna sportowców
__________________
"Przebacz mi i zapomnij o mnie jak najszybciej. Opuszczam cię na zawsze. Nie szukaj mnie, to się na nic nie zda. Na skutek klęsk i nieszczęść, które na mnie spadły, zostałam wiedźmą. Czas na mnie. Żegnaj."
Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata
dance makabre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-12, 15:16   #1805
Hayasakaa
Wtajemniczenie
 
Avatar Hayasakaa
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 2 967
Odp: Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki

Cytat:
Napisane przez dance makabre Pokaż wiadomość
Oj, było w szkole, było... I przy okazji układu wydalniczego, i przy hormonalnym, i przy krwionośnym, i w temacie dopingu.
Poprawka: w Twojej szkole
Z resztą nieważne, wniosek jest jasny: na korki warto chodzić
__________________

"A może kłamał, bo nie chciał powiedzieć nam prawdy?!"

talia: 68-67-66-65-64-63
Hayasakaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-12, 16:16   #1806
dominika405
Zadomowienie
 
Avatar dominika405
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 357
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

U mnie też tego nie było. Jakaś szczątkowa informacja przemknęła mi jedynie w Operonie.

Na korki u Pani egzaminator jestem już umówiona(zaczynam na początku września),z biologii się waham pomiędzy dwiema osobami

Dziewczyny i chłopaki, jakie macie książki i zbiory zadań?Ja mam kilka poleconych przez korepetytorów i forumowiczów biologa,więc mogę napisać jeśli komuś to pomoże.
__________________

loading...


7/11
dominika405 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-12, 16:31   #1807
Azulaya
Zadomowienie
 
Avatar Azulaya
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 1 920
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Pisz , pisz . Porównam z tymi , które zamierzam kupić .
Azulaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-08-12, 16:38   #1808
dance makabre
Wtajemniczenie
 
Avatar dance makabre
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 493
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Z tymi korkami to polemizowałabym- tak jak pisałam, znajomi z klasy wydający na korki po 800-1000zł/mies napisali matury tak jak ja bez korków lub nawet (nierzadko!) gorzej Tak jak już ktoś tutaj pisał- medycyna to nie studia dla geniuszy, tylko dla ludzi pracowitych i upartych. Wystarczy mieć dużo samozaparcia, trochę inteligencji i kilka książek, sukces murowany. A przy okazji moi rodzice nie wydali na mnie w ubiegłym roku kwoty, za którą spokojnie mogliby sobie kupić mały samochód

Cytat:
Napisane przez dominika405 Pokaż wiadomość
Dziewczyny i chłopaki, jakie macie książki i zbiory zadań?Ja mam kilka poleconych przez korepetytorów i forumowiczów biologa,więc mogę napisać jeśli komuś to pomoże.
Biologia: 3 części Operonu + zbiory Witowskiego + vademecum Operonu i Pyłki-Gutowskiej (do ostatnich powtórek), no i wszystkie możliwe arkusze maturalne. Najważniejsze to nauczyć się materiału ze zrozumieniem, a potem robiąc arkusze spędzić dużo czasu na analizie klucza.
Chemia: notatki z lekcji + 3 cz. Operonu + wybiórczo Witowski + wybrane zadania z Pazdry + wszystkie możliwe arkusze maturalne. Tutaj także najważniejsze jest zrozumienie tematu i łączenie faktów. Witowski wybiórczo, bo nie widzę sensu w tłuczeniu 30 takich samych zadań typu "ułóż proporcję".
I styknie
__________________
"Przebacz mi i zapomnij o mnie jak najszybciej. Opuszczam cię na zawsze. Nie szukaj mnie, to się na nic nie zda. Na skutek klęsk i nieszczęść, które na mnie spadły, zostałam wiedźmą. Czas na mnie. Żegnaj."
Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata
dance makabre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-12, 17:11   #1809
Hayasakaa
Wtajemniczenie
 
Avatar Hayasakaa
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 2 967
Odp: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokre

Cytat:
Napisane przez dance makabre Pokaż wiadomość
Z tymi korkami to polemizowałabym- tak jak pisałam, znajomi z klasy wydający na korki po 800-1000zł/mies napisali matury tak jak ja bez korków lub nawet (nierzadko!) gorzej Tak jak już ktoś tutaj pisał- medycyna to nie studia dla geniuszy, tylko dla ludzi pracowitych i upartych. Wystarczy mieć dużo samozaparcia, trochę inteligencji i kilka książek, sukces murowany. A przy okazji moi rodzice nie wydali na mnie w ubiegłym roku kwoty, za którą spokojnie mogliby sobie kupić mały samochód
Oczywiscie, że jeżeli ktoś ma masę innych ważnych wydatków, albo zwyczajnie byłoby to zbyt duże finansowe obciążenie to nie ma co się szczypać na korki niemniej jednak dalej obstaję przy tym, że jeśli ktoś może sobie na to pozwolić to warto. Oczywiscie ma to sens jedynie wtedy, gdy na korki chodzi się nie dla rodziców (czyli bez przygotowania i "na odwal się") a dla siebie samego i traktuje się je serio.

Ja chodziłam na korki z biologii i chemii do pewnego przemiłego małżeństwa. Na początku było po 1,5h z każdego przedmiotu na tydzień, a 2 miesiące przed matura to nawet po 4 razy w tygodni z każdego przedmiotu. Niezależnie od tego stawka wynosiła 3000 rocznie.

Cytat:
Napisane przez dance makabre Pokaż wiadomość
Witowski wybiórczo, bo nie widzę sensu w tłuczeniu 30 takich samych zadań typu "ułóż proporcję".
Prawda
__________________

"A może kłamał, bo nie chciał powiedzieć nam prawdy?!"

talia: 68-67-66-65-64-63
Hayasakaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-12, 18:01   #1810
micraneska
Zadomowienie
 
Avatar micraneska
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 1 760
Dot.: Odp: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki

Ja jako osoba ucząca się od zera, co wiąże się też z tym że nie miałam żadnych notatek z lekcji (inny profil) bardzo żałowałam że zdecydowałam się na korki z biologii dopiero miesiąc przed maturą (niemniej korki u egzaminatora są świetną zabawą, dobry nauczyciel świetnie wszytko połączy w całość). Przy obecnej maturze sama praca niestety nie wystarczy, najważniejsze to umiejętność opanowania stresu (bez tego tak jak w moim przypadku duża wiedza i dobre przygotowanie mogą niewiele zdziałać, bo zwyczajnie człowiek zaczyna się mylić przy najprostszych rzeczach) no i oczywiście odrobina szczęścia.
Z mojego punktu widzenia książki które warto mieć to:
BIOLOGIA: Vademecum Pyłki-Gutowskiej nie żadne operonowskie repetytorium
Zbiór zadań maturalnych Żelazy, Zbiór zadań autorskich Jagiełły wyd OMEGA (wiele zadań bardzo podobnych pojawia się na maturze), nie polecam Witowskiego - nie wiem jak nowe wydanie ale stare jest stratą czasu, Sposób na maturę (książka tłumacząca zasady pisania pod klucz),z podręczników korzystałam z operonu, nie polecam podręczników PWNu a na pewno nie tomu z człowiekiem (niestety jest bardzo dużo informacji zbędnych), jeśli macie możliwość dostępu do serii Bukały polecam, bardzo fajna szata graficzna i świetnie się czyta te książki + dużo trudnych zadań na myślenie, nie polecam Trenera PWN i testów operonu - zadania nie za bardzo maturalne

CHEMIA:korzystałam z Rożaka i na pewno polecam tom z organiczną,pierwszy tom mogą sobie darować osoby które miały chemię rozszerzoną w szkole, miałam też Chemię organiczną Danikiewicza i moim zdaniem przy Rożaku jest zbędna, dużo mniej informacji. Ze zbiorów tych trudniejszych to ABC maturalne,Maturalnie że zdasz (zbiory nie są grube), te łatwiejsze to Witowski, bardzo ciekawym zbiorem jest Persona (teraz wydanie jednotomowe) - zadania na średnim poziomie, trudniejsze niż u Witowskiego i co najważniejsze nie powtarza się jedno i to samo, tylko są to zadania abc także zrobienie 1 strony zajmuje czasem godzinę a stron jest 500, polecam do samodzielnej nauki Trenera PWN (bardzo mi pomógł, 10 autorskich arkuszy Pazdry (trudne arkusze, typowo maturalne zadania na myślenie)
__________________
Śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc

Louis de Funès
micraneska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-12, 19:35   #1811
szizii
Raczkowanie
 
Avatar szizii
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 176
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cytat:
Napisane przez mayletka Pokaż wiadomość
szizii, a co masz? bo jestem w trakcie komplementowania, a materiałów nigdy za wiele
Wysłałam Ci prywatną wiadomość

Cytat:
Napisane przez dominika405 Pokaż wiadomość
To i ja oficjalnie się przyłączam do osób poprawiających maturę w 2014r. To będzie moja druga poprawka, ale tym razem o wiele bardziej przemyślana W zeszłym roku nie potrzebnie poszłam na studia(na fizjoterapię) i zmarnowałam kilka miesięcy na czymś co mnie nie interesowało zamiast przysiąść porządnie do matury(NIE róbcie tego błędu,bo będziecie miały znów rok w plecy).Tym razem zostaję w domu,idę jedynie na pół etatu do pracy(o ile uda mi się załatwić) aby opłacić część korepetycji.

No i oczywiście polecam każdemu korki.Ja osobiście mimo dużej wiedzy z biologii i po części z chemii nie umiałam się wbić w klucz i poszło źle
Teraz mam już wybrane dwie panie korepetytorki,nauczycielk i i egzaminatorki.Mimo,że będę płacić im bardzo dużo(jak dla mnie) to uważam,że warto bo samemu trafiać w klucz jest strasznie trudno.
Cytat:
Napisane przez niagha Pokaż wiadomość
Fajnie,ze pojawily sie dziewczyny, ktore tez poprawiaja mature. Gratuluje odwagi i zycze duzo motywacji !!!
Osobiscie zrezygnowalam z regularnych korkow i zapisalam sie na kurs Medicusa i ewnetualnie w razie problemow tez jakies korki,z tym,ze u mnie w miescie z biologia bardzo ciezko ( na kurs bede dojezdzac 200 km). Mam nadzieje,ze i mnie sie powiedzie w tym roku, bardzo bym chciala.
Powodzenia dziewczyny!!!
szizii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-08-12, 19:53   #1812
dominika405
Zadomowienie
 
Avatar dominika405
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 357
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Zuza,dzięki za wszystkie pomocne informacje Pokrywają się z moimi

Chemia
Posiadam podręczniki Nowa Era,nie narzekam,ale moją bazą wiedzy są notatki,a pani egzaminator dołoży jeszcze pewnie 2x tyle(tak mówi). Ze zbiorów to oczywiście polecam Witowskiego(tyle tylko,że tutaj zadania są tak układane,że można się zanudzić po entym takim samym ), Operon Testy i arkusze, Abc Maturalne(to powinna być nasza Biblia), Pazdro i Maturalnie,że zdasz.

Biologia
Przede wszystkim dobre podręczniki-u mnie Operon oraz Vademecum Pyłki-Gutowskiej. Ze zbiorów to zbiór Iwony Żelazny(wyd.Omega), Maturalnie,że zdasz, Tydzień po tygodniu do matury(sporo doświadczeń i zadania pomieszane z różnych działów,co lubię),Trening przed maturą(na razie kupuję Bakterie,grzyby,rośliny bo z tym mam problem),ale może pokuszę się o Genetykę.Do tego Witowski,ale to już na zasadzie sprawdzenia się w różnych zbiorach.Ja lubię jego zadania,chociaż często są poza program.

Książek sporo,ale od września do maja jest kupa czasu,a ja mam zamiar uczyć się 6 razy w tygodniu na początku po 1.5h z biologii i chemii.Pewnie za jakiś moment(gdy powtórzę porządnie cały materiał) będzie to w sumie 6-8h dziennie.
__________________

loading...


7/11
dominika405 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-12, 21:12   #1813
opall
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 4
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Hej, to i ja dołączę się z podpowiedziami z czego korzystać w przygotowaniach do matury

Z biologii korzystałam z serii OMEGA, podręczników Operonu, vademecum Grega (tak, z tego też ) i z Hosera -> super przy człowieku i metabolizmie. Efekt? 83%

Z chemii używałam podręczników Operonu, według mnie bardzo dobre , z repetytorium od A do Z (najlepsza książka do NAUKI chemii ever, trochę za dużo w niej informacji, ale lepiej umieć za dużo) i według mnie niezawodny Persona, ale nie zadania, a repetytorium (są tam zadania z rozwiązaniami, nadmiar materiału, ale wiedza bezcenna). Oprócz tego zrobiłam WSZYSTKIE zadania z Witowskiego Efekt? 98% a błąd zrobiłam z własnej głupoty.. Źle nacisnęłam przycisk na kalkulatorze. Byłaby 100.

Mam nadzieję, że pomogłam. AAA i oczywiście dziewczyny trzymam moooocno kciuki za każdą z was
opall jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-13, 09:41   #1814
paczek_w_masle
Rozeznanie
 
Avatar paczek_w_masle
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 640
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cytat:
Napisane przez opall Pokaż wiadomość
Hej, to i ja dołączę się z podpowiedziami z czego korzystać w przygotowaniach do matury

Z biologii korzystałam z serii OMEGA, podręczników Operonu, vademecum Grega (tak, z tego też ) i z Hosera -> super przy człowieku i metabolizmie. Efekt? 83%

Z chemii używałam podręczników Operonu, według mnie bardzo dobre , z repetytorium od A do Z (najlepsza książka do NAUKI chemii ever, trochę za dużo w niej informacji, ale lepiej umieć za dużo) i według mnie niezawodny Persona, ale nie zadania, a repetytorium (są tam zadania z rozwiązaniami, nadmiar materiału, ale wiedza bezcenna). Oprócz tego zrobiłam WSZYSTKIE zadania z Witowskiego Efekt? 98% a błąd zrobiłam z własnej głupoty.. Źle nacisnęłam przycisk na kalkulatorze. Byłaby 100.

Mam nadzieję, że pomogłam. AAA i oczywiście dziewczyny trzymam moooocno kciuki za każdą z was

Wow! Co za fantastyczne wyniki Nic tylko pogratulować!

Chodziłaś na korepetycje czy wyłącznie osiągnęłaś ten sukces swoim zaangażowaniem i pracą?
__________________
- medycyna
- konie
- ciałko takie jak dawniej
paczek_w_masle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-13, 10:24   #1815
dance makabre
Wtajemniczenie
 
Avatar dance makabre
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 493
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cytat:
Napisane przez dominika405 Pokaż wiadomość
Zuza,dzięki za wszystkie pomocne informacje Pokrywają się z moimi

Chemia
Posiadam podręczniki Nowa Era,nie narzekam,ale moją bazą wiedzy są notatki,a pani egzaminator dołoży jeszcze pewnie 2x tyle(tak mówi). Ze zbiorów to oczywiście polecam Witowskiego(tyle tylko,że tutaj zadania są tak układane,że można się zanudzić po entym takim samym ), Operon Testy i arkusze, Abc Maturalne(to powinna być nasza Biblia), naprawdę Biblia? mi się nie podobał, a jakimś cudem udało mi się napisać na 93%, także nie strasz , skoro Pazdro i Maturalnie,że zdasz.

Biologia
Przede wszystkim dobre podręczniki-u mnie Operon oraz Vademecum Pyłki-Gutowskiej. Ze zbiorów to zbiór Iwony Żelazny(wyd.Omega),nie polecam, zadania są żywcem ze starych arkuszy, jeśli przerobi się wszystkie byłe matury to ten zbiór to strata czasu i pieniędzy Tydzień po tygodniu do matury(sporo doświadczeń i zadania pomieszane z różnych działów,co lubię) także nie polecam, miałam, ale nie starczyło mi cierpliwości, otwierałam porządnie nauczona po przerobieniu działu i zaraz popadałam we frustrację, bo wiele zadań bardzo wykracza poza materiał, niektórych pojęć z tych w ramkach przed działami nawet nie było w podręczniku ani vademecum...,Trening przed maturą(na razie kupuję Bakterie,grzyby,rośliny bo z tym mam problem) fajne książki, ale komplet jest drogi, całe szczęście, że wiele można znaleźć na chomiku ,ale może pokuszę się o Genetykę.Do tego Witowski,ale to już na zasadzie sprawdzenia się w różnych zbiorach.Ja lubię jego zadania,chociaż często są poza program. nie tak jak Tydzień po tygodniu mimo wszystko polecam, Witowski bogiem biol-chemów!

Książek sporo,ale od września do maja jest kupa czasu,a ja mam zamiar uczyć się 6 razy w tygodniu na początku po 1.5h z biologii i chemii.Pewnie za jakiś moment(gdy powtórzę porządnie cały materiał) będzie to w sumie 6-8h dziennie.
jw. Nie polecam systemu godzinowego; radzę raczej rozpisać sobie plan, np. u mnie 4-miesięczny, dzień po dniu, jaki fragment materiału dziennie przerabiam. I z książką w ręku rozpisać: w poniedziałek robię układ wydalniczy plus zadania w zbiorach; we wtorek i środę krwionośny itd., biorąc pod uwagę objętość materiału i to, kiedy i jak długie mamy zajęcia; np. ja w czwartki wracałam do domu po 20, więc już sobie nic nie dokładałam na te dni, ew. kilka zadań z chemii. Trzeba taki plan dobrze przemyśleć i najważniejsze- trzymać się go Gdy dopadało mnie lenistwo, albo nagle miałam nawał pracy do szkoły i nie byłam w stanie zrealizować "planu dnia", miałam mobilizację, żeby nadrobić to w najbliższym czasie, np. w weekend albo w dniu, kiedy akurat materiał wejdzie mi do głowy szybciej, bo np. sporo z niego pamiętam ze szkoły.
Zaletą tego planu jest to, że mamy jasno i na papierze, kiedy skończymy przerabiać materiał, więc nie ma spiny "czy zdążę?". Wszystko pod kontrolą. I druga sprawa: poświęcam na naukę tyle czasu, by w dobrym stopniu opanować materiał, czyli nie np. 2 godziny na gąbki i parzydełkowce, a tyle, ile akurat potrzebuję, żeby wiedzieć, że umiem.
Jeśli miałabym się uczyć równo po 1,5h dziennie, to musiałabym notorycznie przerywać naukę w połowie tematu... Przeszkadzać wiedzy, która właśnie jest w drodze do pamięci długotrwałej, i przez to się ulatnia, bo wyrzucam ją z głowy po 1,5h U mnie dużo lepiej sprawdzało się założenie: uczę się do momentu, aż umiem. Jak umiem, to robię zadania. I zawsze powtarzam (choćby na szybko, przez przeczytanie jednokrotne tematu) materiał z poprzedniego dnia.

Aha, i jeszcze jedno- dziewczyny, nie siejcie sobie w głowach paniki Dajcie sobie trochę wolnego, nie odmawiajcie sobie spotkania z przyjaciółmi albo imprezy. Jeśli jedno popołudnie i wieczór w tygodniu spędzicie nie myśląc o maturze, naprawdę nie zaszkodzi to Waszym wynikom, może im tylko pomóc, bo wypoczniecie psychicznie i nie wypalicie się na początku długiej drogi
__________________
"Przebacz mi i zapomnij o mnie jak najszybciej. Opuszczam cię na zawsze. Nie szukaj mnie, to się na nic nie zda. Na skutek klęsk i nieszczęść, które na mnie spadły, zostałam wiedźmą. Czas na mnie. Żegnaj."
Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata

Edytowane przez dance makabre
Czas edycji: 2013-08-13 o 10:33
dance makabre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-13, 13:33   #1816
opall
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 4
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cytat:
Napisane przez paczek_w_masle Pokaż wiadomość
Wow! Co za fantastyczne wyniki Nic tylko pogratulować!

Chodziłaś na korepetycje czy wyłącznie osiągnęłaś ten sukces swoim zaangażowaniem i pracą?
Chodziłam na korki tylko w trzeciej klasie, i z bioli i z chemii po 2h tygodniowo. I uczyłam się tylko na nie
opall jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-13, 14:06   #1817
ama
Wtajemniczenie
 
Avatar ama
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 691
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Kiedy w 2014 roku będzie matura z biologii i chemii? Chodzi mi o daty dzienne. Mam problem, bo chcę zdawać maturę, ale 24 maja 2014 r. mam być świadkiem na ślubie i nie wiem, czy 23.05 albo 26.05 nie będzie matury. jak ja zdawałam maturę w 2008 roku to te główne przedmioty szły na początku maja z reguły, ale nie wiem jak jest teraz, a strona CKE to jakaś porażka i nie mogę tam znaleźć harmonogramu.
__________________
!Me encanta espanol!
ama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-13, 14:17   #1818
micraneska
Zadomowienie
 
Avatar micraneska
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 1 760
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Harmonogram matur zostanie podany we wrzesniu . Cierpliwosci , matura z biologii i chemii zawsze odbywa się do 20-tego, bo 20 maja są języki obce (z wyj angielskiego)
__________________
Śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc

Louis de Funès

Edytowane przez micraneska
Czas edycji: 2013-08-13 o 14:18
micraneska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-13, 15:46   #1819
Hayasakaa
Wtajemniczenie
 
Avatar Hayasakaa
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 2 967
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cytat:
Napisane przez dance makabre Pokaż wiadomość
Aha, i jeszcze jedno- dziewczyny, nie siejcie sobie w głowach paniki Dajcie sobie trochę wolnego, nie odmawiajcie sobie spotkania z przyjaciółmi albo imprezy. Jeśli jedno popołudnie i wieczór w tygodniu spędzicie nie myśląc o maturze, naprawdę nie zaszkodzi to Waszym wynikom, może im tylko pomóc, bo wypoczniecie psychicznie i nie wypalicie się na początku długiej drogi
Dokładnie Odpuszczając sobie wszystkie przyjemności można tylko doprowadzić do kompletnego popsucia humoru i dołka, a w takim stanie niewiele da się przyswoić informacji.
__________________

"A może kłamał, bo nie chciał powiedzieć nam prawdy?!"

talia: 68-67-66-65-64-63
Hayasakaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-08-13, 15:56   #1820
ama
Wtajemniczenie
 
Avatar ama
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 691
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cytat:
Napisane przez micraneska Pokaż wiadomość
Harmonogram matur zostanie podany we wrzesniu . Cierpliwosci , matura z biologii i chemii zawsze odbywa się do 20-tego, bo 20 maja są języki obce (z wyj angielskiego)
Ufff, dzięki!
Swoją drogą pisałam już tutaj kiedyś. Potem sie przestraszyłam, do matury nie podeszłam i teraz, w wieku 25 lat planuję jednak pisać i starać się dostać na lekarski. Skończyłam już jedne studia i pracuję od kilku miesięcy w pracy której szczerze nie lubię. Naprawdę jest o co walczyć, bo jak pomyślę, że moje życie ma wyglądać tak jak teraz przez 40 lat to przerażenie mnie ogarnia.
__________________
!Me encanta espanol!
ama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-14, 10:20   #1821
niagha
Raczkowanie
 
Avatar niagha
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Skandynawia
Wiadomości: 148
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

ama jestes bardzo odwazna dziewczyna, gratuluje i zycze duzo motywacji i osiagniecia wymarzonego celu !!! TAK TRZYMAJ
niagha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-14, 11:23   #1822
Azulaya
Zadomowienie
 
Avatar Azulaya
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 1 920
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Zakup wszystkich 4 tomów zbiorów zadań Witowskiego do Chemii i 2 do Biologii jest zbędny czy lepiej zaopatrzyć się we wszystkie?
Azulaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-14, 11:27   #1823
201607061212
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 2 674
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cytat:
Napisane przez Azulaya Pokaż wiadomość
Zakup wszystkich 4 tomów zbiorów zadań Witowskiego do Chemii i 2 do Biologii jest zbędny czy lepiej zaopatrzyć się we wszystkie?
Ja mam tylko i wyłącznie do chemii Ja bym polecała kupić, natomiast do zbioru z biologii jest wiele zastrzeżeń, ale może ktoś inny się wypowie, bo ja się nie znam
201607061212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-14, 12:15   #1824
niagha
Raczkowanie
 
Avatar niagha
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Skandynawia
Wiadomości: 148
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Osobiscie mam wszystkie 4 tomy Witowskiego i szczerze polecam Chociaz z drugiej strony nie mam zbyt duzego porownania, bo ze zbiorow biologicznych mam jeszcze tylko "Tydzien po tygodniu do matury", ktory z kolei ma zadania ulozone pod katem repetytorium "Projekt matura.Biologia" i dlatego zadania tam troche wykraczaja poza program. W kazdym razie, dla mnie Witowski jak najbardziej, ale zakupie sobie jeszcze troche zbiorow polecanych tu przez dziewczyny i bede mogla sie lepiej wypowiedziec
niagha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-14, 12:36   #1825
micraneska
Zadomowienie
 
Avatar micraneska
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 1 760
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Nie ma sensu kupować czwartego tomu bo to są same arkusze z jego autorskiej matury które można znaleźć w internecie. A do biologii jego zbiory były dla mnie strata czasu, w wydaniu do matury 2013 bylo mnóstwo błędów m.in. zmieniona odpowiedz z klucza cke na zła ewidentnie. Dużo jest dziwnych, wykraczających poza materiał zadań, mnie ten zbiór niczego nie nauczył, robi się go taśmowo. Bardziej polecam jesli chodzi o naukę klucza zbiór Żelaznej - mimo ze tak jak w Witku jest dużo zadan z matur, są autorskie ale przede wszystkim świetny klucz i uwagi do niego, plus osobny dział zadań z doświadczeniami.
__________________
Śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc

Louis de Funès
micraneska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-14, 20:10   #1826
Lilith_s
Raczkowanie
 
Avatar Lilith_s
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 34
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cześć dziewczyny!
Oficjalnie przyłączam się do Waszego grona, moim celem jest przyszłoroczna weterynaria na UJ, a naukę biol i chem zaczynam od 0

Od maja jestem już zaopatrzona w całą masę książek i zbiorów, głównie wytrzaśniętych ze strychów znajomych czy na giełdach (dorwałam nawet podręczniki do chemii Rożaka ), na tym jednak moja motywacja się skończyła.. Teraz jednak zabieram się ostro do roboty, mam nadzieję, że mogę liczyć na przyjęcie mnie do Waszego kółka wsparcia i na wzajemną motywację?
__________________
Nie sztuka dostrzec sukę w oczach damy, ale uszanować damę w oczach suki.

The One Year Challenge:
Matura 2014! Przyszła studentka weterynarii
Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Lilith_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-15, 08:40   #1827
201607061212
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 2 674
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Cytat:
Napisane przez Lilith_s Pokaż wiadomość
Cześć dziewczyny!
Oficjalnie przyłączam się do Waszego grona, moim celem jest przyszłoroczna weterynaria na UJ, a naukę biol i chem zaczynam od 0

Od maja jestem już zaopatrzona w całą masę książek i zbiorów, głównie wytrzaśniętych ze strychów znajomych czy na giełdach (dorwałam nawet podręczniki do chemii Rożaka ), na tym jednak moja motywacja się skończyła.. Teraz jednak zabieram się ostro do roboty, mam nadzieję, że mogę liczyć na przyjęcie mnie do Waszego kółka wsparcia i na wzajemną motywację?
Witam

Jak miło, że nie tylko ja muszę zaczynać od 0 A może wiedzieć dlaczego ? Inny profil, czy nauczyciele tacy tragiczni ?
201607061212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-15, 20:44   #1828
Lilith_s
Raczkowanie
 
Avatar Lilith_s
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 34
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Tuż przed ostateczną deklaracją maturalną doszłam do wniosku, że pisanie przekłamanych materiałów pod dyktando TVN-u czy innego chłamu jednak nie jest szczytem moich ambicji życiowych nie powiem, udało mi się wprawić rodzinkę i bliskich w zaszokowanie, ale nie żałuję

A Ty, marcinosz, rozumiem, że kończysz teraz profil nie związany z biol chemem? Musnęłaś już trochę nauki, czy czekasz do września?
__________________
Nie sztuka dostrzec sukę w oczach damy, ale uszanować damę w oczach suki.

The One Year Challenge:
Matura 2014! Przyszła studentka weterynarii
Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Lilith_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-16, 08:40   #1829
blackdannce
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 102
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Witajcie
Poprawiam maturę z biol. i chem. wyniki w tym roku 72 i 75
zapisuje się na korki ponieważ potrzebuje trochę organizacji z zewnątrz
cel um. Lublin
blackdannce jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-16, 09:50   #1830
Lilith_s
Raczkowanie
 
Avatar Lilith_s
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 34
Dot.: Przygotowania do matury biologia i chemia ( cel ---> medycyna lub kierunki pokr

Blackdance, celujesz na lekarski?
Życzę powodzenia
__________________
Nie sztuka dostrzec sukę w oczach damy, ale uszanować damę w oczach suki.

The One Year Challenge:
Matura 2014! Przyszła studentka weterynarii
Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Lilith_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-08-08 18:08:45


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:40.