Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie - Strona 73 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2014-07-22, 16:22   #2161
201606211611
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 640
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

A dla mnie akurat to nie ma sensu, bo zakładając, że jedną rzecz potrafię bardzo dobrze, a drugą średnio, to sięgając do niższego poziomu, rozwijam tylko to, z czym jestem na tym gorszym poziomie, a stoję z pierwszą. Dlatego z jedną rzeczą idę moim normalnym tempem, a przy drugiej podkręcam tempo, żeby jak najszybciej (oczywiście w granicach rozsądku) dorównała lepszej części.

Mówię, że jestem B1, ze względu na problem ze słownictwem (wolę powiedzieć, że robię coś trochę gorzej, niż mówić "tak, wszystko świetnie" i nagle się okazuje, że w czymś mam problem i ten mój B2 jest dosyć nierówny. Wolę zaniżyć, ale wydawało mi się, że już to wytłumaczyłam ;<), ale gramatykę ogarniam na dobrym poziomie i normalnie radzę sobie przy tym wyższym poziomie, jaki oferuje Destination C1&C2.
201606211611 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-22, 18:29   #2162
Doug
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 21
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez springsteen Pokaż wiadomość
Ja jestem świadoma z czym mam największy problem i chyba większość osób też wie co jest u nich słabym punktem i w czym nie czują się pewnie. U mnie jest to słuchanie (z książki się go raczej nie nauczysz) i niezbyt bogaty zasób słownictwa, więc poza Destination C1&C2 robię też inne rzeczy, ale już nie będę się na ten temat rozpisywać. Wzięłam to C1&C2 i nie czuję się jakaś pokrzywdzona i że robię coś niedokładnie, bo jeżeli nie rozumiem jakiegoś słówka, to szukam go w słowniku i tyle. Nie potrzebuję od razu lecieć do książki o niższym poziomie i uczyć się z niej od początku, jeżeli widzę nieznane słówko. Poza tym nie ograniczam się tylko do tej książki i słówka biorę z naprawdę wielu źródeł. ; )
Poza tym (nr 2 ) jeżeli chodzi o słownictwo, to w książkach jest tylko jakaś część z danego poziomu, więc przerabiając jakąś książkę i tak będziesz miał "zaległości" i czegoś nie będziesz wiedział.
Ja jestem innego zdania. Nie kazdy ma swiadomosc, naprawde. Ktos sie uczy sam, mysli, ze pisanie jest proste, a pozniej okazuje sie, ile bledow. To taki przyklad. Jezeli natomiast chodzi o czytanie, to nie da sie porzadnie go zrobic nie znajac slow na tym poziomie, tak samo ze sluchaniem, chyba ze B2 to tylko oznaczenie na ksiazce, a nie jej faktyczny poziom. Wiele jest takich ksiazek. O ile jeszcze na B2 nie ma wielkiej roznicy w slownictwie, to miedzy B2 i C1 jest ogromna przepasc. Jak kto woli, ja bym dmuchal na zimne, naprawde. Ilu studentow jest, ktorzy przerobili to co wszyscy, pisza test, dostaja 3 i ida dalej, bo maja opanowane... Pozniej idziesz dalej, rozwija sie bardziej to, czego nie umiales/umialas i pupa. I takim nauczycielem sie pozniej jest
Slowka na B2 to zaden problem, moze dlatego dajesz rade, z innymi rzeczami moglby byc problem naprawde spory. Lepiej sie zabezpieczyc przed porazka. Powtorka przy watpliwosciach znajomosci materialu jeszcze nikomu nie zaszkodzila, moze jedynie wszystko utrwalic i przypomniec.
Doug jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-22, 18:40   #2163
tamtaglista
Zakorzenienie
 
Avatar tamtaglista
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 6 411
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Dokładnie W ramach przypomnienia wałkuję zagadnienia z A2 i sprawdzam czy umiem je sensownie wyjaśnić
__________________
Nie odpowiadam za to, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem
blog
tamtaglista jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-22, 19:08   #2164
201606211611
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 640
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez Doug Pokaż wiadomość
Ja jestem innego zdania. Nie kazdy ma swiadomosc, naprawde. Ktos sie uczy sam, mysli, ze pisanie jest proste, a pozniej okazuje sie, ile bledow. To taki przyklad. Jezeli natomiast chodzi o czytanie, to nie da sie porzadnie go zrobic nie znajac slow na tym poziomie, tak samo ze sluchaniem, chyba ze B2 to tylko oznaczenie na ksiazce, a nie jej faktyczny poziom. Wiele jest takich ksiazek. O ile jeszcze na B2 nie ma wielkiej roznicy w slownictwie, to miedzy B2 i C1 jest ogromna przepasc. Jak kto woli, ja bym dmuchal na zimne, naprawde. Ilu studentow jest, ktorzy przerobili to co wszyscy, pisza test, dostaja 3 i ida dalej, bo maja opanowane... Pozniej idziesz dalej, rozwija sie bardziej to, czego nie umiales/umialas i pupa. I takim nauczycielem sie pozniej jest
Slowka na B2 to zaden problem, moze dlatego dajesz rade, z innymi rzeczami moglby byc problem naprawde spory. Lepiej sie zabezpieczyc przed porazka. Powtorka przy watpliwosciach znajomosci materialu jeszcze nikomu nie zaszkodzila, moze jedynie wszystko utrwalic i przypomniec.
Rozumiem o co Ci chodzi, ale... Nie uczę się z jednej książki i koło tego całego Destination, robię też wiele innych rzeczy. Moim problemem jest słownictwo (i słuchanie, ale dam mu spokój w tej rozmowie). Inne rzeczy ogarniam na dobrym poziomie i nie robię jakichś wielkich błędów. Wydaje mi się, że dobrze piszę i nie ma tragedii. Przynajmniej nauczyciele nigdy nie mieli do mnie zastrzeżeń w tej materii i były to pojedyncze rzeczy, które wynikały ze stresu. Kiedy już na spokojnie patrzyłam na pracę, to łapałam się za głowę i zastanawiałam się jak mogłam to przegapić. Jak też wspomniałam - obok tamtej książki robię również inne rzeczy i stykam się ze słówkami z każdego poziomu (np. w przypadku repetytorium maturalnego, z którego biorę sobie słówka do listy). Nie ograniczam się do jednego podręcznika, bo to nigdy nie dałoby mi dobrych efektów. Korzystam z kilku źródeł, żeby zrobić coś w kierunku wyeliminowania mojego problemu i raczej nie umrę i wydaje mi się, że nie stracę na korzystaniu z tej konkretnej książki, o którą się rozchodzi. Jeżeli nie robiłabym nic dodatkowo i korzystała tylko z tego, co oferuje ten podręcznik, to może przyznałabym rację. Może błędnie założyłam, że nikt nie uczy się tylko z jednego źródła. Jakoś uroiło mi się w głowie, że każdy zbroi się w kilka różnych książek, jakiś podręcznik i parę innych rzeczy, ale jeżeli nie, to może najlepiej byłoby wrócić do B2, w tym wypadku. Ale ja będę to robić tak, jak już wcześniej mówiłam, a jak inni sobie plan nauki ułożą i co wybiorą, to już ich zmartwienie.

Wydaje mi się, że powinniśmy przestać rozwalać wątek (), bo możemy się tak nie zgadzać do końca świata i jeden dzień dłużej. Uczę się tak, jak wydaje mi się, że w moim przypadku, jest sensowne, ale też z drugiej strony rozumiem Twój punkt widzenia i powiedzmy, że zgadzam się (tak trochę naciąganie, ale jednak) z jednym punktem. Na tym skończmy i uczmy się tak, jak chcemy, bo to chyba najważniejsze, żeby nam dany sposób odpowiadał i żebyśmy widzieli postępy i byli jak najlepsi.

Sorry za ciągłe powtórzenia, że chodzi mi o słownictwo i robię to i tamto, ale już tak mam, że wydaje mi się, że ktoś nie rozumie i muszę podkreślić miliard razy i jeszcze wejść oknem i wyjść z lodówki, żeby to przypomnieć.

Edytowane przez 201606211611
Czas edycji: 2014-07-22 o 19:09
201606211611 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-22, 19:56   #2165
Peru
Zadomowienie
 
Avatar Peru
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Starówka
Wiadomości: 1 261
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Przynajmniej mamy wyliczone wady i zalety różnych form nauki.

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________
2016 14

2015 24
Peru jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 02:09   #2166
Doug
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 21
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez springsteen Pokaż wiadomość
Rozumiem o co Ci chodzi, ale... Nie uczę się z jednej książki i koło tego całego Destination, robię też wiele innych rzeczy. Moim problemem jest słownictwo (i słuchanie, ale dam mu spokój w tej rozmowie). Inne rzeczy ogarniam na dobrym poziomie i nie robię jakichś wielkich błędów. Wydaje mi się, że dobrze piszę i nie ma tragedii. Przynajmniej nauczyciele nigdy nie mieli do mnie zastrzeżeń w tej materii i były to pojedyncze rzeczy, które wynikały ze stresu. Kiedy już na spokojnie patrzyłam na pracę, to łapałam się za głowę i zastanawiałam się jak mogłam to przegapić. Jak też wspomniałam - obok tamtej książki robię również inne rzeczy i stykam się ze słówkami z każdego poziomu (np. w przypadku repetytorium maturalnego, z którego biorę sobie słówka do listy). Nie ograniczam się do jednego podręcznika, bo to nigdy nie dałoby mi dobrych efektów. Korzystam z kilku źródeł, żeby zrobić coś w kierunku wyeliminowania mojego problemu i raczej nie umrę i wydaje mi się, że nie stracę na korzystaniu z tej konkretnej książki, o którą się rozchodzi. Jeżeli nie robiłabym nic dodatkowo i korzystała tylko z tego, co oferuje ten podręcznik, to może przyznałabym rację. Może błędnie założyłam, że nikt nie uczy się tylko z jednego źródła. Jakoś uroiło mi się w głowie, że każdy zbroi się w kilka różnych książek, jakiś podręcznik i parę innych rzeczy, ale jeżeli nie, to może najlepiej byłoby wrócić do B2, w tym wypadku. Ale ja będę to robić tak, jak już wcześniej mówiłam, a jak inni sobie plan nauki ułożą i co wybiorą, to już ich zmartwienie.

Wydaje mi się, że powinniśmy przestać rozwalać wątek (), bo możemy się tak nie zgadzać do końca świata i jeden dzień dłużej. Uczę się tak, jak wydaje mi się, że w moim przypadku, jest sensowne, ale też z drugiej strony rozumiem Twój punkt widzenia i powiedzmy, że zgadzam się (tak trochę naciąganie, ale jednak) z jednym punktem. Na tym skończmy i uczmy się tak, jak chcemy, bo to chyba najważniejsze, żeby nam dany sposób odpowiadał i żebyśmy widzieli postępy i byli jak najlepsi.

Sorry za ciągłe powtórzenia, że chodzi mi o słownictwo i robię to i tamto, ale już tak mam, że wydaje mi się, że ktoś nie rozumie i muszę podkreślić miliard razy i jeszcze wejść oknem i wyjść z lodówki, żeby to przypomnieć.
Ja Cię doskonale rozumiem i wcale nie staram się uświadomić Ci, że źle się uczysz. Ale nie każdy ma nauczyciela nad głową, niektórzy uczą się samodzielnie. O ile kazdy podejmuje wlasne decyzje dotyczace nauki, tak innym dawalbym rady bardziej bezpieczne.

W kazdym razie ksiazke C1 powinno sie zaczac, majac poziom B2, nie B1/B2, bo to jeszcze nie jest B2. A co juz ktos z tym zrobi, jego broszka

PS Powodzenia w nauce! :P

Edytowane przez Doug
Czas edycji: 2014-07-23 o 02:11
Doug jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 02:35   #2167
201606211611
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 640
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Jeżeli ktoś ma równy poziom ze wszystkiego: czytania, mówienia, słuchania itd., to ślę gratulacje, ale wydaje mi się, że mało jest takich osób (jeżeli chodzi o tych, którzy są gdzieś po środku językowej drogi).

Ja też już nie mam żadnego nauczyciela nad głową i raczej nie będę mieć, jeżeli chodzi o angielski, więc sama oceniam swoją radosną twórczość. Miałam na myśli czasy szkolne, kiedy ktoś mógł sprawdzać moje wypracowania i coś poprawić, kiedy było trzeba. Swoją drogą, to muszę chyba ogarnąć tę stronę ling... lang... eling... 8? Wiadomo o co chodzi. :<
Ale jak to dokładnie działa? Piszę sobie co mi do głowy przyjdzie i jakiś native speaker to później czyta i może ocenić? Pełna dowolność z tematami?
201606211611 jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-07-23, 10:26   #2168
maddzia007
Zakorzenienie
 
Avatar maddzia007
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: internet
Wiadomości: 3 492
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Gdzie mogę obejrzeć/posłuchać cokolwiek po niemiecku z niemieckimi napisami? Rozumienie ze słuchu u mnie leży i kwiczy
maddzia007 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 11:03   #2169
Paula_95
Wtajemniczenie
 
Avatar Paula_95
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: okolice Warszawy
Wiadomości: 2 538
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez springsteen Pokaż wiadomość
Myślałam, że to kwestia ściągnięcia innej wersji ebooka, bo znalazłam dwie, ale obie są wybrakowane.
.
Właśnie o to chodzi, że wszystkie e-booki są wybrakowane

Czy będzie ktoś tak miły i pomoże? Pisałyście przecież, że macie tą książkę. Proszę, błagam
__________________
Studentka psychologii. Jak szaleć, to szaleć

Kierowca 09.03.2015 rok, godz. 10.25
Paula_95 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 12:46   #2170
seductivee
Zakorzenienie
 
Avatar seductivee
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 4 426
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Hej !

Widzę, że wątek jest aktywny, więc chętnie dołączę

Zacznę od przedstawienia swojego problemu, który ostatnio nie daje mi żyć...
Bardzo chcę się nauczyć języka szwedzkiego. Mam podręczniki, zakupione fiszki, zebrane strony internetowe, ale za nic nie mogę się zebrać do nauki Nie chodzi mi tu o brak zapału, czy lenistwo, bo to już przezwyciężyłam, ale zupełnie nie wiem od czego zacząć...
Wiem, że każdy wypracowuje swoją metodę, ale ja po prostu nie umiem się do tego zabrać. Kocham wszelkie kolorowe karteczki, długopisy, krótkie opisy, pojęcia przedstawione obrazowo, ale nie potrafię tego przenieść na samodzielną naukę języka
Nie wiem, czy powinnam iść według tematów z pierwszego lepszego podręcznika i dodawać tam słowa z fiszek czy słowników, rozszerzać gramatykę, czy raczej powinnam skupić się na samych słowach lub samej gramatyce?
Dziś stwierdziłam, że wymowę zostawię sobie na koniec, bo jak będę wiedziała, jak słowo jest zapisane, to powinnam je jakoś wydukać.

W planach mam jeszcze naukę niemieckiego, ale jak ze szwedzkim mam taki mur do pokonania to nie chcę nawet za drugi język się zabierać.

Proszę, pomóżcie ruszyć do przodu, bo mam mnóstwo zapału i chęci, ale nie umiem się za to zabrać.
__________________

02.08.2008 - 12.11.2012 - 12.09.2015


seductivee jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 12:55   #2171
Aulnay
Raczkowanie
 
Avatar Aulnay
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 216
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez Paula_95 Pokaż wiadomość
Właśnie o to chodzi, że wszystkie e-booki są wybrakowane

Czy będzie ktoś tak miły i pomoże? Pisałyście przecież, że macie tą książkę. Proszę, błagam
wyślij mi maila na pw, wieczorem zrobię fotki i ci wyślę Rozdział 20, tak?
Aulnay jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-07-23, 13:47   #2172
Doug
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 21
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez springsteen Pokaż wiadomość
Jeżeli ktoś ma równy poziom ze wszystkiego: czytania, mówienia, słuchania itd., to ślę gratulacje, ale wydaje mi się, że mało jest takich osób (jeżeli chodzi o tych, którzy są gdzieś po środku językowej drogi).

Ja też już nie mam żadnego nauczyciela nad głową i raczej nie będę mieć, jeżeli chodzi o angielski, więc sama oceniam swoją radosną twórczość. Miałam na myśli czasy szkolne, kiedy ktoś mógł sprawdzać moje wypracowania i coś poprawić, kiedy było trzeba. Swoją drogą, to muszę chyba ogarnąć tę stronę ling... lang... eling... 8? Wiadomo o co chodzi. :<
Ale jak to dokładnie działa? Piszę sobie co mi do głowy przyjdzie i jakiś native speaker to później czyta i może ocenić? Pełna dowolność z tematami?
Tak, dokładnie - lang-8. Nawet kilku. Więc można ich poprawki porównać. Ogólnie fajna stronka, polecam.


Cytat:
Napisane przez seductivee Pokaż wiadomość
Hej !

Widzę, że wątek jest aktywny, więc chętnie dołączę

Zacznę od przedstawienia swojego problemu, który ostatnio nie daje mi żyć...
Bardzo chcę się nauczyć języka szwedzkiego. Mam podręczniki, zakupione fiszki, zebrane strony internetowe, ale za nic nie mogę się zebrać do nauki Nie chodzi mi tu o brak zapału, czy lenistwo, bo to już przezwyciężyłam, ale zupełnie nie wiem od czego zacząć...
Wiem, że każdy wypracowuje swoją metodę, ale ja po prostu nie umiem się do tego zabrać. Kocham wszelkie kolorowe karteczki, długopisy, krótkie opisy, pojęcia przedstawione obrazowo, ale nie potrafię tego przenieść na samodzielną naukę języka
Nie wiem, czy powinnam iść według tematów z pierwszego lepszego podręcznika i dodawać tam słowa z fiszek czy słowników, rozszerzać gramatykę, czy raczej powinnam skupić się na samych słowach lub samej gramatyce?
Dziś stwierdziłam, że wymowę zostawię sobie na koniec, bo jak będę wiedziała, jak słowo jest zapisane, to powinnam je jakoś wydukać.

W planach mam jeszcze naukę niemieckiego, ale jak ze szwedzkim mam taki mur do pokonania to nie chcę nawet za drugi język się zabierać.

Proszę, pomóżcie ruszyć do przodu, bo mam mnóstwo zapału i chęci, ale nie umiem się za to zabrać.
Po pierwsze, nie trzeba w sumie miec podrecznika kursowego do nauki, chociaz z nim jest latwiej, bo stara sie skupiac na wszystkich skillach. Jednego dnia zrób kawałek podręcznika, drugiego też, trzeciego dnia przerób temat z gramatyki, codziennie też chociaż te 5 słówek (oczywiście możesz więcej, ale z głową), żeby się nie zniechęcić, bo w książkach również trafisz na nieznane słowa, które trzeba będzie przyswoić. Codziennie zaczynaj od powtórki materiału, dopiero później bierz się za nowy. Czasami idziemy się uczyc, przerobimy najpierw nowy temat i rzucamy książki w kąt. Jeżeli masz taką chwilę słabości, staraj się chociaż zrobić powtórkę - nowy materiał poczeka. Jeżeli masz fiszki, to super! Natomiast do słownictwa z podręczników warto zaopatrzyć się w program ANKI. Wtedy szybciej się nauczysz i efektywniej. Poza tym nie radzę korzystać z wielu źródeł w początkach nauki, gdyż można wprowadzić chaos i się zniechęcić - później sama poczujesz, że potrzebujesz zajrzeć gdzie indziej. Co do słownictwa - zalecam uczyć się razem z wymową - to bardzo ważne! Powinnaś skupić się na komunikacji od samego początku, jak zaczniesz wymawiać po swojemu lub jak się czyta, to później może być Ci mega trudno z tego wybrnąć i się przestawić.

Życzę owocnej nauki.

Edytowane przez Doug
Czas edycji: 2014-07-23 o 14:05
Doug jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 14:11   #2173
nerveuse
Raczkowanie
 
Avatar nerveuse
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 482
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Witajcie


Chętnie dołączę do uczących się języków. Ja obecnie trenuję język francuski, uczyłam się tego pięknego języka w liceum, potem było długie nic, teraz od pół roku na nowo wróciła motywacja, jednocześnie doszłam już aktualnie do etapu "małe schody" ale i tak ten język jest piękny, a schody są po to by je przejść :P Mam za to inny problem, ostatnio angielskiego uczyłam się jakieś 5lat temu, teraz nic już nie pamiętam, a nawet jak czytam to co niektóre słówka zamieniam brzmieniowo na francuskie Niestety teraz ten angielski będzie mi potrzebny tak aby zdać go i boję się, że włączenie angielskiego w tym momencie, gdy mój francuski jest początkujący pomiesza mi go
nerveuse jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 14:42   #2174
seductivee
Zakorzenienie
 
Avatar seductivee
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 4 426
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez Doug Pokaż wiadomość
Po pierwsze, nie trzeba w sumie miec podrecznika kursowego do nauki, chociaz z nim jest latwiej, bo stara sie skupiac na wszystkich skillach. Jednego dnia zrób kawałek podręcznika, drugiego też, trzeciego dnia przerób temat z gramatyki, codziennie też chociaż te 5 słówek (oczywiście możesz więcej, ale z głową), żeby się nie zniechęcić, bo w książkach również trafisz na nieznane słowa, które trzeba będzie przyswoić. Codziennie zaczynaj od powtórki materiału, dopiero później bierz się za nowy. Czasami idziemy się uczyc, przerobimy najpierw nowy temat i rzucamy książki w kąt. Jeżeli masz taką chwilę słabości, staraj się chociaż zrobić powtórkę - nowy materiał poczeka. Jeżeli masz fiszki, to super! Natomiast do słownictwa z podręczników warto zaopatrzyć się w program ANKI. Wtedy szybciej się nauczysz i efektywniej. Poza tym nie radzę korzystać z wielu źródeł w początkach nauki, gdyż można wprowadzić chaos i się zniechęcić - później sama poczujesz, że potrzebujesz zajrzeć gdzie indziej. Co do słownictwa - zalecam uczyć się razem z wymową - to bardzo ważne! Powinnaś skupić się na komunikacji od samego początku, jak zaczniesz wymawiać po swojemu lub jak się czyta, to później może być Ci mega trudno z tego wybrnąć i się przestawić.

Życzę owocnej nauki.

Dzięki, tak też zrobię
Mam jedną książkę z Edgarda "Szwedzki nie gryzie" oraz 2 książki do gramatyki "Troll". Reszta była albo niedostępna, albo mi się zupełnie układ nie podobał
Anki pobiorę, ale ostatnio znalazłam fajną rzecz do nauki/powtórki słówek w formie gier - https://baba dum.com/- i jest nawet szwedzki (nie wiem, czy już tu ktoś to podawał, należy usunąć spację)

Starałam się najpierw ogarniać te fiszki z wymową, ale po kilku słowach wymiękałam, bo wymowa jest straszna - czy to lektor tak bełkocze hiperpoprawnie, czy tam tak faktycznie mówią - nie wiem A opisana wymowa w podręczniku wydaje się łatwa. Dlatego uznałam, że na lepsze wyjdzie mi nauka jak się słówko zapisuje, a później, podporządkowując jego zapis i połączenia literowe do zasady z podręcznika, tworzenie własnej wersji wymowy i porównanie z lektorem


A czy robienie własnych fiszek zda egzamin, czy będzie to strata czasu? Czy któraś z Was robi fiszki/mapy myśli i czy to zdaje egzamin?


Ja sama znam język rosyjski dosyć dobrze, bo uczę się go prawie bez przerwy od podstawówki (teraz jestem na 5 roku filo), ale nie pamiętam jak się go uczyłam Jakoś tak ten język bez problemu wchłonęłam Z angielskim jest spory kłopot, ale mój TŻ mówi biegle po angielsku, więc od biedy z nim mogę sobie pogadać i podszkolić w dowolnej chwili
Dlatego priorytetem dla mnie jest szwedzki, a jako drugi - niemiecki.


A jak na ironię, jedyne zdanie, które pamiętam, potrafię powiedzieć i zapisać to pytanie: Czy mówisz po szwedzku? [Pratar du svenska?], a sama nie umiem nic więcej powiedzieć
__________________

02.08.2008 - 12.11.2012 - 12.09.2015



Edytowane przez seductivee
Czas edycji: 2014-07-23 o 14:43
seductivee jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 15:05   #2175
nerveuse
Raczkowanie
 
Avatar nerveuse
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 482
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

jak dla mnie nauka języka bez nauki wymowy by się nie sprawdziła, bo jak bym się nauczyła sposobu pisania, to później ciężko byłoby mi już skorygować wymowę tak aby była poprawna, może to dlatego, że dla mnie zawsze priorytetem była żywa komunikacja.

Własne fiszki to dobra sprawa dla kogoś, kto lubi się z takiej metody uczyć, ja nie lubię, nie znoszę po prostu :P

Jak chcesz zorientować się, czy wymowa z podręczników jest poprawna (bo może być poprawna ale tylko np lekko zarysowana dla początkujących aby załapali) to poszukaj jakiegoś szwedzkiego radia lub tv
nerveuse jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 15:10   #2176
201606211611
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 640
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez seductivee Pokaż wiadomość
Dzięki, tak też zrobię
Mam jedną książkę z Edgarda "Szwedzki nie gryzie" oraz 2 książki do gramatyki "Troll". Reszta była albo niedostępna, albo mi się zupełnie układ nie podobał
Anki pobiorę, ale ostatnio znalazłam fajną rzecz do nauki/powtórki słówek w formie gier - https://baba dum.com/- i jest nawet szwedzki (nie wiem, czy już tu ktoś to podawał, należy usunąć spację)

Starałam się najpierw ogarniać te fiszki z wymową, ale po kilku słowach wymiękałam, bo wymowa jest straszna - czy to lektor tak bełkocze hiperpoprawnie, czy tam tak faktycznie mówią - nie wiem A opisana wymowa w podręczniku wydaje się łatwa. Dlatego uznałam, że na lepsze wyjdzie mi nauka jak się słówko zapisuje, a później, podporządkowując jego zapis i połączenia literowe do zasady z podręcznika, tworzenie własnej wersji wymowy i porównanie z lektorem


A czy robienie własnych fiszek zda egzamin, czy będzie to strata czasu? Czy któraś z Was robi fiszki/mapy myśli i czy to zdaje egzamin?


Ja sama znam język rosyjski dosyć dobrze, bo uczę się go prawie bez przerwy od podstawówki (teraz jestem na 5 roku filo), ale nie pamiętam jak się go uczyłam Jakoś tak ten język bez problemu wchłonęłam Z angielskim jest spory kłopot, ale mój TŻ mówi biegle po angielsku, więc od biedy z nim mogę sobie pogadać i podszkolić w dowolnej chwili
Dlatego priorytetem dla mnie jest szwedzki, a jako drugi - niemiecki.


A jak na ironię, jedyne zdanie, które pamiętam, potrafię powiedzieć i zapisać to pytanie: Czy mówisz po szwedzku? [Pratar du svenska?], a sama nie umiem nic więcej powiedzieć

Ja robiłam własne fiszki, ale u mnie średnio się sprawdziły, bo zawsze wcześniej dane słowo wpisywałam też do zeszytu, do którego leciały rzeczy, które przerabiałam w książce.
Po zapisaniu tego dwa razy, wszystko już wiedziałam. Brałam karteczki, szybko i bezbłędnie odpowiadałam w obie strony i fiszki lądowały w pudełeczku i już do nich nie zaglądałam. Do dzisiaj pamiętam słowa, których nauczyłam się jakieś trzy miesiące temu, a nawet ich specjalnie nie używałam, tylko raz zobaczyłam je w jakimś artykule.
U mnie się to średnio sprawdziło, ale wiem, że są osoby, które muszą poświęcić więcej czasu, żeby słówko czy zwrot wszedł do głowy, więc wtedy takie fiszki mają sens. Robisz fiszki i możesz je zabrać ze sobą wszędzie. Wiesz, że jedziesz gdzieś autobusem i zajmie Ci to np. 15 minut. Po co siedzieć bezczynnie? Można zrobić powtórkę.

A co do rosyjskiego, to wnioskuję, że uczyłaś się go w szkole. Wtedy nauczyciel narzucił Ci wszystko i robiłaś/pisałaś to, o co Cię poprosił, więc nie miałaś za bardzo problemu, bo w domu uczyłaś się tego i ewentualnie rozszerzałaś temat. A samemu trudno jest określić co byłoby dobre na początek. Też miałam z tym problem, ale w końcu zebrałam się w sobie, wzięłam dwa samouczki i jakąś gramatykę i zaczęłam przerabiać po kolei. W samouczkach (jak i w podręcznikach) są też zagadnienia z gramatyki, więc jak widziałam, że coś jest, to brałam książkę do gramatyki, bo miałam tam wszystko na dany temat, a nie tylko część. I jakoś poszło.
201606211611 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 15:22   #2177
Aulnay
Raczkowanie
 
Avatar Aulnay
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 216
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez Doug Pokaż wiadomość
Codziennie zaczynaj od powtórki materiału, dopiero później bierz się za nowy. Czasami idziemy się uczyc, przerobimy najpierw nowy temat i rzucamy książki w kąt. Jeżeli masz taką chwilę słabości, staraj się chociaż zrobić powtórkę - nowy materiał poczeka.
Idea piękna i szczytna, ale ja gdybym miała się do niej stosować, to pomarłabym z nudów i straciła zapał po paru dniach :P
Aulnay jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 15:28   #2178
beatiska
Zakorzenienie
 
Avatar beatiska
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Tychy
Wiadomości: 13 110
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Springsteen to ja mysle, ze w Twoim ptzypadku robienie fiszek wlasnie sie sprawdzio

Wysyłane z mojego GT-S5570 za pomocą Tapatalk 2
__________________
Zdognie z perzporawdzomyni baniadmai nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa. Nwajzanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu.

Narysuj mi coś

23/6
beatiska jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 15:43   #2179
201606211611
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 640
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez beatiska Pokaż wiadomość
Springsteen to ja mysle, ze w Twoim ptzypadku robienie fiszek wlasnie sie sprawdzio

Wysyłane z mojego GT-S5570 za pomocą Tapatalk 2
No właśnie mi się wydaje, że nie, bo teraz piszę wszystko w zeszycie, czytam dwa razy i umiem. Nie muszę wycinać, pisać i przekładać karteczek. W sensie teoretycznie się sprawdziło, bo się nauczyłam, ale teraz zajmuje mi to mniej czasu i jestem zadowolona. A efekt ten sam.
201606211611 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-07-23, 15:54   #2180
almondfairy
seriously? no.
 
Avatar almondfairy
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 3 004
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez seductivee Pokaż wiadomość
A czy robienie własnych fiszek zda egzamin, czy będzie to strata czasu? Czy któraś z Was robi fiszki/mapy myśli i czy to zdaje egzamin?
ja nie lubię uczyć się słówek z fiszek
dużo szybciej przyswajam, kiedy gdzieś dane słówko przeczytam albo usłyszę. od razu użyte w jakimś konkretnym kontekście. tak na sucho bardzo ciężko jest mi się uczyć słówek
__________________

książki
ubrania
almondfairy jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 16:03   #2181
201606211611
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 640
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez almondfairy Pokaż wiadomość
ja nie lubię uczyć się słówek z fiszek
dużo szybciej przyswajam, kiedy gdzieś dane słówko przeczytam albo usłyszę. od razu użyte w jakimś konkretnym kontekście. tak na sucho bardzo ciężko jest mi się uczyć słówek
Fajnie się sprawdza po prostu używanie nowych słówek. Ja staram się wplątywać je w rozmowach z obcokrajowcami. Oczywiście wszystko zależy od tematu, ale jeżeli mogę dopasować nową wiedzę do rozmowy, to korzystam z tego.
201606211611 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 16:15   #2182
seductivee
Zakorzenienie
 
Avatar seductivee
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 4 426
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez springsteen Pokaż wiadomość
Ja robiłam własne fiszki, ale u mnie średnio się sprawdziły, bo zawsze wcześniej dane słowo wpisywałam też do zeszytu, do którego leciały rzeczy, które przerabiałam w książce.
Po zapisaniu tego dwa razy, wszystko już wiedziałam. Brałam karteczki, szybko i bezbłędnie odpowiadałam w obie strony i fiszki lądowały w pudełeczku i już do nich nie zaglądałam. Do dzisiaj pamiętam słowa, których nauczyłam się jakieś trzy miesiące temu, a nawet ich specjalnie nie używałam, tylko raz zobaczyłam je w jakimś artykule.
U mnie się to średnio sprawdziło, ale wiem, że są osoby, które muszą poświęcić więcej czasu, żeby słówko czy zwrot wszedł do głowy, więc wtedy takie fiszki mają sens. Robisz fiszki i możesz je zabrać ze sobą wszędzie. Wiesz, że jedziesz gdzieś autobusem i zajmie Ci to np. 15 minut. Po co siedzieć bezczynnie? Można zrobić powtórkę.

A co do rosyjskiego, to wnioskuję, że uczyłaś się go w szkole. Wtedy nauczyciel narzucił Ci wszystko i robiłaś/pisałaś to, o co Cię poprosił, więc nie miałaś za bardzo problemu, bo w domu uczyłaś się tego i ewentualnie rozszerzałaś temat. A samemu trudno jest określić co byłoby dobre na początek. Też miałam z tym problem, ale w końcu zebrałam się w sobie, wzięłam dwa samouczki i jakąś gramatykę i zaczęłam przerabiać po kolei. W samouczkach (jak i w podręcznikach) są też zagadnienia z gramatyki, więc jak widziałam, że coś jest, to brałam książkę do gramatyki, bo miałam tam wszystko na dany temat, a nie tylko część. I jakoś poszło.

Chyba właśnie zacznę od tego samouczka, choć już od razu widzę, że tam jest wszystkiego za mało
Ja to raczej nie zapamiętam tego tak od razu, bo i pisownia i wymowa jest zupełnie inna niż w językach, których do tej pory się uczyłam, więc nawet skojarzyć za bardzo nie mogę

I ja też nie umiem się uczyć słów bez kontekstu. Może to by był jakiś sens połączenie fiszek ze zdaniami, ale takimi, które pokażą mi praktyczne użycie .
Mam fiszki z Edgarda, a większość zdań-kontekstów, w których zostały użyte słowa, jest tak zawiłych, że aż trudno się połapać i zrozumieć.




A mój TŻ będzie się teraz uczył niemieckiego i w tym celu kupiliśmy fiszki "Niemiecki w karteczkach" - co za porażka. Rzekomo miały być posegregowane w kategorie - nie były - trzeba było samemu poukładać, a np. pomimo iż była kategoria 'rodzina' to matka i ojciec byli w kategorii 'różne' Żeby było jeszcze śmieszniej słowo 'nauczycielka' było w kategorii 'wyposażenie domu', a niektóre słowa powtarzały się po kilka razy. Dodatkowo niektóre słowa były w ogóle wzięte z kosmosu i nijak się miały do poziomu podstawowego. A nie można też pominąć tego, że nie było pełnych kategorii, np. w tym całym karteczkowym chaosie było kilka nazw miesięcy, ale nie wszystkie. A 1/5 pudełka stanowiły puste kartki o czym nie napisano na opakowaniu Nie polecam.
Dobrze, że w empiku przyjęli reklamację i wymienili nam na fiszki z wyd. Cztery głowy - te fiszki to pełna profeska.
__________________

02.08.2008 - 12.11.2012 - 12.09.2015


seductivee jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 16:20   #2183
Tolvaj
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 639
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Przerob szybko to co masz po polsku albo najlepiej znajdz po angielsku np. Teach yourself i przejdz do pozycji jednojzycznych, bo innych nie ma sensownych. A wymowa tylko na poczatku wydaje sie straszna.
Tolvaj jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 16:25   #2184
Doug
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 21
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez seductivee Pokaż wiadomość

A czy robienie własnych fiszek zda egzamin, czy będzie to strata czasu? Czy któraś z Was robi fiszki/mapy myśli i czy to zdaje egzamin?
Pewnie, że zda! Lepiej robić samemu, czy to pisemnie, czy w programie, sama wybierasz słówka, które uznasz za niezbędne w danym momencie nauki i od razu je przyswajasz. Zabiera to jednak mnóstwo czasu, dlatego niektórzy wolą gotowce.
Mapy myśli - wielu również poleca ten sposób, sam się temu dziwię, bo mnie to zniechęca. Wydaje mi się, że wtedy się bawię, a nie uczę. Ale podobno działa. Mnóstwo kolorów, jakieś strzałeczki - od zawsze mnie to intryguje.

Edytowane przez Doug
Czas edycji: 2014-07-23 o 16:27
Doug jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 16:28   #2185
seductivee
Zakorzenienie
 
Avatar seductivee
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 4 426
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez Tolvaj Pokaż wiadomość
Przerob szybko to co masz po polsku albo najlepiej znajdz po angielsku np. Teach yourself i przejdz do pozycji jednojzycznych, bo innych nie ma sensownych. A wymowa tylko na poczatku wydaje sie straszna.

Żeby zrozumieć po angielsku obcy język to przede mną jeszcze sporo roboty...
Szkoda, że nie ma 4 języcznego słownika: polski-szwedzki-niemiecki-angielski


---------- Dopisano o 17:28 ---------- Poprzedni post napisano o 17:25 ----------

Cytat:
Napisane przez Doug Pokaż wiadomość
Pewnie, że zda! Lepiej robić samemu, czy to pisemnie, czy w programie, sama wybierasz słówka, które uznasz za niezbędne w danym momencie nauki i od razu je przyswajasz. Zabiera to jednak mnóstwo czasu, dlatego niektórzy wolą gotowce.


Ja mam gotowce, ale wiem, że są niewystarczające, bo ja np. chciałabym tam wpisać nie tylko słowa, ale i wyrażenia oraz kontekst, który mi się przyda w życiu codziennym (bo chcę się nauczyć szwedzkiego, by wyjechać do Szwecji)
Chyba będę przerabiała podręcznik i z wiadomości/słów tam poznanych będę robiła fiszki...
__________________

02.08.2008 - 12.11.2012 - 12.09.2015


seductivee jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 16:30   #2186
woven_by_wind
Zakorzenienie
 
Avatar woven_by_wind
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Everywhere
Wiadomości: 10 410
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez nerveuse Pokaż wiadomość
Witajcie
Chętnie dołączę do uczących się języków. Ja obecnie trenuję język francuski, uczyłam się tego pięknego języka w liceum, potem było długie nic, teraz od pół roku na nowo wróciła motywacja, jednocześnie doszłam już aktualnie do etapu "małe schody" ale i tak ten język jest piękny, a schody są po to by je przejść :P Mam za to inny problem, ostatnio angielskiego uczyłam się jakieś 5lat temu, teraz nic już nie pamiętam, a nawet jak czytam to co niektóre słówka zamieniam brzmieniowo na francuskie Niestety teraz ten angielski będzie mi potrzebny tak aby zdać go i boję się, że włączenie angielskiego w tym momencie, gdy mój francuski jest początkujący pomiesza mi go
Witaj,
jakimi materiałami, książkami przypominasz sobie francuski? Jestem w podobnej sytuacji, mam zamiar zabrać się za "zapomniany" francuski i nie wiem jakie książki będą najlepsze.
woven_by_wind jest teraz online Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 16:31   #2187
Tolvaj
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 639
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

To przejdz po polskojezycznych do jednojezycznych.
Tolvaj jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 16:32   #2188
seductivee
Zakorzenienie
 
Avatar seductivee
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 4 426
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez Tolvaj Pokaż wiadomość
To przejdz po polskojezycznych do jednojezycznych.

Pewnie tak i zrobię
__________________

02.08.2008 - 12.11.2012 - 12.09.2015


seductivee jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 16:34   #2189
201606211611
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 640
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

Cytat:
Napisane przez seductivee Pokaż wiadomość

Żeby zrozumieć po angielsku obcy język to przede mną jeszcze sporo roboty...
Szkoda, że nie ma 4 języcznego słownika: polski-szwedzki-niemiecki-angielski


---------- Dopisano o 17:28 ---------- Poprzedni post napisano o 17:25 ----------




Ja mam gotowce, ale wiem, że są niewystarczające, bo ja np. chciałabym tam wpisać nie tylko słowa, ale i wyrażenia oraz kontekst, który mi się przyda w życiu codziennym (bo chcę się nauczyć szwedzkiego, by wyjechać do Szwecji)
Chyba będę przerabiała podręcznik i z wiadomości/słów tam poznanych będę robiła fiszki...
Możesz na takich karteczkach pisać wszystko to, co chcesz. Ty wiesz najlepiej co jest Ci potrzebne i zrobisz fiszki, dla siebie, najlepiej. Możesz pisać nie tylko słówka, ale odmiany czasowników i takie tam. Po prostu później pogrupujesz, że tu są słówka, tu odmiana czasowników, tutaj coś innego.
201606211611 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-07-23, 16:35   #2190
Tolvaj
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 639
Dot.: Języków obcych się uczymy - to nasza pasja i sposób na życie

A co masz po polsku?
Tolvaj jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-11-03 11:35:37


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:18.