Ciekawe książki historyczne - co polecacie? - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-06-23, 23:02   #61
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

Cytat:
Napisane przez n_omi Pokaż wiadomość
jesli chodzi o sredniowiecze to moje ulubione
"Pieśń łuków. Bitwa pod Azincourt"
i trylogia husycka Sapkowskiego
Sapkowski to sie slabo na ksiazke historyczna lapie
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-23, 23:22   #62
seduction
Zakorzenienie
 
Avatar seduction
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 15 793
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Sapkowski to sie slabo na ksiazke historyczna lapie
To samo miałam napisać
__________________


Daj dwójaka i nakarm zwierzaka

Lepiej żyć jeden dzień jak tygrys, niż sto dni jak owca.

seduction jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-24, 09:02   #63
n_omi
Rozeznanie
 
Avatar n_omi
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 794
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

dla mnie fantastyka historyczna jest poniekad ksiazka historyczna, tak samo jak wiele padajacych tu tytułów ksiazek zawierajacych raczej plotki i zasłyszenia anizeli realna prawde historyczna. a co do Sapka to dla mnie troche jak z Sienkiewiczem, kto zna sie na historii ten wie ze jest tam sporo nieprawdy, pomijania faktów czy zmian a mimo wszystko za litearture okolo historyczna sie je uwaza ale fakt faktem Sapkowski jest około historyczny :-P
n_omi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-24, 12:51   #64
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

Cytat:
Napisane przez n_omi Pokaż wiadomość
dla mnie fantastyka historyczna jest poniekad ksiazka historyczna, tak samo jak wiele padajacych tu tytułów ksiazek zawierajacych raczej plotki i zasłyszenia anizeli realna prawde historyczna. a co do Sapka to dla mnie troche jak z Sienkiewiczem, kto zna sie na historii ten wie ze jest tam sporo nieprawdy, pomijania faktów czy zmian a mimo wszystko za litearture okolo historyczna sie je uwaza ale fakt faktem Sapkowski jest około historyczny :-P
Jak dla mnie ksiazka historyczna, to literatura faktu, zarowno Sapkowski jak i Sienkiewicz to fikcja literacka.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-24, 14:02   #65
n_omi
Rozeznanie
 
Avatar n_omi
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 794
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

Rozumiem, tylko ze większość wymienianych tu książek i tak do literatury faktu nie należy. Ale wiem o co Ci chodzi. Dla mnie autorka prosiła o jakies książki. Dla mnie „jakies” to rozne gatunki książek historycznych w tym powiesci. Z innego punktu widzenia mogę polecic rzeczy w stylu listy poniżej choc nie będą one tak pasjonujące jak Sapek ;-P

Cartledge, Spartanie: świat wojowników
Etienne, Życie codzienne w Pompejach
Reinsberg, Życie seksualne starożytnych Greków
Zaremska, Niegodne rzemiosło. Kat w społeczeństwie Polski,
Wilska, Błazen na dworze Jagiellonow
Baschwitz , Czarownice, dzieje procesow o czary
Thurston, Polowanie na czarownice
Hamerliński-Dzierożyński , O kartach, karciarzach, grach poczciwych i grach szulerskich.
Heers , Święta głupców
Dziechcińska , Ciało, strój, gest w czasach renesansu i baroku
n_omi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 20:10   #66
Meitsa
Zakorzenienie
 
Avatar Meitsa
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Aberdeen
Wiadomości: 3 625
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

Z książek, które opierają się na faktach mogę polecić dwie pozycje:
"Wielcy Zboczeńcy" Elwira Watała. Książka jest zbiorem ciekawostek na temat seksualnych dewiacji na przestrzeni wieków wśród rodów rządzących. Nie polecam osobom o słabych nerwach i które brzydzą się takimi rzeczami bo mogą poczuć się zniesmaczone.
"Wład Palownik. Prawdziwa historia Drakuli
" C. C. Humphreys. Jeżeli ktoś lubi zagłębiać się w historię o najbardziej znanym wampirze i poznać prawdę skąd to się wszystko wzięło to szczerze polecam tę książkę. Uprzedzam, że jest mocno drastyczna. Jeżeli kogoś nie rusza bardzo dokładny opis wbijania żywych ludzi na pal a lubi takie książki wampiryczno-wyjaśniająco-historyczne to jest to pozycja dla niego.
Meitsa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 22:00   #67
Magdalenja
Raczkowanie
 
Avatar Magdalenja
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 351
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

Simon Sebag Montefiore "Stalin.Dwór Czerwonego Cara" książka momentami aż za bardzo wciągająca
Magdalenja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-06-28, 10:27   #68
nina732
Wtajemniczenie
 
Avatar nina732
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 2 495
GG do nina732
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

polecam sagę Królowie przeklęci Maurice'a Druona, część I to chyba Król z żelaza, jest to trochę fabularyzowana historia. ale wiele można się dowiedzieć o królach Francji
nina732 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-28, 20:57   #69
201704250953
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

"Kremlowskie żony" Larysy Wasilewskiej. Lektura bardzo ciężka i wymagająca, ale historyczna jak chciałaś.
201704250953 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-04, 09:56   #70
Suvia
Zakorzenienie
 
Avatar Suvia
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: in Terra Mirabili
Wiadomości: 6 560
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

Cytat:
Napisane przez wredziulek Pokaż wiadomość
Może coś Łysiaka? Jedni lubią, inni nie, warto sprawdzić. Są to książki historyczne, ale lekko napisane. Na początek np. "Cesarski poker" - o Napoleonie i carze Aleksandrze.
I 'Milczące psy'. Świetna książka
__________________
My whole life is about doing better tomorrow, that's a solid philosophy.

~ Hank Moody
Suvia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-04, 10:33   #71
Ana_P
Raczkowanie
 
Avatar Ana_P
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 80
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

Ja polecam Życie codzienne w stolicach okupowanej Europy Tomasza Szaroty. Bardzo ciekawa, dobrze napisana i przy okazji rzetelna pod względem naukowym. Co prawda to trochę późniejsze czasy, ale może akurat zainteresują autorkę wątku. Zresztą tematyka życia codziennego jest bardzo fajna
__________________
You see, the thing about heaven is that heaven is for people who like the sort of things that go on in heaven. Like, well, singing, talking to God, watering pot plants.

Edytowane przez Ana_P
Czas edycji: 2011-07-04 o 10:36 Powód: dopisek
Ana_P jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-07-09, 18:54   #72
cockchafer966
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 11
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

Chyba specjalnie się nie wyróżnię, również polecam Pawła Jasienice. A poza tym, ostatnio wyszła książka Adama Zamoyskiego, "Polska. Opowieść o dziejach niezwykłego narodu". Widziałam, że można ją dostać w Empiku, Świecie Ksiązki, generalnie -wszędzie jej pełno, o tak powiem. Słyszałam bardzo fajne recenzje od znajomych, książka napisana w przystępny sposób. Nie tylko dla ludzi, którzy z historią są "za pan brat", ale także dla kompletnych laików. Mogłabym polecić również "Chłopca w pasiastek piżamie", Boyne Johna, ale sama książka nijak ma się do gatunku, o którym mowa w tym temacie. Jednak jest to powieść, która traktuje o hitlerowskich zbrodniach, o obozach koncentracyjnych... Więc myślę, że o niej również warto wspomnieć Pozdrawiam!
cockchafer966 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-10, 21:03   #73
Yvalee
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 262
GG do Yvalee
Książka o cesarstwie rzymskim-jaką polecacie??

Hej. Poszukuje jakiejś ciekawej książki na temat historii cesarstwa rzymskiego. Zależy mi, aby dość szczegółowo i fajnie było tam opisane o panujących w cesarstwie cesarzach, o podbijaniu innych krajów, o tym co podbili itp. Tak, żeby książka zawierała historie cesarstwa od początku do upadku, i miała w sobie wszystko co działo się wtedy w cesarstwie. Ta książka ma być prezentem dla kogoś i bardzo mi zależy, żeby zwłaszcza dwa pierwsze wyszczególnione tematy były tam szerzej opisane, bo interesują dość mocno obdarowywanego. Z góry dziękuję za każdą propozycję )
__________________
Yvalee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-11, 06:30   #74
201704210903
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 12 461
Dot.: Książka o cesarstwie rzymskim-jaką polecacie??

Cytat:
Napisane przez Yvalee Pokaż wiadomość
Hej. Poszukuje jakiejś ciekawej książki na temat historii cesarstwa rzymskiego. Zależy mi, aby dość szczegółowo i fajnie było tam opisane o panujących w cesarstwie cesarzach, o podbijaniu innych krajów, o tym co podbili itp. Tak, żeby książka zawierała historie cesarstwa od początku do upadku, i miała w sobie wszystko co działo się wtedy w cesarstwie. Ta książka ma być prezentem dla kogoś i bardzo mi zależy, żeby zwłaszcza dwa pierwsze wyszczególnione tematy były tam szerzej opisane, bo interesują dość mocno obdarowywanego. Z góry dziękuję za każdą propozycję )
ja bym proponowała książki Aleksandra Krawczuka np Kronika starożytnego Rzymu, Anny Swiderkównej, bardziej podręcznikowe pozycje: M. Jaczynowska Historia starożytnego Rzymu, ale wg mnie najfajniej pisze A. Krawczuk - b. ciekawy jest "Poczet Cesarzy Rzymskich"
201704210903 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-12, 12:20   #75
lunatique
Rozeznanie
 
Avatar lunatique
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 531
Dot.: Książka o cesarstwie rzymskim-jaką polecacie??

Dwutomowa opowieść o Cesarstwie Rzymskim od czasów Oktawiana Augusta do śmierci cesarza Klaudiusza czyli "Ja, Klaudiusz" i "Klaudiusz i Messalina". Jeśli interesują Cię same postaci Cezarów fajnie (trochę nawet tabloidowo) opisuje ich Swetoniusz w "Żywotach Cezarów". A jak masz cierpliwość i dużo czasu to jest jeszcze Tacyt i jego "Dzieła". Najlepiej sięgać do źródeł.
__________________
Nie mlaskać oczyma!
/S. J. Lec/
lunatique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-28, 14:11   #76
aaanuuusiaaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 137
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

Witam. Wstyd się przyznać, ale z historii wiedzę mam nikłą, zwykle mnie nudziła. Ostatnio jednak nawet te skrawki wiedzy zaczynają mi ulatywać, a widząc, w jakim kierunku idzie nasze szkolnictwo, przerażona jestem jaki poziom nauczania będzie za moich dzieci (odnośnie artykułu, który trafił do mnie swego czasu).
Zastanawiam się nad uzupełnieniem wiedzy, czy możecie mi polecić jakieś konkretne książki stricte pod fakty historyczne, edukacyjną, z historii Polski i świata?
Ostatnio przeszło mi przez głowę wykupić z antykwariatu jakieś stare książki z których się uczyłam, ale lepszy byłby chyba zbiór kilku tomów porządnie wydanych książek. Takich wiecie, obiektywnych, bez propagandy, zakłamań, błędów, coś czemu mogę zaufać w 100%
__________________
"Pozwolić innym na niedoskonałość, dostrzegając tą niedoskonałość w sobie zamiast się jej wypierać i udawać kogoś innego, za wszelką cenę starając się aby maska stała się prawdziwą twarzą."
aaanuuusiaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-29, 11:30   #77
Margaretja
Raczkowanie
 
Avatar Margaretja
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 56
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

aaanuuusiaaa- z historią jest tak, że 100% chyba nie sposób dać, bo każdą hipotezę jednego naukowca próbują obalić inni hi hi. Całe szczęście, że są fakty niepodważalne, których obalić się nie da. No, ale już poważnie. Jeżeli chodzi o książki stricte naukowe, to ze swojej strony polecałabym książki w serii wydawniczej Rodowody Cywilizacji [Ceram]. Tam zakres tematyki jest ogromny: od pierwszych starożytnych kultur, poprzez dzieje różnych narodów, aż po twórców atomu. Z całą pewnością znajdziesz te zagadnienia, które przypadną Ci do gustu.
W przypadku historii Polski- o ile chcesz rozejrzeć się w dziejach- doskonałe są tzw. "Czworaczki", czyli cztery tomy "Historii Polski" Wyrozumskiego, Gierowskiego i Buszko. No i oczywiście Jasienica jest wart uwagi. To tak na szybko, co wpadło mi do głowy na tą chwilę.

No i niezmiennie będę polecała także książki popularnonaukowe jako zachętę do poznawania historii.
Margaretja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-08-02, 16:20   #78
blackdrees
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 111
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

Ostatnio się ukazała książka Zapomniany legion i mnie się bardzo podobała. Można się przenieść do starożytnego Rzymu. Opisuje bardzo ciekawą historię, jest w niej mnóstwo wątków i pełna realistycznych opisów.
blackdrees jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-25, 21:28   #79
bra_tek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-09
Wiadomości: 10
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

"Jak złapać rosyjskiego szpiega" Naveed Jamali. Bardzo ciekawa i wciągająca książka, polecam.
bra_tek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-11-28, 12:13   #80
blackdrees
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 111
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

Mogę jeszcze dorzucić Żelazne damy, świetna książka, o kobietach, które znamy z lekcji historii, ale zupełnie innych ich obraz, zdecydowanie warto przeczytać.
blackdrees jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-18, 06:56   #81
kentas
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 389
Dot.: Ciekawe książki historyczne - co polecacie?

Krwawy las - Geraint Jones. Ebook jest na Virtualo. Autor ma za sobą kilka służb na wojnie i na tej podstawie napisał swoją książkę. Opisuje przede wszystkim jak wyglądać codzienność - od imprezowania, po bitwę - to jest książka historyczna, nie opisuje wydarzeń współczesnych. Różne emocje. Na pewno nie jest to pozycja do wielokrotnego czytania, ale na jeden raz - zdecydowanie.
kentas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-04-18 07:56:46


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:55.