Błędy, błędy, niekompetencja - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-05-12, 21:56   #61
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez Chezzy
W takim wypadku mówi sie czy chcesz większa lub mniejsza część... połowy są równe...
Chyba nie do końca mnie zrozumiałaś Nie twierdzę oczywiście, że używanie stwierdzenia "większa połowa" jest całkowicie poprawne i że można nim szastać na prawo i lewo Chodzi o traktowanie połowy jako połówki czegoś. Wspomniane przeze mnie jabłko, pomimo tego, że szanse na przekrojenie go dokładnie na dwie równe części są znikome, posiada dwie połówki i nikt tego nie neguje. Jeśli ktoś dzieli się jabłkiem z drugą osobą, nie pyta się "czy chcesz 34/70 mojego jabłka?". Zapyta się po prostu "czy chcesz połówkę jabłka". A ta równa drugiej połówce nie jest i naprawdę rzadko równa bywa Dlatego nie jest błędem użycie sformułowania "mniejsza połowa" w odniesieniu do tego właśnie przykładu.

BTW Od momentu, kiedy dowiedziałam się, że forma "chłopacy" jest poprawna, naprawdę mało rzeczy jest w stanie mnie zaskoczyć, jesli chodzi o język polski
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-13, 07:03   #62
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

To mnie denerwują jeszcze dwa stwierdzenia:
- fakt autentyczny - jeżeli coś jest faktem to z natury rzeczy jest autentyczne
- najbardziej optymalny - jak wyżej, jeżeli coś jest optymalne, to nie ma niczego "optymalniejszego"
Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-13, 09:15   #63
Aeterna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 10 112
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez Natucha24
A te biżuty w podpisie to co jest?
A na przykład to:
http://www.wizaz.pl/forum/showpost.p...23&postcount=8
__________________
Laska maga ma na czubku gałkę..!
[sigpic][/sigpic]
Nikomu nie przeszkadzam, nikogo nie ruszam, reperuję prymus...
Aeterna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-13, 11:07   #64
sabi
Zadomowienie
 
Avatar sabi
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 1 399
GG do sabi
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez Anahstasia
najbardziej optymalny - jak wyżej, jeżeli coś jest optymalne, to nie ma niczego "optymalniejszego"
Na wydziale, na którym studiowałam pracuje profesor, który za "najbardziej optymalne" (rozwiązanie) wyrzuca z zajęć. Z hukiem. I każe nie wracać .
__________________
Hold me now
I'm six feet from the edge and I'm thinking
That maybe six feet
Ain't so far down
sabi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-13, 13:14   #65
a-sea-of-honey
Zadomowienie
 
Avatar a-sea-of-honey
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Wiadomości: 1 910
GG do a-sea-of-honey
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez Aeterna
Dziekuje, Aeterna Poza tym prosze zejsc z moich biżutow, przeciez sa przez "ż"
a-sea-of-honey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-14, 16:47   #66
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Hmm... bardzo ciekawy watek...

Choc przyznac musze -mimo popelniania ostatnimi czasy wielu bledow skladniowych i leksykalnych w coraz bardziej zapominanym i zaniedbywanym przeze mnie jezyku polskim ()- iz studiujac lingwistyke, wiem tez, ze wiele z form, ktore was raza badz irytuja, sa niestety poprawnymi formami powstalymi w wyniku ewolucji jezykowej - uznawane sa zatem jako jedno ze stadium ewolucji - czy chodzi o neologizmy, czy o zapozyczenia czy tez o zdrobnienia. A nawet o oksymorony. I walczyc sie z tym nie da. A gdyby walczono - jezyk polski nie wygladalby dzisiaj tak jak wyglada. Naturalna kolej rzeczy z punktu widzenia lingwisty. Tak samo jak pewne zdrobnienia, czy terminologia nalezaca do 'gwary', sa naturalnymi zjawiskami. Zdrobnienia maja jeszcze dodatkowo mocne podloze socjologiczne, i socjokulturowe (np. te wasze "pieniazki"), gwara jest czescia jezyka, ktora nie powinna byc osmieszana, ani pietnowana. Bo jest interesujaca. A jak ja 'wyczyscimy', to strace prace, bo nie bede mogla tworzyc korpusow

Pewne techniki sa rowniez stosowane swiadomie - czego przykladem jest oryginalna i przemyslana koncepcja tworcza Aeterny
Zreszta ona jak i Olus : zabilyscie mnie tym dzielenim na trzy!!! Ze zeswirowana jestem - to wiem, ale nie sadzilam, ze sa wieksze swiry.. Cieszy mnie to niezmiernie. Mam uwielbienie do zeswirowanych! (<-- niekontrolowana prawie, tzw. 'kalka lingwistyczna' z franc.)

Cytat:
Napisane przez kuki9
No niestety w tym wypadku kebap i kebab są poprawnymi formami. Kebab (döner po niemiecku, kebap [kręcące się mięso] po turecku)
Dzieki kuki, nie wiedzialam o tym Bylam przekonana, ze istniejaca na polskich szyldach forma "kebap" jest transkrypcja sekwencji mowionej -wynikajacej z ignorancji - niemniej jednak zupelnie, naturalnie, ewidentnie uzasadniona z punktu widzenia lingwistyki (/p/ i /b/ to najczesciej spotykana 'para minimalna' dwoch spolglosek dwuwargowych zwartych). Dobrze wiedziec
__________________


Edytowane przez jowisia
Czas edycji: 2006-05-14 o 17:10
jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-14, 16:57   #67
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez amika79
Mnie też to złości. Może podam tutaj przykład , który mnie osobiście bardzo denerwuje, a jest to słowo islamista użyte w znaczeniu fundamentalista czy też terrorysta (swego czasu nadużywała je mocno pani Pieńkowska). Przecież islamista to naukowiec badający islam!
Amiko
Nie chce, zebys pomyslala, ze sie czepiam (po raz drugi), ale islamista to nie tylko religioznawca kultury, religii i literatury islamskiej Przeszedl do polskiego jako kalka lingwistyczna z jez. francuskiego i termin ten tez oznacza po prostu zwolennika islamizmu.

Cytat:
Napisane przez mech
Dopiszę się, MUSZĘ, może Wy mi wyjaśnicie Skąd się wziął ten koszmarek językowy: pozytywne rozczarowanie? Brrrr! Pozytywne może być zaskoczenie, rozczarowanie z definicji nie ma prawa takie być!
Mech... Tez nie miej mi za zle. Ale juz Ci tlumacze skad sie wzial koszmarek. 'Rozczarowanie' to pewien stan psychiczny. Rozczarowac oznacza natomiast miedzy innymi : pozbawic zludzen w stosunku do kogos/czegos. Czyli : okazuje sie, ze rzeczywistosc jest zupelnie rozna od wyobrazen jakie mielismy o niej, zanim jej doswiadczylismy/poznalismy. Mamy tendencje do utozsamiania slowa 'rozczarowanie' z czyms negatywnym, czasem jednak to zaskoczenie moze okazac sie pozytywne, mimo, ze wciaz zaskoczeniem pozostaje. Choc na poczatku utozsamialismy 'rozczarowanie sie' z jakims zawodem, uznaje sie, ze jest on bliski rowniez zdziwieniu, ktore moze w koncu byc tez pozytywne. To jest rowniez czesc ewolucji lingwistycznej. Studiujac korpusy, moim zdaniem za ok. 15 lat polaczenie tych dwoch wyrazow 'rozczarowanie' + 'pozytywne' nie bedzie nikogo dziwic.
__________________


Edytowane przez jowisia
Czas edycji: 2006-05-14 o 17:25
jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-05-14, 17:36   #68
Aeterna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 10 112
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez jowisia
...
Fajnie, że się wypowiedziałaś.

Te pieniążki to mnie dobiją. Te masełka i rzodkieweczki też.

Zapomnialam, że język nam stale ''rośnie'' .

Do dziś np. nie mogę się przyzwyczaić do pisania imiesłowów odczasownikowych razem. Piszę je osobno - lecz już wszędzie to jużmjest z błędami .

Ja nie chcę - aby ''poszłem'' było poprawne...
Ani ''poszedłam'' .
__________________
Laska maga ma na czubku gałkę..!
[sigpic][/sigpic]
Nikomu nie przeszkadzam, nikogo nie ruszam, reperuję prymus...
Aeterna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-14, 17:55   #69
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez Aeterna
Fajnie, że się wypowiedziałaś.
Te pieniążki to mnie dobiją. Te masełka i rzodkieweczki też.
Wiem, ze Cie dobij(aj)a, ale moj pan od socjologii by sie tylko usmiechnal. BO zdrobnienie jest podswiadoma technika 'zmniejszenia socjologicznego dystansu miedzy dwoma osobnikami'. Ten pan z allegro czy tam z ebay'a chcial 'wzbudzic w Tobie zaufanie', pokazac sie jako osoba, ktora mozna nim obdarzyc. Czesto w ten sposob zachowuja sie osoby, ktorych celem jest wzbudzenie zaufania (sprzedawcy ogolnie na przyklad), albo osoby, ktore czuja sie niepewnie na nowym gruncie (nowe uzytkowniczki forum na przyklad) i chca szybko nawizac zazyle, bliskie relacje.

Cytat:
Napisane przez Aeterna
Ja nie chcę - aby ''poszłem'' było poprawne...
Ani ''poszedłam'' .
A poszedlem i poszlam to w ogole jest lingwistyczny paradoks, bo kazda odmiana czasownikowa rzadzi sie jakimis prawami, a tu najprawdopodobniej do dzisiejszego jezyka polskiego przeszly dwie rozne formy regionalne jednej i tej samej starodawnej odmiany "pojsc".
Moim zdaniem niestety ale w ciagu najblizszych dziesiecioleci te formy sie 'wyrownaja'. I bedzie sie mowilo albo : poszlam/poszlem, albo : poszedlem/poszedlam. Nie da rady inaczej. (Co wiecej, te formy, ze tak powiem wiesniackie, ktore nas bulwersuja, typu "poszlem" wlasnie, wynikaja, zgoda, z ignorancji czy niedouczenia, ale raz jeszcze z punktu widzenia lingwistyki sa zupelnie zrozumiale, znaczy sie - LOGICZNE. A w ewolucji jezykowej juz jest tak, ze jak cos jest logiczne - to predzej czy pozniej ustaje na swoim. Ja tez kiedys nie rozumialam. Zanim mi na studiach zaczeli tlumaczyc, jak to dziala

Swoja droga Aeterno - bylabys ciekawym modelem do mojej pracy magisterskiej. Twoje wypociny sa lingwistycznie zaskakujace. Zdumiewajace. Czasem 'zapozyczam' bez pytania Twoje neologizmy, jako referencje i argumenty do mojej pracy. Podobaja sie mojemu dziekanowi
__________________

jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-14, 18:03   #70
blue_eyed_kitty
Rozeznanie
 
Avatar blue_eyed_kitty
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 997
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

jowisia czytanie Twoich postów to prawdziwa przyjemność
JA od kiedy mam zajęcia z lingwistyki(tylko ten rok niestety) zaczęłam częściej dostrzegać różnego rodzaju błędy językowe. Czasami si czepiam znajomych Troszkę tego nie lubią.

A co do tematu... Swoimi ręcami... Na ręcach...jak mnie to denerwuje...Mam ochotę zagryźć...
Albo takie wyrażenie: "Otwórz okno jak szeroko" Jest to wogóle poprawne?
__________________
Mrrrrrrrrrrrrrrau!

Licencjat zdany

wakacje

Mrrrrrrrrrrrrrrau!
blue_eyed_kitty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-14, 18:18   #71
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez blue_eyed_kitty
jowisia czytanie Twoich postów to prawdziwa przyjemność
JA od kiedy mam zajęcia z lingwistyki(tylko ten rok niestety) zaczęłam częściej dostrzegać różnego rodzaju błędy językowe. Czasami si czepiam znajomych Troszkę tego nie lubią.

A co do tematu... Swoimi ręcami... Na ręcach...jak mnie to denerwuje...Mam ochotę zagryźć...
Albo takie wyrażenie: "Otwórz okno jak szeroko" Jest to wogóle poprawne?
Kociaku, niesamowita przyjemnosc sprawilas mi tym postem
Obawialam sie strasznie niezrozumienia.. i zastanawialam, czy odezwa sie Ci, ktorzy maja choc troszke rozeznania w sprawach lingwistyki. Dziekuje
Ja dopiero od kilku lat patrze z poblazliwoscia na bledy jezykowe. To, co wydawalo mi sie niedouczeniem, 'wiesniactwem', brakiem elementarnej wiedzy - jest dla mnie dzis zjawiskiem. Niewiele osob pojmuje, kiedy tlumacze im, ze to jest 'normalne', 'naturalne', 'zrozumiale'.. Ale rozumiem tez ich. Patrioci, purysci jezykowi, czy straznicy poprawnosci - bardzo dobrze! Ale i tak nie maja wplywu na pewne rzeczy, i nie zdaja sobie sprawy jakie to wszystko logiczne i poukladane w gruncie rzeczy jest.

"Swoimi recami" to analogiczna sytuacja jak z "poszlem/poszedlam".
Logiczna.
Drazniaca?
Mnie tak. Dla moich nauczycieli - zrozumiala. Ja tez nabieram tej poblazliwosci, im wiecej sie ucze i im wiecej kompetencji posiadam w tej dziedzinie.
Jedyne co mnie razi to ewidentny brak wiedzy i znaczenia wyrazow. Tudziez "kolonialisci", "ignorancja "(mylona z ignorowaniem), "bynajmniej", i te pe.
Ale i tu moi psorowie tlumacza mi - i argumentuja na kolejnych przykladach! - ze dzisiejsze znaczenie niektorych wyrazow, kiedys bylo zupelnie inne (ze zdumienia wyjsc nie moglam w niektorych przypadkach), a ze dzisiaj oznacza to wlasnie co oznacza - toz to dlatego, ze ktos kiedys uzyl go wlasnie z powodu IGNORANCJI i tak przeszlo dalej. I tak weszlo w krew. I tak zostalo. I tak sie przyjelo.

Jedno co dzis wiem, po tych wszystkich latach spedzonych w lingwistyce (nie polskiej niestety), to fakt, ze to wszystko co nam sie "dziwaczne" wydaje, ma swoje rece i nogi. I zrodlo. I przyczyne. I kiedys dziwne wydawac sie nie bedzie wcale.
A ciezko to komus tlumaczyc, kto w tym nie siedzi - rozumiem. Poniewaz sama kiedys na ten temat zielonego pojecia nie mialam.
__________________

jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-05-14, 18:31   #72
blue_eyed_kitty
Rozeznanie
 
Avatar blue_eyed_kitty
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 997
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

JA rówznież nie mam zajęć z lingwistyki koncentrującej się na naszym języku. W moim przypadku jest to język angielski. Mam cudownego wykładowce dzięki któremu te zajęcia są jeszcze ciekawsze. Zawsze porównuje przykłady z j.angielskiego z tymi z j.polskiego żeby poszerzyć troch materiał. Za każdym razem 'chłonę' to co on mówi. Te wszystkie procesy które dzieją się z językiem są niesamowite... Od małego uczą Cie że pewne wyrażenia są niepoprawne a tu nagle niespodzianka Ach szkoda że już niedługo koniec.

Podobało mi się jak kiedyś usłyszeliśmy przykład neologizmu który się w polsce nie przyjął: zwis męski prosty - a chodzi o krawat

Pozdrawiam serdecznie

EDIT:
Dodam jeszczę jedną 'pomyłke' jaką zrobiła pewna dystyngowana pani kiedy opisywała przyszłą synową: 'Ona jest taka wyrafinowana!' I nie byłoby w tym, nic złego gdyby nie kontekst. Kobieta najwyraźniej chciała użyć słowa wyrachowana
__________________
Mrrrrrrrrrrrrrrau!

Licencjat zdany

wakacje

Mrrrrrrrrrrrrrrau!

Edytowane przez blue_eyed_kitty
Czas edycji: 2006-05-14 o 18:36 Powód: dodatek:)
blue_eyed_kitty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-14, 23:29   #73
paulakrk
BAN stały
 
Avatar paulakrk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 580
GG do paulakrk
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Jowisiu .... miód na moje serce

Nakładam na Ciebie obowiązek płodzenia co najmniej 3 postow ( w tym duchu !! ) dziennie ... Poprawiaj , wytykaj, nieś oświaty kaganek
Masz we mnie wiernego sluchacza ( czy raczej widza )

paulakrk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-15, 08:09   #74
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Kolejny kwiatek

GW dziś
Tytuł informacji: "Czy Holandia wydali muzułmańską deputowaną?"
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomos...0,3344728.html

"Miszcz" przy klawiaturze
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-15, 09:00   #75
Daenerys
Wtajemniczenie
 
Avatar Daenerys
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Kiedys Wlkp teraz Eng
Wiadomości: 2 898
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Na łapu capu, a potem w Internecie zaczął krążyc kawałek wzięty z programu "Najsłabsze ogniwo". Facet tłumaczył, że jest windykatorem i twierdził, że stosuje PERWERSJĘ SŁOWNĄ .
To dopiero porażka
__________________




Daenerys jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-16, 23:52   #76
demetria
Rozeznanie
 
Avatar demetria
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 947
GG do demetria
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez Laura2112
Najlepsi są od kolarstwa, boki zrywam z nich co 10 minut

Pełno takich kwiatków, ale nie zapomnę, jak dostałam pismo z UAM (polonistyka) z prośbą o dostarczenie "orginału" świadectwa - conajmniej zastanawiające
ok wychodząc z założenia: kto pyta nie błądzi poproszę aby ktoś wytłumaczył mi o co chodzi?? coś próbowałam płodzić mym zmęczonym mózgiem ale do niczego konstruktywnego nie doszłam.. proosze tylko nie krzyczcie czy w tym przypadku chodzi o różnice między orginałem a oryginałem??? właściwie czym dokładnie te słowa się różnią?? zawsze miałam z tym problem i teraz korzystając z okazji proszę o pomoc

pamiętam że moja polonistka bardzo krzyczała jezeli mówiło się "w sumie to..." nie pamiętam już niestety jej argumentacji ale wiem, że mówiła coś o tym, że skoro jest w sumie to jak jest w różnicy???
__________________
Wakacje
demetria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-17, 00:06   #77
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Za tego co wiem, w jez. polskim istnieje tylko jedna poprawna forma i jest nia wlasnie "oryginal" przez y.

Zatem blad. Ortograficzny?

Juz pisalam, ale powtarzac sie bede, bo lubie : z punktu widzenia lingwisty to blad logiczny i zrozumialy (transkrypcja par minimalnych /y/ i /i/).

Ale jak to polonistka produkuje to... wstyd. I brak elementarnej wiedzy w pisowni..
__________________

jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-17, 00:12   #78
demetria
Rozeznanie
 
Avatar demetria
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 947
GG do demetria
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

męczy mnie to
zawsze myślałam, że oryginalny i orginalny to coś innego...

aż spojrzę do słownika

EDIT: rzeczywiście jest tylko oryginalny i oryginał i oznacza "rzecz oryginalna, autentyczną, nie będaca przeróbka" lub "człowiek oryginalny, ekscentryk, dziwak" ale zaznaczam sprawdzałam w Słowiniku języka polskiego bo popwrawnej polszczyzny nie posiadam niestety

no i dzięki waszemu wątkowi (wątku??) jedna młodociana ruszyła pupe i wzięła słownik do ręki i dowiedziała się czegoś mądrego
__________________
Wakacje
demetria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-17, 00:25   #79
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Wiesz, demetria, ale ja napisalam "z tego, co mi wiadomo", bo mi tez cos w glowie swieci wlasnie... tylko nie wiem za cholere CO... Znaczy sie, ze sa dwa znaczenia tego slowa.. i jedno oznacza oryginalny, w sensie dziwak, a drugie w sensie autentyczny. I cos mi dzwoni, ale nie wiem, w ktorym kosiciele. Ze sa dwie rozne pisownie.

Czekalam na twojego posta w odpowiedzi.
I dalej nie wiem, skad mam takie dziwne przeczucie, jakis niewyrazny skrawek informacji...

We francuskim pisze sie "original", a w polskim "oryginalny". Poniewaz czesto gesto mieszam niestety ze soba te jezyki, szczegolnie w slowach do siebie zblizonych, myslalam, ze tu jest zrodlo mojej niejasnosci.

Ale nie jestem jeszcze pewna. Cos mi sie kojarzy z dwoma roznymi znaczeniami..
__________________

jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-05-18, 09:54   #80
Różowy Strachulec
Zakorzenienie
 
Avatar Różowy Strachulec
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 9 023
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Mam coś świetnego z kategorii "co autor chciał przez to powiedzieć?" (znalezione w specyfikacji wymagań przygotowanej przez firmę X dla firmy w której pracuję)

1. "Warunki przejścia do kolejnego etapu są wstepnie ogólnie określone jako wspólna zasada - wszystkie projekty musza mieć pozytywną akceptację"
2. "...poszczególne obiekty mogą wzbudzać interesujace na różnych poziomach ziarnistości"
__________________
KOTY. KOTY SĄ MIŁE.
Różowy Strachulec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-18, 10:32   #81
Jeanette
Raczkowanie
 
Avatar Jeanette
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 344
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez paulakrk
" Ów koleżanka"
To jest nagminne na forach przeważnie u osób, które chcą uchodzić za wyrafinowane. Trochę mnie to drażni.
Zazwyczaj nie poprawiam innych (chyba, że poproszą, albo w ramach pracy) i ma rację Jowisia, język jest żywy, ewoluuje... Ale o ile w swobodnych rozmowach mogę wiele darować, o tyle niedbalstwo językowe np. w prasie, książkach (!) tv, oficjalnych tekstach itp. mnie irytuje. Pracuję z tekstami i często znajduję tam takie kwiatki, że nie wiem czy się śmiać czy płakać Na przykład ostatnio: "pan X miał kurzajowaty wyraz twarzy" I co tu robić z takimi cudakami?
Jeanette jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-18, 10:50   #82
amika79
Wtajemniczenie
 
Avatar amika79
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 511
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez Jeanette
"pan X miał kurzajowaty wyraz twarzy" I co tu robić z takimi cudakami?
Hehe, a jeszcze czasami ktoś musi to przetłumaczyć na język obcy. I co wtedy? I co?
__________________
How many eyes does Lord Bloodraven have? - A thousand eyes and one.
amika79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-18, 16:47   #83
paulakrk
BAN stały
 
Avatar paulakrk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 580
GG do paulakrk
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Skorzystam z obecności tylu tęgich głow i zadam pytanko

Jechalismy wczoraj z tatusiem samochodem,
tuż przed swiatłami zasugerowałam mu zmiane pasa - mialo byc szybciej
Oczywiscie okazało się ,że na poprzednim pasie stalibysmy drudzy zaś na zaproponowanym przeze mnie pasie jestesmy... no własnie ... "Piąci" ??!!!
Całą drogę się nad tym głowilismy Dodam ,ze tatuś jest po PWST więc z przeróznymi formami jezyka się zetknął ale to "piąci" strasznie nam nie pasowało...
To chyba poprawna forma...ale przecież brzmi potwornie!!
Lepiej chyba pokombinować z "piątą pozycją", prawda?
paulakrk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-18, 17:13   #84
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Nie jestem specjalistą, ale odpowiem
Nie istnieje forma "piąci". Liczebniki porządkowe liczby mnogiej to: pierwsi, drudzy, trzeci, czwarci. Dalsze liczebniki wymagają przekształcenia zdania. Czyli np byliśmy na piątej pozycji.

Jowisiu, z tego co wiem to "oryginalny" jest jedyną poprawną pisownią tego słowa w Polsce.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-18, 22:26   #85
demetria
Rozeznanie
 
Avatar demetria
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 947
GG do demetria
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

jest tylko oryginalny a mi się to zawsze myliło i oczywiscie myślałam że orginalny też jeste ale teraz już wiem i na pewno zapamiętam
__________________
Wakacje
demetria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-19, 07:28   #86
nekome
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 6 288
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Fragment tekstu na Onecie, o Tancu z Gwiazdami:

"Media plotkarskie szybko uznały, iż powtórzyło się to, do czego doszło między Katarzyna Cichopek i Marcinem Hakielem, poprzednimi zwycięzcami Kryształowej Kuli."

Moim zdaniem powinno byc albo "zdobywcy KK" albo "zwyciezcy TzG".
nekome jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-19, 07:37   #87
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez Luba
Nie jestem specjalistą, ale odpowiem
Nie istnieje forma "piąci". Liczebniki porządkowe liczby mnogiej to: pierwsi, drudzy, trzeci, czwarci. Dalsze liczebniki wymagają przekształcenia zdania. Czyli np byliśmy na piątej pozycji.
Męskoosobowe formy przymiotników odliczebnikowych w liczbie mnogiej istnieją tak samo jak żeńskoosobowe, tylko są mało używane, nieosłuchane i raczej archaiczne. Ale poprawne - byłyśmy/byliśmy: piąte/piąci, szóste/szóści, siódme/siódmi itd.
Zgrabniej jednak używa się formy "byliśmy na piątym miejscu"

Dla pewności zapytam jeszcze w poradni językowej SJP
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-19, 10:10   #88
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez BabciaWeatherwax
Męskoosobowe formy przymiotników odliczebnikowych w liczbie mnogiej istnieją tak samo jak żeńskoosobowe, tylko są mało używane, nieosłuchane i raczej archaiczne. Ale poprawne - byłyśmy/byliśmy: piąte/piąci, szóste/szóści, siódme/siódmi itd.
Zgrabniej jednak używa się formy "byliśmy na piątym miejscu"

Dla pewności zapytam jeszcze w poradni językowej SJP
Kłocić się nie bedę, bo jak juz napisałam, specjalistką nie jestem. Chciałam tylko napisać, że moją wiedze o tym problemie czerpię z jakiejś kiedyś przeczytanej wypowiedzi profesora Markowskiego (Andrzeja chyba), językoznawcy. Niestety, zródła nie mogę podac, bo zwyczajnie go nie pamiętam.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-19, 11:04   #89
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Ależ nie o kłótnię idzie tylko o ciekawy i jak widać niejednoznaczny problem językowy
Ja się opieram na:

poradnia językowa Słownika Języka Polskiego - znamienne jest zwłaszcza to "itd."

poradnia językowa Wydziału Polonistyki UJ

poradnia językowa Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych - porada jest dość nisko, trzeba poszukać
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-19, 12:51   #90
Iwona31
Rozeznanie
 
Avatar Iwona31
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Siedlce
Wiadomości: 891
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez nekome
Fragment tekstu na Onecie, o Tancu z Gwiazdami:

"Media plotkarskie szybko uznały, iż powtórzyło się to, do czego doszło między Katarzyna Cichopek i Marcinem Hakielem, poprzednimi zwycięzcami Kryształowej Kuli."

Moim zdaniem powinno byc albo "zdobywcy KK" albo "zwyciezcy TzG".
Moim zd. Zdobywcy KK...- zwycięzcy nijak mi tu nie pasują....
__________________
Koniecznośc uwalnia od męki wyboru...
Iwona31 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-03-20 12:33:26


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:28.