Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Pokaż wyniki sondy: Kiedy prezenty? Na Mikołaja? Pod Choinkę?
Na Mikołaja (06.12) 9 5,17%
Pod Choinkę (wigilia) 69 39,66%
I tak i tak 96 55,17%
Głosujący: 174. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-11-26, 12:46   #1
Izumi
Wtajemniczenie
 
Avatar Izumi
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 2 448
Question

Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?


Witam

Wątek zakładam na plotkowym, bo nie dotyczy bardziej obyczajwó niż samych prezentów.

Wracając do tematu. Kiedy dajecie prezenty świąteczne? Na Mikołaja - 6 grudnia? Czy pod choinkę - w dzień wigilijny?

U mnie w domu zawsze było tak że na Mikołaja dostawaliśmy słodycze i/lub kalendarze adwentowe z czekoladkami. A prezenty typu zabawki itp. były dawane pod choinkę. Tak było zawsze. Moi rodzice w czasach dzieciństwa również w ten sposób dostawali prezenty.

W czym problem w ogóle zapytacie? Mieszkamy na Podkarpaciu (moi rodzice się z tąd nie wywodzą, ale ja urodziłam się już tutaj) i okazuje się, że tu jest na odwrót. Prezenty na Mikołaja, a pod choinkę ew. słodycze. Tak też jest u teściowej mojej. Wcześniej mi to nie przeszkadzało, ale teraz mam synka, który ma półtora roku i teściowa nie potrafi uszanować "mojej" tradycji i oczywiście musi mieszać dziecku w głowie i komplikować. Nie chce iść na żaden kompromis. Synek dostane prezent na Mikołaja (będzie sobie stał w rogu pokoju, przyniesiony przez nie wiadomo kogo, zamiast elegancko pod choinką), a pod choinkę nie dostane nic, bo jak ona mówi "to nie normalne". Dla mnie BARDZO normalne. Przecież nawet telewizja pokazuje, że prezenty są pod choinką. Każda kartka świąteczna jaką można kupić w Polsce, to jeśli jest na niej choinka, to pod choinką stoi sterta prezentów. Nie rozumiem teściowej i widzę że nawet na święta musi mnie wpieniać... Ale.. to sprawiło, że jestem ciekawa, jak to jest u Was? Kiedy prezenty i jakie? I dlaczego właśnie w ten sposób???

Pozdrawiam
Izumi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 12:59   #2
lipiec
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 1 014
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

Uważam, że każdy powinien mieć co do tego tematu swoje osobiste podejście. U mnie w dzieciństwie było tak, że dostawałam 'większe' prezenty na Mikołaja , bo dochodził tu prezent od chrzestnego, czasem od babci a pod choinkę to były na prawdę drobne upominki. Obecnie na Mikołaja dostaje drobny podarek i pod choinkę również. Chodzi o zachowanie tradycji a nie o obsypywanie drugiego człowieka górą prezentów .
__________________

lipiec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 13:04   #3
tarji
Zadomowienie
 
Avatar tarji
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: pl
Wiadomości: 1 335
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

U mnie jest tak, że na Mikołajki jest drobny, symboliczny prezent typu czekolada albo coś, a takie większe prezenty np. rowerki dla dzieci, czy coś to już pod choinkę. Każdy ma prawo miec swój stosunek do tego, powodzenia z teściową.
__________________

“I know what I have to do, and I’m going to do whatever it takes. If I do it, I’ll come out a winner, and it doesn’t matter what anyone else does.”
-Florence Griffith Joyner-
tarji jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 13:07   #4
Wolha
Zadomowienie
 
Avatar Wolha
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 1 047
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

Ja też mieszkam na podkarpaciu i u mnie prezenty daje się pod choinkę, zaraz po wigilii, a na Mikołaja jakieś słodzycze tylko. W Święta jest bardziej uroczysty nastrój niż w Mikołajki, które w sumie dla mnie są zwykłym dniem, więc i wręczanie prezentów jest wtedy przyjemniejsze.

Może niech Twój mąż jej wytłumaczy, że nie życzycie sobie prezentów na Mikołaja, ale szczerze to nie wydaje mi się to aż takimi dużym problemem. Co z tego, że dostanie prezent wcześniej? Ważne żeby się z niego cieszył.

Edytowane przez Wolha
Czas edycji: 2011-11-26 o 13:08
Wolha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 13:12   #5
Izumi
Wtajemniczenie
 
Avatar Izumi
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 2 448
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

Cytat:
Napisane przez Wolha Pokaż wiadomość
Ja też mieszkam na podkarpaciu i u mnie prezenty daje się pod choinkę, zaraz po wigilii, a na Mikołaja jakieś słodzycze tylko. W Święta jest bardziej uroczysty nastrój niż w Mikołajki, które w sumie dla mnie są zwykłym dniem, więc i wręczanie prezentów jest wtedy przyjemniejsze.

Może niech Twój mąż jej wytłumaczy, że nie życzycie sobie prezentów na Mikołaja, ale szczerze to nie wydaje mi się to aż takimi dużym problemem. Co z tego, że dostanie prezent wcześniej? Ważne żeby się z niego cieszył.

O no to myślałam, że na całym podkarpaciu jest jednako

Co do "problemu". Nie stanowi problemu to, że dziecko dostanie prezent wcześniej (choć jak będzie trochę starsze, to na pewno zapyta dlaczego tak jest), ale o to, że teściowa twierdzi, że "mój" sposób dawania prezentów to jakaś fanaberia i ona będzie MOJE dziecko uczyła inaczej niż ja. I to jest główny problem. Dlatego chce mieć rozeznanie jak jest częściej, żeby mieć jakieś oręże w walne z nią
Izumi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 13:16   #6
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

mieszkacie z teściami? jeśli nie, możecie prezent "na mikołaja" od teściowej sami podkładać pod choinkę dopiero w wigilię ale to tylko jeśli chce ci się walczyć o to...

szczerze mówiąc w moich rejonach daje się prezenty i na mikołajki i na wigilię - ale na mikołajki to raczej drobne prezenty, skarpetki słodycze i obowiązkowo mandarynki. na święta, wiadomo pod choinką zawsze czakała góra prezentów

możecie przecież sami dać coś dziecku na wigilię i dzieciaczek dostanie prezent-zabawki od was i słodycze od teściowej. to aż taki problem? chociaż generalnie jestem przeciwna wtrącającym się teściom, wasze dziecko - wasze zasady
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard

Edytowane przez abiblabla
Czas edycji: 2011-11-26 o 13:20
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 13:19   #7
tennen
Raczkowanie
 
Avatar tennen
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 303
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

U mnie jest tak, że na Mikołaja jako dziecko stawiałam buty przy łóżku i rano była w nich jakaś nieduża paczka, głównie ze słodyczami i jakąś małą zabawką. Teraz podrzucamy sobie jakieś czekoladowe mikołaje itp.
Natomiast na gwiazdkę prezenty przynosi Gwiazdor i są to jakieś większe upominki, które znajdujemy w wigilię pod choinką
tennen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-11-26, 13:25   #8
Anethka
Zakorzenienie
 
Avatar Anethka
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Pleasant Hill
Wiadomości: 7 852
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

U nas (Podkarpacie) zawsze dawało się prezenty 6 grudnia. Nigdy nikt nie dawał ich w wigilię.
__________________
Życie w Dubaju z mojej perspektywy

KLIK
Anethka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 13:39   #9
quench
Are you talking to me?!
 
Avatar quench
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 5 875
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

Ja też jako dziecko dostawałam główny prezent na Wigilię, a na Mikołajki tylko jakiś drobiazg. Szczerze, to nawet nie widziałam, że gdzieś jest zwyczaj obdarowywania się dużymi prezentami na Mikołajki, a nie w Wigilię.
__________________
quench jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 13:42   #10
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

U nas jest tak, że na Mikołaja dostajemy/dajemy coś drobnego, słodycze itp. Pod choinkę jest 'właściwy' prezent.
Z TŻtem też się umówilismy, że prezenty pod choinkę, a 6.12 coś drobnego, niedrogiego, jakieś słodycze czy coś symbolicznego.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 13:49   #11
martynusia222
Zakorzenienie
 
Avatar martynusia222
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 9 524
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

U mnie większe prezenty - pod choinkę ,a na Mikołajki - coś drobnego, szczerze to myślałam, że wszędzie tak jest

W którejś religii jest tak, że nie ma w ogóle prezentów, pamiętam, że miałam w podstawówce koleżankę, która na święta/ mikołajki nie dostawała nic, bo u nich nie było takiego zwyczaju.
__________________
Wciąż nie rozumiem, już nigdy nie zrozumiem
czemu nie umiem odnaleźć się w ludzi tłumie.
martynusia222 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-11-26, 13:53   #12
Meier Link
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 323
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

Ja też z Podkarpacia i tak naprawdę nie pamiętam, ale wydaje mi się, że takie większe prezenty od rodziców były 6 grudnia. Później możliwe, że też, ale takie drobne. Od dalszej rodziny dostawałam słodycze i to też większość w okolicach 6, ale może z racji urodzin cały grudzień był dla mnie miesiącem prezentów. Tradycję prezentów 6. chcę przekazać dziecku, ale to dlatego, że urodził się w okolicach świąt i chcę, żeby cieszył się dwa razy.
Na Twoim miejscu też bym się wkurzyła na teściową i pewnie popadła
w konflikt.

EDIT:
Co do słodyczy w prezencie myślę, że lepszy jest 6, bo u mnie w wigilię i święta i tak wystarczająco dużo się je.

Edytowane przez Meier Link
Czas edycji: 2011-11-26 o 13:56
Meier Link jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 13:59   #13
Karti
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: D. Śląsk
Wiadomości: 6
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

Ja tam i na mikołaja i pod choinkę
Może dlatego, że w mikołajki się urodziłam
Karti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 14:22   #14
asik1503
Zakorzenienie
 
Avatar asik1503
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 24 707
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

u mnie zawsze prezenty takie porządne były pod choinkę... na mikołaja to czyściliśmy buty i rano były wsadzone paczki ze słodyczami, mandarynkami... czasem z jakąś lalką ale od małego wiedziałam, że 6 grudnia to mikołajki a 24 wigilia i, że pod choinką zawsze będą czekały prezenty od mikołaja teraz na mikołajki dostaję tylko coś od tż'a a na święta od całej rodziny xD
__________________
Exaparatka
29.06.16
07.09.16
22.08.18
IG
asik1503 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 14:59   #15
impegata
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 610
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

U mnie duze prezenty były zawsze w Wigilię, na Mikołajki jakieś podarunki w klasie, słodycze czy inne pierdołki od rodziców Jeśli teściowa jest nieubłagana, to niech da synkowi prezent 6ego grudnia, a wy dajcie w Wigilię, mały będzie się cieszył dwa razy
impegata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 15:04   #16
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

Moja mama też jest z podkarpacia i w jej domu było jak mówisz - prezent na mikołaja, na wigilię nic.
Ale że mój tata jest skąd inąd miał inną tradycję. No a żeby nikt nie był pokrzywdzony to upominki dostawało się i na mikołaja i na wigilię. Właściwie to było tak że z ich zakładów pracy dostawałam coś na mikołaja a na wigilię bezpośrednio od nich.


Mi się wydaje że przesadzasz z tą teściową. Ona chce być miła myślę że nie rozumie twojego toku myślenia dlatego chce postąpić inaczej żeby uszczęśliwić dziecko.
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 15:15   #17
Emocja20
Zadomowienie
 
Avatar Emocja20
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Mon petit ciel
Wiadomości: 1 582
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

U mnie zawsze było tak, że na Mikołajki szykowałam buty, kładłam się spać, a rano wypełnione były słodyczami i jakimiś drobnymi zabawkami. Na Wigilię natomiast dostawałam takie już właściwe i treściwe prezenty, ale też zawsze była ( jak to do dziś mawiamy z moją siostrą) paczka słodyczowa Pamiętam też, że zawsze dzieci w szkole były zdziwione, że ja w ogóle coś dostaję na Mikołajki, bo zwykle reszta dostawała Kinder niespodziankę, czy coś w tym stylu. Ale nie wyobrażam sobie Wigilii bez prezentów pod choinką.

Jeśli twoja teściowa chce, to niech da mu ten prezent na Mikołajki, najwyżej już ty dziecku nic nie dawaj ( zawsze możesz dołączyć właśnie jakieś drobne słodycze), a potem na święta normalnie, jak zawsze, niech wylądują prezenty pod choinką. Chyba nie ma sensu się o to z teściową kłócić, bo ona i tak będzie miała swoją rację

Z tego wszystkiego kliknęłam w sondzie, że dostaję prezenty tylko na Wigilię oczywiście nie zauważyłam opcji I tak i tak W każdym bądź razie, prezenty były i 6 i 24 grudnia

Edytowane przez Emocja20
Czas edycji: 2011-11-26 o 15:18
Emocja20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 15:18   #18
Ninquelote
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninquelote
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 316
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

Ja pochodzę ze Śląska. Dostawałam prezenty i na mikołaja i na Boże Narodzenie. Na mikołaja jak byłyśmy małe i wierzyłyśmy w św Mikołaja to prezenty były większe i wręczane przez Mikołaja. Na Boże Narodzenie większy prezent od Dzieciątka. I prezenty na Wielkanoc przynosił zając. U mojego męża (Małopolska) prezent tylko na Mikołaja. Nawet urodzin za bardzo nie obchodzili, żadnych tortów, świeczek i prezentów.
Nie wiem co tam teściowie będą wymyślać ale my będziemy dawać dzieciom prezenty na urodziny, Boże Narodzenie, Wielkanoc (obowiązkowe szukanie) i mały na mikołaja.
__________________
Bo jestem kluską, po prostu kluską
Choć bardzo staram się, wyglądać na istotę ludzką
Tak naprawdę jestem pierogiem
Ninquelote jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 15:33   #19
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

A u nas (Zagłębie), tzn. w mojej rodzinie przynajmniej - swoim dzieciom daje się prezenty i na Mikołajki, i pod chochinkę, a dzieciom rodzinnym - większe pod chochinkę, od Mikołaja słodkie i jakiś niedrogi drobiazg. Ale tu raczej chodzi właśnie o cenę, od Mikołaja niewygórowanie, niż o wielkość Bo np. siostrzenica męża od nas otrzyma słodycze i pudło puzzli, pudło spore, a cena niewielka A swojej 1,5 rocznej córce to damy co uważamy, a nie jak tradycja nakazuje

Izumi, a nie da rady tak, że od teściowej na Mikołaja dacie normalnie, a pod choinką położycie od was?

Ja tam w ogóle uważam, że niech sobie rodzina robi, jak chce, ale ja daję prezenty na urodziny, imieniny, chochinkę, Mikołajki, Dzień Dziecka i od Zajączka
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-11-26, 15:59   #20
meesha
Zakorzenienie
 
Avatar meesha
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: wroclaw
Wiadomości: 7 301
Send a message via Skype™ to meesha
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

u mnie zawsze prezenty dawalo sie pod choinke, a u partnera (wlasnie z podkarpacia ) na mikolaja i teraz mamy uklad, ze prezenty na gwiazdke, a na mikolaja robimy sobie paczki slodyczowe za 20 zl
__________________
What is popular is not always right.
What is right is not always popular.
meesha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 17:01   #21
mary105
Raczkowanie
 
Avatar mary105
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 362
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

U mnie 6 daje się słodycze albo drobny prezencik a 24 dzieciątko przynosi pod choinkę duży prezent.
__________________
mary105 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 17:01   #22
platekrozy
Zakorzenienie
 
Avatar platekrozy
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: II piętro
Wiadomości: 8 496
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

U mnie było tak jak u Ciebie.Mikołaj symboliczny - typu kalendarze adwentowe dla dzieci (swoją drogą my z bratem nigdy nie jedliśmy według kalendarza tylko np.siadaliśmy sobie 8.12 i wybieraliśmy,a teraz zjem z 10 grudnia,a teraz z 12 grudnia i wychodziło,że połowa kalendarza szła).
Za to u byłego (z podkarpacia) było tak jak mówisz - mikołaj meeeeeeeeeeeega ważny,na gwiazdkę słodycze,o byle co.
__________________



platekrozy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 17:23   #23
Hultaj
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 27 877
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

Niepoważne, żeby twoja teściowa Ci rządziła, jak Ty masz swojego syna wychowywać. Ona już swojego chyba wychowała. Więc nie wiem, co się pytasz, ja bym kupiła tak jak mnie pasuje, a jak chce to ona niech daje swój kiedy ona chce.
A na temat to wg mnie od prezentów jest jedno i drugie, z tym, że Mikołaj może być drobniejszy ;-) (jeśli chodzi o kwestie finansowe, czyli w przypadku liczenia się z kasą lepiej uderzać z centralnym rzutem w Gwiazdkę ;-)).
Hultaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 17:31   #24
Edyska18
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 49
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

Ja się urodziłam w mikołajki więc dostaje tu i tu )
Edyska18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 18:00   #25
xzora
Zakorzenienie
 
Avatar xzora
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 7 557
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

Jak byłam mała to pod kątem prezentów Mikołaj był dla mnie ważniejszym świętem niż wigilia. Chyba na gwiazdkę dostawałam mniejszej wartości prezent, a może po prostu nie robił na mnie takiego wrażenia, skoro niewiele wcześniej dostałam inny...

Obecnie, w dorosłym życiu Mikołaja już nie obchodzę, a prezenty w rodzinie dajemy sobie w wigilię Bożego Narodzenia.
xzora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 18:38   #26
WhiteCherry
Zakorzenienie
 
Avatar WhiteCherry
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 19 328
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

Cytat:
Napisane przez platekrozy Pokaż wiadomość
U mnie było tak jak u Ciebie.Mikołaj symboliczny - typu kalendarze adwentowe dla dzieci (swoją drogą my z bratem nigdy nie jedliśmy według kalendarza tylko np.siadaliśmy sobie 8.12 i wybieraliśmy,a teraz zjem z 10 grudnia,a teraz z 12 grudnia i wychodziło,że połowa kalendarza szła).
nie znam nikogo, kto jadłby zgodnie z kalendarzem


z tego, co pamiętam z czasów dzieciństwa, to główny prezent był na Mikołajki (pisanie listów i na parapet ;-)), natomiast podczas Wigilii prezenty były bardzo drobne lub w ogóle ich nie było.
__________________
sun goes down
WhiteCherry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 18:43   #27
wanitatywna
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

U mnie, na Pomorzu, prezenty są po kolacji w Wigilie. Na Mikołajki słodycze.
wanitatywna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 18:58   #28
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

Treść usunięta
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 19:16   #29
Tygrysiak
Rozeznanie
 
Avatar Tygrysiak
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 781
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

urodziłam się w Lublinie i tam mieszkałam długi czas i zawsze tam było tak że prezenty były i 6 i 24 grudnia. 6 na ogól mniejsze, symboliczne, pod poduszką lub na kołdrze z rana (ale to pewnie też zależało od zamożności rodziców) a 24 pod choinką zapakowane do otworzenia po kolacji wigilijnej.
Teraz mieszkam we Wrocławiu i szczerze mówiąc nie wiem jaka tu jest tradycja bo my z męzem po prostu zrezygnowaliśmy z dawania sobie upominków świątecznych , raczej zaskakujemy się prezentami bez okazji lub w urodziny i imieniny
__________________

Tygrysiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-26, 19:34   #30
Izumi
Wtajemniczenie
 
Avatar Izumi
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 2 448
Dot.: Kiedy prezenty? Na Mikołaja czy pod choinkę?

Czyli widać, że faktycznie co kraj to obyczaj

Póki co w domu teściowej usłyszałam apropo dawania prezentów w wigilię: "Komuna!!!". Sądząc po tym jakie odpowiedzi w jakim regionie padają, to odpowiedź na to powinna być jedna: "GALICJA!!"

CO do samej sytuacji natomiast. Synek na pewno dostanie u niej (przed świętami się wyprowadzamy od teściów) prezent już 6-go, na pewno od razu będzie zmuszony go otworzyć .... i niech i tak będzie co mi tam. Natomiast co do samego wprowadzania obyczajów w moim życiu i życiu mojej rodziny to będę się musiała jeszcze z teściową rozmówić .... niech się lepiej już boi

Dziękuję Wam za tak liczne odpowiedzi !!!!

---------- Dopisano o 20:34 ---------- Poprzedni post napisano o 20:33 ----------

Cytat:
Napisane przez Karti Pokaż wiadomość
Ja tam i na mikołaja i pod choinkę
Może dlatego, że w mikołajki się urodziłam
Heheheh, ja 2-go grudnia . Wszyscy zawsze narzekali, że za dużo okazji do prezentów mam w grudniu
Izumi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-12-19 19:29:40


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:20.